PL85288B1 - - Google Patents

Download PDF

Info

Publication number
PL85288B1
PL85288B1 PL15743672A PL15743672A PL85288B1 PL 85288 B1 PL85288 B1 PL 85288B1 PL 15743672 A PL15743672 A PL 15743672A PL 15743672 A PL15743672 A PL 15743672A PL 85288 B1 PL85288 B1 PL 85288B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
refining
weight
pattern
value
minutes
Prior art date
Application number
PL15743672A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Publication of PL85288B1 publication Critical patent/PL85288B1/pl

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarza¬ nia olejów do chlodziarek, w szczególnosci do chlo¬ dziarek z czynnikami chlodzacymi chlorowcoweglo- wodorowymi.
Wiadomo, ze oleje do chlodziarek wytwarzac mo¬ zna w oparciu o frakcje naftenowe olejów mine¬ ralnych i mieszaniny frakcji olejów mineralnych z weglowodorami alkiloaromatycznymi. Stosowano juz takze estry kwasu krzemowego, estry kwasów karboksylowych z przeszkoda przestrzenna, glikole polialkilenowe, polimery fluorochloroolefinowe, po¬ limery etylenu i czyste weglowodory alkiloaroma- lyczne jako oleje do chlodziarek. Wada olejów opartych na frakcji naftenowej jak równiez mie¬ szanin z weglowodorami alkiloaromatycznymi jest fakt, ze nie mieszaja sie one juz calkowicie w ni¬ skich temperaturach z czynnikami chlodzacymi.
Oleje polimerów etylenowych .oddzielaja sie od czynnika chlodzacego nawet w temperaturze po¬ wyzej 0°C. Estry kwasu krzemowego obok niewy¬ starczajacej smarnosci sa silnie wrazliwe na dzia¬ lanie wody. Wytwarzanie olejów fluorochloroolefi- nowych. jest bardzo kosztowne, dlatego tez tego ro¬ dzaju oleje znajduja zastosowanie tylko w spec¬ jalnych przypadkach, to samo dotyczy takze stoso¬ wania estrów kwasów karboksylowych i glikoli po- lialkilenowych. Weglowodory alkitoaromartyczne, w szczególnosci w calkowicie hermetycznych sprezar¬ kach, nie spelniaja wysokich wymagan odnosnie wlasciwosci termicznych, zas intensywne tworzenie sie zywicy i wegla prowadzi do zaklócen w urza¬ dzeniu chlodniczym.
W celu usuniecia tych wad weglowodory alkilo- aromatyczne oczyszcza sie przez destylacje lub uwodarniajaca rafinacje. Obie metody zwiazane sa z wysoka strata oleju i powaznie obciazaja koszty produktu. Wielokrotna rafinacja za pomoca ziemi bielacej w temperaturze 140°C daje w rezultacie duze straty wydajnosci, przy czym osiaga sie nie¬ wielka poprawe jakosci oleju.
Celem wynalazku jest dostarczenie sposobu wy¬ twarzania olejów do chlodziarek opartych na we¬ glowodorach alkiloaromatycznych, który pozwala wytworzyc jakosciowo wysokowartosciowe oleje do chlodziarek z niewielkimi stratami wydajnosci. % Zadaniem wynalazku jest opracowanie sposobu wytwarzania olejów do chlodziarek, w szczególnosci do chlodziarek na czynnik chlodzacy oparty na chlorowcoweglowodorach, z pominieciem destylacji zwiazanej z wysokimi stratami oleju.
Stwierdzono, ze z monoalMlofoenzenów i polialki- lobenzenów, jak równiez z dwiuaryloalkanów i po- liaryloalkanówi, które gromadza sie jako pozostalosc po destylacji podczas reakcji benzenu i chloropa- rafin lub olefin z utworzeniem monoalkilobenze- nów o 10—14 atomach wegla o wzorach struktu¬ ralnych 1, 2, 3 i 4, w których R oznacza grupe alkilowa o 1—36 atomach wegla, korzystnie 12—24 atomach wegla i rozgaleziona, n oznacza liczbe calkowita 1—6, korzystnie 1—3, x oznacza liczbe £5 28885288 calkowita 1—6, korzystnie 1—4, y oznacza liczbe calkowita 1—36, korzystnie 1—18 i z oznacza licz¬ be calkowita 1—6, korzystnie 1—4, przy czym pierscien aromatyczny moze zawierac czesciowo chlorowiec, korzystnie chlor i grupy eterowe, przez kwasna rafinacje, korzystnie z kwasem siarkowym i/lub zwiazkami metali dzialajacych slabo zasado¬ wo, jak chlorek zelaza lub chlorek glinu, uzyskuje sie przy nieznacznych stratach wysokowartosciowe oleje do chlodziarek.
Rafinacje za pomoca kwasu siarkowego przepro¬ wadza sie przy uzyciu kwasu siarkowego rozcien¬ czonego, stezonego lub dymiacego w temperatu¬ rach oczyszczania od — 10°C do :fl20°C, korzyst¬ nie 20^40°C, w ilosci 0,5—20% wagowych, ko¬ rzystnie 3—10°/o wagowych kwasu siarkowego, jed¬ norazowo lub wielokrotnie w ciagu 5—60 minut, korzystnie 10—30 minut.
Rafinacje za pomoca halogenków metali slabo alkalicznych, korzystnie chlorku glinu, przeprowa¬ dza sie przy uzyciu 0,1—20% wagowych korzyst¬ nie 1—8% (wagowych w temperaturach oczyszcza¬ nia od —10° do +180°C, korzystnie 20—120°C, w ciagu 20 minut 'do 20 godzin, korzystnie 2—10 go¬ dzin jednostopniowo lub wielostopniowo. Kombi¬ nacje obydwu rodzajów rafinacji mozna stosowac w szerokim zakresie stezen. Stosunek wagowy ha¬ logenku metalu do kwasu siarkowego miesci sie prizy tyni w granicach od 0,1: 10 do 10 : 0,1, ko¬ rzystnie od 1:5 do 5:1. Stosuje sie 0,1—20% wa¬ gowych, korzystnie 0,5—5% wagowych mieszaniny srodków rafinujacych w temperaturze od —10° do + 120°C przy czasach rafinacji korzystnie od 10 minut do 8 godzin. Temperatura i czas trwania rafinacji zalezne sa scisle od uzytej ilosci kwasu siarkowego. Przy duzym nadmiarze jednego z uzy¬ tych srodków rafinujacych aktualne isa zasadniczo dane dotyczace stezenia, temperatury i czasu trwa¬ nia dla czystych srodków czyszczacych. Wszy¬ stkie trzy odmiany rafinacji mozna przeprowadzic wielostopniowo i laczyc je wzajemnie ze soba. Prze¬ róbka olejów rafinowanych wedlug powyzszych trzech sposobów nie rózni sie.
Po zadaniu srodkiem czyszczacym pozwala sie osadzic zywicy kwasowej lub szlamowi halogen¬ ków metali i oddziela sie obydwie fazy. Nastepne zobojetnianie przeprowadza sie za pomoca wodnego roztworu lugu i nastepnie przemywanie woda. Po odwodnieniu oleju traktuje sie go ziemia bielaca.
Mozliwe jest jednak równiez przeprowadzenie zo¬ bojetniania na sucho, korzystnie samym wapnem lub w mieszaninie z ziemia bielaca.
Weglowodory alkiloaromatyczne w celu popra¬ wienia okreslonych wlasciwosci mozna mieszac z innymi syntetycznymi zwiazkami weglowodoro¬ wymi lub z olejami mineralnymi. Jesli skladniki mieszaniny oparte na weglowodorach lub oleju mi¬ neralnym nie maja zadnych wlasciwosci, jakie sa wymagane w przypadku wysokowartosciowego ole¬ ju do chlodziarek, wówczas mozna je rafinowac w mieszaninie z weglowodorami alkiloaromatycz- nymi.
Rozwiazanie wedlug wynalazku umozliwia wy¬ tworzenie z pozostalosci po destylacji ,przy wytwa¬ rzaniu monoalkilobenzenów o 10—14 atomach weg¬ la w grupie alkilowej wysokowartosciowych ole¬ jów do chlodziarek z niewielkimi stratami podczas przeróbki.
Wynalazek wyjasniaja blizej nastepujace przy- klady wykonania.
Przyklad I. W mieszalniku umieszczono 26 kg polialkilobenzenu, otrzymanego jako pozostalosc po¬ destylacyjna podczas wytwarzania manoalkiloben- zenu o 10—14 atomach wegla. W temperaturze po¬ lo kojowej wkroplono w ciagu 10 minut stezony kwas siarkowy w ilosci 10% wagowych. Po oddzieleniu zywicy kwasowej zobojetniono rafinat równowaz¬ nikowa iloscia 10% lugu sodowego i nastepnie przemyto woda do odczynu obojetnego. Produkt odwodniono w temperaturze 110C° w atmosferze azotu i nastepnie w tej samej temperaturze wybie¬ lono za pomoca 5% ziemi bielacej. Otrzymano ja- snozólty olej z wydajnoscia 86% wagowych.
Przyklad II. W tych samych warunkach jak w przykladzie I rafinowano pozostalosc polialkiló- benzenowa, której lepkosc zwiekszono olejem mi¬ neralnym o wysokiej lepkosci lub przez oddziele¬ nie skladników o niskiej lepkosci przez destylacje.
W obydwu przypadkach otrzymano jasnozólte oleje.
Przyklad III. W mieszalniku traktowano kg pozostalosci polialMlobenzenowej 2% wago¬ wymi A1C13 w temperaturze 80°C w ciagu 30 mi¬ nut. Po oddzieleniu szlamu A1C18 poddano olej prze¬ róbce jak w przykladzie I. Otrzymano jasnozólty olej z wydajnoscia 88% wagowych. Podobne wy¬ niki uzyskano, stosujac jako substancje wyjsciowe surowce podane w przykladzie II.
Przyklad IV. 20 kg pozostalosci polialkilo- benzenowej umieszczono w mieszalniku. Rafinacje przeprowadzono w stezonych H2SO4 w ilosci 0,5% wagowych i A1C13 w ilosci 1% wagowych, w tem¬ peraturze 60°C. Po oddzieleniu zywicy kwasowej nastepowala dalsza przeróbka jak w przykladzie I.
Obok wysokiej wydajnosci równej 92% uzyskano bardzo jasny olej.
Przyklad V. W warunkach podanych w przy¬ kladzie IV i z uzyciem takich samych ilosci su¬ rowca przeprowadzono rafinacje dwustopniowa.
W pierwszym etapie zastosowano stezony kwas siarkowy. Po oddzieleniu zywicy kwasowej olej ra¬ finowano za pomoca A1C13. Przy zastosowaniu srodków rafinujacych w odwrotnej kolejnosci otrzymano analogiczne wyniki.
Okreslono wlasciwosci mieszania olejów do chlo¬ dziarek podanych w przykladach I—V w porów¬ naniu ze znanym srodkiem chlodniczym metoda flokulacji. Wszystkie oleje dopiero w temperaturze ponizej —58°C wykazywaly tworzenie oddzielnej fazy. Próbe odpornosci chemicznej wykonano przez ogrzewanie olejów w srodowisku czynnika chlo¬ dzacego w temperaturze 250°C. Po uplywie 96 go¬ dzin nie stwierdzono obecnosci jonów chlorowych.
Oleje otrzymane wedlug przykladów I—III pod- 60 dano próbie trwalosci w ciagu ponad 2000 godzin w malej chlodziarce w temperaturze 140°C. Spraw¬ dzono dla porównania dwa oleje handlowe oparte na oleju mineralnym i pólsyntetycznym, jak rów¬ niez olej oparty na polialkilobenzenach, który po- 65 traktowano tylko ziemia bielaca. W tablicy 1 po- 85 40 45 50 555 85 288 6 Olej Olej mineralny Olej pólsyntetyczny Polialkilobenzen obrobiony ziemia bielaca .
Olej z przykladu I Olej z przykladu II | Olej z przykladu III Ocena wartosci eksploatacyjnej w chlodziarce*) 1 „T ., 1 Platero- rv • Wegiel Zywica i . wanie J z oleju • j • | 1 miedzia 17 11,5 7 7,3 11 16 ,5 2,5 0,5 0 0 12 4 1 0 1,8 1 | * Dla oceny zawartosci zywicy, zawartosci wegla z oleju i rozmiaru platerowania miedzia czesci urzadzen ustalono „stopnie" w ten sposób, ze 0 odpowiada przypadkowi idealnemu, a litery rosna¬ ce oznaczaja stopien pogorszenia jakosci. Z war¬ tosci tych wynika jednoznacznie wyzszosc olejów wytworzonych sposobem wedlug wynalazku.

Claims (5)

Zastrzezenia patentowe
1. Sposób wytwarzania olejów do chlodziarek, w szczególnosci do chlodziarek z czynnikami chlo¬ dzacymi opartymi na chlorowcoweglowodorach, znamienny tym, ze monoalkilobenzeny i/lub poli- alkilobenzeny i/lub dwuaryloalkany i/lub poliary- loalkany o wzorach strukturalnych 1, 2, 3, 4, w których R oznacza grupe alkilowa o 1—36 ato¬ mach wegla, korzystnie 12—24 atomach wegla, n oznacza liczbe calkowita o wartosci 1—6, korzy¬ stnie 1—3, x oznacza liczbe calkowita o wartosci 1—6, korzystnie 1—4, y oznacza liczbe calkowita o wartosci 1—36, korzystnie 1—18 i z oznacza licz¬ be calkowita o wartosci 1—6, korzystnie 1—4, przy czym pierscien aromatyczny moze zawierac czescio¬ wo chlorowiec, korzystnie chlor i grupy eterowe, rafinuje sie jednostopniowo lub wielostopniowo kwasnymi srodkami czyszczacymi, korzystnie kwa¬ sem siarkowym i/lub halogenkami metali dziala¬ jacych slabo zasadowo, korzystnie chlorkiem glinu i/lub ukladami obydwu rodzajów srodków rafinu¬ jacych, nastepnie poddaje sie olej zobojetnianiu na drodze mokrej i/hub suchej.
2. Sposób wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze rafinacje kwasnymi srodkami rafinujacymi, ko¬ rzystnie kwasem siarkowym, który stosuje sie jako kwas rozcienczony, stezony lub dymiacy w ilosci 0,5—20% wagowych, korzystnie 3—10% wagowych, przeprowadza sie w temperaturze od —10 do +120°C, korzystnie 20—40°C w ciagu 5—60 minut, korzystnie w ciagu 10—30 minut.
3. Sposób wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze rafinacje halogenkami slabo zasadowych metali, ko¬ rzystnie chlorkiem glinu, przeprowadza sie w ciagu 20 minut do 20 godzin, korzystnie w ciagu 2—1P godzin w temperaturze od —10 do +180PC, korzyst¬ nie w temperaturze 20—120°C przy uzyciu 0,1—20°/* wagowych, korzystnie 1—8% wagowych srodków rafinujacych.
4. Sposób wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze rafinacje przeprowadza sie za pomoca mieszaniny halogenków slabo zasadowych metali i kwasu siar¬ kowego w stosunku 0,1:10 do 10:0,1, korzystnie 1:5 do 5:1 w ilosci 0,1—20% wagowych, korzystnie 0,5—5% wagowych mieszaniny srodków rafinuja¬ cych w temperaturze od —1-0 do +120°C przy cza¬ sach rafinacji korzystnie od 10 minut do 8 godzin,
5. Sposób wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze rafinacje przeprowadza sie jednostopniowo lub wielostopniowo za pomoca srodka rafinujacego lub kilku srodków rafinujacych w dowolnej kolejnosci. 15 20 25 30 dano najwazniejsze liczby charakterystyczne z tych prób. Tablica 1 Ocena wartosci eksploatacyjnej s Ocena wartosci eksploatacyjnej w chlodziarce*) 6ywica Wegiel z oleju Platero¬ wanie miedzia85 288 G~fR\. fR)n WZÓR 1 WZÓR 2 (*), ^ / W // WZÓR 3 ¦M„ K- ^ // (CH21 W // Mn WZÓR 4 W.Z.Graf. Z-d Nr 1, zam. 979/76, A4, 105 + 15 Cena 10 zl
PL15743672A 1971-08-25 1972-08-24 PL85288B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DD15731571A DD98302A1 (pl) 1971-08-25 1971-08-25

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL85288B1 true PL85288B1 (pl) 1976-04-30

Family

ID=5484238

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL15743672A PL85288B1 (pl) 1971-08-25 1972-08-24

Country Status (6)

Country Link
BG (1) BG20195A1 (pl)
CS (1) CS165664B1 (pl)
DD (1) DD98302A1 (pl)
HU (1) HU169748B (pl)
PL (1) PL85288B1 (pl)
RO (1) RO61158A (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
RO61158A (pl) 1976-12-15
DD98302A1 (pl) 1973-06-12
CS165664B1 (pl) 1975-12-22
BG20195A1 (pl) 1975-11-05
HU169748B (pl) 1977-02-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2823106C (en) Families of scale-inhibitors having different absorption profiles and their application in oilfield
RO86859B (ro) Procedeu pentru prepararea unui bis-ester al metandiolului
PL85288B1 (pl)
PL188800B1 (pl) Sposób wytwarzania mikroporowatego materiału krystalicznego, mikroporowaty materiał krystaliczny i zastosowanie go w kompozycji detergentowej oraz kompozycja detergentowa
JP5165864B2 (ja) 線状オレフィン誘導のアルキルアリールスルホネート清浄剤混合物
US4699214A (en) Salt-tolerant alkyl aryl sulfonate compositions for use in enhanced oil recovery processes
US2806875A (en) Preparation of alkaryl sulfonic acids
CA1131659A (en) Sulphonic acids and sulphonates
US3878116A (en) Overbased sulfonates
CN1231219A (zh) 一种铁矿物反浮选抑制剂的制备方法
US3002033A (en) Preparation of 300 to 500 molecular weight alkyl chlorides
US2831895A (en) Phenols from aromatic sulfonic, sulfamic, and sulfone compounds
US3193506A (en) Detergent composition, non-corrosive to metal surfaces
CN108484801B (zh) 一类含卤素的合成基础油及其制备方法和用途
EP1286917B1 (en) Recovery of lithium carbonate from contaminated lithium bromide
SU833308A1 (ru) Способ получени сорбента на основегРАНулиРОВАННОгО МАгНЕзиАльНО- жЕлЕзиСТОгО шлАКА
US3234297A (en) Alkyl aryl sulfonate detergents
Lorch Growing use of deionised water in surface coating techniques
CN117263828A (zh) 一种驱油用新型抗盐聚合物及其制备方法
DE2263963A1 (de) Polyvinyloxybernsteinsaeuren
RU1796642C (ru) Полимерна композици дл оболочек кабелей
CA1145769A (en) Petroleum sulfonation
PL50316B1 (pl)
KR20170000825A (ko) 백운석등 마그네슘광물을 이용하는 친환경 속성제설제의 제조방법과 그 제품
CN108726650A (zh) 一种污水处理用改良性聚合氯化铝