PL89351B1 - - Google Patents

Download PDF

Info

Publication number
PL89351B1
PL89351B1 PL1973163450A PL16345073A PL89351B1 PL 89351 B1 PL89351 B1 PL 89351B1 PL 1973163450 A PL1973163450 A PL 1973163450A PL 16345073 A PL16345073 A PL 16345073A PL 89351 B1 PL89351 B1 PL 89351B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
acid
extraction
extract
solvent
water
Prior art date
Application number
PL1973163450A
Other languages
English (en)
Original Assignee
Imi (Tami) Institute For Research And Development
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Imi (Tami) Institute For Research And Development filed Critical Imi (Tami) Institute For Research And Development
Publication of PL89351B1 publication Critical patent/PL89351B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C51/00Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides
    • C07C51/42Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives
    • C07C51/48Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives by liquid-liquid treatment

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Extraction Or Liquid Replacement (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wydzielania kwasów z roztworów wodnych.
Wydzielanie kwasów z roztworów wodnych jest operacja niezbedna w wielu dziedzinach techniki. Na przyklad, pewne kwasy organiczne bedace produktami fermentacji pod wplywem róznych bakterii w pozywkach wodnych nalezy wydzielic w mozliwie czystej i stezonej postaci z bulionu fementacyjnego. Dotyczy to np. kwasu cytrynowego, mlekowego oraz niektórych antybiotyków, jak penicylina. W innych przypadkach pozadane jest wydzielanie kwasów ze scieków przemyslowych, co moze byc korzystne ze wzgledów ekonomicznych.
Ogólnie biorac istnieje wiele sposobów wydzielania kwasów z roztworów wodnych: np. wytracanie przez wytworzenie trudno rozpuszczalnych soli i nastepnie ich rozklad, ekstrakcja za pomoca rozpuszczalników orga¬ nicznych, czesciowo lub calkowicie niemieszajacych sie z woda, jak np. niektóre alkohole alifatyczne, ketony, etery itp., ekstrakcja za pomoca nierozpuszczalnych w wodzie amin, z reguly rozpuszczalnych w rozpuszczalniku organicznym zasadniczo niemieszajacym sie z woda, a nastepnie rozklad soli aminy za pomoca kwasu lub zasady, ekstrakcja za pomoca soli amin, która stanowi wariant metody ekstrahowania za pomoca amin.
W niektórych przypadkach ilosc kwasu, która mozna wyekstrahowac za pomoca aminy niemieszajacej sie z woda jest w znacznym nadmiarze w stosunku do stechiometrycznej ilosci aminy wystepujacej w uzytym roz¬ tworze. Nadmiarowa ilosc kwasu, jaka mozna wyekstrahowac, zalezy od szeregu czynników, np. stezenie kwasu w roztworze wodnym, z którego jest on ekstrahowany oraz od charakteru aminy lub uzytego rozpuszczalnika.
W wielu przypadkach zjawisko to wykorzystuje sie do ekstrahowania kwasów z ich stezonych roztworów wod¬ nych za pomoca soli amin z tym samym kwasem. Z ekstraktu tego nadmiarowa ilosc kwasu mozna wydzielic na drodze przemywania woda lub tez, w przypadku kwasów lotnych na drodze destylacji.
Wytracanie soli jest metoda bezposrednia, lecz w niektórych przypadkach nie mozna jej zastosowac.
Ekstrakcje za pomoca rozpuszczalników organicznych stosuje sie np. do wydzielania kwasu fosforowego z brei tworzacej sie przy dzialaniu kwasów siarkowego lub chlorowodorowego na fosforyty, a takze w celu oczyszczania surowego kwasu fosforowego. Metoda ta jest w wielu przypadkach bardzo uzyteczna, lecz zaklada ona znaczne stezenie kwasu w roztworze wodnym, z którego ma on byc ekstrahowany.2 89 351 Ekstrahowanie za pomoca amin ma te zalete, ze charakteryzuje sie korzystnym wspólczynnikiem podzialu kwasów miedzy faze wodna i aminowa w operacji ekstrahowania, dzieki czemu kwas mozna ekstrahowac nawet z roztworów bardzo rozcienczonych. Z drugiej strony powstaje tu problem rozkladu soli aminy i wydzielania oddzielnie kwasu i oddzielnie aminy, poniewaz aminy sa zbyt kosztowne by mozna bylo pozwolic sobie na ich strate. Zwykle amine uwalnia sie poddajac sól dzialaniu nieorganicznej zasady, np. wodorotlenku wapniowego i otrzymuje sie sól zamiast wolnego kwasu. Obok wydatków na odczynniki sposób ten ma te wade, ze wymaga znacznej liczby etapów w jego realizacji. W przypadku nizszych amin sugerowano takze ich uwalnianie z soli amin na drodze destylacji z para wodna, podczas której sól ulega rozkladowi z jednoczesnym oddestylowaniem aminy.
Metody tej nie mozna jednak stosowac w przypadku amin o duzym ciezarze czasteczkowymi, które to aminy sa najkorzystniejsze dc ekstrahowania kwasów z roztworów wodnych. Ponadto, w szczególnym przypadku ekstra¬ howania kwasu siarkowego z roztworów wodnych, w których wystepuja jednoczesnie jony metali, w szczegól¬ nosci zelaza, sugerowano ekstrahowanie kwasu siarkowego za pomoca amin trzeciorzedowych o szczególnej budowie. Odpowiednie sa aminy, w których atom azotu zwiazany jest z trzema grupami metylenowymi, polaczo¬ nymi z rodnikami alkilowymi o budowie rozgalezionej, poczynajac od atomu wegla najblizszego atomowi azotu i/lub rodnikami arylowymi. Otrzymany w ekstrakcie siarczan aminy mozna rozlozyc dzialaniem wody, a naste¬ pnie oddziela sie ekstrakt rozpuszczalnikowy od wydzielonego kwasu siarkowego. Przykladem odpowiedniej aminy jest trójizooktyloamina. W sposobie tym nie mozna uzyc amin o innej budowie (np. trójizooktyloaminy).
Ekstrahowanie za pomoca soli amin równiez zaklada wzglednie wysokie stezenie kwasu w roztworze wodnym z którego ma on byc ekstrahowany. W konsekwencji metode te mozna stosowac przede wszystkim do wydzielania lotnych kwasów z ich dosc stezonych roztworów wodnych.
Przedmiotem wynalazku jest sposób wydzielania kwasów z roztworów wodnych za pomoca roztworów amin o duzym ciezarze czasteczkowym rozpuszczonych w rozpuszczalnikach organicznych, przy czym ekstraho¬ wanie kwasu przebiega ze znacznym stopniem selektywnosci, nawet w przypadku roztworów bardzo rozcienczo¬ nych. Kwas mozna z latwoscia wydzielic z roztworu soli aminy w rozpuszczalniku organicznym i w razie potrze¬ by roztwór aminy w rozpuszczalniku organicznym mozna zawrócic do ekstrahowania nastepnej porcji kwasu z roztworu wodnego.
Wedlug wynalazku ekstrakcje kwasów z roztworów wodnych prowadzi sie za pomoca organicznego srodka ekstrahujacego nie mieszajacego sie z woda, zawierajacego co najmniej pierwsza, drugo- lub trzeciorzedowa amine, w której liczby atomów wegla wynosi co najmniej 20. Zamiast aminy mozna stosowac mieszanine dwóch lub wiekszej liczby takich amin. Aminy te rozpuszcza sie w organicznym rozpuszczalniku niemieszajacym sie z woda.
Srodek ekstrahujacy kontaktuje sie z wodnym roztworem kwasu, nastepnie ekstrakt organiczny oddziela sie od pozostalego roztworu wodnego i w temperaturze wyzszej od temperatury prowadzenia ekstrakcji dokonuje sie operacji wydzielania, co najmniej czesci kwasu zawartego w ekstrakcie organicznym na drodze wtórnej ekstrakcji woda lut roztworem wodnym, przy czym zasadniczo cala ilosc aminy pozostaje w fazie organicznej. Nastepnie wodny ekstrakt wtórny oddziela sie od fazy organicznej.
Dla uproszczenia do opisu wprowadzono nastepujace terminy: „Srodek ekstrahujacy", który oznacza mie¬ szanine aminy i rozpuszczalnika i „Ekstrakt", który oznacza faze organiczna zawierajaca srodek ekstrahujacy oraz kwas wyekstrahowany z poczatkowego wodnego roztworu kwasu. „Ekstrakt wtórny" oznacza roztwór wodny kwasu powstaly w wyniku wydzielania kwasu z ekstraktu.
W sposobie wedlug wynalazku jako aminy moga byc zastosowane aminy alifatyczne, aryloalifatyczne lub aromatyczne, jak równiez mieszane aminy alifatyczno-aryloalifatyczne lub alifatyczno-aromatyczne, badz tez mieszaniny takich amin.
W przypadku stosowania mieszaniny dwóch lub wiekszej liczby amin, jak np. w przypadku handlowych trójalikiloamin, które zawieraja zwykle pewne ilosci drugorzedowych alkiloamin, wówczas wystarcza aby srednia liczba atomów wegla wynosila co najmniej 20 dla kazdej grupy aminowej w aminach.
Aminy zawierajace mniej niz 20 atomów wegla w czasteczce sa tym mniej uzyteczne w sposobie wedlug wynalazku, im mniejsza jest liczba atomów wegla. Aminy takie, podobnie jak ich sole z ekstrahowanym kw?sem sa mniej rozpuszczalne w fazie rozpuszczalnika i zbyt rozpuszczalne w fazie wodnej. Maja wiec tendencje do rozpuszczania sie w wodnym roztworze kwasu, z którego kwas ma byc ekstrahowany a w czasie przebiegu ekstra¬ kcji sole amin maja tendencje do krystalizowania z ekstraktu w rozpuszczalniku.
Sposób wedlug wynalazku mozna korzystnie prowadzic jako metode ciagla. W tym przypadku rozpusz¬ czalnik, z którego ekstrahowany kwas wydziela sie na drodze wtórnej ekstrakcji i zawraca sie jako srodek ekstra¬ hujacy uprzednio chlodzac lub pozwalajac na jego ostygniecie do temperatury ekstrakcji. Z drugiej strony, szczególnie w malej skali, sposób mozna prowadzic metoda periodyczna, poddajac jedno lub kilkakrotnej ekstra¬ kcji porcje wodnego roztworu kwasu. Jesli w tym przypadku rozpuszczalnik, z którego wydziela sie ekstrahowa-89 351 3 ny kwas zawraca sre do drugiego, trzeciego i czwartego stopnia ekstrakcji i wówczas rozpuszczalnik ten nie wymaga chlodzenia przed powtórnym kontaktowaniem sie z roztworem kwasu, poniewaz w niektórych przypad¬ kach dopuszczalny jest stopniowy wzrost temperatury ekstrakcji.
Pojec „nizsza" i „wyzsza" temperatura nie nalezy rozumiec w sensie absolutnym w sposobie wedlug wynalazku istotna jest róznica miedzy tymi temperaturami. Powinna ona wynosic co najmniej 20°C, zarówno z punktu widzenia dogodnosci prowadzenia procesu, jak równiez w celu mozliwie calkowitego przebiegu ekstra¬ kcji i ekstrakcji wtórnej.
Ekstrakcje mozna prowadzic nawet w temperaturach zblizonych do punktu zamarzania wodnego roztworu kwasu, zas ekstrakcje wtórna mozna prowadzic w temperaturach zblizonych do temperatury wrzenia ekstraktu lub wrzenia wody pod cisnieniem normalnym.
Ekstrakcje wtórna mozna prowadzic równiez pod zwiekszonym cisnieniem nawet w wyzszych temperatu¬ rach, z tym jednak warunkiem, aby cisnienie i temperatura byly tak dobrane, zeby amina pozostawala w fazie organicznej. W wielu przypadkach ekstrakcje mozna prowadzic w temperaturze zblizonej do temperatury pokojo¬ wej, zas operacje rozdzielania (ekstrakcje wtórna) w temperaturze o 20-40°C powyzej temperatury pokojowej.
Zwykle operacja wydzielania jest tym bardziej skuteczna im wyzsza jest temperatura jej prowadzenia, lecz zarówno temperatura ekstrakcji jak i ekstrakcji wtórnej powinna byc dobierana w kazdym indywidualnym przypadku. Kierowac sie tu nalezy takimi czynnikami praktycznymi jak odpornosc na korozje i koszty aparatu¬ ry, koszty ogrzewania i chlodzenia strumienia roztworów kwasów, ekstraktu i srodka ekstrahujacego, pozadane stezenie wydzielanego kwasu itd. Poniewaz do wydzielania stosuje sie wode, wiec wtórny ekstrakt stanowi wodny roztwór wolnego kwasu. Jednakze gdy pozadane jest uzyskanie czesci kwasu w postaci wodnego roztworu jego soli, wówczas mozliwe jest ustalanie wielkosci wtórnej ekstrakcji woda tak, zeby pozostawic czesc kwasu w rozpuszczalniku. Pozostala czesc kwasu mozna wówczas wydzielic roztworem wodnym wodorotlenku metalu alkalicznego lub soli metalu alkalicznego (w tym kontekscie wyrazenie „metal alkaliczny" obejmuje grupe amo¬ nowa) dla uzyskania odpowiedniej soli metalu alkalicznego ekstrahowanego kwasu. Alternatywnie na przyklad wodny roztwór chlorku metalu alkalicznego (lacznie z grupa amonowa) mozna takze stosowac do wtórnej ekstrakcji. W tym przypadku równiez wtórny ekstrakt zawiera takze odpowiednia sól metalu alkalicznego ekstra¬ howanego kwasu, podczas gdy amine wchodzaca w sklad srodka ekstrahujacego przeksztalca sie w chlorowodo¬ rek, który nastepnie trzeba rozlozyc na przyklad traktujac go wodorotlenkiem wapnia, co prowadzi do odzyska¬ nia srodka ekstrahujacego.
Dobór najkorzystniejszej temperatury operacji ekstrahowania oraz skladu srodka ekstrahujacego z punktu widzenia aminy i rozpuszczalnika mozna dokonac zaleznie od najkorzystniejszych warunków kazdego szczególne¬ go przypadku, np. rodzaju kwasu, jego stezenia w poczatkowym roztworze wodnym oraz charakteru zanie¬ czyszczen wystepujacych w tym roztworze. Przy doborze warunków ekstrahowania i wydzielania kwasu z ekstraktu kierowac sie* nalezy mozliwie najkorzystniejszym wspólczynnikiem podzialu kwasu miedzy faza wodna i organiczna. Wspólczynnik ten w operacji ekstrakcji powinien byc mozliwie korzystny dla srodka ekstra¬ hujacego, natomiast w operacji wydzielania dla srodkowiska wodnego.
Przed podaniem ekstraktu operacji wydzielania kwasu korzystna moze byc w niektórych przypadkach zmiana skladu ekstraktu celem zwiekszenia efektywnosci operacji wydzielania kwasu. I tak, w niektórych przypadkach korzystne moze byc usuniecie czesci rozpuszczalnika, np. na drodze destylacji pod zmniejszonym cisnieniem. Czasami dodaje sie nieco rozpuszczalnika wchodzacego w sklad srodka ekstrahujacego lub tez innego rozpuszczalnika, badz tez usuwa sie czesc rozpuszczalnika wchodzacego w sklad srodka ekstrahujacego i zaste¬ puje go sie pewna iloscia innego rozpuszczalnika. W niektórych przypadkach dodatek innych substancji pomocni¬ czych moze ulatwic przechodzenie ekstrahowanego kwasu do fazy wodnej w procesie wtórnej ekstrakcji.
Po operacji wydzielania pozostaly ekstrakt mozna poddac dalszej wymaganej lub pozadanej obróbce celem jego oczyszczenia lub tez doprowadzenia go do poprzedniego skladu. Chodzi tu o usuniecie zawartych w nim zanieczyszczen lub tez ubocznych kwasów wyekstrahowanych wraz z glównym produktem, które nie przeszly do wodnego ekstraktu wtórnego. W operacjach tych usuwa sie takze dodatkowy rozpuszczalnik lub inne substan¬ cje pomocnicze, które mogly byc dodane do ekstraktu przed operacja wydzielania kwasu. Jednoczesnie uzupel¬ nia si,e ilosc rozpuszczalnika i/lub aminy, chlodzi sie srodek ekstrahujacy itp.
Sposób wedlug wynalazku znajduje szczególne zastosowanie do wydzielania kwasu cytrynowego z bulio¬ nów fermentacyjnych w procesie jego wytwarzania. Buliony te zawieraja znaczne ilosci organicznych zanieczysz¬ czen oraz pewne ilosci zanieczyszczen nieorganicznych. Dotychczas znane metody wydzielania i oczyszczania kwasu cytrynowego nie wykraczaly poza klasyczne etapy wytracania cytrynianu wapnia z bulionu przez dodanie wodorotlenku wapnia, wydzielania cytrynianu wapnia i rozkladania go za pomoca kwasu siarkowego, oddzielanie wodnego roztworu kwasu cytrynowego od wytracanego siarczanu wapnia, a nastepnie odparowanie wody i o- czyszczania wciaz jeszcze dosc zanieczyszczonego kwasu cytrynowego na drodze wielu nastepujacych po sobie4 89351 takich operacji jak: selektywne wytracanie, wymiana jonowa, dzialanie weglem aktywnym itp. Procesy takie sa nie tylko kosztowne ze wzgledu na znaczna liczbe operacji oraz koszty odczynników i energii, lecz równiez powoduja znaczne straty produktu. Sytuacja jest niewiele lepsza w przypadku innych procesów fermentacyjnych, np. przy wytwarzaniu kwasu mlekowego. Sugestia, aby kwasy organiczne wydzielac z roztworów wodnych, w szczególnosci z bulionów fermentacyjnych, za pomoca dlugolancuchowych amin alifatycznych znane z litera¬ tury, lecz dotychczas metody te nie znalazly przemyslowego zastosowania.
W sposobie wedlug wynalazku mozna zastosowac rózne, nie mieszajace sie z woda polarne lub niepolarne rozpuszczalniki organiczne do przygotowania srodka ekstrahujacego np. weglowodory alifatyczne i aromatyczne, frakcje ropy naftowej, weglowodory zawierajace podstawniki nitrowe i halogenowe, alkohole itp. w stanie czystym *ub mieszaninach. Szczególnie przydatne okazaly sie niektóre handlowe alkiloaminy o lancuchu pro¬ stym lub rozgalezionym, w których kazda grupa alkilowa zawiera 8—13 atomów wegla, lub tez ich mieszaniny z aminami drugorzedowymi, zawierajacymi podobne grupy alkilowe. Przykladami takich amin moga byc trój-n-kapryloamina, trój-n-lauryloamina, trój-lridecyloamina (z rozgalezionymi grupami alkilowymi) itp. Odpo¬ wiednie okazaly sie równiez handlowe aminy drugorzedowe, w których jedna reszta weglowodorowa zawiera co najmniej 12 atomów wegla, zas druga co najmniej 8 atomów wegla, np. Amberlite LA-1.
Ogólnie biorac stwierdzono, ze woda nie rozpuszcza sie lub prawie nie rozpuszcza sie w srodku ekstrahuja¬ cym i na odwrót. Stwierdzono równiez, ze w ekstrakcie wtórnym kwas zwykle wystepuje w stezeniu co najmniej takim, jak w poczatkowym roztworze wodnym, z którego byl on ekstrahowany, a w wiekszosci przypadków w stezeniach wyzszych. Sposób wedlug wynalazku moze byc wykorzystany zarówno w celu oczyszczenia jak izatezenia kwasu. W przypadku kwasu cytrynowego ekstrakt wtórny jest tak czysty, ze mozna bezposrednio z niego wydzielic kwas cytrynowy o czystosci spozywczej.
Operacje ekstrakcji prowadzi sie zwykle jako wielostopniowy ciagly proces przeciwpradowy, zas srodek ekstrahujacy po wydzieleniu z niego kwasu w sposób ciagly zawraca sie do ekstrakcji po uprzednim ochlodzeniu.
Szczególy wynalazku ilustruja podane nizej przyklady.
Przyklad I. Surowy bulion z fermentacji sacharozy do kwasu cytrynowego ekstrahowano w tempera¬ turze otoczenia w trzech rozdzielaczach stanowiacych trójstopniowy przeciwpradowy uklad ekstrakcyjny. Kazdy rozdzielacz zasilany byl porcjami lOOg bulionu i 148 g srodka ekstrahujacego, zawierajacego 50% wagowych trójtridecyloaminy i 50% wagowych ksylenu. Próbki ekstraktów i rafinatów z ukladu trójstopniowego analizowa¬ no do czasu az dwie kolejne próbki dawaly zasadnioczo identyczny wynik, co wskazywalo na ustalony przebieg procesu. Operacje kontynuowano laczac ekstrakty zawierajace 10% wagowych kwasu cytrynowego, az do zebra¬ nia odpowiedniej ilosci ekstraktu dostatecznej do zbadania procesu wydzielania kwasu. Wydzielanie prowadzono w temperaturze 80°C równiez w trójstopniowym ukladzie wydzielania, stosujac 1 czesc wagowa wody na 2,5 czesci wprowadzanego ekstraktu. Wstanie ustalonym z kazdych lOOg poczatkowego surowego bulionu uzyski¬ wano 80 g czystego ekstraktu wtórnego, zawierajacego 20% wagowych kwasu cytrynowego.
Przyklad II. 100 g surowego bulionu zawierajacego kwasu cytrynowy, podobnego do uzytego w przykladzie I ekstrahowano w temperaturze 25°C w dwóch stopniach przeciwpradowych (realizowanych w dwóch rozdzielaczach) za pomoca 120 g srodka ekstrahujacego skladajacego sie z 50% wagowych trójlaurylo- aminy i 50% wagowych ksylenu.
Ilosc ekstraktu wynosila 136 g, zas zawartosc kwasu cytrynowego w ekstrakcie 12% wagowych. Ekstrakt rozcienczono 60 g ksylenu, a nastepnie wydzielono kwas w temperaturze 80°C w trzech przeciwpradowych stop¬ niach za pomoca 38 g H20, uzyskujac 55 g ekstraktu wtórnego o zawartosci 16 g czystego kwasu cytrynowego, tj. uzyskano oczyszczony roztwór wodny zawierajacy 29% wagowych kwasu cytrynowego w porównaniu z 16,4% w surowym bulionie. Po ekstrakcji wtórnej ilosc srodka ekstrahujacego wynosila 180g. Skladal sie on z 33% wagowych trójlauryloaminy i 67% wagowych ksylenu i byl praktycznie pozbawiony kwasu cytrynowego. Z tego roztwoiu usunieto 60 g ksylenu na drodze destylacji. Pozostalosc destylacyjna w ilosci 120 g stanowil odzyska¬ ny srodek ekstrahujacy, który mozna bylo zawrócic.
Przyklad III. Przeprowadzono ekstrakcje surowego bulionu zawierajacego kwas cytrynowy w sposób opisany, w przykladzie II. 136 g ekstraktu zawierajacego 12% wagowych kwasu cytrynowego ogrzewano z80g wody do temperatury 140°C w adaptowanym aparacie cisnieniowym Cariusa. W próbce pobranej pod cisnieniem za pomoca rurki siegajacej do wodnej fazy ekstraktu wtórnego stwierdzono obecnosc 14% wagowych kwasu cytrynowego. Calkowita wiec ilosc kwasu cytrynowego w ekstrakcie wtórnym wynosila 13 g.
Przyklad ten wskazuje, ze w przypadku ekstrakcji wtórnej, prowadzonej w podwyzszonej temperaturze pod cisnieniem rozcienczanie ekstraktu przed ta operacja nie jest konieczne. W konsekwencji nie trzeba usuwac nadmiaru substancji rozcienczajacej przez zawracaniem srodka ekstrahujacego.89351 5 Pr zy ki a d IV. 100 g surowego bulionu, zawierajacego 12,8% wagowych kwasu cytrynowego ekstraho¬ wano w temperaturze 25°C w czterech przeciwpradowych stopniach za pomoca 145 g srodka ekstrahujacego zawierajacego 25% wagowych trójoktyloaminy o czystosci technicznej i 75% wagowych frakcji ropy naftowej o zakresie temperatur wrzenia 140-210°C. Powstal uklad trójfazowy zawierajacy faze wodna i dwie fazy ekstra¬ ktu organicznego. W czwartym stopniu górna faza ekstraktu (okolo 93 g) zawierala 0,2% wagowych kwasu cytrynowego i okolo 5,6% wagowych aminy, zas dolna faza ekstraktu (okolo 65 g) zawierala okolo 19,5% wagowego kwasu cytrynowego i okolo 48% aminy. Dwie fazy ekstraktu polaczono i wydzielono z nich kwas w temperaturze 100°C w pojedynczym stopniu za pomoca 60 g H20, uzyskujac okolo 73 g ekstraktu wtórnego zawierajacego okolo 12,7 g kwasu cytrynowego (stezenie 17,5% wagowych kwasu cytrynowego). Jednoczesnie otrzymano 145 g jednorodnej fazy organicznej srodka ekstrahujacego, który nadawal sie do ponownego zawróce¬ nia po uprzednim ochlodzeniu.
Przyklad V. lOOg surowego bulionu, zawierajacego 18% wagowych kwasu cytrynowego ekstrahowa¬ no w temperaturze 40°C w pieciu przeciwpradowych stopniach realizowanych w pieciu rozdzielaczach za pomo¬ ca 220 g zawracanego srodka ekstrahujacego, zawierajacego 34% wagowych trójlauryloarniny, 5% wagowych dwulauryloaminy, 53% wagowych frakcji ropy naftowej o zakresie temperatur wrzenia 180 210°C, 5% wago¬ wych n-oktanolu-l i 3% wagowych kwasu cytrynowego. Wspomniana mieszanina trójlauryloarniny zdwulaurylo- ainina stanowi produkt handlowy. Otrzymano 237 g ekstraktu o zawartosci 10% wagowych kwasu cytrynowego.
Ekstrakt ten poddano rozdzielaniu w temperaturze 65°C w pieciu przeciwpradowych stopniach za pomoca 96 g wody, uzyskujac 113 g wodnego ekstraktu wtórnego, zawierajacego 15% wagowych czystego kwasu cytrynowe¬ go. Jednoczesnie otrzymano 220 g fazy srodka ekstrahujacego, który nadawal sie do zawrócenia po ochlodzeniu.
Obecnosc n-oktanolu-l w srodku ekstrahujacym zapobiegla jego rozdzielaniu, o którym wspomniano w przykladzie IV.
Przyklad VI. 200 g surowego bulionu, zawierajacego 10% wagowych kwasu cytrynowego ekstrakto- wano w temperaturze 25°C w trzech stopniach przeciwpradowych zrealizowanych w trzech rozdzielaczach za pomoca 230 g srodka ekstrahujacego, zawierajacego 36% wagowych trójlauryloarniny, 57% wagowych frakcji ropy naftowej o zakresie temperatur wrzenia 180 2I0°C i 5% wagowych oktanolu. Otrzymano ekstrakt w ilosci 250 g o zawartosci 8% wagowych kwasu cytrynowego.
Z polowy ekstraktu (1 25 g) wydzielano kwas w temperaturze 40°C w czterech stopniach przeciwprado¬ wych za pomoca c>0 g wody, otrzymujac 96 g ekstraktu wtórnego o zawartosci 6 g czystego kwasu cytrynowego, tj. otrzymano roztwór wodny zawierajacy 6% wagowych kwasu cytrynowego, co daje odzysk 60%. Pozostala polowe ekstraktu (125 g) poddano podobnej operacji, lecz w temperaturze 60°C, uzyskujac lOOg ekstraktu wtórnego zawierajacego okolo 10 g czystego kwasu cytrynowego. Uzyskano wiec oczyszczony wodny roztwór o zawartosci okolo 10% wagowych kwasu cytrynowego, co stanowi niemal 100% odzysk kwasu.
Przyklad ten wskazuje, ze w przypadku róznicy temperatur 35°C pomiedzy operacja ekstrakcji i ekstrakcji wtórnej proces przebiega bardziej kompletnie niz przy róznicy temperatur I5°C.
Przyklad VII. lOOg surowego bulionu, zawierajacego 10% wagowych kwasu cytrynowego kontrakto¬ wano w rozdzielaczu w temperaturze pokojowej ze 100 g srodka ekstrahujacego skladajacego sie z 50% wago¬ wych trój-tri-decyloaminy i.50% wagowych nitrobenzenu. Po wytrzasaniu i rozdzieleniu faz stwierdzono, ze ponad 90% kwasu cytrynowego przeszlo do ekstraktu, który w ten sposób zawieral 9,3% wagowych kwasu cytrynowego. Ekstrakt ten przerobiono nastepnie w dwóch stadiach.
Najpierw dodano 100 g wody w temperaturze 60°C. W tym przypadku jedynie 13% poczatkowej zawar¬ tosci kwasu cytrynowego zostalo wtórnie wyekstrahowane i ekstrakt wtórny zawieral 1,3% wagowych kwasu cytrynowego. Nastepnie do ekstraktu dodano 150 g frakcji weglowodorowej o zakresie temperatur wrzenia 60 90°C, co spowodowalo wzrost stezenia kwasu cytrynowego w ekstrakcie wtórnym do 7,5% wagowych. Tak wiec ilosc wtórnie wyekstrahowanego kwasu cytrynowego wynosila 7,5 g co odpowiada 75% odzyskiwaniu przy jednostopniowym kontaktowaniu sie faz.
Przyklad ten wskazuje, ze chociaz nitrobenzen stanowi dobry rozpuszczalnik ekstrahujacy, to jednak z ekstraktu mozna powtórnie wyekstrahowac kwas dopiero po dodaniu frakcji weglowodorowej.
Przyklad VIII. Ekstrahowano surowy bulion, zawierajacy kwas cytrynowy w sposób opisany w przykladzie II. Otrzymano ekstrakt w ilosci 136 g o zawartosci 12% wagowych kwasu cytrynowego. Ekstrakt ten poddano wtórnej ekstrakcji w temperaturze 80°C w jednym stopniu za pomoca 12,5 g wody. Otrzymano wodny ekstrakt wtórny w ilosci 17 g, zawierajacy 4,5 g czystego kwasu cytrynowego. Pozostaly kwas cytrynowy w ekstrakcie, (którego ilosc w tym momencie wynosila 131,5 g) ekstrahowano powtórnie za pomoca 18,5 g 40%6 89 351 wodnego roztworu NaOII. Cala reszta kwasu cytrynowego zostala w ten sposób przeprowadzona w cytrynian sodowy. Sól te mozna wydzielic z roztworu wodnego w postaci bardzo czystej z wydajnoscia 16 g.
Przyklad IX. Ekstrakcje surowego bulionu, zawierajacego kwas cytrynowy oraz jednostopniowe wydzielanie kwasu z ekstraktu przeprowadzono w sposób opisany w przykladzie VIll. Resztkowa Ilosc kwasu cytrynowego pozostajaca w fazie rozpuszczalnikowo-aminowej, której ilosc wynosila 131,5 g ekstrahowano po¬ wtórnie w dwóch przeciwpradowycli stopniach za pomoca 14 g wodnego roztworu NaCI o stezeniu 25% wago¬ wych. Resztkowy kwas cytrynowy przeprowadzano w ten sposób w cytrynian jednosodowy, który przeszedl do fazy wodnej, zas amina wystepujaca w fazie organicznej wytworzyla chlorowodorek. Faze organiczna zadano wodna zawiesina Ca/OH/2, co spowodowalo uwolnienie aminy. Roztwór chlorku wapnia traktowano jako odpad.
Przyklad X. Zbudowano instalacje laboratoryjna, zawierajaca sekcje ekstrakcji zlozona z czterech mieszalników odstojników oraz sekcje wydzielania, zlozona z czterech mieszalników odstojników. Mieszalni¬ ki odstojniki byly podobne do opisanych w opisie patentowym St.Zjedn.Ameryki nr 3 489 526, przy czym ich rozmiary dostosowano do ilosci przerabianych cieczy. Cztery aparaty sekcji wydzielania zaopatrzone byly w wezownice z przeplywajaca goraca woda, co umozliwilo prowadzenie procesu w temperaturze okolo 80°C.
Sekcja ekstrakcji zasilana byly przeciwpradowo 1000 g/godz. (900 ml/godz.) surowego bulionu, zawieraja¬ cego 15,7% wagowych kwasu cytrynowego oraz 1500 g/godz. (1800 ml/godz.) srodka ekstrahujacego, zlozonego z roztworu 40% wagowych trójlaiiryloaminy o czystosci technicznej we frakcji ropy naftowej o zakresie tempera¬ tur wrzenia 140 210°C zawierajacym 3 5% wagowych n-oktanolu-t. Po osiagnieciu stanu ustalonego ekstrakt w ilosci 1655 g/godz. (1800 ml/godz.), zawierajacy 9,9%, wagowych kwasu cytrynowego wprowadzono przez podgrzewacz do sekcji wydzielania, utrzymywanej w temperaturze 80°C. Do ukladu wydzielania wprowadzono przeciwpradowo do ekstraktu z szybkoscia 360 ml/godz. goraca wode sluzaca do wydzielania z ekstraktu kwasu cytrynowego. Po osiagnieciu stanu ustalonego uzyskiwano ekstrakt wtórny zawierajacy 28% wagowych czystego kwasu cytrynowego. Srodek ekstrahujacy po wydzieleniu zen kwasu chlodzono i zawracano do sekcji ekstrakcji.
Wolny ekstrakt wtórny odparowywano otrzymujac czysty krystaliczny kwas cytrynowy.
Przyklad XI. 100 g poluczyn wodnych otrzymanych przy przemywaniu placka filtracyjnego przy produkcji kwasu cytrynowego zawierajacego 5% wagowych kwasu cytrynowego ekstrahowano za pomoca 30 g mieszaniny Ambrelite LA-1 (nazwa handlowa cieklej drligorzedowej aminy zawierajacej 23 26 atomów wegla) oraz frakcji ropy naftowej stosowanej w przykladzie IV w stosunku sagowymi:!. Ekstrakcje prowadzono w temperaturze pokojowej w trzystopniowym ukladzie rozdzielaczy, pracujacych wspsób przeciwpradowy.
Ekstrakt poddawano kontaktowaniu w czterech stopniach z 25 ml wody o temperaturze 90°C, otrzymujac wod¬ ny ekstrakt wtórny zawierajacy I 5% wagowych kwasu cytrynowego. .
Przyklad XII. lOOg surowego rozcienczonego wodnego roztworu zawierajacego 2% wagowych kwa¬ su mlekowego kontaktowano w trójstopniowym ukladzie przeciwpradowym z 40 g srodka ekstrahujacego, zlozo¬ nego z 50% wagowych trój-tridecyloaminy i 50% wagowych n-oktanolu-1. Z ekstraktu wydzielono kwas za pomo¬ ca wody w temperaturze bliskiej wrzenia w pieciostopniowym ukladzie przeciwpi jdowym. Otrzymano okolo 2g wolnego kwasu mlekowego w postaci 5% roztworu wodnego.
Przyklad XIII. 100 g 10% wodnego roztworu kwasu mlekowego ekstrahowano w dwustopniowym przeciwpradowym ukladzie ekstrakcyjnym zrealizowanym w rozdzielaczach za pomoc? 130 g srodka ekstrahuja¬ cego, zlozonego z 50% wagowych trójoktyloaminy i 50% wagowych frakcji ropy naftowej o zakresie temperatur wrzenia 140 210°C. Z ekstraktu zawierajacego 7,5% kwasu mlekowego wydzielano kwas za pomoca 54 g wody w podobnym, trójstopniowym ukladzie przeciwpradowym w temperaturze 80°C. Wodny ekstrakt wtórny uzys¬ kany w ilosci 63 g zawieral okolo 9,5 g czystego kwasu mlekowego.
P r z y k lad XIV. 100 g wodnego roztworu ll3P04 o stezeniu 8% wagowych ekstrahowano w tempera¬ turze 25°C mieszanina trójlaiiryloaminy (40% wagowych) i frakcji ropy naftowej o zakresie temperatur wrzenia 140 2I0°C (60% wagowych) w trójstopniowym ukladzie przeciwpradowym. Otrzymano I30gekstraktu zawie¬ rajacego 6% wagowych 1I3P04. Zekstraktu wydzielano kwas przy uzyciu 20g wody w temperaturze 80°C w trójstopniowym ukladzie przeciwpradowym. Wodny roztwór ekstraktu wtórnego w ilosci 28 g zawieral 25% wagowych czystego H3 P04.
Przyklad XV. Surowy bulion pofermentacyjny z produkcji kwasu cytrynowego w wyniku fermen¬ tacji sacharozy moze zawierac pewne ilosci kwasu szczawiowego. W sposobie wedlug wynalazku kwas szczawio¬ wy bedzie wspólnie ekstrahowany wraz z kwasem cytrynowym, lecz nie podlega on wydzieleniu zekstraktu i nie zanieczyszcza kwasu cytrynowego. Z drugiej strony gromadzenie sie kwasu szczawiowego w roztworze rozpusz- czalnikowo-aminowym nie jest pozadane.
W celu zmniejszenia zawartosci kwasu szczawiowego w srodku ekstrahujacym po wydzieleniu kwasu cytrynowego srodek ekstrahujacy kontaktuje sie z woda w temperaturze 120 160°C pod zwiekszonym cisnie¬ niem. W ten sposób czesc kwasu szczawiowego jest wtórnie ekstrahowana za pomoca wody i srodek ekstrahujacy89 351 7. mozna zawracac, przy czym kwas szczawiowy nie gromadzi sie w ukladzie. Poniewaz ilosc kwasu szczawiowego ekstrahowana w kazdej operacji ekstrakcji jest niewielka, przeto korzystnie jest prowadzic ekstrakcje kwasu szczawiowego za pomoca srodka ekstrahujacego jedynie co jakis czas, nie czesciej niz po 2 operacjach ekstrakcji i wydzielania kwasu.
Przyklad XVI. 100 g 2% wag. wodnego roztworu kwasu szczawiowego ekstrahowano w rozdzielaczu za pomoca 35 g srodka ekstrahujacego zawierajacego 25% wagowych dwutaurylobenzyloaminy, 69% wagowych n-oktenu i 6% wagowych n-oktanolu-1. Po wytrzasaniu w temperaturze 40°C i rozdzieleniu faz rafiriat wodny byl zasadniczo wolny od kwasu szczawiowego. Ekstrakt zawieral 5,4%; wagowego kwasu szczawiowego.
Ekstrakt rozdzielono, rozcienczono dalsza porcja 50 g n-oktanu i ogrzano do temperatury 80°C, w której ekstrahowano go powtórnie za pomoca 30 g wody o tej samej temperaturze. Kwas szczawiowy zostal wyekstra¬ howany wtórnie niemal calkowicie. Organiczna faza srodka ekstrahujacego zawierala.mniej niz okolo 0,5% wagowego kwasu szczawiowego.

Claims (12)

Zastrzezenia patentowe
1. Sposób wydzielania kwasów z roztworów wodnych przy pomocy amin, znamie n n y t y m, ze do ekstrakcji wodnego roztworu kwasu stosuje sie nie mieszajacy sie z woda srodek, skladajacy sie z roztworu co najmniej jednej aminy drugorzedowej albo trzeciorzedowej o calkowitej liczbie atomów wegla w czasteczce co najmniej 20, albo z roztworu mieszaniny takich amin, w nie mieszajacym sie z woda rozpuszczalniku organicz¬ nym polarnym lub niepolamym, po czym ekstrakt organiczny oddziela sie od warstwy wodnej w temperaturze wyzszej od temperatury przeprowadzonej ekstrakcji, a ekstrakt organiczny poddaje sie wtórnej ekstrakcji woda po czym wtórny ekstrakt wodny, zawierajacy znaczna czesc kwasu oddziela sie od organicznego srodka ekstra¬ kcyjnego.
2. Sposób wedlug zastrz. I, znamienny tym, ze wtórna ekstrakcje kwasu woda prowadzi sie w temperaturze wyzszej o co najmniej 20°C do temperatury ekstrakcji srodkiem organicznym.
3. Sposób wedlug zastrz. I albo 2, z n a ni i e n n y ty m, ze ekstrakcje prowadzi sie w temperaturze pokojowej, zas ekstrakcje wtórna prowadzi sie w temperaturze okolo 80°C lub wyzszej.
4. Sposób wedlug zastrz. I, zna m i e n n y ty m, ze ekstrakcje wtórna prowadzi sie pod cisnieniem wyzszym od atmosferycznego i w temperaturze ponad 100°C.
5. Sposób wedlug zastrz. I, znamienny ty ni, ze jako rozpuszczalnik srodka ekstrahujacego stosu¬ je sie alifatyczne lub aromatyczne weglowodory, albo ze stosuje sie rozpuszczalnik zawierajacy te weglowodory, frakcje ropy naftowej, nitrowe lub halogenowe pochodne weglowodorów, alkohole lub podobne zwiazki w stanie czystym badz w mieszaninach.
6. Sposób wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze ekstrakt poddaje sie obróbce majacej na celu zwiekszenie efektywnosci nastepnej operacji wydzielania kwasu, takiej jak usuniecie rozpuszczalnika lub tez dodanie rozpuszczalnika wchodzacego v sklad srodka ekstrahujacego lub tez innego rozpuszczalnika, badz tez zastapienie czesci rozpuszczalnika wchodzacego w sklad srodka ekstrahujacego innym rozpuszczalnikiem.
7. 3posób wedlug zastrz. 1, znamienny ty m, ze ekstrakcje prowadzi sie jako ciagly przeciwpra- dowy proces wielostopniowy, a srodek ekstrahujacy po wydzieleniu chlodzi sie lub umozliwia sie jego ochlodze¬ nie do temperatury ekstrakcji i zawraca sie do etapu ekstrakcji.
8. Sposób wedlug zastrz. I, znamienny ty m, ze po wydzieleniu kwasu srodek ekstrahujacy do¬ prowadza sie do stanu umozliwiajacego jego powtórne uzycie przez usuniecie zanieczyszczen lub kwasów towa¬ rzyszacych glównemu produktowi wchodzacych do wodnego ekstraktu wtórnego, lub przez usuniecie dodanego rozpuszczalnika badz innych substancji pomocniczych ewentualnie dodanych przez wydzielaniem, lub tez przez dodanie uzupelniajacych ilosci rozpuszczalnika i/lub aminy, po czym srodek ekstrahujacy zawraca sie do etapu ekstrakcji.
9. Sposób wedlug zastrz. I, znamienny tym, ze z bulionu fermentacyjnego ekstrahuje sie kwas cytrynowy.
10. Sposób wedlug zastrz. 1, znamienny t y ni, ze ekstrakt poddaje sie ekstrakcji wtórnej woda celem wyodrebnienia czesci kwasu w postaci wolnej, a nastepnie kontaktuje sie z wodnym roztworem wodoro¬ tlenku metalu alkalicznego lub amonowego albo z roztworem soli metalu alkalicznego lub amonu w celu wy¬ ekstrahowania pozostalej ilosci kwasu w postaci jego soli z metalem alkalicznym lub kationem amonowym.
11. Sposób wedlug zastrz. 9, znamienny t y m, ze kwas szczawiowy ekstrahowany wspólnie z kwa¬ sem cytrynowym z bulionów pofermentacyjnych usuwa sie co najmniej czesciowo ze srodka ekstrahujacego po operacji wtórnej ekstrakcji, korzystnie w wyniku dwóch operacji ekstrakcji i wydzielania kwasu.8 89351
12. Sposób wedlug zastrz. 11, znamienny tym, ze srodek ekstrahujacy po wydzieleniu kwasu kon¬ taktuje sie z woda pod zwiekszonym cisnieniem w temperaturze 120-160°C w celu usuniecia z niego co naj¬ mniej czesci zawartego w srodku ekstrahujacym kwasu szczawiowego. Prac. Poligraf. UP PRL naklad 120+18 Cena 10 zl
PL1973163450A 1972-06-19 1973-06-19 PL89351B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IL39710A IL39710A (en) 1972-06-19 1972-06-19 Recovery of acids from aqueous solutions by solvent extraction

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL89351B1 true PL89351B1 (pl) 1976-11-30

Family

ID=11046548

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1973163450A PL89351B1 (pl) 1972-06-19 1973-06-19

Country Status (23)

Country Link
US (1) US4275234A (pl)
JP (1) JPS5755443B2 (pl)
AR (1) AR197905A1 (pl)
AT (1) AT337130B (pl)
BE (1) BE801090A (pl)
BR (1) BR7304466D0 (pl)
CA (1) CA996576A (pl)
CH (1) CH590678A5 (pl)
DE (1) DE2329480B2 (pl)
ES (1) ES416045A1 (pl)
FR (1) FR2189365B1 (pl)
GB (1) GB1426018A (pl)
IE (1) IE37691B1 (pl)
IL (1) IL39710A (pl)
IT (1) IT994898B (pl)
NL (1) NL7308491A (pl)
PH (1) PH13776A (pl)
PL (1) PL89351B1 (pl)
RO (1) RO66641A (pl)
SU (1) SU691075A3 (pl)
TR (1) TR19464A (pl)
YU (1) YU145573A (pl)
ZA (1) ZA733583B (pl)

Families Citing this family (128)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IL57024A (en) * 1979-04-09 1982-03-31 Yissum Appl Eng Syst Process for the separation of a strong mineral acid from an aqueous solution
US4334095A (en) * 1980-10-06 1982-06-08 Miles Laboratories, Inc. Extraction of organic acids from aqueous solutions
US4405717A (en) 1981-10-26 1983-09-20 Cpc International Inc. Recovery of acetic acid from a fermentation broth
US4444881A (en) * 1981-10-26 1984-04-24 Cpc International Inc. Recovery of organic acids from a fermentation broth
DE3378049D1 (en) * 1982-02-12 1988-10-27 Hoffmann La Roche Process for preparing ascorbic acid
AT379582B (de) * 1982-07-09 1986-01-27 Jungbunzlauer Ag Verfahren zur isolierung und/oder reinigung von hydroxycarbonsaeuren
US4698303A (en) * 1985-02-15 1987-10-06 Engenics, Inc. Production of lactic acid by continuous fermentation using an inexpensive raw material and a simplified method of lactic acid purification
CH663781A5 (de) * 1985-07-05 1988-01-15 Ciba Geigy Ag Verfahren zur reinigung von abwaessern.
US4771001A (en) * 1986-03-27 1988-09-13 Neurex Corp. Production of lactic acid by continuous fermentation using an inexpensive raw material and a simplified method of lactic acid purification
JPS6423280U (pl) * 1987-07-31 1989-02-07
US4912228A (en) * 1988-08-04 1990-03-27 Henkel Research Corporation Process of extraction of amino acids from aqueous solutions thereof
JPH0379774U (pl) * 1989-12-08 1991-08-14
IL96426A (en) * 1989-12-11 1994-07-31 Innova Sa Combined production of citric acid and its alkali salts
US5231225A (en) * 1989-12-11 1993-07-27 Innova S.A. Concurrent production of citric acid and alkali citrates
US4994609A (en) * 1990-06-06 1991-02-19 Innova S.A. Production of citric acid
US5104492A (en) * 1990-07-11 1992-04-14 The Regents Of The University Of California Recovery of carboxylic acids from water by precipitation from organic solutions
US5149643A (en) * 1990-10-05 1992-09-22 Haarmann & Beimer Method for the production of granular citric acid and salts thereof
US5045459A (en) * 1990-10-05 1991-09-03 Haarmann & Reimer Corp. Method for the production of granular citric acid
US5104799A (en) * 1990-10-05 1992-04-14 Haarmann & Reimer Method for the production of granular citric acid and salts thereof
US5162214A (en) * 1991-04-05 1992-11-10 General Atomics International Services Corporation Cma production utilizing acetate ion exchange from fermentation broth
US5412126A (en) * 1991-04-17 1995-05-02 The Regents Of The University Of California Carboxylic acid sorption regeneration process
US5786185A (en) * 1991-09-13 1998-07-28 Reilly Industries, Inc. Process for producing and recovering lactic acid
US5237098A (en) * 1992-10-09 1993-08-17 Miles, Inc. Production of citric acid and trisodium citrate from molasses
AT399721B (de) * 1992-11-18 1995-07-25 Axiom Angewandte Prozesstechni Verfahren zur elektrodialytischen abtrennung von citronensäure aus einer lösung
IL108340A (en) * 1993-03-04 1996-10-16 Innova Sa Citric acid extraction
US5510526A (en) * 1993-06-29 1996-04-23 Cargill, Incorporated Lactic acid production, separation and/or recovery process
US6187951B1 (en) 1993-06-29 2001-02-13 Cargill, Incorporated Lactic acid production, separation and/or recovery process
US5352825A (en) * 1993-07-06 1994-10-04 Hoarmann & Reimer Corp. Recovery of organic acid salts from impure process streams by addition of bases
US5426219A (en) * 1993-07-26 1995-06-20 A.E. Staley Manufacturing Co. Process for recovering organic acids
IL109003A (en) * 1994-03-16 1999-09-22 Yissum Res Dev Co Process and extractant composition for extracting water-soluble carboxylic and mineral acids
IL109724A (en) * 1994-05-23 1999-11-30 Innova Sa Recovery of carboxylic acid from organic solution that contains an amine and an extraction enhancer
IL110206A (en) * 1994-07-04 1996-10-16 Innova Sa Recovery of carboxylic acid from organic solution that contains an amine and an extraction enhancer
US5536516A (en) * 1994-08-24 1996-07-16 Renaissance Herbs, Inc. Hydroxycitric acid concentrate and food products prepared therefrom
US6770782B1 (en) * 1995-05-15 2004-08-03 Sabinsa Corporation Process for the production of potassium hydroxy citric acid, and compositions containing the potassium hydroxy citric acid
US6037480A (en) * 1995-05-31 2000-03-14 Yissum Research Development Company Of The Hebrew University Of Jerusalem Process and compositions for the recovery of ascorbic acid
AU5956796A (en) * 1995-05-31 1996-12-18 Yissum Research Development Company Of The Hebrew University Of Jerusalem Process and compositions for the recovery of ascorbic acid
US5670035A (en) * 1995-06-06 1997-09-23 Henkel Corporation Method for recovering copper
IL115346A (en) * 1995-09-19 1999-10-28 Yissum Res Dev Co Performance of acid-salt metathetic processes with the aid of cation exchanger membrane
DE19545303C1 (de) 1995-12-05 1997-04-24 Metallgesellschaft Ag Verfahren zur Herstellung einer organischen Säure
IL117679A0 (en) * 1996-03-27 1996-07-23 Innova Sa A process for obtaining phytic acid and lactic acid
US6172242B1 (en) 1996-05-31 2001-01-09 Yissum Research Development Company Of The Hebrew University Of Jerusalem Process for the production of erythorbic acid
US6160173A (en) * 1996-10-09 2000-12-12 Cargill Incorporated Process for the recovery of lactic acid esters and amides from aqueous solutions of lactic acid and/or salts thereof
US5766439A (en) * 1996-10-10 1998-06-16 A. E. Staley Manufacturing Co. Production and recovery of organic acids
US6169187B1 (en) * 1996-12-01 2001-01-02 Yissum Research Development Company Of The Hebrew University Of Jerusalem Process for recovery of ascorbic acid
IL119732A0 (en) * 1996-12-01 1997-03-18 Yissum Res Dev Co A process for recovery of ascorbic acid
IL120279A (en) * 1997-02-21 1999-10-28 Yissum Res Developement Compan Process for producing lactic acid and products thereof from its alkaline earth-metal salt
US6667417B2 (en) 1997-02-21 2003-12-23 Yissum Research Development Company Of The Hebrew University Of Jerusalem Process for the recovery of lactic acid
US6043392A (en) * 1997-06-30 2000-03-28 Texas A&M University System Method for conversion of biomass to chemicals and fuels
US6160172A (en) 1997-08-27 2000-12-12 Vittal Mallya Scientific Research Foundation Soluble double metal salt of group IA and IIA of (-) hydroxycitric acid, process of preparing the same and its use in beverages and other food products without effecting their flavor and properties
US5965771A (en) * 1997-10-03 1999-10-12 The Regents Of The University Of California Regeneration of carboxylic acid-laden basic sorbents by leaching with a volatile base in an organic solvent
US6229046B1 (en) 1997-10-14 2001-05-08 Cargill, Incorported Lactic acid processing methods arrangements and products
ES2400285T3 (es) * 1999-03-11 2013-04-08 Zeachem, Inc. Proceso para producir etanol
US7074603B2 (en) * 1999-03-11 2006-07-11 Zeachem, Inc. Process for producing ethanol from corn dry milling
RS49895B (sr) * 1999-05-21 2008-08-07 Cargill Dow Llc., Postupak za dobijanje selektovanog organskog proizvoda
US6153791A (en) * 1999-08-02 2000-11-28 Archer-Daniels-Midland Company Process for purifying 2-keto-L-gulonic acid
US6331261B1 (en) * 1999-10-01 2001-12-18 Rohm And Haas Company Water softener salt formulation
US20020102672A1 (en) * 1999-10-04 2002-08-01 Joseph Mizrahi Process for producing a purified lactic acid solution
IL132289A (en) * 1999-10-08 2003-12-10 Staley Mfg Co A E Process for conversion of an extracted carboxylic acid to a non-ionized product
FR2799754A1 (fr) 1999-10-18 2001-04-20 Roquette Freres Procede de separation et de purification d'acide lactique a partir d'un milieu de fermentation
US6660505B2 (en) * 2000-06-22 2003-12-09 Cognis Corporation Isolation of carboxylic acids from fermentation broth
US6509179B1 (en) 2000-10-12 2003-01-21 Barbara I. Veldhuis-Stribos Continuous process for preparing lactic acid
US7141410B2 (en) 2000-11-22 2006-11-28 Natureworks Llc Methods and materials for the production of organic products in cells of Candida species
CN1955299A (zh) 2000-11-22 2007-05-02 内特尔沃克公司 合成有机产物的方法和材料
US6982026B2 (en) * 2001-03-15 2006-01-03 Tate & Lyle Ingredients Americas, Inc. Azeotropic distillation process for producing organic acids or organic acid amides
US6926810B2 (en) * 2001-03-15 2005-08-09 A. E. Staley Manufacturing Co. Process for obtaining an organic acid from an organic acid ammonium salt, an organic acid amide, or an alkylamine organic acid complex
US6984293B2 (en) * 2001-03-15 2006-01-10 Tate & Lyle Ingredients Azeotropic distillation of cyclic esters of hydroxy organic acids
CA2446638A1 (en) * 2001-05-07 2002-11-14 Cargill, Incorporated Process for preparing carboxylic acids and derivatives thereof
CA2470978A1 (en) * 2002-01-03 2003-07-24 A.E. Staley Manufacturing Co. Process for purifying an organic acid
US6641734B2 (en) * 2002-01-03 2003-11-04 A. E. Staley Manufacturing Co. Process for purifying an organic acid
BRPI0311517A2 (pt) 2002-05-30 2016-06-28 Cargill Dow Llc processo de fermentação empregando taxas de absorção de oxigênio específicas como um controle de processo
DE10231890B4 (de) * 2002-07-12 2004-07-01 Basf Ag Verfahren zur Abtrennung von Ascorbinsäure aus einem polaren, Ascorbinsäure und 2-Keto-L-gulonsäure enthaltenden Lösungsmittel
IL155161A0 (en) * 2003-03-31 2003-10-31 Staley Mfg Co A E A process for the recovery of citric acid
DK1626979T3 (da) 2003-05-02 2012-07-09 Cargill Inc Genetisk modificeret gærart og fremgangsmåder til fermentering, hvor den genetisk modificerede gær anvendes
US7056439B2 (en) * 2003-05-06 2006-06-06 Tate & Lyle Ingredidents Americas, Inc. Process for producing 1, 3-propanediol
FR2863911B1 (fr) * 2003-12-23 2006-04-07 Inst Francais Du Petrole Procede de sequestration de carbone sous la forme d'un mineral dans lequel le carbone est au degre d'oxydation +3
MX279852B (es) * 2004-01-29 2010-10-08 Zeachem Inc Recuperacion de acidos organicos.
US8883472B2 (en) * 2004-02-27 2014-11-11 Dow Agrosciences, Llc. Process for removing water from aqueous solutions of proteins
ZA200711038B (en) 2005-06-02 2009-06-24 Cargill Inc Genetically modified yeast of the species Issatchenkia orientalis and closely related species and fermentation processes using same
WO2007117282A2 (en) 2005-11-23 2007-10-18 Natureworks Llc Lactic acid-producing yeast cells having nonfunctional l-or d-lactate: ferricytochrome c oxidoreductase gene
CA2645361A1 (en) 2006-03-13 2007-09-20 Cargill Inc. Yeast cells having disrupted pathway from dihydroxyacetone phosphate to glycerol
MX2009008496A (es) * 2007-02-09 2009-08-20 Zeachem Inc Metodos de energia eficiente para producir productos.
WO2009058943A1 (en) * 2007-10-31 2009-05-07 Montana State University Gliocladium isolate c-13 and methods of its use for producing volatile compounds and hydrocarbons
US8436156B2 (en) 2008-01-04 2013-05-07 Tate & Lyle Technology Limited Method for the production of sucralose
AU2009212131A1 (en) * 2008-02-07 2009-08-13 Zeachem Inc. Indirect production of butanol and hexanol
KR20100130219A (ko) 2008-03-20 2010-12-10 테이트 앤드 라일 테크놀러지 리미티드 3급 아미드 용매로부터 산을 제거하는 방법
US8436157B2 (en) 2008-03-26 2013-05-07 Tate & Lyle Technology Limited Method for the production of sucralose
EP2260049B1 (en) 2008-04-03 2013-02-27 Tate & Lyle Technology Limited Effect of carbohydrate concentration on sucralose extraction efficiency
US8497367B2 (en) 2008-04-03 2013-07-30 Tate & Lyle Technology Limited Sucralose purification process
EP2274435A4 (en) * 2008-05-07 2012-06-20 Zeachem Inc RECOVERING ORGANIC ACIDS
DE102008040193A1 (de) 2008-07-04 2010-01-07 Evonik Röhm Gmbh Verfahren zur Herstellung freier Carbonsäuren
DE102009009580A1 (de) 2009-02-19 2010-08-26 Evonik Degussa Gmbh Verfahren zur Herstellung freier Säuren aus ihren Salzen
US9624515B2 (en) 2010-05-18 2017-04-18 Gary A. Strobel System and method of producing volatile organic compounds from fungi
CA2799795A1 (en) 2010-05-18 2011-11-24 Gary A. Strobel System and method of producing volatile organic compounds from fungi
US9090921B2 (en) 2010-05-18 2015-07-28 Gary A. Strobel Method of producing volatile organic compounds from microorganisms
US9227896B2 (en) 2010-08-18 2016-01-05 Eastman Chemical Company Process for the separation and purification of a mixed diol stream
US8466328B2 (en) 2010-08-18 2013-06-18 Eastman Chemical Company Method for recovery and recycle of ruthenium homogeneous catalysts
US8829248B2 (en) 2010-08-18 2014-09-09 Eastman Chemical Company Method for recovery and recycle of ruthenium homogeneous catalysts
US8859808B2 (en) 2010-08-19 2014-10-14 Paulo Yoshida Method for obtaining lactic acid with a high degree of purity from fermentative liquor
WO2012021956A1 (pt) * 2010-08-19 2012-02-23 Companhia Refinadora Da Amazônia Processo de obtenção de ácido lático com elevado grau de pureza a partir de licor fermentativo
US8709376B2 (en) 2010-09-23 2014-04-29 Eastman Chemical Company Process for recovering and recycling an acid catalyst
US8785686B2 (en) 2010-09-23 2014-07-22 Eastman Chemical Company Process for recovering and recycling an acid catalyst
KR20130119945A (ko) 2010-11-22 2013-11-01 노보자임스 인코포레이티드 3-히드록시프로피온산 생산을 위한 조성물 및 방법
EP2668281A4 (en) 2011-01-25 2015-08-26 Cargill Inc COMPOSITIONS AND METHODS OF SUCCINATE MANUFACTURE
US10683520B2 (en) 2011-12-23 2020-06-16 Purac Biochem Bv Polycarboxylic acid extraction
CA2859706C (en) * 2011-12-23 2020-01-28 Purac Biochem Bv Method for isolating a carboxylic acid from an aqueous solution
CN102659563B (zh) * 2012-03-06 2014-09-17 河南金丹乳酸科技股份有限公司 从重相乳酸中提取乳酸的有机萃取相
US8927766B2 (en) 2012-03-27 2015-01-06 Eastman Chemical Company Hydrocarboxylation of methylene dipropionate in the presence of a propionic acid and a homogeneous catalyst
US8829234B2 (en) 2012-03-27 2014-09-09 Eastman Chemical Company Hydrocarboxylation of formaldehyde in the presence of a higher order carboxylic acid and heterogeneous catalyst
US8703999B2 (en) 2012-03-27 2014-04-22 Eastman Chemical Company Hydrocarboxylation of methylene dipropionate in the presence of propionic acid and a heterogeneous catalyst
US8765999B2 (en) 2012-03-27 2014-07-01 Eastman Chemical Company Hydrocarboxylation of formaldehyde in the presence of a higher order carboxylic acid and a homogeneous catalyst
SG11201407183SA (en) * 2012-05-03 2014-12-30 Virdia Ltd Methods for treating lignocellulosic materials
CN102701950B (zh) * 2012-05-30 2014-08-06 河南金丹乳酸科技股份有限公司 利用重相乳酸连续生产乳酸盐的方法
US9040748B2 (en) 2012-06-08 2015-05-26 Eastman Chemical Company Hydrocarboxylation of aqueous formaldehyde using a dehydrating recycle stream to decrease water concentration
BR112015001601A2 (pt) 2012-07-25 2017-11-07 Bioamber Sas células de levedura tendo curso de tca redutor de piruvato em succinato e superexpressão de uma enzima transidrogenase nad(p)+ exógena
WO2014085330A1 (en) 2012-11-30 2014-06-05 Novozymes, Inc. 3-hydroxypropionic acid production by recombinant yeasts
EP3027733B1 (en) 2013-07-31 2018-09-12 Novozymes A/S 3-hydroxypropionic acid production by recombinant yeasts expressing an insect aspartate 1-decarboxylase
US20170362613A1 (en) 2014-12-19 2017-12-21 Novozymes A/S Recombinant Host Cells For The Production Of 3-Hydroxypropionic Acid
FR3031738B1 (fr) 2015-01-19 2018-10-05 Adionics Dispositif et methode de dessalement d'eau par deionisation thermique et liquide d'extraction ionique liquide applicable audit dispositif
WO2016125153A1 (en) 2015-02-02 2016-08-11 The State Of Israel, Ministry Of Agriculture & Rural Development, Agricultural Research Organization (Aro) (Volcani Center) Uses of daldinia sp. or volatile organic compounds derived therefrom
WO2016138303A1 (en) 2015-02-27 2016-09-01 Novozymes A/S Mutant host cells for the production of 3-hydroxypropionic acid
WO2017035270A1 (en) 2015-08-24 2017-03-02 Novozymes A/S Beta-alanine aminotransferases for the production of 3-hydroxypropionic acid
EP3481939A4 (en) 2016-07-06 2020-02-26 Virdia, Inc. METHODS FOR REFINING A LIGNOCELLULOSIC HYDROLYSAT
FR3054140B1 (fr) 2016-07-22 2018-08-31 Adionics Methode d’extraction de sels et composition extractante regeneree en temperature
TW202104480A (zh) * 2019-04-03 2021-02-01 紐西蘭商艾克福特士技術有限公司 溶劑乾燥組成物及其製法
US20220340422A1 (en) 2019-09-16 2022-10-27 Recreo Pharmaceuticals Llc Separation of a strong acid from its salts
WO2022059009A1 (en) 2020-09-15 2022-03-24 Asher Vitner Beneficiation of ores, and solid waste materials
CN114276235B (zh) * 2021-12-21 2024-05-07 安徽丰原发酵技术工程研究有限公司 一种从含柠檬酸的发酵液中提取柠檬酸的方法
CN114405059B (zh) * 2022-01-24 2023-03-28 山东金原德丰科技开发有限责任公司 提纯柠檬酸的萃取溶剂有机相及萃取分离柠檬酸的方法

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2880179A (en) * 1954-02-02 1959-03-31 Comar Michel Method of obtaining a two phase system of artificial immiscibility
NL277548A (pl) * 1961-04-26 1900-01-01
US3632311A (en) * 1970-05-28 1972-01-04 Procter & Gamble Separation of phosphorous acid from mixtures of phosphorous acid and phosphoric acid by amine extraction
IT1020235B (it) * 1973-11-03 1977-12-20 Benckiser Gmbh Joh A Processo per la preparazione di citrati alcalini o di ammonio

Also Published As

Publication number Publication date
YU145573A (en) 1982-02-28
GB1426018A (en) 1976-02-25
PH13776A (en) 1980-09-23
JPS4963659A (pl) 1974-06-20
IL39710A0 (en) 1972-08-30
DE2329480B2 (de) 1978-07-20
FR2189365B1 (pl) 1978-02-10
NL7308491A (pl) 1973-12-21
CA996576A (en) 1976-09-07
DE2329480A1 (de) 1974-01-31
CH590678A5 (pl) 1977-08-15
IE37691L (en) 1973-12-19
TR19464A (tr) 1979-04-10
BR7304466D0 (pt) 1974-09-05
BE801090A (fr) 1973-10-15
RO66641A (ro) 1982-05-10
AT337130B (de) 1977-06-10
IE37691B1 (en) 1977-09-14
ZA733583B (en) 1974-04-24
JPS5755443B2 (pl) 1982-11-24
IL39710A (en) 1975-04-25
ES416045A1 (es) 1976-03-01
US4275234A (en) 1981-06-23
AU5652673A (en) 1974-12-05
ATA528773A (de) 1976-10-15
AR197905A1 (es) 1974-05-15
IT994898B (it) 1975-10-20
FR2189365A1 (pl) 1974-01-25
SU691075A3 (ru) 1979-10-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL89351B1 (pl)
US3367749A (en) Purifying phosphoric acid using an amine extractant
CN103987686A (zh) 通过液液萃取纯化香草醛的方法
CN1665745B (zh) 磷酸和/或其盐的生产方法以及如此获得的产物
SE536607C2 (sv) Framställning av ammoniumfosfater
EP0613878A1 (en) Citric acid extraction
JPH04228084A (ja) クエン酸の回収方法
US4018869A (en) Process for the extractive purification of phosphoric acid containing cationic impurities
CN106435180B (zh) 铷离子和铯离子的萃取方法
CN108821979B (zh) 一种辛菌胺的纯化方法
US4082836A (en) Process for the purification of phosphoric acid by extraction
US4256716A (en) Process for treating loaded extractant from purification of phosphoric acid by extraction
FI59077B (fi) Foerfarande foer rening av vaotprocessfosforsyra
US2798093A (en) Method for the separation of waterinsoluble dicarboxylic acids from their mixtures with other water-insoluble materials
EP0432610A2 (en) Concurrent production of citric acid and alkali citrates
US4521386A (en) Procedure for obtaining high purity magnesium salts or their concentrate solutions from sea water, brine or impure magnesium salt solutions
SU1088658A3 (ru) Способ очистки фосфорной кислоты
US4207303A (en) Method for producing pure phosphoric acid
Niecko Recovery of ferrous sulfate and sulfuric acid from spent pickle liquor of the steel industry
IL42065A (en) Purification of phosphoric acid
JPS59116111A (ja) 湿式燐酸の精製法
US4346066A (en) Purification of wet-process phosphoric acid
US3911087A (en) Selective solvent extraction of sulfate impurities from phosphoric acid
FI70693C (fi) Foerfarande foer rening av en galliumloesning
CA1041734A (en) Purification of phosphoric acid