PL242268B1 - Urządzenie i sposób cięcia artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego - Google Patents
Urządzenie i sposób cięcia artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego Download PDFInfo
- Publication number
- PL242268B1 PL242268B1 PL432362A PL43236219A PL242268B1 PL 242268 B1 PL242268 B1 PL 242268B1 PL 432362 A PL432362 A PL 432362A PL 43236219 A PL43236219 A PL 43236219A PL 242268 B1 PL242268 B1 PL 242268B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- rod
- article
- cutting
- articles
- conveyor
- Prior art date
Links
Landscapes
- Manufacturing Of Cigar And Cigarette Tobacco (AREA)
Abstract
Przedmiotem zgłoszenia jest urządzenie do cięcia artykułów prętopodobnych (1) przemysłu tytoniowego o niejednorodnym rozkładzie podatności na cięcie, w którym artykuły prętopodobne (1) są transportowane w rowkach (3) przenośnika (2) wzdłuż toru ruchu (P) poprzecznego do osi artykułu prętopodobnego (1) charakteryzujące się tym, że zawiera zespół noży krążkowych w konfiguracji nożycowej do cięcia i obracania artykułu (10) do ujednoliconej orientacji kątowej, a przenośnik jest dostosowany tak, że pozwala na obrót artykułu względem osi podłużnej artykułu prętopodobnego w czasie cięcia i obracania. Przedmiotem zgłoszenia jest również sposób cięcia artykułów prętopodobnych (1) przemysłu tytoniowego o niejednorodnym rozkładzie podatności na cięcie.
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie i sposób cięcia artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego.
Wyroby i półwyroby przemysłu tytoniowego takie jak gotowe papierosy, cygaretki, sztabki tytoniowe, sztabki filtrowe są poddawane różnorodnym operacjom w procesie produkcyjnym. Wyroby i półwyroby wypełnione są tytoniem, materiałami filtracyjnymi oraz różnego rodzaju materiałami pełniącymi funkcje pomocnicze, przy czym wyroby i półwyroby są cięte w procesie produkcyjnym. Istnieje zapotrzebowanie na opracowanie urządzeń i procesów obróbki, które gwarantują wysoką jakość wyrobów wszystkich elementów składowych wyrobów i półwyrobów. Przykładem półwyrobu, który stwarza problemy podczas cięcia, jest sztabka zawierająca tytoń lub folię tytoniową, wewnątrz której znajduje się wkładka metalowa w postaci blaszki, która jest cięta z taśmy metalowej. Siły powstające podczas cięcia takiej wkładki metalowej jak również dowolnej innej wkładki w innych wyrobach są zależne od położenia kątowego, jakie zajmuje wyrób, ogólnie artykuł prętopodobny względem noża krążkowego powszechnie stosowanego do cięcia takich artykułów. Podczas cięcia wkładka może zmieniać swoje położenie w obrębie artykułu, a ponadto może się deformować, przy czym deformacja dotyczy całej długości wkładki jak i miejsca cięcia. Ocenie wzrokowej podlegają jedynie końcówki artykułu, natomiast do oceny deformacji wewnątrz artykułu niezbędne jest prześwietlenie sztabki. Problem dla producenta stanowi zużycie noży krążkowych, które zwiększa się, gdy położenie wkładki jest całkowicie przypadkowe, co powoduje, że noże mogą być obciążane nierównomiernie, a ponadto w stopniu wyższym niż przewiduje producent noży.
Ze stanu techniki znane są urządzenie do cięcia artykułu prętopodobnego na dwie lub więcej części. W dokumencie DE3334572A1 ujawnione jest urządzenie do cięcia artykułu prętopodobnego na dwie części za pomocą noża krążkowego, przy czym artykuł prętopodobny jest transportowany w kierunku prostopadłym do jego osi w rowku, w którym jest trzymany za pomocą podciśnienia.
W patencie EP2713784B1 ujawnione zostało urządzenie do cięcia artykułów prętopodobnych na wiele części, w którym artykuły prętopodobne są transportowane w rowkach przenośnika bębnowego wzdłuż toru ruchu usytuowanego równolegle do powierzchni obwodowej przenośnika bębnowego, przy czym noże krążkowe są zamocowane na kilku wałkach, a osie tych wałków są usytuowane równolegle do osi transportowanych i ciętych artykułów prętopodobnych.
Istotą wynalazku jest urządzenie do cięcia artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego o niejednorodnym rozkładzie podatności na cięcie, w którym artykuły prętopodobne są transportowane w rowkach przenośnika wzdłuż toru ruchu poprzecznego do osi artykułu prętopodobnego. Urządzenie charakteryzuje się tym, że zawiera zespół noży krążkowych w konfiguracji nożycowej do cięcia i obracania artykułu do ujednoliconej orientacji kątowej, a przenośnik jest dostosowany tak, że pozwala na obrót artykułu względem osi podłużnej artykułu prętopodobnego w czasie cięcia i obracania.
Urządzenie według wynalazku charakteryzuje się tym, że zespół noży krążkowych w konfiguracji nożycowej jest wyposażony w parę noży krążkowych o osiach obrotu równoległych do osi ciętego artykułu prętopodobnego oraz o krawędziach tnących utworzonych przez powierzchnie stożkowe oraz powierzchnie boczne noży krążkowych, przy czym osie obrotu noży krążkowych są usytuowane po dwóch stronach toru ruchu i przy czym krawędzie tnące noży krążkowych przylegają do siebie, a powierzchnie stożkowe są usytuowane skośnie względem osi.
Urządzenie według wynalazku charakteryzuje się tym, że przenośnik jest dostosowany tak, że utrzymuje artykuły prętopodobne w rowkach za pomocą podciśnienia.
Urządzenie według wynalazku charakteryzuje się tym, że przenośnik jest dostosowany tak, że aby zezwolić na obrót artykułu prętopodobnego w czasie cięcia wyłącza lub zmniejsza podciśnienie dostarczane do rowka, a po zakończeniu cięcia włącza lub zwiększa podciśnienie dostarczane do rowka.
Urządzenie według wynalazku charakteryzuje się tym, że ponadto jest wyposażone w co najmniej jeden nóż krążkowy nieprzylegający do innego noża krążkowego do cięcia artykułu prętopodobnego, przy czym oś obrotu noża krążkowego jest równoległa do osi ciętego artykułu prętopodobnego, a krawędź tnąca noża krążkowego nieprzylegającego do innego noża krążkowego jest utworzona przez dwie powierzchnie stożkowe.
Urządzenie według wynalazku charakteryzuje się tym, że zaopatrzone jest w stację kontrolującą jakość elementów prętopodobnych lub rozciętych części artykułów prętopodobnych.
Urządzenie według wynalazku charakteryzuje się tym, że na torze ruchu artykułów prętopodobnych jako pierwsza w kierunku ruchu artykułów prętopodobnych jest usytuowana para noży krążkowych przylegających do siebie, jako następne są usytuowane noże krążkowe nieprzylegające do innych noży krążkowych lub stacja kontrolującą jakość rozciętych artykułów prętopodobnych.
Urządzenie według wynalazku charakteryzuje się tym, że przenośnik jest przenośnikiem bębnowym.
Urządzenie według wynalazku charakteryzuje się tym, że przenośnik bębnowy obejmuje dwa zamocowane współosiowo bębny, przy czym bęben ma postać pierścienia i jest zamocowany na co najmniej trzech rolkach.
Urządzenie według wynalazku charakteryzuje się tym, że bęben jest napędzany za pomocą koła zębatego współpracującego z wieńcem zębatym usytuowanym wewnątrz bębna.
Urządzenie według wynalazku charakteryzuje się tym, że stacja kontrolująca jakość artykułów prętopodobnych działa w zakresie promieniowania widzialnego, podczerwonego, nadfioletu lub w zakresie fal rentgenowskich.
Istotą wynalazku jest również sposób cięcia artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego zaopatrzonych we wkładki o twardości większej niż materiał wypełnienia artykułu prętopodobnego, w którym transportuje się artykuły prętopodobne w rowkach przenośnika wzdłuż toru ruchu poprzecznego do osi artykułu prętopodobnego. Sposób według wynalazku charakteryzuje się tym, że ponadto tnie się i obraca się artykuły prętopodobne za pomocą zespołu noży krążkowych w konfiguracji nożycowej do ujednoliconej orientacji kątowej, przy czym w czasie cięcia i obracania utrzymuje się artykuły prętopodobne w rowkach, zezwalając na obrót artykułu względem osi podłużnej artykułu prętopodobnego.
Sposób według wynalazku charakteryzuje się tym, że trzyma się za pomocą podciśnienia dostarczonego do rowka przenośnika, a w czasie cięcia wyłącza się lub zmniejsza się podciśnienie dostarczane do rowka, a po zakończeniu cięcia włącza się lub zwiększa się podciśnienie dostarczane do rowka.
Sposób według wynalazku charakteryzuje się tym, że tnie się powstałe części za pomocą noży krążkowych nieprzylegających do innych noży krążkowych, przy czym oś obrotu noża krążkowego jest równoległa do osi ciętego artykułu prętopodobnego.
Sposób według wynalazku charakteryzuje się tym, że za pomocą stacji kontrolującej jakość sprawdza się jakość powstałych części artykułu prętopodobnego.
W urządzeniu do cięcia artykułów prętopodobnych według wynalazku możliwe jest cięcie dowolnych artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego, między innymi takich, w których znajdują się wkładki, przykładowo metalowe blaszki będące odcinkami metalowej taśmy lub też wykonane z tworzyw sztucznych lub innych materiałów o twardości wyższej niż materiał wypełniający artykuł prętopodobny. W momencie rozpoczęcia cięcia artykułu noże krążkowe przecinają materiał osłonowy i materiał wypełniający otaczający wkładkę. Powstałe siły znoszą się i nie mają wpływu na położenie artykułu. Natomiast siły wytworzone przez noże krążkowe w czasie cięcia płaskiej wkładki oddziałują na tę wkładkę są dużo większe niż siła potrzebna do przecinania materiału wypełniającego, zostaje wytworzony moment obrotowy, który powoduje obracanie się wkładki a wraz z nią całego artykułu. Zastosowanie urządzenia do artykułów prętopodobnych posiadających wewnątrz płaską wkładkę powoduje, że artykuły są cięte w ujednoliconych warunkach tzn. artykuł zostaje obrócony tak, że wkładka zostaje ustawiona równolegle do toru ruchu artykułu prętopodobnego lub pod małym kątem do tego toru. Dzięki temu zmienność procesu cięcia dwoma nożami krążkowymi przylegającymi do siebie została ograniczona, a cięcie nożami nieprzylegającymi do innych noży odbywa się dla położeń kątowych artykułów prętopodobnych bardzo zbliżonych dla poszczególnych artykułów prętopodobnych. Obrócenie artykułu z wkładką w czasie cięcia ma istotny wpływ na podniesienie jakości produktów, ponieważ wkładki są mniej zdeformowane po cięciu.
Ponadto nieoczekiwany efekt ujednolicenia orientacji kątowej artykułów prętopodobnych po cięciu za pomocą zespołu noży krążkowych w konfiguracji nożycowej, sprawia iż dalsze operacje w procesie produkcyjnym zachodzą w korzystniejszych warunkach, np. kontrola jakości prowadzona dla artykułów prętopodobnych o ustawieniu zgodnym cechuje większa dokładność pomiaru.
Przedmiot wynalazku jest poniżej opisany w oparciu o przykłady wykonania pokazane na rysunku, na którym
Fig. 1 przedstawia fragment modułu zasilającego urządzenia do cięcia artykułów prętopodobnych;
Fig. 2 przedstawia przykład wykonania przenośnika bębnowego o dwóch współosiowych bębnach zamocowanych obrotowo na osi X;
Fig. 3 przedstawia przykład wykonania przenośnika pasowego;
Fig. 4 przedstawia przykład wykonania pary noży krążkowych w momencie przecinania materiału wypełniającego w widoku w kierunku równoległym do osi noży;
Fig. 5 przedstawia przykład wykonania pary noży krążkowych z Fig. 4 w momencie rozpoczęcia przecinania wkładki;
Fig. 6 przedstawia przykład wykonania pary noży krążkowych z Fig. 4 w momencie zatrzymania obracającego się artykułu prętopodobnego;
Fig. 7 przedstawia przykład wykonania pary noży krążkowych w przekroju B-B z Fig. 5;
Fig. 8 przedstawia przekrój przez pojedynczy nóż krążkowy;
W przemyśle tytoniowym powszechnie stosowane są maszyny do wytwarzania sztabek filtrowych wielosegmentowych m. in. do produktów HnB (heat not burn). Na Fig. 1 pokazany jest fragment modułu zasilającego urządzenia do cięcia artykułów prętopodobnych. Artykuły prętopodobne winny cechować się niejednorodnością (zróżnicowaniem) podatności na cięcie, przy czym korzystnie artykuły prętopodobne podawane są w przypadkowej orientacji wstępnej, która sprawia że zróżnicowanie podatności na cięcie jest niesymetryczne względem osi wytyczonej jako linia prosta równoodległa od krawędzi noży krążkowych. Do modułu zasilającego podawane są sztabki zawierające materiał filtracyjny i/lub materiały pomocnicze do wytworzenia sztabki segmentowej, przykładowo materiały do wytworzenia kanałów dla dymu tytoniowego. W produktach HnB stosowane są segmenty wypełnione tytoniem lub folią tytoniową, które posiadają centralnie usytuowaną wkładkę w postaci blaszki stalowej. Na maszynie sztabki filtrowe są poddawane obróbce, m.in. są cięte na segmenty, które stają się elementami składowymi sztabki wielosegmentowej. Moduł zasilający obejmuje zasobnik 10 na sztabki filtrowe, ogólnie na artykuły prętopodobne 1, do zasobnika mogą być podawane sztabki wielosegmentowe. Poniżej zasobnika 10 znajduje się przenośnik bębnowy 2 wyposażony w rowki 3 na walcowej powierzchni nośnej 2A. Przenośnik bębnowy 2 jest zamocowany obrotowo na osi X. Artykuły prętopodobne 1 są przemieszczane w rowkach 3 wzdłuż toru ruchu P poprzecznego do osi K artykułu prętopodobnego 1. Wzdłuż toru ruchu P rozmieszczone są noże krążkowe do cięcia artykułu prętopodobnego 1, jako pierwsza w kierunku ruchu T usytuowana jest para 6 noży krążkowych obejmująca dwa noże krążkowe 6A i 6B przylegające do siebie, jako drugi jest usytuowany nóż krążkowy 5 do cięcia części 1A, 1B powstałych po przecięciu artykułu prętopodobnego 1, przy czym możliwe jest usytuowanie na jednej osi obrotu Y dwóch lub więcej noży krążkowych 5. Oś obrotu Y noża krążkowego 5 jest równoległa do osi K części 1A i 1B powstałych po rozcięciu artykułu prętopodobnego 1. Dalej w kierunku ruchu T mogą być umieszczone następne noże krążkowe 5.
W parze 6 przylegających do siebie noży krążkowych nóż krążkowy 6A jest usytuowany ponad powierzchnią nośną 2A przenośnika bębnowego 2, natomiast nóż krążkowy 6B jest usytuowany poniżej powierzchni nośnej 2A. Noże krążkowe 6A, 6B są rozmieszczone tak, że ich osie obrotu Z, Z’ są usytuowane po dwóch stronach toru ruchu P pokazanego również na Fig. 4. Noże krążkowe 6A i 6B zachodzą na siebie i, obracając się, realizują cięcie typu nożycowego. Tor ruchu P przechodzi przez obszar 6C zachodzenia na siebie przylegających do siebie noży krążkowych 6A, 6B. W czasie przemieszczania w rowkach 3 artykuły prętopodobne 1 są trzymane w tych rowkach za pomocą podciśnienia dostarczanego z komór 21 i 22, przy czym na rysunku nie pokazano kanałów dostarczających podciśnienie do rowków 3. W obrębie całego lub części obszaru 6C zachodzenia na siebie noży krążkowych 6A, 6B podciśnienie nie jest dostarczane do rowków 3. Obszar 23 braku podciśnienia znajduje się między komorami 21 i 22, podciśnienie nie jest dostarczane do rowków 3 w momencie rozpoczęcia cięcia lub przed rozpoczęciem cięcia artykułu prętopodobnego 1. Brak podciśnienia spowoduje, że artykuł prętopodobny 1 nie jest trzymany w rowku w czasie cięcia lub ze względu na czas niezbędny do całkowitego zaniknięcia podciśnienia jest trzymany z mniejszą siłą. W obszarze 23 między komorami 21, 22 może być zastosowana komora, w której podciśnienie będzie miało mniejszą wartość, co pozwoli uzyskać efekt zmniejszenia siły trzymania artykułu prętopodobnego 1 w rowku 3 przynajmniej częściowo w obszarze 6C zachodzenia noży krążkowych 6A, 6B i/lub przed tym obszarem.
Przenośnik bębnowy 2 może być dowolnie napędzany. W przykładzie wykonania pokazanym na Fig. 1 i Fig. 2 przenośnik bębnowy 2 obejmuje dwa współosiowe bębny 24 i 25 zamocowane obrotowo na osi X. Bęben 24, 25 ma postać pierścienia i jest zamocowany na co najmniej trzech rolkach obrotowych 26, gdzie rolka 26 współpracuje z rowkiem 30, przy czym jedna z rolek 26 może być rolką napędową. W przypadku wykorzystania rolek 26 tylko do ułożyskowania bębna 24, 25, bęben może być napędzany kołem zębatym 27 współpracującym z wieńcem zębatym 28 widocznym również na przekroju A-A na Fig. 2. Para 6 noży krążkowych 6A, 6B jest usytuowana w szczelinie 29 między bębnami 24, 25.
Na Fig. 3 pokazany został przykład wykonania, w którym zastosowany został przenośnik pasowy 2’, przy czym noże krążkowe są rozmieszczone w analogiczny sposób wzdłuż toru ruchu P jak w pierwszym przykładzie wykonania. Osie obrotu Z, Z’ noży krążkowych 6A, 6B oraz osie obrotu Y noży krążkowych 5 są usytuowane poziomo. Możliwe jest wykonanie urządzenia do obrabiania artykułów prętopodobnych, w którym osie obrotu Z, Z’ i Y są usytuowane pionowo, ponadto przenośnik jest dostosowany do trzymania artykułów prętopodobnych również pionowo.
Na Fig. 4 pokazana została para 6 noży krążkowych 6A, 6B w widoku, w kierunku równoległym do osi Z, dla uproszczenia tor ruchu P został pokazany jako prostoliniowy. W przypadku artykułu prętopodobnego zawierającego jeden rodzaj materiału, siły powstające w czasie cięcia nożami 6A, 6B wywierane przez te noże na rozcinany artykuł 1 będą jednakowej wartości. Na Fig. 4 pokazany został artykuł prętopodobny zawierający płaską wkładkę W, przy czym kolejne podawane artykuły prętopodobne 1 są zorientowane w dowolny sposób. W pierwszej fazie cięcia siły powstające w czasie cięcia materiału wypełniającego 1’ będą jednakowej wartości. Na rysunku siłę powstająca w czasie cięcia materiału wypełniającego L pochodzącą od noża 6A oznaczono jako F1, taka sama co do wartości siła będzie wywierana na artykuł prętopodobny 1’ przez nóż 6B, oznaczona jako F2. Siła F1 wytwarza moment obrotowy M1 względem osi K artykułu prętopodobnego 1’ w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, a siła F2 wytwarza moment obrotowy M2 względem osi K artykułu prętopodobnego 1’ skierowany zgodnie z ruchem wskazówek zegara, przy czym momenty M1 i M2 są jednakowej wartości, dlatego wypadkowy moment obrotowy pochodzący od sił cięcia będzie zerowy. W momencie gdy nóż 6B zaczyna przecinać wkładkę W jak pokazano na Fig. 5, powstaje siła oznaczona jako F2 dużo większa od siły F1. Różnica w wielkości sił F1 i F2 wynika z różnicy w twardości (podatności na cięcie) pomiędzy materiałem wkładki W a materiałem wypełniającym L artykułu prętopodobnego 1’. Dla pokazanego ciętego artykułu prętopodobnego 1’ od siły F1 zostanie wytworzony moment obrotowy M1 względem osi K artykułu prętopodobnego 1’ przeciwny do ruchu wskazówek zegara, a od siły F2 zostanie wytworzony moment obrotowy M2 zgodny z ruchem wskazówek zegara. Wypadkowy moment obrotowy M działający na artykuł prętopodobny 1’, zgodny z ruchem wskazówek zegara spowoduje obrót artykułu prętopodobnego 1’. Artykuł prętopodobny 1’ będzie się obracać do momentu gdy nóż 6A wejdzie w kontakt z wkładką W, ostatecznie artykuł prętopodobny 1 ’ przestanie się obracać gdy wkładka W tym artykule ustawi się zasadniczo równolegle lub pod małym kątem do toru ruchu P (Fig. 6). Wkładka W nie będzie dalej obracać artykułem prętopodobnym 1’, ponieważ siły F1 i F2 będą miały jednakową wartość. Jednakową wartość będą miały również momenty obrotowe M1 i M2 wytworzone przez te siły, wynikowy moment obrotowy będzie zerowy a zatem artykuł prętopodobny 1’ nie będzie się obracać. W efekcie cięcia nożami krążkowymi 6A, 6B artykuły prętopodobne 1 zawierające wkładkę W będą cięte w ujednoliconych warunkach, tzn. w ujednoliconej orientacji kątowej, ponieważ będą ustawiały się w powtarzalny sposób.
Należy zauważyć, że samo cięcie artykułów prętopodobnych parą noży krążkowych (6A, 6B) w układzie krążkowym nie gwarantuje obrotu artykułu prętopodobnego do określonej orientacji kątowej. Aby obrót mógł być zrealizowany w artykule prętopodobnym musi występować niejednorodność podatności na cięcie np. artykuł prętopodobny wykonany z tytoniu może zawierać wkładkę metalową przewidzianą do podgrzewania tytoniu, a artykuł prętopodobny stanowiący część filtrującą może zawierać drut identyfikacyjny. Niejednorodność podatności na cięcie prowadzi do powstania niezerowego momentu obracającego - niemniej jest to warunek konieczny, ale niewystarczający, aby uzyskać obrót artykułu prętopodobnego. Niejednorodność podatności na cięcie musi występować w miejscu cięcia i biec w płaszczyźnie cięcia. Tak jak wspomniano asymetria może być wywołana umieszczeniem wkładki o innych własnościach fizycznych niż wypełnienie, ale może wynikać z zastosowania różnych materiałów wypełnienia rozłożonych wzdłużnie wewnątrz artykułu prętopodobnego.
Dalszym warunkiem jest utrzymywanie wkładki w sposób pozwalający na jej obrót, tj. na przykład w poziomych układach transporterów pasmowych wystarczające jest utrzymywanie artykułu prętopodobnego w rowku z wykorzystaniem siły grawitacji, w transporterach bębnowych wykorzystuje się podciśnienie. W tym drugim przypadku podciśnienie musi zostać obniżone lub wyłączone w czasie cięcia i obracania - to pozwala momentowi obracającemu pokonać siły tarcia i obrócić artykuł aż do chwili wyrównania się sił pochodzących od noży i zaniku momentu obracającego.
Jak pokazano w przekroju B-B na Fig. 7 (oznaczonym na Fig. 5) w parze 6 przylegających do siebie noży 6A, 6B krawędź tnąca 7A, 7B noża krążkowego 6A, 6B jest utworzona przez powierzchnię boczną 9A, 9B noża krążkowego 6A, 6B i obwodową powierzchnię stożkową 8A, 8B. Jak widać w parze 6 przylegających do siebie noży krążkowych 6A, 6B krawędź tnąca 7A, 7B jednego noża krążkowego 6A, 6B jest usytuowana przylegająco do drugiego noża krążkowego 6A, 6B. Powstałe w wyniku cięcia nożami krążkowymi 6A, 6B części 1A, 1B zostaną dalej przemieszczone w rowkach 3 do cięcia nożami krążkowymi 5. Taki układ noży krążkowych określa się mianem układu nożycowego z uwagi na charakter procesu cięcia, który odpowiada działaniu nożyc.
Na Fig. 8 pokazany jest w przekroju nóż krążkowy 5, przy czym krawędź tnąca 11 noża krążkowego 5 nie przylegającego do innego noża krążkowego jest utworzona przez dwie powierzchnie stożkowe 12A, 12B.
Artykuł prętopodobny 1 jest transportowany wzdłuż toru ruchu P w rowku 3 przenośnika bębnowego 2, w którym jest trzymany za pomocą podciśnienia, w czasie chwilowego spadku ciśnienia, w obszarze 6C zachodzenia przylegających do siebie noży krążkowych 6A, 6B, artykuł prętopodobny 1 jest rozcinany na dwie części 1A, 1B. Możliwe jest trzymanie artykułu prętopodobnego 1 za pomocą płaszcza 30 usytuowanego ponad powierzchnią nośną 2A. Po rozcięciu artykułu prętopodobnego 1 powstałe części 1A, 1B są trzymane podciśnieniem w czasie dalszych operacji cięcia nożami krążkowymi 5, przy czym rozcinane części są dalej transportowane wzdłuż toru P usytuowanego ponad powierzchnią nośną 2A przenośnika bębnowego 2. Osie artykułu prętopodobnego 1, części 1A, 1B i segmentów powstałych przez dalsze operacje cięcia są usytuowane prostopadle do toru ruchu P. W ramach ujawnienia niniejszego wynalazku przewidziane jest rozcinanie artykułu prętopodobnego 1 za pomocą przylegających do siebie noży krążkowych 6A, 6B, a dalsze operacje cięcia są realizowane za pomocą pojedynczych noży 5 (noży nieprzylegających do innych noży), przy czym możliwe jest zastosowanie par 6 przylegających do siebie noży krążkowych we wszystkich operacjach cięcia. Osie Y pojedynczych noży krążkowych 5 jak i osie Z, Z’ noży krążkowych 6A, 6B są usytuowane równolegle do osi obrotu przenośnika bębnowego 2.
W innym przykładzie wykonania wzdłuż toru ruchu P umieszczona jest stacja kontrolującą jakość artykułów prętopodobnych 1 lub artykułów prętopodobnych rozciętych na części 1A i 1B. Stacja kontrolująca jakość została oznaczona na Fig. 1 jako 31. Stacja taka działa w zakresie promieniowania widzialnego, podczerwonego, nadfioletu lub w zakresie fal rentgenowskich. Korzystnie kontrola jakości połączona jest z funkcją śledzenia położenia wadliwych artykułów prętopodobnych w celu ich późniejszego odrzucenia. Korzystnie po rozcięciu artykułów prętopodobnych według wynalazku możliwe jest zastosowanie zarówno dalszego ciecia za pomocą noża krążkowego, po którym następuje kontrola jakości pociętych artykułów prętopodobnych.
Claims (15)
1. Urządzenie do cięcia artykułów prętopodobnych (1) przemysłu tytoniowego o niejednorodnym rozkładzie podatności na cięcie, w którym artykuły prętopodobne (1) są transportowane w rowkach (3) przenośnika (2, 2’) wzdłuż toru ruchu (P) poprzecznego do osi (K) artykułu prętopodobnego (1), znamienne tym, że zawiera zespół noży krążkowych w konfiguracji nożycowej do cięcia i obracania artykułu (10) do ujednoliconej orientacji kątowej, a przenośnik jest dostosowany tak, że pozwala na obrót artykułu względem osi podłużnej artykułu prętopodobnego w czasie cięcia i obracania.
2. Urządzenie według zastrz. 1 znamienne tym, że zespół noży krążkowych w konfiguracji nożycowej jest wyposażony w parę noży krążkowych (6A, 6B) o osiach obrotu (Z, Z’) równoległych do osi (K) ciętego artykułu prętopodobnego (1) oraz o krawędziach tnących (7A, 7B) utworzonych przez powierzchnie stożkowe (8A, 8B) oraz powierzchnie boczne (9A, 9B) noży krążkowych (6A, 6B), przy czym osie obrotu (Z, Z’) noży krążkowych (6A, 6B) są usytuowane po dwóch stronach toru ruchu (P) i przy czym krawędzie tnące noży krążkowych (7A, 7B) przylegają do siebie, a powierzchnie stożkowe (8A, 8B) są usytuowane skośnie względem osi (K).
3. Urządzenie według zastrz. 1 znamienne tym, że przenośnik jest dostosowany tak, że utrzymuje artykuły prętopodobne w rowkach (3) za pomocą podciśnienia.
4. Urządzenie według zastrz. 2 znamienne tym, że przenośnik jest dostosowany tak, że aby zezwolić na obrót artykułu prętopodobnego w czasie cięcia wyłącza lub zmniejsza podciśnienie dostarczane do rowka (3), a po zakończeniu cięcia włącza lub zwiększa podciśnienie dostarczane do rowka (3).
5. Urządzenie według któregokolwiek z zastrzeżeń od 1 do 4, znamienne tym, że, ponadto urządzenie jest wyposażone w co najmniej jeden nóż krążkowy (5) nie przylegający do innego noża krążkowego do cięcia artykułu prętopodobnego, przy czym oś obrotu (Y) noża krążkowego (5) jest równoległa do osi (K) ciętego artykułu prętopodobnego, a krawędź tnąca (11) noża krążkowego (5) nieprzylegającego do innego noża krążkowego jest utworzona przez dwie powierzchnie stożkowe (12A, 12B).
6. Urządzenie według któregokolwiek z zastrzeżeń od 1 do 5 znamienne tym, że zaopatrzone jest w stację kontrolującą jakość elementów prętopodobnych (1) lub rozciętych części artykułów prętopodobnych (1A, 1B).
7. Urządzenie według któregokolwiek z zastrzeżeń od 1 do 6, znamienne tym, że na torze ruchu (P) artykułów prętopodobnych (1) jako pierwsza w kierunku ruchu (T) artykułów prętopodobnych (1) jest usytuowana para (6) noży krążkowych (6A, 6B) przylegających do siebie, jako następne są usytuowane noże krążkowe (5) nieprzylegające do innych noży krążkowych lub stacja kontrolująca jakość rozciętych artykułów prętopodobnych.
8. Urządzenie według któregokolwiek z zastrzeżeń od 1 do 6, znamienne tym, że przenośnik (2) jest przenośnikiem bębnowym.
9. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że przenośnik bębnowy (2) obejmuje dwa zamocowane współosiowo bębny (24, 25), przy czym bęben (24, 25) ma postać pierścienia i jest zamocowany na co najmniej trzech rolkach (26).
10. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że bęben (24, 25) jest napędzany za pomocą koła zębatego (27) współpracującego z wieńcem zębatym (28) usytuowanym wewnątrz bębna (24, 25).
11. Urządzenie według któregokolwiek z zastrzeżeń od 1 do 6, znamienne tym, że stacja kontrolująca jakość artykułów prętopodobnych działa w zakresie promieniowania widzialnego, podczerwonego, nadfioletu lub w zakresie fal rentgenowskich.
12. Sposób cięcia artykułów prętopodobnych (1) przemysłu tytoniowego o niejednorodnym rozkładzie podatności na cięcie, w którym transportuje się artykuły prętopodobne (1) w rowkach (3) przenośnika (2, 2’) wzdłuż toru ruchu (P) poprzecznego do osi (K) artykułu prętopodobnego (1), znamienny tym, że ponadto tnie się i obraca się artykuły prętopodobne (1) za pomocą zespołu noży krążkowych w konfiguracji nożycowej do ujednoliconej orientacji kątowej, przy czym w czasie cięcia i obracania utrzymuje się artykuły prętopodobne w rowkach (3), zezwalając na obrót artykułu względem osi podłużnej artykułu prętopodobnego.
13. Sposób według zastrz. 12 znamienny tym, że artykuł prętopodobny (1) trzyma się za pomocą podciśnienia dostarczonego do rowka (3) przenośnika (2, 2’), a w czasie cięcia wyłącza się lub zmniejsza się podciśnienie dostarczane do rowka (3), a po zakończeniu cięcia włącza się lub zwiększa się podciśnienie dostarczane do rowka (3).
14. Sposób według zastrz. 12 albo 13 znamienny tym, że tnie się powstałe części (1A, 1B) za pomocą noży krążkowych (5) nieprzylegających do innych noży krążkowych, przy czym oś obrotu (Y) noża krążkowego (5) jest równoległa do osi (K) ciętego artykułu prętopodobnego (1).
15. Sposób według któregokolwiek z zastrz. od 12 do 14 znamienny tym, że za pomocą stacji kontrolującej jakość sprawdza się jakość powstałych części (1A, 1B) artykułu prętopodobnego (1).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL432362A PL242268B1 (pl) | 2019-12-20 | 2019-12-20 | Urządzenie i sposób cięcia artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL432362A PL242268B1 (pl) | 2019-12-20 | 2019-12-20 | Urządzenie i sposób cięcia artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL432362A1 PL432362A1 (pl) | 2021-06-28 |
PL242268B1 true PL242268B1 (pl) | 2023-02-06 |
Family
ID=76547962
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL432362A PL242268B1 (pl) | 2019-12-20 | 2019-12-20 | Urządzenie i sposób cięcia artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL242268B1 (pl) |
-
2019
- 2019-12-20 PL PL432362A patent/PL242268B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL432362A1 (pl) | 2021-06-28 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
JP2014221057A (ja) | 煙草加工産業のフィルタ連続体製造機の作動方法とフィルタ連続体製造機 | |
US4603540A (en) | Apparatus for making packaging bags | |
TWI634086B (zh) | Glass plate manufacturing method and manufacturing device | |
JPH08281595A (ja) | ロータリカッティング装置 | |
EP3838001A1 (en) | Apparatus and method for cutting rod-like articles of the tobacco industry | |
PL242268B1 (pl) | Urządzenie i sposób cięcia artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego | |
EP3838000A1 (en) | Apparatus and method for processing rod-like articles of the tabacco industry | |
PL242267B1 (pl) | Urządzenie i sposób obrabiania artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego | |
US5345750A (en) | Apparatus for supplying and sealing flat articles | |
RU2763574C1 (ru) | Устройство и способ обработки стержнеобразных изделий табачной промышленности | |
PL243960B1 (pl) | Urządzenie i sposób obrabiania artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego | |
CN101081523B (zh) | 制造用于小瓶等的凸泡、条带、囊袋、浅盘的方法 | |
KR101801112B1 (ko) | 정밀 성형 및 정량 이송가능한 고무 절단 시스템 | |
US3081658A (en) | Continuous production of packages containing a zig-zag folded strip of wadding or cotton wool material | |
IT201900000733A1 (it) | Metodo e macchina per la realizzazione di un involtino alimentare | |
US3631748A (en) | Hose apparatus | |
EP4164418A1 (en) | Conveyor for rod-shaped articles and cigarette assembling unit comprising the conveyor | |
JP3764399B2 (ja) | 食パン製造方法および装置 | |
US1226949A (en) | Machine for treating sheet-rubber. | |
KR20200082381A (ko) | 면 가공장치 | |
KR101758294B1 (ko) | 가공품 자동 정렬기 | |
EP3048908A1 (en) | Machine for making composite filters | |
KR102467040B1 (ko) | 담배 산업의 로드형 제품들의 이송 방법 및 장치 | |
US3148683A (en) | Apparatus for applying filter tips to cigarettes | |
RU2776519C2 (ru) | Доукомплектовывающее устройство, приспособление для изготовления многосегментных стержней и способ изготовления многосегментных стержней |