PL242031B1 - Sposób i urządzenie do transportowania artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego - Google Patents

Sposób i urządzenie do transportowania artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego Download PDF

Info

Publication number
PL242031B1
PL242031B1 PL425126A PL42512618A PL242031B1 PL 242031 B1 PL242031 B1 PL 242031B1 PL 425126 A PL425126 A PL 425126A PL 42512618 A PL42512618 A PL 42512618A PL 242031 B1 PL242031 B1 PL 242031B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
rod
article
transfer
receiving
zone
Prior art date
Application number
PL425126A
Other languages
English (en)
Other versions
PL425126A1 (pl
Inventor
Andrzej Lisowski
Marcin MAMERSKI
Marcin Mamerski
Original Assignee
International Tobacco Machinery Poland Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by International Tobacco Machinery Poland Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością filed Critical International Tobacco Machinery Poland Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority to PL425126A priority Critical patent/PL242031B1/pl
Publication of PL425126A1 publication Critical patent/PL425126A1/pl
Publication of PL242031B1 publication Critical patent/PL242031B1/pl

Links

Landscapes

  • Manufacturing Of Cigar And Cigarette Tobacco (AREA)

Abstract

Przedmiotem zgłoszenia jest urządzenie (1) do transportowania artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego obejmujące urządzenie podające (2) przystosowane do podawania artykułu prętopodobnego (5) do strefy przyjmowania (6) zespołu transferującego (3). Zespół transferujący (3) posiadający zabieraki (15) poruszające się po torze kołowym, przystosowane są do przemieszczania artykułu prętopodobnego (5) od urządzenia podającego (2) do urządzenia odbierającego (4). Natomiast zabierak (15) jest zamocowany obrotowo względem obrotowego dysku (11) i jest poruszany za pomocą mechanizmu napędowego (20), przy czym tor ruchu (21) zabieraka (15) przechodzi przez strefę przyjmowania (6) artykułu prętopodobnego (5) z urządzenia podającego (2) oraz strefę przekazywania (7) artykułu prętopodobnego (5) do urządzenia odbierającego (4). Przy czym urządzenie odbierające (4) przystosowane do przemieszczania artykułów prętopodobnych (5) osiowo jeden za drugim, charakteryzuje się tym, że mechanizm napędowy (20) jest przystosowany tak, że zabierak (15) zmniejsza prędkość przynajmniej na części toru ruchu (21) przed strefą przyjmowania (6) i/lub w strefie przyjmowania (6) artykułu prętopodobnego (5) z urządzenia podającego (2) do urządzenia transferującego (3) i zwiększa prędkość przynajmniej na części toru ruchu (21) między strefą przyjmowania (6) artykułu prętopodobnego (5, 5') z urządzenia podającego (2) a strefą przekazywania (7) artykułu prętopodobnego (5) do urządzenia odbierającego (4). Przedmiotem zgłoszenia jest również sposób transportowania artykułu prętopodobnego przemysłu tytoniowego ze strefy przyjmowania do strefy przekazywania, za pomocą urządzenia transportującego (1).

Description

Przedmiotem zgłoszenia jest sposób i urządzenie do transportowania artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego.
W maszynach przemysłu tytoniowego wytwarzane są różnego rodzaju artykuły prętopodobne takie jak papierosy bez filtra, papierosy z filtrem, cygaretki, sztabki filtrowe wykonane z jednego rodzaju materiału, sztabki filtrowe wielosegmentowe, cygara itp. Terminem artykuły prętopodobne określa się również półprodukty wytwarzane na poszczególnych etapach produkcji. Artykuły prętopodobne mogą być przesyłane w przepływie masowym, w którym wzajemne położenie przesyłanych artykułów jest przypadkowe i zmienne, jednak część maszyn wymaga, aby artykuły prętopodobne były przesyłane w strumieniach pojedynczych artykułów, w których położenie względem siebie sąsiadujących ze sobą artykułów jest zdefiniowane. Możliwe jest przesyłanie artykułów prętopodobnych kolejno jeden za drugim tak, że osie artykułów prętopodobnych są równoległe do kierunku przesyłania, czyli artykuły są przesyłane poosiowo. Możliwe jest przesyłanie artykułów jeden za drugim tak, że osie artykułów są usytuowane poprzecznie do kierunku transportowania, przy czym osie artykułów są usytuowane równolegle do siebie.
Sztabki filtrowe wielosegmentowe są przykładem artykułu prętopodobnego, który składa się z wielu artykułów prętopodobnych. W skład sztabek filtrowych wielosegmentowych wchodzą segmenty wykonane z różnego rodzaju materiałów filtracyjnych. Przed wytworzeniem sztabek wielosegmentowych, sztabki filtracyjne zawierające materiał filtracyjny jednego rodzaju są cięte na wiele krótkich segmentów filtracyjnych. Segmenty filtracyjne wykonane z różnych materiałów są umieszczane w odpowiedniej kolejności z zachowaniem zdefiniowanych odległości między segmentami tak, aby w kolejnych operacjach ostatecznie wytworzyć sztabki wielosegmentowe, przy czym w gotowej sztabce segmenty mogą się stykać lub mogą być pozostawione odstępy między segmentami. Urządzenie do wytwarzania sztabek filtracyjnych wielosegmentowych znane jest z patentu EP2230951B1, przy czym w urządzeniu tym można wskazać kilka strumieni artykułów prętopodobnych o różnych konfiguracjach. Sztabki wykonane z materiału filtracyjnego jednego rodzaju są cięte na segmenty, które są przemieszczane w postaci pierwszego strumienia, w którym segmenty poruszają się poosiowo jeden za drugim. Segmenty są podawane pojedynczo ze strumienia za pomocą krzywki separującej do urządzenia transferującego obejmującego koło transferujące wyposażone w zabieraki, które transferuje segmenty na przenośnik pasowy. Zespół formujący strumień segmentów wraz z krzywką separującą do oddzielania pojedynczych segmentów stanowią urządzenie podające do podawania segmentów do urządzenia transferującego, przy czym konfiguracja strumienia, z którego krzywka separująca wysuwa po jednym segmencie, jest taka, że segmenty poruszają się współosiowo jeden za drugim i pozostają w kontakcie ze sobą. Segmenty są przenoszone w dół za pomocą tarczy transferującej z zabierakami na przenośnik pasowy, który w strefie odbierania segmentów ma w przekroju kształt litery U. Przenośnik pasowy stanowi urządzenie odbierające, na którym zostaje uformowany drugi strumień segmentów o konfiguracji innej niż w pierwszym strumieniu. Konfiguracja strumienia na przenośniku pasowym jest taka, że segmenty poruszają się współosiowo w odstępach. Patent EP2230951B1 ujawnia tarczę transferującą urządzenia transferującego, na której zabieraki są rozmieszczone równomiernie i służą do rozmieszczania segmentów w jednakowych odległościach na przenośniku pasowym.
Segmenty są przekazywane z pierwszego strumienia segmentów równomiernie do miejsca, z którego zostają zabrane przez zabierak tarczy transferującej. Problem pojawia się w przypadku wzrostu wydajności maszyny, kiedy istnieje potrzeba, żeby zwiększyć prędkość poruszania się segmentów na przenośniku pasowym. Tarcza transferująca jest skonstruowana tak, że wszystkie zabieraki mają taką samą prędkość, zatem przy wzroście prędkości odbierania, rośnie również prędkość, z którą segmenty są uderzane i zabierane po podaniu ich przez krzywkę separującą. Zwiększenie prędkości, z jaką jest uderzany segment może powodować uszkodzenia segmentów, co obniża jakość wytwarzanych segmentów. Duże przyspieszenia mogą powodować przemieszczanie się elementów składowych segmentu lub wysunięcie zawartości segmentu z materiału osłonowego. Ponadto w przypadku podawania bardzo krótkich segmentów, chwilowe duże przyspieszenie może spowodować niekontrolowany ruch takiego krótkiego segmentu. W efekcie krótkie segmenty mogą być przetransferowane i umieszczone na przenośniku pasowym w niekontrolowanym położeniu, w wyniku czego zostanie wyprodukowana wadliwa sztabka. System kontroli powinien wykryć taką sztabkę i powinna ona zostać odrzucona z produkcji. Jednak część sztabek z obróconymi segmentami nie zostaje wykryta i powstają z nich wadliwe ustniki, które zostają dołączone do papierosów. Natomiast zniekształcenia pojedynczych segmentów mogą powodować zniekształcenia kompletnych sztabek wielosegmentowych. Takie wadliwe papierosy mogą trafić do klientów.
Niniejszy wynalazek rozwiązuje problem opracowania urządzenia transportującego do transportowania artykułów prętopodobnych, które wyeliminuje zagrożenie wytwarzania wadliwych sztabek.
Istotą wynalazku jest urządzenie do transportowania artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego obejmujące urządzenie podające przystosowane do podawania artykułu prętopodobnego do strefy przyjmowania zespołu transferującego, zespół transferujący posiadający zabieraki poruszające się po torze kołowym, przystosowane do przemieszczania artykułu prętopodobnego od urządzenia podającego do urządzenia odbierającego, przy czym zabierak jest zamocowany obrotowo względem obrotowego dysku i jest poruszany za pomocą mechanizmu napędowego, przy czym tor ruchu zabieraka przechodzi przez strefę przyjmowania artykułu prętopodobnego z urządzenia podającego oraz strefę przekazywania artykułu prętopodobnego do urządzenia odbierającego, urządzenie odbierające przystosowane do przemieszczania artykułów prętopodobnych osiowo jeden za drugim. Urządzenie według wynalazku charakteryzuje się tym, że mechanizm napędowy jest przystosowany tak, że zabierak zmniejsza prędkość przynajmniej na części toru ruchu przed strefą przyjmowania i/lub w strefie przyjmowania artykułu prętopodobnego z urządzenia podającego do urządzenia transferującego i zwiększa prędkość przynajmniej na części toru ruchu między strefą przyjmowania artykułu prętopodobnego z urządzenia podającego a strefą przekazywania artykułu prętopodobnego do urządzenia odbierającego.
Ponadto urządzenie według wynalazku charakteryzuje się tym, że mechanizm napędowy jest dodatkowo przystosowany tak, że zabierak zwiększa prędkość przynajmniej na części toru ruchu między strefą przekazywania artykułu prętopodobnego do urządzenia odbierającego a strefą przyjmowania artykułu prętopodobnego z urządzenia podającego.
Ponadto urządzenie według wynalazku charakteryzuje się tym, że mechanizm napędowy jest zaopatrzony w krzywkę oraz dźwignię dwuramienną zamocowaną obrotowo względem obrotowego dysku. Zabierak jest zamocowany na dźwigni dwuramiennej na jej dłuższym ramieniu, a krótsze ramię dźwigni dwuramiennej zaopatrzone jest w rolkę toczącą się po krzywce mechanizmu napędowego. Dłuższe ramię dźwigni dwuramiennej ma długość znacznie większą niż krótsze ramię dźwigni dwuramiennej.
Ponadto urządzenie według wynalazku charakteryzuje się tym, że stosunek długości dłuższego ramienia dźwigni dwuramiennej do krótszego ramienia dźwigni dwuramiennej jest większy niż 2:1, korzystnie większy niż 3:1.
Ponadto urządzenie według wynalazku charakteryzuje się tym, że mechanizm napędowy jest zaopatrzony w napęd elektryczny z liniowym silnikiem elektromagnetycznym, którego bieżnia ma kształt owalny, oraz wózki napędowe poruszające się po bieżni. Zabierak zamocowany jest na wózku napędowym. Napęd elektryczny jest dostosowany do poruszania wózka napędowego ze zmienną prędkością.
Ponadto urządzenie według wynalazku charakteryzuje się tym, że mechanizm napędowy jest wyposażony w koło zębate i współpracujące z nim obiegowe koło zębate zamocowane na obrotowym ramieniu, na którym to kole zębatym zamocowany jest zabierak. Ramię i koło zębate mają niezależne napędy.
Ponadto urządzenie według wynalazku charakteryzuje się tym, że mechanizm napędowy jest wyposażony w elastyczny wspornik i ramię wyposażone w elementy oporowe obejmujące elastyczny wspornik. Zabierak jest zamocowany na elastycznym wsporniku. Elastyczny wspornik i ramię mają niezależne napędy.
Ponadto urządzenie według wynalazku charakteryzuje się tym, że urządzenie podające jest przystosowane do podawania artykułu prętopodobnego poprzecznie do osi artykułu prętopodobnego.
Ponadto urządzenie według wynalazku charakteryzuje się tym, że urządzenie podające jest wyposażone w krzywkę separującą do podawania artykułu prętopodobnego.
Ponadto urządzenie według wynalazku charakteryzuje się tym, że urządzenie podające jest przystosowane do podawania artykułu prętopodobnego stycznie do kołowego toru ruchu zabieraka (15') na urządzeniu transferującym.
Ponadto urządzenie według wynalazku charakteryzuje się tym, że urządzenie odbierające jest przenośnikiem pasowym.
Ponadto urządzenie według wynalazku charakteryzuje się tym, że urządzenie odbierające jest dyskiem transportowym z zabierakami.
Ponadto urządzenie według wynalazku charakteryzuje się tym, że urządzenie odbierające jest przystosowane do transportowania artykułów prętopodobnych w równych odległościach.
Istotą wynalazku jest także sposób transportowania artykułu prętopodobnego przemysłu tytoniowego z urządzenia podającego artykuł prętopodobny poprzez urządzenie transferujące artykuł prętopodobny do urządzenia odbierającego, w którym podaje się artykuł prętopodobny z urządzenia podającego do urządzenia transferującego, transferuje się artykuł prętopodobny po kołowym torze ruchu za pomocą urządzenia transferującego wyposażonego w zabieraki, przekazuje się artykuł prętopodobny z urządzenia transferującego do urządzenia odbierającego przystosowanego do transportowania artykułów prętopodobnych osiowo jeden za drugim. Sposób według wynalazku charakteryzuje się tym, że podczas transportowania artykułu prętopodobnego w urządzeniu transferującym zwiększa się prędkość artykułu prętopodobnego między strefą przyjmowania artykułu prętopodobnego z urządzenia podającego a strefą przekazywania artykułu prętopodobnego do urządzenia odbierającego.
Ponadto sposób według wynalazku charakteryzuje się tym, że artykuł prętopodobny podaje się do dysku transferującego poprzecznie do osi artykułu prętopodobnego.
Ponadto sposób według wynalazku charakteryzuje się tym, że artykuł prętopodobny podaje się do dysku transferującego stycznie do osi artykułu prętopodobnego.
Ponadto sposób według wynalazku charakteryzuje się tym, że artykuły prętopodobne transportuje się w równych odległościach na urządzeniu odbierającym.
Zaletą wynalazku jest regulacja prędkości zabieraków, dzięki której unika się dużego gradientu prędkości przy operacjach przekazywania artykułów prętopodobnych w strefach przekazywania artykułów w urządzeniu transportującym. Pozwala to uniknąć zniszczenia artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego, które są delikatne i podatne na uszkodzenia mechaniczne występujące w warunkach udaru.
Przedmiot wynalazku został bliżej przedstawiony w korzystnym przykładzie wykonania na rysunku, na którym:
Fig. 1 przedstawia urządzenie transferujące w pierwszym przykładzie wykonania;
Fig. 2 przedstawia drugi przykład wykonania urządzenia transferującego według wynalazku;
Fig. 3 przedstawia trzeci przykład wykonania urządzenia transferującego według wynalazku;
Fig. 4 przedstawia czwarty przykład wykonania urządzenia transferującego według wynalazku;
Fig. 5 przedstawia piąty przykład wykonania urządzenia transferującego według wynalazku;
Fig. 1 przedstawia urządzenie transportujące 1 obejmujące urządzenie podające 2, urządzenie transferujące 3 oraz urządzenie odbierające 4. Urządzenie podające 2 jest przystosowane do podawania artykułu prętopodobnego 5 o osi wzdłużnej X, do strefy przyjmowania 6 urządzenia transferującego 3, które transportuje artykuł prętopodobny 5 do strefy przekazywania 7. Natomiast urządzenie odbierające 4 jest przystosowane do odbierania artykułu prętopodobnego 5 ze strefy przekazywania 7, osiowo jeden za drugim. W pokazanym przykładzie wykonania urządzenie podające 2 obejmuje kanał 8, wzdłuż którego poruszają się artykuły prętopodobne 5 osiowo jeden za drugim w kierunku T1 w strumieniu S1, przy czym ruch artykułów prętopodobnych 5 jest realizowany za pomocą bębna spiralnego 9. Krzywka separująca 10 służy do wypchnięcia pierwszego artykułu prętopodobnego 5 do strefy przyjmowania 6, przy czym wypchnięcie i podanie pojedynczego artykułu prętopodobnego przez urządzenie podające 2 odbywa się poprzecznie do osi X artykułu prętopodobnego 5. Urządzenie podające 2 jest przystosowane do podawania artykułu prętopodobnego 5 tak, że artykuł prętopodobny zostaje umieszczony stycznie do kołowego ruchu zabieraka 15 na urządzeniu transferującym 3. Artykuł prętopodobny 5 może być podany poprzecznie do osi X z zerową prędkością w kierunku stycznym do toru ruchu artykułu prętopodobnego 5 na urządzeniu transferującym 3. Artykuł prętopodobny 5 może być podany z pewną prędkością v1 w kierunku stycznym do toru ruchu na urządzeniu transferującym 3, przy czym prędkość v1 w kierunku stycznym stanowi prędkość początkową artykułu prętopodobnego 5 dla ruchu po torze ruchu, a jej wartość leży w zakresie od 0 do 4 m/s. Urządzenie podające 2 może być również wykonane w postaci pionowego kanału, w którym zgromadzone są artykuły prętopodobne 5, które są podawane pojedynczo do strefy przyjmowania 6, w tym przypadku prędkość początkowa jest zerowa. W przykładzie wykonania urządzenie odbierające 4 jest przenośnikiem pasowym, wyposażonym w pas 4A, który przemieszcza artykuły prętopodobne 5 w kierunku T2 w strumieniu S2 w równych odległościach. Urządzenie odbierające 4 może ponadto występować w postaci dysku transportowego z zabierakami. Prędkość v2 z jaką porusza się artykuł prętopodobny 5 w strefie przekazywanie 7 i na urządzeniu odbierającym 4 jest kilkakrotnie większa od prędkości początkowej v1, przy czym wartość prędkości v2 leży w zakresie od 8 do 12 m/s. Przykładowo w czasie transportowania artykułu prętopodobnego 5 prędkość artykułu prętopodobnego 5 jest zwiększana od prędkości v1 równej 2 m/s do prędkości v2 równej 10 m/s.
Urządzenie transferujące 3 jest wyposażone w obrotowy dysk 11 o osi obrotu Y i posiadający powierzchnię obwodową 12, przy czym dysk 11 obraca się ze stałą prędkością ω. Urządzenie transferujące 3 jest wyposażone w zabieraki 15 zamocowane obrotowo na dysku 11 za pomocą dźwigni dwuramiennej 13 i poruszane za pomocą mechanizmu napędowego 20. Dźwignia dwuramienna 13 jest zamocowana obrotowo na osi Z, przy czym zabierak 15 jest zamocowany na dźwigni dwuramiennej 13 na jej dłuższym ramieniu 14, a krótsze ramię 16 dźwigni dwuramiennej 13 zaopatrzone jest w zamocowaną obrotowo rolkę 17 toczącą się po krzywce 19 mechanizmu napędowego 20. Zabierak 15 służy do przemieszczania artykułu prętopodobnego 5 wokół lub po powierzchni obwodowej 12 w kanale transportowym 18. Rolka 17 współpracuje z krzywką 19 zamocowaną nieruchomo, centralnie względem dysku obrotowego 11. Ramiona 14 i 16 dźwigni 13 mogą być równe, przy czym korzystnie ramię 14 niosące zabierak 15 jest dłuższe od ramienia 16 niosącego rolkę 17, korzystnie 2 razy dłuższe, bardziej korzystnie ponad 3 razy dłuższe. Krzywka 19 wraz rolką 17 oraz ramionami 14 i 16 dźwigni 13 tworzą mechanizm napędowy 20 do przemieszczania zabieraków 15 względem powierzchni dysku obrotowego 11.
Zabierak 15 porusza się po torze ruchu 21 i jest przystosowany do przemieszczania artykułu prętopodobnego 5 w kanale transportowym 18, od urządzenia podającego 2 do urządzenia odbierającego 4. Tor ruchu 21 ma dwie części, pierwsza część 21A toru 21 przebiega od strefy przyjmowania 6 artykułu prętopodobnego 5 do strefy przekazywania 7 artykułu prętopodobnego 5, druga część 21B toru ruchu 21 przebiega od strefy przekazywania 7 artykułu prętopodobnego 5 do strefy przyjmowania 6 artykułu prętopodobnego 5. W strefie przyjmowania 6 artykuł prętopodobny 5 rozpoczyna swój ruch po części 21A toru 21, natomiast w strefie przekazywania 7 artykuł prętopodobny 5 kończy swój ruch po części 21A, przy czym mechanizm napędowy przystosowany jest tak, że zabierak 15 zmniejsza prędkość przynajmniej na części toru ruchu 21 przed strefą przyjmowania 6 tzn. jeszcze w części 21B i/lub w strefie przyjmowania 6 artykułu prętopodobnego 5 z urządzenia podającego 2 do urządzenia transferującego 3 i zwiększa prędkość przynajmniej na części 21A toru ruchu 21, pomiędzy strefą przyjmowania 6 artykułu prętopodobnego z urządzenia podającego 2, a strefą przekazywania 7 artykułu prętopodobnego 5 do urządzenia odbierającego 4. W celu zmniejszenia przyspieszeń oddziałujących na artykuł prętopodobny 5 krzywka 19 jest zaprojektowana tak, że w strefie przyjmowania 6 zabierak 15 porusza się z minimalną prędkością natomiast zmniejszenie prędkości zabieraka 15 następuje przynajmniej przed strefą przyjmowania 6, ściśle przed momentem rozpoczęcia ruchu przez artykuł prętopodobny 5 w strefie przyjmowania 6. Po rozpoczęciu ruchu przez artykuł prętopodobny 5 na części 21A toru 21 następuje zwiększenie prędkości tego artykułu. Osiągnięcie prędkości przekazywania tzn. prędkości wymaganej w strefie przekazywania 7 może być zrealizowane jedynie na pewnym fragmencie części 21A. Wtedy po podaniu artykuł prętopodobny 5 początkowo zwiększa swoją prędkość do prędkości maksymalnej wymaganej w urządzeniu odbierającym 4, a następnie porusza się dalej z taką prędkością aż do strefy przekazywania 7. Zwiększanie prędkości artykułu prętopodobnego 5 do prędkości przekazywania może odbywać się na całej części 21A. Wtedy po podaniu artykuł prętopodobny 5 zwiększa swoją prędkość równomiernie na całej drodze od strefy przyjmowania 6 do strefy przekazywania 7. Dźwignia dwuramienna 13, zamocowana jest obrotowo względem dysku 11. W celu zwiększenia prędkości zabieraka 15 krzywka 19 wymusza obrót dźwigni 13 zgodnie z ruchem wskazówek zegara względem dysku 11. Po przejściu zabieraka 15 przez strefę przekazywania 7 zabierak 15 porusza się po części 21B, przy czym na końcu części 21B prędkość zabieraka 15 musi zostać zmniejszona do minimum. Krzywka 19 może być zaprojektowana tak, że prędkość zabieraka 15 jest zmniejszana w sposób ciągły. Mechanizm napędowy 20 może być dodatkowo przystosowany do zwiększania prędkości zabieraka 15, przynajmniej na części 21B toru 21, pomiędzy strefą przekazywania 7 artykułu prętopodobnego 4 do urządzenia odbierającego 4, a strefą przyjmowania 6 artykułu prętopodobnego 5 z urządzenia podającego 2, tzn. krzywka 19 może być również zaprojektowana tak, że początkowo prędkość zabieraka 15 rośnie na części 21B, a następnie maleje do minimum w strefie przyjmowania 6. W celu zmniejszenia prędkości zabieraka 15 krzywka 19 wymusza obrót dźwigni 13 przeciwnie do ruchu wskazówek zegara względem dysku 11.
Fig. 2 przedstawia drugi przykład wykonania urządzenia transportującego 1' analogiczny do pierwszego przykładu wykonania, w którym transportowane są artykuły prętopodobne 5' o większej długości. Zgodnie z tym przykładem wykonania urządzenie transferujące 3' wyposażone jest w zabieraki poruszające się po torze 21. Dźwignie 13 współpracujące z krzywką 19' są zamocowane obrotowo względem dysku 11' o mniejszej średnicy niż w pierwszym przykładzie, dysk 11' obraca się ze stałą prędkością ω. Kształt krzywki 19' został dostosowany do większej długości artykułu prętopodobnego 5', uwzględniono, że prędkość zabieraka wcześniej musi zostać zmniejszona w części 21B, aby wcześniej osiągnąć minimalną prędkość. W drugim przykładzie wykonania zastosowano stacjonarną prowadnicę 22 posiadającą powierzchnię obwodową 23, po której przemieszczają się artykuły prętopodobne 5'.
W pokazanym na fig. 3 trzecim przykładzie wykonania urządzenia transportującego 1'' mechanizm napędowy jest zaopatrzony w napęd elektryczny z liniowym silnikiem elektromagnetycznym. Zgodnie z tym przykładem wykonania urządzenie podające 2' jest wykonane w postaci obrotowej tarczy 24 wyposażonej w zabieraki 25 zamocowane nieruchomo na tarczy 24. Urządzenie podające podaje artykuły prętopodobne 5 osiowo i stycznie do toru ruchu artykułu prętopodobnego 5 w strefie przyjmowania 6 na urządzeniu transferującym 3''. Urządzenie transferujące 3'' jest wyposażone w zabieraki 15'. Zabieraki 15' są zamocowane na wózkach napędowych 26, które mają napęd elektromagnetyczny i poruszają się po bieżni 27 o owalnym kształcie, po stacjonarnej prowadnicy 22 w taki sposób jakby były zamocowane obrotowo względem osi Y. Napęd elektryczny jest przy tym dostosowany do poruszania wózka napędowego 26 ze zmienną prędkością tak, jak to zostało opisane dla pierwszego i drugiego przykładu wykonania. Przyspieszanie wózka, utrzymywanie prędkości wózka na stałym poziomie i zwalnianie wózka odbywa się za pomocą sterownika napędu elektromagnetycznego.
Fig. 4 przedstawia przykład wykonania pojedynczego zabieraka 15'', który może być zastosowany w urządzeniu transportującym. Zgodnie z tym przykładem wykonania mechanizm napędowy jest wyposażony w koło zębate 28, zamocowane obrotowo na osi Y. Na obrotowym ramieniu 29 również na osi Y zamocowane jest obrotowo obiegowe koło zębate 30, które jest zazębione i współpracujące z kołem zębatym 28. Koło zębate 28 poruszające się z prędkością ω1 ma napęd niezależny od napędu ramienia 29 poruszającego się z prędkością ω2 niosącego obiegowe koło zębate 30 (napędy kół nie zostały pokazane). Na obiegowym kole zębatym 30 zamocowany jest zabierak 15''. Sterowanie prędkością zabieraka 15'' odbywa się przez zmianę prędkości kątowych ω1 i ω2. Gdy zabierak 15'' porusza się przed strefą przyjmowania 6, zmniejszenie prędkości zabieraka 15'' odbywa się albo przez zmniejszenie prędkości ω2 albo przez zwiększenie prędkości ω1, w każdym przypadku zabierak 15'' obróci się z prędkością ω3 w taki sposób, że zabierak 15'' zmniejszy swoją prędkość (na rysunku odchyli się w lewo). W celu przyspieszenia zabieraka 15'' należy dokonać odwrotnej zmiany prędkości ω1 i ω2.
Inny przykład wykonania pojedynczego zabieraka 15''' został pokazany na fig. 5. Zgodnie z tym przykładem wykonania mechanizm napędowy jest wyposażony w elastyczny wspornik 31 zabieraka 15''', zamocowany obrotowo na osi Y i ramię 32 wyposażone w elementy oporowe 33 obejmujące elastyczny wspornik 31. Elastyczny wspornik 31 wykonany jest, przykładowo w postaci płaskiej sprężyny. Również na osi Y zamocowane jest ramię 32 posiadające elementy oporowe 33, które obejmuj z dwóch stron elastyczny wspornik 31. Elastyczny wspornik 31 poruszający się z prędkością ω1 ma napęd niezależny od napędu ramienia 32 poruszającego się z prędkością ω2 (napędy nie zostały pokazane). Sterowanie prędkością zabieraka 15''' odbywa się przez zmianę prędkości kątowych ω1 i ω2. Gdy zabierak 15''' porusza się przed strefą przyjmowania 6, zmniejszenie prędkości zabieraka 15''' odbywa się albo przez zmniejszenie prędkości ω2 albo przez zwiększenie prędkości ω1, w każdym przypadku zabierak 15''' odchyli się w taki sposób, że zabierak 15''' zmniejszy swoją prędkość (na rysunku odchyli się w lewo). W celu przyspieszenia zabieraka 15''' należy dokonać odwrotnej zmiany prędkości ω1 i ω2.
Przedmiotem zgłoszenia jest również sposób transportowania artykułów prętopodobnych 5, 5' z urządzenia podającego 2, 2' artykuły prętopodobne poprzez urządzenie transferujące 3, 3', 3'' artykuł prętopodobny do urządzenia odbierającego 4. W przykładzie realizacji sposobu według wynalazku podaje się artykuł prętopodobny z urządzenia podającego 2, 2' do urządzenia transferującego 3, 3', 3'', transferuje się artykuł prętopodobny po kołowym torze ruchu za pomocą urządzenia transferującego 3, 3', 3'' wyposażonego w zabieraki 15. Następnie przekazuje się artykuł prętopodobny z urządzenia transferującego 3, 3', 3'' do urządzenia odbierającego 4 przystosowanego do transportowania artykułów prętopodobnych osiowo jeden za drugim. Podczas transportowania artykułu prętopodobnego w urządzeniu transferującym 3, 3', 3'' zwiększa się prędkość artykułu prętopodobnego między strefą przyjmowania 6 artykułu prętopodobnego z urządzenia podającego 2, 2' a strefą przekazywania 7 artykułu prętopodobnego do urządzenia odbierającego 4.
W jednym z przykładów realizacji sposobu według wynalazku artykuł prętopodobny podaje się do dysku transferującego poprzecznie do osi artykułu prętopodobnego. Alternatywnie artykuł prętopodobny podaje się do dysku transferującego stycznie do osi artykułu prętopodobnego. Niezależnie od powyższego w korzystnym przykładzie realizacji sposobu według wynalazku artykuły prętopodobne transportuje się w równych odległościach na urządzeniu odbierającym 4.

Claims (17)

1. Urządzenie (1, 1', 1'') do transportowania artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego obejmujące urządzenie podające (2,2') przystosowane do podawania artykułu prętopodobnego (5, 5') do strefy przyjmowania (6) zespołu transferującego (3, 3', 3''), zespół transferujący (3, 3', 3'') posiadający zabieraki (15, 15') poruszające się po torze kołowym, przystosowane do przemieszczania artykułu prętopodobnego (5, 5') od urządzenia podającego (2, 2') do urządzenia odbierającego (4), przy czym zabierak (15, 15') jest zamocowany obrotowo względem obrotowego dysku (11, 11') i jest poruszany za pomocą mechanizmu napędowego (20, 20'), przy czym tor ruchu (21) zabieraka (15, 15') przechodzi przez strefę przyjmowania (6) artykułu prętopodobnego (5, 5') z urządzenia podającego (2, 2') oraz strefę przekazywania (7) artykułu prętopodobnego (5, 5') do urządzenia odbierającego (4), urządzenie odbierające (4) przystosowane do przemieszczania artykułów prętopodobnych (5, 5') osiowo jeden za drugim, znamienne tym, że mechanizm napędowy (20, 20') jest przystosowany tak, że zabierak (15, 15') zmniejsza prędkość przynajmniej na części (21B) toru ruchu (21) przed strefą przyjmowania (6) i/lub w strefie przyjmowania (6) artykułu prętopodobnego (5, 5') z urządzenia podającego (2, 2') do urządzenia transferującego (3,3') i zwiększa prędkość przynajmniej na części (21 A) toru ruchu (21) między strefą przyjmowania (6) artykułu prętopodobnego (5, 5') z urządzenia podającego (2,2') a strefą przekazywania (7) artykułu prętopodobnego (5, 5') do urządzenia odbierającego (4).
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że mechanizm napędowy (20, 20') jest dodatkowo przystosowany tak, że zabierak (15, 15') zwiększa prędkość przynajmniej na części (21B) toru ruchu (21) między strefą przekazywania (7) artykułu prętopodobnego (5, 5') do urządzenia odbierającego (4) a strefą przyjmowania (6) artykułu prętopodobnego (5, 5') z urządzenia podającego (2, 2').
3. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że mechanizm napędowy (20, 20') jest zaopatrzony w krzywkę (19, 19') oraz dźwignię dwuramienną (13) zamocowaną obrotowo względem obrotowego dysku (11, 11'), ponadto zabierak (15, 15') jest zamocowany na dźwigni dwuramiennej (13) na jej dłuższym ramieniu (14), a krótsze ramię (16) dźwigni dwuramiennej (13) zaopatrzone jest w rolkę (17) toczącą się po krzywce (19, 19') mechanizmu napędowego (20, 20'), przy czym dłuższe ramię (14) dźwigni dwuramiennej (13) ma długość znacznie większą niż krótsze ramię (16) dźwigni dwuramiennej (13).
4. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że stosunek długości dłuższego ramienia (14) dźwigni dwuramiennej (13) do krótszego ramienia (16) dźwigni dwuramiennej (13) jest większy niż 2:1, korzystnie większy niż 3:1.
5. Urządzenie według zastrz. 1 znamienne tym, że mechanizm napędowy jest zaopatrzony w napęd elektryczny z liniowym silnikiem elektromagnetycznym, którego bieżnia (27) ma kształt owalny, oraz wózki napędowe (26) poruszające się po bieżni (27), ponadto zabierak (15') zamocowany jest na wózku napędowym (26), przy czym napęd elektryczny jest dostosowany do poruszania wózka napędowego (26) ze zmienną prędkością.
6. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że mechanizm napędowy (20, 20') jest wyposażony w koło zębate (28) i współpracujące z nim obiegowe koło zębate (30) zamocowane na obrotowym ramieniu (29), na którym to kole zębatym (30) zamocowany jest zabierak (15''), przy czym ramię (29) i koło zębate (28) mają niezależne napędy.
7. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że mechanizm napędowy jest wyposażony w elastyczny wspornik (31) i ramię (32) wyposażone w elementy oporowe (33) obejmujące elastyczny wspornik (31), przy czym zabierak (15'') jest zamocowany na elastycznym wsporniku (31), a elastyczny wspornik (31) i ramię (32) mają niezależne napędy.
8. Urządzenie według jednego z zastrz. od 1 do 7, znamienne tym, że urządzenie podające (2) jest przystosowane do podawania artykułu prętopodobnego (5, 5') poprzecznie do osi (X) artykułu prętopodobnego (5, 5').
9. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że urządzenie podające (2) jest wyposażone w krzywkę separującą (10) do podawania artykułu prętopodobnego (5, 5').
10. Urządzenie według jednego z zastrz. od 1 do 7, znamienne tym, że urządzenie podające (2') jest przystosowane do podawania artykułu prętopodobnego (5, 5') stycznie do kołowego toru ruchu (21) zabieraka (15') na urządzeniu transferującym (3'').
11. Urządzenie według któregokolwiek z zastrz. od 1 do 10, znamienne tym, że urządzenie odbierające jest przenośnikiem pasowym.
12. Urządzenie według któregokolwiek z zastrz. od 1 do 10, znamienne tym, że urządzenie odbierające jest dyskiem transportowym (24) z zabierakami (25).
13. Urządzenie według któregokolwiek z zastrz. od 1 do 12, znamienne tym, że urządzenie odbierające (4) jest przystosowane do transportowania artykułów prętopodobnych w równych odległościach.
14. Sposób transportowania artykułu prętopodobnego przemysłu tytoniowego z urządzenia podającego artykuł prętopodobny poprzez urządzenie transferujące artykuł prętopodobny do urządzenia odbierającego, w którym podaje się artykuł prętopodobny z urządzenia podającego do urządzenia transferującego, transferuje się artykuł prętopodobny po kołowym torze ruchu za pomocą urządzenia transferującego wyposażonego w zabieraki, przekazuje się artykuł prętopodobny z urządzenia transferującego do urządzenia odbierającego przystosowanego do transportowania artykułów prętopodobnych osiowo jeden za drugim, znamienny tym, że podczas transportowania artykułu prętopodobnego w urządzeniu transferującym zwiększa się prędkość artykułu prętopodobnego między strefą przyjmowania artykułu prętopodobnego z urządzenia podającego a strefą przekazywania artykułu prętopodobnego do urządzenia odbierającego.
15. Sposób według zastrz. 14, znamienny tym, że artykuł prętopodobny podaje się do dysku transferującego poprzecznie do osi artykułu prętopodobnego.
16. Sposób według zastrz. 14, znamienny tym, że artykuł prętopodobny podaje się do dysku transferującego stycznie do osi artykułu prętopodobnego.
17. Sposób według jednego z zastrz. od 14 do 16, znamienny tym, że artykuły prętopodobne transportuje się w równych odległościach na urządzeniu odbierającym.
PL425126A 2018-04-04 2018-04-04 Sposób i urządzenie do transportowania artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego PL242031B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL425126A PL242031B1 (pl) 2018-04-04 2018-04-04 Sposób i urządzenie do transportowania artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL425126A PL242031B1 (pl) 2018-04-04 2018-04-04 Sposób i urządzenie do transportowania artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL425126A1 PL425126A1 (pl) 2019-10-07
PL242031B1 true PL242031B1 (pl) 2023-01-09

Family

ID=68099304

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL425126A PL242031B1 (pl) 2018-04-04 2018-04-04 Sposób i urządzenie do transportowania artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL242031B1 (pl)

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10146992A1 (de) * 2001-09-18 2003-04-03 Hauni Maschinenbau Ag Übergabeeinrichtung und Muldentrommel sowie Verfahren zur Übergabe von Hartfilterlementen
EP1767107A1 (en) * 2004-07-07 2007-03-28 Japan Tobacco Inc. Filter rod manufacturing machine
PL383995A1 (pl) * 2007-12-10 2009-06-22 Philip Morris Products S.A. Sposób zestawiania grup segmentów w procesie wytwarzania filtrów wielosegmentowych oraz urządzenie do przygotowywania i zestawiania w grupy segmentów w procesie wytwarzania filtrów wielosegmentowych
PL3117722T3 (pl) * 2015-07-16 2018-01-31 Int Tobacco Machinery Poland Sp Zoo Tarcza transferowa i jej zastosowanie

Also Published As

Publication number Publication date
PL425126A1 (pl) 2019-10-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7341141B2 (en) Method and unit for grouping products
CN104824842B (zh) 将过滤嘴段插入到过滤嘴束条中
US12035744B2 (en) Replenishing device, an apparatus for manufacturing multi-segment rods and a method for manufacturing multi-segment rods
EP0580150B1 (en) Method of producing filter-tipped cigarettes
JPWO2006004111A1 (ja) フィルタロッドの製造機
EP0829435B1 (en) Product conveying unit
EP2054328A1 (fr) Procede de regulation d'un flux de produits et agencement pour la mise en oeuvre d'un tel procede
US7494003B2 (en) Outfeed mechanism for starwheel type glass inspection machine
US6213281B1 (en) Method and unit for combined transfer-turnover of packets of cigarettes
DE60300874T2 (de) Anordnung zum Transport von Paketen
CN111493355A (zh) 用于传送和形成杆状物品组的形成和运输装置和用于进给杆状物品组的进给装置
KR101998432B1 (ko) 물체를 이송하기 위한 이송장치와 그 방법
PL242031B1 (pl) Sposób i urządzenie do transportowania artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego
US5199547A (en) Method and device for unloading products off a continuously-moving conveyor
JPS60157418A (ja) 棒状製品の搬送方向を長手方向から横方向に移行させるための装置
JPH08175509A (ja) シガレット連続製造機
CN110338453B (zh) 用于传送烟草业的杆状物品的方法和设备
RU2762055C1 (ru) Устройство перемещения стержнеобразных изделий, используемых в табачной промышленности
JP4247522B2 (ja) 物品揃え装置
BR102019006803B1 (pt) Aparelho e método para transportar artigos similares a hastes da indústria de tabaco
US3420384A (en) Article transferring mechanism
PL234027B1 (pl) Sposób transferowania i urządzenie transferujące do transferowania artykułu prętopodobnego
PL242037B1 (pl) Sposób zasilania pakowaczki artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego i urządzenie zasilające do podawania grupy artykułów prętopodobnych do pakowaczki artykułów prętopodobnych
PL238818B1 (pl) Urządzenie transferujące do transferowania i sposób transferowania artykułów prętopodobnych przemysłu tytoniowego oraz urządzenie do konwersji konfiguracji strumienia takich artykułów
ITBO940449A1 (it) Macchina operatrice continua per sigarette.