PL241850B1 - Dozownik do inwersyjnej chromatografii gazowej - Google Patents

Dozownik do inwersyjnej chromatografii gazowej Download PDF

Info

Publication number
PL241850B1
PL241850B1 PL421714A PL42171417A PL241850B1 PL 241850 B1 PL241850 B1 PL 241850B1 PL 421714 A PL421714 A PL 421714A PL 42171417 A PL42171417 A PL 42171417A PL 241850 B1 PL241850 B1 PL 241850B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
auxiliary
gas
dosing chamber
path
connector
Prior art date
Application number
PL421714A
Other languages
English (en)
Other versions
PL421714A1 (pl
Inventor
Piotr M. Słomkiewicz
Original Assignee
Univ Jana Kochanowskiego W Kielcach
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ Jana Kochanowskiego W Kielcach filed Critical Univ Jana Kochanowskiego W Kielcach
Priority to PL421714A priority Critical patent/PL241850B1/pl
Publication of PL421714A1 publication Critical patent/PL421714A1/pl
Publication of PL241850B1 publication Critical patent/PL241850B1/pl

Links

Landscapes

  • Sampling And Sample Adjustment (AREA)

Abstract

Dozownik do inwersyjnej chromatografii gazowej z dwiema komorami dozowniczymi umieszczonymi w stożkowym zaworze przełączającym oraz zasilanymi strumieniami gazu nośnego i gazu pomocniczego ma w pierwszej pozycji roboczej zaworu stożkowego (2) główną komorę dozowniczą (6) odłączoną od gazowego toru pomiarowego (4) oraz pomocniczego toru gazowego i pomocniczą komorę dozowniczą połączoną ze złączem (9) i ze złączem (10) pomocniczego toru pomiarowego (4), i kanalik łączy złącza toru pomocniczego a w drugiej pozycji roboczej główną komorę dozowniczą (6) połączoną ze złączem (9) i ze złączem (10) głównego toru pomiarowego (4), pomocniczą komorę dozowniczą połączoną ze złączami toru pomocniczego, i ma kanalik odłączony od gazowego toru pomiarowego (4) oraz pomocniczego toru gazowego i w trzeciej pozycji roboczej pomocniczą komorę dozowniczą odłączoną od gazowego toru pomiarowego (4) oraz pomocniczego toru gazowego i główną komorę dozowniczą (6) połączoną ze złączami toru pomocniczego, i ma kanalik połączony ze złączem (9) i ze złączem (10) toru pomiarowego (4).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest dozownik do inwersyjnej chromatografii gazowej.
Celem inwersyjnej chromatografii gazowej nie jest rozdzielanie składników mieszanin, jak w przypadku analitycznej chromatografii gazowej, lecz określenie siły oddziaływań związków testowych (np. adsorbatów) z materiałem umieszczonym w kolumnie chromatograficznej (np. adsorbentem). Inwersyjna chromatografia gazowa coraz powszechniej jest stosowana do obliczania parametrów termodynamicznych procesów adsorpcji oraz właściwości fizykochemicznych powierzchni adsorbentów nieorganicznych i organicznych. W analitycznej chromatografii gazowej wypełnienie kolumny chromatograficznej ma średnicę ziaren dobraną w taki sposób, aby zapewnić optymalny przepływ i ciśnienie gazu nośnego na jej wlocie. Ułatwia to dozowanie analitów za pomocą mikrostrzykawki. W przeciwieństwie do analitycznej chromatografii gazowej w pomiarach metodami inwersyjnej chromatografii gazowej badany materiał umieszczony w kolumnie chromatograficznej ma różną średnicę ziaren, co utrudnia dobranie optymalnego przepływu i ciśnienia gazu nośnego oraz dozowanie związków testowych i może być przyczyną błędów pomiarowych. Ten efekt pojawia się w przypadku pomiarów drobnoziarnistych materiałów, gdy duży opór pneumatyczny kolumny chromatograficznej zwiększa ciśnienie gazu nośnego w dozowniku poważnie utrudniając dozowanie związków testowych.
Znany jest z opisu patentowego PL-177984, dozownik chromatografu gazowego, zwłaszcza do próbek o podwyższonym ciśnieniu, pozwalający na obniżenie ciśnienia pobranej próbki znajdującej się w pełniącym rolę kalibrowanej kapilary kanaliku. Dokonuje się tego za pomocą tłoka, który przesuwając się powiększa objętość komory dozymetrycznej, dzięki czemu obniża się ciśnienie pobranych gazów, a zarazem niezależnie od położenia tłoka, przepływ gazów przez kanalik w komorze jest wielkością stałą.
Wadą i niedogodnością tego rozwiązania jest brak możliwości dozowania próbki do komory dozownika, gdy panuje w niej niewielkie nadciśnienie, a następnie wprowadzenie jej na wejście kolumny chromatograficznej o zwiększonym ciśnieniu gazu nośnego.
Celem wynalazku jest opracowanie konstrukcji dozownika do inwersyjnej chromatografii gazowej do dozowania mikrostrzykawką próbek związków testowych do kolumn o zwiększonym oporze pneumatycznym.
Osiągnięto to przez skonstruowanie dozownika z dwiema komorami dozowniczymi umieszczonymi w stożkowym zaworze przełączającym i zasilanymi przez strumień gazu nośnego i strumień gazu pomocniczego. Dozownik do inwersyjnej chromatografii gazowej o kształcie walca z wewnętrznym obrotowym stożkowym zaworem z trzema pozycjami roboczymi każda o 120° obrotu, z dwiema komorami dozowniczymi umieszczonymi równolegle do osi obrotu w stożku zaworu względem siebie o 120° oraz parami złączy gazowego toru pomiarowego i gazowego toru pomocniczego umieszczonych wzdłużnie na ścianie bocznej walca dozownika względem siebie o 120° charakteryzuje się tym, że w pierwszej pozycji roboczej zaworu stożkowego główna komora dozownicza jest odłączona od gazowego toru pomiarowego oraz gazowego toru pomocniczego i pomocnicza komora dozownicza jest połączona ze złączem wlotu gazu nośnego i ze złączem wylotu gazu nośnego toru pomiarowego, a kanalik łączy złącze wlotu gazu pomocniczego ze złączem wylotu gazu pomocniczego toru pomocniczego a w drugiej pozycji roboczej główna komora dozownicza jest połączona ze złączem wlotu gazu nośnego i ze złączem wylotu gazu nośnego toru pomiarowego, pomocnicza komora dozownicza łączy złącze wlotu gazu pomocniczego ze złączem wylotu gazu pomocniczego toru pomocniczego, a kanalik jest odłączony od gazowego toru pomiarowego oraz toru pomocniczego i w trzeciej pozycji roboczej pomocnicza komora dozownicza jest odłączona od gazowego toru pomiarowego oraz toru pomocniczego i główna komora dozownicza jest połączona ze złączem wlotu gazu pomocniczego i ze złączem wylotu gazu pomocniczego toru pomocniczego, a kanalik jest połączony ze złączem wlotu gazu nośnego i ze złączem wylotu gazu nośnego toru pomiarowego.
Zaletą rozwiązania jest możliwość dozowania próbki adsorbatu za pomocą mikrostrzykawki do komory dozowniczej, gdy jest odłączona od głównego toru pomiarowego i panuje w niej niewielkie nadciśnienie. Próbka znajdująca się w komorze dozowniczej jest wprowadzana za pomocą zaworu stożkowego do głównego toru pomiarowego, w którym ciśnienie jest znacznie podwyższone, celem wykonania pomiaru. Zastosowanie pomocniczego toru gazowego służy do obniżenia ciśnienia w komorze dozowniczej z równoczesnym jej przepłukaniem tym gazem po odłączeniu jej od głównego toru pomiarowego za pomocą zaworu stożkowego. Pomocnicza komora dozownicza i kanalik zapewniają ciągły przepływ
PL 241 850 B1 gazu przez oba tory gazowe dozownika. Ponadto pomocnicza komora dozownicza umożliwia dozowanie próbek w sposób sekwencyjny. Umieszczenie obu komór dozowniczych w stożku zaworu zmniejsza objętości przewodów gazowych, co usprawnia wykonywanie pomiarów metodami inwersyjnej chromatografii gazowej.
Przedmiot wynalazku w przykładzie realizacji jest odtworzony na rysunku, na którym przedstawiono: fig. 1 widok góry schematu dozownika z zaznaczonymi płaszczyznami przekroju (wielkimi literami alfabetu A-A, B-B i C-C), fig. 2 schemat przekroju pionowego dozownika (płaszczyzna A-A) z główną komorą dozowniczą i gazowym torem pomiarowym, fig. 3 schemat przekroju pionowego dozownika (płaszczyzna B-B) z pomocniczą komorą dozowniczą i pomocniczym torem gazowym, fig. 4 schemat przekroju pionowego dozownika (płaszczyzna C-C) z kanalikiem łączącym, fig. 5 schemat położeń roboczych dozownika, fig. 6 schemat dozownika w pozycji dozowania próbki adsorbatu do głównej komory dozowniczej, a na fig. 7 schemat dozownika w pozycji połączenia pomocniczej komory dozowniczej z gazowym torem pomiarowym, fig. 8 schemat dozownika w pozycji połączenia kanalikiem pomocniczego toru gazowego.
Dozownik ma kształt walca 1, wewnątrz którego znajduje się obrotowy stożek 2, który może wykonywać ruch obrotowy co 120° względem osi obrotu 3 (fig. 1). W płaszczyźnie bocznej walca dozownika znajdują się przyłącza gazowe toru pomiarowego 4 oraz toru pomocniczego 5. Wewnątrz obrotowego stożka znajduje się główna komora dozownicza 6, pomocnicza komora dozownicza 7 i kanalik 8 umieszczone, co 120° względem siebie.
Tor pomiarowy 4 jest zasilany gazem nośnym przez złącze wlotu gazu nośnego 9 (fig. 2). Gaz nośny przepływa przez główną komorę dozowniczą 6 do złącza wylotu gazu nośnego 10, przez które jest kierowany do kolumny adsorpcyjnej. U góry komory dozowniczej umieszczono króciec 11 z membraną gumową 12 dociśniętą przez nakrętkę 13, przez który za pomocą mikrostrzykawki jest wprowadzana próbka adsorbatu. Gałką 14 obraca się stożek w korpusie dozownika. Niezbędny docisk stożka do wewnętrznej stożkowej płaszczyzny dozownika zapewnia sprężyna 15 z nakrętką 16 połączona z osią stożka dozownika. U dołu korpusu dozownika zamontowano grzejnik elektryczny 17 służący do jego ogrzewania.
Pomocniczy tor gazowy 5 jest zasilany pomocniczym gazem nośnym przez złącze wlotu gazu pomocniczego 18 (fig. 3). Gaz nośny przepływa przez pomocniczą komorę dozowniczą 7 do złącza wylotu gazu pomocniczego 19, przez które wypływa na zewnątrz dozownika. U góry pomocniczej komory dozowniczej umieszczono króciec 20 z membraną gumową 21 dociśniętą przez nakrętkę 22.
Kanalik 8 służy do łączenia złącza wlotu gazu nośnego 9 ze złączem wylotu gazu nośnego 10 toru pomiarowego 4 w pierwszej pozycji obrotowego stożka lub łączenia złącza wlotu gazu pomocniczego 18 ze złączem wylotu gazu pomocniczego 19 pomocniczego toru gazowego 5 w drugiej pozycji lub odłączania od obu tych torów w trzeciej pozycji (fig. 4).
Zasadę działania dozownika przedstawiono na fig. 5. W pozycji fig. 5A główna komora dozownicza 6 jest odłączona od gazowego toru pomiarowego 4 oraz pomocniczego toru gazowego 5 (fig. 6). W tej pozycji jest możliwe wprowadzanie próbki adsorbatu za pomocą mikrostrzykawki głównej komory dozowniczej. Równocześnie pomocnicza komora dozownicza 7 łączy złącze wlotu gazu nośnego 9 ze złączem wylotu gazu nośnego 10 toru pomiarowego 4 (fig. 7) zapewniając ciągły przepływ gazu nośnego przez ten tor, a kanalik 8 łączy złącze wlotu gazu pomocniczego 18 ze złączem wylotu gazu pomocniczego 19 pomocniczego toru gazowego 5 (fig. 8) zapewniając także ciągły przepływ gazu.
W pozycji fig. 5B główna komora dozownicza 6 jest połączona z torem pomiarowym 4 (fig. 2). Próbka adsorbatu z głównej komory dozowniczej z gazem nośnym jest wprowadzana do kolumny z adsorbentem. Kanalik 8 jest odłączony od obu torów gazowych (fig. 4), a pomocnicza komora dozownicza 7 łączy złącze wlotu gazu pomocniczego 18 ze złączem wylotu gazu pomocniczego 19 pomocniczego toru gazowego 5 (fig. 3) zapewniając ciągły przepływ gazu przez ten tor.
W pozycji fig. 5C pomocnicza komora dozownicza 7 jest odłączona od obu torów gazowych. Główna komora dozownicza 6 jest zasilana gazem z pomocniczego toru gazowego 5, a kanalik 8 łączy złącze wlotu gazu nośnego 9 ze złączem wylotu gazu nośnego 10 toru pomiarowego 4 zapewniając ciągły przepływ gazu nośnego przez ten tor.

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    1. Dozownik do inwersyjnej chromatografii gazowej o kształcie walca z wewnętrznym obrotowym stożkowym zaworem z trzema pozycjami roboczymi każda o 120° obrotu, z dwiema komorami dozowniczymi umieszczonymi równolegle do osi obrotu w stożku zaworu względem siebie o 120° oraz parami złączy gazowego toru pomiarowego i gazowego toru pomocniczego umieszczonych wzdłużnie na ścianie bocznej walca dozownika względem siebie o 120°, znamienny tym, że w pierwszej pozycji roboczej zaworu stożkowego (2) główna komora dozownicza (6) jest odłączona od gazowego toru pomiarowego (4) oraz gazowego toru pomocniczego (5) i pomocnicza komora dozownicza (7) jest połączona ze złączem wlotu gazu nośnego (9) i ze złączem wylotu gazu nośnego (10) toru pomiarowego (4), a kanalik (8) łączy złącze wlotu gazu pomocniczego (18) ze złączem wylotu gazu pomocniczego (19) toru pomocniczego (5) a w drugiej pozycji roboczej główna komora dozownicza (6) jest połączona ze złączem wlotu gazu nośnego (9) i ze złączem wylotu gazu nośnego (10) toru pomiarowego (4), pomocnicza komora dozownicza (7) łączy złącze wlotu gazu pomocniczego (18) ze złączem wylotu gazu pomocniczego (19) toru pomocniczego (5), a kanalik (8) jest odłączony od gazowego toru pomiarowego (4) oraz toru pomocniczego (5) i w trzeciej pozycji roboczej pomocnicza komora dozownicza (7) jest odłączona od gazowego toru pomiarowego (4) oraz toru pomocniczego (5) i główna komora dozownicza (6) jest połączona ze złączem wlotu gazu pomocniczego (18) i ze złączem wylotu gazu pomocniczego (19) toru pomocniczego (5), a kanalik (8) jest połączony ze złączem wlotu gazu nośnego (9) i ze złączem wylotu gazu nośnego (10) toru pomiarowego (4).
PL421714A 2017-05-26 2017-05-26 Dozownik do inwersyjnej chromatografii gazowej PL241850B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL421714A PL241850B1 (pl) 2017-05-26 2017-05-26 Dozownik do inwersyjnej chromatografii gazowej

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL421714A PL241850B1 (pl) 2017-05-26 2017-05-26 Dozownik do inwersyjnej chromatografii gazowej

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL421714A1 PL421714A1 (pl) 2018-12-03
PL241850B1 true PL241850B1 (pl) 2022-12-12

Family

ID=64460766

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL421714A PL241850B1 (pl) 2017-05-26 2017-05-26 Dozownik do inwersyjnej chromatografii gazowej

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL241850B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL421714A1 (pl) 2018-12-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100815999B1 (ko) 흡착제 튜브를 특성화하기 위한 방법 및 시스템
JP5995505B2 (ja) 揮発性有機化合物の成分分析方法
CN107247109B (zh) 气相色谱仪分析系统和方法
CN203329640U (zh) 气体测试系统用标准气体配气装置
EP2121188B1 (en) Rotary injection valve for a chromatography system
CA2930125C (en) Apparatus and method for detecting gas
JP2008544279A (ja) 少量の流体を取り扱うための方法及び装置
CN103341330A (zh) 气体测试系统用标准气体配气装置
JP2010112761A5 (pl)
US3757583A (en) Fluid sampling valve
CN103616457A (zh) 测定环境水样中氟硅唑、氟虫腈、溴虫腈和唑螨酯的方法
EP2380016A1 (en) Apparatus for generating small flow rates in a channel
PL241850B1 (pl) Dozownik do inwersyjnej chromatografii gazowej
JP4157492B2 (ja) ホルムアルデヒドガス検出装置
GB2472404A (en) Solid phase extraction cartridge and method of use
JP2007132686A (ja) ガスクロマトグラフ装置
JP2007071862A (ja) 透過量測定装置
CN203643410U (zh) 一种应用于气相色谱仪的防堵装置
JP6501518B2 (ja) 内部標準液の移送方法およびその移送装置
PL233336B1 (pl) Trójpozycyjny sześciodrożny zawór do dozowania próbek adsorbatów, zwłaszcza do inwersyjnej chromatografii gazowej
US5109714A (en) Method and means for dynamic measurement of rates of adsorption from solutions
JPH04204156A (ja) 試料注入装置
PL220801B1 (pl) Zespół detektorów cieplno-przewodnościowego i płomieniowo-jonizacyjnych zwłaszcza do inwersyjnej chromatografii gazowej
RU2339034C1 (ru) Устройство для парофазного анализа твердой пробы
SU1392424A1 (ru) Устройство дл пневматического дозировани проб равновесной паровой фазы в газовый хроматограф