PL238242B1 - Sposób wytwarzania pochodnych morfolino-2,5-dionów przez cyklizację N-(2-haloacylo)-α-aminokwasów - Google Patents

Sposób wytwarzania pochodnych morfolino-2,5-dionów przez cyklizację N-(2-haloacylo)-α-aminokwasów Download PDF

Info

Publication number
PL238242B1
PL238242B1 PL424206A PL42420618A PL238242B1 PL 238242 B1 PL238242 B1 PL 238242B1 PL 424206 A PL424206 A PL 424206A PL 42420618 A PL42420618 A PL 42420618A PL 238242 B1 PL238242 B1 PL 238242B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
product
temperature
reactor
reaction
diones
Prior art date
Application number
PL424206A
Other languages
English (en)
Other versions
PL424206A1 (pl
Inventor
Paweł Ruśkowski
Agnieszka Sebai
Agnieszka Gadomska-Gajadhur
Ludwik Synoradzki
Aleksandra Kruk
Magdalena Ezman
Original Assignee
Politechnika Warszawska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Warszawska filed Critical Politechnika Warszawska
Priority to PL424206A priority Critical patent/PL238242B1/pl
Publication of PL424206A1 publication Critical patent/PL424206A1/pl
Publication of PL238242B1 publication Critical patent/PL238242B1/pl

Links

Landscapes

  • Heterocyclic Carbon Compounds Containing A Hetero Ring Having Nitrogen And Oxygen As The Only Ring Hetero Atoms (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania pochodnych morfolino-2,5-dionów poprzez cyklizację N-(2-haloacylo)-a-aminokwasów.
Cykliczne depsipeptydy to cykliczne amidoestry, pochodne α-hydroksykwasu karboksylowego i α-aminokwasu. Po raz pierwszy wykryto je w dużych ilościach w mieszaninie produktów metabolizmu bakterii. Stwierdzono, że wykazują niezwykle dużą aktywność antybiotyczną [1-3]. Do grona cyklicznych depsipeptydów należą pochodne morfolino-2,5-dionu [4].
Związki te nie są trwałe, ulegają otwarciu pierścienia wskutek hydrolizy wilgocią z powietrza. Dotychczas nie są otrzymywane na skalę przemysłową ze względu na trudność syntezy i nietrwałość. Klasyczną metodą ich otrzymywania jest cyklizacja soli sodowej adduktu α-hydroksykwasu bądź α-halogenokwasu i α-aminokwasu związanych wiązaniem amidowym, w wyniku której otrzymuje się czysty produkt [4].
Wydajność reakcji zależy od podstawników, w szczególności przy węglu C3. Otrzymywanie pochodnej zawierającej jednostkę glicyny (R2 = H) jest najtrudniejsze, ze względu na brak podstawnika we wspomnianej pozycji. Powodem tego jest duża energia przekształcenia konformacji „trans” (wyprostowany łańcuch substratu) w „cis” (grupa karboksylowa skierowana w stronę halogenu bądź grupy hydroksylowej), która jest konieczna do zamknięcia pierścienia. Im większa zawada steryczna w pozycji C3 tym ta energia aktywacji jest mniejsza i cyklizacja zachodzi łatwiej [5].
Znane są trzy metody cyklizacji prowadzącej do morfolino-2,5-dionów [6]: według mechanizmu substytucji nukleofilowej, metoda (trans)estryfikacji lub laktamizacji. Ta ostatnia jest rzadko wykorzystywana w praktyce. Mimo wspomagania matrycą polimerową, co w teorii powinno ułatwić wydzielenie produktu, wydajność reakcji jest niska (ok. 10%) [7].
Hartwig i Schoellkopf, jako pierwsi opisali syntezę morfolino-2,5-dionów metodą estryfikacji. Cyklizację N-(a-hydroksyacylo)-a-aminokwasów prowadzili z wysoką wydajnością, w bardzo rozcieńczonym roztworze chloroformu i benzenu. Reakcja cyklizacji biegła według mechanizmu estryfikacji wewnątrzcząsteczkowej [8]. Cyklizację N-(a-hydroksyacylo)-a-aminokwasów prowadzono wobec różnych katalizatorów. W reakcjach katalizowanych kwasem p -toluenosulfonowym, kwasem trifluorometanosulfonowym lub kwasem metanosulfonowym wydajność była nie wyższa niż 38%. Cyklizacja, w której jako katalizatora użyto karbonylodiimidazolu, przebiegała z ilościową wydajnością, jednak oddzielenie morfolino-2,5-dionu od imidazolu było trudne, dlatego produkt wydzielono z wydajnością tylko 15%. Pod zmniejszonym ciśnieniem i w wysokiej temperaturze N-(a-hydroksyacylo)-a-aminokwas cyklizował samorzutnie tworząc pochodne morfolino-2,5-dionu [6, 8]. Metoda (trans)estryfikacji [9] jest uciążliwa technologicznie, ponieważ wymaga użycia suchych rozpuszczalników i żmudnego oczyszczania produktu przez chromatografię kolumnową. Wiąże się to z otrzymywaniem niewielkiej ilości produktu w jednej szarży (bardzo małe stężenie produktu w operacji oczyszczania chromatograficznego). Niewątpliwą zaletą tej metody jest jednakże możliwość kontrolowania stereochemii chiralnego węgla C6 (o ile występuje).
Przedmiotem wynalazku jest metoda wykorzystująca mechanizm substytucji nukleofilowej. W produktach otrzymanych tą metodą centrum chiralne przy węglu C3 nie ulega zmianie, jednak w pozycji C6 następuje racemizacja. Już w 1942 roku próbowano zsyntezować 6-metylomorfolino-2,5-dion przez ogrzewanie soli sodowej N-(2-bromopropionylo)glicyny [10]. Kricheldorf syntetyzował N-chloroacetylowe aminokwasy poprzez sililowanie α-aminokwasów chlorotrimetylosilanem wobec trietyloaminy, a następnie poddawał je reakcji z chlorkiem chloroacetylu. Estry sililowe hydrolizował i bezpośrednio przekształcał w odpowiednie sole sodowe [11]. Cyklizację soli sodowych N-(α-haloacetylowych) i N-(α-halopropionylowych) aminokwasów prowadzono również wobec trietyloaminy w dużym rozcieńczeniu dimetyloformamidu. Powstawały produkty uboczne, co powodowało zmniejszenie wydajności syntezy. Tym sposobem udało się zsyntezować morfolino-2,5-diony z 38-55% wydajnością [6, 8].
Wynalazek wykorzystuje sublimację czystego produktu. W podobny sposób Helder et al. [12] uzyskali 6-metylomorfolino-2,5-dion z soli pochodnej bromowej poprzez ogrzewanie pod niskim ciśnieniem w 125°C. Syntezę poprzedzali suszeniem soli poprzez kilkukrotną destylację z suchym etanolem. Otrzymano zanieczyszczony produkt z wydajnością 39%. Goodman et al. [13] zsyntezowali morfolino-2,5-diony będące pochodnymi glicyny, alaniny i waliny oraz kwasu glikolowego i mlekowego, również stosując gradient temperatury, np. 80-130-150°C przez odpowiednio 2-4-4 h. Substratem były odpowiednie sole sodowe, osadzone dodatkowo na matrycy z Celitu. Wydajność w zależno
PL 238 242 Β1 ści od aminokwasu wynosiła od 4 do 80%. Morfolino-2,5-dion uzyskano również poprzez sublimację w 180-200°C pod obniżonym ciśnieniem przez 16 lub 24 h z wydajnością zaledwie 5% [14],
Główną koncepcją nowego sposobu wytwarzania jest otrzymanie pochodnych morfolino-2,5-dionu bezpośrednio z kwasu karboksylowego, bez wydzielania i oczyszczania produktu pośredniego. Jest to bezrozpuszczalnikowa metoda typu „one pot”, która eliminuje konieczność uprzedniego przeprowadzenia kwasu karboksylowego w sól (np. sodową), za pomocą wodnych roztworów zasad. Przeprowadzanie w sól wymusza wydzielenie i oczyszczenie półproduktu, który ma postać lepkiego osadu. Osuszenie soli jest bardzo żmudne i czasochłonne (wielokrotne oddestylowywanie wody z rozpuszczalnikiem azeotropującym - etanolem lub toluenem). Bardzo dokładne usunięcie wody z półproduktu jest konieczne, ponieważ pochodne morfolino-2,5-dionów są wrażliwe na wilgoć, która powoduje otwarcie pierścienia. Sposób wytwarzania według wynalazku eliminuje ten problematyczny etap.
Sposób wytwarzania pochodnych morfolino-2,5-dionów o wzorze ogólnym 1,
Wzór 1 w którym Ri oznacza: H, CH3, C4H9, CH2COOH, CH(OH)COOH, czyli jest fragmentem pochodzącym od odpowiednio: kwasu glikolowego, mlekowego, 2-hydroksyheksanowego, jabłkowego lub winowego, a R2 oznacza: H, CH3, /-C3H7, (CH2)4NH(CO)OBn, CH2OH, CH(OH)CH3, grupę benzylową, czyli jest fragmentem pochodzącym od α-aminokwasu: glicyny, alaniny, waliny, lizyny z zabezpieczoną grupą aminową, seryny, treoniny lub fenyloalaniny, według wynalazku charakteryzuje się tym, że /V-(2-haloacylo)-a-aminokwas o wzorze ogólnym 2
o r2
Wzór 2 gdzie R1 i R2 mają wyżej podane znaczenie, a X jest halogenem, ogrzewa się w obecności stałego węglanu sodu, wapnia, potasu lub magnezu w stosunku wagowym od 1:1 do 1:5, przy jednocześnie obniżonym ciśnieniu, co powoduje sublimację produktu końcowego. Ogrzewanie prowadzi się w reaktorze zaopatrzonym w wymrażacz, w temperaturze 60-120°C i utrzymuje w tej temperaturze przez 0,5-4 h mieszając zawartość z szybkością 100-1000 min1 utrzymując ciśnienie od 0,1 do 100 hPa. Następnie obniża się temperaturę wymrażacza, podnosi temperaturę w reaktorze do 120-140°C i utrzymuje przez 2-8 h, po czym podnosi się temperaturę o 10-30°C i tak prowadzi reakcję jeszcze przez 0-4 h. Wysublimowany produkt wymywa się rozpuszczalnikiem i filtruje. Roztwór pochodnej morfolinodionu zatęża się, a czysty produkt wytrąca się nierozpuszczalnikiem.
Korzystnie X oznacza Cl, Br, I.
Korzystnie wysublimowany produkt wymywa się: octanem etylu, chloroformem, dichlorometanem, toluenem.
Korzystnie czysty produkt wytrąca się: eterem dietylowym, diizopropylowym, te/Y-butylowometylowym, heksanem, heptanem.
Korzystnie reakcję ogrzewania prowadzi się w reaktorze zaopatrzonym w element mieszający o wielkości 1-10% objętości reaktora. Korzystnie ogrzewanie prowadzi się w reaktorze wypełnionym w zakresie 1-20% jego objętości. Korzystnie do mieszaniny reakcyjnej dodaje się inertny stały nośnik ciepła, taki jak np. ziemia okrzemkowa.
W korzystnym wykonaniu reakcję przeprowadza się w szerokim reaktorze okrągłodennym, zaopatrzonym w element mieszający i termoparę. U góry reaktora montuje się wymrażacz podłączony do pompy olejowej, a pomiędzy tymi dwoma urządzeniami montuje się trap zbierający wodę oraz nasadkę trójdrożną, podłączoną dodatkowo do źródła gazu obojętnego (np. argon lub azot podawane z balonu lub butli).
Sposobem według wynalazku możliwe jest otrzymanie morfolino-2,5-dionów, z wydajnością sięgającą nawet 86%. Osiąga się również znaczną oszczędność czasu i kosztów. Niewątpliwą zaletą wynalazku jest otrzymywanie czystego produktu, bez dodatkowych etapów oczyszczania, np. krystalizacji.
PL 238 242 B1
Morfolino-2,5-diony otrzymane sposobem według wynalazku, są monomerami w otrzymywaniu polidepsipeptydów, bądź w wyniku kopolimeryzacji z biodegradowalnymi poliestrami dają nowy, zmodyfikowany biomateriał m.in. do produkcji rusztowań polimerowych [4, 6, 15-16]. Istnieją również doniesienia o stosowaniu polidepsipeptydów w farmacji jako nośnik leków [4].
Wynalazek został bliżej przedstawiony w przykładach:
P r z y k ł a d 1. Otrzymywanie 6-metylomorfolino-2,5-dionu
Do kolby okrągłodennej o poj. 250 mL, zaopatrzonej w mieszadło magnetyczne i termoparę dodano 5 g N-α-chloropropionyloglicyny oraz węglan sodu w stosunku wagowym 1:1,2. Reaktor zaopatrzono w wymrażacz, trap zbierający wodę, balon z argonem i pompę olejową.
Reaktor ogrzano do 80°C i utrzymywano w tej temperaturze przez 2 h mieszając zawartość z szybkością 200 min-1 utrzymując ciśnienie od 0,1 hPa. Następnie obniżono temperaturę wymrażacza i podniesiono temperaturę w reaktorze do 140°C. Układ utrzymywano w tych warunkach przez 4 h, po czym podniesiono temperaturę o 20°C i tak prowadzono reakcję jeszcze przez 0,5 h. Po zakończeniu reakcji układ zapowietrzono argonem z balonu, a reaktor ochłodzono do temperatury 25°C.
Wysublimowany produkt wymyto octanem etylu i oddzielono od stałych pozostałości. Rozpuszczalnik oddestylowano. Produkt wytrącono w eterze dietylowym i odsączono. Wysuszono i przechowywano w naczyniu typu Schlenk.
Otrzymano 0,87 g 6-metylomorfolino-2,5-dionu. Wydajność reakcji 22,3%.
P r z y k ł a d 2. Otrzymywanie 3,6-dimetylomorfolino-2,5-dionu
Do kolby okrągłodennej o poj. 500 mL, zaopatrzonej w mieszadło magnetyczne i termoparę dodano 3 g N-α-chloropropionyloalaniny oraz węglan wapnia w stosunku wagowym 1:1,8. Reaktor zaopatrzono w wymrażacz, trap zbierający wodę, balon z argonem i pompę olejową.
Reaktor ogrzano do 80°C i utrzymywano w tej temperaturze przez 2 h mieszając zawartość z szybkością 300 min-1 utrzymując ciśnienie od 100 hPa. Następnie do wymrażacza dodano mieszaninę suchego lodu i acetonu i podniesiono temperaturę do 140°C. Układ utrzymywano w tych warunkach przez 3 h, po czym podniesiono temperaturę o 10°C i tak prowadzono reakcję jeszcze przez 0,5 h. Po zakończeniu reakcji układ zapowietrzono argonem z balonu, a reaktor ochłodzono do temperatury 25°C.
Wysublimowany produkt wymyto octanem etylu i oddzielono od stałych pozostałości. Rozpuszczalnik oddestylowano. Produkt wytrącono w eterze dietylowym i odsączono. Wysuszono i przechowywano w naczyniu typu Schlenk.
Otrzymano 1,72 g 3,6-metylomorfolino-2,5-dionu. Wydajność reakcji 71,4%.
P r z y k ł a d 3. Otrzymywanie 3-izopropylo-6-metylomorfolino-2,5-dionu
Do kolby okrągłodennej o poj. 500 mL, zaopatrzonej w mieszadło magnetyczne i termoparę dodano 3 g N-α-chloropropionylowaliny oraz węglan wapnia w stosunku wagowym 1:1,4. Reaktor zaopatrzono w wymrażacz, trap zbierający wodę, balon z argonem i pompę olejową.
Reaktor ogrzano do 90°C i utrzymywano w tej temperaturze przez 2 h mieszając zawartość z szybkością 900 min-1 utrzymując ciśnienie od 50 hPa. Następnie do wymrażacza dodano mieszaninę suchego lodu i acetonu i podniesiono temperaturę do 130°C. Układ utrzymywano w tych warunkach przez 4 h. Po zakończeniu reakcji układ zapowietrzono argonem z balonu, a reaktor ochłodzono do temperatury 25°C.
Wysublimowany produkt wymyto eterem dietylowym i oddzielono od stałych pozostałości. Eter oddestylowano. Produkt wytrącono w heksanie i odsączono. Wysuszono i przechowywano w naczyniu typu Schlenk.

Claims (7)

1. Sposób wytwarzania pochodnych morfolino-2,5-dionów o wzorze ogólnym 1,
Wzór 1 w którym Ri oznacza: H, CH3, C4H9, CH2COOH, CH(OH)COOH, a R2 oznacza: H, CH3, /-C3H7, (CH2)4NH(CO)OBn, CH2OH, CH(OH)CH3, grupę benzylową, w reakcji substytucji nukleofilowej, z wykorzystaniem sublimacji produktu, znamienny tym, że /V-(2-haloacylo)-a-aminokwas o wzorze ogólnym 2
o r2
Wzór 2 gdzie R1 i R2 mają wyżej podane znaczenie, a X jest halogenem, ogrzewa się w obecności stałego węglanu sodu, wapnia, potasu lub magnezu w stosunku wagowym od 1:1 do 1:5, w reaktorze zaopatrzonym w wymrażacz, w temperaturze 60-120°C i utrzymuje w tej temperaturze przez 0,5-4 h mieszając zawartość z szybkością 100-1000 min1 utrzymując ciśnienie od 0,1 do 100 hPa, po czym obniża się temperaturę wymrażacza, podnosi temperaturę w reaktorze do 120-140°C i utrzymuje przez 2-8 h, a następnie podnosi się temperaturę o 10-30°C i tak prowadzi reakcję jeszcze przez 0-4 h, po czym wysublimowany produkt
PL 238 242 B1 wymywa się rozpuszczalnikiem i filtruje, roztwór produktu zatęża się, a czysty produkt wytrąca się nierozpuszczalnikiem.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że X oznacza Cl, Br, I.
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wysublimowany produkt wymywa się: octanem etylu, chloroformem, dichlorometanem, toluenem.
4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że czysty produkt wytrąca się: eterem dietylowym, diizopropylowym, tert-butylowometylowym, heksanem, heptanem.
5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że ogrzewanie prowadzi się w reaktorze zaopatrzonym w element mieszający o wielkości 1-10% objętości reaktora.
6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że ogrzewanie prowadzi się w reaktorze wypełnionym w zakresie 1-20% jego objętości.
7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że do mieszaniny reakcyjnej dodaje się inertny stały nośnik ciepła, taki jak ziemia okrzemkowa.
PL424206A 2018-01-05 2018-01-05 Sposób wytwarzania pochodnych morfolino-2,5-dionów przez cyklizację N-(2-haloacylo)-α-aminokwasów PL238242B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL424206A PL238242B1 (pl) 2018-01-05 2018-01-05 Sposób wytwarzania pochodnych morfolino-2,5-dionów przez cyklizację N-(2-haloacylo)-α-aminokwasów

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL424206A PL238242B1 (pl) 2018-01-05 2018-01-05 Sposób wytwarzania pochodnych morfolino-2,5-dionów przez cyklizację N-(2-haloacylo)-α-aminokwasów

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL424206A1 PL424206A1 (pl) 2019-07-15
PL238242B1 true PL238242B1 (pl) 2021-08-02

Family

ID=67209661

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL424206A PL238242B1 (pl) 2018-01-05 2018-01-05 Sposób wytwarzania pochodnych morfolino-2,5-dionów przez cyklizację N-(2-haloacylo)-α-aminokwasów

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL238242B1 (pl)

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4441496A (en) * 1982-02-08 1984-04-10 Ethicon, Inc. Copolymers of p-dioxanone and 2,5-morpholinediones and surgical devices formed therefrom having accelerated absorption characteristics
WO1994003441A1 (en) * 1992-07-31 1994-02-17 E.I. Du Pont De Nemours And Company Process for the preparation of 3-, 6-substituted 2,5-morpholinediones

Also Published As

Publication number Publication date
PL424206A1 (pl) 2019-07-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR102405650B1 (ko) 트레프로스티닐의 염
EA003065B1 (ru) Полиморфные модификации телмисартана, способ их получения и их применение для изготовления лекарственного средства
JP2013523771A (ja) ラルテグラビル塩およびその結晶形
CN109776381B (zh) 一种水相中螺环吲哚酮类化合物的制备方法
EP2914574B1 (en) New process
CN102503976A (zh) 一种α-位季碳的α,β-二胺酸衍生物及其合成方法和应用
PL238242B1 (pl) Sposób wytwarzania pochodnych morfolino-2,5-dionów przez cyklizację N-(2-haloacylo)-α-aminokwasów
CN101735085A (zh) 动力学拆分制备d-丝氨酸的方法
JP2006528172A (ja) α−多型エレトリプタン臭化水素酸の改良製法
JPH07500847A (ja) ケイ皮酸誘導体の製造法
KR20000064500A (ko) 3-(파라-클로로페닐)-글루타르아미드의광학적분리방법
RU2709493C1 (ru) Способ получения роксадустата
CN108503600B (zh) 一种多取代喹喔啉衍生物及其制备方法
CN111793017B (zh) 一种内酰胺化合物的制备方法
CN112969462B (zh) 乳清酸衍生物的制造方法
JP2938590B2 (ja) ホシノプリル多形体の選択的製造法
CN116120252B (zh) 一种雷米普利关键中间体衍生物的制备方法
JP5463051B2 (ja) 1,4―ジヒドロピリジン誘導体の製造法
Overberger et al. Synthesis of poly (vinyl alcohol) containing asymmetric nucleic acid base derivatives as grafted pendants
CN103159751A (zh) 苯酮酸酰胺缩酮衍生物的制备方法
CN113999132B (zh) 一种α-羟基β-硝基酰胺类化合物的合成方法
CN113754575B (zh) 一种合成手性色氨酸衍生物的方法
CN116120252A (zh) 一种雷米普利关键中间体衍生物的制备方法
Kwak et al. Efficient and convenient preparation of 3-aryl-2, 2-dimethylpropanoates viaNegishi coupling
CN116178376A (zh) 一种Pevonedistat中间体的合成方法