PL242689B1 - Ładowacz pojemnika na artykuły prętopodobne przemysłu tytoniowego i sposób ładowania pojemnika - Google Patents

Ładowacz pojemnika na artykuły prętopodobne przemysłu tytoniowego i sposób ładowania pojemnika Download PDF

Info

Publication number
PL242689B1
PL242689B1 PL425825A PL42582518A PL242689B1 PL 242689 B1 PL242689 B1 PL 242689B1 PL 425825 A PL425825 A PL 425825A PL 42582518 A PL42582518 A PL 42582518A PL 242689 B1 PL242689 B1 PL 242689B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
container
loader
articles
rod
chamber
Prior art date
Application number
PL425825A
Other languages
English (en)
Other versions
PL425825A1 (pl
Inventor
Robert ZADĘCKI
Robert Zadęcki
Grzegorz Ugrewicz
Piotr Cepiński
Radosław OWCZAREK
Radosław Owczarek
Original Assignee
Int Tobacco Machinery Poland Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Int Tobacco Machinery Poland Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Int Tobacco Machinery Poland Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL425825A priority Critical patent/PL242689B1/pl
Priority to EP19761943.0A priority patent/EP3801074B1/en
Priority to PCT/IB2019/054659 priority patent/WO2019234643A1/en
Publication of PL425825A1 publication Critical patent/PL425825A1/pl
Publication of PL242689B1 publication Critical patent/PL242689B1/pl

Links

Landscapes

  • Wrapping Of Specific Fragile Articles (AREA)
  • Manufacturing Of Cigar And Cigarette Tobacco (AREA)

Abstract

Przedmiotem zgłoszenia jest ładowacz (20) pojemnika (1) na artykuły prętodpodobne (R) przemysłu tytoniowego do napełniania pojemnika (1) od góry zawierający: zasobnik (21) mieszczący artykuły prętopodobne (R) przemysłu tytoniowego, zespół napełniający (23) zmieniający w czasie pracy swoją konfigurację pomiędzy konfiguracją zamkniętą, w której blokuje się przepływ artykułów prętopodobnych (R) a konfiguracją otwartą, która umożliwia przepływ artykułów prętopodobnych (R), do napełniania pojemnika (1) artykułami prętopodobnymi (R), obszar napełniania pustego pojemnika (1) usytuowany poniżej zespołu napełniającego (23). Ładowacz charakteryzuje się tym, że zawiera ruchome środki podtrzymujące (24), usytuowane poniżej obszaru napełniania pustego pojemnika (1), dostosowane do wprowadzania powierzchni podtrzymujących do podtrzymywania artykułów prętopodobnych od dołu do komory pojemnika (1) przez podłużne otwory w dnie komory pojemnika (1). Przedmiotem zgłoszenia jest również sposób napełniania pojemnika.

Description

Przedmiotem wynalazku jest ładowacz pojemnika na artykuły prętopodobne przemysłu tytoniowego i sposób ładowania pojemnika.
W przemyśle tytoniowym powszechnie stosowane są ładowacze pojemników (kaset) służące do ich napełniania artykułami prętopodobnymi, celem czasowego przechowania wspomnianych artykułów np. w przypadku spadku wydajności lub zatrzymania maszyn produkcyjnych lub do momentu przetransportowania do stacji rozładowującej. Producenci oczekują przy tym od ładowaczy pojemników na artykuły prętopodobne, możliwości szybkiego ładowania pojemników o dużej objętości, przy jednoczesnym jak najbardziej zwartym układaniu artykułów prętopodobnych w pojemniku, bez luk pomiędzy artykułami i ograniczeniu ryzyka układania wspominanych artykułów poprzecznie względem siebie.
Z dokumentu PL226406 B1 znane jest urządzenie, stacja oraz sposób napełniania otwartych od strony przedniej i górnej kaset artykułami przemysłu tytoniowego. Urządzenie ujawnione w polskim patencie posiada przyrząd napełniający, zmieniający w czasie pracy swoją konfigurację pomiędzy konfiguracją zamkniętą i otwartą pozwalającą na przepływ artykułów prętopodobnych, dostosowane jest ponadto do przesuwu liniowego, poprzez naprzemiennie wykonywanie suwów w górę i w dół. Rozwiązanie pozwala na gęste upakowanie artykułów prętopodobnych w zespole kaset napełnianych takimi artykułami.
Z dokumentu WO2008104403 A2 znane jest urządzenie do napełniania kaset artykułami prętopodobnymi. Ujawnione w międzynarodowym zgłoszeniu urządzenie do napełniania kaset zawiera środki prowadzące do zasilania przepływem masowym utworzonym przez artykuły prętopodobne obszaru napełniania oraz środki łączące do sprzęgania ze sobą kaset, które mają być napełnione środkami prowadzącymi. Rozwiązanie pozwala na równomierne załadowanie artykułów prętopodobnych do kaset.
Celem wynalazku jest wprowadzenie usprawnień w ładowaniu pojemników artykułami prętopodobnymi.
Istotą wynalazku jest ładowacz pojemnika na artykuły prętopodobne przemysłu tytoniowego do napełniania pojemnika od góry zawierający zasobnik mieszczący artykuły prętopodobne przemysłu tytoniowego, zespół napełniający zmieniający w czasie pracy swoją konfigurację pomiędzy konfiguracją zamkniętą w której blokuje się przepływ artykułów prętopodobnych a konfiguracją otwartą która umożliwia przepływ artykułów prętopodobnych, do napełniania pojemnika artykułami prętopodobnymi oraz obszar napełniania pustego pojemnika usytuowany poniżej zespołu napełniającego, charakteryzujący się tym, że zawiera ruchome środki podtrzymujące, usytuowane poniżej obszaru napełniania pustego pojemnika, dostosowane do wprowadzania powierzchni podtrzymujących do podtrzymywania artykułów prętopodobnych od dołu do komory pojemnika przez podłużne otwory w dnie komory pojemnika.
Korzystnie ładowacz charakteryzuje się tym, że powierzchnia podtrzymująca ma kształt dostosowany do podłużnego otworu w dnie komory pojemnika.
Korzystnie ładowacz charakteryzuje się tym, że powierzchnia podtrzymująca ma kształt czworoboku.
Korzystnie ładowacz charakteryzuje się tym, że powierzchnia podtrzymująca ma kształt prostokąta.
Korzystnie ładowacz charakteryzuje się tym, że powierzchnia podtrzymująca ma kształt krzywej łamanej lub krzywej falistej.
Korzystnie ładowacz charakteryzuje się tym, że element podtrzymujący posiadający powierzchnię podtrzymującą ma postać płaskiego prostopadłościanu.
Korzystnie ładowacz charakteryzuje się tym, że środki podtrzymujące stanowią grupę środków podtrzymujących dostosowanych do wprowadzania powierzchni podtrzymujących do komory pojemnika przez grupę otworów w dnie komory.
Korzystnie ładowacz charakteryzuje się tym, że środki podtrzymujące są dostosowane do wprowadzania powierzchni podtrzymujących do komór pojemnika posiadającego rząd komór.
Korzystnie ładowacz charakteryzuje się tym, że środki podtrzymujące są dostosowane do wprowadzania powierzchni podtrzymujących do komór pojemnika posiadającego co najmniej dwa rzędy komór.
Korzystnie ładowacz charakteryzuje się tym, że środki podtrzymujące są dostosowane do jednoczesnego wprowadzania powierzchni podtrzymujących do wszystkich komór w rzędzie.
Korzystnie ładowacz charakteryzuje się tym, że komora jest wyposażona w co najmniej dwie ściany.
Korzystnie ładowacz charakteryzuje się tym, że komora jest wyposażona w trzy ściany.
Korzystnie ładowacz charakteryzuje się tym, że komora jest wyposażona w cztery ściany o przekroju zasadniczo prostokątnym o boku a i boku b.
Korzystnie ładowacz charakteryzuje się tym, że grupa otworów jest rozmieszczona w szeregu w dnie komory pojemnika, biegnącym w kierunku k prostopadłym do boku komory.
Korzystnie ładowacz charakteryzuje się tym, że ponadto zawiera przenośnik do transportowania pustych i wypełnionych pojemników usytuowany poniżej obszaru napełniania pustego pojemnika.
Istotą wynalazku jest również sposób ładowania pojemnika na artykuły prętopodobne przemysłu tytoniowego od góry, charakteryzujący się tym, że pod zespołem napełniającym ładowacza umieszcza się pojemnik zawierający co najmniej jedną komorę do ładowania artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego oraz podłużne otwory w dnie komory pojemnika, wprowadza się powierzchnie podtrzymujące środków podtrzymujących od dołu do komór pojemnika przez podłużne otwory w dnie komory pojemnika, na wysokość odpowiadającą wysokości komory pojemnika. Ponadto sposób charakteryzuje się tym, że zmienia się konfigurację zamkniętą zespołu napełniającego na konfiguracją otwartą umożliwiając przepływ artykułów prętopodobnych do komór pojemnika, obniża się położenie środków podtrzymujących napełniając komory pojemnika artykułami prętopodobnymi, aż do momentu wysunięcia powierzchni podtrzymujących środków podtrzymujących z otworów w dnie komór pojemnika i zmienia się konfigurację otwartą zespołu napełniającego na konfiguracją zamkniętą uniemożliwiając przepływ artykułów prętopodobnych do komór pojemnika.
Zaletą ładowacza i sposobu ładowania według wynalazku jest możliwość szybkiego ładowania artykułów prętopodobnych od góry, jednocześnie do wielu komór pojemnika wielokomorowego, przy zapewnieniu zwartego ułożenia wspomnianych artykułów, bez luk pomiędzy nimi i ograniczeniu ryzyka układania artykułów prętopodobnych poprzecznie względem siebie. Ponadto zaletą ładowacza według wynalazku jest kompaktowa budowa i niewychodzenie gabarytów zespołów ładowacza poza szerokość toru ruchu napełnianych pojemników, w widoku z góry. Dodatkowo, rozwiązanie według wynalazku pozwala wyeliminować ryzyko powstawania uszkodzeń fizycznych artykułów prętopodobnych w trakcie ładowania, przy jednoczesnym zwiększeniu szybkości napełniania.
Przedmiot wynalazku został bliżej przedstawiony w korzystnym przykładzie wykonania na rysunku, na którym:
Fig. 1 przedstawia pojemnik na artykuły prętopodobne w widoku izometrycznym;
Fig. 2 przedstawia pojemnik na artykuły prętopodobne w widoku z góry;
Fig. 3 przedstawia szczegółowy widok komory pojemnika wraz z otworami w dnie komory;
Fig. 4 przedstawia szczegółowy widok komory pojemnika wraz z otworami w dnie komory i zarysem powierzchni podtrzymujących;
Fig. 5 przedstawia ładowacz pojemnika w widoku izometrycznym;
Fig. 6 przedstawia ładowacz pojemnika w widoku z góry;
Fig. 7 przedstawia ładowacz pojemnika w przekroju pionowym A-A;
Fig. 8 przedstawia ładowacz pojemnika w przekroju pionowym, w konfiguracji otwartej zespołu napełniającego;
Fig. 9 przedstawia ładowacz pojemnika w przekroju pionowym, w konfiguracji zamkniętej zespołu napełniającego po napełnieniu pojemnika;
Fig. 10 przedstawia korzystny przykład wykonania ładowacza według wynalazku dostosowany do ładowania pojemników jednokomorowych;
Fig. 11 przedstawia korzystny przykład wykonania ładowacza według wynalazku dostosowany do ładowania pojemników jednorzędowych wielokomorowych;
Ładowacz pojemnika według niniejszego wynalazku jest przystosowany do pojemnika posiadającego co najmniej jedną komorę, dlatego w pierwszej kolejności zostanie przedstawiony przykład wykonania samego pojemnika, a następnie przykład wykonania ładowacza pojemnika.
Pojemnik, został przedstawiony poniżej w korzystnym przykładzie wykonania w postaci wielokomorowej. Na fig. 1 jest pokazany przykładowy pojemnik wielokomorowy, w którym wypełniona jest tylko jedna komora, w procesie napełniania i magazynowania artykułów wypełnione zostają zwykle wszystkie komory pojemnika, przy czym pojemnik jest przystosowany do napełniania jednocześnie kilku komór w rzędzie, przy czym pojemnik może mieć wypełniony tylko jeden rząd komór lub tylko część komór w rzędzie.
Pojemnik 1 pokazany na fig. 1 posiada cztery ściany boczne, dwie ściany boczne 2 o pierwszej długości oraz dwie ściany boczne 3 o drugiej długości oraz dno 4, przy czym pojemnik 1 jest otwarty od góry tzn. wszystkie komory 5 są otwarte od góry, natomiast dno 4 pojemnika wielokomorowego 1 stanowi dno każdej z komór 5. Pojemnik 1 zawiera rząd 9 komór 5, przy czym każda komora 5 ma cztery pionowe ściany boczne 6a i 6b i przekrój poprzeczny zasadniczo prostokątny o boku a i b. Komora 5 ma dwie ściany 6a o szerokości a oraz dwie ściany 6b o szerokości b i ściany 6a są zasadniczo równoległe do ścian 2 pojemnika wielokomorowego 1, natomiast ściany 6b są zasadniczo równoległe do ścian 3 pojemnika wielokomorowego 1. Korzystnie wszystkie komory 5 mają takie same wymiary. Ściany boczne 6a i 6b są utworzone przez ściany boczne 2 i 3 oraz przegrody 7 i 8, które przebiegają między ścianami 2 i 3, w pokazanym przykładzie wykonania pojemnik ma dwie przegrody 7 i trzy przegrody 8. Przegrody 7 i 8 mogą być połączone ze ścianami 2 i 3, przegrody 7 i 8 mogą mieć postać kratownicy połączonej ze ścianami 2 i 3. Przy czym możliwe jest rozwiązanie, w którym kratownica ma postać wkładki i daje się wyjmować z pojemnika 1. W pokazanym przykładzie wykonania pojemnik 1 posiada trzy rzędy 9 komór 5. Możliwe jest wykonanie, w którym pojemnik wielokomorowy 1 posiada jeden rząd 9 lub dwa rzędy 9 komór 5, możliwa jest również dowolna większa liczba rzędów 9. Liczba komór 5 w rzędzie 9 może być dowolna, przy czym korzystnie jeden rząd 9 zawiera co najmniej dwie komory 5, w szczególności korzystnie zawiera cztery komory.
Jak pokazano na fig. 1 komory 5 pojemnika 1 są otwarte od góry, a podłużne otwory 10 (niewidoczne na fig. 1) w dnie 4 pojemnika 1 pozwalają na wprowadzanie zespołu 24 środków podtrzymujących do poszczególnych komór 5 pojemnika 1 od dołu poprzez grupę G podłużnych otworów 10 w dnie 4 komór 5. Tym samym osiągnięto korzystny efekt techniczny pozwalający na ładowanie pojemnika od góry. Na fig. 1 przedstawiono jedynie fragment zespołu 24 środków podtrzymujących stosowanych w ładowaczu i wyładowywaczu pojemników wielokomorowych, przy czym zespół 24 środków podtrzymujących posiada powierzchnie podtrzymujące 11 (pokazane na fig. 4) do podtrzymywania artykułów prętopodobnych R usytuowane na elementach podtrzymujących wchodzących w skład grupy 25 środków podtrzymujących, gdzie liczba grup 25 elementów podtrzymujących odpowiada ilości komór 5 w rzędzie. Zespół 24 środków podtrzymujących wykonuje ruch liniowy w kierunku piono wym, tzn. prostopadłym do dna 4 pojemnika 1 i umożliwia tym samym wprowadzanie artykułów prętopodobnych R do pojemnika 1 od góry oraz wypychanie artykułów prętopodobnych R z pokazanej napełnionej komory 5 lub z napełnionych komór 5 na wyładowywaczu. Dostosowanie podłużnych otworów 10 do wprowadzania grup 25 środków podtrzymujących z zespołu 24 środków podtrzymujących, pozwala na osiągnięcie korzystnego efektu technicznego związanego z możliwością niezależnego napełniania i opróżniania artykułami prętopodobnymi R poszczególnych komór 5 pojemnika 1. Możliwe jest również dostosowanie zespołu środków podtrzymujących 24 do jednoczesnego wprowadzania od dołu do wszystkich komór 5 wielokomorowego pojemnika 1 na artykuły 5 prętopodobne R.
Na fig. 2 został przedstawiony widok pojemnika 1 od góry. Komora 5 w przekroju poprzecznym, tzn. równoległym do dna pojemnika, jest prostokątna, przy czym prostokąt powstały w przekroju poprzecznym komory 5 ma wymiary a i b, które to wymiary a i b stanowią szerokości ścian 6a i 6b, co zostało pokazane w powiększeniu na fig. 3. W dnie 4 komory 5 wykonane są podłużne otwory 10, w pokazanym przykładzie wykonania otwory 10 są prostokątne, a otwory 10 w dnie 4 komory 5 tworzą grupę G otworów 10 przebiegającą w kierunku k prostopadłym do boku a przekroju poprzecznego komory 5 wielokomorowego pojemnika 1, a tym samym ściany 6a i są rozmieszczone w szeregu. Oś m otworu 10 jest skierowana prostopadle do ściany 6b, czyli prostopadle do boku b przekroju komory 5. Zarówno na fig. 2 jak i na dalszych figurach pokazano przykładowy artykuł prętopodobny R przedstawiający położenie artykułów prętopodobnych R w komorze 5 względem podłużnych otworów 10 i ścian 6a i 6b. Na fig. 4 pokazano liniami przerywanymi zarys powierzchni podtrzymujących 11, które mogą być zastosowane do podtrzymywania artykułów prętopodobnych R. Artykuły prętopodobne R w najniższej warstwie w komorze są zatem podpierane w wielu punktach, dzięki czemu nie ulegają zniekształceniu. Grupa G otworów 10 powinna obejmować co najmniej trzy otwory, przy czym korzystnie grupa obejmuje cztery, pięć lub sześć podłużnych otworów. Przy większej długości artykułów potrzebna jest większa ilość powierzchni podtrzymujących. W pokazanym przykładzie wykonania otwór 10 w dnie 4 komory jest prostokątny o długości c i szerokości d. Powierzchnia podtrzymująca 11 może mieć postać prostokąta o długości e i szerokości f, które są odpowiednio mniejsze od długości c i szerokości d otworu 10. Grupa G otworów 10 może mieć przy tym dowolną konfigurację, z uwzględnieniem nieregularnego rozmieszczenia grupy G otworów 10, niepokazanego na załączonych figurach.
Jak pokazano na Fig. 5 ładowacz wielokomorowego pojemnika 1 obejmuje zasobnik 21, w którym zgromadzone są artykuły prętopodobne R, zespół napełniający 23 do napełniania pojemnika wielokomorowego 1 oraz zespół środków podtrzymujących 24, który jest dostosowany do wprowadzania od dołu do komór 5 wielokomorowego pojemnika 1. Zasobnik 21 ładowacza 20 może być podłączony do dowolnego urządzenia zasilającego podłączonego do wlotu 22 zasobnika 21. W zasobniku 21 pokazano kilka artykułów prętopodobnych R, przy czym w czasie pracy zasobnik 21 jest całkowicie wypełniony artykułami prętopodobnymi R. Poniżej zasobnika 21 znajduje się zespół napełniający 23 (pokazany dla uproszczenia w postaci prostopadłościanu), który jest przystosowany do jednoczesnego podawania wielu artykułów prętopodobnych R. Zespół napełniający 23 może być wyposażony w sekcje napełniające do napełniania poszczególnych komór 5 pojemnika 1. Zespół napełniający 23 jest przystosowany do zmiany w czasie pracy ładowacza swojej konfiguracji pomiędzy konfiguracją zamkniętą w której blokuje się przepływ artykułów prętopodobnych R a konfiguracją otwartą która umożliwia przepływ artykułów prętopodobnych R w dół do komór 5 wielokomorowego pojemnika 1. Poniżej zespołu napełniającego 23 znajduje się tor ruchu L pojemników wielokomorowych 1, przy czym kierunek poruszania się pojemników pokazano strzałkami. Kolejne pojemniki 1 poruszają się po torze ruchu L jeden za drugim jak pokazano na fig. 6. Tor ruchu L obejmuje obszar 28 przyjmowania pustego pojemnika wielokomorowego 1, który znajduje się między zespołem napełniającym 23 a zespołem 24 środków podtrzymujących. Przemieszczenie pojemnika 1 po torze ruchu L pod zespołem napełniającym 23 jest możliwe jedynie dla zamkniętej konfiguracji tego zespołu, przykładowo na fig. 7 pokazano wałeczkowy zespół napełniający 23 w konfiguracji zamkniętej. Poniżej toru ruchu L pojemnika 1 jest usytuowany zespół 24 środków podtrzymujących. Zespół 24 środków podtrzymujących obejmuje grupy 25 środków podtrzymujących połączonych elementem nośnym 26, który jest zamocowany na niepokazanym typowym układzie napędowym. Przykładowo układ napędowy może być układem wyposażonym w suwak i liniowy element napędowy. Grupy 25 środków podtrzymujących obejmują elementy podtrzymujące 27, które są wprowadzane do komór 5 pojemnika wielokomorowego 1 przez grupy G otworów 10 w dnie 4 pojemnika wielokomorowego 1 w kierunku od dołu. Możliwy jest również przykład wykonania, w którym skrajne elementy podtrzymujące 27 w zespole środków podtrzymujących 24 są węższe niż pozostałe elementy podtrzymujące 27 tak, aby zapewnić przestrzeń pomiędzy ścianami bocznymi 6a komór 5 pojemnika wielokomorowego 1 równoległymi do boku a a skrajnymi środkami podtrzymującymi. Ten przykład wykonania pozwala na uzyskanie korzystnego efektu technicznego związanego w wyeliminowaniem niekorzystnego gromadzenia się wysypującego się z artykułów prętopodobnych R tytoniu, który następnie osadza się rogach komór 5 pojemnika wielokomorowego 1.
Fig. 5 przedstawia ponadto położenie pojemnika wielokomorowego 1 względem zespołu napełniającego 23, dla którego może rozpocząć się proces napełniania komór wielokomorowego pojemnika 1 tzn. takie, w którym rząd 9 pustych komór 5 pojemnika wielokomorowego 1 jest umieszczony bezpośrednio pod zespołem napełniającym 23, bezpośrednio tzn. tak, że artykuły prętopodobne R z zespołu napełniającego 23 po przestawieniu go w otwartą konfigurację będą mogły przepływać do komór 5. W czasie dostarczania pojemnika wielokomorowego 1 w torze ruchu L zespół napełniający 23 jest przestawiony w konfigurację zamkniętą. Należy zauważyć, że możliwe jest podanie pojemnika 1 w kierunku prostopadłym do kierunku L, natomiast zmiana położenia pojemnika 1 między etapami napełniania kolejnych rzędów 9 komór 5 będzie odbywać się w kierunku L. Należy zauważyć, że pojemniki wielokomorowe 1 mogą być przesuwane przed jak i po napełnieniu w kierunku L jak i w kierunku przeciwnym do oznaczonego na rysunku. Proces napełniania rzędu 9 komór 5 wielokomorowego pojemnika 1 może rozpocząć się w momencie, gdy rząd 9 pustych komór 5 pojemnika 1 znajduje się bezpośrednio pod zespołem napełniającym 23. W położeniu pokazanym na fig. 5 niewidoczny rząd 9 pod zespołem napełniającym 23 jest pusty, co zostało również pokazane na fig. 7, gdzie zespół 24 środków podtrzymujących znajduje się poniżej pojemnika wielokomorowego 1, poniżej obszaru 28 przyjmowania, a tym samym poniżej toru ruchu L. Następuje podniesienie zespołu 24 środków podtrzymujących w taki sposób, że grupy 25 środków podtrzymujących zostają wprowadzone przez otwory 10 w grupach G do komór 5, a powierzchnie podtrzymujące 11 zostają umieszczone tuż pod zespołem napełniającym 23, po czym następuje przestawienie zespołu napełniającego 23 z konfiguracji zamkniętej w konfigurację otwartą gdzie grupy środków podtrzymujących 25 z zespołu środków podtrzymujących 24 zostają wprowadzone do komór 5 wielokomorowego pojemnika 1, na wysokość odpowiadającą wysokości komory 5 tak, jak pokazano na fig. 8. Po przestawieniu zespołu napełniającego 23 w konfigurację otwartą rozpoczyna się ruch zespołu 24 środków podtrzymujących w dół w celu wysunięcia środków podtrzymujących z komór 5 przez otwory 10 w grupach G. W czasie ruchu zespołu 24 środków podtrzymujących w dół następuje przemieszczanie artykułów prętopodobnych R z zasobnika 21 przez zespół napełniający 23 jednocześnie do wszystkich komór 5 pojemnika wielokomorowego 1, w ostatnim etapie opuszczania zespołu 24 środków podtrzymujących następuje przestawienie zespołu napełniającego 23 z konfiguracji otwartej w konfigurację zamkniętą co zostało pokazane na fig. 9.
Fig. 6 przedstawia widok od góry na ładowacz 20 pojemnika 1 i na tor ruchu L pojemników 1. Pojemnik 1 jest pusty, pojemnik 1’ jest w trakcie napełniania, pojemnik 1” jest wypełniony artykułami prętopodobnymi. Grupy 25 środków podtrzymujących usytuowane są bezpośrednio pod komorami 5 na wprost otworów 10 w dnie 4 pojemnika wielokomorowego 1.
Grupy 25 środków podtrzymujących z zespołu środków podtrzymujących 24 są dostosowane do wprowadzania artykułów prętopodobnych R dostarczonych przez otwartą konfigurację zespołu napełniającego 23, do komór 5 pojemnika wielokomorowego 1. W trakcie napełniania komór 5 wielokomorowego pojemnika 1 artykułami prętopodobnymi R następuje obniżanie położenia zespołu środków podtrzymujących 24, aż do momentu całkowitego wysunięcia grup 25 środków podtrzymujących z otworów 10 w dnie 4 komór 5 tak jak pokazano na fig. 9. Jak pokazano na fig. 5 i fig. 7, elementy podtrzymujące 27 mają postać płaskich podłużnych elementów, tzn. element podtrzymujący 27 jest prostopadłościanem, którego jeden z wymiarów jest wyraźnie mniejszy od pozostałych wymiarów. Wymiary elementów podtrzymujących 27 są dostosowane do wymiarów komory 5 i otworów 10 w dnie 4 komory 5. Zgodnie z tym przykładem wykonania element podtrzymujący 27 jest prostokątny w przekroju poprzecznym i ma wymiary e i f jak pokazano na fig. 4. Wysokość h elementu podtrzymującego 27 (wymiar wzdłużny elementu podtrzymującego 27 równoległy do kierunku ruchu elementu 27) jest większa od wysokości H komór 5, natomiast szerokość e elementów podtrzymujących 27 jest mniejsza od szerokości E komór 5 oraz mniejsza od długości c podłużnych otworów 10. Liczba poszczególnych elementów podtrzymujących 27 w grupie 25 środków podtrzymujących odpowiada liczbie otworów 10 w grupie G w dnie komory 5, natomiast liczba grup 25 środków podtrzymujących odpowiada liczbie komór 5 pojemnika 1.
Grupy 25 środków podtrzymujących mogą mieć przy tym wspólny napęd, ewentualnie każda grupa 25 środków podtrzymujących może mieć oddzielny napęd.
Ponadto, grupa 25 środków podtrzymujących może obejmować wzdłużne elementy podtrzymujące 27 o dowolnych przekrojach poprzecznych i dodatkowo może być skonfigurowana tak, że w czasie napełniania komór 5 elementy podtrzymujące 27 są usytuowane tuż przy ścianach 6a, kiedy boki otworów 10 pokrywają się ze ścianami 6a.
Możliwe są przy tym dowolne kształty przekroju poprzecznego elementu podtrzymującego 27 z zespołu środków podtrzymujących 24 i kształt powierzchni podtrzymującej 11. Korzystnie poszczególne elementy podtrzymujące 27 z zespołu środków podtrzymujących 24 mogą mieć postać ruchomych podłużnych podpór, których wymiar wzdłużny jest równoległy do kierunku ruchu poszczególnych elementów podtrzymujących 27 z zespołu środków podtrzymujących. Podpory mogą mieć przy tym prostokątny przekrój poprzeczny, przekrój poprzeczny w kształcie krzywej łamanej lub w kształcie krzywej falistej.
Fig. 8 przedstawia ładowacz w konfiguracji otwartej zespołu napełniającego 23 umożliwiającej przepływ artykułów prętopodobnych do komór 5 wielokomorowego pojemnika 1. Jak pokazano na fig. 8, grupy środków podtrzymujących 25 z zespołu środków podtrzymujących 24 są wprowadzone do komór 5 wielokomorowego pojemnika 1, na wysokość odpowiadającą wysokości komory 5. Położenie grup środków podtrzymujących 25 z zespołu środków podtrzymujących 24 jest stopniowo obniżane w miarę napełniania komór 5 wielokomorowego pojemnika 1 aż do osiągnięcia pozycji pokazanej na fig. 9.
Fig. 9 przedstawia ładowacz 20 po napełnieniu rzędu 9 komór 5 i wysunięciu grup środków podtrzymujących 25 z zespołu środków podtrzymujących 24 w dół. Po napełnieniu komór 5 w jednym rzędzie 9 następuje przemieszczenie pojemnika wielokomorowego 1 w kierunku L tak, aby następny rząd 9 pustych komór 5 został usytuowany pod zasobnikiem 21 i zespołem napełniającym 23 i w takim położeniu może rozpocząć się napełnianie kolejnego rzędu 9 komór 5.
Fig. 10 przedstawia ładowacz 40 do napełniania pojemnika 41 posiadającego jedną komorę 42, przy czym komora ma trzy ściany, ścianę tylną 43 i dwie ściany boczne 44 i 45. Dno 46 jest wyposażone w wiele podłużnych otworów 47, otwory 47 rozmieszczone są w rzędach i są przemieszczone względem sąsiadujących otworów. Zespół środków podtrzymujących 48 obejmuje wiele elementów podtrzymujących 49 posiadających powierzchnie podtrzymujące 11. Przy tym możliwe jest zastosowanie ładowacza 40 do pojemnika posiadającego komorę o dwóch ścianach, tzn. pojemnik 41 bez ściany tylnej 43. Na dnie komory 42 znajduje się kilka przykładowych artykułów prętopodobnych R, po napełnieniu pojemnika 41 cała komora 42 będzie wypełniona artykułami R, przy czym artykuły prętopodobne usytuowane w najniższej warstwie będą podparte w wielu punktach, dzięki czemu nie będą narażone na deformację.
Analogicznie jak w pierwszym przykładzie wykonania puste i wypełnione pojemniki przemieszczane są w kierunku L. Proces napełniania przebiega analogicznie jak w pierwszym przykładzie wykonania, przy czym zespół napełniania ma jedną sekcję do podawania artykułów prętopodobnych na całej szerokości komory 42.
Fig. 11 przedstawia ładowacz 50 do napełniania pojemnika 51 posiadającego wiele komór 52 w rzędzie, w pokazanym przykładzie wykonania pojemnik ma cztery komory 52 ustawione w rzędzie 9. Komora 52 ma trzy ściany, ścianę tylną 53 i dwie ściany boczne 54 i 55. Dno 56 komory 52 jest wyposażone w grupę podłużnych otworów 57, przy czym otwory 57 rozmieszczone są w szeregu, którego oś przebiega prostopadle do tylnej ściany 53. Zespół środków podtrzymujących 58 obejmuje wiele elementów podtrzymujących 59 posiadających powierzchnie podtrzymujące 11. Na dnie komory 52 znajduje się kilka przykładowych artykułów prętopodobnych R, po napełnieniu pojemnika 51 cała komora 52 będzie wypełniona artykułami R. Analogicznie jak w poprzednich przykładach wykonania puste i wypełnione pojemniki przemieszczane są w kierunku L na przykładowym przenośniku C narysowanym linią przerywaną. Przenośnik C może być zastosowany również w poprzednich przykładach wykonania. Proces napełniania przebiega analogicznie jak w pierwszym przykładzie wykonania, przy czym zespół napełniania ma kilka sekcji do podawania artykułów prętopodobnych do poszczególnych komór 52. Komory 52 mogą być napełniane jednocześnie lub sekwencyjnie.

Claims (16)

1. Ładowacz (20, 40, 50) pojemnika (1,41,51) na artykuły prętopodobne (R) przemysłu tytoniowego do napełniania pojemnika od góry zawierający:
zasobnik (21) mieszczący artykuły prętopodobne (R) przemysłu tytoniowego, zespół napełniający (23) zmieniający w czasie pracy swoją konfigurację pomiędzy konfiguracją zamkniętą w której blokuje się przepływ artykułów prętopodobnych (R) a konfiguracją otwartą, która umożliwia przepływ artykułów prętopodobnych (R), do napełniania pojemnika (1,41,51) artykułami prętopodobnymi (R), obszar napełniania (28) pustego pojemnika (1, 41, 51) usytuowany poniżej zespołu napełniającego (23), znamienny tym, że zawiera ruchome środki podtrzymujące (24, 48, 58), usytuowane poniżej obszaru napełniania (28) pustego pojemnika (1,41, 51), dostosowane do wprowadzania powierzchni podtrzymujących (11) do podtrzymywania artykułów prętopodobnych (R) od dołu do komory (5, 42, 52) pojemnika (1,41,51) przez podłużne otwory (10, 47, 57) w dnie (4, 46, 56) komory (5, 42, 52) pojemnika (1, 41, 51).
2. Ładowacz (20, 40, 50) według zastrz. 1, znamienny tym, że powierzchnia podtrzymująca (11) ma kształt dostosowany do podłużnego otworu w dnie (4, 46, 56) komory (5, 42, 52) pojemnika (1,41,51).
3. Ładowacz (20, 40, 50) według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że powierzchnia podtrzymująca (11) ma kształt czworoboku.
4. Ładowacz (20, 40, 50) według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że powierzchnia podtrzymująca (11) ma kształt prostokąta.
5. Ładowacz (20, 40, 50) według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że powierzchnia podtrzymująca (11) ma kształt krzywej łamanej lub krzywej falistej.
6. Ładowacz (20, 40, 50) według zastrz. 4, znamienny tym, że element podtrzymujący (27) posiadający powierzchnię podtrzymującą (11) ma postać płaskiego prostopadłościanu.
7. Ładowacz (20, 40, 50) według jednego z poprzedzających zastrzeżeń, znamienny tym, że środki podtrzymujące (24) stanowią grupę (25) środków podtrzymujących dostosowanych do wprowadzania powierzchni podtrzymujących do komory (5, 42, 52) pojemnika (1,41,51) przez grupę (G) otworów (10, 47, 57) w dnie (4, 46, 56) komory (5, 42, 52).
8. Ładowacz (20, 50) według jednego z zastrz. od 1 do 6, znamienny tym, że środki podtrzymujące (24, 58) są dostosowane do wprowadzania powierzchni podtrzymujących (11) do komór (5, 52) pojemnika (1, 51) posiadającego rząd (9) komór (5, 52).
9. Ładowacz (20) według jednego z zastrz. od 1 do 6, znamienny tym, że środki podtrzymujące (24) są dostosowane do wprowadzania powierzchni podtrzymujących (11) do komór (5) pojemnika (1) posiadającego co najmniej dwa rzędy (9) komór (5).
10. Ładowacz (20, 50) według jednego z zastrz. 8 albo 9, znamienny tym, że środki podtrzymujące (24) są dostosowane do jednoczesnego wprowadzania powierzchni podtrzymujących (11) do wszystkich komór (5, 52) w rzędzie (9).
11. Ładowacz (40) według jednego z poprzedzających zastrzeżeń, znamienny tym, że komora (42) jest wyposażona w co najmniej dwie ściany (44, 45).
12. Ładowacz (40, 50) według jednego z zastrz. od 1 do 10, znamienny tym, że komora (42, 52) jest wyposażona w trzy ściany (43, 44, 45, 53, 54, 55).
13. Ładowacz (20) według jednego z zastrz. od 1 do 10, znamienny tym, że komora (5) jest wyposażona w cztery ściany (6a, 6b) o przekroju zasadniczo prostokątnym o boku (a) i boku (b).
14. Ładowacz (20, 50) według jednego z poprzedzających zastrzeżeń, znamienny tym, że grupa otworów (10, 57) jest rozmieszczona w szeregu w dnie (4, 56) komory (5, 52) pojemnika (1, 51), biegnącym w kierunku (k) prostopadłym do boku komory (5, 52).
15. Ładowacz (20, 40, 50) według jednego z poprzedzających zastrzeżeń, znamienny tym, że ponadto zawiera przenośnik (C) do transportowania pustych i wypełnionych pojemników (1,41,51) usytuowany poniżej obszaru napełniania (28) pustego pojemnika (1,41,51).
16. Sposób ładowania pojemnika (1,41,51) na artykuły prętopodobne (R) przemysłu tytoniowego od góry, znamienny tym, że pod zespołem napełniającym (23) ładowacza (20, 40, 50) umieszcza się pojemnik (1,41,51) zawierający co najmniej jedną komorę (5, 42, 52) do ładowania artykułów prętopodobnych (R) przemysłu tytoniowego oraz podłużne otwory (10, 47, 57) w dnie (4, 46, 56) komory (5, 42, 52) pojemnika (1,41,51), wprowadza się powierzchnie podtrzymujące (11) środków podtrzymujących (24, 48, 58) od dołu do komór (5, 42, 52) pojemnika (1, 41, 51) przez podłużne otwory (10) w dnie (4, 46, 56) komory (5, 42, 52) pojemnika (1, 41, 51), na wysokość odpowiadającą wysokości komory (5, 42, 52) pojemnika (1,41,51), zmienia się konfigurację zamkniętą zespołu napełniającego (23) na konfigurację otwartą umożliwiając przepływ artykułów prętopodobnych (R) do komór (5, 42, 52) pojemnika (1, 41, 51)/ obniża się położenie środków podtrzymujących (24, 48, 58) napełniając komory (5, 42, 52) pojemnika (1, 41, 51) artykułami prętopodobnymi (R), aż do momentu wysunięcia powierzchni podtrzymujących środków podtrzymujących (24, 48, 58) z otworów (10, 47, 57) w dnie (4, 46, 56) komór (5, 42, 52) pojemnika (1, 41, 51), zmienia się konfigurację otwartą zespołu napełniającego (23) na konfiguracją zamkniętą uniemożliwiając przepływ artykułów prętopodobnych (R) do komór (5, 42, 52) pojemnika (1,41,51).
PL425825A 2018-06-05 2018-06-05 Ładowacz pojemnika na artykuły prętopodobne przemysłu tytoniowego i sposób ładowania pojemnika PL242689B1 (pl)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL425825A PL242689B1 (pl) 2018-06-05 2018-06-05 Ładowacz pojemnika na artykuły prętopodobne przemysłu tytoniowego i sposób ładowania pojemnika
EP19761943.0A EP3801074B1 (en) 2018-06-05 2019-06-05 Filler of rod-like articles of the tobacco industry
PCT/IB2019/054659 WO2019234643A1 (en) 2018-06-05 2019-06-05 Filler of rod-like articles of the tobacco industry

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL425825A PL242689B1 (pl) 2018-06-05 2018-06-05 Ładowacz pojemnika na artykuły prętopodobne przemysłu tytoniowego i sposób ładowania pojemnika

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL425825A1 PL425825A1 (pl) 2019-12-16
PL242689B1 true PL242689B1 (pl) 2023-04-03

Family

ID=69054339

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL425825A PL242689B1 (pl) 2018-06-05 2018-06-05 Ładowacz pojemnika na artykuły prętopodobne przemysłu tytoniowego i sposób ładowania pojemnika

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL242689B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL425825A1 (pl) 2019-12-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL226406B1 (pl) Urządzenie,stacja oraz sposób napełniania pod wpływem siły grawitacji zespołu magazynującego
JP5645654B2 (ja) 複数のラックユニット及び搬送室を含む収納ラックにおける収納物の収納方法並びにそのような収納ラック
US5183380A (en) Apparatus including an endless pocket conveyor for automatically transferring stacks of packaging blanks to a blank magazine of a packaging machine
JPS60110615A (ja) 細長状物品の包装装置
PL242689B1 (pl) Ładowacz pojemnika na artykuły prętopodobne przemysłu tytoniowego i sposób ładowania pojemnika
US10251418B2 (en) Intermediate hopper in tobacco industry apparatus for vertical conveying of mass-flow or rod-like articles, feeding apparatus for feeding with tobacco industry articles, and apparatus for emptying of tray filled with tobacco industry articles
EP3801074B1 (en) Filler of rod-like articles of the tobacco industry
KR102179797B1 (ko) 박스 포장 장치
CN213862913U (zh) 套盒装盒机
PL242869B1 (pl) Sposób wyładowania i wyładowywacz pojemnika na artykuły prętopodobne dla przemysłu tytoniowego
PL242868B1 (pl) System transportu artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego i sposób transportowania artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego
EP3801075B1 (en) Unloader of rod-like articles of the tobacco industry
JP2018131329A (ja) 自動倉庫
CN107922118B (zh) 拣取装置以及用于操作拣取装置的方法
KR100293724B1 (ko) 평판형제품의자동수납장치
WO2019234641A1 (en) Transport system for rod-like articles of the tobacco industry
JP6591942B2 (ja) 箱詰め装置
SU1719105A1 (ru) Много русна письмосортировочна машина
JP2005306454A (ja) スティック状分包の多段重積機
WO2018150927A1 (ja) 自動倉庫
KR102673173B1 (ko) 반도체 자재 처리장치 및 이의 처리방법
CN110023212B (zh) 在两个工作站之间移动移动支撑元件的装置和方法
PL234139B1 (pl) Magazyn pośredni i urządzenie przemysłu tytoniowego
PL236994B1 (pl) Sposób opróżniania pojemnika wypełnionego artykułami prętopodobnymi wytwarzanymi w przemyśle tytoniowym
PL234047B1 (pl) Magazyn pośredni w urządzeniu przemysłu tytoniowego do transportu pionowego przepływu masowego artykułów prętopodobnych, urządzenie zasilające do zasilania artykułami przemysłu tytoniowego oraz urządzenie do opróżniania kasety wypełnionej artykułami przemysłu tytoniowego