PL239332B1 - Złącze rozporowe podwójne zwłaszcza do mebli - Google Patents

Złącze rozporowe podwójne zwłaszcza do mebli Download PDF

Info

Publication number
PL239332B1
PL239332B1 PL425166A PL42516618A PL239332B1 PL 239332 B1 PL239332 B1 PL 239332B1 PL 425166 A PL425166 A PL 425166A PL 42516618 A PL42516618 A PL 42516618A PL 239332 B1 PL239332 B1 PL 239332B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
connector
nuts
socket
turnbuckle
stabilizer
Prior art date
Application number
PL425166A
Other languages
English (en)
Other versions
PL425166A1 (pl
Inventor
Jerzy Smardzewski
Marcin Podskarbi
Original Assignee
Marcin Podskarbi
Univ Przyrodniczy W Poznaniu
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Marcin Podskarbi, Univ Przyrodniczy W Poznaniu filed Critical Marcin Podskarbi
Priority to PL425166A priority Critical patent/PL239332B1/pl
Publication of PL425166A1 publication Critical patent/PL425166A1/pl
Publication of PL239332B1 publication Critical patent/PL239332B1/pl

Links

Landscapes

  • Mutual Connection Of Rods And Tubes (AREA)
  • Furniture Connections (AREA)

Abstract

Złącze rozporowe podwójne zwłaszcza do mebli zawiera: łącznik (A), dwa umieszczone symetrycznie względem łącznika stabilizatory (B), co najmniej jedną śrubę rzymską (C) oraz co najmniej dwie przeciwstawne i umieszczone po przeciwnych stronach łącznika (A) nakrętki (D) z których co najmniej jedna ma gwint prawy a co najmniej jedna gwint lewy, łącznik (A) stanowi środkowy element złącza i posiada co najmniej jeden, korzystnie dwa rozłożone symetrycznie otwory - gniazda pod śruby rzymski (C) oraz korzystnie co najmniej jeden ogranicznik z prowadnicami dla nakrętek (D), a ograniczniki z prowadnicami dla nakrętek (D) wystają ponad powierzchnię łącznika pod kątem prostym i są one na końcach zagięte ku środkowi łącznika. Stabilizator (B) umieszczone są symetrycznie po obu stronach na łączniku i każdy stabilizator (B) ma kształt odpowiadający gniazdom łączonych elementów, posiada on również dwa symetrycznie ułożone wypusty w kształcie półokręgów, w których znajdują się zaczepy oraz dwa ograniczniki dla rozwieranych nakrętek (D), a przez co najmniej jeden otwór stabilizatora oraz łącznika podczas montażu przechodzi co najmniej jedna śruba rzymska współpracująca z nakręconymi na nie nakrętkami, a każda śruba rzymska (C) w środkowej części posiada pierścień do zamontowania w gnieździe łącznika (A) oraz w górnym rdzeniu gniazdo na klucz imbusowy lub wkrętak, przy czym nakrętka (D) posiada pochylone powierzchnie o kształcie odpowiadającym pochylonym wewnętrznym powierzchnią gniazda łączonego elementu, a na powierzchniach tych znajdują się korzystnie gniazda na ograniczniki łącznika (A) oraz stabilizatora (B).

Description

Przedmiotem wynalazku jest złącze rozporowe podwójne, wytwarzające siły montażowe przyciągające łączone elementy, pozwalające na tworzenie połączeń przy użyciu prostych narzędzi dołączonych do zestawu i zapewniające jego częściową zewnętrzną widoczność.
Konsumenci w szczególności osoby młode poszukują mebli tanich, lekkich, łatwych do transportu, montażu, demontażu oraz naprawy. Związane jest to z ich mobilnym stylem życia, który pozwala na wybór dowolnego miejsca zamieszkania podczas podejmowania przez nich pracy lub nauki. Starając się zaspokoić taką potrzebę producenci wprowadzili do swojej oferty meble gotowe do montażu i sprzedawane w płaskich paczkach (meble gotowe do złożenia RTA). Meble RTA składają się z wielu elementów i łączników. Sprzedawane są razem z odpowiednią instrukcją montażu w postaci diagramów, które przeznaczone są dla klienta do wizualnego wspomagania montażu mebli. Instrukcje często składają się z wielu stron przedstawiając krok po kroku proces montażu poszczególnych elementów w całość. Wraz ze wzrostem funkcjonalności, a także złożoności współczesnych mebli paczki są coraz obszerniejsze a części bardziej skomplikowane. Meble RTA w porównaniu do mebli zmontowanych wykazują wiele korzystnych cech, m.in.: zajmują mniej miejsca podczas transportu i magazynowania oraz nie wymagają finansowania ich montażu u producenta. W razie konieczności można je samodzielnie złożyć i następnie rozłożyć.
Połączenia w meblach są najsłabszymi elementami zapewniającymi wytrzymałość i sztywność mebla. Dlatego nowo zaprojektowane złącza powinny dążyć do zmiany tej zasady. Nowe złącza powinny charakteryzować się jak najmniejszą zewnętrzną widocznością, rozłącznością oraz powinny wytwarzać odpowiednie siły montażowe przyciągające łączone elementy do siebie. Najkorzystniejsze estetycznie jak również najbardziej popularne na rynku są złącza zewnętrznie niewidoczne, najczęściej wymagają one wykorzystania kleju, w celu wytworzenia trwałej spoiny klejowej. Takie złącza nie mają odpowiedniego zastosowania w meblach RTA, ponieważ uniemożliwią ich demontaż oraz ewentualną naprawę.
Dlatego celowym było opracowanie łącznika, który pozwoliłby na samodzielne, łatwe z użyciem prostych narzędzi dołączonych do zestawu złożenie mebla lub jego późniejsze rozłożenie.
Wspomniane cele osiągnięto dzięki złączu rozporowemu podwójnemu, pozwalającemu stworzyć estetyczne i wytrzymałe połączenie.
Złącze rozporowe podwójne do mebli zawiera: łącznik A, dwa umieszczone symetrycznie względem łącznika stabilizatory B, co najmniej jedną śrubę rzymską C oraz co najmniej dwie przeciwstawne i umieszczone po przeciwnych stronach łącznika A nakrętki D, z których co najmniej jedna ma gwint prawy a co najmniej jedna gwint lewy. Łącznik A stanowi środkowy element złącza i posiada co najmniej jeden, korzystnie dwa rozłożone symetrycznie otwory - gniazda pod śruby rzymskie C oraz korzystnie co najmniej jeden ogranicznik z prowadnicami dla nakrętek D. Ograniczniki z prowadnicami dla nakrętek D wytworzone są korzystnie jednolicie z łącznikiem tak, że wystają ponad powierzchnię łącznika pod kątem prostym i są one na końcach zagięte ku środkowi łącznika. Stabilizatory B umieszczone są symetrycznie po obu stronach na łączniku i każdy stabilizator B ma kształt odpowiadający gniazdom łączonych elementów, posiada on również dwa symetrycznie ułożone wypusty w kształcie półokręgów, w których znajdują się zaczepy oraz dwa ograniczniki dla rozwieranych nakrętek D. Przez co najmniej jeden otwór stabilizatora oraz łącznika podczas montażu przechodzi co najmniej jedna śruba rzymska współpracująca z nakręconymi na nie nakrętkami, a każda śruba rzymska C w środkowej części posiada pierścień do zamontowania w gnieździe łącznika A oraz w górnym rdzeniu gniazdo na klucz imbusowy lub wkrętak. Nakrętka D posiada pochylone powierzchnie o kształcie odpowiadającym pochylonym wewnętrznym powierzchniom gniazda łączonego elementu, a na powierzchniach tych korzystnie znajdują się gniazda na ograniczniki łącznika A oraz stabilizatora B. Nakrętka D posiada również otwór na śrubę rzymską C oraz korzystnie powierzchnie dla prowadnic łącznika A.
W łączonych elementach E i F wytworzone są gniazda odpowiadające kształtem i rozmiarem kształtowi i rozmiarom stabilizatorów B i nakrętek D. Ponadto w łączonych elementach wytworzone są otwory na wprowadzenie klucza imbusowego lub wkrętaka w śruby rzymskie C.
Pochylenie powierzchni nakrętek D i powierzchni odpowiadających im gniazd łączonych elementów korzystnie wynosi od 5°-85°.
Za pomocą klucza imbusowego lub wkrętaka następuje obrót śrub rzymskich C, które wymuszają rozwarcie się nakrętek do momentu kontaktu z odpowiadającymi im powierzchniami gniazd łączonych elementów E i F.
PL 239 332 B1
Luz pomiędzy wszystkimi częściami składowymi złącza powinien umożliwiać wzajemne przemieszczanie się elementów.
W zależności od przykładu wykonania złącze wymaga lub nie użycia kleju, a jego elementy są włożone do wytworzonych w łączonych elementach gniazd. Także w zależności od przykładu wykonania złącze ma poprzeczny przekrój zbliżony do okręgu, elipsy lub wielokąta, korzystnie o zaokrąglonych lub stażowanych krawędziach.
Złącze rozporowe zwłaszcza do mebli przedstawiono na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia złącze według wynalazku, fig. 2 przedstawia łącznik, fig. 3 przedstawia stabilizator, fig. 4 przedstawia śrubę, fig. 5 przedstawia nakrętkę, fig. 6 prezentuje kształt gniazd, fig. 7 przedstawia zestawienie elementów złącza, fig. 8 przedstawia złącze w innym korzystnym kształcie przekroju poprzecznego, fig. 9 przedstawia złącze w przykładzie z jednostronnie wklejonym lub wbijanym łącznikiem, fig. 10 prezentuje przekrój przez zmontowane złącze, fig. 11 przedstawia złącze w wariancie o prostokątnym przekroju poprzecznym, fig. 12 przedstawia złącze jednostronnie wklejane.
P r z y k ł a d I
Złącze rozporowe podwójne do mebli zawiera: łącznik A, dwa stabilizatory B, dwie śruby rzymskie C oraz cztery nakrętki D, z których dwie mają gwinty prawe a dwie gwinty lewe. Łącznik A stanowi środkowy element złącza i posiada rozłożone symetrycznie dwa otwory - gniazda pod śruby rzymskie C oraz cztery ograniczniki z prowadnicami dla nakrętek D. Ograniczniki z prowadnicami dla nakrętek D wytworzone są jednolicie z łącznikiem tak, że wystają ponad powierzchnię łącznika pod kątem prostym i są one na końcach zagięte ku środkowi łącznika. Stabilizatory B umieszczone są symetrycznie po obu stronach na łączniku i każdy stabilizator B ma kształt odpowiadający gniazdom łączonych elementów, posiada on również dwa symetrycznie ułożone wypusty w kształcie półokręgów, w których znajdują się zaczepy oraz dwa ograniczniki dla rozwieranych nakrętek D. Przez otwory stabilizatorów oraz łącznika podczas montażu przechodzą śruby rzymskie współpracujące z nakręconymi na nie nakrętkami, a każda śruba rzymska C w środkowej części posiada pierścień do zamontowania w gnieździe łącznika A oraz w górnym rdzeniu gniazdo na klucz imbusowy lub wkrętak. Nakrętka D posiada pochylone powierzchnie o kształcie odpowiadającym pochylonym wewnętrznym powierzchniom gniazda łączonego elementu, a na powierzchniach tych znajdują się gniazda na ograniczniki łącznika A oraz stabilizatora B. Nakrętka D posiada również otwór na śrubę rzymską C oraz powierzchnie dla prowadnic łącznika A.
W łączonych elementach E i F wytworzone są gniazda odpowiadające kształtem i rozmiarem kształtowi i rozmiarom stabilizatorów B i nakrętek D. Ponadto w łączonych elementach wytworzone są otwory na wprowadzenie klucza imbusowego lub wkrętaka w śruby rzymskie C.
Pochylenie powierzchni nakrętek D i powierzchni odpowiadających im gniazd łączonych elementów korzystnie wynosi od 5°-85°.
Za pomocą klucza imbusowego lub wkrętaka następuje obrót śrub rzymskich C, które wymuszają rozwarcie się nakrętek do momentu kontaktu z odpowiadającymi im powierzchniami gniazd łączonych elementów E i F.
Luz pomiędzy wszystkimi częściami składowymi złącza powinien umożliwiać wzajemne przemieszczanie się elementów.
Łączniki do montażu nie wymagają użycia kleju.
P r z y k ł a d II
Złącze rozporowe podwójne zwłaszcza do mebli zawiera: łącznik A, dwa umieszczone symetrycznie względem łącznika stabilizatory B, śrubę rzymską C oraz dwie przeciwstawne i umieszczone po przeciwnych stronach łącznika A nakrętki D, z których pierwsza ma gwint prawy a druga ma gwint lewy. Łącznik A stanowi środkowy element złącza i posiada otwory - gniazda pod śrubę rzymską C oraz stabilizatory B. Stabilizatory B umieszczone są symetrycznie po obu stronach na łączniku i każdy stabilizator B ma kształt odpowiadający gniazdom łączonych elementów, posiada on również dwa symetrycznie ułożone wypusty w kształcie półokręgów, w których znajdują się zaczepy. Przez otwór stabilizatora oraz łącznika podczas montażu przechodzi śruba rzymska współpracująca z nakręconymi na nie nakrętkami, śruba rzymska C w środkowej części posiada pierścień do zamontowania w gnieździe łącznika A oraz w górnym rdzeniu gniazdo na klucz imbusowy lub wkrętak. Nakrętka D posiada pochylone powierzchnie o kształcie odpowiadającym pochylonym wewnętrznym powierzchniom gniazda łączonego elementu. Nakrętka D posiada również otwór na śrubę rzymską C oraz powierzchnie dla prowadnic łącznika A.
PL 239 332 B1
Złącze według wynalazku wklejone jest jednostronnie w gniazdo w łączonym elemencie, a jego przeciwległy koniec umieszczony jest w gnieździe drugiego z łączonych elementów o odpowiadającym kształtem i rozmiarem kształtowi i rozmiarom stabilizatorów B i nakrętek D. Ponadto w jednym łączonym elemencie wytworzony jest otwór na wprowadzenie klucza imbusowego lub wkrętak w śrubę rzymską C.
Pochylenie powierzchni nakrętek D i powierzchni odpowiadających im gniazd łączonych elementów korzystnie wynosi od 5° do 85°.
Za pomocą klucza imbusowego lub wkrętaka następuje obrót śruby rzymskiej C, która wymusza rozwarcie się nakrętek do momentu kontaktu z odpowiadającymi im powierzchniami gniazd w łączonym elemencie.
Luz pomiędzy wszystkimi częściami składowymi złącza powinien umożliwiać wzajemne przemieszczanie się elementów.
W zależności od przykładu wykonania złącze wymaga lub nie użycia kleju, a jego elementy są włożone do wytworzonych w łączonych elementach gniazd. Także w zależności od przykładu wykonania złącze ma poprzeczny przekrój zbliżony do okręgu, elipsy lub wielokąta, korzystnie o zaokrąglonych lub sfazowanych krawędziach.
P r z y k ł a d III
Złącze rozporowe podwójne do mebli zawiera: łącznik A, dwa umieszczone symetrycznie względem łącznika stabilizatory B, śruby rzymskie C oraz przeciwstawne i umieszczone po przeciwnych stronach łącznika A nakrętki D, z których dwie mają gwint prawy a dwie gwint lewy. Łącznik A stanowi środkowy element złącza i posiada rozłożone symetrycznie otwory - gniazda pod śruby rzymskie C. Stabilizatory B umieszczone są symetrycznie po obu stronach na łączniku i każdy stabilizator B ma kształt odpowiadający gniazdom łączonych elementów, posiada on również dwa symetrycznie ułożone wypusty w kształcie półokręgów, w których znajdują się zaczepy. Przez otwory stabilizatora oraz łącznika podczas montażu przechodzą śruby rzymskie współpracujące z nakręconymi na nie nakrętkami, a każda śruba rzymska C w środkowej części posiada pierścień do zamontowania w gnieździe łącznika A oraz w górnym rdzeniu gniazdo na klucz imbusowy. Nakrętka D posiada pochylone powierzchnie o kształcie odpowiadającym pochylonym wewnętrznym powierzchniom gniazda łączonego elementu. Nakrętka D posiada również otwór na śrubę rzymską C.
W łączonych elementach E i F wytworzone są gniazda odpowiadające kształtem i rozmiarem kształtowi i rozmiarom stabilizatorów B i nakrętek D. Ponadto w łączonych elementach wytworzone są otwory na wprowadzenie klucza imbusowego lub wkrętaka w śruby rzymskie C.
Pochylenie powierzchni nakrętek D i powierzchni odpowiadających im gniazd łączonych elementów korzystnie wynosi od 5° do 85°.
Za pomocą klucza imbusowego lub wkrętaka następuje obrót śrub rzymskich C, które wymuszają rozwarcie się nakrętek do momentu kontaktu z odpowiadającymi im powierzchniami gniazd łączonych elementów E i F.
Luz pomiędzy wszystkimi częściami składowymi złącza powinien umożliwiać wzajemne przemieszczanie się elementów.
W zależności od przykładu wykonania złącze wymaga lub nie użycia kleju, a jego elementy są włożone do wytworzonych w łączonych elementach gniazd. Także w zależności od przykładu wykonania złącze ma poprzeczny przekrój zbliżony do okręgu, elipsy lub wielokąta, korzystnie o zaokrąglonych lub sfazowanych krawędziach.

Claims (5)

1. Złącze rozporowe podwójne zwłaszcza do mebli, znamienne tym, że zawiera: łącznik A, dwa umieszczone symetrycznie względem łącznika stabilizatory B, co najmniej jedną śrubę rzymską C oraz co najmniej dwie przeciwstawne i umieszczone po przeciwnych stronach łącznika A nakrętki D, z których co najmniej jedna ma gwint prawy a co najmniej jedna gwint lewy, łącznik A stanowi środkowy element złącza i posiada co najmniej jeden, korzystnie dwa rozłożone symetrycznie otwory - gniazda pod śruby rzymskie C oraz korzystnie co najmniej jeden ogranicznik z prowadnicami dla nakrętek D, stabilizatory B umieszczone są symetrycznie po obu stronach na łączniku i każdy stabilizator B ma kształt odpowiadający
PL 239 332 B1 gniazdom łączonych elementów, posiada on również dwa symetrycznie ułożone wypusty w kształcie półokręgów, w których znajdują się zaczepy oraz korzystnie dwa ograniczniki dla rozwieranych nakrętek D, a przez co najmniej jeden otwór stabilizatora oraz łącznika podczas montażu przechodzi co najmniej jedna śruba rzymska współpracująca z nakręconymi na nie nakrętkami, a każda śruba rzymska C w środkowej części posiada pierścień do zamontowania w gnieździe łącznika A oraz w górnym rdzeniu gniazdo na klucz imbusowy lub wkrętak, przy czym nakrętka D posiada pochylone powierzchnie o kształcie odpowiadającym pochylonym wewnętrznym powierzchniom gniazda łączonego elementu, a na powierzchniach tych znajdują się korzystnie gniazda na ograniczniki łącznika A oraz stabilizatora B.
2. Złącze według zastrz. 1, znamienne tym, że ograniczniki z prowadnicami dla nakrętek D wystają ponad powierzchnię łącznika pod kątem prostym i są one na końcach zagięte ku środkowi łącznika.
3. Złącze według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że w łączonych elementach E i F wytworzone są gniazda odpowiadające kształtem i rozmiarem kształtowi i rozmiarom stabilizatorów B i nakrętek D i łączone elementy posiadają otwory na wprowadzenie klucza imbusowego w śruby rzymskie C.
4. Złącze według zastrz. 1 albo 2 albo 3, znamienne tym, że pochylenie powierzchni nakrętek D i powierzchni odpowiadających im gniazd łączonych elementów korzystnie wynosi od 5°-85°.
5. Złącze według dowolnego z wcześniejszych zastrzeżeń, znamienne tym, że luz pomiędzy wszystkimi częściami składowymi złącza umożliwia wzajemne przemieszczanie się elementów. Złącze według dowolnego z wcześniejszych zastrzeżeń, znamienne tym, że wklejone jest jednostronnie w gniazdo w łączonym elemencie, a jego przeciwległy koniec umieszczony jest w gnieździe drugiego z łączonych elementów o odpowiadającym kształtem i rozmiarem kształtowi i rozmiarom stabilizatorów B i nakrętek D, a w jednym łączonym elemencie wytworzony jest otwór na wprowadzenie klucza imbusowego lub wkrętak w śrubę rzymską C.
PL425166A 2018-04-09 2018-04-09 Złącze rozporowe podwójne zwłaszcza do mebli PL239332B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL425166A PL239332B1 (pl) 2018-04-09 2018-04-09 Złącze rozporowe podwójne zwłaszcza do mebli

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL425166A PL239332B1 (pl) 2018-04-09 2018-04-09 Złącze rozporowe podwójne zwłaszcza do mebli

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL425166A1 PL425166A1 (pl) 2019-10-21
PL239332B1 true PL239332B1 (pl) 2021-11-22

Family

ID=68238611

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL425166A PL239332B1 (pl) 2018-04-09 2018-04-09 Złącze rozporowe podwójne zwłaszcza do mebli

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL239332B1 (pl)

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2426723C3 (de) * 1974-06-01 1978-04-20 Hans-Werner 4830 Guetersloh Duepree Mit Folienscharnier klappbar ausgebildeter Eckverbinder für brettförmige Bauteile
DE29510504U1 (de) * 1995-06-28 1995-09-07 Salice Arturo Spa Verbindungsbeschlag
US6200062B1 (en) * 1998-07-21 2001-03-13 Changhua Chang Yee Industrial Co., Ltd. Furniture combination with connector device
AT407777B (de) * 1999-04-26 2001-06-25 Blum Gmbh Julius Verbindungsbeschlag zum lösbaren verbinden zweier möbelteile

Also Published As

Publication number Publication date
PL425166A1 (pl) 2019-10-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4270872A (en) Structural joint
US5430989A (en) Construction system
CA3013008A1 (en) Post couplers
CN109415897A (zh) 结构材料接头和结构体
US5102254A (en) Construction of pipe fittings
US20170030390A1 (en) Universal Joint System
PL239332B1 (pl) Złącze rozporowe podwójne zwłaszcza do mebli
TWM530359U (zh) 板體連接器
US3949534A (en) Interkeyed panel edge corner joint
PL239331B1 (pl) Złącze zatyczkowe podwójne zwłaszcza do mebli
WO2017206210A1 (zh) 板体连接器
PL239334B1 (pl) Złącze zaciskowe podwójne zwłaszcza do mebli
US20220251824A1 (en) Coupling device for the modular construction of structures or objects
US3686709A (en) Means for mounting a fitting at a support
CZ20023104A3 (cs) Lezecké zařízení
PL239330B1 (pl) Złącze zatyczkowe pojedyncze zwłaszcza do mebli
PL239333B1 (pl) Złącze rozporowe pojedyncze zwłaszcza do mebli
US3777432A (en) Collapsibly joined louver grid
PL239329B1 (pl) Złącze mimośrodowe, zwłaszcza do mebli
US11819774B2 (en) Model construction set
KR101716257B1 (ko) 조립이 용이한 가구
KR102622506B1 (ko) 일축으로 결합되는 파이프 구조
TWM566290U (zh) Pyrotechnic erection structure for wall
CN111321812B (zh) 组装式面板结构
PL239328B1 (pl) Złącze zaczepowe zwłaszcza do mebli