PL241786B1 - Wędliny bezmięsne, oraz sposób ich wytwarzania - Google Patents
Wędliny bezmięsne, oraz sposób ich wytwarzania Download PDFInfo
- Publication number
- PL241786B1 PL241786B1 PL428318A PL42831818A PL241786B1 PL 241786 B1 PL241786 B1 PL 241786B1 PL 428318 A PL428318 A PL 428318A PL 42831818 A PL42831818 A PL 42831818A PL 241786 B1 PL241786 B1 PL 241786B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- sausage
- meatless
- weight proportion
- amount
- weight
- Prior art date
Links
Landscapes
- Meat, Egg Or Seafood Products (AREA)
- Preparation Of Fruits And Vegetables (AREA)
Abstract
Przedmiotem zgłoszenia jest wędlina bezmięsna stanowiąca mieszaninę tworzącą masę wędliniarską składającą się z grzybów, korzystnie boczniaka w proporcji wagowej od 20 do 90%, składników włażących w postaci: białka pszenicy, korzystnie w postaci glutenu, lub białka jaja kurzego, lub dodatku skrobi, korzystnie skrobi ziemniaczanej, lub kukurydzianej w proporcji wagowej od 5 do 30% zmieszanych z wodą w proporcji od 5 do 50%, oraz przypraw w proporcji wagowej od 1 do 10%. Przedmiotem zgłoszenia jest także wędlina bezmięsna stanowiąca mieszaninę tworzącą masę wędliniarską składającą się z kiełków nasion i ziaren, w tym roślin strączkowych - korzystnie ciecierzycy, soczewicy lub roślin oleistych - korzystnie dyni, słonecznika, rzepaku w proporcji wagowej od 10 do 90%, uzupełnionych dodatkiem białka pszenicy, korzystnie w postaci glutenu, lub białka jaja kurzego, lub skrobi, korzystnie skrobi ziemniaczanej, lub kukurydzianej w proporcji wagowej od 5 do 30% zmieszanych z wodą w proporcji od 5 do 50%, oraz przypraw w proporcji wagowej od 1 do 10%. Zgłoszenie obejmuje także wędlinę bezmięsną stanowiącą mieszaninę tworzącą masę wędliniarską składająca się z kiełków nasion i ziaren, w tym roślin strączkowych - korzystnie ciecierzycy, soczewicy, lub roślin oleistych - korzystnie dyni, słonecznika, rzepaku w proporcji wagowej od 10 do 90%; grzybów korzystnie boczniaka w proporcji wagowej od 20 do 90% białka pszenicy, korzystnie w postaci glutenu, lub białka jaja kurzego, lub skrobi korzystnie skrobi ziemniaczanej, lub kukurydzianej w proporcji wagowej od 5 do 30% zmieszanych z wodą w proporcji od 5 do 50%; oraz przyprawy w proporcji wagowej od 1 do 10%. Do mieszaniny dodaje się składniki wysokobiałkowe w postaci izolatów, lub ekstraktów lub ekstrudatów korzystnie roślin strączkowych, w proporcji wagowej od 3 do 15%, a woda w proporcji wagowej od 5 do 50% jest zastąpiona, lub uzupełniona zakwasem zbożowym, korzystnie z mąki żytniej. Mieszanina może zostać uzupełniona zakwasem z buraków ćwikłowych lub blęndowanych kiszonych buraków ćwikłowych w proporcji wagowej od 2 do 10%, oraz warzywami w proporcji wagowej do 30%. Zgłoszenie obejmuje także sposób wytwarzania wędliny bezmięsnej w którym powstałą z połączenia składników mieszaninę poddaje się rozdrobnieniu w celu utworzenia masy wędliniarskiej i tak rozdrobnioną masę wędliniarską dozuje się do osłonek w celu nadania jej pożądanego kształtu, a następnie przetrzymuje się w piecu w temperaturze od 80 do 230 st. C lub w komorze wędzarniczej. Uformowaną wędlinę pokrywa się warstwą alginianu lub innego składnika żelującego. Uformowana wędlina bezmięsna może zostać poddana znanym procesom, typowym dla technologii przerobu mięsa: wędzeniu, suszeniu, gotowaniu, zapiekaniu czy parzeniu.
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku są wędliny wegańskie i wegetariańskie, a więc wędliny, które w swoim składzie nie zawierają mięsa.
W przyrodzie powszechnie występują rośliny oleiste, których nasiona oprócz powszechnie znanych właściwości odżywczych charakteryzują się wysoką zawartością tłuszczów, tj. ponad 15% suchej masy nasion i ziaren, i względnie wysoką zawartością białka.
W przyrodzie występują rośliny strączkowe, które oprócz powszechnie znanych właściwości odżywczych charakteryzują się wysoką zawartością białek w przedziale od 20 do 42%.
Znane są osłonki do wędlin, klasyfikowane jako osłonki naturalne i sztuczne. Osłonki tego typu mają formę rękawów, do których dozowany jest farsz w celu nadania mu kształtu determinowanego przez osłonkę.
Znane są osłonki alginianowe, pochodzenia naturalnego z alg morskich. Osłonka w formie płynnej nanoszona jest /natryskiwana na wędlinę, a po zastygnięciu utrwala jej kształt.
Znane są tradycyjne metody produkcji wędlin - kiełbas czy parówek, polegające na dozowaniu przygotowanego farszu do osłonki, a następnie poprzez poddanie wędliny znanym procesom: parzenia, wędzenia, gotowania, suszenia.
Znane są wędliny wegańskie i wegetariańskie, a’la kiełbasa/parówki, przy czym znane do tej pory składy jako bazę wykorzystują fasolę lub kaszę jaglaną oraz izolaty białek roślinnych, oraz w przeważającej większości posiadają jako składnik główny lub co najmniej jako dodatek soję, która ze względu na swoje konotacje z GMO i powszechnie stosowaną monokulturę upraw jest składnikiem niepożądanym dla klientów zwracających uwagę na ekologiczne aspekty pozyskiwania żywności.
Celem wynalazku jest przedstawienie wędlin bezmięsnych, o walorach smakowych i organoleptycznych jak najbardziej zbliżonych do wędlin z zawartością mięsa, przy zachowaniu optymalnych właściwości odżywczych i zbliżonej do mięsa zawartości białka (powyżej 14%).
Cechą istotną wynalazku jest to, iż wędliny bezmięsne zawierają bazę, która zawiera grzyby, korzystnie boczniaki w ilości wagowej od 20 do 90% stanowiące składnik teksturotwórczy i poprawiający właściwości organoleptyczne, upodabniające wyrób do mięsa, składniki wiążące w postaci: białka pszenicy, korzystnie w postaci glutenu, lub białka jaja kurzego, lub dodatku skrobi, korzystnie skrobi ziemniaczanej, lub kukurydzianej w ilości wagowej od 5 do 30% zmieszane z wodą w ilości od 5 do 50%.
Cechą istotną wynalazku jest to, iż mieszanina wędliniarska zawiera dodatek przypraw w ilości wagowej od 1 do 10%.
Cechą istotną wynalazku jest to, iż mieszanina wędliniarska posiada dodatek kiełków nasion i ziaren, w tym roślin strączkowych - korzystnie ciecierzycy, soczewicy, lub roślin oleistych - korzystnie dyni, słonecznika, w ilości wagowej od 10 do 25% wzbogacających właściwości odżywcze wyrobu.
Cechą istotną wynalazku jest to, iż do masy wędliniarskiej dodaje się składniki wysokobiałkowe w postaci izolatów lub ekstraktów, lub ekstrudatów korzystnie roślin strączkowych, dla podwyższenia zawartości białka w wyrobie, w ilości wagowej od 3 do 15%.
Cechą istotną wynalazku jest to, iż w wędlinie bezmięsnej woda w ilości wagowej od 5 do 50% jest uzupełniona zakwasem zbożowym, korzystnie z mąki żytniej.
Cechą istotną wynalazku jest to, iż do mieszaniny dodaje się zakwas z buraków ćwikłowych lub zblendowane kiszone buraki ćwikłowe w ilości wagowej od 2 do 10%, czego skutkiem jest uzyskanie barwy wyrobu zbliżonej do naturalnej barwy mięsa i zakwaszenie farszu, który w wyniku tej operacji uzyskuje obniżone pH, a przez to większą trwałość.
Cechą istotną wynalazku jest to, iż do mieszaniny dodaje się warzywa w ilości wagowej do 30% celem poprawy walorów smakowych i organoleptycznych.
Cechą istotną wynalazku jest to, iż wędlina bezmięsna stanowiąca mieszaninę tworzącą masę wędliniarską zawiera bazę, która zawiera grzyby, korzystnie boczniaki w ilości wagowej od 20 do 90% stanowiące składnik teksturotwórczy i poprawiający właściwości organoleptyczne, upodabniające wyrób do mięsa, składniki wiążące w postach białka pszenicy, korzystnie w postaci glutenu, lub białka jaja kurzego, lub dodatku skrobi, korzystnie skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej w ilości wagowej od 5 do 30% zmieszane z zakwasem zbożowym, korzystnie z mąki żytniej w ilości od 5 do 50%.
Cechą istotną sposobu wytwarzania wędliny bezmięsnej określonej powyżej jest to, iż mieszaninę powstałą z połączenia składników, tj.: grzybów, dodatków wiążących w postaci: białka pszenicy, korzystnie w postaci glutenu, lub białka jaja kurzego, lub dodatku skrobi, korzystnie skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej miesza się z wodą oraz przyprawami lub innymi składnikami i tak powstałą mieszankę
PL 241 786 B1 poddaje się rozdrobnieniu w celu utworzenia masy wędliniarskiej, i tak rozdrobnioną masę wędliniarską dozuje się do osłonek w celu nadania jej pożądanego kształtu, następnie przetrzymuje się w piecu w temperaturze od 80 do 230 st. C lub w komorze wędzarniczej w celu utrwalenia kształtu i obniżenia aktywności wodnej w wyrobie gotowym.
Cechą istotną wynalazku jest to, iż uformowaną wędlinę pokrywa się warstwą alginianu lub innego składnika żelującego w celu utrwalenia kształtu bez konieczności stosowania konwencjonalnych osłonek.
Cechą istotną wynalazku jest to, iż uformowana wędlina bezmięsna może być poddana znanym procesom, typowym dla technologii przerobu mięsa: wędzeniu, suszeniu, gotowaniu, zapiekaniu czy parzeniu.
Zaletą rozwiązania wg wynalazku jest to, iż wskutek dodania do farszu rozdrobnionych grzybów, wędlina bezmięsna uzyskuje cechy organoleptyczne zbliżone do mięsa oraz bogate właściwości odżywcze i smakowe.
Zaletą rozwiązania wg wynalazku jest to, iż posiada trwałą strukturę i nadje się do obróbki cieplnej.
Przedmiot wynalazku przedstawiono w 4 z wielu innych możliwych do zastosowania przykładów wykonania.
Przykład 1, Kabanosy
W skład suchej masy wchodzą:
- boczniak - 37%
- Kiełki słonecznika - 20%
- Olej kokosowy - 24%
- Gluten - 10%
- ekstrakt drożdżowy - 2%
- Przyprawy: - 7%
Teksturat mieszamy z połową przypraw, wodą, olejem i lecytyną. Kiełki z przyprawami poddajemy wilkowaniu i łączymy wszystkie składniki razem, na koniec dodajemy gluten. Uzyskany farsz przepuszczamy przez maszynę do formowania kiełbas. Uformowane kabanosy poddaje się procesowi wędzenia w komorze wędzarniczej 85 st. C przez 40 min.
Przykład 2, Parówka
- Boczniak - 35%
- Teksturowane białko pszenicy - 16%
- Woda - 25%
- Cebula - 7%
- Olej kokosowy - 7%
- Gluten - 4%
- przyprawy - 6%
Teksturat mieszamy z przyprawami, wodą, olejem i lecytyną. Kiełki z przyprawami poddajemy wilkowaniu i łączymy wszystkie składniki razem, na koniec dodajemy gluten. Uzyskany farsz przepuszczamy przez maszynę do formowania kiełbas w osłonce alginianowej. Uformowane parówki poddaje się procesowi obróbki cieplnej w piecu przy temp. 130 st. C przez 20 min.
Przykład 3, wędlina grillowa
W skład suchej masy wchodzą:
- boczniak - 45%
- Kiełki słonecznika - 25%
- Gluten - 18%
- Amarantus mielony - 5%
- Drożdże odżywcze - 2,5%
- Przyprawy - 4,5%
Białko teksturowane zalewamy wodą i olejem. Następnie wszystkie składniki poddajemy mieszaniu, kutrowaniu i wilkowaniu. Uformowane w nadziewarce kiełbasy poddaje się obróbce cieplnej w komorze wędzarniczej przy temp. ok. 120 st. C przez 25 min.
Przykład 4, Kiełbasa grillowa
- Boczniak - 36%
- Teksturat białka pszennego - 16%
- woda - 10%
- Gluten - 14%
- Cebula - 9%
- Olej rzepakowy - 7%
PL 241 786 B1
- Lecytyna - 1%
- Przyprawy - 7%
Białko teksturowane zalewamy wodą i olejem. Następnie wszystkie składniki poddajemy mieszaniu i wilkowaniu lub kutrowaniu. Uformowane w nadziewarce kiełbasy poddaje się obróbce cieplnej w komorze wędzarniczej przy temp. ok. 120 st. C przez 25 min.
Claims (11)
1. Wędlina bezmięsna stanowiąca mieszaninę tworzącą masę wędliniarską, znamienna tym, że zawiera bazę, która zawiera grzyby, korzystnie boczniaki w ilości wagowej od 20 do 90% stanowiące składnik teksturotwórczy i poprawiający właściwości organoleptyczne, upodobniające wyrób do mięsa, składniki wiążące w postaci: białka pszenicy, korzystnie w postaci glutenu, lub białka jaja kurzego, lub dodatku skrobi, korzystnie skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej w ilości wagowej od 5 do 30% zmieszane z wodą w ilości od 5 do 50%.
2. Wędlina bezmięsna według zastrz. 1 znamienna tym, że mieszanina wędliniarska zawiera dodatek przypraw w ilości wagowej od 1 do 10%.
3. Wędlina bezmięsna według zastrz. 1 albo 2 znamienna tym, że mieszanina wędliniarska posiada dodatek kiełków nasion i ziaren, w tym roślin strączkowych - korzystnie ciecierzycy, soczewicy, lub roślin oleistych - korzystnie dyni, słonecznika, w ilości wagowej od 10 do 25%.
4. Wędlina bezmięsna według zastrz. 1 albo 2, albo 3 znamienna tym, że do masy wędliniarskiej dodaje się składniki wysokobiałkowe w postaci izolatów lub ekstraktów z izolatów, lub ekstrudatów korzystnie roślin strączkowych, w ilości wagowej od 3 do 15%.
5. Wędlina bezmięsna według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4 znamienna tym, że w masie wędliniarskiej woda w ilości wagowej od 5 do 50% jest uzupełniona zakwasem zbożowym, korzystnie z mąki żytniej.
6. Wędlina bezmięsna według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5 znamienna tym, że do mieszaniny dodaje się zakwas z buraków ćwikłowych albo blendowane kiszone buraki ćwikłowe w ilości wagowej od 2 do 10%.
7. Wędlina bezmięsna według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6 znamienna tym, że do mieszaniny dodaje się warzywa w ilości wagowej do 30%.
8. Wędlina bezmięsna stanowiąca mieszaninę tworzącą masę wędliniarską znamienna tym, że zawiera bazę, która zawiera grzyby, korzystnie boczniaki w ilości wagowej od 20 do 90% stanowiące składnik teksturotwórczy i poprawiający właściwości organoleptyczne, upodobniające wyrób do mięsa, składniki wiążące w postaci: białka pszenicy, korzystnie w postaci glutenu, lub białka jaja kurzego, lub dodatku skrobi, korzystnie skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej w ilości wagowej od 5 do 30% zmieszane z zakwasem zbożowym, korzystnie z mąki żytniej w ilości od 5 do 50%.
9. Sposób wytwarzania wędliny bezmięsnej określonej w zastrzeżeniach 1-8 znamienny tym, że mieszaninę powstałą z połączenia składników, tj.: grzybów, dodatków wiążących w postaci: białka pszenicy, korzystnie w postaci glutenu, lub białka jaja kurzego, lub dodatku skrobi, korzystnie skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej miesza się z wodą, lub z zakwasem zbożowym, oraz przyprawami, lub innymi składnikami i tak powstałą mieszankę poddaje się rozdrobnieniu w celu utworzenia masy wędliniarskiej i tak rozdrobnioną masę wędliniarską dozuje się do osłonek w celu nadania jej pożądanego kształtu, a następnie przetrzymuje się w piecu w temperaturze od 80 do 230 st. C lub w komorze wędzarniczej w celu utrwalenia kształtu i obniżenia aktywności wodnej w wyrobie gotowym.
10. Sposób wytwarzania wędliny bezmięsnej według zastrz. 9 znamienny tym, że uformowaną wędlinę pokrywa się warstwą alginianu lub innego składnika żelującego.
11. Sposób wytwarzania wędliny bezmięsnej według zastrz. 9 albo 10 znamienny tym, że uformowana wędlina bezmięsna może zostać poddana znanym procesom, typowym dla technologii przerobu mięsa: wędzeniu, suszeniu, gotowaniu czy parzeniu.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL428318A PL241786B1 (pl) | 2018-12-21 | 2018-12-21 | Wędliny bezmięsne, oraz sposób ich wytwarzania |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL428318A PL241786B1 (pl) | 2018-12-21 | 2018-12-21 | Wędliny bezmięsne, oraz sposób ich wytwarzania |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL428318A1 PL428318A1 (pl) | 2020-06-29 |
PL241786B1 true PL241786B1 (pl) | 2022-12-05 |
Family
ID=71124851
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL428318A PL241786B1 (pl) | 2018-12-21 | 2018-12-21 | Wędliny bezmięsne, oraz sposób ich wytwarzania |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL241786B1 (pl) |
Cited By (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
WO2024009084A1 (en) * | 2022-07-08 | 2024-01-11 | Marlow Foods Limited | Foodstuff |
-
2018
- 2018-12-21 PL PL428318A patent/PL241786B1/pl unknown
Cited By (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
WO2024009084A1 (en) * | 2022-07-08 | 2024-01-11 | Marlow Foods Limited | Foodstuff |
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL428318A1 (pl) | 2020-06-29 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
RU2255611C2 (ru) | Формованное рыбное изделие (варианты) | |
CA2736157C (en) | Oil composition for the preparation of oil containing food products | |
EP1493337A2 (en) | Vegetable protein meat analogue | |
KR102441925B1 (ko) | 이미 및 이취가 저감된 식물성 패티의 제조방법 | |
JPWO2020158562A1 (ja) | 食肉様食品を含有する液状調味料とその製造方法、並びに肉質感が向上している食肉様食品とその製造方法 | |
Hafid et al. | Characteristics of chicken nuggets with breadfruit substitution | |
US20230389570A1 (en) | Meat Alternative Compositions Comprising Cranberry Seed Preparations and Methods for Making Same | |
JP2017085913A (ja) | 練製品の半製品、練製品および練製品の製造方法 | |
PL241786B1 (pl) | Wędliny bezmięsne, oraz sposób ich wytwarzania | |
JP5612374B2 (ja) | 鶏肉を原料とする食肉加工食品 | |
KR102058788B1 (ko) | 쇠고기 육포의 제조방법 | |
RU2619988C1 (ru) | Способ производства рубленых полуфабрикатов из мяса птицы | |
CN104323357A (zh) | 一种燕麦馅料及其制备方法和应用 | |
PL241431B1 (pl) | Wędliny bezmięsne, oraz sposób ich wytwarzania | |
JP7408257B2 (ja) | 肉様食品用組成物、肉様食品及びその製造方法並びに肉様食品の品質改良方法 | |
RU2552027C1 (ru) | Способ производства структурированных рыбных колбас | |
TW202235004A (zh) | 畜肉樣加工食品及其製造方法 | |
Nowsad et al. | Standardization of production of fish sausage from unwashed mince blend of low-cost marine fish | |
Setiaboma et al. | Quality of physicochemical and sensory of mushroom (Pleurotus ostreatus) chicken nuggets with carrageenan and konjac as hydrocolloids | |
RU2813730C1 (ru) | Способ приготовления растительного продукта в виде заменителя мяса | |
RU2740811C1 (ru) | Полукопчёное колбасное изделие | |
RU2815964C1 (ru) | Состав для приготовления заменителя мяса | |
RU2747232C1 (ru) | Способ производства изделия колбасного вареного на основе растительных компонентов | |
Kumar et al. | Study on nuggets prepared from different ratios of spent duck and spent hen meat | |
JP7091403B2 (ja) | 食肉様加工食品及び食肉様加工食品の製造方法 |