PL68333Y1 - Łódź - Google Patents

Łódź

Info

Publication number
PL68333Y1
PL68333Y1 PL121570U PL12157011U PL68333Y1 PL 68333 Y1 PL68333 Y1 PL 68333Y1 PL 121570 U PL121570 U PL 121570U PL 12157011 U PL12157011 U PL 12157011U PL 68333 Y1 PL68333 Y1 PL 68333Y1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
boat
side shell
fabric
shell
height
Prior art date
Application number
PL121570U
Other languages
English (en)
Other versions
PL121570U1 (pl
Inventor
Francesco Donno
Original Assignee
Ht Engineering Ltd Oy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ht Engineering Ltd Oy filed Critical Ht Engineering Ltd Oy
Publication of PL121570U1 publication Critical patent/PL121570U1/pl
Publication of PL68333Y1 publication Critical patent/PL68333Y1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B63SHIPS OR OTHER WATERBORNE VESSELS; RELATED EQUIPMENT
    • B63BSHIPS OR OTHER WATERBORNE VESSELS; EQUIPMENT FOR SHIPPING 
    • B63B43/00Improving safety of vessels, e.g. damage control, not otherwise provided for
    • B63B43/02Improving safety of vessels, e.g. damage control, not otherwise provided for reducing risk of capsizing or sinking
    • B63B43/10Improving safety of vessels, e.g. damage control, not otherwise provided for reducing risk of capsizing or sinking by improving buoyancy
    • B63B43/14Improving safety of vessels, e.g. damage control, not otherwise provided for reducing risk of capsizing or sinking by improving buoyancy using outboard floating members
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B63SHIPS OR OTHER WATERBORNE VESSELS; RELATED EQUIPMENT
    • B63BSHIPS OR OTHER WATERBORNE VESSELS; EQUIPMENT FOR SHIPPING 
    • B63B59/00Hull protection specially adapted for vessels; Cleaning devices specially adapted for vessels
    • B63B59/02Fenders integral with waterborne vessels or specially adapted therefor, e.g. fenders forming part of the hull or incorporated in the hull; Rubbing-strakes

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Ocean & Marine Engineering (AREA)
  • Air Bags (AREA)
  • Woven Fabrics (AREA)
  • Emergency Lowering Means (AREA)
  • Professional, Industrial, Or Sporting Protective Garments (AREA)
  • Aiming, Guidance, Guns With A Light Source, Armor, Camouflage, And Targets (AREA)

Description

Opis wzoru
Niniejszy wzór użytkowy dotyczy łodzi obejmującej osłonę burty do zastosowania w sytuacjach wyciągania na brzeg i cumowania.
Zazwyczaj, w tego rodzaju łodzi, osłona burty zawiera sprężystą strukturę dostosowaną do umieszczania na zewnątrz łodzi, wzdłuż burty, w celu tłumienia energii uderzenia, jak również tkaninę umieszczoną na wierzchu sprężystej struktury do utrzymywania sprężystej struktury na miejscu, przy czym tkanina jest ponadto dostosowana do zamocowania jej do burty łodzi, za pomocą przynajmniej jednego sznura należącego do osłony burty, w przynajmniej jednym punkcie mocującym.
Osłony burty znane ze stanu techniki są na ogół utworzone z plastikowej części, która może być wypełniona powietrzem i która otacza burtę łodzi. Problemem związanym z osłoną burty wypełnioną powietrzem jest ryzyko pęknięcia jej, może doprowadzić do utraty posiadanej zdolności wytłumiania uderzenia przez osłonę burty. Dodatkowo, jeśli łódź będzie należała do tak zwanej klasy łodzi RIB, w której osłona burty ma również za zadanie utrzymywać łódź na powierzchni wody, wówczas takie pęknięcie osłony burty jest szczególnie szkodliwe. W publikacji AU 2004201648, ze stanu techniki, ujawniono osłonę burty, która jest zasadniczo okrągła w przekroju poprzecznym i która jest wypełniona materiałem zwiększającym zdolność utrzymywania się na powierzchni wody. Dodatkowo, wewnątrz materiału wypełniającego są utworzone przestrzenie na poduszki napełnione powietrzem. Wadą takiego rozwiązania jest fakt, że okrągły kształt zajmuje znaczną przestrzeń wewnątrz kadłuba łodzi, jednocześnie, zmniejszając w ten sposób powierzchnię pokładową. Ponadto, wyprodukowanie poduszek powietrznych wewnątrz osłony burty jest pracochłonne w odniesieniu do samej techniki wytwarzania.
Ponadto, w publikacji US 5,651,328, przedstawiono kołnierz flotacyjny, który jest zamocowany do łodzi przy pomocy punktów mocujących. Wadami tego znanego rozwiązania są jego skomplikowana konstrukcja oraz miejscowe obciążenia na tkaninie, powstałe w wyniku przymocowania. Z powodu rodzaju punktów mocujących, tkanina narażona jest na rozerwanie w razie uderzeń.
Celem wzoru użytkowego jest zapobieganie uszkodzeniom konstrukcji łodzi w sytuacjach wyciągania na brzeg i cumowania łodzi, w których łódź styka się z drugą łodzią względnie z innymi stałymi obiektami.
Celem niniejszego wzoru użytkowego jest wytworzenie osłony burty łodzi do zastosowania w sytuacjach wyciągania na brzeg i cumowania łodzi i odpowiedniej łodzi wyposażonej w taką osłonę burty, która ma prostą budowę, i w której obciążenia zamocowań są rozmieszczone równomiernie na tkaninie. Łódź obejmująca przynajmniej częściowo otwarty kadłub, silnik przyczepny oraz osłonę burty, obejmującą sprężystą strukturę zaopatrzoną w środki do umieszczania na zewnątrz łodzi, wzdłuż burty łodzi, jak również tkaninę umieszczoną na wierzchu sprężystej struktury, przy czym tkanina jest ponadto zaopatrzona w środki do mocowania jej do burty łodzi za pomocą przynajmniej jednego sznura należącego do osłony burty, w przynajmniej jednym punkcie mocującym, a ponadto tkanina jest złożona podwójnie z utworzeniem przynajmniej jednej fałdy równoległej do kierunku wzdłużnego osłony burty w przynajmniej jednym punkcie mocującym, przy czym każdy sznur jest umieszczony wzdłużnie wewnątrz każdej fałdy, charakteryzuje się tym, że wysokość osłony burty w części rufowej łodzi w pobliżu silnika przyczepnego mieści się w zakresie 120-180% wysokości osłony burty w pozostałych częściach łodzi, przy czym część rufowa łodzi ma długość w przedziale 10-33% całkowitej długości łodzi.
Korzystnie, wysokość osłony burty w części rufowej łodzi w pobliżu silnika przyczepnego mieści się w zakresie 130-160% wysokości osłony burty w pozostałych częściach łodzi.
Korzystnie, część rufowa łodzi ma długość w przedziale 15-25% całkowitej długości łodzi.
Zapewniono osłonę burty łodzi do zastosowania w sytuacjach wyciągania na brzeg i cumowania łodzi, która zawiera sprężystą strukturę dostosowaną do umieszczania na zewnątrz łodzi, wzdłuż burty, w celu tłumienia energii uderzenia, jak również tkaninę umieszczoną na wierzchu sprężystej struktury do utrzymywania sprężystej struktury na miejscu. Tkanina jest ponadto dostosowana do zamocowania jej do burty łodzi za pomocą sznurów należących do osłony burty, w przynajmniej jednym punkcie mocującym. Tkanina jest uformowana dwuwarstwowo, tak aby tworzyć przynajmniej jedną fałdę równoległą do kierunku wzdłużnego osłony burty, w przynajmniej jednym punkcie mocującym, przy czym każdy sznur jest umieszczony wzdłużnie wewnątrz każdej fałdy, w celu unieruchomienia fałdy w każdym punkcie mocującym oraz w celu rozprowadzenia naprężenia równomiernie na tkaninie, za pomocą każdej fałdy i każdego sznura. Taka konstrukcja tłumi uderzenia skierowane w kadłub łodzi w sytuacjach wyciągania łodzi na brzeg i jej cumowania, bez zajmowania przestrzeni pokładowej łodzi. Sznury rozprowadzają naprężenia skierowane do osłony burty równomiernie na tkaninie, w taki sposób, że osłona burty może być implementowana bez występowania punktowych obciążeń na tkaninie.
Osłona burty zawiera korzystnie, nadmuchiwaną powietrzem poduszkę powietrzną usytuowaną pomiędzy burtą łodzi a sprężystą strukturą, służącą do rozciągnięcia tkaniny wokół sprężystej struktury. Dzięki tej poduszce z powietrzem, tkanina jest napięta na tyle silnie, że powierzchnia osłony burty nie poddaje się z marszczeniom, a sprężysta struktura nie ulega przemieszczaniu podczas żeglowania lub pod wpływem obciążenia. W rozwiązaniu według wzoru użytkowego, tkanina jest dostosowana do zamocowania do łodzi za pomocą mechanicznego ścisku pomiędzy przynajmniej jedną płytką mocującą przynależącą do każdego punktu mocującego a burtą łodzi, przy czym zakończenie jest w każdym punkcie mocującym i burcie łodzi. Zastosowanie płytki mocującej sprawia, że zamocowanie jest bezpieczne i solidne. W punktach mocujących, sznur korzystnie jest usytuowany w taki sposób, że naciska na zakończenia punktu mocującego, tak aby naprężenia działające na tkaninę były skierowane do sznura zaś naprężenia działające na śrubach pozostawały małe. W każdym punkcie mocującym, długość S każdej fałdy, w momencie ściśnięcia może stanowić 5-25%, korzystnie 10-15% wysokości osłony burty. Kompresja działająca na dostatecznie dużej odległości, zapewnia wystarczającą powierzchnię kontaktową tarcia. Główny kształt przekroju poprzecznego w pozycji pionowej osłony burty jest prostokątny. Wysokość osłony burty może stanowić 140-300%, korzystnie 160-250% jej szerokości. Osłona burty 0 prostokątnym kształcie zajmuje niewielką przestrzeń pokładową łodzi, a mimo to chroni burty łodzi przed kolizjami.
Osłona burty w pozycji roboczej jest podtrzymywana od spodu za pomocą półki, która należy do burty łodzi. Część osłony burty, która jest unoszona na półce może stanowić 15-70%, korzystnie 40-60% szerokości osłony burty. Dzięki półce, osłona burty z łatwością jest podtrzymywana od spodu.
Dzięki rozwiązaniu według wzoru, silnik łodzi pozostaje powyżej powierzchni wody, nawet gdy z różnych powodów dojdzie do wywrócenia się łodzi.
Rozwiązanie według wzoru użytkowego zostało uwidocznione na rysunku, na którym: fig. 1a przedstawia przekrój poprzeczny konstrukcji osłony burty według wzoru użytkowego, fig. 1b przedstawia w powiększeniu, punkt mocujący tkaniny od dołu, zgodnie z fig. 1a, fig. 2 przedstawia odwzorowanie części przekroju poprzecznego konstrukcji osłony według wzoru użytkowego, fig. 3 przedstawia osłonę burty według wzoru użytkowego zamocowaną do łodzi.
Na fig. 1a przedstawiono przekrój poprzeczny osłony burty według niniejszego wzoru użytkowego. Osłona burty 10 zbudowana jest ze sprężystej struktury 26, tkaniny 14 otaczającej ją, poduszki z powietrzem 28, punktów mocujących 30 i 32 i sznury 34. Osłona burty jest zamontowana do burty 24 łodzi w punktach mocujących 30 i 32, za pomocą płytek łączących 38. Tkanina 14 uformowana w pojedynczy fragment, otacza wokół sprężystą strukturę 26 jak również przechodzi przez punkty mocujące 30 i 32. Liczba punktów mocujących może różnić się w zależności od zastosowania, 1 w niektórych zastosowaniach może być tylko jeden punkt mocujący. Płytka łącząca 38 należąca do obu punktów łączących 30 i 32 może być zamocowana w punktach łączących 30 i 32 należących do łodzi, za pomocą na przykład śrub 40. Jakkolwiek większość sił powstających podczas używania i działania na tkaninę 14 jest skupianych nie na śrubach 40 ale na sznurach 34 wewnątrz tkaniny 14. Fig. 1b pokazuje zamocowanie osłony burty bardziej szczegółowo. Pomimo, że w powiększeniu pokazany jest tylko dolny punkt mocujący 30, konstrukcja górnego punktu mocującego 32 jest z zasady zbliżona. Kąt nachylenia punktu mocującego 32 względem części pionowej burty łodzi może znacznie się różnić, w zależności od konstrukcji łodzi. Dodatkowo, obszar powierzchni kontaktowej pomiędzy burtą łodzi 24 a osłoną burty może różnić się znacznie w zależności od różnych typów łodzi. Stosunek pomiędzy półką 27 na burcie łodzi 24 wspierającą osłonę burty 10 od spodu a częścią osłony burty 10 będącą powyżej półki 27 może różnić się ogromnie. Udział osłony burty będącej powyżej półki może wynosić 15-65% szerokości półki. Udział osłony burty będącej powyżej burty łodzi, może wynosić, dla tej części, 10-50% wysokości burty łodzi.
Tkanina Hypalon oparta na naturalnym kauczuku, na przykład, lub też niektóre inne materiały tkaninowe, które są dostatecznie wytrzymałe do tego celu, mogą być używane jako materiał tkaninowy w osłonie burty.
Materiałem, wypełniającym sprężystą strukturę, która tworzy osłonę burty może być korzystnie pianka polistyrenowa (styropian). Styropian stanowią zwarte kulki, co sprawia, że w przypadku zamoczenia nie absorbuje on wody, co jednak mogłoby prowadzić do zwiększenia wagi osłony burty. Komórkowa budowa styropianu zapewnia ogromną przestrzeń wypełnioną powietrzem, co wpływa na polepszenie zdolności utrzymywania się na powierzchni wody i zmniejszenie wagi. Dodatkowo, taka struktura osłony burty wytworzona z pianki polistyrenowej sprawia, że przebicie się przez powierzchnię materiału będzie praktycznie bezskuteczne na powierzchni nośnej osłony burty, w przeciwieństwie do tradycyjnej osłony burty wypełnionej powietrzem. Sprężysta struktura zastosowana w tej osłonie burty, może składać się również z innych materiałów odpowiednich do tego celu, które to materiały nie pochłaniają wody. Sprężystą strukturę osłony burty według wzoru użytkowego mogą stanowić także różne inne substancje. Te inne substancje mogą cechować się różną sprężystością, co wpływa na właściwości osłony burty. Substancje te mogą również formować różne inne strefy wewnątrz osłony burty, które mogą wzajemnie różnić się od siebie.
Na fig. 1b przedstawiono przytwierdzenie tkaniny 14 do punktów mocujących 30 i 32. W celu przymocowania, tkanina posiada otwory, w których są umieszczane elementy mocujące, na przykład śruby. Korzystnie, powinny być przynajmniej dwie śruby, tak żeby każda płytka mocująca była bezpiecznie zamocowana na miejscu, a naprężenia na jedną śrubę były niewielkie. Do każdego pojedynczego punktu mocującego przynależy jedna płytka łącząca z burtą łodzi, lub jakaś inna konstrukcja na burcie łodzi służąca jako odpowiednik. Za pomocą śrub i nakrętek, płytka łącząca 38 jest dociskana do burty łodzi, tak żeby tkanina 14 pozostawała ściśnięta mechanicznie pomiędzy płytką łączącą 38 i burtą łodzi. Wówczas tkanina jest utrzymywana pomiędzy płytką łączącą a burtą łodzi, głównie w wyniku siły tarcia. Każda płytka łącząca pokrywa całą długość osłony burty, to jest są one rozmieszczone ciągle na całej długości osłony burty. Aby nadmierna siła nie była skierowana poprzez śruby do otworów w tkaninie, wewnątrz tkaniny jest umieszczony sznur, równolegle do kierunku wzdłużnego osłony burty. Odkryta tkanina jest przeciągnięta podwójnie pomiędzy płytką łączącą a burtą łodzi, tak aby całość złożonej tkaniny tworzyła zamknięte fałdy 36 na zewnątrz punktu mocującego, które w przekroju poprzecznym zgodnie z fig. 1b wyglądają jak pętelki 36. Długość S fałdy 36 ściśniętej w punkcie mocującym 30 i 32 wynosi 5-25%, korzystnie 10-15% wysokości H osłony burty 10. Stosunek długości S do wysokości H może być różny w różnych punktach mocujących, na przykład, w punkcie mocującym 30 ten stosunek może wynosić 12%, podczas gdy w punkcie mocującym 32 stosunek może wynosić 15%. Powierzchnia kontaktowa, która jest dostatecznie rozległa zapewnia wystarczająco duże tarcie w punktach mocujących pomiędzy tkaniną, płytkami łączącymi a burtą łodzi. Inaczej niż na rysunku, w niektórych postaciach wzoru użytkowego, liczba fałd na tkaninie może wynosić więcej niż dwie.
Sznur 34 przechodzi nieprzerwanie pionowo wzdłuż fałdy 36. Innymi słowy, sznur 34 jest wciśnięty pomiędzy podwójnie złożoną tkaninę, w zagięciu. W chwili gdy poduszka powietrzna 28 zostanie wypełniona powietrzem, gdy osłona burty 10 zostanie zamontowana i tkanina 14 zostanie napięta, wówczas fałda 36 utworzona na tkaninie 14 rozprostuje się pomiędzy płytkami łączącymi 38, ciągnąc sznur 34 w kierunku końców 39 punktów mocujących 30 i 32. Zatem, w sytuacji działania obciążenia, naprężenie tkaniny spowodowane przez osłonę burty będzie oddziaływać na sznury, a nie na otwory w miejscu śrub. Dodatkowo, naprężenia działające na tkaninę są rozprowadzane po całej długości osłony burty. Końcówki sznurów mogą być nadpalone po to aby były kuliste, wówczas nie będą mogły wyrwać się z fałdy. Luźne zakończenia tkaniny 14 mogą być poprowadzone z punktu mocującego 32 na przeciwległą stronę punktu mocującego 32 odpowiadającego sznurom 34, gdzie zakończenia tkaniny mogłyby być połączone. W górnym punkcie mocującym 32 korzystnie są utworzone dwie fałdy 36, gdyż oba luźne zakończenia tkaniny 14 są zakładane w punkcie mocującym 32. Sznury 34 są również umieszczone w obu fałdach 36.
Poduszka powietrzna 28 jest umieszczona pomiędzy sprężystą strukturą 26 a burtą 24 łodzi. Poduszka powietrzna ma połączenie z wnętrzem łodzi za pomocą wentyla będącego na jednym z jej końców. Dzięki temu połączeniu, poduszka powietrzna jest napełniana powietrzem, w połączeniu z zamontowaniem osłony burty, w wyniku czego tkanina staje się napięta i wolna od zmarszczeń, zgodnie z Fig. 2. Dodatkowo, naprężanie zapobiega przemieszczaniu się sprężystej struktury wewnątrz tkaniny podczas żeglowania lub w wyniku jakiegoś obciążenia. Poduszka powietrzna może być przymocowana do burty łodzi, na przykład, poprzez przyklejenie. Położenie poduszki powietrznej pomiędzy burtą łodzi a sprężystą strukturą w znacznym stopniu ułatwia wytworzenie sprężystej struktury. Ponadto, samo utrzymanie poduszki powietrznej będzie łatwiejsze, kiedy zajdzie taka potrzeba. Cało-

Claims (1)

  1. ściowa sprężystość osłony burty może również być dopasowywana za pomocą stopnia wypełnienia poduszki powietrzem, w wyniku dodawania powietrza lub wypuszczania go z poduszki. Górna cześć nadburcia (reling) w swoim głównym kształcie jest pionowa w przekroju poprzecznym osłony burty, dzięki czemu nie zajmuje ona aż tak dużo przestrzeni bocznej jak znane ze stanu techniki rozwiązania mające okrągły kształt. Zatem, przestrzeń pokładowa łodzi pozostaje zachowana na inne cele. W związku z tym, fakt, że osłona burty jest istotnie wyższa niż szeroka, oznacza że wysokość osłony burty stanowi 140-300%, korzystnie 160-250% jej szerokości. Wysokość osłony burty może wynosić 40-120 cm, korzystnie mniej niż 70 cm, jednakże może różnić się w zależności od typu łodzi. Kształt przekroju poprzecznego osłony burty może różnić się znacznie, ale jego główny kształt jest zawsze prostokątny w kierunku pionowym. Możliwość zastosowania wielu różnych kształtów w przekroju poprzecznym zapewnia również swobodę w projektowaniu łodzi. W postaciach wzoru użytkowego przedstawionymi na figurach, zewnętrzne kąty kształtu prostokątnego mogą być zaokrąglone. Na fig. 3 przedstawiono osłonę burty zamontowaną do łodzi 12. Wysokość osłony burty w części rufowej 20 łodzi jest większa niż w części środkowej z przodu łodzi. Wysokość osłony burty w części rufowej stanowi 120-180%, korzystnie 130-160% wysokości osłony burty w pozostałych częściach łodzi. Część rufowa 20 łodzi 12 stanowi 10-33%, korzystnie 15-25% całkowitej długości łodzi 12. Długość w wyższej części 20 wynosi około 1-3 metrów, mierzona od rufy łodzi. Wyższa część rufowa poprawia zdolność utrzymywania się łodzi na powierzchni wody, jak również zapewnia niezawodność w sytuacjach nagłych. Jeśli zostanie popełniony jakiś błąd sterowania lub podobny, który spowoduje wywrócenie łodzi do góry dnem, wówczas osłona burty będzie utrzymywać łódź na powierzchni wody. Dzięki, wyższej części rufowej osłony burty, silnik łodzi będzie powyżej powierzchni wody, tak żeby silnik nadal pozostawał w stanie pracującym, kiedy łódź zostanie odwrócona powrotem. Z uwagi na tę właściwość, łódź osiąga wyższą pozycję w klasyfikacji SOLAS. W rozwiązaniu według wzoru użytkowego przedstawionym na fig. 3, w łodziach mających kadłuby wypornościowe osłona burty znajduje się ponad powierzchnią wody, albo przynajmniej jest blisko powierzchni wody, tak że w normalnych warunkach pracy, jej pływalność ma niewielkie znaczenie. Jeśli natomiast kadłub łodzi zostanie uszkodzony, osłona burty będzie w stanie unosić łódź na powierzchni wody. Osłona burty otacza całą łódź, z wyjątkiem rufy, która naturalnie pozostaje wolna na silniki. W osłonie burty może występować wzmocniona część 17, jak pokazano na fig. 3, która jest wytworzona ze szczególnie wytrzymałego materiału. Na burcie łodzi może znajdować się półka przeznaczona pod osłonę burty, na której osłona burty jest instalowana i podtrzymywana. Jest to wyraźnie pokazane na fig. 1. Półka sprawia, że osłona burty wystaje poza szerokość łodzi znacznie mniej niż wynosi szerokość samej osłony burty. W rozwiązaniu według wzoru użytkowego, osłona burty ma strukturę jakby worka. W konstrukcji tej, tkanina osłony burty może być odkryta na wierzchu, tak żeby można było z łatwością wymieniać sprężystą strukturę wewnątrz tkaniny. Taka konstrukcja ułatwia zamontowanie, utrzymywania i naprawę styropianu. Dzięki kieszeni materiału, która może być odkryta, osłona burty może być naprawiana nawet wtedy gdy łódź jest w wodzie. Osłona burty według wzoru użytkowego może być wykorzystywana w wielu zastosowaniach, w których tylko istnieje możliwość zamontowania jej. Zastrzeżenia ochronne 1. Łódź (12), obejmująca przynajmniej częściowo otwarty kadłub, silnik przyczepny oraz osłonę burty (10), obejmującą sprężystą strukturę (26) zaopatrzoną w środki do umieszczania na zewnątrz łodzi (12), wzdłuż burty (24) łodzi (12), jak również tkaninę (14) umieszczoną na wierzchu sprężystej struktury (26), przy czym tkanina (14) jest ponadto zaopatrzona w środki do mocowania jej do burty (24) łodzi (12) za pomocą przynajmniej jednego sznura (34) należącego do osłony burty (10), w przynajmniej jednym punkcie mocującym (30, 32), a ponadto tkanina (14) jest złożona podwójnie z utworzeniem przynajmniej jednej fałdy (36) równoległej do kierunku wzdłużnego osłony burty (10) w przynajmniej jednym punkcie mocującym (30, 32), przy czym każdy sznur (34) jest umieszczony wzdłużnie wewnątrz każdej fałdy (36), znamienna tym, że wysokość osłony burty (10) w części rufowej (20) łodzi (12) w pobliżu silnika przyczepnego mieści się w zakresie 120-180% wysokości osłony
PL121570U 2010-02-02 2011-01-31 Łódź PL68333Y1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI20105088A FI122135B (fi) 2010-02-02 2010-02-02 Veneen laitasuoja rantautumis- ja kiinnittymistilanteita varten ja vastaavalla laitasuojalla varustettu vene

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL121570U1 PL121570U1 (pl) 2013-05-27
PL68333Y1 true PL68333Y1 (pl) 2016-04-29

Family

ID=41727638

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL121570U PL68333Y1 (pl) 2010-02-02 2011-01-31 Łódź

Country Status (4)

Country Link
FI (2) FI122135B (pl)
PL (1) PL68333Y1 (pl)
RU (1) RU128597U1 (pl)
WO (1) WO2011095683A1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL126710U1 (pl) * 2017-10-17 2019-04-23 Barzak Bogdan Przed Budowlane Barzak Element wzmacniający dziób kadłuba jednostki pływającej

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL2018349B1 (en) 2017-02-09 2018-09-04 Fender Innovations Holding B V Marine fender
CN114872826A (zh) * 2022-05-09 2022-08-09 大连中远海运重工有限公司 海工船舶舷外管防海盗攀爬护罩

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2495096A1 (fr) * 1980-12-01 1982-06-04 Baju Jean Louis Canot de sauvetage et de servitude a coque rigide ceinturee d'un flotteur gonflable encastre dans un borde semi-cylindrique
GB2161118B (en) * 1984-07-02 1988-06-22 Avon Ind Polymers Improved inflatable tube boat
US4928619A (en) * 1988-11-29 1990-05-29 Cochran William H Modular rigid inflatable aquatic vessel structure
US5915327A (en) * 1997-04-24 1999-06-29 Elvestad; Alf J. Collapsible canoe skin
NZ518833A (en) * 1999-10-11 2004-02-27 Naiad Inflatables New Zealand A water craft inflatable fender system
US6460477B1 (en) * 2000-09-28 2002-10-08 Wing Inflatables Sponson and rigid inflatable boat incorporating the same
ES2240694T3 (es) * 2001-01-12 2005-10-16 Safe Boats International, L.L.C. Bote hinchable de casco rigido con relleno de espuma.
US7305931B1 (en) * 2004-06-10 2007-12-11 Rick Benson Rigid chambered boat hull with inflatable perimeter

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL126710U1 (pl) * 2017-10-17 2019-04-23 Barzak Bogdan Przed Budowlane Barzak Element wzmacniający dziób kadłuba jednostki pływającej

Also Published As

Publication number Publication date
FI9860U1 (fi) 2012-11-08
RU128597U1 (ru) 2013-05-27
FI122135B (fi) 2011-09-15
FI20105088A0 (fi) 2010-02-02
PL121570U1 (pl) 2013-05-27
FI20105088A (fi) 2011-08-03
WO2011095683A1 (en) 2011-08-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN101715409B (zh) 用于撤离目的的可漂浮设备
JP5567666B2 (ja) 海洋構造物用保護装置
US7721667B2 (en) Watercraft fender
US4517914A (en) Inflatable reversible liferaft
GB2444787A (en) An inflatable fender for a boat
CN106005308A (zh) 一种组合浮式护舷装置
PL68333Y1 (pl) Łódź
DK3003846T3 (en) Boat mounting
JP2002370688A (ja) 船、船の組立て方法、船のインフレータブルスキン及び船のフレーム。
KR200345316Y1 (ko) 선박의 침몰 방지구조
CN101161544B (zh) 具有良好缓冲效果的浮式防冲器
CN207843260U (zh) 船艇抛投式抗沉防倾覆气囊装置
CN210011856U (zh) 一种游船用登船设备
WO2012032023A1 (en) Evacuation system with a positioning system for positioning a floatable unit
CN205854446U (zh) 一种组合浮式护舷装置
EP1829781A2 (en) Mooring system for a floatable unit
US20010032578A1 (en) Inflatable, tubular structure designed to protect a watercraft by attaching along a horizontal plane
SE469068B (sv) System foer fasta foertoejningar och sjoefoerankringar
ES2925175T3 (es) Defensa marina
CA2875051C (en) An apparatus and method for attaching watercraft
CN215205245U (zh) 一种底板方便折叠的充气船艇
RU199064U1 (ru) Надувное отбойное устройство для швартовки судна к причалу
US10464638B2 (en) Retallick boom tent
US20150128843A1 (en) Inflatable boats
CN107697240A (zh) 船艇抛投式抗沉防倾覆气囊装置