PL92984B1 - - Google Patents

Download PDF

Info

Publication number
PL92984B1
PL92984B1 PL17452874A PL17452874A PL92984B1 PL 92984 B1 PL92984 B1 PL 92984B1 PL 17452874 A PL17452874 A PL 17452874A PL 17452874 A PL17452874 A PL 17452874A PL 92984 B1 PL92984 B1 PL 92984B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
rollers
drive
shaft
conveyor
roller
Prior art date
Application number
PL17452874A
Other languages
English (en)
Original Assignee
Shuttleworth Machinery Corp Ora Shuttleworth Inc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Shuttleworth Machinery Corp Ora Shuttleworth Inc filed Critical Shuttleworth Machinery Corp Ora Shuttleworth Inc
Publication of PL92984B1 publication Critical patent/PL92984B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65GTRANSPORT OR STORAGE DEVICES, e.g. CONVEYORS FOR LOADING OR TIPPING, SHOP CONVEYOR SYSTEMS OR PNEUMATIC TUBE CONVEYORS
    • B65G43/00Control devices, e.g. for safety, warning or fault-correcting
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65GTRANSPORT OR STORAGE DEVICES, e.g. CONVEYORS FOR LOADING OR TIPPING, SHOP CONVEYOR SYSTEMS OR PNEUMATIC TUBE CONVEYORS
    • B65G13/00Roller-ways
    • B65G13/075Braking means
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65GTRANSPORT OR STORAGE DEVICES, e.g. CONVEYORS FOR LOADING OR TIPPING, SHOP CONVEYOR SYSTEMS OR PNEUMATIC TUBE CONVEYORS
    • B65G2207/00Indexing codes relating to constructional details, configuration and additional features of a handling device, e.g. Conveyors
    • B65G2207/10Antistatic features

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Rollers For Roller Conveyors For Transfer (AREA)
  • Structure Of Belt Conveyors (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest przenosnik do trans¬ portu przedmiotów.
Znane jest urzadzenie do transportu przedmio¬ tów wzdluz kilku róznych pasm.
Na ogól do transportu przedmiotów w okreslo¬ nym pasmie stosowane sa przenosniki tasmowe. W innych przenosnikach stosowane sa rolki obroto¬ we, po których przedmioty posuwaja sie dzieki dzialaniu sil grawitacji lub tez rolki napedzane sil¬ nikiem. Inne typy przenosników z rolkami nape¬ dzanymi silnikiem sa przedstawione w opisach pa¬ tentowych Stanów Zjednoczonych nr 3 610 404, nr 3 650 375 i nr 3 563 731.
Znane z techniki przenosniki zwykle sa wyposa¬ zone w duza ilosc przyrzadów i wymagaja prze¬ strzeni, co wystepuje zwlaszcza w przenosnikach tasmowych.
Konstrukcja ich jest skomplikowana i zajmuje duzo miejsca, poniewaz przedmioty musza byc transportowane wzdluz przenosnika z róznymi predkosciami. Celem wynalazku jest skonstruowa¬ nie takiego przenosnika, który jest pozbawiony tych wad i pracujacy ciszej niz znane dotychczas.
Przenosnik wedlug wynalazku pozwala na zatrzy¬ manie czesci transportowanych przedmiotów w przypadku ich zakleszczenia podczas gdy pozostale przedmioty poruszaja sie swobodnie nadal.
W znanych przenosnikach stosowane sa równiez plyty transportowe, które wypelniaja przerwe po¬ miedzy koncem jednego przenosnika a poczatkiem drugiego. Plyty transportowe powoduja powstanie pustych miejsc na przenosnikach przez co zwiek¬ sza sie tarcie pod przemieszczajacymi sie przed¬ miotami. Przenosnik wedlug wynalazku, ma rolki o wzglednie malej srednicy, które moga byc roz¬ mieszczone razem, w taki sposób, ze przerwa mie¬ dzy przenosnikami jest tak mala, ze uzycie plyt transportowych jest zbedne.
W wielu przypadkach korzystnie jest transporto¬ wac przedmioty przenosnikiem przez zakret o ka¬ cie prostym lub po luku, jak to przedstawiono w opisie patentowym Stanów Zjednoczonych nr 871 340. W znanych przenosnikach stosowane sa najczesciej prowadnice boczne sluzace do prze¬ mieszczania przedmiotów przez zakret. Przenosnik wedlug wynalazku nie wymaga stosowania pro¬ wadnic bocznych a zamiast ich, do transportu przedmiotów przez zakret przewiduje sie zastoso¬ wanie slizgajacych sie rolek.
Jedna z postaci wynalazku jest przenosnik do transportu przedmiotów zawierajacy rame, oraz wiele cylindrycznych rolek zamontowanych na wal¬ kach napedowych. Przynajmniej czesc powierzchni wewnetrznej rolek styka sie z powierzchnia ze¬ wnetrzna walków napedzajacych przez co ruch obrotowy walków napedowych jest przekazywany rolkom. Wewnetrzne srednice rolek sa wieksze od zewnetrznych srednic walków napedowych co po¬ zwala na zatrzymanie rolek dzialaniem z zewnatrz przy równoczesnym obracaniu sie walków napedo- 92 98492 984 wych. Obracanie sie walków napedowych powodo¬ wane jest za pomoca silnika.
Celem wynalazku jest skonstruowanie przenos¬ nika, który przesuwa przedmioty przy róznej ich predkosci na dlugosci tego przenosnika, pozwala na zatrzymanie przesuwanych przedmiotów w jednej jego czesci, podczas gdy przedmioty znajdujace sie po obu stronach tej czesci sa w dalszym ciagu przesuwane. Rolki sa szczególnie cichobiezne w po¬ równaniu z rolkami i pasami w znanym rozwiaza¬ niu, przy czym sa one tak malych rozmiarów, ze pozwalaja na wyeliminowanie potrzeby stosowania palet transportowych normalnie stosowanych po- TTTiietlzy 4&riEem jednego przenosnika a poczatkiem * dfugiegb 'przenosnika.
Gdy przedmioty maja odwiniete górne krawe- dzjfe^grzysinie' 'jest transportowac je na malych rolkach. Wówczas .takie przedmioty nie kolysza sie, * sa przenoszone przez rolki wedlug wynalazku a si¬ ly na nie dzialajace sa bardzo male. Kolysanie sie wystepuje wówczas, gdy przedmioty sa scisniete razem tak, ze stykaja sie ze soba równoczesnie gór¬ nymi wywinietymi krawedziami i dolnymi krawe¬ dziami. Podobne zjawisko wystepuje przy stozko¬ wych butelkach, wówczas równiez korzystnie jest zastosowac rozwiazanie wedlug wynalazku.
Nastepna korzyscia jest plynne przyspieszanie lub hamowanie transportowanych przedmiotów przy przechodzeniu ich z grupy rolek obracajacych sie z jedna szybkoscia na inna grupe rolek obraca¬ jacych sie z druga szybkoscia. Na przyklad, gdy transportowany przedmiot przechodzi z jednej gru¬ py rolek na druga grupe, to pierwsze rolki wcho¬ dzace w kontakt z przedmiotem, beda sie lekko slizgaly po walkach napedzajacych. Jak przedmiot przesunie sie dalej na druga grupe, to rolki beda sie slizgaly coraz mniej az do czasu gdy przedmiot osiagnie pelna predkosc.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przy¬ kladzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia pakowarke pudelek w przekroju bocz¬ nym, fig. 2 — prawa czesc pakowarki oznaczona •na fig, 1 strzalka, w powiekszonym, czesciowym widoku z góry, fig. 3 — czesciowy przekrój oznaczo¬ ny linia 3—3 na fig. 2 widziany zgodnie z kierun¬ kiem strzalek, fig. 4 — czesciowy przekrój ozna¬ czony 4—4 na fig. 3 w powiekszeniu, widziany zgodnie z kierunkiem strzalek, fig. 5 — segment przenosnika rolkowego w powiekszonym, czescio¬ wym widoku oznaczony 5—5 na fig. 1, widziany zgodnie z kierunkiem strzalek, fig. 6 — powiekszo¬ ny przekrój oznaczony 6—6 na fig. 5 widziany zgod¬ nie z kierunkiem strzalek, fig. 7 — pojemnik znaj¬ dujacy sie na rolkach pakowarki, fig. 8 — rolki w sasiedztwie lozyska, w czesciowym widoku aksono- metrycznym, fig. 9 — przenosnik do transportu przedmiotów przez zakret z sekcje przenosnika sa¬ siadujaca przedstawiona na fig. 2, w powiekszonym czesciowym widoku z góry, fig. 10 — powiekszo¬ ny, przekrój oznaczony 10—10 na fig. 9, widziany zgodnie z kierunkiem strzalek, fig. 11 — zakret przenosnika przedstawiony na fig. 9 pokazany bez rolek i walków napedowych, w powiekszonym wi¬ doku z góry, fig. 12 — powiekszony przekrój ozna¬ czony 12—12 na fig. 9, widziany zgodnie z kierun¬ kiem strzalek, fig. 13 — dwie rolki przedstawione na fig. 9 i ich rozmieszczenie w widoku z góry, w powiekszeniu, fig. 14 — przenosnik transportu¬ jacy podluzne przedmioty, w czesciowym widoku z góry, fig. 15 — rolki w alternatywnym rozwia¬ zaniu konstrukcyjnym w czesciowym widoku akso- nometrycznym, fig. 16 — rolki rozdzielone tuleja w czesciowym widoku z przodu.
Na fig. 1 przedstawiono pakowarke pudelek, któ- io ra ma rame 31, na której zamontowany jest prze¬ nosnik 32 pudelek i przenosnik walkowy 33. Pu¬ delka sa umieszczone na przenosniku pudelek 32 i przesuwane do srodka, az sie znajda pod prze¬ nosnikiem walkowym 33. Pudelka sa przesuwane dalej, az sie znajda pod przesuwana pionowo, glo¬ wica prózniowa 34. Glowica prózniowa 34 ma na celu podniesc partie przedmiotów z ruchomej sek¬ cji 35' przenosnika walkowego, gdy przedmioty sa juz przesuniete z przenosnika walkowego 33 na ruchoma sekcje przenosnika 35. Gdy partia przed¬ miotów jest podniesiona z ruchomej sekcji prze¬ nosnika 35 przez glowice prózniowa to wtedy ru¬ choma sekcja przenosnika jest przesunieta na po¬ zycje 35' oznaczona liniami przerywanymi. Nastep- nie glowica prózniowa 34 przenosi w dól przedmio¬ ty do odpowiedniego pudelka ustawionego na prze¬ nosniku 32 pudelek. Figura 1 odpowiada figurze 4 w opisie patentowym Stanów Zjednoczonych nr 3 386 224 róznia sie miedzy soba jedynie tym, ze w przenosniku 33 i ruchomej sekcji 35 przenosnika zastosowano walki w miejscu tasmy.
Pakowarka pudelek 30 jest calkowicie opisana w opisie patentowym Stanów Zjednoczonych nr 3 386 224 a przedstawione w nim rozwiazanie wcho- dzi w sklad niniejszego opisu. Chociaz przedstawio¬ ny i ujawniony w niniejszym opisie nowy uklad odnosi sie do pakowarki pudelek 30 to uwaza sie, ze wynalazek nie jest bezwzglednie zwiazany ze znanym zastosowaniem przedstawionym w opisie 40 patentowym Stanów Zjednoczonych nr 3 386 224.
Na fig. 2 przedstawiono w czesciowym powiek¬ szonym widoku z góry przenosnik walkowy 33 za¬ montowany na ramie 31. Przedmioty na przenosni¬ ku walkowym 33 poruszaja sie zgodnie z kierun- 45 kiem oznaczonym strzalka 36. W szesciu oddziel¬ nych, równoleglych pasmach oznaczonych od 37 do 42. Pasma w ilosci szesciu sa utworzone przez kil¬ ka scianek dzialowych 43, które zawieszone sa za pomoca elementów mocujacych 44 do dwóch belek 50 46 i 47 zamocowanych na slupach 48 i 49 przy¬ twierdzonych do ramy 31. Elementy mocujace 44 moga byc luzowane w taki sposób, zeby dostoso¬ wywac ustawienie scianek dzialowych w zaleznos¬ ci od wielkosci transportowanych przedmiotów 55 i ilosci pasm.
Przenosnik walkowy 33 ma duza ilosc rolek usta¬ wionych w dwóch grupach 33A i 33B. W celu wiekszej przejrzystosci tylko niektóre rolki zostaly przedstawione na rysunku. Scianki dzialowe 43 60 biegna nad grupa rolek 33B nie dotykajac ich. Rol¬ ki grupy 33A wprowadzaja transportowane przed¬ mioty na grupe rolek 33B w pasma od 37 do 42.
Rolki 50 w grupie walków 33B obracaja sie z mniej¬ sza predkoscia anizeli wynosi predkosc obrotów ro- 65 lek w grupie 33A. Rolki 50 i 51 sa takie same, róz- 40 45 50 55 605 %% 984 6 nia sie jedynie tym, ze predkosc obrotowa rolek 50 jest mniejsza od predkosci rolek 51. Powiekszony przekrój poprzeczny dwóch rolek 51 przedstawiono na fig. 4. Kazda rolka 51 jest zamontowana obro¬ towo na metalowym walku napedowym 52 i sklada sie z tulei zewnetrznej 53 wykonanej z materialu takiego jak na przyklad guma, zamocowanej na stale na tulei wewnetrznej 54 wykonanej z tworzy¬ wa sztucznego.
Srednica wewnetrzna tulei 54 jest wieksza od srednicy zewnetrznej walka 52 co pozwala na swo¬ bodne obracanie sie rolki na walku. Wedlug jed¬ nego z rozwiazan, walek napedowy 52 jest wyko¬ nany ze stali nierdzewnej i ma zewnetrzna sredni¬ ce 6,35 milimetra, a srednica wewnetrzna tulei 54 wynosila okolo 6,74 milimetra, a tuleja byla wy¬ konana z materialu takiego jak na przyklad ny¬ lon. W innym przypadku rozwiazania konstruk¬ cyjnego na tulei 53 zastosowano zewnetrzna powlo¬ ke ze stali nierdzewnej. Tuleja 53 jest zamontowa¬ na na tulei 54 w sposób uniemozliwiajacy ich wza¬ jemne przesuwanie sie wzgledem siebie. Przynaj¬ mniej czesc wewnetrznej powierzchni tulei 54 sty¬ ka sie z zewnetrzna powierzchnia napedowego walka 52 tak, ze ruch obrotowy walków napedo¬ wych jest przekazywany tulejom. Obracanie sie walka napedowego 52 powoduje obracanie sie tu¬ lei zewnetrznej 53 i w nastepstwie przesuwanie takiego przedmiotu jak butelka lub puszka.
Zwiekszajacy sie odgórny nacisk rolki powoduje wzrost momentu obrotowego, jakkolwiek opery ru- ehu poziomego powoduja slizganie sie walków po walkach napedowych. W ten sposób jezeli ruch b,r telek lub innych przedmiotów ulegnie zaklóceniu to rolki 51 zatrzymuja sie nawet jezeli walki nape¬ dowe 52 obracaja sie nadal. W opisanym rozwia¬ zaniu konstrukcyjnym szerokosc kazdej rolki mie¬ rzona wzdluz osi jej obrotu wynosi w przyblizeniu 11,11 milimetra. Walki napedowe 52 sa ulozysko- wane kolo pasowe 58 polaczone pasem 60 z wa¬ do górnej czesci ramy 31, (fig. 3). Na koncu kazde* go walka napedowego jest w sposób staly zamoco¬ wane na belkach 55, 56 i 57 które sa zamocowane lem 59.
Kolo pasowe 61, o wiekszej srednicy jest w spo¬ sób staly zamocowane na wale 59 i polaczone pa¬ sem 64 z kolem pasowym 62 na wale 59. Inne ko¬ lo pasowe 65 zamontowane na wale 63 jest pola¬ czone pasem 66 z obrotowym walem wyjsciowym silnika 67 zamontowanego na ramie 31. Wal nape¬ dowy kazdej grupy rolek ma kolo pasowe nape¬ dzane jednym z pasów 60 przesuwajacych sie nad walem napedowym 59 (fig. 2). Walki napedowe 52 sa poprzeczne w stosunku do walków 59 i w ten sposób pasy 60 sa skrecone przy czym dla kazde¬ go walka napedowego 52 przewidziany jest oddziel¬ ny pas. Moze byc równiez zastosowany inny ro¬ dzaj napedu niz naped przy pomocy kól pasowych i pasów.
Do kolejnego, równomiernego ustawiania przed¬ miotów transportowanych w pasmach od 37 do 42 zastosowane jest nie pokazane na rysunku urza¬ dzenie. Urzadzenie to jest przedstawione w opisie patentowym Stanów Zjednoczonych nr 3 342 303.
Zazwyczaj urzadzenie to formuje najpierw jedno pasmo przedmiotów przesuwajacych sie na rolkach 51, a nastepnie rozdziela pkreslona uprzednio ilosc przedmiotów, kolejno na pasma 37, 38 i 39.
Podobnie, takie samo drugie urzadzenie formu- je pojedyncze pasmo przedmiotów przesuwajacych sie na rolkach 51, a nastepnie rozdziela okreslona uprzednio ilosc przedmiotów kolejno na pasma 40, 41 i 42. Poniewaz przedmioty posuwajace sie po rolkach grupy 33B poruszaja sie w wielu, na przy¬ klad w szesciu pasmach, a przedmioty posuwajace sie po rolkach grupy 33A poruszaja sie tylko w jednym lub dwóch pasmach, korzystnie jest, aby napedzac rolki 50 z grupy 33B z mniejsza predkos¬ cia niz rolki z grupy 33A. Drugi wal 68 (fig. 2) napedza paski 69, które sa polaczone z walkami napedowymi rolek 50. Kolo pasowe 70 jest zamon¬ towane na walku 68 i jest polaczone pasem 71 z kolem 72 o wiekszej srednicy, zamontowanym na wale 63.
Wal 63 jest sprzezony z walem 59 za posrednic¬ twem pasa 64 i kól pasowych 61 i 62. Kolo paso¬ we 62 ma wzglednie mala srednice w stosunku do kola pasowego 61 zamontowanego na wale 59. Na¬ tomiast kolo pasowe 72 ma wzglednie duza sredni¬ ce w stosunku do kola pasowego 70 zamontowane¬ go na wale 68. Wal 59 obraca sie z wieksza pred¬ koscia niz wal 68 nawet gdy wal 63 obraca sie z predkoscia stala. Wal 68 jest zamontowany obro¬ towo w lozyskach 73 przymocowanych do slupów 49 przy pomocy wsporników 74. Podobnie wal 59 jest zamontowany obrotowo w lozyskach 73, przy¬ mocowanych do slupów 75 za posrednictwem wsporników 74, a slupy 75 sa przymocowane do ramy 31. Wal 63 jest zamontowany w takich sa¬ mych lozyskach 76 zamontowanych na górze ramy.
W przypadku gdy na rolkach jest umieszczony duzy ladunek, walki napedowe, na których sa za¬ montowane rolki wyginaja sie do dolu. Aby za¬ pobiec stalej deformacji walków, na ramie 31 za¬ montowane jest wiele belek 76 podporowych, któ¬ rych górna powierzchnia umieszczona jest pod rol¬ kami. W powyzszym rozwiazaniu (fig. 3 i fig. 4) odstep pomiedzy górna powierzchnia belek podpo¬ rowych a belkami wynosi w przyblizeniu 2,4 mi¬ limetra i nie jest wiekszy od 22,2 milimetra. Belki 76 usytuowane sa w poprzek ramy, ponizej rolek 50 i 51 i wchodza w kontakt z niektórymi rolka¬ mi, gdy walki napedowe uginaja sie do dolu. Rol¬ ki, które wejda w kontakt z belkami 76 zatrzy¬ muja sie, natomiast rolki, które nie wejda w kon¬ takt z belkami 76 obracaja sie w dalszym ciagu powodujac przesuwanie przedmiotów przez urza¬ dzenie.
Zostalo zalozone, ze przedmiot przesuwany po rolkach powinien byc przez caly czas podparty przez przynajmniej trzy rolki, wzdluz ruchu prze¬ suwania, aby zapobiec jego kolysaniu sie.
Fig. 7 przedstawia typowy, przykladowy trans¬ portowany przedmiot oznaczony jako butelka 77.
Dlugosc plaskiej powierzchni 78 butelki 77 jest okreslona wymiarem 79. Jest pozadane aby odleg¬ losc pomiedzy osiami dwóch sasiednich rzedów ro¬ lek nie przewyzszala jednej trzeciej wymiaru 79 co zapewnia, ze przynajmniej trzy rzedy rolek znaj- 40 45 50 55 607 92 984 8 duja sie caly czas pod butelka. W innym przypad¬ ku, butelka moze stracic stabilnosc.
W przytoczonym opisie patentowym Stanów Zjednoczonych nr 3 386 224 pakowarka pudelek 30 zawiera ruchoma sekcje 35 przenosnika rolkowego, która jest przesuwana poziomo, w lewo (fig. 1) do pozycji 35', w której jest narysowana liniami prze¬ rywanymi. Ruchoma sekcja 35 przenosnika rolko¬ wego jest przesuwana w lewo po tym jak przed¬ mioty znajdujace sie na niej zostaly podniesio¬ ne przez glowice prózniowa 34. Pozwala to na przesuniecie glowicy prózniowej w dól, do pudelka.
Na fig. 5 przedstawiono ruchoma sekcje 35 prze¬ nosnika w czesciowym widoku z góry oznaczonym —5 na fig. 1, widzianym zgodnie z kierunkiem strzalek. Ruchoma sekcja 35 przenosnika rolkowe¬ go zawiera rzedy rolek 80 takich samych jak rol¬ ki 50 i 51. Rolki 80 sa zamontowane na walkach napedowych 84, które sa identyczne z walkami na¬ pedowymi 52. Walki napedowe z zamontowanymi na nich rolkami 80 sa ulozyskowane na podtrzy¬ mujacych je belkach 81, 82 i 83, zamocowanych na stale w górnej czesci ruchomej sekcji 35 prze¬ nosnika rolkowego. Podobnie, walki napedowe 84 maja na zewnetrznych koncach kola pasowe nape¬ dzane pasami 85 laczacymi je z walem tulejowym 86. Wal tulejowy 86 jest polaczony z walem 68, z którym razem sie obraca. Przekrój walu tulejo- wego 86 i walu 68 przedstawiono na fig. 6.
Wal 68 ma rowek wpustowy 87 i znajdujacy sie w nim wpust 88 biegnacy wzdluz walu 86. Wal 86 jest zamocowany obrotowo na lozyskach 87 zamo¬ cowanych do slupów 88 zamocowanych z kolei do ruchomej sekcji 35 przenosnika rolkowego. Sekcja przenosnika rolkowego zamontowana jest w ta¬ ki sam sposób jak plyta lub sekcja oznaczona 205 w opisie patentowym Stanów Zjednoczonych 3 386 224. Do przesuwania ruchomej sekcji 35 przenosnika rolkowego do pozycji w której jest on narysowany linia przerywana tak jak w wymie¬ nionym poprzednio opisie patentowym, uzyty jest silownik hydrauliczny. Wal tulejowy 86 jest zamo¬ cowany przesuwnie na wale 68 z zastosowaniem wpustu 88, który zapewnia obracanie sie walu tu- lejowego 86 wraz z walem 68. W ten sposób gdy ruchoma sekcja 35 jest przesuwana na pozycje 35', wal 86 moze przesuwac sie teleskopowo po wale 68 pozwalajac na przesuwanie ruchomej sekcji 35 przenosnika rolkowego na pozycje 35' i z powro¬ tem. Nalezy zauwazyc, ze waly 59 i 68 oraz wal 86 sa równolegle do walu 63 i prostopadle do wal¬ ków 52.
Waly 59 i 68 (fig. 2) i wal 86 (fig. 5) sa zamoco¬ wane obrotowo w lozyskach. Paski do napedu rze¬ dów walków znajdujace sie bezposrednio pod lo¬ zyskami nie beda mogly przebiegac dookola wal¬ ków walu 68 bez kolizji z lozyskami.
Na fig. 8 wal 59 jest zamocowany obrotowo w lozysku 73. Cztery rzedy rolek od 90 do 93 znaj¬ duja sie w poblizu lub pod lozyskiem 73. Kolo pa¬ sowe 94 z podwójnym rowkiem pasowym zamon¬ towane na koncu walka napedzajacego rzad 90 ro¬ lek jest polaczone paskiem 95 z walem 59, a rów¬ niez pasem 96 z kolem pasowym 97 zamontowa¬ nym na wale napedzajacym rzad rolek 91, podob¬ nie kolo pasowe 98 rzedu rolek 93 ma dwa rowki pasowe, z których jeden przeznaczony jest dla pa¬ ska 100 napedzajacego kolo pasowe 101 rzedu ro¬ lek 92. Wszystkie pasy w przenosniku rolkowym 33 sa elastyczne.
Na fig. 9 zespól narozny 110 sluzy do transpor¬ tu przedmiotów przez zakret pod katem 90°. Ze¬ spól narozny 110 moze byc polaczony z innym przenosnikiem takim jak jeden z przenosników przedstawionych na fig. 2. Transportowane przed¬ mioty moga wiec byc kolejno przesuwane w trzech oddzielnych równoleglych pasmach 40, 41 i 42 jak to poprzednio opisano. Silnik elektryczny 67 nape¬ dza wal 63, który z kolei napedza wal 59 z pa¬ sami 60 do napedu walów 52 napedzajacych rolki.
Zespól narozny 110 jest przedstawiony w zestawie¬ niu z rolkami sluzacymi do transportu przedmio¬ tów w pasmach od 40 do 42, ale moze on byc rów¬ niez zestawiony z innymi typami przenosników.
Zespól narozny 110 moze byc stosowany do prze¬ suwania przedmiotów przez zakret o kacie mniej¬ szym lub wiekszym od 90°.
Wal 59' jest zamontowany na ramie 112 za po¬ srednictwem lozyska 113 i jest ustawiony prosto¬ padle do walu 111 zamontowanego na ramie 112 za posrednictwem lozyska 114. Zespól narozny 110 ma trzy grupy walów napedowych i rolek. Grupy 115 i 116 sa napedzane walem 59' podczas gdy gru¬ pa 117 jest napedzana walem 111. Zespoly lozy¬ skowe 118, 119 i 120, w których sa ulozyskowane walki napedowe rolek sa w sposób staly zamoco¬ wane do ramy 112.
Grupa 116 ma trzy walki napedowe 121, 122 i 123r których przeciwlegle konce sa ulozyskowane w ze¬ spolach lozyskowych 118 i 120. Kazdy walek na¬ pedowy 121, 122 i 123 ma kolo pasowe 125 nape¬ dzane pasami 126 przekazujacymi im naped od walu 59'.
Na fig. 10 wal 59' jest napedzany pasami pola¬ czonymi z walem 59 (fig. 3). Kola pasowe 127 sa zamontowane na walkach napedowych 128 grupy 115 i sa polaczone pasami 129 (fig. 10) z walem 59'.
Kola pasowe 127 moga byc zamocowane wciskowo na walkach napedowych 128. Walki napedowe 128 grupy 115 sa zamontowane obrotowo w lozyskach 130 i zespolach lozyskowych 119 i 120. Kola paso¬ we 131 sa zamontowane na walkach napedowych 132 grupy 117 i sa napedzane pasami 133 polaczo¬ nymi z walem 111, który jest napedzany pasami polaczonymi z innym walem napedzanym przez od¬ powiedni silnik. Pasy 126, 129 i 133 sa takie same jak pasy 60.
Pasy 129 i 133 sa skrecone pod katem 90° ze wzgledu na polozenie kól pasowych 127 i 137 w stosunku do walów 59' i 111. Pasy 126 sa skrecone tylko pod katem 45° ze wzgledu na wzajemne po¬ lozenie kól pasowych 125 i walu 59'. Listwa lozy¬ skowa 134 jest przewidziana do ulozyskowania ze¬ wnetrznych konców walów 132 podczas gdy we¬ wnetrzne konce walków napedowych 132 sa ulo¬ zyskowane obrotowo w zespolach lozyskowych 119 i 120. Rolki 170 pomiedzy grupa 115 a przenosni¬ kiem 171 sa napedzane walem 59' podczas gdy rol¬ ki 172 pomiedzy grupa 117 a przenosnikiem 14& sa napedzane walem 111. 40 45 50 55 609 92 984 Górna powierzchnia zespolów lozyskowych 118, 119 i 120 wraz z górna powierzchnia listew lozy¬ ska 130 i 134, oraz z górna powierzchnia rolek grup 115, 116 i 117 leza w jednej plaszczyznie. W re¬ zultacie, przedmioty 135 (fig. 9) przesuwaja sie w poprzek górnych powierzchni zespolów lozysko¬ wych w czasie ich przechodzenia przez zakret w kierunku polozenia kól pasowych 136, 137 i 138 za¬ znaczonych strzalkami.
Dwie zwezajace sie scianki kierujace 139 i 140 sa zamontowane na ramie przenosnika tworzac wejscie, przez które przedmioty 135 zwezaja sie w jedno pasmo aby przejsc przez zespól narozny 110.
Scianki kierujace 139 i 140 lacza sie ze sciankami 141 i 142 usytuowanymi przy przeciwleglych kon¬ cach walków napedowych grupy 117 i walków na¬ pedowych z umieszczonymi na nich rolkami 172.
Scianki 142 i 141 biegna przy przeciwleglych kon¬ cach wszystkich walków napedowych tworzacych zespól narozny 110 i w ten sposób ograniczaja bocz¬ ne ruchy przedmiotów w zespole naroznym. Prze¬ nosnik 143 jest usytuowany pod sciankami 139 i 140 i jest skonstruowany podobnie do grup ro¬ lek 115, 116 i 117. Przenosnik 143 ma wiele rolek zamontowanych na kazdym walku napedowym, który z kolei jest napedzany przez odpowiednie ko¬ la pasowe i odpowiedni silnik elektryczny.
Listwa lozyskowa 130 (jej opis odnosi sie rów¬ niez do takiej samej listwy lozyskowej 134) jest zamontowana na ramie 112 i ma wyciecia 145, w których sa swobodnie ulozyskowane walki nape¬ dowe 128 rolek. Listwa 130 jest wykonana z two¬ rzywa sztucznego odpowiedniego dla ulozyskowa- nia walków napedowych 128, które moga byc wkla¬ dane i wyjmowane z wyciecia 145. Promien kazde¬ go wyciecia 145 jest nieco wiekszy od promienia walków 128. Poniewaz wyciecia sa glebsze od pro¬ mienia swego zaokraglenia wiec ich górne krawe¬ dzie znajduja sie wyzej niz os walków 128.
Kazda rolka 147 ma piaste 149 o srednicy mniej¬ szej od zewnetrznej srednicy rolki 147 lecz wieksza od srednicy otworu 148. Piasty 149 wystaja na ze¬ wnatrz z rolek oddzielajac od siebie sasiadujace ze soba rolki. W ten sposób wzajemny kontakt ro¬ lek miedzy soba jest zmniejszony, poniewaz tylko niewielka plaszczyzna jednej rolki dotyka do dru¬ giej rolki. W wielu przypadkach rózne rodzaje cie¬ czy moga byc rozlane na rolki i moga splynac po¬ miedzy rolki. Piasty 149 pozwalaja na splyniecie cieczy pomiedzy rolki i zmniejszaja mozliwosc zle¬ pienia sie sasiednich rolek. W jednym z rozwiazan konstrukcyjnych zewnetrzna srednica rolek wynosi 21,33 milimetra, srednica otworu 148 wynosi 8,33 milimetra, a srednica piasty 149 wynosi 12,70 mili¬ metra. W tym samym rozwiazaniu konstrukcyj¬ nym piasta wystawala z obu stron rolki na 0,18 mm.
Rolki i walki napedowe kazdej grupy pokazanej na fig. 9 sa równolegle do pozostalych rolek i wal¬ ków napedowych tej samej grupy. Na przyklad, w grupie 115 walki napedowe 128 sa równolegle do siebie i do zamontowanych na nich rolek. Podob¬ nie walki napedowe 121, 122 i 123 sa równolegle w grupie 116 i walki napedowe 132 sa równolegle w grupie 117. Walki napedowe 132 sa ulozone pro¬ stopadle w stosunku do walków napedowych 128 a walki napedowe 121, 122 i 123 sa ulozone, w sto¬ sunku do siebie pod katem 45 stopni. W przypad¬ ku gdy przedmioty maja byc przesuwane przez za¬ kret o kacie wiekszym lub mniejszym od 90 stop- ni, wówczas walki napedowe grup 115, 116 i 117 sa tak ulozone zeby zapewnic odpowiedni kierunek ruchu.
Na fig. 15 rolka 180, tak jak i inne rolki w- tym rozwiazaniu ma otwór 181 o srednicy wiekszej od srednicy walka 182 co pozwala na zatrzymanie sie rolki, gdy na nia zostanie wywarty wystarczajaco duzy nacisk nawet wtedy, gdy walek 182 obraca sie nadal. Rolka 180 ma okragly przekrój o pro¬ mieniu zmniejszajacym sie w miare oddalania sie od konca i srodka rolki, przez co utworzona jest powierzchnia wklesla 183. Transportowany przed¬ miot 184 ma przekrój okragly pasujacy do wkleslej powierzchni 183, co przeszkadza jego bocznym ru¬ chom w kierunkach oznaczonych strzalka 185, gdy jest on przesuwany w kierunku oznaczonym strzal¬ ka 186.
W wielu przypadkach korzystna jest mozliwosc podniesienia transportowanych przedmiotów z prze¬ nosnika, przy czym kontakt urzadzenia podnosza¬ cego z dolna powierzchnia przedmiotów jest nie¬ zbedny. Tuleja 194 (fig. 16) rozdziela rolki 192 za¬ montowane na walku napedowym 191. Ma ona srednice mniejsza niz rolki 192 co pozwala na umieszczenie elementu podnoszacego pomiedzy ze¬ wnetrzna powierzchnia rolek 192 i zewnetrzna po¬ wierzchnia tulei 194.
Przenosniki bedace przedmiotem wynalazku sa szczególnie korzystne, poniewaz moga byc budo¬ wane o odpowiedniej szerokosci i dlugosci jedy¬ nie droga dodawania i usuwania rolek i walków napedowych. Zespól naroza jest szczególnie ko¬ rzystny dla transportu przedmiotów przez zafeet bez uzycia specjalnych prowadnic ani specjalnie uksztaltowanych rolek. Przedmioty latwo poruszaja sie przez zakret dzieki odpowiedniemu ustawie¬ niu róznych rolek. Piasty oddzielajace rolki od siebie sa szczególnie korzystne nie dopuszczaja bo¬ wiem do zlepienia sie rolek woskiem lub lakierem, które splywaja pomiedzy rolkami. W przypadku gdy jakas para rolek sklei sie ze soba, moga one byc stosunkowo latwo rozdzielone przez obracanie ich w stosunku do siebie.
Moment obrotowy wytwarza znaczna sile wywie¬ rana na piasty sklejonych razem rolek powodujac ich rozklejenie. Moment obrotowy jest przenoszo¬ ny na rolki za posrednictwem obracania sie wal¬ ków napedowych powoduje poruszanie sie przed¬ miotów na przenosniku. W przypadku, gdy przed¬ mioty sa zatrzymane, rolki podtrzymujace równiez zatrzymuja sie, a przedmioty slizgaja sie na wal¬ kach napedowych, powstal typ rolki z „poslizgo¬ wym momentem obrotowym".
Nastepna korzystna cecha przenosnika wedlug wynalazku jest nie stale zamontowanie walków napedowych w listwach lozyskowych. Przenosnik moze byc latwo oczyszczony i konserwowany przy zdjeciu walków napedowych z listew lozyskowych i zsunieciu walków napedowych i rolek z prze¬ nosnika. 40 45 50 55 6092 984 li 12 Wiele róznych wariantów rozwiazania jest obje¬ te zakresem wynalazku. Na przyklad w jednym z rozwiazan konstrukcyjnych rolki na wyjsciu z przenosnika byly napedzane w przeciwnym kie¬ runku niz pozostale w celu wyhamowania trans¬ portowanych przedmiotów. Rolki moga byc wyko¬ nane z jednego lub z wielu materialów. W rezulta¬ cie wspólczynnik tarcia na zewnetrznej powierzch¬ ni rolek moze byc rózny od wspólczynnika tarcia na powierzchni wewnetrznej, stykajacej sie z wal¬ kiem napedowym.
Przez zwiekszenie wspólczynnika tarcia na ze¬ wnetrznej powierzchni rolek, rolki beda w bardziej pewny sposób napedzac transportowane przedmio¬ ty a równiez niedopuszcza to do slizgania sie przedmiotów na boki, w kierunku poprzecznym do kierunku transportu. W ten sposób przedmioty transportowane zachowuja pierwotna droge ruchu, co pozwala na ich transportowanie w kilku pas¬ mach bez kolizji pomiedzy pasmami.
W jednym z rozwiazan wewnetrzna powierzch¬ nia rolki byla wykonana z zywicy polioksymetyle- nowej uzyskiwanej przez polimeryzacje formalde¬ hydu, podczas gdy zewnetrzna powierzchnia rolki byla wykonana z nitrylu.
Wyzszy wspólczynnik tarcia na zewnetrzne po¬ wierzchni rolki przeszkadza w obracaniu sie przed¬ miotów w trakcie przechodzenia ich przez przenos¬ nik. W niektórych przypadkach jest korzystne, ze¬ by nie dopuscic do obracania sie przedmiotów.
Podluzne kontenery 161 przedstawione na fig. 14 sa transportowane przenosnikiem 160 w kierunku oznaczonym strzalka 162. Jest korzystne aby nie dopuscic do przekrecania sie przedmiotów 161 tak zeby ustawily sie podluznym wymiarem w po¬ przek przenosnika, mozna to zapewnic przez zasto¬ sowanie materialu o wysokim wspólczynniku tar¬ cia na zewnetrznej powierzchni rolek przenosnika.
Dluzszy wymiar kazdego kontenera bedzie zacho¬ wywal kierunek oznaczony strzalka 162 w cza¬ sie ruchu wzdluz przenosnika.
W niektórych innych przypadkach jest korzyst¬ ne zastosowanie znacznych przesuniec bocznych transportowanych przedmiotów i wtedy potrzeb¬ ny jest maly wspólczynnik tarcia na zewnetrznej powierzchni rolki. W takim przypadku rolka mo¬ ze byc calkowicie wykonana z zywicy polioksyme- tylenowej. Wiele rodzajów materialów gumowych moze byc uzyte do pokrywania zewnetrznej po¬ wierzchni rolki w celu uzyskania tam wysokiego wspólczynnika tarcia. Gdy zewnetrzna powierzch¬ nia rolki jest stalowa to wspólczynnik tarcia jest znacznie mniejszy, niz gdy powierzchnia ta jest gumowa.
Korzystnie jest, gdy wykonuje sie rolki z mate¬ rialu, który ma gladka powierzchnie zewnetrzna, pod która znajduja sie wlókna szklane. Po zeszli- fowaniu powierzchni zewnetrznej rolki odslonie¬ te zostaja nitki szklanego wlókna, co daje w na¬ stepstwie wysoki wspólczynnik tarcia na zewnetrz¬ nej powierzchni rolki a na powierzchni wewnetrz¬ nej utworzonej przez wtrysk utrzymuje sie niski wspólczynnik tarcia. W celu otrzymania rolek o ma¬ lym poslizgu, z wysokim wspólczynnikiem tarcia rolki moga byc wykonane z politereftalenu.

Claims (26)

Zastrzezenia patentowe
1. Przenosnik do transportu przedmiotów w wie¬ lu . przylegajacych do siebie rzedach, znamienny 5 tym, ze ma rame (31) z zamocowanymi na niej sciankami dzialowymi (43) wydzielajacymi wiele pasm, po których jest transportowany jeden rzad przedmiotów, oraz wieloma okraglymi walkami na¬ pedowymi (52), z których kazdy ma powierzchnie zewnetrzna utworzona ze srednic zewnetrznych walków, oraz tym, ze ma wiele cylindrycznych ro¬ lek (50), (51) umieszczonych w pasmach przenosni¬ ka, zamontowanych jedna przy drugiej na kazdym z walków napedowych, które maja wewnetrzne po¬ wierzchnie nosne utworzone ze srednic wewnetrz¬ nych rolek, otaczajacych walki napedowe (52) i co najmniej czesciowo stykajace sie z powierzchniami zewnetrznymi walków napedowych (52) w celu przekazania ruchu obrotowego walków napedowych (52) rolkom (50), (51), przy czym srednice wewnetrz¬ ne rolek sa wieksze od srednic zewnetrznych wal¬ ków napedowych, co pozwala na zatrzymanie ro¬ lek z zewnatrz w jednym z pasm przy równoczes¬ nym obracaniu sie walków napedowych i rolek po¬ lozonych w innych pasmach, przy czym rolki wy¬ staja do góry tworzac nie ciagla nosna powierzch¬ nie sluzaca do przesuwania po niej przedmiotów a która to powierzchnia jest odchylona od pionu przez co przedmioty sa na niej utrzymywane pod dzialaniem sil grawitacji, oraz ma silnik (67) po¬ wodujacy obracanie sie walków napedowych i od¬ powiednie urzadzenia laczace walki napedowe z wa¬ lem wyjsciowym silnika.
2. Przenosnik wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze kazdy walek napedowy (52) ma na jednym kon¬ cu urzadzenie z rowkiem do paska napedowego, a silnik napedowy ma obrotowy wyjsciowy wal, do którego zamocowany jest pierwszy wal (59) mo¬ gacy sie obracac i wiele pasków (95) napedowych bez konca laczacych pierwszy wal (59) napedowy z przynajmniej niektórymi urzadzeniami z row¬ kiem pasowym dla spowodowania obracania sie walków napedowych (52) i rolek (50), (51) w czasie gdy obraca sie pierwszy wal (59).
3. Przenosnik wedlug zastrz. 2, znamienny tym, ze urzadzenie z obwodowym rowkiem sklada sie z kól pasowych z obwodowym rowkiem, z których kazde zamontowane jest na jednym koncu kazde¬ go walka napedowego (52).
4. Przenosnik ; ze nieciagla powierzchnia podtrzymujaca jest po¬ zioma.
5. Przenosnik wedlug zastrz. 1, znamienny tym ze kazda rolka (50), (51) ma tuleje wewnetrzna (54) wykonana z tworzywa sztucznego zamontowana trwale w zewnetrznym cylindrze gumowym.
6. Przenosnik wedlug zastrz. 2, znamienny tym, ze ma dodatkowo drugi wal (68) zamontowany w sposób umozliwiajacy obrót na ramie (31), duza ilosc kól pasowych i pasów napedowych laczacych pierwszy wal (59) i drugi wal (68) z trzecim wa¬ lem (63) i silnikiem (67), a drugi wal (68) z nie¬ którymi walami napedowymi (52), przy czym ko¬ la pasowe (61) i (70) maja rózna srednice dzieki 15 20 25 30 35 40 45 50 55 6092 984 13 14 czemu pierwszy wal (59) obraca sie z inna pred¬ koscia niz drugi wal (68).
7. Przenosnik wedlug zastrz. 2, znamienny tym, ze ma belke podporowa (76) zamocowana na ra¬ mie (31) pod rolkami (50), (51), przy czym odleglosc belki podporowej (76) od zewnetrznej powierzchni rolek nie przekracza 2,4 mm a belka (76) podpie¬ ra rolki (50), (51), podczas gdy walek napedowy (52) ugina sie pod obciazeniem.
8. Przenosnik do transportu przedmiotów, zna¬ mienny tym, ze ma rame (31), wiele okraglych walków napedowych (52) zamocowanych obrotowo na ramie (31), wiele okraglych rolek (80) zamonto¬ wanych jedna przy drugiej na kazdym z walków napedowych (84), które to rolki (80) maja we¬ wnetrzne powierzchnie nosne utworzone ze sred¬ nic wewnetrznych rolek i przynajmniej czesciowo stykajace sie z powierzchniami zewnetrznymi wal¬ ków napedowych (84), w celu przekazania ich ru¬ chu obrotowego rolkom (80), przy czym srednice wewnetrzne rolek sa wieksze od srednic zewnetrz¬ nych walków napedowych, co pozwala na zatrzy¬ manie rolek dzialaniem z zewnatrz w pozycji nie¬ ruchomej przy równoczesnym obracaniu sie wal¬ ków napedowych, przy czym rolki (80) wystaja do góry tworzac nieciagla powierzchnie podtrzymuja¬ ca, sluzaca do przesuwania po niej przedmiotów, która to powierzchnia jest odchylona od pionu, przez co przedmioty sa na niej utrzymywane pod dzialaniem sil grawitacji, oraz ma silnik powodu¬ jacy obracanie sie walków napedowych (84) i od¬ powiednie urzadzenie laczace je z walem wyjscio¬ wym silnika, przy czym kazdy walek napedowy (84) ma na jednym koncu urzadzenie z obwodo¬ wym rowkiem do pasa napedowego, a silnik ma obrotowy wal wyjsciowy, natomiast przenosnik ma równiez zamocowany wal (68), a wiele pasków na¬ pedowych (95) bez konca laczy go z przynajmniej niektórymi urzadzeniami zaopatrzonymi w rowek pasowy dla spowodowania obracania sie walków napedowych (84) i rolek (80) podczas obrotu walu (68) i kola pasowe, z których kazde ma obwodowy rowek i kazde jest zamontowane na jednym z kon¬ ców walków napedowych (84), zas przenosnik ma nieciagla powierzchnie podtrzymujaca pozioma i ruchoma sekcje (35) zamocowana na ramie (31), tak ze wal (68) jest polaczony teleskopowo z wa¬ lem (86) wysuwajacym sie wzdluz walu (68) i po¬ ruszajacym sie poziomo na ramie (31), przy czym wal (68) jest polaczony z walem (86) w sposób uniemozliwiajacy ich wzajemny obrót, natomiast czesc walków napedowych (84) z zamontowanymi na nich partiami rolek (80) jest osadzona w taki sposób, ze jest mozliwy obrót ruchomej sekcji (35) i sa one polaczone paskami (85) z walem (86).
9. Przenosnik wedlug zastrz. 8, znamienny tym, ze wal (86) ma otwór w którym slizgowo zamonto¬ wany jest wal (68), przy czym wal (86) ma wpust i rowek wypustowy dla uniemozliwienia wzajem¬ nego obrotu obu walów.
10. Przenosnik wedlug zastrz. 9, znamienny tym, ze rolki napedzane walem (68) podajace przedmio¬ ty na rolki znajdujace sie na ruchomej plycie, sa do tych rolek równolegle, jak równiez tym, ze za¬ wiera przenosnik pudelek (32) sluzacy do ustawia¬ nia ich w pozycji ladowania pod ruchoma sekcja (35), urzadzenie do podnoszenia, zamontowane na ramie (31) ponad ruchoma sekcja (35), sluzace do podnoszenia przedmiotów z ruchomej sekcji (35> 5 i opuszczania ich do pudelek, urzadzenie do prze¬ suwania ruchomej sekcji (35) poziomo z poloze¬ nia, w którym przylega ona do rolek napedzanych walem (68) do polozenia, w którym juz nie znaj¬ duje sie pod glowica prózniowa (34).
11. Przenosnik do transportu przedmiotów, zna¬ mienny tym, ze ma wiele równoleglych walków napedowych, wiele zamontowanych jedna przy dru¬ giej rolek, luzno osadzonych na kazdym walku na¬ pedowym, przy czym wystaja one do góry tworzac nieciagla powierzchnie nosna, sluzaca do przesu¬ wania po niej transportowanych przedmiotów i która to powierzchnia jest odchylona od pionu, co umozliwia utrzymanie na niej przedmiotów dzie¬ ki dzialaniu sil grawitacji, urzadzenia sprzezone z walkami napedowymi dla nadania walkom na¬ pedowym ruchu obrotowego, przy czym walki na¬ pedowe maja srednice zewnetrzna mniejsza ód sred¬ nicy wewnetrznej rolek co pozwala na to, ze nie¬ które z rolek umieszczone na jednym z walków zostaja pod dzialaniem sil zewnetrznych zatrzyma¬ ne, gdy w tym samym czasie walek ten i pozosta¬ le rolki sa nie zatrzymane, a zamontowane na nim rolki obracaja sie.
12. Przenosnik wedlug zastrz. 11, znamienny tym, ze urzadzenia sprzezone z walkami napedowymi dla nadania walkom ruchu obrotowego sa z wal¬ kami napedowymi sprzezone w ten sposób, azeby nadac ruch przynajmniej jednemu z walków z predkoscia rózna od predkosci przynajmniej jed¬ nego z pozostalych walków napedowych.
13. Przenosnik wedlug zastrz. 11, znamienny tym, ze urzadzenia sprzezone z walkami napedowymi dla nadania im ruchu obrotowego sa z nimi sprze¬ zone w taki sposób, azeby wprowadzac w ruch nie¬ które z walków napedowych z predkoscia rózna od predkosci pozostalych walków napedowych.
14. Przenosnik wedlug zastrz. 11, znamienny tym, ze nieciagla powierzchnia nosna jest pozioma.
15. Przenosnik wedlug zastrz. 11, znamienny tym, ze kazda rolka sklada sie z wewnetrznej tulei za¬ mocowanej na stale w zewnetrznej tulei, przy czym obie tuleje sa wykonane z róznych materialów.
16. Przenosnik wedlug zastrz. 11, znamienny tym, ze ma dodatkowo belke podtrzymujaca umieszczo¬ na pod rolkami, lecz w pewnej odleglosci od ro¬ lek, przy czym belka ta umieszczona jest w blis¬ kiej odleglosci od powierzchni zewnetrznej przy¬ najmniej jednej rolki i sluzy do podtrzymania rol¬ ki i walu napedowego rolek w przypadku, gdy na¬ stapi sprezyste ugiecie sie walu napedowego pod obciazeniem.
17. Przenosnik wedlug zastrz. 11, znamienny tym, ze ma dodatkowo listwy lozyskowe (130) sluzace do obrotowego podparcia walków napedowych (128) oraz majace wiele wyciec (145), w które sa wlozo¬ ne walki napedowe (128), przy czym kazdy walek napedowy (128) obraca sie swobodnie w jednym z wyciec (145).
18. Przenosnik wedlug zastrz. 11, znamienny tym, ze niektóre rolki (147) maja piaste (149) o sredni- 15 20 25 30 35 40 45 50 55 6015 92 984 16 cy wiekszej od srednicy wewnetrznej rolki i mniej¬ szej srednicy zewnetrznej rolki, przy czym wysta¬ je ona na zewnatrz rolki, rozdzielajac je miedzy soba.
19. Przenosnik wedlug zastrz. 11, znamienny tym, ze walki napedowe i rolki sa ustawione w sposób pozwalajacy na transport przedmiotów przez za¬ kret.
20. Przenosnik wedlug zastrz. 17, znamienny tym, ze walki napedowe i rolki sa zamontowane w wie¬ lu grupach, przy czym w kazdej z grup wszystkie walki napedowe i rolki w niej znajdujace sie, sa do siebie równolegle.
21. Przenosnik wedlug zastrz. 20, znamienny tym, ze wiele walków napedowych i rolek usytuowa¬ nych równolegle do siebie stanowi pierwsza gru¬ pe, która jest usytuowana prostopadle do drugiej grupy równolegle ulozonych walków i rolek, i ma trzecia grupe równolegle ulozonych walków i ro¬ lek, która znajduje sie pomiedzy pierwsza i dru¬ ga grupa i jest usytuowana do nich pod katem 45 stopni i sluzy do przetransportowania przedmiotów z pierwszej do drugiej grupy.
22. Przenosnik wedlug zastrz. 21, znamienny tym, ze ma dwie oddalone od siebie sciany ograniczaja¬ ce, umieszczone przy przeciwleglych koncach wal¬ ków napedowych i sluzace do uniemozliwiania wydostania sie transportowanych przedmiotów z rolek.
23. Przenosnik wedlug zastrz. 22, znamienny tym, ze ma dwie zbiezne sciany kierujace, przedluzaja¬ ce sciany ograniczajace, które tworza wejscie transportowanych przedmiotów na grupe rolek.
24. Przenosnik wedlug zastrz. 11, znamienny tym, ze rolki maja wklesla powierzchnie zewnetrzna.
25. -Przenosnik wedlug zastrz. 11, znamienny tym, ze ma tuleje zamontowana na przynajmniej jed¬ nym walku napedowym pomiedzy dwoma rolka¬ mi, majaca srednice zewnetrzna mniejsza od sred¬ nicy rolek.
26. Przenosnik teleskopowy do transportu przed- 5 miotów znamienny tym, ze ma rame (31) z zamon¬ towanym na niej przenosnikiem walkowym (33) i ruchoma sekcje (35) przenosnika, wiele walków napedowych (52), (84), przy czym niektóre z wal¬ ków (52) sa zamontowane tak, ze jest mozliwy obrót na przenosniku walkowym (33), a niektóre walki napedowe (84) sa zamontowane na ruchomej sekcji (35) przenosnika, oraz ma wiele rolek (50), (80) zamontowanych jedna przy drugiej na kazdym z walków napedowych (52), (84), przy czym rolki (50), (80) maja cylindryczna wewnetrzna powierzch¬ nie nosna, otaczajaca walek napedowy (52), (84), która to powierzchnia wewnetrzna przynajmniej czesciowo styka sie z powierzchnia zewnetrzna walka napedowego (52), (84) przez co ruch obroto¬ wy walków napedowych (52), (84) jest przekazy¬ wany rolkom (50), (80), przy czym srednice we¬ wnetrzne rolek (50), (80) sa wieksze od srednic ze¬ wnetrznych walków napedowych (52), (84) co po¬ zwala na zatrzymanie rolek (50), (80) dzialaniem z zewnatrz w pozycji nieruchomej przy równocze¬ snym obracaniu sie walka napedowego, na któ¬ rym sa one zamontowane, i ma wal (68) obrotowo zamontowany na przenosniku walkowym (33) jak tez wal (86) teleskopowo polaczony z walem (68) i jest zamontowany tak, ze jest mozliwy ruch obro¬ towy na ruchomej sekcji (35) przenosnika, przy czym wal (68) i wal (86) sa kolejno polaczone z walkami napedowymi (52) zamontowanymi na przenosniku walkowym (33) i walkami napedowym (84) zamontowanymi na ruchomej sekcji (35) prze¬ nosnika, oraz ze ma urzadzenie napedzajace wal (86) i nadajace mu ruch obrotowy w celu obra¬ cania walków napedzajacych (84). 15 20 25 3092 984 / I: FIG. I u^_ypipiiiiiiipuuc= 59 60 FIG. 2 FIG. 4 j*92 984 FIG. 7 -79—H /7 /7 /7 127- 126^ FnmTT ^^ • o I"' 133' FIG. 10 ^ F/G // F/6. 12 ^J 128 F/G. /3 mm \ rrrPi yfl ll^PTFfl T iTlMl F/6. /4 —-^'86 |84 F/(?. /5 » f/
PL17452874A 1974-02-19 1974-10-02 PL92984B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT4847074A IT1008253B (it) 1974-02-19 1974-02-19 Perfezionamento nei dispositivi trasportatori

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL92984B1 true PL92984B1 (pl) 1977-04-30

Family

ID=11266733

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL17452874A PL92984B1 (pl) 1974-02-19 1974-10-02

Country Status (8)

Country Link
AR (1) AR201694A1 (pl)
BE (1) BE825703A (pl)
BR (1) BR7406113A (pl)
DD (1) DD114382A5 (pl)
IT (1) IT1008253B (pl)
LU (1) LU71567A1 (pl)
PL (1) PL92984B1 (pl)
SU (1) SU619090A3 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN114128962B (zh) * 2021-11-30 2022-06-24 澧县冠力鞋业有限公司 一种匀速自动进料的鞋业生产装置

Also Published As

Publication number Publication date
AR201694A1 (es) 1975-04-08
IT1008253B (it) 1976-11-10
BR7406113A (pt) 1976-03-09
SU619090A3 (ru) 1978-08-05
LU71567A1 (pl) 1975-06-17
DD114382A5 (pl) 1975-08-12
BE825703A (fr) 1975-06-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8448777B2 (en) Methods and apparatus for slip sheet metering for indexing product
US8584828B2 (en) Flexible retractable transfer device metering apparatus and methods
DE3529071C2 (de) Vorrichtung zum Stapeln von Packungseinheiten
EP1182152A1 (en) Article transferring device
DE2416089A1 (de) Foerder- und auswahlvorrichtung von kaesten mit fortlaufendem betrieb
DE2151285B2 (de) Vorrichtung zum Zuführen von Gegenständen
ITMI952018A1 (it) Dispositivo deviatore per il trasporto di prodotti, in particolare prodotti grafici od editoriali
JPH03501719A (ja) 新聞、書籍及び雑誌用の空間コンベア
DE60308196T2 (de) Speichereinheit für längliche produkte
DE4334479A1 (de) Vorrichtung zum Transport von Zigaretten-Packungen
PL92984B1 (pl)
JP3556692B2 (ja) 物品搬送装置
US3764024A (en) Automatic vertical feeding machine for vertical stacking of carton blanks of the like
WO2008107040A2 (de) Einrichtung zum handhaben von windeln
US5188219A (en) Horizontal rotary transfer apparatus
US5168980A (en) Horizontal rotary transfer apparatus
DE2117719B2 (de) Maschine zum Ent- oder Beladen von Flaschenkasten, Kartons und dgl
EP1581450B1 (en) Method for use in a conveyor and a conveyor
CN217262440U (zh) 一种抓鸡输送机横向输出结构
DE3732719A1 (de) Stroemungsbeeinflusste bogenleiteinrichtung in auslegern von druckmaschinen
FI75783C (fi) Oeverfoeringsanordning foer varuenheter.
JPH0733227A (ja) 水平搬送コンベヤ
SU601200A1 (ru) Вертикальный конвейер
RU1797591C (ru) Система конвейеров дл перемещени длинномерных цилиндрических изделий
DE2264161C3 (de) Walzenförderer