PL242869B1 - Sposób wyładowania i wyładowywacz pojemnika na artykuły prętopodobne dla przemysłu tytoniowego - Google Patents

Sposób wyładowania i wyładowywacz pojemnika na artykuły prętopodobne dla przemysłu tytoniowego Download PDF

Info

Publication number
PL242869B1
PL242869B1 PL425826A PL42582618A PL242869B1 PL 242869 B1 PL242869 B1 PL 242869B1 PL 425826 A PL425826 A PL 425826A PL 42582618 A PL42582618 A PL 42582618A PL 242869 B1 PL242869 B1 PL 242869B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
container
articles
discharger
rod
chamber
Prior art date
Application number
PL425826A
Other languages
English (en)
Other versions
PL425826A1 (pl
Inventor
Robert ZADĘCKI
Robert Zadęcki
Piotr Cepiński
Grzegorz Ugrewicz
Radosław OWCZAREK
Radosław Owczarek
Original Assignee
Int Tobacco Machinery Poland Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Int Tobacco Machinery Poland Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Int Tobacco Machinery Poland Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL425826A priority Critical patent/PL242869B1/pl
Priority to PCT/IB2019/054660 priority patent/WO2019234644A1/en
Priority to EP19759730.5A priority patent/EP3801075B1/en
Publication of PL425826A1 publication Critical patent/PL425826A1/pl
Publication of PL242869B1 publication Critical patent/PL242869B1/pl

Links

Landscapes

  • Manufacturing Of Cigar And Cigarette Tobacco (AREA)
  • Warehouses Or Storage Devices (AREA)

Abstract

Przedmiotem zgłoszenia jest wyładowywacz (30) pojemnika (1) na artykuły prętopodobne dla przemysłu tytoniowego zawierający, ruchomy magazyn pośredni (31) obszar rozładowywania wypełnionego pojemnika (1) usytuowany poniżej magazynu pośredniego, charakteryzujący się tym, że ruchome środki podtrzymujące (24) usytuowane poniżej obszaru rozładowywania (38) wypełnionego pojemnika (1), dostosowane do wprowadzania powierzchni podtrzymujących do podtrzymywania artykułów prętopodobnych od dołu do komory pojemnika (1) przez podłużne otwory w dnie komory pojemnika (1), magazyn pośredni (31) jest ruchomy w taki sposób, że przesuwa się z przestrzeni ponad obszarem rozładowywania (38) w przestrzeń poza obszar rozładowywania (38), magazyn pośredni (31), o co najmniej dwóch pionowych ścianach bocznych, jest przystosowany do załadunku od dołu artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego, ponadto magazyn pośredni (31), zaopatrzony jest w środki blokujące dostosowane do podtrzymywania artykułów prętopodobnych wewnątrz magazynu pośredniego (31). Przedmiotem zgłoszenia jest również sposób wyładowywania pojemnika.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wyładowywania i wyładowywacz pojemnika na artykuły prętopodobne dla przemysłu tytoniowego.
W przemyśle tytoniowym powszechnie stosowane są pojemniki i kasety na artykuły prętopodobne, służące do czasowego przechowywania wspomnianych artykułów, np. w przypadku spadku wydajności lub zatrzymania maszyn produkcyjnych. Do opróżniania tego typu pojemników (kaset) z artykułów prętopodobnych służą wyładowywacze. Producenci oczekują przy tym od wyładowywaczy szybkiego opróżniania pojemników o dużej objętości, bez względu na rodzaj i parametry rozładowywanych artykułów, przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka uszkodzenia fizycznego wspomnianych artykułów w trakcie ich wysuwania z pojemnika.
Z dokumentu EP16179248 A1 znany jest sposób i urządzenie do opróżniania kaset na artykuły prętopodobne. Ujawnione w europejskim zgłoszeniu urządzenie jest wyposażone w moduł manipulacyjny, przystosowany do obracania kasety i umożliwienia grawitacyjnego odprowadzenia artykułów prętopodobnych poprzez otwartą stronę kasety, służącą również do jej napełniania i ustawioną w dół w trakcie procesu opróżniania.
Z patentu EP1118543 B1 znany jest sposób rozładowywania kaset tekturowych wypełnionych artykułami prętopodobnymi, w którym unosi się otwartą wypełnioną kasetę za pomocą podnośnika a następnie przekazuje na ramę obrotową w której następuje przekręcenie kasety o około 180°, celem jej opróżnienia.
Celem wynalazku jest wprowadzenie usprawnień w wyładowywaniu pojemników na artykuły prętodpodobne oraz wyeliminowanie wad rozwiązań znanych ze stanu techniki związanych z koniecznością obracania pojemnika przed opróżnieniem.
Istotą wynalazku jest wyładowywacz pojemnika na artykuły prętopodobne dla przemysłu tytoniowego zawierający, ruchomy magazyn pośredni oraz obszar rozładowywania wypełnionego pojemnika usytuowany poniżej magazynu pośredniego, charakteryzujący się tym, że ruchome środki podtrzymujące usytuowane poniżej obszaru rozładowywania wypełnionego pojemnika dostosowane są do wprowadzania powierzchni podtrzymujących do podtrzymywania artykułów prętopodobnych od dołu do komory pojemnika przez podłużne otwory w dnie komory pojemnika. Ponadto wyładowywacz charakteryzuje się tym, że magazyn pośredni jest ruchomy w taki sposób, że przesuwa się z przestrzeni ponad obszarem rozładowywania w przestrzeń poza obszar rozładowywania i magazyn pośredni, o co najmniej dwóch pionowych ścianach bocznych, jest przystosowany do załadunku od dołu artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego i tym, że ponadto magazyn pośredni zaopatrzony jest w środki blokujące dostosowane do podtrzymywania artykułów prętopodobnych wewnątrz magazynu pośredniego.
Korzystnie wyładowywacz charakteryzuje się tym, że powierzchnia podtrzymująca ma kształt dostosowany do podłużnego otworu w dnie komory.
Korzystnie wyładowywacz charakteryzuje się tym, że powierzchnia podtrzymująca ma kształt czworoboku.
Korzystnie wyładowywacz charakteryzuje się tym, że powierzchnia podtrzymująca ma kształt prostokąta.
Korzystnie wyładowywacz charakteryzuje się tym, że powierzchnia podtrzymująca ma kształt krzywej łamanej lub krzywej falistej.
Korzystnie wyładowywacz charakteryzuje się tym, że element podtrzymujący posiadający powierzchnię podtrzymującą ma postać płaskiego prostopadłościanu.
Korzystnie wyładowywacz charakteryzuje się tym, że środki podtrzymujące stanowią grupę środków podtrzymujących dostosowanych do wprowadzania powierzchni podtrzymujących do komory pojemnika przez grupę otworów w dnie komory.
Korzystnie wyładowywacz charakteryzuje się tym, że środki podtrzymujące są dostosowane do wprowadzania powierzchni podtrzymujących do komór pojemnika posiadającego rząd komór.
Korzystnie wyładowywacz charakteryzuje się tym, że środki podtrzymujące są dostosowane do wprowadzania powierzchni podtrzymujących do komór pojemnika posiadającego co najmniej dwa rzędy komór.
Korzystnie wyładowywacz charakteryzuje się tym, że środki podtrzymujące są dostoso wane do jednoczesnego wprowadzania powierzchni podtrzymujących do wszystkich komór w rzędzie.
Korzystnie wyładowywacz charakteryzuje się tym, że komora jest wyposażona w co najmniej dwie ściany.
Korzystnie wyładowywacz charakteryzuje się tym, że komora jest wyposażona w trzy ściany.
Korzystnie wyładowywacz charakteryzuje się tym, że komora jest wyposażona w cztery ściany o przekroju zasadniczo prostokątnym o boku a i boku b.
Korzystnie wyładowywacz charakteryzuje się tym, że grupa otworów jest rozmieszczona w szeregu w dnie komory pojemnika, biegnącym w kierunku prostopadłym do boku komory.
Korzystnie wyładowywacz charakteryzuje się tym, że magazyn pośredni zawiera zespół ruchomych ścianek bocznych dostosowanych do liniowania artykułów prętopodobnych w magazynie pośrednim.
Korzystnie wyładowywacz charakteryzuje się tym, że skrajne środki podtrzymujące w grupie środków podtrzymujących są węższe niż pozostałe środki podtrzymujące, tak aby zapewnić przestrzeń pomiędzy ścianami bocznymi komory pojemnika równoległymi do boku b a skrajnymi środkami podtrzymującymi.
Korzystnie wyładowywacz charakteryzuje się tym, że zawiera przenośnik do transportowania wypełnionych i pustych pojemników usytuowany poniżej obszaru rozładowywania wypełnionego pojemnika.
Istotą wynalazku jest również sposób wyładowania pojemnika na artykuły prętopodobne dla przemysłu tytoniowego charakteryzuje się tym, że umieszcza się pojemnik wypełniony artykułami prętopodobnymi, między magazynem pośrednim a środkami podtrzymującymi w obszarze rozładow ywania wypełnionego pojemnika, wprowadza się powierzchnie podtrzymujące środków podtrzymujących od dołu do komory pojemnika wypełnionego artykułami prętopodobnymi przez podłużne otwory w dnie komory pojemnika i podnosi się zespół środków podtrzymujących opróżniając komorę pojemnika z artykułów prętopodobnych wprowadzając jednocześnie artykuły prętopodobne do magazynu pośredniego. Ponadto sposób charakteryzuje się tym, że wprowadza się zespół środków blokujących, podtrzymujących artykuły prętopodobne wewnątrz magazynu pośredniego wyładowywacza i wyprowadza się w dół środki podtrzymujące z komór pojemnika.
Korzystnie sposób charakteryzuje się tym, że po wprowadzeniu artykułów prętopodobnych do magazynu pośredniego przesuwa się ruchome ścianki boczne w celu wyliniowania artykułów prętopodobnych.
Korzystnie sposób charakteryzuje się tym, że opuszcza się skrajne środki podtrzymujące z zespołu środków podtrzymujących, umożliwiając wprowadzenie zespołu środków blokujących, podtrzymujących artykuły prętopodobne wewnątrz magazynu pośredniego wyładowywacza wprowadza się środki blokujące.
Zaletą wyładowywacza i sposobu wyładowywania według wynalazku jest możliwość szybkiego opróżnienia od góry pojemnika z artykułów prętopodobnych, bez stosowania skomplikowanych mechanizmów obracających pojemnik. Dodatkowo, rozwiązanie według wynalazku pozwala wyeliminować ryzyko powstawania uszkodzeń fizycznych artykułów prętopodobnych w trakcie wyładowywania, jak również ich przekręcania poprzecznie względem siebie, przy jednoczesnym umożliwieniu wyliniowania artykułów prętopodobnych.
Przedmiot wynalazku został bliżej przedstawiony w korzystnym przykładzie wykonania na rysunku, na którym:
Fig. 1 przedstawia pojemnik na artykuły prętopodobne w widoku izometrycznym;
Fig. 2 przedstawia pojemnik na artykuły prętopodobne w widoku z góry;
Fig. 3 przedstawia szczegółowy widok komory pojemnika wraz z otworami w dnie komory;
Fig. 4 przedstawia szczegółowy widok komory pojemnika wraz z otworami w dnie komory i za- rysem powierzchni podtrzymujących;
Fig. 5 przedstawia wyładowywacz pojemnika w widoku izometrycznym;
Fig. 6 przedstawia wyładowywacz pojemnika w widoku z góry;
Fig. 7 przedstawia wyładowywacz pojemnika w przekroju pionowym B-B;
Fig. 8 przedstawia wyładowywacz pojemnika w przekroju pionowym B-B, po całkowitym opróż- nieniu wielokomorowego pojemnika;
Fig. 9 przedstawia wyładowywacz pojemnika w przekroju pionowym B-B, po całkowitym opróżnieniu wielokomorowego pojemnika i wyliniowaniu artykułów prętopodobnych w magazynie pośrednim;
Fig. 10 przedstawia wyładowywacz pojemnika w przekroju pionowym B-B, wyposażony w elementy podtrzymujące o różnej grubości,
Fig. 11 przedstawia wyładowywacz pojemnika w widoku izometrycznym, z przesuniętym magazynem pośrednim;
Fig. 12 przedstawia wyładowywacz pojemnika jednokomorowego w widoku izometrycznym;
Fig. 13 przedstawia wyładowywacz pojemnika jednorzędowego wielokomorowego w widoku izometrycznym.
Wyładowywacz pojemnika według niniejszego wynalazku jest przystosowany do opróżniania pojemnika posiadającego co najmniej jedną komorę, dlatego w pierwszej kolejności zostanie przedstawiony przykład wykonania samego pojemnika, a następnie zostanie omówiony przykład wykonania wyładowywacza pojemnika.
Pojemnik, został przedstawiony poniżej w korzystnym przykładzie wykonania, w postaci wielokomorowej. Na fig. 1 pokazano przykładowy pojemnik wielokomorowy, w którym wypełniona jest tylko jedna komora, na czas magazynowania artykułów wypełnione zostają zwykle wszystkie komory pojemnika, przy czym pojemnik może mieć wypełniony tylko jeden rząd komór lub tylko część komór w rzędzie.
Pojemnik 1 pokazany na fig. 1 posiada cztery ściany boczne, dwie ściany boczne 2 o pierwszej długości oraz dwie ściany boczne 3 o drugiej długości oraz dno 4, przy czym pojemnik 1 jest otwarty od góry tzn. wszystkie komory 5 są otwarte od góry, natomiast dno 4 pojemnika wielokomorowego 1 stanowi dno każdej z komór 5. Pojemnik 1 posiada wiele komór 5, przy czym każda komora 5 posiada dwie ściany 6a o szerokości a oraz dwie ściany 6b o szerokości b. Ściany 6a są zasadniczo równoległe do ścian 2 pojemnika wielokomorowego 1, natomiast ściany 6b są zasadniczo równoległe do ścian 3 pojemnika wielokomorowego 1. Korzystnie wszystkie komory 5 są takie same. Ściany boczne 6a i 6b są utworzone przez ściany boczne 2 i 3 oraz przegrody 7 i 8, które przebiegają między ścianami 2 i 3, w pokazanym przykładzie wykonania pojemnik ma dwie przegrody 7 i trzy przegrody 8. Przegrody 7 i 8 mogą być połączone ze ścianami 2 i 3, przegrody 7 i 8 mogą mieć postać kratownicy połączonej ze ścianami 2 i 3. Przy czym możliwe jest rozwiązanie, w którym kratownica ma postać wkładki i daje się wyjmować z pojemnika 1. W pokazanym przykładzie wykonania pojemnik 1 posiada trzy rzędy 9 komór 5. Możliwe jest wykonanie, w którym pojemnik wielokomorowy 1 posiada jeden rząd 9 lub dwa rzędy 9 komór 5, możliwa jest również dowolna większa liczba rzędów 9. Liczba komór 5 w rzędzie 9 może być dowolna, przy czym korzystnie jeden rząd 9 zawiera co najmniej dwie komory 5, korzystnie zawiera cztery komory.
Na fig. 2 do 4 został przedstawiony widok pojemnika 1 od góry. Komora 5 w przekroju poprzecznym, tzn. równoległym do dna pojemnika, jest prostokątna, przy czym prostokąt powstały w przekroju ma wymiary a i b, które to wymiary a i b stanowią szerokości ścian 6a i 6b, co zostało pokazane w powiększeniu na fig. 3. W dnie 4 komory 5 wykonane są podłużne otwory 10, w pokazanym przykładzie wykonania otwory 10 są prostokątne, a grupa G otworów 10 przebiega w kierunku k prostopadłym do ściany 6a tworząc szereg otworów 10, przy czym kierunek k biegnie w kierunku prostopadłym do boku a przekroju komory 5. Oś m otworu 10 jest skierowana prostopadle do ściany 6b, czyli prostopadle do boku b przekroju komory 5. Zarówno na fig. 2 jak i na dalszych figurach pokazano przykładowy artykuł prętopodobny R przedstawiający położenie artykułów prętopodobnych R w komorze 5 względem podłużnych otworów 10 i ścian 6a i 6b. Grupa G może mieć dowolną konfigurację, otwory mogą być rozmieszczone nieregularnie. Na fig. 4 pokazano liniami przerywanymi zarys powierzchni podtrzymujących 11, które mogą być zastosowane do podtrzymywania artykułów prętopodobnych R w komorze 5. Korzystnie powierzchnie podtrzymujące 11 są płaskie i równoległe do dna 4 komór 5 wielokomorowego pojemnika 1. Artykuły prętopodobne R w najniższej warstwie w komorze są zatem podpierane w wielu punktach, dzięki czemu nie ulegają zniekształceniu. Grupa G otworów 10 powinna obejmować co najmniej trzy otwory, przy czym korzystnie grupa obejmuje cztery, pięć lub sześć podłużnych otworów. Przy większej długości artykułów potrzebna jest większa ilość powierzchni podtrzymujących 11. W pokazanym przykładzie wykonania otwór 10 w dnie 4 komory jest prostokątny o długości c i szerokości d. Powierzchnia podtrzymująca 11 może mieć postać prostokąta o długości e i szerokości f, które są odpowiednio mniejsze od długości c i szerokości d otworu 10. Grupa G otworów 10 może mieć przy tym dowolną konfigurację, z uwzględnieniem nieregularnego rozmieszczenia grupy G otworów 10, niepokazanego na załączonych figurach.
Wyładowywacz wielokomorowego pojemnika obejmuje magazyn pośredni, w którym czasowo są gromadzone artykuły prętopodobne oraz zespół środków podtrzymujących, który jest dostosowany do wprowadzania od dołu do komór wielokomorowego pojemnika.
Pokazany na fig. 5 wyładowywacz 30 wielokomorowego pojemnika 1 jest wyposażony w magazyn pośredni 31. Wyładowywacz 30 posiada obszar 38 przyjmowania wypełnionego wielokomorowego pojemnika 1 oraz zespół 24 środków podtrzymujących. Magazyn pośredni 31 jest wykonany jako 30 przesuwny i jest przystosowany do czasowego przyjmowania artykułów prętopodobnych R do komór pośrednich 32 pokazanych liniami przerywanymi, fig. 10 nie przedstawia wyposażenia magazynu pośredniego 31, które zostanie omówione poniżej. Magazyn pośredni 31 wykonuje nawrotne ruchy liniowe w kierunku N, przy czym dla uproszczenia nie pokazano zespołu napędowego. Poniżej magazynu pośredniego 31 znajduje się tor ruchu M wypełnionych pojemników napełniających 1, przy czym kierunek przemieszczania wypełnionego pojemnika 1 pokazano strzałkami.
Fig. 6 przedstawia widok z góry na wyładowywacz 30 i tor ruchu M pojemników 1. Tor ruchu M obejmuje obszar 38 przyjmowania wypełnionego pojemnika wielokomorowego 1, który znajduje się między magazynem pośrednim 31 a zespołem 24 środków podtrzymujących. Kolejne wypełnione pojemniki 1 poruszają się po torze ruchu M jeden za drugim. Poniżej obszaru 38 przyjmowania wypełnionego pojemnika 1 jest usytuowany zespół 24 środków podtrzymujących. Zespół 24 środków podtrzymujących obejmuje grupy 25 środków podtrzymujących połączonych elementem nośnym 26, który jest zamocowany na niepokazanym typowym układzie napędowym. Przykładowo układ napędowy może być układem wyposażonym w suwak i liniowy element napędowy. Grupy 25 środków podtrzymujących obejmują elementy podtrzymujące 27, które są dostosowane do wprowadzania ich do komór 5 pojemnika wielokomorowego 1 przez grupy G otworów 10 w dnie 4 pojemnika wielokomorowego 1 w kierunku od dołu. Grupy 25 środków podtrzymujących w czasie wprowadzania do komór 5 i ruchu do góry w obrębie komór 5 są dostosowane do wypychania artykułów prętopodobnych R zgromadzonych w komorach 5 pojemnika 1 do komór pośrednich 32 magazynu pośredniego 31. Możliwy jest również taki przykład wykonania wyładowywacza, w którym grupy środków podtrzymujących 25 z zespołu środków podtrzymujących 24 poruszają się niezależnie od siebie oraz przykład wykonania, w którym zespół środków podtrzymujących 24 dostosowany jest do jednoczesnego wprowadzania od dołu, do wszystkich komór 5 wielokomorowego pojemnika 1.
Fig. 7 przedstawia w przekroju B-B z fig. 11 położenie elementów podtrzymujących 27 bezpośrednio pod komorą 5, a każdy z elementów podtrzymujących 27 jest usytuowany bezpośrednio pod otworem 10. Korzystnie wymiary i liczba poszczególnych elementów podtrzymujących 27 z zespołu środków podtrzymujących 24 odpowiada wymiarom i liczbie podłużnych otworów 10 w dnie 4 komór 5 pojemnika wielokomorowego 1.
Fig. 8 przedstawia położenie grupy 25 środków podtrzymujących po całkowitym wypchnięciu artykułów prętopodobnych R z komory 5. Komora pośrednia 32 magazynu pośredniego 31 może być wyposażona w ruchome ściany boczne 33, 33’, które służą do wyliniowania artykułów prętopodobnych R po podaniu artykułów prętopodobnych R do komory 32. Ruchome ściany boczne 33, 33’ napędzane są przykładowo siłownikami 34, 34’ lub innymi elementami napędowymi. Magazyn pośredni 31 jest wyposażony w środki blokujące 35, 35’ przebiegające przez szerokość komory pośredniej 32 służące do podtrzymywania artykułów prętopodobnych R wewnątrz magazynu pośredniego 31 tzn. w komorach pośrednich 32. Środki blokujące 35, 35’ mogą mieć postać listew lub kątowników i są napędzane przykładowo za pomocą siłowników 36, 36’ lub innych elementów napędowych, przy czym każda komora pośrednia 32 ma oddzielne środki blokujące 35, 35’.
Fig. 9 przedstawia komorę pośrednią 32, w której ruchome ściany boczne 33, 33’ wyliniowały artykuły prętopodobne R, a ponadto przemieszczone zostały środki blokujące 35, 35’ do podtrzymywania artykułów prętopodobnych R w komorach pośrednich 32.
Fig. 10 przedstawia przykład wykonania grup 25’ środków podtrzymujących, które są wyposażone w elementy podtrzymujące 27’, 27” o różnej grubości, mianowicie skrajne elementy podtrzymujące 27’ mają mniejszą grubość, natomiast wewnętrzne elementy podtrzymujące 27” mają większą grubość. Takie rozwiązanie umożliwia zachowanie miejsca na środki blokujące 35, 35’ pod stosem artykułów prętopodobnych R zgromadzonych w komorze pośredniej 32. Możliwe jest rozwiązanie takie, w którym skrajne elementy podtrzymujące 27’ mają oddzielne napędy i są opuszczane przed przemieszczeniem środków blokujących 35, 35’.
Fig. 11 przedstawia położenie magazynu pośredniego 31 z wypełnionymi komorami pośrednim i 32 po przesunięciu go ponad przenośnik odbierający 80. Magazyn pośredni 31 jest pokazany bez elementów napędowych środków blokujących 35, 35’ i ruchomych ścian bocznych 33, 33’. Przenośnik odbierający 80 jest wyposażony w kanał 81, którego zadaniem jest odbierać artykuły prętopodobne R z poszczególnych komór pośrednich 32, przy czym magazyn pośredni 31 jest przesuwany tak, aby mógł zajmować kolejne położenia w taki sposób, żeby kolejne komory pośrednie 32 były zatrzymywane nad kanałem 81 w celu rozładowania kolejnych komór pośrednich 32, przy czym możliwa jest również sytuacja, w której kanał 81 cały czas się przesuwa, a artykuły prętopodobne są przemieszczane do kanału 81 w czasie ruchu kanału 81 i przenośnika 80.
Proces rozładowania pojemnika wielokomorowego 1 rozpoczyna się od umieszczenia wypełnionego pojemnika 1 w obszarze 38 przyjmowania wypełnionego pojemnika. Po przemieszczeniu magazynu pośredniego 31 w obszar ponad obszarem 38 komory pośrednie 32 są usytuowane bezpośrednio nad komorami 5 pojemnika 1, przy czym są to komory usytuowane w jednym rzędzie 9. Następuje ruch zespołu 24 podtrzymującego w kierunku do góry, w czasie którego elementy podtrzymujące 27 w grupach 25 są wsuwane przez grupy G otworów 10 w dnach 4 poszczególnych komór 5 do wnętrza komór 5. Powierzchnie podtrzymujące 11 elementów podtrzymujących 27 wchodzą w kontakt z artykułami prętopodobnymi R i zaczynają wypychać stosy artykułów prętopodobnych R z poszczególnych komór 5 w kierunku do komór pośrednich 32 magazynu pośredniego 31. Po przemieszczeniu stosów artykułów prętopodobnych R do komór pośrednich 32 następuje wyliniowanie artykułów prętopodobnych R za pomocą ruchomych ścian 33, 33’, po czym środki blokujące 35, 35’ zostają przemieszczone tak, że podtrzymują stosy artykułów prętopodobnych R w komorach pośrednich 32. Wyliniowanie artykułów prętopodobnych może zostać pominięte w procesie rozładowywania. Po zablokowaniu stosów artykułów prętopodobnych R następuje przemieszczenie magazynu pośredniego 31 ponad przenośnik 80 w kierunku N, przy czym kolejne stosy artykułów prętopodobnych R są uwalniane do kanału 81 poprzez wycofanie środków blokujących 35, 35’. Dodatkowo kanał 81 może być wyposażony we własne środki blokujące. Magazyn pośredni 31 wykonuje kolejne ruchy w kierunku N tak, aby rozładować kolejne komory pośrednie 32, przy czym istotne jest, aby zachować ciągłość przepływu masowego na przenośniku 80. Po rozładowaniu wszystkich komór pośrednich 32 magazyn pośredni 31 zostaje przemieszczony w położenie ponad obszarem 38 przyjmowania pojemników wielokomorowych 1 i cykl rozładowania kolejnego rzędu 9 komór 5 może zostać powtórzony po przemieszczeniu kolejnego rzędu 9 wypełnionych komór 5 pod magazyn pośredni 31.
Fig. 3 przedstawia przykładową konfigurację otworów w dnie 4 komory 5, do której dostosowane są środki podtrzymujące. Grupa 25 środków podtrzymujących może być skonfigurowana tak, że w czasie rozładowywania komór 5 elementy podpierające 27 są usytuowane tuż przy ścianach 6a, kiedy boki otworów 10 pokrywają się ze ścianami 6a. Ponadto elementy podtrzymujące 27 w grupie 25 środków podtrzymujących 25 mogą mieć szerokość e taką że elementy podtrzymujące 27 zajmują prawie całą szerokość a między ścianami 6b.
Korzystnie elementy podtrzymujące 27 z zespołu środków podtrzymujących 24, mają postać ruchomych podłużnych podpór, a wymiar wzdłużny elementów podtrzymujących 27 jest równoległy do kierunku ruchu zespołu środków podtrzymujących 24. Możliwe są również dowolne kształty przekroju poprzecznego elementu podtrzymującego 27 i kształt powierzchni podtrzymującej 11. Możliwy jest kształt krzywej łamanej lub falisty.
Fig. 12 przedstawia wyładowywacz 60 do rozładowywania pojemnika 41 posiadającego jedną komorę 42, przy czym komora 42 ma trzy ściany, ścianę tylną 43 i dwie ściany boczne 44 i 45. Dno 46 jest wyposażone w grupę podłużnych otworów 47. Podłużne otwory 47 rozmieszczone są w rzędach i są przemieszczone względem sąsiadujących otworów 47. Zespół środków podtrzymujących 48 obejmuje wiele elementów podtrzymujących 49 posiadających powierzchnie podtrzymujące 11. Przy tym możliwe jest zastosowanie wyładowywacza 60 do pojemnika posiadającego komorę o dwóch ścianach, tzn. pojemnik 41 bez ściany tylnej 43. Na dnie 46 komory 42 znajduje się kilka przykładowych artykułów prętopodobnych R. Analogicznie jak w pierwszym przykładzie wykonania puste i wypełnione pojemniki przemieszczane są w kierunku M wzdłuż toru ruchu pojemników, przy czym pojemniki mogą się poruszać na przenośniku C pokazanym linią przerywaną. Proces rozładowywania pojemnika 41 przebiega analogicznie jak w pierwszym przykładzie wykonania, przy czym magazyn pośredni 31’ ma jedną komorę pośrednią 32’ do przyjmowania artykułów prętopodobnych R wypchniętych z komory 42. Po przemieszczeniu magazynu pośredniego 31’ w kierunku N poza obszar rozładowywania 38 i ponad przenośnik 80 następuje przekazanie artykułów prętopodobnych R na przenośnik 80 poprzez kanał 81, przy czym zwolnienie artykułów prętopodobnych z komory 32’ następuje po rozsunięciu środków blokujących zbudowanych analogicznie jak w poprzednim przykładzie wykonania dla pojemnika wielokomorowego.
Fig. 13 przedstawia wyładowywacz 70 do rozładowywania pojemnika 51 posiadającego wiele komór 52 w rzędzie, w pokazanym przykładzie wykonania pojemnik 51 ma cztery komory 52 ustawione w rzędzie 9. Komora 52 ma trzy ściany, ścianę tylną 53 i dwie ściany boczne 54 i 55. Dno 56 komory jest wyposażone w grupę podłużnych otworów 57, przy czym otwory 57 rozmieszczone są w szeregu, którego oś przebiega prostopadle do tylnej ściany 53. Zespół środków podtrzymujących 58 obejmuje wiele elementów podtrzymujących 59 posiadających powierzchnie podtrzymujące 11. Na dnie komory 52 znajduje się kilka przykładowych artykułów prętopodobnych R. Analogicznie jak w poprzednich przykładach wykonania wypełnione i puste pojemniki przemieszczane są w kierunku M na przykładowym przenośniku C narysowanym linią przerywaną. Przenośnik C może być zastosowany również w innych przykładach wykonania. Proces rozładowywania przebiega analogicznie jak w pierwszym przykładzie wykonania.

Claims (20)

1. Wyładowywacz (30, 60, 70) pojemnika (1,41,51) na artykuły prętopodobne (R) dla przemysłu tytoniowego zawierający, ruchomy magazyn pośredni (31,31’), obszar rozładowywania (38) wypełnionego pojemnika (1,41,51) usytuowany poniżej magazynu pośredniego (31, 31’), znamienny tym, że ruchome środki podtrzymujące (24, 48, 58) usytuowane poniżej obszaru rozładowywania (38) wypełnionego pojemnika (1,41,51), dostosowane są do wprowadzania powierzchni podtrzymujących (11) do podtrzymywania artykułów prętopodobnych (R) od dołu do komory (5, 42, 52) pojemnika (1,41,51) przez podłużne otwory (10, 47, 57) w dnie (4, 46, 56) komory (5, 42, 52) pojemnika (1,41,51), magazyn pośredni (31, 31’) jest ruchomy w taki sposób, że przesuwa się z przestrzeni ponad obszarem rozładowywania (38) w przestrzeń poza obszar rozładowywania (38), magazyn pośredni (31, 31’), o co najmniej dwóch pionowych ścianach bocznych, jest przystosowany do załadunku od dołu artykułów prętopodobnych (R) przemysłu tytoniowego, ponadto magazyn pośredni (31, 31’) zaopatrzony jest w środki blokujące (35, 35’) dostosowane do podtrzymywania artykułów prętopodobnych (R) wewnątrz magazynu pośredniego (31, 31’).
2. Wyładowywacz (30, 60, 70) według zastrz. 1, znamienny tym, że powierzchnia podtrzymująca (11) ma kształt dostosowany do podłużnego otworu (10, 47, 57) w dnie (4, 46, 56) komory (5, 42, 52).
3. Wyładowywacz (30, 60, 70) według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że powierzchnia podtrzymująca (11) ma kształt czworoboku.
4. Wyładowywacz (30, 60, 70) według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że powierzchnia podtrzymująca (11) ma kształt prostokąta.
5. Wyładowywacz według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że powierzchnia podtrzymująca (11) ma kształt krzywej łamanej lub krzywej falistej.
6. Wyładowywacz (30, 60, 70) według zastrzeżeń 4, znamienny tym, że element podtrzymujący (49, 59) posiadający powierzchnię podtrzymującą (11) ma postać płaskiego prostopadłościanu.
7. Wyładowywacz (30, 60, 70) według jednego z poprzedzających zastrzeżeń, znamienny tym, że środki podtrzymujące (24, 48, 58) stanowią grupę (25, 25’) środków podtrzymujących dostosowanych do wprowadzania powierzchni podtrzymujących (11) do komory (5, 42, 52) pojemnika (1,41,51) przez grupę (G) otworów (10, 47, 57) w dnie (4, 46, 56) komory (5, 42, 52).
8. Wyładowywacz (70) według jednego z zastrzeżeń od 1 do 7, znamienny tym, że środki podtrzymujące (58) są dostosowane do wprowadzania powierzchni podtrzymujących (11) do komór (52) pojemnika (51) posiadającego rząd (9) komór (5, 51).
9. Wyładowywacz (30) według jednego z zastrzeżeń od 1 do 7, znamienny tym, że środki podtrzymujące (24) są dostosowane do wprowadzania powierzchni podtrzymujących (11) do komór (5) pojemnika (1) posiadającego co najmniej dwa rzędy (9) komór (5).
10. Wyładowywacz (30,7 0) według jednego z zastrzeżeń od 1 do 9, znamienny tym, że środki podtrzymujące (58) są dostosowane do jednoczesnego wprowadzania powierzchni podtrzymujących (11) do wszystkich komór (52) w rzędzie (9).
11. Wyładowywacz (60, 70) według jednego z poprzedzających zastrzeżeń, znamienny tym, że komora (42, 52) jest wyposażona w co najmniej dwie ściany.
12. Wyładowywacz (60, 70) według jednego z zastrzeżeń od 1 do 10, znamienny tym, że komora (42, 52) jest wyposażona w trzy ściany.
13. Wyładowywacz (30) według jednego z zastrzeżeń od 1 do 10, znamienny tym, że komora (5) jest wyposażona w cztery ściany (6a, 6b) o przekroju zasadniczo prostokątnym o boku (a) i boku (b).
14. Wyładowywacz (30, 70) według z poprzedzających zastrzeżeń, znamienny tym, że grupa (G) otworów (10, 57) jest rozmieszczona w szeregu w dnie (4, 56) komory (5, 51) pojemnika (1,51), biegnącym w kierunku prostopadłym do boku komory (5, 51).
15. Wyładowywacz (30, 60, 70) według jednego z poprzedzających zastrzeżeń, znamienny tym, że magazyn pośredni (31, 31’) zawiera zespół ruchomych ścianek bocznych (33, 33’) dostosowanych do liniowania artykułów prętopodobnych (R) w magazynie pośrednim (31,31’).
16. Wyładowywacz (30) według jednego z zastrzeżeń od 13 do 15, znamienny tym, że skrajne środki podtrzymujące w grupie środków podtrzymujących (24) są węższe niż pozostałe środki podtrzymujące tak, aby zapewnić przestrzeń pomiędzy ścianami bocznymi (6b) komory (5) pojemnika (1) równoległymi do boku (b) a skrajnymi środkami podtrzymującymi.
17. Wyładowywacz (30, 60, 70) według jednego z poprzedzających zastrzeżeń, znamienny tym, że ponadto zawiera przenośnik do transportowania wypełnionych i pustych pojemników usytuowany poniżej obszaru rozładowywania wypełnionego pojemnika (30).
18. Sposób wyładowania pojemnika (1) na artykuły prętopodobne (R) dla przemysłu tytoniowego znamienny tym, że umieszcza się pojemnik (1,41, 51) wypełniony artykułami prętopodobnymi (R), między magazynem pośrednim (31, 31’) a środkami podtrzymującymi (24, 58, 68) w obszarze (38) rozładowywania wypełnionego pojemnika (1, 41, 51), wprowadza się powierzchnie podtrzymujące (11) środków podtrzymujących (24) od dołu do komory pojemnika (1, 41, 51) wypełnionego artykułami prętopodobnymi (R) przez podłużne otwory (10, 47, 57) w dnie (4, 46, 56) komory (5, 42, 52) pojemnika (1,41,51), podnosi się zespół środków podtrzymujących (24, 58, 68) opróżniając komorę (5, 42, 52) pojemnika (1,41,51) z artykułów prętopodobnych (R) wprowadzając jednocześnie artykuły prętopodobne (R) do magazynu pośredniego (31,31’), wprowadza się zespół środków blokujących (35, 35’), podtrzymujących artykuły prętopodobne (R) wewnątrz magazynu pośredniego (31, 31’) wyładowywacza (30, 60, 70), wyprowadza się w dół środki podtrzymujące (24, 58, 68) z komór pojemnika (1,41, 51).
19. Sposób według zastrz. 18, znamienny tym, że po wprowadzeniu artykułów prętopodobnych (R) do magazynu pośredniego (31,31’) przesuwa się ruchome ścianki boczne (35, 35’) w celu wyliniowania artykułów prętopodobnych (R).
20. Sposób według zastrz. 18 albo 19, znamienny tym, że opuszcza się skrajne środki podtrzymujące z zespołu środków podtrzymujących (24), umożliwiając wprowadzenie zespołu środków blokujących (35, 35’), podtrzymujących artykuły prętopodobne (R) wewnątrz magazynu pośredniego (31,31 ’) wyładowywacza (30, 60, 70) i wprowadza się środki blokujące (35, 35’).
PL425826A 2018-06-05 2018-06-05 Sposób wyładowania i wyładowywacz pojemnika na artykuły prętopodobne dla przemysłu tytoniowego PL242869B1 (pl)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL425826A PL242869B1 (pl) 2018-06-05 2018-06-05 Sposób wyładowania i wyładowywacz pojemnika na artykuły prętopodobne dla przemysłu tytoniowego
PCT/IB2019/054660 WO2019234644A1 (en) 2018-06-05 2019-06-05 Unloader of rod-like articles of the tobacco industry
EP19759730.5A EP3801075B1 (en) 2018-06-05 2019-06-05 Unloader of rod-like articles of the tobacco industry

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL425826A PL242869B1 (pl) 2018-06-05 2018-06-05 Sposób wyładowania i wyładowywacz pojemnika na artykuły prętopodobne dla przemysłu tytoniowego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL425826A1 PL425826A1 (pl) 2019-12-16
PL242869B1 true PL242869B1 (pl) 2023-05-08

Family

ID=69054330

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL425826A PL242869B1 (pl) 2018-06-05 2018-06-05 Sposób wyładowania i wyładowywacz pojemnika na artykuły prętopodobne dla przemysłu tytoniowego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL242869B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL425826A1 (pl) 2019-12-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DK2816305T3 (en) Device for reading and reading a deposition plate of a freeze-drying plant and a method for this
US8197171B2 (en) Apparatus for loading and unloading a tray of a freeze drying plant and method thereof
JP5645654B2 (ja) 複数のラックユニット及び搬送室を含む収納ラックにおける収納物の収納方法並びにそのような収納ラック
CN104936874B (zh) 用于存储在灌装生产线中加工的塑料材料的物体的存储系统
US20150284192A1 (en) Device and method for stacking and de-stacking goods carriers
US11230398B2 (en) Feeding method and apparatus
US11753207B2 (en) Combination for transporting spacers for cigarette packs
US4324523A (en) System for handling tubular containers, including apparatus and cases therefor
PL242869B1 (pl) Sposób wyładowania i wyładowywacz pojemnika na artykuły prętopodobne dla przemysłu tytoniowego
US4247245A (en) Method for storing and transporting mixed cargo
ES2855725T3 (es) Dispositivo de carga y procedimiento para cargar recipientes de almacenamiento y transporte con envases de plástico
PL242689B1 (pl) Ładowacz pojemnika na artykuły prętopodobne przemysłu tytoniowego i sposób ładowania pojemnika
CN213862913U (zh) 套盒装盒机
EP3801075B1 (en) Unloader of rod-like articles of the tobacco industry
PL242868B1 (pl) System transportu artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego i sposób transportowania artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego
US5435446A (en) BGA tube
EP3801074A1 (en) Filler of rod-like articles of the tobacco industry
JP2004182368A (ja) 自動倉庫システム
JP2005306454A (ja) スティック状分包の多段重積機
US20230257197A1 (en) Storage rack for the storage of long goods
PL242032B1 (pl) Pojemnik na artykuły prętopodobne przemysłu tytoniowego
WO2019234641A1 (en) Transport system for rod-like articles of the tobacco industry
JP7216455B1 (ja) 箱詰め装置
CN118004759A (zh) 一种芯片rdt测试装卸设备
CN112278427A (zh) 一种盒体供给装置