PL238863B1 - Noga stołu o regulowanej wysokości - Google Patents

Noga stołu o regulowanej wysokości Download PDF

Info

Publication number
PL238863B1
PL238863B1 PL427474A PL42747418A PL238863B1 PL 238863 B1 PL238863 B1 PL 238863B1 PL 427474 A PL427474 A PL 427474A PL 42747418 A PL42747418 A PL 42747418A PL 238863 B1 PL238863 B1 PL 238863B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
leg
extendable
elements
table leg
masking
Prior art date
Application number
PL427474A
Other languages
English (en)
Other versions
PL427474A1 (pl
Inventor
Wojciech Pawłowski
Original Assignee
Nowy Styl Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Nowy Styl Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Nowy Styl Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL427474A priority Critical patent/PL238863B1/pl
Publication of PL427474A1 publication Critical patent/PL427474A1/pl
Publication of PL238863B1 publication Critical patent/PL238863B1/pl

Links

Landscapes

  • Legs For Furniture In General (AREA)
  • Folding Of Thin Sheet-Like Materials, Special Discharging Devices, And Others (AREA)
  • Details Or Accessories Of Spraying Plant Or Apparatus (AREA)
  • Tents Or Canopies (AREA)

Abstract

Noga stołu o regulowanej wysokości zawierająca podstawę, wysuwane elementy o przekroju prostokątnym połączone z mechanizmem napędowym oraz elementy maskujące montowane pomiędzy wysuwnymi elementami, charakteryzuje się tym, że na ruchomych, wysuwanych elementach (1 i 2), w ich dolnej części na każdej ze ścianek (1a i 2a) od strony zewnętrznej znajdują się co najmniej dwa ślizgacze (4) montowane rozłącznie do tych elementów (1 i 2), a na wysuwnym elemencie (2) oraz na nieruchomym elemencie (3), w górnej części, wewnątrz, w narożu, znajduje się co najmniej jedno zagniecenie (9), stykające się z garbem (6) wykonanym w maskującym elemencie (7).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest noga stołu o regulowanej wysokości, stosowana w stołach oraz biurkach będących miejscami pracy, której wysokość może być zmieniana w zależności od wysokości osoby pracującej przy nim.
Znane jest rozwiązanie ze zgłoszenia patentowego numer KR1015849400000, w którym przedstawiono nogę stołu o regulowanej wysokości, która ma być używana w stole, stosownie do wysokości siedzącego przy nim użytkownika. Ma ona tym samym zapobiegać uszkodzeniom ciała spowodowanym przez złą postawę podczas pracy. Według tego opisu patentowego, regulowana na wysokość noga stołu posiada regulację poprzez połączenie górnej części nogi z dolną częścią górnej płytki i wkładaną dolną nogę do górnej nogi, w której znajdują się występy prowadzące o różnych długościach. Są one uformowane promieniowo na wewnętrznej powierzchni górnej nogi. Wgłębienia prowadzące odpowiadają występom prowadzącym, znajdującym się w górnej części nogi i mających różne długości, są uformowane promieniowo na zewnętrznej powierzchni dolnej części nogi, a koniec występów prowadnicy górnej nogi o największej długości jest sprzężony z dolnym końcem jednego z wgłębień prowadzących.
W innym znanym rozwiązaniu, według opisu patentowego nr US 20170188698, przedstawiono regulowany stół, którego wysokość określają rozciągane nogi podstawy. Regulowany stół ze stabilną podstawą zawiera blat stołu, dwie regulowane nogi wspierające blat stołu na dwóch jego końcach, dwie podstawy nóg wspierające odpowiednio dwie regulowane ramy nóg oraz korbę sterującą, regulującą długość dwóch regulowanych nóg. Każda z podstaw na nogi zawiera środkową część korpusu i dwie trójkątne części korpusu końcowego, które rozciągają się odpowiednio od dwóch końców części środkowej i mają zmniejszające się powierzchnie przekroju poprzecznego. Każda z dwóch regulowanych ramek nóg jest zamontowana na środkowym korpusie.
W innym znanym rozwiązaniu według opisu patentowego nr EP, 0283103 przedstawiono rozwiązanie oparte na dwóch wzajemnie przesuwnych częściach nogi. Górna część nogi jest wyposażona w elementy do mocowania do blatu stołu, zaś dolna część nogi zaopatrzona jest w nakrętkę wrzecionową, w którą jest wkręcane wrzeciono śrubowe zamontowane na części górnej nogi, oraz silnik elektryczny połączony z nogą stołu, który napędza wrzeciono śrubowe. Wspomniany silnik elektryczny jest połączony z dolnym wolnym końcem wrzeciona śrubowego i swobodnie zawieszony na wspomnianej dolnej części nogi. Silnik elektryczny i część dolna nogi są wyposażone we współpracujące elementy ograniczające, które zapobiegają obrotowi silnika elektrycznego względem części dolnej nogi.
Z kolei opis patentowy EP 0882415 przedstawia nogi regulowane na wysokość do podtrzymywania blatu stołu lub biurka lub blatu stołu roboczego. Nogi o regulowanej wysokości do podpierania blatu, charakteryzują się tym, że każda noga jest wyposażona w zespół śrubowy wału i nakrętkę, umieszczoną w wydrążonych kolumnach, które są przesuwne względem siebie. Przy obrocie wału ślimaka kolumny są przemieszczane względem siebie. Silnik elektryczny napędzający wał śrubowy przez przekładnię jest wbudowany w kolumnę. Silniki nóg są połączone elektronicznie i mają moduły elektroniczne do zliczania liczby obrotów wykonywanych przez każdy z wałów śrubowych. Ilości obrotów są porównywane względem siebie i w razie konieczności korygowane, tak, aby liczba obrotów wału na jednym silniku nogi odpowiadała licznie obrotów na wale drugiego silnika. Moduły elektroniczne zapewniają regulację prędkości silników tak, że liczba obrotów każdego z wałów śrubowych jest zasadniczo równa.
W opisie patentowym nr DE102009045707 przedstawiono rozwiązanie kolumny teleskopowej o regulowanej wysokości, do stosowania jako nóżka stołu. Kolumna ma wewnętrzną kolumnę podpartą w zewnętrznej kolumnie tak, że wewnętrzna kolumna jest wkładana i wypychana przez teleskopowy otwór zewnętrznej kolumny. Prowadząca kostka prowadzi wewnętrzną kolumnę wewnątrz zewnętrznej kolumny. Wałek podtrzymujący jest zamocowany na wewnętrznej kolumnie i/lub zewnętrznej kolumnie tak, że rolka toczy się po wewnętrznej powierzchni zewnętrznej kolumny i/lub na zewnętrznej powierzchni wewnętrznej kolumny podczas wysuwania wewnętrznej kolumny względem zewnętrznej kolumny.
Przykładowe rozwiązania są skomplikowane w budowie oraz kosztowne w produkcji, a montaż pracochłonny oraz wymagają precyzji wykonania. Ponadto, podczas wysuwania wewnętrznych elementów nogi względem nieruchomej części, następuje zarysowanie powłoki zewnętrznej, a tym samym pozostawione ślady powodują brak estetyki wyrobu. W przedstawionych powyżej rozwiązaniach występują luzy poprzeczne, powodujące brak stabilności stołu.
Celem wynalazku jest stworzenie prostej i niezawodnej konstrukcji, dzięki której stół podczas użytkowania będzie stabilny, nie będzie podatny na drgania oraz będzie działał niezawodnie. Wysuw
PL 238 863 B1 kolumn względem siebie nie będzie powodował niszczenia malowanej powłoki zewnętrznej poprzez powstałe zarysowania, dzięki czemu wyrób będzie zachowywał cały czas estetyczny wygląd.
Cel ten osiągnięto w rozwiązaniu według wynalazku, w którym noga stołu o regulowanej wysokości zawierająca podstawę, wysuwane elementy o przekroju prostokątnym połączone z mechanizmem napędowym oraz elementy maskujące montowane pomiędzy wysuwnymi elementami, charakteryzuje się tym, że na ruchomych, wysuwanych elementach, w ich dolnej części, na każdej ze ścianek od strony zewnętrznej znajdują się co najmniej dwa ślizgacze montowane rozłącznie do tych elementów, a na dolnym wysuwnym elemencie oraz na nieruchomym elemencie, w górnej części, wewnątrz, w narożu, znajduje się co najmniej jedno zagniecenie, stykające się z garbem wykonanym w elemencie maskującym.
Noga stołu korzystnie ma ślizgacz wykonany z polipropylenu, w którym na zewnętrznej części wykonane są występy ślizgowe, a na wewnętrznej części występy mocujące.
Noga stołu posiada zagniecenie wykonane w kształcie półkola poprzez wgniecenie w dół części górnej powierzchni wysuwanego elementu oraz w górnej powierzchni nieruchomego elementu.
Noga stołu charakteryzuje się tym, że pomiędzy wewnętrzną częścią maskującego elementu a zewnętrzną powierzchnią pierwszego wysuwanego elementu oraz pomiędzy wewnętrzną częścią maskującego elementu a zewnętrzną powierzchnią drugiego wysuwanego elementu występuje luz.
Zaletą takiego rozwiązania jest stworzenie konstrukcji regulowanej nogi stołu, dzięki której stół podczas użytkowania jest stabilny i trwały oraz działa niezawodnie. Wysuw kolumn względem siebie nie powoduje niszczenia malowanej powłoki zewnętrznej, dzięki czemu wyrób jest estetyczny podczas całego czasu eksploatacji i użytkowania.
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonania uwidoczniony jest na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia rozstrzelony widok komponentów nogi regulowanej, fig. 2 - widok nogi kompletnej, fig. 3 widok elementu maskującego, fig. 4 - widok zagnieceń i opisano poniżej.
Noga stołu o regulowanej wysokości zawiera podstawę 13 oraz dwa wysuwane elementy 1 i 2 o przekroju kwadratowym. Dolna część nogi 3 wykonana z rury o przekroju kwadratowym 70 x 70 i przykręcona jest czterema śrubami 15 M8 do profilu poprzecznego, stanowiącego podstawę 13 nogi. Po obydwu stronach podstawy 13 znajdują się wkręcane, regulowane stopki 14. Wewnątrz dolnej części 3 nogi znajduje się mechanizm napędowy 8, który umieszczony jest w osi dolnej części 3 i przykręcony jest do wspornika poprzecznego dwoma wkrętami M5. Na mechanizm napędowy 8 nałożony jest i przykręcony do niego zabierak 11. Ma ona kształt prostopadłościanu i na czterech bocznych ścianach ma wykonane po dwa otwory 0 8 mm. Wewnątrz dolnej części nogi 3 włożony jest środkowy, wysuwny element 2 nogi, stanowiący pierwszy ruchomy element. Posiada on, w każdej ze ścian profilu 61,5 x 61,5, w dolnej części, wykonane po dwa otwory 0 8. Licują one z otworami wykonanymi w zabieraku 11. Po włożeniu zabieraka 11 w wysuwany element 2 otwory pokrywają się i montowany do nich jest ślizgacz 4. Wykonany on jest z polipropylenu i na zewnętrznej części posiada ślizgowe występy 5, a na wewnętrznej części mocujące występy 10. Po włożeniu występów 10 w otwory blokują one i pozycjonują zabierak 11 w stosunku do wysuwnego elementu 2 nogi tak, że nie obraca się on ani nie przesuwa w stosunku do tego elementu 2. Do środkowego elementu 2 nogi włożony jest górny, wysuwny element 1. Wykonany on jest z profilu kwadratowego o wymiarze 53 x 53. Posiada on również w dolnej części, w każdej ze ścian po dwa otwory 0 8, w które włożone są występy 10 ślizgacza 4. W górnym, wysuwnym elemencie 1 użyte są identyczne ślizgacze 4, jak w środkowym elemencie 2. Posiadają one również występy ślizgowe 5, które współpracują ze ścianką wewnętrzną środkowego elementu 2. Grubości poszczególnych ślizgaczy 4 zależą od luzu występującego pomiędzy sąsiednimi profilami. W górnej części górnego elementu 1, wewnątrz, znajduje się płytka z otworem, przez który przykręcany jest mechanizm napędowy 8 oraz poprzeczka przytrzymująca blat stołu. W dolnym, jak i środkowym elemencie, w ich górnej części, znajdują się zagniecenia 9. Są one w każdym rogu i powstały poprzez spłaszczenie górnej powierzchni 2b i 3b. Ich wykonanie nie narusza powierzchni zewnętrznej elementu. Posiadają one kształt półkola i są oddalone od górnej płaszczyzny 2b i 3b o 2 mm. W dolny element 3, jak i w środkowy element 2, od góry, włożone są maskujące elementy 7. Mają one kształt kwadratu, a wymiar zewnętrzny odpowiada wymiarowi elementu, do którego są włożone. Ich grubość jest na tyle mała, że nie stykają się one z profilem umieszczonym wewnątrz. Na każdej zewnętrznej krawędzi, maskujący elem ent 7 posiada garb 6. Jest on oddalony od powierzchni czołowej o 3 mm. Dzięki temu w przestrzeń pomiędzy górną powierzchnią a garbem 6, po włożeniu maskującego elementu 7 do elementu 2 lub 3 nogi, zagniecenie 9 trafia w tę przestrzeń, powodując stabilizację maskującego elementu 7 oraz jego blokadę
PL 238 863 B1 w tym elemencie. W górnej części górnego elementu zamocowany jest wspornik 12, do którego przykręcany jest blat stołu.
Przedmiot według wynalazku może być stosowany w konstrukcji stołów i biurek będących na wyposażeniu biur i innych pomieszczeń, w których występuje konieczność użycia takich mebli. Ponadto, noga według wynalazku może być używana w stołach operacyjnych, stołach warsztatowych, wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność zmian wysokości blatu.

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Noga stołu o regulowanej wysokości zawierająca podstawę, wysuwane elementy o przekroju prostokątnym połączone z mechanizmem napędowym oraz elementy maskujące montowane pomiędzy wysuwnymi elementami, znamienna tym, że na ruchomych, wysuwanych elementach (1) i (2), w ich dolnej części na każdej ze ścianek (1a) i (2a) od strony zewnętrznej znajdują się co najmniej dwa ślizgacze (4) montowane rozłącznie do tych elementów (1) i (2), a na wysuwnym elemencie (2) oraz na nieruchomym elemencie (3), w górnej części, wewnątrz, w narożu, znajduje się co najmniej jedno zagniecenie (9), stykające się z garbem (6) wykonanym w maskującym elemencie (7).
  2. 2. Noga stołu według zastrz. 1 znamienna tym, że ślizgacz (4) wykonany jest z polipropylenu i na zewnętrznej części posiada ślizgowe występy (5), a na wewnętrznej części mocujące występy (10).
  3. 3. Noga stołu według zastrz. 1 znamienna tym, że zagniecenie (9) wykonane jest w kształcie półkola poprzez wgniecenie w dół, części górnej powierzchni (2b) wysuwanego elementu (2) oraz w górnej powierzchni (3b) nieruchomego elementu (3).
  4. 4. Noga stołu według zastrz. 1 znamienna tym, że pomiędzy wewnętrzną częścią maskującego elementu (7) a zewnętrzną powierzchnią wysuwanego elementu (1) oraz pomiędzy wewnętrzną częścią maskującego elementu (7) a zewnętrzną powierzchnią wysuwanego elementu (2) występu je luz.
PL427474A 2018-10-19 2018-10-19 Noga stołu o regulowanej wysokości PL238863B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL427474A PL238863B1 (pl) 2018-10-19 2018-10-19 Noga stołu o regulowanej wysokości

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL427474A PL238863B1 (pl) 2018-10-19 2018-10-19 Noga stołu o regulowanej wysokości

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL427474A1 PL427474A1 (pl) 2020-04-20
PL238863B1 true PL238863B1 (pl) 2021-10-11

Family

ID=70281547

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL427474A PL238863B1 (pl) 2018-10-19 2018-10-19 Noga stołu o regulowanej wysokości

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL238863B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL427474A1 (pl) 2020-04-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10842266B2 (en) Furniture system
CO5631487A2 (es) Mejoramiento en perfil metalico para la composicion de estructuras para el montaje de cuadros electricos
JP2021515653A (ja) テーブル用フレーム
CN103037735A (zh) 优选用于高度可调节桌的升降柱
JP2015198949A (ja) 天板付什器
PL238863B1 (pl) Noga stołu o regulowanej wysokości
DK2823731T3 (en) Vertically adjustable table construction
CN112074209A (zh) 用于升降柱的滑块元件
TWM508964U (zh) 滑軌裝置及具有該滑軌裝置的伸縮桌
EP2452589B1 (en) Electrical actuator system
JP6638155B2 (ja) 天板昇降式什器
JP6495101B2 (ja) 引出しユニット
ITUD20110194A1 (it) Elemento d'arredo quale un armadio, un mobile o simili
JP5639459B2 (ja) デスク
US3513985A (en) Article of furniture
KR20170002032U (ko) 공구없이 쾌속조립 가능한 수납장
JP6069028B2 (ja) 収納家具および収納家具の2段重ね方法
JP6708533B2 (ja) 天板付什器
CA2748513C (en) Portable expandable workbench
KR101702265B1 (ko) 다용도 선반
KR101717625B1 (ko) 창틀 거치 건조대
EP2676586A1 (en) Shower box with associated additional elements
US3294466A (en) Fixture with drawers
JP2020069032A (ja) 天板付什器
KR200481798Y1 (ko) 파티션 장치