PL242868B1 - System transportu artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego i sposób transportowania artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego - Google Patents

System transportu artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego i sposób transportowania artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego Download PDF

Info

Publication number
PL242868B1
PL242868B1 PL425823A PL42582318A PL242868B1 PL 242868 B1 PL242868 B1 PL 242868B1 PL 425823 A PL425823 A PL 425823A PL 42582318 A PL42582318 A PL 42582318A PL 242868 B1 PL242868 B1 PL 242868B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
container
articles
rod
chamber
loader
Prior art date
Application number
PL425823A
Other languages
English (en)
Other versions
PL425823A1 (pl
Inventor
Robert ZADĘCKI
Robert Zadęcki
Grzegorz Ugrewicz
Piotr Cepiński
Radosław OWCZAREK
Radosław Owczarek
Original Assignee
Int Tobacco Machinery Poland Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Int Tobacco Machinery Poland Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Int Tobacco Machinery Poland Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL425823A priority Critical patent/PL242868B1/pl
Priority to PCT/IB2019/054657 priority patent/WO2019234641A1/en
Publication of PL425823A1 publication Critical patent/PL425823A1/pl
Publication of PL242868B1 publication Critical patent/PL242868B1/pl

Links

Landscapes

  • Manufacturing Of Cigar And Cigarette Tobacco (AREA)
  • Packaging Of Annular Or Rod-Shaped Articles, Wearing Apparel, Cassettes, Or The Like (AREA)

Abstract

Przedmiotem zgłoszenia jest system transportowy artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego zawierający pojemnik transportowy (1) ładowacz (20) oraz wyładowywacz (30) charakteryzujący się tym, że pojemnik (1) jest zaopatrzony w otwory w dnie umożliwiające wprowadzenie środków podtrzymujących artykuły prętopodobne (R), natomiast ładowacz (20) i wyładowywacz (30) są zaopatrzone w środki podtrzymujące wprowadzane do pojemnika (1) od dołu poprzez otwory w dnie pojemnika (1) i dostosowane do ładowania i opróżniania pojemnika (1) od góry. Przedmiotem zgłoszenia jest również sposób transportowania artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego w systemie transportowym.

Description

Przedmiotem wynalazku jest System transportowy artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego i sposób transportowania artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego.
Wynalazek znajduje zastosowanie w przemyśle tytoniowym w zakresie transportu artykułów prętopodobnych za pomocą kaset i pojemników transportowych.
W stanie techniki znane są systemy transportowe do transportowania artykułów prętopodobnych za pomocą pojemników lub kaset. Są to z reguły kasety jednokomorowe lub kasety wielosegmentowe, przystosowane do ładowania na ładowaczu i do rozładowania na wyładowywaczu, przy czym w czas ie rozładowywania kaseta jest obracana.
Ze zgłoszenia EP16179251 A1 znane są kasety czterościenne i pięciościenne do czasowego przechowywania artykułów prętopodobnych, z których każda posiada otwartą stronę boczną oraz prostopadłą do niej otwartą stronę górną przez którą odbywa się napełnianie i opróżnianie kaset artykułami prętopodobnymi. Wypełniona kaseta jest stawiana na stacji wypełnionych kaset wyładowywacza. By możliwe było opróżnienie kaset czterościennych i pięciościennych tą samą stroną którą następuje ich napełnienie, kasety te wymagają obrócenia za pomocą zespołu obracającego, przed rozładowaniem w stacji opróżniania wypełnionej kasety.
Ze zgłoszenia EP0668028 A1 znany jest pojemnik z przegrodami na kasety wypełnione artykułami prętopodobnymi, służący do ich czasowego przechowywania. Pojemnik wyposażony jest w szyny, które wraz z przegrodami wyznaczają tory, po których do wnętrza pojemnika wprowadzane są wypełnione lub puste kasety. Kasety na artykuły prętopodobne wprowadzane do pojemnika, posiadają otwartą stronę przednią i otwartą stronę górną pozwalającą na ich napełnianie i opróżnianie.
Dokument EP3235389 A1 ujawnia pojemnik do przechowywania artykułów prętopodobnych w formie prostopadłościanu całkowicie lub częściowo zamkniętego z pięciu stron. Pojemnik ujawniony w europejskim zgłoszeniu, jest całkowicie otwarty od góry, dzięki czemu możliwe jest jego napełnianie, ponadto ścianki boczne mogą być względem siebie przemieszczane celem wyregulowania szerokości pojemnika.
Z dokumentu PL226406 B1 znane jest urządzenie, stacja oraz sposób napełniania otwartych od strony przedniej i górnej kaset artykułami przemysłu tytoniowego. Urządzenie ujawnione w polskim patencie posiada przyrząd napełniający, zmieniający w czasie pracy swoją konfigurację pomiędzy konfiguracją zamkniętą i otwartą pozwalającą na przepływ artykułów prętopodobnych, dostosowane jest ponadto do przesuwu liniowego, poprzez naprzemiennie wykonywanie suwów w górę i w dół. Rozwiązanie pozwala na gęste upakowanie artykułów prętopodobnych w zespole kaset napełnianych takimi artykułami.
Z dokumentu WO2008104403 A2 znane jest urządzenie do napełniania kaset artykułami prętopodobnymi. Ujawnione w międzynarodowym zgłoszeniu urządzenie do napełniania kaset zawiera środki prowadzące do zasilania przepływem masowym utworzonym przez artykuły prętopodobne obszaru napełniania oraz środki łączące do sprzęgania ze sobą kaset, które mają być napełnione środkami prowadzącymi. Rozwiązanie pozwala na równomierne załadowanie artykułów prętopodobnych do kaset.
Z dokumentu EP16179248 A1 znany jest sposób i urządzenie do opróżniania kaset na artykuły prętopodobne. Ujawnione w europejskim zgłoszeniu urządzenie jest wyposażone w moduł manipulacyjny, przystosowany do obracania kasety i umożliwienia grawitacyjnego odprowadzenia artykułów prętopodobnych poprzez otwartą stronę kasety, służącą również do jej napełniania i ustawioną w dół w trakcie procesu opróżniania.
Z patentu EP1118543 B1 znany jest sposób rozładowywania kaset tekturowych wypełnionych artykułami prętopodobnymi, w którym unosi się otwartą kasetę za pomocą podnośnika a następnie przekazuje na ramę obrotową w której następuje przekręcenie kasety o około 180°, celem jej opróżnienia.
Istotą wynalazku jest system transportowy artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego zawierający pojemnik transportowy, ładowacz oraz wyładowywacz, charakteryzujący się tym, że pojemnik jest zaopatrzony w otwory w dnie umożliwiające wprowadzenie środków podtrzymujących artykuły prętopodobne, natomiast ładowacz i wyładowywacz są zaopatrzone w środki podtrzymujące wprowadzane do pojemnika od dołu poprzez otwory w dnie pojemnika i dostosowane do ładowania i opróżniania pojemnika od góry.
Korzystnie system charakteryzuje się tym, że urządzenia wchodzące w skład systemu są dostosowane do ładowania i wyładowywania artykułów prętopodobnych bez konieczności obracania pojemnika transportowego.
Korzystnie system charakteryzuje się tym, że pojemnik transportowy zawiera komorę, o pionowych ścianach bocznych i przekroju poprzecznym zasadniczo prostokątnym o boku a i boku b, przy czym komora zawiera dno i jest przystosowana do załadunku i rozładunku artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego od góry, oraz tym, że w dnie komory pojemnika znajduje się grupa podłużnych otworów.
Korzystnie system charakteryzuje się tym, że pojemnik transportowy zawiera komory rozmieszczone w rzędach, przy czym każda komora posiada cztery ściany o pionowych ścianach bocznych.
Korzystnie system charakteryzuje się tym, że pojemnik transportowy zawiera komorę, o trzech pionowych ścianach bocznych i przekroju poprzecznym zasadniczo prostokątnym o boku a i boku b, przy czym komora zawiera dno i jest przystosowana do załadunku i rozładunku artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego od góry, oraz tym, że w dnie komory pojemnika znajduje się grupa podłużnych otworów.
Korzystnie system charakteryzuje się tym, że pojemnik transportowy zawiera rząd komór, o co najmniej dwóch pionowych ścianach bocznych i przekroju poprzecznym zasadniczo prostokątnym o boku a i boku b, przy czym komora zawiera dno i jest przystosowana do załadunku i rozładunku artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego od góry, oraz tym, że w dnie komory pojemnika znajduje się grupa podłużnych otworów.
Korzystnie system charakteryzuje się tym, że ładowacz zawiera zespół napełniający zmieniający w czasie pracy swoją konfigurację pomiędzy konfiguracją zamkniętą w której blokuje się przepływ artykułów prętopodobnych a konfiguracją otwartą która umożliwia przepływ artykułów prętopodobnych, do napełniania pojemnika artykułami prętopodobnymi, obszar napełniania pustego pojemnika usytuowany poniżej zespołu napełniającego oraz zawiera ruchome środki podtrzymujące, usytuowane poniżej obszaru napełniania pustego pojemnika, dostosowane do wprowadzania powierzchni podtrzymujących do podtrzymywania artykułów prętopodobnych od dołu do komory pojemnika przez podłużne otwory w dnie komory pojemnika.
Korzystnie system charakteryzuje się tym, że wyładowywacz zawiera ruchomy magazyn pośredni, obszar rozładowywania wypełnionego pojemnika usytuowany poniżej magazynu pośredniego oraz ruchome środki podtrzymujące usytuowane poniżej obszaru rozładowywania wypełnionego pojemnika, dostosowane do wprowadzania powierzchni podtrzymujących do podtrzymywania artykułów prętopodobnych od dołu do komory pojemnika przez podłużne otwory w dnie komory pojemnika, magazyn pośredni jest ruchomy w taki sposób, że przesuwa się z przestrzeni ponad obszarem rozładowywania w przestrzeń poza obszar rozładowywania, magazyn pośredni, o co najmniej dwóch pionowych ścianach bocznych, jest przystosowany do załadunku od dołu artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego, ponadto magazyn pośredni zaopatrzony jest w środki blokujące dostosowane do podtrzymywania artykułów prętopodobnych wewnątrz magazynu pośredniego.
Istotą wynalazku jest również sposób transportowania artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego w systemie transportowym zawierającym pojemnik transportowy, ładowacz oraz wyładowywacz, charakteryzujący się tym, że w celu napełnienia na ładowaczu pojemnika zaopatrzonego w otwory w dnie umożliwiające wprowadzenie środków podtrzymujących artykuły prętopodobne i w celu rozładowania wspomnianego pojemnika na wyładowywaczu wprowadza się środki podtrzymujące wprowadzane do pojemnika od dołu poprzez otwory w dnie pojemnika.
Przedmiot wynalazku został bliżej przedstawiony w korzystnym przykładzie wykonania na rysunku, na którym:
Fig. 1 przedstawia schematycznie system transportowy według wynalazku;
Fig. 2 przedstawia pojemnik wykorzystywany w systemie według wynalazku;
Fig. 3 przedstawia pojemnik wykorzystywany w systemie według wynalazku w widoku z góry;
Fig. 4 przedstawia szczegółowy widok komory pojemnika wraz z otworami w dnie komory;
Fig. 5 przedstawia szczegółowy widok komory pojemnika wraz z otworami w dnie komory i za- rysem powierzchni podtrzymujących;
Fig. 6 przedstawia ładowacz wykorzystywany w systemie według wynalazku;
Fig. 7 przedstawia w widoku z góry ładowacz wykorzystywany w systemie według wynalazku;
Fig. 8 przedstawia wyładowywacz wykorzystywany w systemie według wynalazku;
Fig. 9 przedstawia w widoku z góry wyładowywacz wykorzystywany w systemie według wynalazku;
Fig. 10 przedstawia schematycznie system transportowy według wynalazku z pojemnikiem jednokomorowym;
Fig. 11 przedstawia schematycznie system transportowy według wynalazku z pojemnikiem wyposażonym w jeden rząd komór;
Na fig. 1 został przedstawiony schematycznie system transportowy według wynalazku, który obejmuje pojemnik 1, ładowacz 20, wyładowywacz 30. Na fig. 1 przedstawiono schematycznie relację przestrzenną oraz funkcyjną pomiędzy elementami systemu. Artykuły prętopodobne R transportowane w postaci przepływu masowego docierają do ładowacza 20 od góry. W ładowaczu 20 pojemnik 1 jest zasypywany w zależności od konfiguracji rzędami lub w całości w przypadku pojemnika jednokomorowego. Następnie wypełniony pojemnik 1 jest transportowany w inne miejsce procesu produkcyjnego gdzie zostaje rozładowany w wyładowywaczu 30 do postaci przepływu masowego odprowadzanego ciągiem transportującym przepływ masowy do innego miejsca w systemie produkcji. Istotą systemu jest to, że wszystkie jego elementy składowe tj. pojemnik 1, ładowacz 20 oraz wyładowywacz 30 są dostosowane do wprowadzania artykułów prętopodobnych R do pojemnika od góry i odprowadzania artykułów prętopodobnych z pojemnika w kierunku do góry bez konieczności obracania pojemnika. Uzyskano to dzięki wykonaniu w dnie pojemnika otworów umożliwiających wprowadzenie środków podtrzymujących artykuły prętopodobne oraz wyposażeniu ładowacza 20 i wyładowywacza 30 w środki podtrzymujące wprowadzane do pojemnika od dołu poprzez otwory w dnie pojemnika 1 i dostosowaniu ich do ładowania i opróżniania pojemnika od góry.
Na fig. 2 został przedstawiony pojemnik 1 wykorzystywany w systemie według wynalazku w postaci przykładowego pojemnika wielokomorowego zastosowanego w pierwszym przykładzie wykonania systemu. W pokazanym pojemniku wypełniona jest tylko jedna komora, natomiast w czasie produkcji i magazynowania artykułów wypełnione są wszystkie komory pojemnika. Pojemnik wielokomorowy 1 jest przystosowany do napełniania artykułami prętopodobnymi R na stacji załadunkowej lub ładowaczu i do rozładunku artykułów prętopodobnych R na stacji rozładunkowej lub wyładowywaczu.
Pojemnik 1 pokazany na fig. 2 posiada cztery ściany boczne, dwie ściany boczne 2 o pierwszej długości oraz dwie ściany boczne 3 o drugiej długości oraz dno 4, przy czym pojemnik 1 jest otwarty od góry tzn. wszystkie komory 5 są otwarte od góry, natomiast dno 4 pojemnika wielokomorowego 1 stanowi dno każdej z komór 5. Pojemnik 1 zawiera rząd komór 5, przy czym każda komora 5 ma cztery pionowe ściany boczne 6a i 6b i przekrój poprzeczny zasadniczo prostokątny o boku a i b. Komora 5 ma dwie ściany 6a o szerokości a oraz dwie ściany 6b o szerokości b i ściany 6a są zasadniczo równoległe do ścian 2 pojemnika wielokomorowego 1, natomiast ściany 6b są zasadniczo równoległe do ścian 3 pojemnika wielokomorowego 1. Korzystnie wszystkie komory 5 pojemnika wielokomorowego 1 mają takie same wymiary. Ściany boczne 6a i 6b są utworzone przez ściany boczne 2 i 3 oraz przegrody 7 i 8, które przebiegają między ścianami 2 i 3, w pokazanym przykładzie wykonania pojemnik ma dwie przegrody 7 i trzy przegrody 8. Przegrody 7 i 8 mogą być połączone ze ścianami 2 i 3, przegrody 7 i 8 mogą mieć postać kratownicy połączonej ze ścianami 2 i 3. Przy czym możliwe jest rozwiązanie, w którym kratownica ma postać wkładki i daje się wyjmować z pojemnika 1. W pokazanym przykładzie wykonania pojemnik 1 posiada trzy rzędy 9 komór 5. Możliwy jest przykład wykonania, w którym pojemnik wielokomorowy 1 posiada jeden, dwa lub trzy rzędy 9 komór 5, możliwa jest również dowolna, większa liczba rzędów 9. Liczba komór 5 w rzędzie 9 może być dowolna, przy czym korzystnie jeden rząd 9 zawiera co najmniej dwie komory 5, w szczególności korzystnie zawiera cztery komory.
Ściany 6a, 6b komór 5, w tym ściany będące zewnętrznymi ścianami 2, 3 pojemnika 1, mogą być wykonane jako ażurowane, przykładowo mogą posiadać pionowe podłużne otwory lub posiadać wiele otworów o małej powierzchni. Dzięki temu pojemniki mogą mieć zmniejszoną wagę. Ponadto ściany mogą być karbowane. Pojemniki mogą być ożebrowane od zewnątrz w celu usztywnienia pojemnika.
Jak pokazano na fig. 3 komory 5 pojemnika 1 są otwarte od góry a podłużne otwory 10 (niewidoczne na fig. 2) w dnie 4 pojemnika 1 pozwalają na wprowadzanie zespołu 24 środków podtrzymujących do poszczególnych komór 5 pojemnika 1 od dołu. Tym samym osiągnięto korzystny efekt techniczny pozwalający na ładowanie pojemnika od góry. Na fig. 2 przedstawiono jedynie fragment zespołu 24 środków podtrzymujących stosowanych w ładowaczu i wyładowywaczu pojemników wielokomorowych, przy czym zespół 24 środków podtrzymujących posiada powierzchnie podtrzymujące 11, pokazane na fig. 5, do podtrzymywania artykułów prętopodobnych R usytuowane na elementach podtrzymujących wchodzących w skład grup 25 elementów podtrzymujących, gdzie liczba grup 25 środków podtrzymujących odpowiada ilości komór 5 w rzędzie. Zespół 24 środków podtrzymujących wykonuje ruch liniowy w kierunku pionowym, tzn. prostopadłym do dna 4 pojemnika 1 i umożliwia tym samym wprowadzanie artykułów prętopodobnych R do pojemnika 1 od góry w czasie ruchu w dół oraz wypychanie artykułów prętopodobnych R z napełnionej komory 5 lub z napełnionych komór 5 na wyładowywaczu o podobnej konstrukcji w czasie ruchu w górę. Dostosowanie podłużnych otworów 10 do wpro wadzania grup 25 środków podtrzymujących z zespołu 24 środków podtrzymujących, pozwala na osiągnięcie korzystnego efektu technicznego związanego z możliwością niezależnego napełniania i opróżniania artykułami prętopodobnymi R poszczególnych komór 5 pojemnika 1.
Komora 5 w przekroju poprzecznym (fig. 4), tzn. równoległym do dna pojemnika, jest prostokątna, przy czym prostokąt powstały w przekroju poprzecznym komory 5, ma wymiary a i b, które to wymiary a i b stanowią szerokości ścian 6a i 6b, co zostało pokazane w powiększeniu na fig. 3. W pokazanym przykładzie wykonania otwory 10 są prostokątne, a otwory 10 w dnie 4 komory 5 tworzą grupę G otworów 10 przebiegającą w kierunku k prostopadłym do boku a przekroju poprzecznego komory wielokomorowego pojemnika, a tym samym ściany 6a i rozmieszczone są w szeregu, przy czym kierunek k biegnie prostopadle do boku a przekroju komory 5. Oś m otworu 10 jest skierowana prostopadle do ściany 6b, czyli prostopadle do boku b przekroju komory 5. Zarówno na fig. 2 jak i na dalszych figurach pokazano przykładowy artykuł prętopodobny R przedstawiający położenie artykułów prętopodobnych R w komorze 5 względem podłużnych otworów 10 i ścian 6a i 6b. Grupa G może mieć dowolną konfigurację, otwory mogą być rozmieszczone nieregularnie. Na fig 4 pokazano liniami przerywanymi zarys powierzchni podtrzymujących 11, które mogą być zastosowane do podtrzymywania artykułów prętopodobnych R. Artykuły prętopodobne R w najniższej warstwie w komorze są zatem podpierane w wielu punktach, dzięki czemu nie ulegają zniekształceniu. Grupa G otworów 10 powinna obejmować co najmniej trzy otwory, przy czym korzystnie grupa obejmuje cztery, pięć lub sześć podłużnych otworów. Przy większej długości artykułów prętopodobnych R potrzebna jest większa ilość powierzchni podtrzymujących. W pokazanym na fig. 4 przykładzie wykonania otwór 10 w dnie 4 komory jest prostokątny o długości c i szerokości d. Powierzchnia podtrzymująca 11 może mieć postać prostokąta o długości e i szerokości f, które są odpowiednio mniejsze od długości c i szerokości d otworu 10.
Na fig. 6 przedstawia ładowacz wykorzystywany w systemie według wynalazku. Jak pokazano na fig. 6 ładowacz 20 wielokomorowego pojemnika 1 obejmuje zasobnik 21, w którym zgromadzone są artykuły prętopodobne R, zespół napełniający 23 do napełniania pojemnika wielokomorowego 1 oraz zespół środków podtrzymujących 24, który jest dostosowany do wprowadzania od dołu do komór 5 wielokomorowego pojemnika 1. Zasobnik 21 ładowacza 20 może być podłączony do dowolnego urządzenia zasilającego podłączonego do wlotu 22. W zasobniku 21 pokazano kilka artykułów prętopodobnych R, przy czym w czasie pracy zasobnik 21 jest całkowicie wypełniony artykułami prętopodobnymi R. Poniżej zasobnika 21 znajduje się zespół napełniający 23 (pokazany dla uproszczenia w postaci prostopadłościanu), który jest przystosowany do jednoczesnego podawania wielu artykułów prętopodobnych R. Zespół napełniający 23 może być wyposażony w sekcje napełniające do napełniania poszczególnych komór 5 pojemnika 1. Zespół napełniający 23 jest przystosowany do zmiany w czasie pracy ładowacza swojej konfiguracji pomiędzy konfiguracją zamkniętą w której blokuje się przepływ artykułów prętopodobnych R a konfiguracją otwartą która umożliwia przepływ artykułów prętopodobnych R w dół do komór 5 wielokomorowego pojemnika 1. Poniżej zespołu napełniającego 23 znajduje się tor ruchu L pojemników wielokomorowych 1, przy czym kierunek poruszania się pojemników pokazano strzałkami. Kolejne pojemniki 1 poruszają się po torze ruchu L jeden za drugim jak pokazano na fig. 4. Tor ruchu L obejmuje obszar 28 przyjmowania pustego pojemnika wielokomorowego 1, który znajduje się między zespołem napełniającym 23 a zespołem 24 środków podtrzymujących. Przemieszczenie pojemnika 1 po torze ruchu L pod zespołem napełniającym 23 jest możliwe jedynie dla zamkniętej konfiguracji tego zespołu. Poniżej toru ruchu L pojemnika 1 jest usytuowany zespół 24 środków podtrzymujących. Zespół 24 środków podtrzymujących obejmuje grupy 25 środków podtrzymujących połączonych elementem nośnym 26, który jest zamocowany na niepokazanym typowym układzie napędowym. Przykładowo układ napędowy może być układem wyposażonym w suwak i liniowy element napędowy. Grupy 25 środków podtrzymujących obejmują elementy podtrzymujące 27, które są wprowadzane do komór 5 pojemnika wielokomorowego 1 przez grupy G otworów 10 w dnie 4 pojemnika wielokomorowego 1 w kierunku od dołu. Możliwy jest również przykład wykonania, w którym skrajne środki podtrzymujące w zespole środków podtrzymujących 24 są węższe niż pozostałe środki podtrzymujące 24, tak aby zapewnić przestrzeń pomiędzy ścianami bocznymi 6a, 6b komór 5 pojemnika wielokomorowego 1 równoległymi do boku b a skrajnymi środkami podtrzymującymi. Ten przykład wykonania pozwala na uzyskanie korzystnego efektu technicznego związanego w wyeliminowaniem niekorzystnego gromadzenia się wysypującego się z artykułów prętopodobnych R tytoniu, który następnie osadza się rogach komór 5 pojemnika wielokomorowego 1.
Fig. 6 przedstawia ponadto położenie pojemnika wielokomorowego 1 względem zespołu napełniającego 23, dla którego może rozpocząć się proces napełniania komór wielokomorowego pojemnika 1 tzn.
takie, w którym rząd 9 pustych komór 5 pojemnika wielokomorowego 1 jest umieszczony bezpośrednio pod zespołem napełniającym 23, bezpośrednio tzn. tak, że artykuły prętopodobne R z otwartej konfiguracji zespołu napełniającego 23 mogą przepływać do komór 5. W czasie dostarczania pojemnika wielokomorowego 1 w torze ruchu L zespół napełniający 23 jest przestawiony w konfigurację zamkniętą. Należy zauważyć, że możliwe jest podanie pojemnika 1 w kierunku prostopadłym do kierunku L, natomiast zmiana położenia pojemnika 1 między etapami napełniania kolejnych rzędów 9 komór 5 będzie odbywać się w kierunku L. Należy zauważyć, że pojemniki wielokomorowe 1 mogą być przesuwane w kierunku L jak i w kierunku przeciwnym. Proces napełniania rzędu 9 komór 5 wielokomorowego pojemnika 1 może rozpocząć się w momencie, gdy rząd 9 pustych komór 5 pojemnika 1 znajduje się bezpośrednio pod zespołem napełniającym 23. W położeniu pokazanym na fig. 5 niewidoczny rząd 9 pod zespołem napełniającym 23 jest pusty. Następuje podniesienie zespołu 24 środków podtrzymujących w taki sposób, że grupy 25 środków podtrzymujących zostają wprowadzone przez otwory 10 w grupach G do komór 5, a powierzchnie podtrzymujące 11 zostają umieszczone tuż pod zespołem napełniającym 23, po czym następuje przestawienie zespołu napełniającego 23 z konfiguracji zamkniętej w konfigurację otwartą gdzie grupy środków podtrzymujących 25 z zespołu środków podtrzymujących 24 są wprowadzone do komór 5 wielokomorowego pojemnika 1, na wysokość odpowiadającą wysokości komory 5 tak, jak pokazano na fig. 8. Po przestawieniu zespołu napełniającego 23 w konfigurację otwartą rozpoczyna się ruch zespołu 24 środków podtrzymujących w dół w celu wysunięcia środków podtrzymujących z komór 5 przez otwory 10 w grupach G. W czasie ruchu zespołu 24 środków podtrzymujących w dół następuje przemieszczanie artykułów prętopodobnych R z zasobnika 21 przez zespół napełniający 23 jednocześnie do wszystkich komór 5 pojemnika wielokomorowego 1, w ostatnim etapie opuszczania zespołu 24 środków podtrzymujących następuje przestawienie zespołu napełniającego 23 z konfiguracji otwartej w konfigurację zamkniętą.
Fig. 7 przedstawia widok od góry na ładowacz 20 pojemnika 1 i na tor ruchu L pojemników 1. Pojemnik 1 jest pusty, pojemnik 1' jest w trakcie napełniania, pojemnik 1” jest wypełniony artykułami prętopodobnymi. Grupy 25 środków podtrzymujących usytuowane są bezpośrednio pod komorami 5 na wprost otworów 10 w dnie 4 pojemnika wielokomorowego 1.
Na fig. 8 przedstawiono wyładowywacz wykorzystywany w systemie według wynalazku. Pokazany na fig. 8 wyładowywacz 30 wielokomorowego pojemnika 1 jest wyposażony w magazyn pośredni 31. Wyładowywacz 30 posiada obszar 38 przyjmowania wypełnionego wielokomorowego pojemnika 1 oraz zespół 24 środków podtrzymujących. Magazyn pośredni 31 jest wykonany jako przesuwny i jest przystosowany do czasowego przyjmowania artykułów prętopodobnych R do komór pośrednich 32 pokazanych liniami przerywanymi, fig. 5 nie przedstawia wyposażenia magazynu pośredniego 32, które zostanie omówione poniżej. Magazyn pośredni 31 wykonuje nawrotne ruchy liniowe w kierunku N, przy czym dla uproszczenia nie pokazano zespołu napędowego. Poniżej magazynu pośredniego 31 znajduje się tor ruchu M wypełnionych pojemników napełniających 1, przy czym kierunek przemieszczania wypełnionego pojemnika 1 pokazano strzałkami.
Fig. 9 przedstawia widok z góry na wyładowywacz 30 i tor ruchu M pojemników 1. Tor ruchu M obejmuje obszar 38 przyjmowania wypełnionego pojemnika wielokomorowego 1, który znajduje się między magazynem pośrednim 31 a zespołem 24 środków podtrzymujących. Kolejne wypełnione pojemniki 1 poruszają się po torze ruchu M jeden za drugim. Poniżej obszaru 38 przyjmowania wypełnionego pojemnika 1 jest usytuowany zespół 24 środków podtrzymujących. Zespół 24 środków podtrzymujących obejmuje grupy 25 środków podtrzymujących połączonych elementem nośnym 26, który jest zamocowany na niepokazanym typowym układzie napędowym. Przykładowo układ napędowy może być układem wyposażonym w suwak i liniowy element napędowy. Grupy 25 środków podtrzymujących obejmują elementy podtrzymujące 27, które są dostosowane do wprowadzania ich do komór 5 pojemnika wielokomorowego 1 przez grupy G otworów 10 w dnie 4 pojemnika wielokomorowego 1 w kierunku od dołu. Grupy 25 środków podtrzymujących w czasie wprowadzania do komór 5 i ruchu do góry w obrębie komór 5 są dostosowane do wypychania artykułów prętopodobnych R zgromadzonych w komorach 5 pojemnika 1 do komór pośrednich 32 magazynu pośredniego 31. Możliwy jest również taki przykład wykonania wyładowywacza, w którym grupy środków podtrzymujących 25 z zespołu środków podtrzymujących 24 poruszają się niezależnie od siebie oraz przykład wykonania, w którym zespół środków podtrzymujących 24 dostosowany jest do jednoczesnego wprowadzania od dołu, do wszystkich komór 5 wielokomorowego pojemnika 1.
Na fig. 10 został przedstawiony schematycznie system transportowy według wynalazku, który obejmuje pojemnik 41, ładowacz 40, wyładowywacz 60, przy czym pojemnik 41 jest pojemnikiem jednokomorowym. Pojemnik 41 posiada komorę 42 utworzoną przez trzy ściany, ścianę tylną 43 i dwie ściany boczne 44 i 45. Pojemnik posiada dno 46, w którym są usytuowane otwory 47, przy czym otwory 47 są rozmieszczone w rzędach. Poprzez otwory 47 w dnie 46 pojemnika 41 wprowadzane są środki podtrzymujące 48. Analogicznie jak w pierwszym przykładzie wykonania na fig. 10 przedstawiono schematycznie relację przestrzenną oraz funkcyjną pomiędzy elementami systemu. Artykuły prętopodobne R transportowane w postaci przepływu masowego docierają do ładowacza 40 od góry. W ładowaczu 40 pojemnik jednokomorowy 41 jest zasypywany na całej szerokości pojemnika 41. Następnie wypełniony pojemnik 41 jest transportowany w inne miejsce procesu produkcyjnego gdzie zostaje rozładowany w wyładowywaczu 60 do postaci przepływu masowego odprowadzanego ciągiem transportującym przepływ masowy do innego miejsca w systemie produkcji. Elementy składowe systemu tj. pojemnik 41, ładowacz 40 oraz wyładowywacz 60 są dostosowane do wprowadzania artykułów prętopodobnych R do pojemnika od góry i odprowadzania artykułów prętopodobnych z pojemnika w kierunku do góry bez konieczności obracania pojemnika.
Na fig. 11 został przedstawiony schematycznie system transportowy według wynalazku, który obejmuje pojemnik 51, ładowacz 50, wyładowywacz 70, przy czym pojemnik 51 jest pojemnikiem wyposażonym w rząd komór. Pojemnik 51 posiada komory 52, przy czym każda komora jest utworzona przez trzy ściany, ścianę tylną 53 i dwie ściany boczne 54 i 55. Komora 52 może być utworzona jedynie przez dwie ściany boczne 54 i 55. Każda komora ma dno 56, w którym jest usytuowana grupa otworów 57. Poprzez otwory 57 w dnie 56 pojemnika 51 wprowadzane są środki podtrzymujące 58. Na fig. 10 przedstawiono schematycznie relację przestrzenną oraz funkcyjną pomiędzy elementami systemu analogiczną do poprzednich przykładów wykonania. Artykuły prętopodobne R transportowane w postaci przepływu masowego docierają do ładowacza 50 od góry. W ładowaczu 50 zasypywane są jednocześnie wszystkie komory w pojemniku 51. Następnie wypełniony pojemnik 1 jest transportowany w inne miejsce procesu produkcyjnego gdzie zostaje rozładowany w wyładowywaczu 70 do postaci przepływu masowego odprowadzanego ciągiem transportującym przepływ masowy do innego miejsca w systemie produkcji. Elementy składowe systemu tj. pojemnik 51, ładowacz 50 oraz wyładowywacz 70 są dostosowane do wprowadzania artykułów prętopodobnych R do pojemnika od góry i odprowadzania artykułów prętopodobnych z pojemnika w kierunku do góry bez konieczności obracania pojemnika.

Claims (9)

1. System transportowy artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego zawierający pojemnik transportowy (1,41,51), ładowacz (20, 40, 50), wyładowywacz (30, 60, 70), znamienny tym, że pojemnik (1,41,51) jest zaopatrzony w otwory (10, 47, 57) w dnie (4, 46, 56) umożliwiające wprowadzenie środków (24, 48, 58) podtrzymujących artykuły prętopodobne (R), natomiast ładowacz (20, 40, 50) i wyładowywacz (30, 60, 70) są zaopatrzone w środki podtrzymujące (24, 48, 58) wprowadzane do pojemnika (1, 41, 51) od dołu poprzez otwory (10, 47, 57) w dnie (4, 46, 56) pojemnika (1, 41, 51) i dostosowane do ładowania i opróżniania pojemnika (1, 41, 51) od góry.
2. System według zastrz. 1 znamienny tym, że urządzenia wchodzące w skład systemu są dostosowane do ładowania i wyładowywania artykułów prętopodobnych (R) bez konieczności obracania pojemnika transportowego (1,41,51).
3. System według zastrz. 1 albo 2 znamienny tym, że pojemnik transportowy (1) zawiera komorę (5), o pionowych ścianach bocznych (6a, 6b) i przekroju poprzecznym zasadniczo prostokątnym o boku (a) i boku (b), przy czym komora (5) zawiera dno (4) i jest przystosowana do załadunku i rozładunku artykułów prętopodobnych (R) przemysłu tytoniowego od góry, oraz tym, że w dnie (4) komory pojemnika (1) znajduje się grupa (G) podłużnych otworów (10).
4. System według zastrz. 3, znamienny tym, że pojemnik transportowy (1) zawiera komory (5) rozmieszczone w rzędach, przy czym każda komora posiada cztery ściany o pionowych ścianach bocznych (6a, 6b).
5. System według zastrz. 1 albo 2 znamienny tym, że pojemnik transportowy (41) zawiera komorę (42), o trzech pionowych ścianach bocznych (43, 44, 45) i przekroju poprzecznym zasadniczo prostokątnym o boku (a) i boku (b), przy czym komora (42) zawiera dno (46) i jest przystosowana do załadunku i rozładunku artykułów prętopodobnych (R) przemysłu tytoniowego od góry, oraz tym, że w dnie (46) komory (42) pojemnika (41) znajduje się grupa (G) podłużnych otworów (47).
6. System według zastrz. 1 albo 2 znamienny tym, że pojemnik transportowy (51) zawiera rząd (9) komór (52), o co najmniej dwóch pionowych ścianach bocznych (53, 54, 55) i przekroju poprzecznym zasadniczo prostokątnym o boku (a) i boku (b), przy czym komora (52) zawiera dno (56) i jest przystosowana do załadunku i rozładunku artykułów prętopodobnych (R) przemysłu tytoniowego od góry, oraz tym, że w dnie (56) komory (52) pojemnika (51) znajduje się grupa (G) podłużnych otworów (57).
7. System według któregokolwiek z zastrz. od 1 do 6 znamienny tym, że ładowacz zawiera zespół napełniający (23) zmieniający w czasie pracy swoją konfigurację pomiędzy konfiguracją zamkniętą, w której blokuje się przepływ artykułów prętopodobnych (R) a konfiguracją otwartą, która umożliwia przepływ artykułów prętopodobnych (R), do napełniania pojemnika (1) artykułami prętopodobnymi (R), obszar (28) napełniania pustego pojemnika (1, 41, 51) usytuowany poniżej zespołu napełniającego (23), oraz zawiera ruchome środki podtrzymujące (24, 48, 58), usytuowane poniżej obszaru napełniania pustego pojemnika (1,41, 51), dostosowane do wprowadzania powierzchni podtrzymujących (11) do podtrzymywania artykułów prętopodobnych (R) od dołu do komory pojemnika (1, 41, 51) przez podłużne otwory (10, 47, 57) w dnie (4, 46, 56) komory (5, 42, 52) pojemnika (1,41,51).
8. System według któregokolwiek z zastrz. od 1 do 6 znamienny tym, że wyładowywacz zawiera ruchomy magazyn pośredni (31), obszar (38) rozładowywania wypełnionego pojemnika (1,41,51) usytuowany poniżej magazynu pośredniego (31,31'), oraz ruchome środki podtrzymujące (24) usytuowane poniżej obszaru rozładowywania (38) wypełnionego pojemnika (1), dostosowane do wprowadzania powierzchni podtrzymujących (11) do podtrzymywania artykułów prętopodobnych (R) od dołu do komory (5) pojemnika (1) przez podłużne otwory (10) w dnie (4) komory (5) pojemnika (1), magazyn pośredni (31) jest ruchomy w taki sposób, że przesuwa się z przestrzeni ponad obszarem rozładowywania (38) w przestrzeń poza obszar rozładowywania (38), magazyn pośredni (31), o co najmniej dwóch pionowych ścianach bocznych, jest przystosowany do załadunku od dołu artykułów prętopodobnych (R) przemysłu tytoniowego, ponadto magazyn pośredni (31) zaopatrzony jest w środki blokujące (35, 35') dostosowane do podtrzymywania artykułów prętopodobnych (R) wewnątrz magazynu pośredniego (31).
9. Sposób transportowania artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego w systemie transportowym zawierającym pojemnik transportowy (1,41,51) ładowacz (20, 40, 50) wyładowywacz (30, 60, 70) znamienny tym, że w celu napełnienia na ładowaczu (20, 40, 50) pojemnika (1, 41, 51) zaopatrzonego w otwory (10, 47, 57) w dnie (4, 46, 56) umożliwiające wprowadzenie środków (24, 48, 58) podtrzymujących artykuły prętopodobne (R) i w celu rozładowania wspomnianego pojemnika (1, 41, 51) na wyładowywaczu (30, 60, 70) wprowadza się środki podtrzymujące (24, 48, 58) wprowadzane do pojemnika (1, 41, 51) od dołu poprzez otwory (10, 47, 57) w dnie (4, 46, 56) pojemnika (1,41,51).
PL425823A 2018-06-05 2018-06-05 System transportu artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego i sposób transportowania artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego PL242868B1 (pl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL425823A PL242868B1 (pl) 2018-06-05 2018-06-05 System transportu artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego i sposób transportowania artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego
PCT/IB2019/054657 WO2019234641A1 (en) 2018-06-05 2019-06-05 Transport system for rod-like articles of the tobacco industry

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL425823A PL242868B1 (pl) 2018-06-05 2018-06-05 System transportu artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego i sposób transportowania artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL425823A1 PL425823A1 (pl) 2019-12-16
PL242868B1 true PL242868B1 (pl) 2023-05-08

Family

ID=69054346

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL425823A PL242868B1 (pl) 2018-06-05 2018-06-05 System transportu artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego i sposób transportowania artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL242868B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL425823A1 (pl) 2019-12-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11649112B2 (en) Method for storing and retrieving objects, and storage system for carrying out the method
RU2560019C2 (ru) Устройство и способ упаковывания тонкостенных контейнеров и группа загрузки вышеуказанных контейнеров
US10822218B2 (en) Storage system for storing objects of plastic material processed in a bottling line
ES2369860T3 (es) Estación de empaque separada.
US20130129455A1 (en) Storage and order collection system
EP3887293B1 (en) Storage container for automated storage and retrieval system
CN104936874A (zh) 用于存储在灌装生产线中加工的塑料材料的物体的存储系统
AU2014233803B2 (en) A transporting unit for live poultry and handling method using the transporting unit
US12043430B2 (en) Feeding method and apparatus
PL393103A1 (pl) Urządzenie do napełniania wnęki, stacja napełniająca oraz sposób napełniania wnęki
US5183380A (en) Apparatus including an endless pocket conveyor for automatically transferring stacks of packaging blanks to a blank magazine of a packaging machine
US11753208B2 (en) Method for transporting spacers for cigarette packs
US20050158154A1 (en) Warehouse system and a method for temporary storage of articles
PL212816B1 (pl) Uklad urzadzen do transportu elementów pretopodobnych w instalacji produkcyjnej przemyslu tytoniowego
ES2855725T3 (es) Dispositivo de carga y procedimiento para cargar recipientes de almacenamiento y transporte con envases de plástico
PL242868B1 (pl) System transportu artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego i sposób transportowania artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego
EP3801074B1 (en) Filler of rod-like articles of the tobacco industry
JP6857881B2 (ja) 自動倉庫
WO2019234641A1 (en) Transport system for rod-like articles of the tobacco industry
US2893594A (en) Bulk storage of cans for delivery to an operating unit
EP3801075B1 (en) Unloader of rod-like articles of the tobacco industry
PL242689B1 (pl) Ładowacz pojemnika na artykuły prętopodobne przemysłu tytoniowego i sposób ładowania pojemnika
CN101677626A (zh) 用于填装竖盒排架的填装仓以及具有这种填装仓的填装站
PL242869B1 (pl) Sposób wyładowania i wyładowywacz pojemnika na artykuły prętopodobne dla przemysłu tytoniowego
PL242032B1 (pl) Pojemnik na artykuły prętopodobne przemysłu tytoniowego