PL66228Y1 - Rynna magnetyczna uchylno-zaladowcza - Google Patents
Rynna magnetyczna uchylno-zaladowczaInfo
- Publication number
- PL66228Y1 PL66228Y1 PL119109U PL11910910U PL66228Y1 PL 66228 Y1 PL66228 Y1 PL 66228Y1 PL 119109 U PL119109 U PL 119109U PL 11910910 U PL11910910 U PL 11910910U PL 66228 Y1 PL66228 Y1 PL 66228Y1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- loading
- gutter
- throat
- magnetic
- magnets
- Prior art date
Links
Landscapes
- Filling Or Emptying Of Bunkers, Hoppers, And Tanks (AREA)
Description
2 PL 66 228 Υ1
Opis wzoru
Przedmiotem wzoru użytkowego jest rynna magnetyczna przeznaczona do wychwytywania zanieczyszczeń metalowych z węgla opałowego przed jego załadunkiem do zbiorników węglowych kotłów centralnego ogrzewania wyposażonych w podajniki mechaniczne, a w szczególności w podajniki ślimakowe. W kotłach centralnego ogrzewania stosowane są różne urządzenia służące do transportu węgla opałowego takie jak przykładowo rynny podawcze, a w szczególności podajniki ślimakowe transportujące węgiel z zbiorników węglowych do palenisk kotłów centralnego ogrzewania. W zależności od konstrukcji podajniki mechaniczne połączone są ze swoim zespołem napędowym sprzęgłami, które w przypadku zablokowania przykładowo podajnika ślimakowego poprzez mechaniczne zanieczyszczenie np. kawałek metalu, powodują zerwanie bolca zabezpieczającego, co skutkuje awaryjnym postojem kotła centralnego ogrzewania. Usuwanie takiej awarii jest bardzo uciążliwe i wymaga ręcznego opróżnienia zbiornika węglowego z zapasu węgla, demontażu tegoż zbiornika węglowego, wymontowania ślimaka podajnika ślimakowego i usunięcie przeszkody powodującej awarię, a następnie montaż wszystkich zdemontowanych podzespołów, co stanowi poważne utrudnienie. Pomimo tego, że w zakładach przeróbczych węgla stosowane są separatory magnetyczne mające za zadanie usuwanie z węgla opałowego przykładowo stalowych elementów, bardzo często w wysyłanym do odbiorców węglu opałowym znajdowane są te elementy.
Znana jest z opisu patentowego numer PL 176665 wkładka magnetyczna separatora cząstek magnetycznych, która charakteryzuje się tym, że wchodzące w skład obwodu magnetycznego separatora, korzystnie walcowe, magnesy zamocowane są pomiędzy dwoma ferromagnetycznymi listwami, do których od strony magnesów przymocowane są, korzystnie mające postać walca i umieszczone jeden nad drugim, co najmniej dwa ferromagnetyczne bolce tworzące wraz z listwami magnetowody obwodu magnetycznego separatora, przy czym każdy z bolców połączony jest z jedną z listew, a długość każdego z bolców jest mniejsza od odległości między listwami. W opisie patentowym numer PL 189909 przedstawiono separator magnetyczny przeznaczony do wydzielania ze strugi cieczy lub materiałów sypkich drobnych zawartości składników ferromagnetycznych, posiadający ruchomy układ magnesów trwałych korzystnie trwale umieszczonych na taśmociągu w prowadnicach ułożonych poprzecznie do pasa taśmociągu usytuowanego pod nieruchomą rynną wzdłuż całej jej długości. Korzystnym jest również, aby magnesy były tak rozmieszczone w dwu sąsiednich prowadnicach, aby pokrywały cały przekrój taśmociągu. Ruch taśmociągu z magnesami wzdłuż rynny może odbywać się zarówno zgodnie oraz przeciwnie do kierunku ruchu strugi materiałów sypkich lub cieczy w pochylonej rynnie.
Odmianą powyższego rozwiązania jest separator magnetyczny do odzysku magnetytu z mułów węglowych przedstawiony w opisie patentowym PL 163270. Magnetyt, który jest stosowany jako obciążnik do wzbogacania węgla w cieczach ciężkich jest wychwytywany jako ferromagnetyk korzystnie przez magnesy tworzące układ magnetyczny, na którym ułożona jest rynna mająca w przekroju poprzecznym kształt litery V o kącie wierzchołkowym maksimum 150°. Rynną tą spływa struga cieczy zawierająca mieszaninę węgla i magnetytu, przy czym układ magnetyczny wraz z rynną mają zmienny kąt nachylenia do poziomu podstawy dzięki mechanizmowi podnoszenia położonemu po przeciwległej stronie w stosunku do połączenia przegubowego rynny z podstawą. Ponadto mechanizm podnoszenia wyposażony jest w elektromagnes, który unosząc rynnę z przytrzymywanym przez układ magnetyczny magnetyt powoduje jego uwolnienie i spływ do zbiornika osadczego. W zależności od potrzeb technologicznych dokonuje się regulacji kąta pochylenia rynny względem płaszczyzny podstawy do maksymalnej wartości 80°.
Rynna magnetyczna uchylno-załadowcza według wzoru użytkowego składa się z obudowy, która ma w przekroju poprzecznym kształt zbliżony do ceownika i posiada wydzieloną część w postaci tacy rynny oraz część w postaci gardzieli załadowczej ograniczoną po bokach pionową ścianką opo-rowo-kierującą. Przy czym, na zewnętrznej płaszczyźnie dna gardzieli załadowczej usytuowany jest rozłącznie co najmniej jeden pojemnik, w którym umieszczone są magnesy neodymowe, mocowany za pomocą listew przykręcanych śrubami mocującymi przechodzącymi przez otwory mocujące w dnie części gardzieli załadowczej zakończonej u swego wylotu fartuchem uszczelniającym. Pod fartuchem uszczelniającym znajduje się trwale zamocowana oś obrotu rynny wsparta na wsporniku, natomiast w części w postaci tacy rynny zamontowane są co najmniej dwa uchwyty wspornika, w których na przegubach zamocowane są zastrzały wsparte rozłącznie o zaczepy zastrzału. Ponadto rynna wypo- 3 PL 66 228 Υ1 sażona jest w grzebień stabilizujący mocowany w otworach regulacyjnych, a prześwit gardzieli załadowczej wyznaczony wewnętrznym wymiarem szerokości do wysokości pomiędzy dnem i dolną krawędzią grzebienia stabilizacyjnego tworzy stosunek tych wymiarów zawierający się w granicach minimum 15:1 i maksimum 2:1.
Rozwiązanie według wzoru użytkowego eliminuje możliwość wystąpienia awarii związanych z przedostawaniem się do komory ślimakowej podajnika zanieczyszczeń metalowych blokujących jego pracę.
Przedmiot wzoru użytkowego uwidoczniono na rysunku, na którym fig. 1 - przedstawia rynnę magnetyczną uchylno-załadowczą w widoku z boku, fig. 2 - rynnę magnetyczną uchylno - załadowczą w rzucie z góry, fig. 3 - rynnę magnetyczną uchylno - załadowczą w przekroju A-A, fig. 4 - rynnę magnetyczną uchylno - załadowczą w przekroju B-B.
Rynna magnetyczna uchylno-załadowcza według wzoru użytkowego składa się z otwartej od góry obudowy, która w przekroju poprzecznym ma kształt zbliżony do ceownika i posiada wydzieloną część w postaci tacy rynny 1 oraz część w postaci gardzieli załadowczej 15. Wewnętrzny wymiar szerokości S gardzieli załadowczej 15 wyznaczony jest dwiema ściankami oporowo-kierującymi 2, natomiast wewnętrzny wymiar wysokości H wyznaczony jest pomiędzy dnem gardzieli, a dolną krawędzią grzebienia stabilizacyjnego 16 i jest zmienny w związku z możliwością regulacji położenia grzebienia stabilizacyjnego w otworach regulacyjnych 17. Przy czym, grzebień stabilizacyjny 16 stanowi dodatkowe wyposażenie rynny. Stosunek wymiaru S/H może wynosić 3:1. Na zewnętrznej płaszczyźnie dna gardzieli załadowczej 15 usytuowany jest rozłącznie pojemnik 3, w którym umieszczone są magnesy neodymowe 5. Mocowanie pojemnika 3 do dna odbywa się za pomocą śrub mocujących 7 przesuniętych przez otwory w listwach mocujących 4 pojemnika 3 oraz otwory mocujące 6 w dnie gardzieli załadowczej. Ilość i rozmieszczenie otworów 6 pozwala na mocowanie co najmniej jednego pojemnika 3. Ale jak pokazano na fig. 2 i fig. 3 dopuszcza się mocowanie dwu pojemników 3 z magnesami neodymowymi 5, przy czym drugi z pojemników wraz z magnesami i śrubami mocującymi został zaznaczony liniami przerywanymi. W części wylotowej gardzieli załadowczej zamocowany jest fartuch uszczelniający 13, którego rolą jest zapobieganie wysypywaniu się strugi materiału pomiędzy krawędzią wylotu a istniejącym urządzeniem przykładowo zasobnika podajnika zaznaczonego umownie linią przerywaną. Na ściance istniejącego urządzenia mocowany jest wspornik 11 osi obrotu 12 rynny magnetycznej uchylno-załadowczej, natomiast poniżej niego mocowany jest zaczep 10 wspartego rozłącznie na nim zastrzału wspornika 9 mocowanego przegubem 14 do uchwytu wspornika 8 trwale zamocowanego w części w postaci tacy rynny 1. Elementy konstrukcyjne rynny są wykonane z materiału diamagne-tycznego.
Zastosowanie rynny magnetycznej polega na ułożeniu na tacy rynny 1 pojemnika zaznaczonego na fig. 1 i fig. 2 umownie linią przerywaną worka z węglem typu „groszek” i dosunięciu do ścianki oporowo-kierującej 2. Wykonanie przecięcia worka powoduje jego otwarcie i wysypanie się zawartości do gardzieli załadowczej. Możliwość dodatkowego wyposażenia rynny w grzebień stabilizujący 16 umożliwia ustabilizowanie strugi materiału o założonej grubości. Rynna według wzoru użytkowego umożliwia efektywne zatrzymywanie przez magnesy neodymowe 5 wszelkich elementów ferromagnetycznych przykładowo śrub, nakrętek, fragmentów noży rozdrabniających pochodzących z zakładów przeróbki węgla. Ręczne podnoszenie tacy rynny 1 wraz z workiem powoduje obrót rynny wokoło osi obrotu 12 wspartej na wsporniku 11 przymocowanym do zasobnika węgla. Wsuwający się w otwór załadowczy zasobnika fartuch uszczelniający 13 powoduje uszczelnienie prześwitu pomiędzy krawędzią wylotu gardzieli załadowczej, a krawędzią okna załadowczego zasobnika węgla zaznaczonego umownie linią przerywaną. Dalsze podnoszenie rynny powoduje całkowite wypróżnienie worka z węgla.
Rynna magnetyczna uchylno-załadowcza według wzoru użytkowego ma zastosowanie w szczególności dla użytkowników kotłów centralnego ogrzewania wyposażonych w mechaniczne podajniki szczególnie podajniki ślimakowe.
Claims (1)
- 4 PL 66 228 Υ1 Zastrzeżenie ochronne Rynna magnetyczna uchylno-załadowcza zaopatrzona w magnesy, znamienna tym, że jej obudowa ma w przekroju poprzecznym kształt zbliżony do ceownika i posiada wydzieloną część w postaci tacy rynny (1) oraz część w postaci gardzieli załadowczej (15) ograniczoną po bokach pionową ścianką oporowo-kierującą (2), przy czym na zewnętrznej płaszczyźnie dna gardzieli załadowczej (15) usytuowany jest rozłącznie co najmniej jeden pojemnik (3), w którym umieszczone są magnesy neodymowe (5), mocowany za pomocą listew (4) przykręcanych śrubami mocującymi (7) przechodzącymi przez otwory mocujące (6) w dnie części gardzieli załadowczej (15) zakończonej u swego wylotu fartuchem uszczelniającym (13), pod którym znajduje się trwale zamocowana oś obrotu rynny (12) wsparta na wsporniku (11), natomiast w części w postaci tacy rynny (1) zamontowane są co najmniej dwa uchwyty wspornika (8), w których na przegubach (14) zamocowane są zastrzały (9) wsparte rozłącznie o zaczepy zastrzału (10), ponadto rynna wyposażona jest w grzebień stabilizujący (16) mocowany w otworach regulacyjnych (17), a prześwit gardzieli załadowczej (15) wyznaczony wewnętrznym wymiarem szerokości (S) do wysokości (H) pomiędzy dnem i dolną krawędzią grzebienia stabilizacyjnego (16) tworzy stosunek wymiarów (S)/(H) zawierający się w granicach minimum 15:1 i maksimum 2:1.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL119109U PL66228Y1 (pl) | 2010-06-17 | 2010-06-17 | Rynna magnetyczna uchylno-zaladowcza |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL119109U PL66228Y1 (pl) | 2010-06-17 | 2010-06-17 | Rynna magnetyczna uchylno-zaladowcza |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL119109U1 PL119109U1 (pl) | 2011-12-19 |
PL66228Y1 true PL66228Y1 (pl) | 2012-12-31 |
Family
ID=45374397
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL119109U PL66228Y1 (pl) | 2010-06-17 | 2010-06-17 | Rynna magnetyczna uchylno-zaladowcza |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL66228Y1 (pl) |
-
2010
- 2010-06-17 PL PL119109U patent/PL66228Y1/pl not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL119109U1 (pl) | 2011-12-19 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US20230338874A1 (en) | Continuous Dewatering Recirculation System with Integral Coal Combustion Residual High Flow Plate Separator | |
KR101482475B1 (ko) | 분립체 저장 사일로용 이동식 반출 장치와 분립체 저장 사일로 | |
US4686035A (en) | Cylindrical drum magnetic separator | |
PL171889B1 (pl) | Urzadzenie transportowe ze slimakiem PL PL | |
US7743912B2 (en) | Liquid seal bulk feeder for destructive distillation of lightweight materials | |
PL66228Y1 (pl) | Rynna magnetyczna uchylno-zaladowcza | |
KR101236699B1 (ko) | 원탄잡물 자동분리기 | |
JP6363908B2 (ja) | 金属粉除去ユニット | |
JP6798815B2 (ja) | シュート | |
TR201815587T4 (tr) | Ergi̇mi̇ş metali̇n bi̇r eri̇tme firinindan bi̇r taşima potasina aktarimi i̇çi̇n i̇stasyon ve yöntem, yani sira bu tür bi̇r i̇stasyonu olan bi̇r düzenleme ve bi̇r si̇stem. | |
US8292085B2 (en) | Run-of-mine coal separator | |
CN213159580U (zh) | 危废物固液分离装置 | |
RU2463112C1 (ru) | Гидравлический сепаратор | |
FI124217B (en) | ARRANGEMENTS FOR SUPPLYING FINE-CORN SUBSTANCE TO A SLEEVE OR STONE BURNER OF A SUSPENSION MELTED OVEN | |
JP7476536B2 (ja) | 粉粒体回収装置 | |
KR101568539B1 (ko) | 분체장입장치 및 이를 이용한 갈철광 소성 시스템 | |
WO2017089928A1 (en) | Mill for grinding with perfected feeding system | |
JP7513489B2 (ja) | 分配装置及び貯留システム | |
US2828861A (en) | Separator | |
KR102552393B1 (ko) | 비산재에 함유된 이물질 스크린 장치 | |
CN117654766B (zh) | 一种摇床用的定量给料装置 | |
CN110053190A (zh) | 摩擦带电装置及静电分选机 | |
JP6869513B2 (ja) | 粉粒体分配器 | |
CN214526484U (zh) | 一种新型棒阀式调节斗 | |
CN221821035U (zh) | 具有筛分功能的输送蛟龙 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
LAPU | Decisions on the lapse of rights of protection of utility model |
Effective date: 20130617 |