PL87689B1 - - Google Patents

Download PDF

Info

Publication number
PL87689B1
PL87689B1 PL1973162059A PL16205973A PL87689B1 PL 87689 B1 PL87689 B1 PL 87689B1 PL 1973162059 A PL1973162059 A PL 1973162059A PL 16205973 A PL16205973 A PL 16205973A PL 87689 B1 PL87689 B1 PL 87689B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
box
tank
bath
heater
graphite
Prior art date
Application number
PL1973162059A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Publication of PL87689B1 publication Critical patent/PL87689B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03BMANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
    • C03B18/00Shaping glass in contact with the surface of a liquid
    • C03B18/02Forming sheets
    • C03B18/18Controlling or regulating the temperature of the float bath; Composition or purification of the float bath
    • HELECTRICITY
    • H05ELECTRIC TECHNIQUES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • H05BELECTRIC HEATING; ELECTRIC LIGHT SOURCES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; CIRCUIT ARRANGEMENTS FOR ELECTRIC LIGHT SOURCES, IN GENERAL
    • H05B3/00Ohmic-resistance heating
    • H05B3/02Details
    • H05B3/06Heater elements structurally combined with coupling elements or holders
    • HELECTRICITY
    • H05ELECTRIC TECHNIQUES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • H05BELECTRIC HEATING; ELECTRIC LIGHT SOURCES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; CIRCUIT ARRANGEMENTS FOR ELECTRIC LIGHT SOURCES, IN GENERAL
    • H05B3/00Ohmic-resistance heating
    • H05B3/10Heater elements characterised by the composition or nature of the materials or by the arrangement of the conductor
    • H05B3/12Heater elements characterised by the composition or nature of the materials or by the arrangement of the conductor characterised by the composition or nature of the conductive material
    • H05B3/14Heater elements characterised by the composition or nature of the materials or by the arrangement of the conductor characterised by the composition or nature of the conductive material the material being non-metallic
    • H05B3/145Carbon only, e.g. carbon black, graphite

Description

Przedmiotem wynalazku jest grzejnik elektrycz¬ ny, zwlaszcza do urzadzenia wytwarzajacego ply¬ ty szklane przesuwane na powierzchni kapieli plyn¬ nego metalu, oraz urzadzenie zawierajace ten grzejnik.
Znane urzadzenie do wytwarzania szkla na ka¬ pieli metalowej posiada podluzny zbiornik zawie¬ rajacy kapiel stopionego metalu, którym zazwy¬ czaj jest cyna lub stop o duzej zawartosci cyny.
Zbiornik przykryty jest zadaszeniem w którym po jednej stronie zbiornika umieszczony jest wlot, poprzez który doprowadzane jest na powierzchnie kapieli z regulowana wydajnoscia plynne szklo, a po przeciwnej stronie zbiornika wylot, z które¬ go odprowadzana jest szklana tasma na transpor¬ ter przenoszacy ja poprzez stanowisko do odpre¬ zania.
Ponad kapiela w przestrzeni zamknietej zada¬ szeniem utrzymywana jest atmosfera ochronna.
Zazwyczaj jest to atmosfera obojetna na przyklad atmosfera azotu, chociaz korzystne jest aby at¬ mosfera miala lekko redukujace wlasciwosci. Naj¬ korzystniej stosowana atmosfera zawiera 95% azo¬ tu i 5% wodoru.
Temperatura po stronie wlotu zbiornika wynosi 1100—1000°C przy czym wymagana jest dokladna regulacja warunków temperaturowych, dzialaniu których poddawana jest wstega w trakcie chlodze¬ nia zachodzacego podczas przemieszczania jej wzdluz zbiornika. Temperatura po stronie wylotu wynosi zazwyczaj 650°C, czyli jest taka przy któ¬ rej wstega sodowo-wapniowo-krzemowego szkla moze byc oddzielona od powierzchni kapieli i umieszczona na rolkach transportera bez obawy * uszkodzenia dolnej powierzchni. Termiczna regu¬ lacja stanu wstegi uzalezniona jest od dokladnos¬ ci kontroli tego stanu zwlaszcza po stronie wloto¬ wej kapieli gdzie plynne szklo doprowadzane jest do zbiornika. Szklo utrzymywane jest n,a calej dlu- gosci kapieli w takiej temperaturze ze nastapic moze swobodne rozlanie szkla na boki dla utwo¬ rzenia warstwy utrzymujacej sie powierzchni ka¬ pieli, która nastepnie przemieszczana jest w po¬ staci wstegi wzdluz zbiornika. Wielkosc sil jakim i« poddawana jest wstega w trakcie przemieszczania okreslona jest ostatecznymi wymiarami wytwarza¬ nej plyty, regulacji poddawana jest wiec lepkosc przemieszczanego szkla. Realizowana ona jest przez regulacje temperatury otoczenia, w którym znaj- ao duje sie przemieszczana tasma. Zazwyczaj regula¬ cja ta uzyskiwana jest przez zastosowanie radia¬ cyjnych grzejników umieszczonych w zadaszeniu zbiornika. Moga byc równiez zastosowane dodat¬ kowe grzejniki umieszczone w kapieli plynnego 21 metalu.
Niezaleznie od tego czy grzejniki umieszczone sa w przestrzeni ponad kapiela, czy tez zanurzone w plynnym metalu, warunki temperaturowe, w so których pracuja sa szczególnie trudne. 87S893 Celem wynalazku jest opracowanie elektryczne¬ go grzejnika o silnej zwartej konstrukcji, wykazu¬ jacego znaczna odpornosc na trudne warunki ist¬ niejace w urzadzeniu do wytwarzania szkla na ka¬ pieli metalowej przystosowanego zarówno do umie¬ szczenia w zadaszeniu zbiornika i nagrzewajacego szklo lub swobodna powierzchnie plynnego metalu przez skierowanie ku dolowi promieniowanie, lub tez przystosowanego do zanurzenia w kapieli w celu lokalnego jej nagrzewania lub ogrzewania strumieni plynnego metalu o okreslonym kierunku , przeplywu. Dalszym celem wynalazku jest opraco¬ wanie urzadzenia zawierajacego grzejnik.
Cel ten zostal osiagniety przez to, ze grzejnik elektryczny zawiera grafitowe prety grzejne zamo¬ cowane na izolacyjnych wspornikach w podluznej weglowej skrzynce oraz elektryczne podlaczenia umieszczone w skrzynce i poprzez nia przechodza¬ ce. Korzystnie gdy skrzynka weglowa jest uszczel¬ niona.
Cel wynalazku zostal osiagniety równiez przez to, ze urzadzenie do wytwarzania plyt szklanych ma dwa grzejniki umieszczone po przeciwleglych stronach zbiornika w odpowiednich obszarach o swobodnej powierzchni plynnego metalu. Podsta¬ wa oraz scianki skrzynki stanowia jednolita ca¬ losc, zas skrzynka zamknieta jest grafitowa pokry¬ wa, a prety grzejne zamocowane sa w skrzynce za pomoca izolatorów. Jednolita podstawa wraz ze sciankami skrzynki korzystnie uformowana jest w plycie grafitowej.
Korzystne podlaczenie elektryczne stanowia la¬ czniki, wykonane z ognioodpornego materialu na przyklad molibdenu, zamocowane do grafitowych pretów, oraz za posrednictwem izolacyjnych wkla¬ dek do pokrywy skrzynki.
Grzejnik moze byc jedno lub trójfazowy i za¬ wiera trzy równolegle grafitowe prety polaczone razem na jednym koncu, przy czym kazdy pret ma na drugim koncu dolaczony molibdenowy lacz¬ nik w celu podlaczenia do sieci zasilajacej! Gra¬ fitowe prety najkorzystniej wykonane sa z jedno- % litej grafitowej plyty i osadzone za posrednic¬ twem izolatorów na podstawie skrzynki.
W innym rozwiazaniu grzejnika wedlug wyna¬ lazku przeznaczonego do umieszczenia w kapieli plynnego metalu wzdluz której przemieszczana jest szklana tasma, skonstruowany jest tak, ze dluzsze boczne scianki przedluzone sa ku dolowi w celu oparcia o dno zbiornika zawierajacego kapiel, zas dolna powierzchnia podstawy skrzynki zaopatrzo¬ na jest w szereg skrzydelek równoleglych do bocz¬ nych scianek w celu ulatwienia przekazywania cie¬ pla do metalu przeplywajacego pod grzejnikami.
Przedluzenie scianek bocznych moga stanowic nóz¬ ki umieszczone na czterech rogach skrzynki. W rozwiazaniu, w którym grzejnik przeznaczony jest do ogrzewania strumienia metalu przeplywajacego w okreslonym kierunku, dluzsze boczne scianki skrzynki maja skierowane ku dolowi przedluzenia oparte o dno zbiornika i tworzace scianki kanalu.
W trakcie przeplywu metalu przez kanal pod grzej¬ nikiem nastepuje ogrzanie strumienia.
W innym rozwiazaniu grzejnika wedlug wyna¬ lazku, przeznaczonego do umieszczenia wzdluz bo- 87 689 4 cznych scian zbiornika, weglowa skrzynka ma w przekroju poprzecznym ksztalt prostokata, przy czym boki prostokata odpowiadajace podstawie i pokrywie sa krótsze niz boki odpowiadajace bocz- nym sciankom, zas grafitowe prety maja w prze¬ kroju ksztalt wydluzonego prostokata i zamocowa¬ ne sa w skrzynce jeden nad drugim. Korzystnie, najnizej polozony pret umieszczony jest za posred¬ nictwem izolatorów na podstawie skrzynki, przy czym dluzszy bok jego przekroju jest równolegly do podstawy, zas pozostale prety umieszczone sa ponad nim w ten sposób, ze dluzsze boki ich prze¬ kroju skierowane sa pionowo.
Urzadzenie do wytwarzania szkla, ma podluzny zbiornik zawierajacy kapiel stopionego metalu wzdluz której przemieszczana jest szklana tasma, przy czym szerokosc zbiornika jest wieksza niz szerokosc tasmy tak, ze po obydwu stronach tas¬ my pozostaje obszar o swobodnej powierzchni plynnego metalu. Grzejniki umieszczone sa po prze¬ ciwleglych stronach zbiornika w odpowiednich ob¬ szarach o swobodnej powierzchni plynnego meta¬ lu. W przypadku gdy zachodzi koniecznosc zmniej- szania wymiarów tasmy w trakcie jej przemiesz¬ czania wzdluz powierzchni kapieli, w strefie zbior¬ nika, w której lepkosc szkla pozwala na dokona¬ nie tego zabiegu, wywolywane sa poprzeczne stru¬ mienie plynnego metalu w celu utrzymania rów- nomiernego rozkladu temperatury na powierzchni kapieli utrzymujacej tasme. Do wywolywania stru¬ mieni wykorzystywane sa liniowe silniki indukcyj¬ ne, które wspóldzialac moga z para elektrycznych grzejników wedlug wynalazku. W tym rozwiazaniu 39 grzejniki umieszczone sa dluzszymi bokami równo¬ legle do scian zbiornika, zas tuz za grzejnikami, w kierunku wlotu urzadzenia umieszczony jest po¬ nad swobodna powierzchnia plynnego metalu linio¬ wy silnik skierowany tak, ze dziala w kierunku 40 drogi przemieszczania tasmy w celu wywolania przeplywu strumienia plynnego metalu pod grzej¬ nikami w kierunku przeciwnym do kierunku prze¬ mieszczania tasmy i nastepnie skierowania ogrza¬ nego strumienia ku srodkowi obszaru kapieli pod- 4s trzymujacego tasme.
Dodatkowo w rozwiazaniu tym, co najmniej je¬ den grzejnik umieszczony jest przy kazdej ze scian zbiornika w obszarze o swobodnej powierzchni plynnego metalu, przy czym grzejniki umieszczo¬ no ne sa w kierunku wylotu urzadzenia, w stosunku do grzejników wspóldzialajacych z silnikami, w celu ogrzania strumienia plynnego metalu przeply¬ wajacego przez te obszary.
W procesie wytwarzania szkla na kapieli meta¬ lowej stosowane jest elektrolityczne lub oparte na innej zasadzie modyfikowanie zewnetrznej po¬ wierzchni tasmy przemieszczanej wzdluz kapieli.
Modyfikacji dokonuje sie przy zastosowaniu plyn¬ nego metalu utrzymywanego na powierzchni tas¬ my w ten sposób, ze przylega on do elementu usta- 60 lajacego umieszczonego w zbiorniku tuz nad po¬ wierzchnia przemieszczanego szkla. Jednym z czynników wplywajacych na proces modyfikacji jest temperatura szkla oraz plynnego metalu znaj¬ dujacego sie w kontakcie z nim. Aby uzyskac je- •» dnorodnosc przebiegu procesu wzdluz szerokosci87 689 tasmy, wymagana jest mozliwie wysoka jednorod¬ nosc temperatury na calej jej szerokosci w ob¬ szarze gdzie wstega poddawana jest modyfikacji.
W tym przypadku, urzadzenie ma grzejniki umie¬ szczone w zbiorniku w sasiedztwie konców wydlu¬ zonego ustalajacego preta zamocowanego w zbior¬ niku poprzecznie do przemieszczanej tasmy i utrzy¬ mujacego na powierzchni tasmy plynny metal przeznaczony do modyfikacji górnej powierzchni szklanej tasmy, przy czym grzejniki ulatwiaja utrzymanie jednorodnej temperatury w kierunku poprzecznym tasmy w trakcie modyfikacji jej po¬ wierzchni.
W innym przykladzie wykonania wynaf&zku, grzejnik umieszczony jest w zadaszeniu przykry¬ wajacym zbiornik zawierajacy kapiel plynnego me¬ talu w urzadzeniu do wytwarzania szkla, przy czym weglowa skrzynka zamocowana jest w zada¬ szeniu w ten sposób, ze dolna powierzchnia pod¬ stawy skrzynki skierowana jest ku powierzchni ka¬ pieli, Wynalazek obejmuje równiez sposób wytwarza¬ nia szkla, w którym tasme szklana przemiesz¬ cza sie wzdluz kapieli stopionego metalu, zas wy¬ miary tasmy zmniejsza sie w trakcie przechodze¬ nia przez strefe kapieli w której lepkosc szkla pozwala na dokonanie tego zabiegu, przy czym w strefie tej wywoluje sie poprzeczne strumienie stopionego metalu, w celu uzyskania jednorodnos¬ ci termicznej na powierzchni kapieli podtrzymuja¬ cej szklo. Podczas obróbki szkla w urzadzeniu we¬ dlug wynalazku nastepuje przeplyw strumienia stopionego metalu wzdluz bocznych scian zbiorni¬ ka i pod zanurzonymi w kapieli grzejnikami dla ogrzania plynnego metalu do temperatury zblizo¬ nej do wymaganej w tym obszarze kapieli.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przy¬ kladzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia grzejnik elektryczny w przekroju wzdluz linii I—I na fig. 2, fig. 2 — grzejnik w widoku z góry w czesciowym przekroju dla poka¬ zania elementów grzejnych, fig. 3 — zbiornik wy¬ pelniony plynnym metalem, stanowiacy czesc urza¬ dzenia do wyrobu szkla, zawierajacy dwa grzej¬ niki pokazane na fig. 1 i 2 umieszczone w pobli¬ zu bocznych scian po obydwu stronach zbiornika, w widoku z góry, przy czym na powierzchni plyn¬ nego metalu pokazana jest przemieszczana wzdluz kapieli tasma wytwarzanego szkla, fig. 4 — zbior¬ nik w przekroju wzdluz linii IV—IV na fig. 3, fig. 5 — grzejnik sciany bocznej w przekroju po¬ dluznym jak na fig. 1, fig. 6 — grzejnik w prze¬ kroju wzdluz linii VI—VI na fig. 5, fig. 7 — grzej¬ nik na fig. 5 i 6 ze zdjeta pokrywa dla pokazania rozmieszczenia grafitowych pretów grzejnych, w widoku z góry, fig. 8 — grzejnik z fig. 5 z nalo¬ zona pokrywa oraz elementami elektrycznych pod¬ laczen, w widoku, z góry, fig. 9 — fragment zbior¬ nika w przekroju wzdluz linii IX—IX na fig. 3, na którym uwidoczniony jest grzejnik sciany bo¬ cznej zanurzony w kapieli plynnego metalu wzdluz wstegi szklanej, fig. 10 — inny przyklad wykona¬ nia urzadzenia w którym grzejniki pokazane na fig. 1 i 2 wykorzystane sa do utrzymania jednolitej temperatury w kierunku poprzecznym tasmy w procesie w którym zewnetrzna powierzchnia tas¬ my poddawana jest modyfikacji, fig. 11 — fragment elementu zadaszenia zbiornika do wyrobu szkla s zaopatrzonego w grzejnik w przekroju poprzecz¬ nym, fig. 12 — fragment zadaszenia w przekroju wzdluz linii XII—XII na fig. 11, fig. 13 — inny przyklad wykonania grzejnika umieszczonego w za¬ daszeniu, w przekroju jak na fig. 11, a fig. 14 — io grzejnik w przekroju wzdluz linii XIV—XIV na fig. 13.
Elektryczny grzejnik pokazany na fig. 1 i 2 sto¬ sowany w urzadzeniu do wytwarzania szkla na ka¬ pieli metalowej zawiera weglowe elementy grzej- w ne umieszczone w szczelnej weglowej skrzynce.
Skrzynka weglowa ma czesc dolna wykonana z dostepnego w handlu grafitu o normalnej ziarni- . stosci. Blok grafitowy obrobiony jest w celu ufor¬ mowania podstawy 1, dluzszych bocznych scianek * 2 i 3 oraz krótszych scianek 4 i 5 stanowiacych koncowe scianki skrzynki. Wymiary zewnetrzne skrzynki wynosza przykladowo 1X0,35 m. Tak wykonana dolna czesc skrzynki stanowi jednolita calosc. Skrzynka zamknieta jest pokrywa 6 wy- konana równiez z grafitu i polaczona szczelnie z górnymi krawedziami scianek 2, 3, 4 i 5 za pomo¬ ca zaprawy cementowej z dodatkiem wegla o od¬ powiedniej ziarnistosci. W podluznej szczelnej skrzynce zamocowane sa na izolacyjnych wsporni- ao kach weglowe elementy grzejne, które w rozwia¬ zaniu pokazanym na fig. 1 i 2 stanowia trzy rów¬ nolegle grafitowe prety 7, 8 i 9, przystosowane do polaczenia z trójfazowa siecia zasilajaca. Prety te wykonane sa z jednolitej grafitowej plyty i obra- biane w ksztalcie litery U, przy czym maja jeden pogrubiony koniec oznaczony liczba 10, do którego przymocowana jest molibdenowa koncówka 11.
Kazdy z pretów przebiega od pogrubionego konca , umieszczonego w poblizu konca grzejnika, 40 wzdluz jego dlugosci a nastepnie z powrotem do konca 10, gdzie prety polaczone sa razem za pomo¬ ca jednolitego elementu mostkowego 12, stanowia¬ cego wspólne podlaczenie trójfazowej sieci zasila¬ jacej. Konce pretów podlaczone sa do elementu 48 mostkowego 12, i zaopatrzone w zwezone czesci 13 uksztaltowane tak, aby zapewnic miejsce dla po¬ grubionych konców 10. Grafitowe prety 7, 8 i 9 moga byc zaopatrzone w nakladana metoda napa- rowania warstwe weglika krzemu lub wegla w= ce- M lu przedluzenia ich zywotnosci.
Grafitowe prety oraz podlaczeniowy element mostkowy 12 oparte sa w koncowej czesci skrzyn¬ ki na izolatorze 14 wykonanym z azotku krzemu, umieszczonym w podcieciu w podstawie 1 skrzyn- w ki. Przewidziane sa ponadto izolacyjne elementy i 16 zabezpieczajace scisle ustalenie w skrzynce konców grafitowych pretów po nalozeniu pokry¬ wy. Na przeciwleglym koncu grzejnika, pokaza¬ nym na rysunku po prawej stronie, kazdy z pre- ¦• tów zaopatrzony jest w pogrubiona czesc 17. Po¬ grubione czesci 17 oparte sa na izolatorze 18 wy¬ konanym z azotku krzemu i osadzonym równiez w podcieciu w podstawie skrzynki. Od góry plyty przytrzymywane sa za pomoca izolacyjnej naklad¬ ki ki 19, umieszczonej na górnych powierzchniach87 689 pogrubionej czesci 17. Pomiedzy koncami pretów a wewnetrzna powierzchnia scianki 5 pozostawiona jest szczelina 20, umozliwiajaca wydluzenie pretów 7, 8 i 9 pod wplywem ciepla wywolanego przeply¬ wem pradu.
W opisanym rozwiazaniu kazdy z pretów 7, 8, 9 ma w przekroju poprzecznym ksztalt prostokata o wymiarach, przykladowo, 25X10 mm. Gatunek grafitu stosowanego do wyrobu pretów 7, 8, 9 jest przykladowo taki, ze calkowita zawartosc popiolu wynosi mniej niz okolo 0,5°/o wagowych. Gatunek majacy calkowita zawartosc popiolu okolo 0,2°/o wagowych jest równiez odpowiedni. Stosowany byl równiez grafit o wysokiej czystosci majacy cal¬ kowita zawartosc popiolu nizsza niz 0,05% wago¬ wych.
Opornosc elementów grzejnych" zalezy od ich* ksztaltu. W opisanym rozwiazaniu opornosc pre¬ tów 7, 8 i 9 wynosi w przyblizeniu 8^Q/cm.
Molibdenowa koncówka 11 przymocowana do po¬ grubionego konca 10 kazdego z pretów 7, 8 i 9 stanowi czop którym zakonczony jest od dolu mo¬ libdenowy lacznik 21 przechodzacy poprzez pokry¬ we 6. Lacznik 21 osadzony jest szczelnie w izola¬ cyjnym przepuscie 22 wykonanym z azotku krze¬ mu lub innego odpowiedniego materialu jak na przyklad ognioodpornego silimanitu, zamocowany¬ mi w wykonanej z wegla wkladce 23 umieszczo¬ nej w szczelinie pokrywy 6. Lacznik 21 wystaje ponad przepust 22 i jego górna powierzchnia za¬ konczona jest nagwintowanym czopem o mniej¬ szej srednicy, do którego przymocowana jest kla¬ mra podlaczeniowa 24 wykonana z odpornej na temperature stali nierdzewnej za pomoca równiez wykonanej ze stali nierdzewnej nakretki 25. Na fig. 2 pokazana jest klamra podlaczeniowa 24, do której od strony powierzchni górnej przyspawany jest pret doprowadzajacy 26 wykonany ze stali nierdzewnej stanowiacy elektryczne podlaczenie do lacznika 21. Jak pokazano na fig. 2 kazdy z pre¬ tów 7, 8 i 9 ma swoje wlasne podlaczenie elek¬ tryczne, przy czym trzy stalowe prety doprowa¬ dzajace 26, pokazane równiez na fig. 4, przedlu¬ zone sa na zewnatrz poprzez boczne sciany zbiorni¬ ka i stanowia elementy sluzace do ustalenia polo¬ zenia grzejnika, niezaleznie od spelniania funkcji elektrycznego podlaczenia. Korzystnie, koncówka 11 ©raz laczniki 12 wykonane sa z molibdenu, lecz moga byc równiez wykonane z wolframu.
Grzejnik pokazany na fig. 1 i 2 przeznaczony jest do umieszczenia w kapieli plynnego metalu wzdluz którego przemieszczana jest szklana tas¬ ma we flotacyjnym procesie wytwarzania szkla. Na fig. 3 i 4 pokazane sa dwa takie grzejniki umiesz¬ czone w kapieli. Fig. 3 przedstawia czesc podluz¬ nego zbiornika zawierajacego kapiel 27 nie stopio¬ nej cyny, wzdluz której przemieszczana jest szkla¬ na, tasma 28, w sposób znany w procesie flotacji.
W tym szczególnym przypadku, zarówno grubosc jak i szerokosc szklanej tasmy jest w trakcie prze¬ mieszczania zmniejszana, co pokazane jest na ry¬ sunku poprzez stopniowe zwezenie tasmy przemie¬ szczanej w kierunku oznaczonym strzalka 29. Bo¬ czne sciany 30 zbiornika maja zbiezna sekcje 31 a nastepnie równolegla sekcje 32 przedluzona na prawo w kierunku riiepokazanego -, na rysunku zbiornika. Boczne sciany 30 wystaja ponad dno 33 zbiornika umieszczonego w metalowej oslonie 34.
Jak pokazano, zbiornik jest szerszy niz szklana wstega i po jej obydwu stronach pozostaje obbizar o swobodnej powierzchni plynnego metalu. W obszarze kapieli w którym jak pokazano tia rysun¬ ku nastepuje zmniejszenie rozmiarów tasmy szklo utrzymywane jest w takiej temperaturze, ze jego io lepkosc umozliwia zmiane wymiarów, przy czym powstaje w tym obszarze (poprzeczny przeplyw plynnego metalu za pomoca liniowych silników indukcyjnych 37 zamocowanych ponad powierzch¬ nia metalu. Silniki umieszczone sa w ognioodpor- ii nyCh obudowach zabezpieczajacych i odpowiednio chlodzone dla utrzymania podczas pracy tempera¬ tury materialu statorów (ponizej punktu Curie.
Liniowe silniki 37 zamocowane sa ponad po¬ wierzchnia kapieli na podpierajacych belkach 38, przechodzacych poprzelz boczne sciany zbiornika, sluzacych równoczesnie jako elementy do doprowa¬ dzenia wody chlodzacej i przewodów elektrycz¬ nych.
Poprzeczny strumien 36 /wywoluje sie w tym celu, aby zapewnic równomierny rozklad temperatury na powierzchni kapieli podtrzymujacej szklana tasme podczas zmniejszania jej wymiarów, dla unikniecia mozliwosci powstania wewnetrznych na¬ prezen w szkle. Wzdluzny ruch tasmy 28 w kie- runku oznaczonym strzalka 29 wywoluje powierz¬ chniowy przeplyw metalu wzdluz powieflzchni ka¬ pieli w kierunku wylotu zbiornika, czego rezulta¬ tem jest powstanie przeciwnie skierowanego stru¬ mienia chlodniejszego metalu od strony wylotu 85 zbiornika do obszaru goracego, który to strumien moze powstawac w obszarach 35 o swobodnej po¬ wierzchni plynnego metalu rwzdluz krawedzi szkla¬ nej tasmy.
W celu ogrzania tych strumieni, zanim utworzo- 40 ne zostana poprzeczne strumienie 26, w obszarze swobodnej powierzchni kapieli po przeciwleglych stronach zbiornika tuz za silnikami 37 umieszczone sa dwa elektryczne grzejniki ty|pu pokazanego na fig. 1 i 2. Grzejniki ozniaJczone na fig. 3 liczlba 39 45 ustalone sa swoimi dluzszymi sciankami 2 i 3 rów¬ nolegle do bocznej sciany 30 zbiornika. Dluzsze boczne scianki 2 i 3 skrzynki przedluzone sa ku dolowi, w celu utworzenia kanalu i opieraja sie o dno 33 zbiornika. Dolna powierzchnia 42 podstawy B0 1 weglowej skrzynki obydwu grzejników zaopa¬ trzona jest w wystajace ku dolowi zeberka 43 prze¬ biegajace równolegle do scianek 40 i 41, kanalu.
Jak pokazano na fig. 4, zarówno scianki 40 i 41 kanalu jak i zeberka 43 wykonane sa z tego sa¬ mego bloku grafitu w którym zamontowane sa grzeljniki. W innym wykonaniu elementy te moga byc wykonane oddzielnie i (przymocowane do dna skrzynki. Ponad pokrywa 6 skrzynki, jak pokaza¬ no na fiig. 4, umieszczona jest izolujaca termicznie oslona wykonana z ognioodlporneigo materialu. W 60 czasie dzialania urzadzenia, gdy liniowe silniki 37 wywoluja strumienie 36 skierowane ku srodkowi kapieli, chlodniejszy metal od strony wylotowej urzadzenia z obszarów 35 kierowany jest poprzez kanaly pod grzejnikami gdzie ogrzewany jest do « wymaganej temperatury zanim skierowany zostanie 559 w kierunku ksztaltowanej (tasmy szklanej, co po¬ maga w utrzymaniu jednorodnosci termicznej tas¬ my.
Odpowiednia regulacja natezenia pradu zasilaja¬ cego zabezpiecza, przykladowo, utrzymanie, tempe¬ ratury kazdego z pretów na wysokosci 1150°C, tak, ze temperatura wewnetrznej powierzchni podstawy 1 skrzynki wynosi okolo 1050°C Okolo 75% cieipla wydzielonego w pretach zostaje przekazana przez podstawe skrzynki oiraz zeberka 43 i jest wyko¬ rzystana w sposób uzytelczny, zabezpieczajac wy¬ magane ogrzanie strumienia 45 czynnego metalu zanim zostanie on skierowany ku tasmie. Moc grzejnika wynosi przykladowo 60 kW, przy na¬ pieciu zasilania wynoszacym w przyblizeniu 60 V i natezeniu pradu wynoszacym okolo 600 A, Grzejniki w tego rodzaju zastosowaniu pracuja w szczególnie trudnych warunkach. W obszarze gdzie sa zainstalowane, czyli w obszarze gdzie na¬ stepuje zwezenie tasmy temperatuira otoczenia wy¬ nosi na przyklad 850°C. Temiperatura plynnego me¬ talu kapieli jest tego samego rzedu co tempera¬ tura w przestrzeni ponad nia i temiperatura tasmy.
Ze wzgledu na to, ze elementy grzejne, majace znacznie wyzsza temperature na przyklad ponad 1400°C umieszczone sa w szczelnej grafitowej skrzynce, stopien oddzialywania na nie atmosfery w której sa umieszczone jest znacznie mniejszy.
Sama skrzynka nie >jest gazoszczelna, gdyz poro¬ watosc materialu z którego jest wykonana wynosi przykladowo 20p/o, istnieje wiec wyrazna wymiana atmosfery poprzez porowate scianki skrzynki z re¬ dukujaca atmosfera w przestrzeni pomad kapiela — atmosfera wewnatrz, skrzynki jest wiec w spo¬ sób ciagly oczyszczana.
W przypadku jesli wskazane jest ograniczenie wymiany atmosfery pomiedzy wnetrzem skrzyni a przestrzenia ponad kapiela, powierzchnia zewnetrz¬ na skrzynki poddana, dzialaniu atmosfery pokrywa¬ na jest natryskowo^ na przyklad warstwa tlenku aluminium, po uszczelnieniu skrzynki z zamonto¬ wanymi wewnatrz niej pretami grzejnymi. War¬ stwa tlenku aluminium pokryta moze byc równiez zewnetrzna powierzchnia pokrywy oraz wewnetrz¬ na powierzchnia scianek belcznyeh skrzynka. Po¬ wierzchnie dolina podstawy oraz zeberka pozosta¬ wia sie nie pokryte. Pozostawienie dolnej powierz¬ chni oraz zeberek w stanie nie pokrytym ulatwia przekazywanie ciepla, zarówno w przypadku za¬ stosowania grzejnika, za posrednictwem plynnego metalu jak i poprzez promieniowanie w kierunku plynnego metalu lub szkla, w przypadku gdy grzej¬ nik usytuowany jest ponad kapiela.
Dodatkowe oczyszczanie atmosfery wewnatrz skrzynki moze byc uzyskane przez doprowadzenie do wnetrza skrzynki gazu oczyszczajajcego, który korzystnie stanowi mieszanina gazu obojetnego — azotu lub argonu z gazem redukujacym — wodo¬ rem, w propocjach wyzszych niz w mieszaninie stanowiacej atmosfere ochronna ponad kapiela.
Jesli powierzchnie skrzynki nie sa pokryte gaz oczyszczajacy' wydostaje sie na zewnatrz poprzez porowate scianki. Jesli scianki skrzynki zaopatrzo¬ ne sa w powloke, przewidziec nalezy oddzielny wylot dla gazu oczyszczajacego. Nie jest konieczne aby grzejniki umieszczone byly równolegle do bo- 17 689 cznycJh scian zbiornika. Moga one byc ustawione na przyklad pod katem 45° do kierunku ruchu tas¬ my, W przypadku gdy wymagane jest mniej in¬ tensywne nagrzewanie strumienia metalu, grzejni- 6 ki moga byc ustawione pod katem prostym do kie¬ runku przemieszczania tasmy, przy czym zeberka usytuowane sa wówczas równolegle do krótszych scianek skrzynki.
W rozwiazaniu przedstawionym na fig. 3, do- io datkowe korzysci osiaga sie jesli strumien plynne¬ go metalu poruszajacy sie od wylotu urzadzenia w kierunku grzejników 39 jest dodatkowo wstepnie ogrzewany. Dla uzyskania wstepnego ogrzania stru¬ mieni chlodniejszego metalu poruszajacego sie w obszarach 35 w kierunku, oznaczonym strzalkami 46, na bocznych scianach zbiornika w obszarze sekcji 32 zamontowane sa dodatkowe grzejniki we¬ dlug wynalazku. Grzejniki te oznaczone sa na fig. 3 liczba 47, zas szczególowa ich konstrukcja poka- zana jest na fig. 5^-8. Fig. 9 'przedstawia sposób zamocowania grzejnika do sciany bocznej zbior¬ nika.
Jak pokazano na fig. 5—8, weglowa skrzynka w której umieszczone sa grafitowe elementy grzejne, ma w przekroju poprzecznym ksztalt postokata, przy czym boki prostokata które od(powiadaja bo¬ cznym sciankom 2 i 3 sa dluzsze niz boki odpo¬ wiadajace pokrywie 6 i podstawie 1. W przeciwien7 stwie do rozwiazania pokazanego na fig. 1 i 2 pod- stawa nie jest tu zaopatrzona w zeberka ani skie¬ rowane ku dolowi wystepy, a pokrywa 6 jest w prosty sposób uszczelniona cementem weglowym po umieszczeniu w podcieciu 48 wykonanym w gór¬ nych krawedziach bocznych scianek 2, i 3 skrzyn- ki. Grafitowe prety stanowia pojedyncze prety 7, 8 i 9 majace w przekroju poprzecznym ksztalt wy¬ dluzonego prostokata, umieszczone w skrzyincie je¬ den nad drugim. Najnizej polozony pret 7 oparty jest na izolatorach 14 i 18 umieszczonych na pod- 40 stawie skrzynki, przy czyim dluzszy bok jego po¬ przecznego przekroju równolegly jest do podstawy.
Pakazane jest to szczególowo na fig. 6. Dwa pozo¬ stale prety 8 i 9 zamontowane sa kolejno ponad pretem 7, przy czym dluzsze ich boki pro- 45 stopadle sa do podstawy. Krótszy 'bok preta 7 oraz dluzsze boki pretów 8 i 9 opieraja sie o izo¬ lacyjna wkladke 49 wykonana z azotku krzemu lub innego odpowiedniego zaroodpornego materialu, na przyklad stopionej krzemionki. w Na jednym koncu prety 7, 8 i 9 pjolaczone sa je¬ dnolitym pionowym elementem mostkowym 12 zas na drugim zaopatrzone sa w poszerzone koncowe czesci 50. Poszerzona czesc 50 preta 9 jest krótsza niz poszerzona czesc 50 preta 8, zas dolny pret 7 5g przedluzony jest" poza te poszerzone czesci i za¬ konczony jest pogrubiona i (poszerzona koncówka 31. Pomiedzy koncowymi czesciami 50 pretów 8 i 9 oraz pomiedzy czescia 50 preta 8 i preta 7 umie¬ szczone sa przekladki izolacyjne wykonane z azot¬ ku krzemu lub innego odpowiedniego zaroodtporne- go materialu na przyklad stopionej krzemionki.
Koncówka 51 preta 7 odizolowana jest od scianki skrzynki za pomoca izolacyjnej wkladki 52 wyko¬ nanej z azotku krzemu. Podobna wkladka 52 umie¬ szczona fiest na przeciwleglym koncu skrzynki, przy 65 czym pomiedzy elementem mostkowym 12 a wfclad- V87 fl 11 ka 52 pozostawiona jest szczelina 20 ze wzgledu na rozszerzalnosc cieplna pretów. Do kazdego ze swobodnych konców pretów przymocowany jest molibdenowy lacznik 21, podobnie jak w rozwia¬ zaniu pokazanym na fig. 1 i 2. Laczniki przechodza 5 poprzez izolatory 53 osadzone w pokrywie 6 i po¬ przez izolacyjne tuleje 54 polaczone z izolatorami 53.
Górne konce laczników zaopatrzone sa w na¬ gwintowane trzpienie 5fc, do których za pomoca io nakretek 57 przymocowane sa klamry podlaczenio¬ we 55 wykonane z odpornej na wysoka tem(pera- ture stali nierdzewnej. Klamry podlaczeniowe 55 przechodza na zewnatrz poprzez boczna sciane zbiornika jak to pokazano na fig. 8 i9. u W pokrywie osadzone sa grafitowe korki 58 usu¬ wane w przy|padku kiedy niezbedne jest oczysz¬ czenie wnetrza skrzynki. Do pokrywy przymoco¬ wany jest równiez za pomoca sruto 60 stalowy wspornik 59 sluzacy db przymocowania grzejnika 20 do sciany zbiornika. Na fig. 9 pokazany jest jeden ze sposobów zamocowania wspornika 59, który w tym przypadku zagiety jest ku dolowi i przymo¬ cowany za pomoca srub do zewnetrznej oslony zbiornika. Korzystnym jest jesli co najmniej czesc 25 powierzchni zewnetrznej skrzynki jest pokryta nieprzepuszczalna powloka z weglika krzemu lub grafitu pirolitycznego.
Korzystnym jest równiez jesli grzejniki sa osa¬ dzone w zaglebieniach utorowanych w scianach 30 bocznych zbiornika. W zwezonej czesci zbiornika przewiduje sie zastosowanie szeregu tego rodzaju grzejników Iworzacytch rodzaj wykladziny scian i powodujacych wstepne ogrzanie strumienia stopio¬ nego metalu przemieszczanego wzdluz tasmy szkla- 35 nej w kierunku przeciwnym do jej ruchu. Dzieki temu, plynny metal osiagajac grzejniki 39 ma Juz temperature bliska wymaganej dla metalu podtrzy¬ mujacego tasme w obszaifce zmiany jej wymiarów i nie jest konieczne intensywne ogrzewanie meta- 40 lu w trakcie jego przeplywu poprzez kanal znajdu¬ jacy sie pod kazdym z nich. Klamry podlaczenio¬ we 55 polaczone sa z trójfazowa siecia zasilajaca w ten sam sposób (jak klamry podlaczeniowe 26.
Energia dostarczana przez zródlo zasilania jest re- 49 gulowana w celu regulacji temperatury grzejników znajdujacych sie w kontakcie z plynnym metalem.
Przykladowo, grzejnik boczny moze miec moc oko¬ lo 30 kW przy napieciu mtie noszacym w przyblizeniu 30V i natezeniu pradu M okolo 600 A.
Inne zastosowanie grzejnika przedstawione jest na fig. 10. Szklana tasma 28 ^przemieszczana wzdluz Kapieli plynnego metalu zalwartej w zbiorniku o równoleglych bocznych scianach 30, poddawana jest powierzchniowej modyfikacji metoda w której plynny material przeznaczony do modyfikacji gór¬ nej powierzchni tasmy umieszcaony' jest w kon¬ takcie z górna powierzchnia wstegi w ten sposób, ze przylega do podluznego ustalajacego preta umieszczonego poprzecznie db przemieszczanej ta- 60 smy tuz ponad jej powierzchnia. Przykladowo wy- dluzony ustalajacy pret 60 o ksztalcie prostokat¬ nym moze stanowic miedziana elektroda podwie¬ szona do zadaszenia na zaczepach 61. Miedziany pret 60 polaczony jest przewodem 62 ze zródlem w 12 zasilania w ten sjposób, ze spelnia role anody. Elek¬ troda 63 zanurzona^ jest w kapieli plynnego meta¬ lu i pblaczona jest z druga koncówka zródla zasi¬ lania. Elektroda 63 jest zazwyczaj uziemiona. Plyn¬ ny material 64, który przylega-do dolnej powierz¬ chni preta 60 znajdujac sie w ten sposób w kon¬ takcie z górna powierzchnia przemieszczonej wzdluz kapieli szklanej tasmy 28, przykladowo stanowi stop miedzi z olbwiieim. Przeplyw pradu elektrycz¬ nego poprzez ten stop oraz poprzez szklo powodu¬ je miglracje jonów miedzi i olowiu od ^materialu 64 db górnej .powierzchni tasmy, przy czym jony zostaja nastepnie zredukowane po wyjsciu szkla spod plynnego materialu 64, pod dzialaniem re¬ dukujacej atmosfery przestrzeni ponad kapiela.
Jednym z wielu czynników 'które wjplywaja na intensywnosc ziabiegów jakim poddawana jest tas¬ ma w celu otrzymania szkla odlpornego na cieplo. i majacego wyglad brazu, jest temperatura szkla poddawanego zabiegom oraz jednorodnosc przebie¬ gu zabiegów w kierunku poprzecznym tasmy, co uzaleznione jest od utrzymania1 mozliwie wysokiej jednorodnosci warunków termicznych w kierunku poprzecznym na calej szerokosci tasmy szklanej.
Aby ulatwic utrzymanie jednorodnosci termicznej w kierunku poprzecznym tasmy w trakcie modyfi¬ kacji powierzchna, po obydwu strlonialch podluzne¬ go ustalajacego elementu umieszczone sa w kapie¬ li grzejniki 39, pokazane mfa fig. 1 i 2. Obecnosc tych grzejników z których kazdy nadaje sie do indywidualnej regulacji pomaiga w doprowadzeniu do minimum gradientów temperatury w kierunku poprzecznym tasmy w obszarze dokonywania obrób¬ ki.
Grzejjniki nadJaja sie równiez do umieszczenia w zadaszeniu zbiornika z plynnym metalem w celu nagrzewania szklanej tasmy oraz plynnego metalu przez skierowanie ku dolowi promieniowanie. Ta¬ kie rozwiazanie pokazane jest na fig. 11 i 12. Za¬ daszenie zawiera ogniotrwale bloki 65 i 66 umie¬ szczone w stalowej oslonie 67 stanowiacej zew¬ netrzna obudowe zadaszenia. Ponad ogniotrwaly¬ mi blokami znajduje sie przesitrzen 68 w której umieszczone sa elektryczne podlaczenia grzejników.
Grzejniki oznaczone sa liczba 69 i stanowia od¬ miane grzejników pokazanych na fig. 1 i 2, przy czym nie posiadaja one przedluzonych ku dolowi scianek 40 i 41 oraz zeberek 43. Dolna powierzch¬ nia 70 podstawy 1 weglowej skrzynki jest plaska i stanowi przedluzenie powierzchni dolnej ognio¬ trwalego bloku 65 nakrywajacego zbiornik.
Powierzchnia 70 nie jest poddana zadnym zabie¬ gom i jest powierzchnia o wysokim wspólczynniku emisji ciepla; Pokrycie ochronne wykonane z we¬ glika krzemu, grafitu pirolitycznegb ^lub napylo¬ nych ognioodpornych tlenków, na przyklad tlen¬ ku aluminium, nalozone sa na zewnetrzna powierz¬ chnie pokrywy oraz zewnetrzne powierzchnie scia¬ nek bocznych skrzynki.
Na fig. 12 pokazane sa boczne scianki 2 i 3 we¬ glowej skrzynki zaopatrzone w kolnierze 71 i 72 opierajace sie na uchwytach 73 umieszczonych we wpustach wykonanych w sasiedztwie dolnych na¬ rozy ogniotrwalych bloków 65 i 66 i podwieszo¬ nych do oslony zadaszenia na trwaly blok 66 ma zewnetrzne wymiary takie sa-87 6 13 me jak skrzynka grzejnika i nadaje sie do wyj¬ mowania razem z grzejnymi ipiretaani 7, 8 i 9 oraz pokrywa 6 w celu przeprowadzenia zabiegów kon¬ serwacyjnych, na przyjklaid wymiany elementu grzejnego, bez usuwania weglowej skrzynki, która 5 pozostaje na swoim miejscu opierajac sie na uch¬ wytach 73. Unika sie w teh sposób uszkodzenia szczelnegfo zamkniecia przestrzeni ponad .kapiela.
Poprzez blok 66 przechodza dlugie molibdenowe laczniki 21 polaczone za pomoca gietkich przewo- 10 dów 75, z trójfazowa siecia zasilajaca poprzez szy¬ ny zbiorcze 76, z których jedna pokazana jest na fig. 11. Szyna zbiorcza wychodzi na zewnatrz oslo¬ ny 67 poprzez izolator 77.
Grzejnik ma przykladowe* moc okolo 35 fcW przy 15 napieciu mietizyjprzewodoWyzm wynoszacym 34 V* i pradzie wynoszacym 600 A. Dblna powierzchnia 70 promieniuje cieplo w kierunku ku dolowi na plynny metal oraz przemieszczane wzdluz kapieli szklo. 20 W rozwiazaniu pokazanym na fig. 13 i 14 za¬ daszenie zaopatrzone jest w wykladzine wykonana z plyt 80 z grafitu o wysokiej przewodnosci ciepl¬ nej podtrzymywanych na uchwytach 73. Plaska dolna powierzchnia 70 podstawy grzejnika styka • 25 sie z górna powierzchnia jednej z plyt 80. Plyta 80 nagrzewa sie i wyprbmieiiiowuje cieplo ku do¬ lowi. Usuniecie ognibtrwalegjo bloku wraz z garzej- nikiem bez weglowej skrzynki nie powotiujje ultra- ty szczelnosci przestrzeni {pomad kapiela, poniewaz 30 przestrzen ta pozostaje zamknieta plytami 80.

Claims (15)

Zastrzezenia patentowe
1. Grzejnik elektryczny zwlaszcza db urzajdze- nia wytwarzajacego plyty szklane przemieszczane na powierzchni kapieli (plynnego metalu, znamien- 35 ny tym, ze ma grafitowe prety (7, 8, 9) grzejne za¬ mocowane na izolacyjnych wspornikach (14, 15, 16, 18, 29, 52) w podluznej weglowej skrzynce (1, 2, 3, 4, 5) oraz elektryczne podlaczenia, umieszczone w skrzynce i pbfrrzefc nia .pirzechodzace.
2. Grzejnik wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze podstawa (1) oraz scianki (2, 3, 4, 5) skrzynki sta¬ nowia jednolita calosc, zas skrzynka jest zamknie¬ ta grafitowa pokrywa (6), a grafitowe prety (7, 8, 9) zamocowane sa w skrzynce za pomoca izolato¬ rów. 45
3. Grzejnik wedlug zastrz, 2, znamienny tym, ze podlaczenia elektryczne stanowia laczniki (21) wy¬ konane z ognioodpornego materialu takiego jak molibden i zamocowane sa do grafitowych pretów (7, 8, 9) oraz pokrywy (6) skrzynki. w
4. Grzejnik wedlug zastrz. 3, znamienny tym, ze grafitowe prety (7, 8, 9) polaczone sa razem na jed¬ nym koncu, przy czym kazdy pret (7, 8, 9) ma na drugim kbncu dolaczony molibdenowy lacznik (21) w celu podlaczenia do trójfazowej sieci zasilajacej. M
5. Grzejnik wedlug zastrz. 4, znamienny tym, ze grafitowe prety (7, 8, 9) wykonane z jednolitej gra¬ fitowej plyty sa osadzone za posrednictwem izola¬ torów na podstawie (1) skrzynki.
6. Grzejnik wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze *° dluzsze boczne scianki (2, 3) skrzynki maja prze¬ dluzenia skierowane ku idlolowi dla oparcia na dnie zbiornika zawierajacego kapiel, zas dolna po¬ wierzchnia podstawy (1) skrzynki zaopatrzona jest w szereg skrzydelek (42) równoleglych do bocz- •• 14 nych scianek (2, 3) dla ulatwienia przekazywania ciepla do metalu przeplywajacego pbd grzejnikiem.
7. Grzejnik wedlug zastrz. 6, znamienny tym, ze przedluzenia bocznych scianek (2, 3) oparte o dno zbiornika, tworza scianki (40, 41) kanalu.
8. Grzejinik elektryczny zwlaszcza do urzadzenia wytwarzajacego plyty szklane przemieszczane na powierzchni kapieli plynnego metalu przeznaczony do umieszczenia wzdluz bocznych scianr zbiornika zawierajacego kapiel stopionego metalu, znamienny tym, ze weglowa skrzynka ma w przekroju po¬ przecznym ksztalt prostokata, przy czym boki pro¬ stokata odpowiadajace podstawie (1) i pokrywie (6) sa krótsze niz boki ©dopowiadajace bocznym scian¬ kom (2, 3), zas grafitowe prejty (7, 8, 9) maja w przekroju pbprzectznyim ksztalt wydluzonego prosto¬ kata i zamocowane sa w skrzynce jeden nad dru¬ gim..
9. Grzejnik wedlug zastrz. 8, znamienny tym, ze najnizej polozony pret (7) umieszczony jest za po¬ srednictwem izolatorów (14, 18) na podstawie (1) skrzynki, przy czym dluzszy bok jego przekroju jest równolegly do podstawy (1) zas pozostale prejty (8, 9) umieszczone sa ponad pretem (7) w ten spo¬ sób, ze dluzsze boki ich przekroju skierowane sa pionowo.
10. Urzadzenie do wytwarzania plyt szklanych za¬ wierajace grzejnik oraz podluzny zbiornik z ka¬ piela sitojpionego metalu wzdluz której przemiesz¬ czana jest szklana wstega, przy czym szerokosc zbiornika jest wieksza niz szerokosc wstegi, tak, ze po obydwu stronach wstegi pozostaje obszar o swobodnej powierzchni plynnego metalu, znamien¬ ne tym, ze ma dwa grzejniki umieszczone po prze¬ ciwleglych stronach zbiornika w obszarach (35) o swobodnej powierzchni plynnego metalu.
11. Urzadzenie wedlug zastrz. 10, znamienne tym, ze grzejniki (39) umieszczone sa dluzszymi bokami równolegle do scian zbiornika, zas przed grzejnikami (39), umieszczone sa ponad swobodna powierzchnia ply|nhegio metalu liniowe silniki (37).
12. Urzadzenie wedlug zastrz. ill, znamienne tym, ze ma co najmniej jeden grzejnik (47) umieszczony przy kazdej ze scian zbiornika, o obszarach (35) o swobodnej powierzchni plynnego metalu, przy czym grzejniki (47) umieszczone sa w kierunku wylotu urzadzenia w stosunku clo grzejników (39) dla ogrzania strumieni plynnego metalu przeplywaja¬ cych przez obszary (35).
13. Urzadzenie wedlug zastrz. 10, znamienne tym, ze ma grzejniki umieszczone w zbiorniku w sa¬ siedztwie konców wydluzonego ustalajacego preta (60) zamocowanego w zbiorniku poprzecznie do przemieszczanej wstegi (28) i utrzymujacego na powierzchni wstegi plynny material (64) przezna¬ czony., do modyfikacji górnej powierzchni szklanej wstegi, dla ulatwienia utrzymania jednorodnej tem¬ peratury w kierunku poprzecznym tasmy (28) w trakcie mbdytfikacji jej powierzchni.
14. Urzadzenie wedlug zastrz. 10, znamienne tym, ze grzejnik umieszczony jest w zaldaszeniu przykry¬ wajacym zbiornik zawierajacy kapiel plynnego me¬ talu, przy czym weglowa skrzynka zamocowana jest w zadaszeniu .tak, ze dolna powierzchnia (70) pbdstawy (1) skrzynki skierowana jest ku powierz¬ chni kapieli.87 680 16'
15. - M -26 J*n & t#^p^§ 6 ,19 1.7 W 1014 11 ft x8 V V2 1Q}20 F/G./. J9^ Wl-ae Fig.3. Fig 4.87 689 57 3L_..5J5_„_.5S_ I m llsf o c c 55 o .57 ^ I fi >55 O O o +59 Fig.6. DiD 67f- ff 50 5; ? „ /¦W 26 62- j. r r^3 N?o F/G./O.87189 r/e.//. 1$ 6 X70^WK9 r/c./j 65^f: HGJ2. •%>ff5 60 73 2 770 1860 109 2 73 80 fie fó ERRATA lam 0, wiersz 44 i 45 jest: zewnetrzna powierzchnia pokrywy oraz wewnetrzna powierzchnia powinno byc: zewnetrzna powierzchnia pokrywy oraz zewnetrzne powierzchnie Cen* CZYTELNIA] o il Urzecto Patentowego LZG z-d Nr 2 zam. 1841/77 110 egz. A4
PL1973162059A 1972-04-21 1973-04-20 PL87689B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB1871972A GB1420753A (en) 1972-04-21 1972-04-21 Electrical heaters in combination with flat glass manufacturing apparatus

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL87689B1 true PL87689B1 (pl) 1976-07-31

Family

ID=10117240

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1973162059A PL87689B1 (pl) 1972-04-21 1973-04-20

Country Status (32)

Country Link
US (1) US3817735A (pl)
JP (1) JPS5546976B2 (pl)
AR (1) AR202097A1 (pl)
AT (1) AT324602B (pl)
AU (1) AU476297B2 (pl)
BE (1) BE798562A (pl)
BR (1) BR7302837D0 (pl)
CA (1) CA973711A (pl)
CH (1) CH554127A (pl)
CS (1) CS171749B2 (pl)
DD (1) DD108184A5 (pl)
DE (1) DE2320269C3 (pl)
DK (1) DK142070B (pl)
ES (1) ES413923A1 (pl)
FI (1) FI55826C (pl)
FR (1) FR2181060B1 (pl)
GB (1) GB1420753A (pl)
HU (1) HU169912B (pl)
IE (1) IE37527B1 (pl)
IL (1) IL41990A (pl)
IN (1) IN138067B (pl)
IT (1) IT980889B (pl)
LU (1) LU67458A1 (pl)
NL (1) NL154476B (pl)
NO (1) NO131829C (pl)
PL (1) PL87689B1 (pl)
RO (1) RO65586A (pl)
SE (1) SE403278B (pl)
SU (1) SU727131A3 (pl)
TR (1) TR18031A (pl)
YU (1) YU36846B (pl)
ZA (1) ZA732706B (pl)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5890694U (ja) * 1981-12-15 1983-06-20 富士電波工業株式会社 電気炉の給電装置
JPH072727U (ja) * 1993-06-14 1995-01-17 有限会社鈴木製作所 ごみ焼却器
AU7934098A (en) * 1997-06-25 1999-01-04 Mitsubishi Pencil Co. Ltd. Carbonaceous heating element and process for producing the same
KR101377541B1 (ko) * 2010-06-01 2014-03-26 주식회사 엘지화학 유리판 제조용 플로트 배스 및 플로트 유리 성형 방법
FR2978758B1 (fr) * 2011-08-02 2013-08-02 Saint Gobain Enceinte de flottage du verre
CN102718392B (zh) * 2012-05-31 2014-09-24 河南中原特种耐火材料有限公司 一种用于组合式锡槽顶盖砖结构的吊挂桥砖及吊挂桥砖热面砖
CN102718390B (zh) * 2012-05-31 2014-09-24 河南中原特种耐火材料有限公司 一种组合式锡槽顶盖砖结构
CN102718393B (zh) * 2012-05-31 2014-09-24 河南中原特种耐火材料有限公司 一种锡槽顶盖砖结构
JP2021151946A (ja) * 2020-03-19 2021-09-30 Agc株式会社 フロートガラス製造装置、及びフロートガラス製造方法

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3332763A (en) * 1964-10-16 1967-07-25 Ford Motor Co Process for manufacture of glass
GB1138747A (en) * 1966-09-09 1969-01-01 Pilkington Brothers Ltd Improvements in or relating to the manufacture of flat glass
US3533773A (en) * 1966-12-28 1970-10-13 Nippon Sheet Glass Co Ltd Apparatus for manufacturing float glass with graphite heating means
US3486869A (en) * 1967-04-25 1969-12-30 Ford Motor Co Process for the manufacture of float glass utilizing regular and auxiliary heating elements
US3528795A (en) * 1967-07-12 1970-09-15 Libbey Owens Ford Glass Co Molten metal containing edge locators for float glass ribbons

Also Published As

Publication number Publication date
NO131829C (pl) 1975-08-13
IL41990A (en) 1976-02-29
GB1420753A (en) 1976-01-14
ZA732706B (en) 1974-11-27
CA973711A (en) 1975-09-02
AT324602B (de) 1975-09-10
DK142070C (pl) 1981-01-12
IE37527L (en) 1973-10-21
ES413923A1 (es) 1976-05-16
AU476297B2 (en) 1976-09-16
LU67458A1 (pl) 1973-07-13
IE37527B1 (en) 1977-08-17
DE2320269A1 (de) 1973-11-15
NL154476B (nl) 1977-09-15
DD108184A5 (pl) 1974-09-05
DE2320269C3 (de) 1982-01-14
IT980889B (it) 1974-10-10
RO65586A (ro) 1980-01-15
HU169912B (pl) 1977-02-28
IN138067B (pl) 1975-11-22
SU727131A3 (ru) 1980-04-05
YU104373A (en) 1982-02-25
SE403278B (sv) 1978-08-07
AR202097A1 (es) 1975-05-15
JPS5546976B2 (pl) 1980-11-27
NL7305545A (pl) 1973-10-23
AU5444873A (en) 1974-10-17
JPS4947949A (pl) 1974-05-09
FI55826C (fi) 1979-10-10
YU36846B (en) 1984-08-31
IL41990A0 (en) 1973-06-29
CS171749B2 (pl) 1976-10-29
DK142070B (da) 1980-08-18
BR7302837D0 (pt) 1974-07-25
FI55826B (fi) 1979-06-29
TR18031A (tr) 1978-08-12
US3817735A (en) 1974-06-18
FR2181060A1 (pl) 1973-11-30
NO131829B (pl) 1975-05-05
CH554127A (de) 1974-09-13
FR2181060B1 (pl) 1976-06-11
DE2320269B2 (de) 1981-04-23
BE798562A (fr) 1973-10-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4741599B2 (ja) 電解製錬槽の内部冷却
PL87689B1 (pl)
JPH04148139A (ja) クリーンルーム
JPH02112798A (ja) 廃棄物処理用溶融炉及びその加熱方法
CN107677134B (zh) 一种铝电解槽用阳极炭块热处理炉
US6810068B2 (en) Electric glass melting furnace, with pivoting wall elements
JP2003279058A (ja) 床下蓄熱暖房装置、これを備えた建物
US3301251A (en) Storage block adapted for storage and exchange of heat
JP2000091249A (ja) 反応装置用加熱装置
CN113432439B (zh) 一种铝电解槽停止运作后的冷却方法
US4340411A (en) Float glass forming chamber with auxiliary heating modules
RU2059459C1 (ru) Нагревательная установка для термообработки бетона
US5876661A (en) Heater for tanks containing a bath of molten metal
CA1199177A (en) Auxiliary side heater for a float glass forming chamber
NO163489B (no) Analogifremgangsmaate for fremstilling av terapeutisk aktive benzo(c)-1,5-naftyridiner.
CN212482079U (zh) 一种10kV电加热微晶发泡陶瓷辊道炉
PL183232B1 (pl) Urządzenie do wytwarzania strumienia szkła powlekanego
KR20060059023A (ko) 폐열을 이용한 에너지 절약형 에나멜 코팅 동선용 어닐링오븐
TW202344789A (zh) 硫酸鹽的生產方法及適用此方法的爐
SU1812391A1 (en) Bath-house stoves
RU2322775C2 (ru) Электронагревательное устройство
RU32953U1 (ru) Электронагреватель
GB2059942A (en) Float glass tank with movable heating elements
Vanderkaay Conversion of Furnaces Using Ceramic Fiber Modules and New Electric Heating Systems
RU6490U1 (ru) Электронагреватель