PL239355B1 - Sposób wytwarzania pochodnych poli(kwasu asparaginowego) - Google Patents

Sposób wytwarzania pochodnych poli(kwasu asparaginowego) Download PDF

Info

Publication number
PL239355B1
PL239355B1 PL431910A PL43191019A PL239355B1 PL 239355 B1 PL239355 B1 PL 239355B1 PL 431910 A PL431910 A PL 431910A PL 43191019 A PL43191019 A PL 43191019A PL 239355 B1 PL239355 B1 PL 239355B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
aspartic acid
poly
psi
salt
hydrolyzing agent
Prior art date
Application number
PL431910A
Other languages
English (en)
Other versions
PL431910A1 (pl
Inventor
Marek Lukosek
Kamila Torchała
Jan Wójcik
Krystyna Zwierz
Łukasz Kotyrba
Zbigniew Tomik
Przemysław Boberski
Grzegorz MATUS
Grzegorz Matus
Joanna Bąk
Ryszard Grzesik
Krzysztof Kozioł
Ewa Pankalla
Bartosz Moszewski
Piotr Rusek
Sebastian Schab
Krzysztof Borowik
Original Assignee
Grupa Azoty Zakl Azotowe Kedzierzyn Spolka Akcyjna
Siec Badawcza Lukasiewicz Inst Ciezkiej Syntezy Organicznej Blachownia
Siec Badawcza Lukasiewicz Inst Nowych Syntez Chemicznych
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Grupa Azoty Zakl Azotowe Kedzierzyn Spolka Akcyjna, Siec Badawcza Lukasiewicz Inst Ciezkiej Syntezy Organicznej Blachownia, Siec Badawcza Lukasiewicz Inst Nowych Syntez Chemicznych filed Critical Grupa Azoty Zakl Azotowe Kedzierzyn Spolka Akcyjna
Priority to PL431910A priority Critical patent/PL239355B1/pl
Publication of PL431910A1 publication Critical patent/PL431910A1/pl
Publication of PL239355B1 publication Critical patent/PL239355B1/pl

Links

Landscapes

  • Macromolecular Compounds Obtained By Forming Nitrogen-Containing Linkages In General (AREA)
  • Polyamides (AREA)
  • Fertilizers (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania pochodnych poli(kwasu asparaginowego), stanowiących dodatek do nawozów sztucznych.
Sole lub kompleksy metali wielowartościowych poli(kwasu asparaginowego) stosowane są jako dodatek do nawozów sztucznych poprawiający działanie popularnych nawozów sztucznych.
Jak wynika z opisu patentowego CN101418075 sól potasowa poli kwasu asparaginowego) może być stosowana w aplikacjach rolniczych. Wynalazek dotyczy techniki wytwarzania dodatku do nawozu na bazie soli potasowej poli(kwasu asparaginowego). Proces otrzymywania soli potasowej poli(kwasu asparaginowego) polega tu na jednoczesnej polimeryzacji kwasu asparaginowego i hydrolizie tworzącego się poliimidu kwasu bursztynowego, co umożliwiają zastosowane katalizatory. Według cytowanego patentu dodatek do nawozu, czyli sól potasowa poli(kwasu asparaginowego), wytwarzany jest z kwasu asparaginowego metodą polimeryzacji termicznej przy udziale kwasu borowego i wodorosiarczanu potasu jako katalizatorów. Katalizatory ułatwiają proces polimeryzacji do poliimidu kwasu bursztynowego oraz hydrolizują tworzący się poliimid do soli potasowej poli(kwasu asparaginowego) bez konieczności stosowania wodorotlenku potasu. Według opisu produkt zsyntetyzowany tą metodą charakteryzuje się równomiernym rozkładem masy cząsteczkowej, wysoką czystością i wysoką wydajnością. Ponadto, ponieważ kwas borowy i wodorosiarczan potasu dodawane jako katalizatory nie są wydzielane z produktu, proces produkcyjny jest uproszczony, a dodatkowe pierwiastki (bor i potas) stanowią dodatki wspomagające do nawozów azotowych przyspieszające wzrost roślin. Nawóz taki, jak wykazano, przyspiesza wzrost roślin. Eksperymenty wykazały, że produkty zsyntetyzowane tą metodą nie tylko zwiększają szybkość, z jaką rośliny wykorzystują nawozy azotowe, ale powodują równomierne w czasie uwalnianie odżywczych składników azotowych z nawozu.
Patent polski PL200217 zastrzega sposób otrzymywania poli(kwasu asparaginowego). Sposób polega na tym, że proces ogrzewania kwasu asparaginowego, kwasu maleinowego, jedno- lub dwuamonowej soli kwasu maleinowego, prowadzi się w środowisku eteru nonylo[fenylo(polioksyetyleno)(polioksypropyleno)glikolowego]. Proces prowadzi się w reaktorze zapewniającym ciągły przepływ surowców przez strumień promieniowania mikrofalowego.
Patent chiński CN1341676 opisuje możliwość otrzymywania poli(kwasu asparaginowego) z kwasu asparaginowego w obecności katalizatora kwasowego. Proces prowadzony jest w atmosferze azotu w warunkach ciśnienia normalnego lub pod ciśnieniem 0,01-0,1 MPa; w temperaturze 150-350°C przez 0,5-6 godzin.
Szereg patentów niemieckiej firmy Bayer DE3626672, DE19706901, DE4306412, DE4305368, US5493004, DE4310503, DE4306412, DE4305368, DE3626672 opisuje możliwość otrzymywania poliimidu kwasu bursztynowego, poli(kwasu asparaginowego) lub jego soli w wyniku reakcji kwasu fumarowego, kwasu maleinowego, bezwodnika kwasu maleinowego lub ich pochodnych z amoniakiem, mocznikiem, izo-mocznikiem, kwasem karbaminowym, karbamidem amonu, wodorowęglanem amonu, węglanem diamonu lub ich mieszaninami w różnych warunkach temperatury, czasu czy rodzaju reaktora.
Patent US5319145 opisuje proces otrzymywania poliimidu kwasu bursztynowego z kwasu L-asparaginowego w temperaturze 120°C do 300°C przez 1 do 10 godzin z zastosowaniem obrotowej suszarki półkowej.
Celem wynalazku było opracowanie sposobu wytwarzania pochodnych kwasu poli(asparaginowego) w postaci soli Fe III, które można zastosować jako dodatki do nawozów sztucznych.
Okazało się, że możliwe jest otrzymywanie soli Fe III poli(kwasu asparaginowego), jeżeli:
• kwas asparaginowy poddaje się polikondensacji termicznej do otrzymania poliimidu kwasu bursztynowego (PSI), • PSI poddaje się hydrolizie przy zastosowaniu niedomiaru hydrolizującego czynnika alkalicznego, • przeprowadza się wymianę kationów jednowartościowych na wielowartościowe, doprowadzając otrzymaną sól poli(kwasu asparaginowego) do pH = 7-8, następnie wprowadzając roztwór nieorganicznej soli Fe III i wytrącając nierozpuszczalną sól żelazową poli(kwasu asparaginowego).
Istota sposobu według wynalazku polega na tym, że:
• pod ciśnieniem atmosferycznym przez 4-5 godzin, w atmosferze gazu inertnego prowadzi się polikondensację termiczną kwasu asparaginowego do otrzymania PSI, przy czym kwas asparaginowy wprowadza się do przestrzeni nagrzanej do temperaturze 250-260°C,
PL 239 355 B1 • otrzymany PSI poddaje się hydrolizie, przy niedomiarze hydrolizującego czynnika alkalicznego w stosunku do ilości grup karboksylowych, stosując wyliczony empirycznie wzór:
Whyd = (Lzm/Lalk) · Π [g/gPSI] gdzie:
Whyd - ilość czynnika hydrolizującego potrzebnego do neutralizacji 1 g PSI,
Lzm - liczba zmydlenia oznaczona dla PSI definiowana jako ilość mg KOH potrzebna do pełnego przereagowania 1 g PSI,
Laik - liczba alkaliczna czynnika hydrolizującego definiowana jako ilość mg KOH na 1 g czynnika hydrolizującego, n - wyznaczony empirycznie współczynnik korekcyjny o wartości od 0,7 do 0,98 tak, aby uzyskać roztwór wodny soli poli(kwasu asparaginowego) o stężeniu minimum 40% wagowych o odczynie: pH = 6-7, • otrzymany roztwór soli poli(kwasu asparaginowego) doprowadza się do pH = 7-8, po czym wprowadza się Fe III w postaci roztworu wodnego nieorganicznej soli w ilości 0,10-0,15 g Fe w przeliczeniu na 1 g suchej masy soli alkalicznej poli(kwasu asparaginowego), całość miesza się w temperaturze pokojowej do wytrącenia się nierozpuszczalnej soli Fe III poli(kwasu asparaginowego).
Korzystne jest, jeżeli polikondensację termiczną kwasu asparaginowego prowadzi się w obrotowym piecu rurowym.
Korzystne jest, jeżeli jako hydrolizujący czynnik alkaliczny stosuje się KOH, NaOH, lub NH4OH.
Korzystne jest, jeżeli sól Fe III stosuje się w postaci azotanu jako roztwór wodny o stężeniu 10-50%.
Korzystne jest, jeżeli wytrąconą sól Fe III poli(kwasu asparaginowego) oddziela się od klarownego roztworu przez dekantację lub filtrację.
Korzystne jest, jeżeli wytrąconą sól Fe III przemywa się wodą i suszy temperaturze 80-110°C.
Celem wynalazku było opracowanie sposobu wytwarzania pochodnych kwasu poli(asparaginowego) w postaci kompleksów Fe III, które można zastosować jako dodatki do nawozów sztucznych.
Okazało się, że możliwe jest otrzymywanie kompleksów Fe III poli(kwasu asparaginowego) jeżeli: • kwas asparaginowy poddaje się polikondensacji termicznej do otrzymania PSI, • PSI poddaje się hydrolizie przy zastosowaniu niedomiaru hydrolizującego czynnika alkalicznego, • do otrzymanej soli poli(kwasu asparaginowego) wprowadza się roztwór nieorganicznej soli Fe III i mieszając do całkowitego rozpuszczenia produktów.
Istota sposobu według wynalazku polega na tym, że:
• pod ciśnieniem atmosferycznym przez 4-5 godzin, w atmosferze gazu inertnego prowadzi się polikondensację termiczną kwasu asparaginowego do otrzymania PSI, przy czym kwas asparaginowy wprowadza się do przestrzeni nagrzanej do temperaturze 250-260°C, • otrzymany PSI poddaje się hydrolizie, przy niedomiarze hydrolizującego czynnika alkalicznego w stosunku do ilości grup karboksylowych, stosując wyliczony empirycznie wzór: Whyd = (Lzm/Lalk) · Π [g/gPSI] gdzie:
Whyd - ilość czynnika hydrolizującego potrzebnego do neutralizacji 1 g PSI,
Lzm - liczba zmydlenia oznaczona dla PSI definiowana jako ilość mg KOH potrzebna do pełnego przereagowania 1 g PSI,
Lalk - liczba alkaliczna czynnika hydrolizującego definiowana jako ilość mg KOH na 1 g czynnika hydrolizującego, n - wyznaczony empirycznie współczynnik korekcyjny o wartości od 0,7 do 0,98 tak, aby uzyskać roztwór wodny soli poli(kwasu asparaginowego) o stężeniu minimum 40% wagowych o odczynie pH = 6-7, • następnie do otrzymanej soli poli(kwasu asparaginowego) o pH = 6-7 wprowadza się Fe III w postaci roztworu wodnego nieorganicznej soli, w ilości 0,001-0,05 g Fe w przeliczeniu na 1 g suchej masy soli alkalicznej poli(kwasu asparaginowego).
Korzystne jest, jeżeli polikondensację termiczną kwasu asparaginowego prowadzi się w obrotowym piecu rurowym.
Korzystne jest, jeżeli jako hydrolizujący czynnik alkaliczny stosuje się KOH, NaOH, lub NH4OH. Korzystne jest, jeżeli sól Fe III stosuje się w postaci azotanu jako roztwór wodny o stężeniu 10-50%. Korzystne jest, jeżeli produkt stosuje się jako roztwór wodny.
PL 239 355 B1
Korzystne jest, jeżeli produkt stosuje się jako substancja stała po wysuszeniu w temperaturze 80-110°C.
Przykład 1
500 g kwasu asparaginowego D,L wprowadza się do obrotowego pieca rurowego, gdy temperatura wewnątrz pieca osiągnie temperaturę 260°C. Włącza się lekki przedmuch azotu. Po 4 godzinach produkt wyjmuje się i waży. Ubytek masy wynosi 26%. Otrzymany PSI charakteryzuje się średnią masą cząsteczkową około 10 000, zawartością wolnego kwasu asparaginowego 1,4% i liczbą zmydlenia Lzm wynoszącą 530 mg KOH/g.
Następnie do reaktora o pojemności 2 dm3 wyposażonego w mieszadło mechaniczne wprowadza się 200 g otrzymanego PSI i 300 g wody. Mieszając zawiesinę, stopniowo wprowadza się do niej 189 g wodnego roztworu KOH o Lalk wynoszącej 392,5 mg KOH/g (współczynnik korekcyjny n wynosi 0,7, a Whyd 0,945 g/gPSI). Całość podgrzewa się do temperatury 90°C i miesza przez 8 godzin do otrzymania jednorodnego klarownego produktu. Produkt charakteryzuje się suchą masą wynoszącą 44% oraz odczynem pH = 6,8. Za pomocą roztworu KOH o stężeniu 50% jednorodny klarowny produkt doprowadza się do pH = 7,5. Do reaktora wyposażonego w mieszadło mechaniczne wprowadza się 25 g tak przygotowanego roztworu soli alkalicznej poli(kwasu asparaginowego) i przy intensywnym mieszaniu wprowadza się 19 g roztworu azotanu żelaza o zawartości Fe wynoszącej 6,9%, w przeliczeniu na czysty metal. Całość miesza się przez 1 godzinę w temperaturze pokojowej. Wytrąconą sól żelazową poli(kwasu asparaginowego) oddziela się od klarownego roztworu przez filtrację. Następnie osad przemywa się wodą i suszy w temperaturze 90°C.
Otrzymana sól żelazowa poli(kwasu asparaginowego) w postaci sproszkowanej może stanowić dodatek do nawozów stałych.
Przykład 2
450 g kwasu asparaginowego wprowadza się do obrotowego pieca rurowego, gdy temperatura wewnątrz pieca osiągnie temperaturę 250°C. Włącza się lekki przedmuch azotu. Po 5 godzinach produkt wyjmuje się i waży. Ubytek masy wynosi 25%. Otrzymany PSI charakteryzuje się średnią masą cząsteczkową około 10 000, zawartością wolnego kwasu asparaginowego 1,3% i liczbą zmydlenia Lzm wynoszącą 472,1 mg KOH/g.
Następnie do reaktora o pojemności 2 dm3 wyposażonego w mieszadło mechaniczne wprowadza się 200 g otrzymanego PSI i 300 g wody. Mieszając zawiesinę, stopniowo wprowadza się do niej 194 g wodnego roztworu KOH o Lalk wynoszącej 476,9 mg KOH/g (współczynnik korekcyjny n wynosi 0,98, a Whyd 0,97 g/gPSI). Całość podgrzewa się do temperatury 85°C i miesza przez 8 godzin do otrzymania jednorodnego klarownego produktu. Produkt charakteryzuje się suchą masą wynoszącą 49% oraz odczynem pH = 6,6. Za pomocą roztworu KOH o stężeniu 50% jednorodny klarowny produkt doprowadza się do pH = 7,6. Do reaktora wyposażonego w mieszadło mechaniczne wprowadza się 100 g tak przygotowanego roztworu i przy intensywnym mieszaniu wprowadza się 77,8 g roztworu azotanu żelaza o zawartości Fe wynoszącej 6,9%, w przeliczeniu na czysty metal. Całość miesza się przez 1 godzinę w temperaturze pokojowej. Wytrąconą sól żelazową poli(kwasu asparaginowego) oddziela się od klarownego roztworu przez filtrację. Następnie osad przemywa się wodą i suszy w temperaturze 105°C.
Otrzymana sól żelazowa poli(kwasu asparaginowego) w postaci sproszkowanej może stanowić dodatek do nawozów stałych.
Przykład 3
470 g kwasu asparaginowego wprowadza się do obrotowego pieca rurowego, gdy temperatura wewnątrz pieca osiągnie temperaturę 255°C. Włącza się lekki przedmuch azotu. Po 4,5 godzinach produkt wyjmuje się i waży. Ubytek masy wynosi 27%. Otrzymany PSI charakteryzuje się średnią masą cząsteczkową około 10 000, zawartością wolnego kwasu asparaginowego 1,2% i liczbą zmydlenia Lzm wynoszącą 488,1 mg KOH/g.
Następnie do reaktora o pojemności 2 dm3 wyposażonego w mieszadło mechaniczne wprowadza się 200 g otrzymanego PSI i 300 g wody. Mieszając zawiesinę, stopniowo wprowadza się do niej 107 g wodnego roztworu NH3 χ H2O o Lalk wynoszącej 894 mg KOH/g (współczynnik korekcyjny n wynosi 0,98, a Whyd 0,535 g/gPSI). Całość podgrzewa się do temperatury 80°C i miesza przez 8 godzin do otrzymania jednorodnego klarownego produktu. Produkt charakteryzuje się suchą masą wynoszącą 48% oraz odczynem pH = 6,2. Za pomocą roztworu KOH o stężeniu 50% jednorodny klarowny produkt doprowadza się do pH = 7,9. Do reaktora wyposażonego w mieszadło mechaniczne wprowadza się 60 g tak przygotowanego roztworu i przy intensywnym mieszaniu wprowadza się 58,1 g roztworu azotanu żelaza o za
PL 239 355 B1 wartości Fe wynoszącej 6,9%, w przeliczeniu na czysty metal. Całość miesza się przez 1 godzinę w temperaturze pokojowej. Wytrąconą sól żelazową poli(kwasu asparaginowego) oddziela się od klarownego roztworu przez filtrację. Następnie osad przemywa się wodą i suszy w temperaturze 100°C.
Otrzymana sól żelazowa poli(kwasu asparaginowego) w postaci sproszkowanej może stanowić dodatek do nawozów stałych.
Przykład 4
490 g kwasu asparaginowego wprowadza się do obrotowego pieca rurowego, gdy temperatura wewnątrz pieca osiągnie temperaturę 260°C. Włącza się lekki przedmuch azotu. Po 4 godzinach produkt wyjmuje się i waży. Ubytek masy wynosił 26%. Otrzymany poliimid kwasu bursztynowego (PSI) charakteryzuje się średnią masą cząsteczkową około 10 000, zawartością wolnego kwasu asparaginowego 1,4% i liczbą zmydlenia Lzm wynoszącą 530 mg KOH/g.
Następnie do reaktora o pojemności 2 dm3 wyposażonego w mieszadło mechaniczne wprowadza się 200 g otrzymanego PSI i 300 g wody. Mieszając zawiesinę, stopniowo wprowadza się do niej 189 g wodnego roztworu KOH o Laik wynoszącej 392,5 mg KOH/g (współczynnik korekcyjny n wynosi 0,7, a Whyd 0,945 g/gPSI). Całość podgrzewa się do temperatury 80°C i miesza przez 8 godzin do otrzymania jednorodnego klarownego produktu. Produkt charakteryzuje się suchą masą wynoszącą 45% oraz odczynem pH = 6,7. Do reaktora wyposażonego w mieszadło mechaniczne wprowadza się 91 g tak przygotowanego roztworu i przy intensywnym mieszaniu wprowadza się 5,9 g roztworu azotanu żelaza o zawartości Fe wynoszącej 6,9%, w przeliczeniu na czysty metal. Całość miesza się przez 1 godzinę w temperaturze pokojowej i tworzy się klarowny roztwór kompleksu żelazowego poli(kwasu asparaginowego), który może być stosowany jako dodatek do nawozów płynnych. Natomiast po wysuszeniu w temperaturze 95°C otrzymany kompleks żelazowy poli(kwasu asparaginowego) w postaci sproszkowanej może stanowić dodatek do nawozów stałych.
Przykład 5
480 g kwasu asparaginowego wprowadza się do obrotowego pieca rurowego, gdy temperatura wewnątrz pieca osiągnie temperaturę 250°C. Włącza się lekki przedmuch azotu. Po 5 godzinach produkt wyjmuje się i waży. Ubytek masy wynosił 25%. Otrzymany poliimid kwasu bursztynowego (PSI) charakteryzuje się średnią masą cząsteczkową około 10 000, zawartością wolnego kwasu asparaginowego 1,3% i liczbą zmydlenia Lzm wynoszącą 472,1 mg KOH/g.
Następnie do reaktora o pojemności 2 dm3 wyposażonego w mieszadło mechaniczne wprowadza się 200 g otrzymanego PSI i 300 g wody. Mieszając zawiesinę, stopniowo wprowadza się do niej 194 g wodnego roztworu KOH o Laik wynoszącej 476,9 mg KOH/g (współczynnik korekcyjny n wynosi 0,98, a Whyd 0,97 g/gPSI). Całość podgrzewa się do temperatury 85°C i miesza przez 8 godzin do otrzymania jednorodnego klarownego produktu. Produkt charakteryzuje się suchą masą wynoszącą 49% oraz odczynem pH = 6,5. Do reaktora wyposażonego w mieszadło mechaniczne wprowadza się 50 g tak przygotowanego roztworu i przy intensywnym mieszaniu wprowadza się 1,4 g roztworu azotanu żelaza o zawartości Fe wynoszącej 6,9%, w przeliczeniu na czysty metal. Całość miesza się przez 1 godzinę w temperaturze pokojowej i tworzy się klarowny roztwór kompleksu żelazowego poli(kwasu asparaginowego), który może być stosowany jako dodatek do nawozów płynnych. Natomiast po wysuszeniu w temperaturze 110°C otrzymany kompleks żelazowy poli(kwasu asparaginowego) w postaci sproszkowanej może stanowić dodatek do nawozów stałych.
Przykład 6
470 g kwasu asparaginowego wprowadza się do obrotowego pieca rurowego, gdy temperatura wewnątrz pieca osiągnie temperaturę 255°C. Włącza się lekki przedmuch azotu. Po 4,5 godzinach produkt wyjmuje się i waży. Ubytek masy wynosił 27%. Otrzymany poliimid kwasu bursztynowego (PSI) charakteryzuje się średnią masą cząsteczkową około 10 000, zawartością wolnego kwasu asparaginowego 1,2% i liczbą zmydlenia Lzm wynoszącą 488,1 mg KOH/g.
Następnie do reaktora o pojemności 2 dm3 wyposażonego w mieszadło mechaniczne wprowadza się 200 g otrzymanego PSI i 300 g wody. Mieszając zawiesinę, stopniowo wprowadza się do niej 107 g wodnego roztworu NH3 χ H2O o Lalk wynoszącej 894 mg KOH/g (współczynnik korekcyjny n wynosi 0,98, a Whyd 0,535 g/gPSI). Całość podgrzewa się do temperatury 80°C i miesza przez 8 godzin do otrzymania jednorodnego klarownego produktu. Produkt charakteryzuje się suchą masą wynoszącą 48% oraz odczynem pH = 6,3. Do reaktora wyposażonego w mieszadło mechaniczne wprowadza się 25 g tak przygotowanego roztworu i przy intensywnym mieszaniu wprowadza się 1,04 g roztworu azotanu żelaza o zawartości Fe wynoszącej 6,9% w przeliczeniu na czysty metal. Całość miesza się przez 1 godzinę w temperaturze pokojowej i tworzy się klarowny roztwór kompleksu żelazowego poli(kwasu
PL 239 355 BI asparaginowego), który może być stosowany jako dodatek do nawozów płynnych. Natomiast po wysuszeniu w temperaturze 90°C otrzymany kompleks żelazowy poli(kwasu asparaginowego) w postaci sproszkowanej może stanowić dodatek do nawozów stałych.
Przykład 7 porównawczy
490 g kwasu asparaginowego wprowadza się do obrotowego pieca rurowego, gdy temperatura wewnątrz pieca osiągnie temperaturę 260°C. Włącza się lekki przedmuch azotu. Po 5 godzinach produkt wyjmuje się i waży. Ubytek masy wynosi 25,5%. Otrzymany poliimid kwasu bursztynowego (PSI) charakteryzuje się średnią masą cząsteczkową około 10 000, zawartością wolnego kwasu asparaginowego 1,2% i liczbą zmydlenia Lzm wynoszącą 560 mg KOH/g.
Następnie do reaktora o pojemności 2 dm3 wyposażonego w mieszadło mechaniczne wprowadza się 200 g otrzymanego PSI i 300 g wody. Mieszając zawiesinę, stopniowo wprowadza się do niej 133 g wodnego roztworu KOH o Laik wynoszącej 504 mg KOH/g (współczynnik korekcyjny n wynosi 0,6, a Whyd 0,666 g/gPSI). Całość podgrzewa się do temperatury 90°C i miesza przez 8 godzin. Po wyznaczonym czasie syntezy produkt jest niejednorodny, a odczyn pH wynosi 4,5, co oznacza, że nie nadaje się do dalszego przerobu i kontynuowanie próby nie ma sensu.
Przykład 8 porównawczy
500 g kwasu asparaginowego wprowadza się do obrotowego pieca rurowego, gdy temperatura wewnątrz pieca osiągnie temperaturę 260°C. Włącza się lekki przedmuch azotu. Po 5 godzinach produkt wyjmuje się i waży. Ubytek masy wynosi 26%. Otrzymany PSI charakteryzuje się średnią masą cząsteczkową około 10 000, zawartością wolnego kwasu asparaginowego 1,2% i liczbą zmydlenia Lzm wynoszącą 560 mg KOH/g.
Następnie do reaktora o pojemności 2 dm3 wyposażonego w mieszadło mechaniczne wprowadza się 200 g otrzymanego PSI i 300 g wody. Mieszając zawiesinę, stopniowo wprowadza się do niej 222 g wodnego roztworu KOH o Laik wynoszącej 504 mg KOH/g (współczynnik korekcyjny n wynosi 1, a Whyd 1,11 g/gPSI). Całość podgrzewa się do temperatury 85°C i miesza przez 8 godzin. Po wyznaczonym czasie syntezy produkt ma odczyn pH 10,2. Otrzymany produkt ulega rozkładowi z wydzieleniem amoniaku i kontynuowanie próby nie ma sensu.
Test uwalniania
Z przygotowanej według przykładu 1 soli żelazowej poli(kwasu asparaginowego) przeprowadza się test uwalniania mikroskładnika - żelaza.
Metoda stosowana w ocenie uwalniania mikroskładników nawozowych (metali) według normy PN-EN 13266:2003 opiera się na ekstrahowaniu 5 g próbki w 250 g wody. Oznacza się stężenie uwalnianego Fe w funkcji czasu, kolejno po 24 h, następne po 7 i 21 dniach.
Wyniki testu przedstawia tabela:
Czas Wyjściowa zawartość Fe w 5g próbki !mg]__________ Udział procentowy uwolnionego Fe l%]
24 h 4500 2,5
7 dni 3,9
14 dni 4.7
Zastrzeżenia patentowe

Claims (12)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania pochodnych poli(kwasu asparaginowego) znamienny tym, że:
    • pod ciśnieniem atmosferycznym przez 4-5 godzin, w atmosferze gazu inertnego prowadzi się polikondensację termiczną kwasu asparaginowego do otrzymania PSI, przy czym kwas asparaginowy wprowadza się do przestrzeni nagrzanej do temperaturze 250-260°C, • otrzymany PSI poddaje się hydrolizie, przy niedomiarze hydrolizującego czynnika alkalicznego w stosunku do ilości grup karboksylowych, stosując wyliczony empirycznie wzór: Whyd — (LZm/Lalk) Π [g/gPSI] gdzie:
    Whyd - ilość czynnika hydrolizującego potrzebnego do neutralizacji 1 g PSI,
    PL 239 355 B1
    Lzm - liczba zmydlenia oznaczona dla PSI definiowana jako ilość mg KOH potrzebna do pełnego przereagowania 1 g PSI,
    Laik - liczba alkaliczna czynnika hydrolizującego definiowana jako ilość mg KOH na 1 g czynnika hydrolizującego, n - wyznaczony empirycznie współczynnik korekcyjny o wartości od 0,7 do 0,98 tak, aby uzyskać roztwór wodny soli poli(kwasu asparaginowego) o stężeniu minimum 40% wagowych o odczynie pH = 6-7, • otrzymany roztwór soli poli(kwasu asparaginowego) doprowadza się do pH = 7-8, po czym wprowadza się Fe III w postaci roztworu wodnego nieorganicznej soli w ilości 0,10-0,15 g Fe w przeliczeniu na 1 g suchej masy soli alkalicznej poli(kwasu asparaginowego), całość miesza się w temperaturze pokojowej do wytrącenia się nierozpuszczalnej soli Fe III poli(kwasu asparaginowego).
  2. 2. Sposób według zastrz. 1 znamienny tym, że polikondensację termiczną kwasu asparaginowego prowadzi się w obrotowym piecu rurowym.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1 znamienny tym, że jako hydrolizujący czynnik alkaliczny stosuje się KOH, NaOH, lub NH4OH.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1 znamienny tym, że sól Fe III stosuje się w postaci azotanu, jako roztwór wodny o stężeniu 10-50%.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1 znamienny tym, że wytrąconą sól Fe III poli(kwasu asparaginowego) oddziela się od klarownego roztworu przez dekantację lub filtrację.
  6. 6. Sposób według zastrz. 1 znamienny tym, że wytrąconą sól Fe III przemywa się wodą i suszy temperaturze 80-110°C.
  7. 7. Sposób wytwarzania pochodnych poli(kwasu asparaginowego) znamienny tym, że:
    • pod ciśnieniem atmosferycznym przez 4-5 godzin, w atmosferze gazu inertnego prowadzi się polikondensację termiczną kwasu asparaginowego do otrzymania PSI, przy czym kwas asparaginowy wprowadza się do przestrzeni nagrzanej do temperaturze 250-260°C, • otrzymany PSI poddaje się hydrolizie, przy niedomiarze hydrolizującego czynnika alkalicznego w stosunku do ilości grup karboksylowych, stosując wyliczony empirycznie wzór: Whyd = (Lzm/Lalk) · π [g/gPSI] ‘ gdzie:
    Whyd - ilość czynnika hydrolizującego potrzebnego do neutralizacji 1 g PSI,
    Lzm - liczba zmydlenia oznaczona dla PSI definiowana jako ilość mg KOH potrzebna do pełnego przereagowania 1 g PSI,
    Lalk - liczba alkaliczna czynnika hydrolizującego definiowana jako ilość mg KOH na 1 g czynnika hydrolizującego, n - wyznaczony empirycznie współczynnik korekcyjny o wartości od 0,7 do 0,98 tak, aby uzyskać roztwór wodny soli poli(kwasu asparaginowego) o stężeniu minimum 40% wagowych o odczynie pH = 6-7, • następnie do otrzymanej soli poli(kwasu asparaginowego) o pH = 6-7 wprowadza się Fe III w postaci roztworu wodnego nieorganicznej soli, w ilości 0,001-0,05 g Fe w przeliczeniu na 1 g suchej masy soli alkalicznej poli(kwasu asparaginowego).
  8. 8. Sposób według zastrz. 7 znamienny tym, że polikondensację termiczną kwasu asparaginowego prowadzi się w obrotowym piecu rurowym.
  9. 9. Sposób według zastrz. 7 znamienny tym, że jako hydrolizujący czynnik alkaliczny stosuje się KOH, NaOH, lub NH4OH.
  10. 10. Sposób według zastrz. 7 znamienny tym, że sól Fe III stosuje się w postaci azotanu jako roztwór wodny o stężeniu 10-50%.
  11. 11. Sposób według zastrz. 7 znamienny tym, że produkt stosuje się jako roztwór wodny.
  12. 12. Sposób według zastrz. 7 znamienny tym, że produkt stosuje się jako substancja stała po wysuszeniu w temperaturze 80-110°C.
PL431910A 2019-11-25 2019-11-25 Sposób wytwarzania pochodnych poli(kwasu asparaginowego) PL239355B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL431910A PL239355B1 (pl) 2019-11-25 2019-11-25 Sposób wytwarzania pochodnych poli(kwasu asparaginowego)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL431910A PL239355B1 (pl) 2019-11-25 2019-11-25 Sposób wytwarzania pochodnych poli(kwasu asparaginowego)

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL431910A1 PL431910A1 (pl) 2021-05-31
PL239355B1 true PL239355B1 (pl) 2021-11-29

Family

ID=76133043

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL431910A PL239355B1 (pl) 2019-11-25 2019-11-25 Sposób wytwarzania pochodnych poli(kwasu asparaginowego)

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL239355B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL431910A1 (pl) 2021-05-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN106543436B (zh) 高分子量有机胺和马来酸酐改性聚天冬氨酸盐及其制法
CN110862540B (zh) 一种聚天冬氨酸锌盐的合成方法
CN109400910A (zh) 一种中性腐植酸钠及其制备方法和应用
CN111825501A (zh) 一种水溶性腐植酸肥的制备方法
US5354350A (en) Citrate soluble slow release iron humate
CN108383097B (zh) 一种利用萃取湿法磷酸生产水溶性多聚磷酸铵的方法
PL239355B1 (pl) Sposób wytwarzania pochodnych poli(kwasu asparaginowego)
EP0842131B1 (en) Method for production of oligomethyleneurea
PL239356B1 (pl) Sposób wytwarzania pochodnych poli(kwasu asparaginowego)
US20070095119A1 (en) Process for the manufacture of a bio-release fertiliser of an anionic micro nutrient viz molibdenum
PL243485B1 (pl) Sposoby wytwarzania pochodnych poli(kwasu asparaginowego)
PL243484B1 (pl) Sposoby wytwarzania pochodnych poli(kwasu asparaginowego)
CN115724778B (zh) 一种蛋氨酸铜螯合物的制备方法
CN109437980B (zh) 生产酸式磷酸二氢钾的方法
CN109502566B (zh) 一种制备磷酸锌的方法
NO780703L (no) Fremgangsmaate ved fremstilling av et alkaliholdig, gloedet fosfatgjoedningsmiddel
CN115583893B (zh) 一种ids二价金属螯合盐的制备方法
AU683143B2 (en) Production of polysuccinimide
CN104163439A (zh) 单氰胺水溶液的氢氧化钠合成方法
CN103724625A (zh) 利用l-天门冬氨酸合成聚天冬氨酸新工艺
CN116082074A (zh) 高水溶性多聚磷酸铵-硫酸钾肥料的制备方法
IL152032A (en) Compounds and fertilizers with improved solubility
CN111661831A (zh) 一种磷酸和氯化钾生产磷酸钾盐的方法
US5043417A (en) Low molecular weight urea-formaldehyde reaction products and process for the preparation thereof
CN115944942B (zh) 一种氰胺类物质的制备方法