PL241786B1 - Wędliny bezmięsne, oraz sposób ich wytwarzania - Google Patents

Wędliny bezmięsne, oraz sposób ich wytwarzania Download PDF

Info

Publication number
PL241786B1
PL241786B1 PL428318A PL42831818A PL241786B1 PL 241786 B1 PL241786 B1 PL 241786B1 PL 428318 A PL428318 A PL 428318A PL 42831818 A PL42831818 A PL 42831818A PL 241786 B1 PL241786 B1 PL 241786B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
sausage
meatless
weight proportion
amount
weight
Prior art date
Application number
PL428318A
Other languages
English (en)
Other versions
PL428318A1 (pl
Inventor
Marek KUBARA
Marek Kubara
Karolina Poznar
Michał Poznar
Waldemar SADOWSKI
Waldemar Sadowski
Original Assignee
Kubara Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kubara Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Kubara Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL428318A priority Critical patent/PL241786B1/pl
Publication of PL428318A1 publication Critical patent/PL428318A1/pl
Publication of PL241786B1 publication Critical patent/PL241786B1/pl

Links

Landscapes

  • Meat, Egg Or Seafood Products (AREA)
  • Preparation Of Fruits And Vegetables (AREA)

Abstract

Przedmiotem zgłoszenia jest wędlina bezmięsna stanowiąca mieszaninę tworzącą masę wędliniarską składającą się z grzybów, korzystnie boczniaka w proporcji wagowej od 20 do 90%, składników włażących w postaci: białka pszenicy, korzystnie w postaci glutenu, lub białka jaja kurzego, lub dodatku skrobi, korzystnie skrobi ziemniaczanej, lub kukurydzianej w proporcji wagowej od 5 do 30% zmieszanych z wodą w proporcji od 5 do 50%, oraz przypraw w proporcji wagowej od 1 do 10%. Przedmiotem zgłoszenia jest także wędlina bezmięsna stanowiąca mieszaninę tworzącą masę wędliniarską składającą się z kiełków nasion i ziaren, w tym roślin strączkowych - korzystnie ciecierzycy, soczewicy lub roślin oleistych - korzystnie dyni, słonecznika, rzepaku w proporcji wagowej od 10 do 90%, uzupełnionych dodatkiem białka pszenicy, korzystnie w postaci glutenu, lub białka jaja kurzego, lub skrobi, korzystnie skrobi ziemniaczanej, lub kukurydzianej w proporcji wagowej od 5 do 30% zmieszanych z wodą w proporcji od 5 do 50%, oraz przypraw w proporcji wagowej od 1 do 10%. Zgłoszenie obejmuje także wędlinę bezmięsną stanowiącą mieszaninę tworzącą masę wędliniarską składająca się z kiełków nasion i ziaren, w tym roślin strączkowych - korzystnie ciecierzycy, soczewicy, lub roślin oleistych - korzystnie dyni, słonecznika, rzepaku w proporcji wagowej od 10 do 90%; grzybów korzystnie boczniaka w proporcji wagowej od 20 do 90% białka pszenicy, korzystnie w postaci glutenu, lub białka jaja kurzego, lub skrobi korzystnie skrobi ziemniaczanej, lub kukurydzianej w proporcji wagowej od 5 do 30% zmieszanych z wodą w proporcji od 5 do 50%; oraz przyprawy w proporcji wagowej od 1 do 10%. Do mieszaniny dodaje się składniki wysokobiałkowe w postaci izolatów, lub ekstraktów lub ekstrudatów korzystnie roślin strączkowych, w proporcji wagowej od 3 do 15%, a woda w proporcji wagowej od 5 do 50% jest zastąpiona, lub uzupełniona zakwasem zbożowym, korzystnie z mąki żytniej. Mieszanina może zostać uzupełniona zakwasem z buraków ćwikłowych lub blęndowanych kiszonych buraków ćwikłowych w proporcji wagowej od 2 do 10%, oraz warzywami w proporcji wagowej do 30%. Zgłoszenie obejmuje także sposób wytwarzania wędliny bezmięsnej w którym powstałą z połączenia składników mieszaninę poddaje się rozdrobnieniu w celu utworzenia masy wędliniarskiej i tak rozdrobnioną masę wędliniarską dozuje się do osłonek w celu nadania jej pożądanego kształtu, a następnie przetrzymuje się w piecu w temperaturze od 80 do 230 st. C lub w komorze wędzarniczej. Uformowaną wędlinę pokrywa się warstwą alginianu lub innego składnika żelującego. Uformowana wędlina bezmięsna może zostać poddana znanym procesom, typowym dla technologii przerobu mięsa: wędzeniu, suszeniu, gotowaniu, zapiekaniu czy parzeniu.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku są wędliny wegańskie i wegetariańskie, a więc wędliny, które w swoim składzie nie zawierają mięsa.
W przyrodzie powszechnie występują rośliny oleiste, których nasiona oprócz powszechnie znanych właściwości odżywczych charakteryzują się wysoką zawartością tłuszczów, tj. ponad 15% suchej masy nasion i ziaren, i względnie wysoką zawartością białka.
W przyrodzie występują rośliny strączkowe, które oprócz powszechnie znanych właściwości odżywczych charakteryzują się wysoką zawartością białek w przedziale od 20 do 42%.
Znane są osłonki do wędlin, klasyfikowane jako osłonki naturalne i sztuczne. Osłonki tego typu mają formę rękawów, do których dozowany jest farsz w celu nadania mu kształtu determinowanego przez osłonkę.
Znane są osłonki alginianowe, pochodzenia naturalnego z alg morskich. Osłonka w formie płynnej nanoszona jest /natryskiwana na wędlinę, a po zastygnięciu utrwala jej kształt.
Znane są tradycyjne metody produkcji wędlin - kiełbas czy parówek, polegające na dozowaniu przygotowanego farszu do osłonki, a następnie poprzez poddanie wędliny znanym procesom: parzenia, wędzenia, gotowania, suszenia.
Znane są wędliny wegańskie i wegetariańskie, a’la kiełbasa/parówki, przy czym znane do tej pory składy jako bazę wykorzystują fasolę lub kaszę jaglaną oraz izolaty białek roślinnych, oraz w przeważającej większości posiadają jako składnik główny lub co najmniej jako dodatek soję, która ze względu na swoje konotacje z GMO i powszechnie stosowaną monokulturę upraw jest składnikiem niepożądanym dla klientów zwracających uwagę na ekologiczne aspekty pozyskiwania żywności.
Celem wynalazku jest przedstawienie wędlin bezmięsnych, o walorach smakowych i organoleptycznych jak najbardziej zbliżonych do wędlin z zawartością mięsa, przy zachowaniu optymalnych właściwości odżywczych i zbliżonej do mięsa zawartości białka (powyżej 14%).
Cechą istotną wynalazku jest to, iż wędliny bezmięsne zawierają bazę, która zawiera grzyby, korzystnie boczniaki w ilości wagowej od 20 do 90% stanowiące składnik teksturotwórczy i poprawiający właściwości organoleptyczne, upodabniające wyrób do mięsa, składniki wiążące w postaci: białka pszenicy, korzystnie w postaci glutenu, lub białka jaja kurzego, lub dodatku skrobi, korzystnie skrobi ziemniaczanej, lub kukurydzianej w ilości wagowej od 5 do 30% zmieszane z wodą w ilości od 5 do 50%.
Cechą istotną wynalazku jest to, iż mieszanina wędliniarska zawiera dodatek przypraw w ilości wagowej od 1 do 10%.
Cechą istotną wynalazku jest to, iż mieszanina wędliniarska posiada dodatek kiełków nasion i ziaren, w tym roślin strączkowych - korzystnie ciecierzycy, soczewicy, lub roślin oleistych - korzystnie dyni, słonecznika, w ilości wagowej od 10 do 25% wzbogacających właściwości odżywcze wyrobu.
Cechą istotną wynalazku jest to, iż do masy wędliniarskiej dodaje się składniki wysokobiałkowe w postaci izolatów lub ekstraktów, lub ekstrudatów korzystnie roślin strączkowych, dla podwyższenia zawartości białka w wyrobie, w ilości wagowej od 3 do 15%.
Cechą istotną wynalazku jest to, iż w wędlinie bezmięsnej woda w ilości wagowej od 5 do 50% jest uzupełniona zakwasem zbożowym, korzystnie z mąki żytniej.
Cechą istotną wynalazku jest to, iż do mieszaniny dodaje się zakwas z buraków ćwikłowych lub zblendowane kiszone buraki ćwikłowe w ilości wagowej od 2 do 10%, czego skutkiem jest uzyskanie barwy wyrobu zbliżonej do naturalnej barwy mięsa i zakwaszenie farszu, który w wyniku tej operacji uzyskuje obniżone pH, a przez to większą trwałość.
Cechą istotną wynalazku jest to, iż do mieszaniny dodaje się warzywa w ilości wagowej do 30% celem poprawy walorów smakowych i organoleptycznych.
Cechą istotną wynalazku jest to, iż wędlina bezmięsna stanowiąca mieszaninę tworzącą masę wędliniarską zawiera bazę, która zawiera grzyby, korzystnie boczniaki w ilości wagowej od 20 do 90% stanowiące składnik teksturotwórczy i poprawiający właściwości organoleptyczne, upodabniające wyrób do mięsa, składniki wiążące w postach białka pszenicy, korzystnie w postaci glutenu, lub białka jaja kurzego, lub dodatku skrobi, korzystnie skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej w ilości wagowej od 5 do 30% zmieszane z zakwasem zbożowym, korzystnie z mąki żytniej w ilości od 5 do 50%.
Cechą istotną sposobu wytwarzania wędliny bezmięsnej określonej powyżej jest to, iż mieszaninę powstałą z połączenia składników, tj.: grzybów, dodatków wiążących w postaci: białka pszenicy, korzystnie w postaci glutenu, lub białka jaja kurzego, lub dodatku skrobi, korzystnie skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej miesza się z wodą oraz przyprawami lub innymi składnikami i tak powstałą mieszankę
PL 241 786 B1 poddaje się rozdrobnieniu w celu utworzenia masy wędliniarskiej, i tak rozdrobnioną masę wędliniarską dozuje się do osłonek w celu nadania jej pożądanego kształtu, następnie przetrzymuje się w piecu w temperaturze od 80 do 230 st. C lub w komorze wędzarniczej w celu utrwalenia kształtu i obniżenia aktywności wodnej w wyrobie gotowym.
Cechą istotną wynalazku jest to, iż uformowaną wędlinę pokrywa się warstwą alginianu lub innego składnika żelującego w celu utrwalenia kształtu bez konieczności stosowania konwencjonalnych osłonek.
Cechą istotną wynalazku jest to, iż uformowana wędlina bezmięsna może być poddana znanym procesom, typowym dla technologii przerobu mięsa: wędzeniu, suszeniu, gotowaniu, zapiekaniu czy parzeniu.
Zaletą rozwiązania wg wynalazku jest to, iż wskutek dodania do farszu rozdrobnionych grzybów, wędlina bezmięsna uzyskuje cechy organoleptyczne zbliżone do mięsa oraz bogate właściwości odżywcze i smakowe.
Zaletą rozwiązania wg wynalazku jest to, iż posiada trwałą strukturę i nadje się do obróbki cieplnej.
Przedmiot wynalazku przedstawiono w 4 z wielu innych możliwych do zastosowania przykładów wykonania.
Przykład 1, Kabanosy
W skład suchej masy wchodzą:
- boczniak - 37%
- Kiełki słonecznika - 20%
- Olej kokosowy - 24%
- Gluten - 10%
- ekstrakt drożdżowy - 2%
- Przyprawy: - 7%
Teksturat mieszamy z połową przypraw, wodą, olejem i lecytyną. Kiełki z przyprawami poddajemy wilkowaniu i łączymy wszystkie składniki razem, na koniec dodajemy gluten. Uzyskany farsz przepuszczamy przez maszynę do formowania kiełbas. Uformowane kabanosy poddaje się procesowi wędzenia w komorze wędzarniczej 85 st. C przez 40 min.
Przykład 2, Parówka
- Boczniak - 35%
- Teksturowane białko pszenicy - 16%
- Woda - 25%
- Cebula - 7%
- Olej kokosowy - 7%
- Gluten - 4%
- przyprawy - 6%
Teksturat mieszamy z przyprawami, wodą, olejem i lecytyną. Kiełki z przyprawami poddajemy wilkowaniu i łączymy wszystkie składniki razem, na koniec dodajemy gluten. Uzyskany farsz przepuszczamy przez maszynę do formowania kiełbas w osłonce alginianowej. Uformowane parówki poddaje się procesowi obróbki cieplnej w piecu przy temp. 130 st. C przez 20 min.
Przykład 3, wędlina grillowa
W skład suchej masy wchodzą:
- boczniak - 45%
- Kiełki słonecznika - 25%
- Gluten - 18%
- Amarantus mielony - 5%
- Drożdże odżywcze - 2,5%
- Przyprawy - 4,5%
Białko teksturowane zalewamy wodą i olejem. Następnie wszystkie składniki poddajemy mieszaniu, kutrowaniu i wilkowaniu. Uformowane w nadziewarce kiełbasy poddaje się obróbce cieplnej w komorze wędzarniczej przy temp. ok. 120 st. C przez 25 min.
Przykład 4, Kiełbasa grillowa
- Boczniak - 36%
- Teksturat białka pszennego - 16%
- woda - 10%
- Gluten - 14%
- Cebula - 9%
- Olej rzepakowy - 7%
PL 241 786 B1
- Lecytyna - 1%
- Przyprawy - 7%
Białko teksturowane zalewamy wodą i olejem. Następnie wszystkie składniki poddajemy mieszaniu i wilkowaniu lub kutrowaniu. Uformowane w nadziewarce kiełbasy poddaje się obróbce cieplnej w komorze wędzarniczej przy temp. ok. 120 st. C przez 25 min.

Claims (11)

1. Wędlina bezmięsna stanowiąca mieszaninę tworzącą masę wędliniarską, znamienna tym, że zawiera bazę, która zawiera grzyby, korzystnie boczniaki w ilości wagowej od 20 do 90% stanowiące składnik teksturotwórczy i poprawiający właściwości organoleptyczne, upodobniające wyrób do mięsa, składniki wiążące w postaci: białka pszenicy, korzystnie w postaci glutenu, lub białka jaja kurzego, lub dodatku skrobi, korzystnie skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej w ilości wagowej od 5 do 30% zmieszane z wodą w ilości od 5 do 50%.
2. Wędlina bezmięsna według zastrz. 1 znamienna tym, że mieszanina wędliniarska zawiera dodatek przypraw w ilości wagowej od 1 do 10%.
3. Wędlina bezmięsna według zastrz. 1 albo 2 znamienna tym, że mieszanina wędliniarska posiada dodatek kiełków nasion i ziaren, w tym roślin strączkowych - korzystnie ciecierzycy, soczewicy, lub roślin oleistych - korzystnie dyni, słonecznika, w ilości wagowej od 10 do 25%.
4. Wędlina bezmięsna według zastrz. 1 albo 2, albo 3 znamienna tym, że do masy wędliniarskiej dodaje się składniki wysokobiałkowe w postaci izolatów lub ekstraktów z izolatów, lub ekstrudatów korzystnie roślin strączkowych, w ilości wagowej od 3 do 15%.
5. Wędlina bezmięsna według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4 znamienna tym, że w masie wędliniarskiej woda w ilości wagowej od 5 do 50% jest uzupełniona zakwasem zbożowym, korzystnie z mąki żytniej.
6. Wędlina bezmięsna według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5 znamienna tym, że do mieszaniny dodaje się zakwas z buraków ćwikłowych albo blendowane kiszone buraki ćwikłowe w ilości wagowej od 2 do 10%.
7. Wędlina bezmięsna według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6 znamienna tym, że do mieszaniny dodaje się warzywa w ilości wagowej do 30%.
8. Wędlina bezmięsna stanowiąca mieszaninę tworzącą masę wędliniarską znamienna tym, że zawiera bazę, która zawiera grzyby, korzystnie boczniaki w ilości wagowej od 20 do 90% stanowiące składnik teksturotwórczy i poprawiający właściwości organoleptyczne, upodobniające wyrób do mięsa, składniki wiążące w postaci: białka pszenicy, korzystnie w postaci glutenu, lub białka jaja kurzego, lub dodatku skrobi, korzystnie skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej w ilości wagowej od 5 do 30% zmieszane z zakwasem zbożowym, korzystnie z mąki żytniej w ilości od 5 do 50%.
9. Sposób wytwarzania wędliny bezmięsnej określonej w zastrzeżeniach 1-8 znamienny tym, że mieszaninę powstałą z połączenia składników, tj.: grzybów, dodatków wiążących w postaci: białka pszenicy, korzystnie w postaci glutenu, lub białka jaja kurzego, lub dodatku skrobi, korzystnie skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej miesza się z wodą, lub z zakwasem zbożowym, oraz przyprawami, lub innymi składnikami i tak powstałą mieszankę poddaje się rozdrobnieniu w celu utworzenia masy wędliniarskiej i tak rozdrobnioną masę wędliniarską dozuje się do osłonek w celu nadania jej pożądanego kształtu, a następnie przetrzymuje się w piecu w temperaturze od 80 do 230 st. C lub w komorze wędzarniczej w celu utrwalenia kształtu i obniżenia aktywności wodnej w wyrobie gotowym.
10. Sposób wytwarzania wędliny bezmięsnej według zastrz. 9 znamienny tym, że uformowaną wędlinę pokrywa się warstwą alginianu lub innego składnika żelującego.
11. Sposób wytwarzania wędliny bezmięsnej według zastrz. 9 albo 10 znamienny tym, że uformowana wędlina bezmięsna może zostać poddana znanym procesom, typowym dla technologii przerobu mięsa: wędzeniu, suszeniu, gotowaniu czy parzeniu.
PL428318A 2018-12-21 2018-12-21 Wędliny bezmięsne, oraz sposób ich wytwarzania PL241786B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL428318A PL241786B1 (pl) 2018-12-21 2018-12-21 Wędliny bezmięsne, oraz sposób ich wytwarzania

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL428318A PL241786B1 (pl) 2018-12-21 2018-12-21 Wędliny bezmięsne, oraz sposób ich wytwarzania

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL428318A1 PL428318A1 (pl) 2020-06-29
PL241786B1 true PL241786B1 (pl) 2022-12-05

Family

ID=71124851

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL428318A PL241786B1 (pl) 2018-12-21 2018-12-21 Wędliny bezmięsne, oraz sposób ich wytwarzania

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL241786B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2024009084A1 (en) * 2022-07-08 2024-01-11 Marlow Foods Limited Foodstuff

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2024009084A1 (en) * 2022-07-08 2024-01-11 Marlow Foods Limited Foodstuff

Also Published As

Publication number Publication date
PL428318A1 (pl) 2020-06-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2255611C2 (ru) Формованное рыбное изделие (варианты)
CA2736157C (en) Oil composition for the preparation of oil containing food products
EP1493337A2 (en) Vegetable protein meat analogue
KR102441925B1 (ko) 이미 및 이취가 저감된 식물성 패티의 제조방법
JPWO2020158562A1 (ja) 食肉様食品を含有する液状調味料とその製造方法、並びに肉質感が向上している食肉様食品とその製造方法
Hafid et al. Characteristics of chicken nuggets with breadfruit substitution
US20230389570A1 (en) Meat Alternative Compositions Comprising Cranberry Seed Preparations and Methods for Making Same
JP2017085913A (ja) 練製品の半製品、練製品および練製品の製造方法
PL241786B1 (pl) Wędliny bezmięsne, oraz sposób ich wytwarzania
JP5612374B2 (ja) 鶏肉を原料とする食肉加工食品
KR102058788B1 (ko) 쇠고기 육포의 제조방법
RU2619988C1 (ru) Способ производства рубленых полуфабрикатов из мяса птицы
CN104323357A (zh) 一种燕麦馅料及其制备方法和应用
PL241431B1 (pl) Wędliny bezmięsne, oraz sposób ich wytwarzania
JP7408257B2 (ja) 肉様食品用組成物、肉様食品及びその製造方法並びに肉様食品の品質改良方法
RU2552027C1 (ru) Способ производства структурированных рыбных колбас
TW202235004A (zh) 畜肉樣加工食品及其製造方法
Nowsad et al. Standardization of production of fish sausage from unwashed mince blend of low-cost marine fish
Setiaboma et al. Quality of physicochemical and sensory of mushroom (Pleurotus ostreatus) chicken nuggets with carrageenan and konjac as hydrocolloids
RU2813730C1 (ru) Способ приготовления растительного продукта в виде заменителя мяса
RU2740811C1 (ru) Полукопчёное колбасное изделие
RU2815964C1 (ru) Состав для приготовления заменителя мяса
RU2747232C1 (ru) Способ производства изделия колбасного вареного на основе растительных компонентов
Kumar et al. Study on nuggets prepared from different ratios of spent duck and spent hen meat
JP7091403B2 (ja) 食肉様加工食品及び食肉様加工食品の製造方法