PL235743B1 - Amortyzator magnetyczny - Google Patents

Amortyzator magnetyczny Download PDF

Info

Publication number
PL235743B1
PL235743B1 PL422722A PL42272217A PL235743B1 PL 235743 B1 PL235743 B1 PL 235743B1 PL 422722 A PL422722 A PL 422722A PL 42272217 A PL42272217 A PL 42272217A PL 235743 B1 PL235743 B1 PL 235743B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
shock absorber
magnetic
fluid
shock
rheological
Prior art date
Application number
PL422722A
Other languages
English (en)
Other versions
PL422722A1 (pl
Inventor
Jarosław Selech
Original Assignee
Politechnika Poznanska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Poznanska filed Critical Politechnika Poznanska
Priority to PL422722A priority Critical patent/PL235743B1/pl
Publication of PL422722A1 publication Critical patent/PL422722A1/pl
Publication of PL235743B1 publication Critical patent/PL235743B1/pl

Links

Landscapes

  • Vibration Prevention Devices (AREA)
  • Vehicle Body Suspensions (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest amortyzator magnetyczny, wykorzystywany do tłumienia drgań, mający zastosowanie w konstrukcji maszyn roboczych i pojazdów.
Do głównych elementów amortyzatorów obecnie stosowanych w pojazdach i maszynach roboczych zalicza się: tłok, tłoczysko, obudowę, zawory oraz płyn wypełniający amortyzator. Tłumienie amortyzatora w głównej mierze zależy od zastosowanego płynu oraz wielkości i ilości zaworów, przez które płyn jest tłoczony.
W celu łagodzenia i minimalizacji drgań powstałych podczas jazdy po drodze lub w trakcie pracy maszyn w powszechnym zastosowaniu są amortyzatory hydrauliczne. Zasada działania amortyzatorów hydraulicznych jest powszechnie znana i polega na tłoczeniu płynu znajdującego się wewnątrz amortyzatora przez specjalne zawory. Obecnie na rynku oferowane są również amortyzatory magnetycznoreologiczne, które posiadają w płynie reologicznym cząsteczki żelaza ustawiające się zgodnie z kierunkiem strumienia magnetycznego przez co zmieniają charakterystykę amortyzatora. W polskim zgłoszeniu patentowym o nr 383238 znany jest amortyzator, który działa bez zastosowania płynu hydraulicznego bądź reologicznego. Amortyzator posiada jedynie magnes w środkowej części, oraz miedzianą obudowę. W amortyzatorach hydraulicznych i magnetyczno-reologicznych niezbędne jest szczelne zamknięcie, które uniemożliwi wydostanie się płynu na zewnątrz. Amortyzatory magnetyczno-reologiczne produkowane przez takie firmy jak np. Delphi ze względu na skomplikowaną budowę są nadal bardzo drogie w eksploatacji, przez co są stosowane tylko w droższych maszynach. Zgłoszenie patentowe nr 308631 jest to koncepcja elementu przejmująco-rozpraszającego który otrzymają energię zewnętrzną wytłumia i rozprasza. Jest to przykład amortyzatora który wygłusza otrzymane wstrząsy i drgania. Patent KR20120120892 przedstawia opis zbliżonego urządzenia, jednak w nim zawarta jest ciecz za przepływ której odpowiada przepustnica, posiada on również olej smarny który zapobiega tarciu. Patenty CN205089891 oraz KR101679244 zawierają w swojej budowie rozwiązania z wykorzystaniem cieczy reologicznej, są to wynalazki podobne do tego jakie wykorzystuje w swoich amortyzatorach firma Delphi. Zasadniczą różnicą pomiędzy wynalazkiem a dostępnymi rozwiązaniami jest ciecz reologiczna, której zgłaszany wynalazek nie posiada. Amortyzator według patentu CN105715722 jest to połączenie hybrydowe w którym oprócz zwykłego tłoka na którym umieszczony jest magnes zawiera w swojej budowie popychacz który odpowiada za amortyzowanie energii, posiada również uszczelnienia które zapobiegają przedostawaniu się cieczy pomiędzy komorami. Amortyzator CN205260715 oraz CN205089882 są również amortyzatorami z wykorzystaniem cieczy reologicznej, czyli w swojej budowie są bardziej podobne do rozwiązania prezentowanej przez firmę Delphi. W dostępnym rozwiązaniu JP2009234323 zastosowane jest rozwiązanie z wykorzystaniem dodatkowej komory która posiada osobną sprężynę która tłumi drgania. Amortyzator umieszczony jest w sprężynie która ma kształt stożka. Dostępne rozwiązania są to najczęściej rozwiązania wykorzystujące ciecze reologiczne, nie posiadają one również dodatkowego źródła zasilania na wypadek odłączenia dostępu do sieci.
Obecnie stosowane amortyzatory powodują, iż prawidłowa jego praca jest zapewniona wówczas, gdy nie doszło do nieszczelności i wycieku płynu. Zastosowanie amortyzatora magnetycznego według wynalazku eliminuje zawartość płynu jako ośrodka tłumiącego.
Istotą wynalazku jest amortyzator magnetyczny zawierający magnes stały i dwa elektromagnesy, który posiada magnes stały osadzony na trzpieniu, na który oddziałują dwa elektromagnesy górny i dolny, zasilane ze źródła, sterowane za pomocą czujnika, umieszczone w wewnętrznej i zewnętrznej obudowie.
Takie rozwiązanie powoduje, iż nie ma płynu tłoczonego wewnątrz cylindra, a siła tłumienia amortyzatora i jego charakterystyka zależy od magnesu o biegunach S i N zamocowanego na trzpieniu i oddziaływaniu na niego dwóch elektromagnesów o biegunach S i N posiadających zmienną moc elektryczną. Amortyzator posiada optyczny czujnik zewnętrzny sterujące jego charakterystyką w dowolnej chwili pracy układu oraz korzystnie zewnętrzną sprężynę rozpraszającą drgania. Amortyzator magnetyczny jest zaprojektowany w taki sposób aby odpowiednio sprawdził się podczas montażu w maszynach poruszających się po drogach lub terenie, czyli pojazdach samochodowych, które muszą posiadać zmienną charakterystykę tłumienia drgań. Amortyzator dzięki czujnikowi oraz łatwemu sterowaniu świetnie sprawdzi się w pojazdach samochodowych oraz samochodach ciężarowych. W samochodach osobowych można łatwo sterować wytłumieniem podczas jazdy po nierównościach, oraz zwiększyć twardość i pewność jazdy podczas poruszania się z dużą szybkością. W samochodach terenowych amortyzator podczas jazdy po nierównościach doskonale wychwytuje wszelkiego rodzaju nierówności i dzięki
PL 235 743 B1 automatycznym ustawieniom dostosowuje się do panującej aktualnie struktury drogi, dzięki temu kierowca w każdym momencie posiada odpowiednią amortyzacje. Amortyzator dzięki swoim wymiarom i kształtom pasuje w miejsce standardowych amortyzatorów montowanych w pojazdach. Może on być również zastosowany w celu tłumienia drgań innych maszyn jezdnych, które muszą mieć odpowiednio zamortyzowane elementy podczas jazdy. Przykładem takiego zastosowania może być pantograf pociągu, który zależnie od prędkości może posiadać różną skalę twardości. Wynalazek można również zastosować w motocyklach, gdzie z racji na brak nadwozia, kierujący pojazdem jest bardziej narażony na obrażenia podczas wypadku, zastosowując amortyzator magnetyczny, pozwala on zniwelować szkodliwe działanie niewłaściwej nawierzchni, która mogłaby powodować utratę sterowności pojazdu.
Amortyzator jako swoją integralną część, posiada własne źródło napięcia, które w przypadku odłączenia go od głównego zasilania spowoduje dalszą prawidłową jego pracę.
Konstrukcja amortyzatora jest modułowa co pozwala również na modułową wymianę elementów np. podczas uszkodzenia jednego z nich. Zaletą rozwiązania według wynalazku jest możliwość dowolnego konfigurowania mocy magnesów i doboru charakterystyki pracy amortyzatora do warunków pracy urządzenia. Urządzenie może być zastosowane w układach zawieszenia w samochodach. Rozwiązanie sprawdzi się głównie w samochodach terenowych oraz wojskowych, gdzie często zmienienia się teren i nawierzchnia po jakiej porusza się pojazd. Ponieważ pojazdy te często z dużych prędkości wjeżdżają w trudny oraz grząski teren, zawieszenie musi odpowiednio dostosować się do warunków. Dzięki zastosowaniu czujnika optycznego oraz informacji wysyłanych z innych czujników amortyzator dostosuje się do panujących warunków nawierzchni. Ponieważ w amortyzatorze nie ma żadnej cieczy, zmiany w nim zachodzą szybciej niż w innych podobnych urządzeniach. Amortyzator może być również zastosowany w kładach, oraz w maszynach górniczych, gdzie liczy się wysokość, którą można w wynalazku łatwo zmieniać, bez późniejszych problemów z powrotem do stanu przed zmianą.
Wynalazek w przykładowym wykonaniu został uwidoczniony w widoku na rysunku, który przedstawia amortyzator fig. 1, a fig. 2 przedstawia amortyzator w przekroju.
Amortyzator magnetyczny składa się z górnego 9 i dolnego 6 mocowania, trzpienia 1, na którym zamocowano dwubiegunowy magnes 2, elektromagnesu górnego 4 i dolnego 3, umieszczonych w tulei wewnętrznej 7 oraz zewnętrznej 8, sprężyny 5, czujnika 10 oraz zasilania dodatkowego 11.
Amortyzator według wynalazku posiada dwubiegunowy magnes 2 zamocowany na trzpieniu 1, umieszczony w tulei wewnętrznej 7, przy czym na magnes 2 oddziałują elektromagnes górny 4 i dolny 3 sterując pracą amortyzatora na podstawie danych z czujnika 10. Tłumienie drgań wspomaga sprężyna 5 osadzona na dolnym mocowaniu 6. Amortyzator posiada zasilanie dodatkowe 11 osadzone na górnym mocowaniu 9, przy czym amortyzator wykorzystuje również mocowanie dolne 6.

Claims (2)

1. Amortyzator magnetyczny zawierający magnes stały i dwa elektromagnesy, znamienny tym, że posiada magnes stały (2) osadzony na trzpieniu (1), na który oddziałują dwa elektromagnesy górny (4) i dolny (3), zasilane ze źródła (11), sterowane za pomocą czujnika (10), umieszczone w wewnętrznej (7) i zewnętrznej (8) obudowie.
2. Amortyzator według zastrzeżenia 1, znamienny tym, że posiada na zewnętrznej obudowie (8) i mocowaniu dolnym (6) zamocowaną sprężynę tłumiącą drgania (5).
PL422722A 2017-09-01 2017-09-01 Amortyzator magnetyczny PL235743B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422722A PL235743B1 (pl) 2017-09-01 2017-09-01 Amortyzator magnetyczny

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422722A PL235743B1 (pl) 2017-09-01 2017-09-01 Amortyzator magnetyczny

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL422722A1 PL422722A1 (pl) 2019-03-11
PL235743B1 true PL235743B1 (pl) 2020-10-19

Family

ID=65629593

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL422722A PL235743B1 (pl) 2017-09-01 2017-09-01 Amortyzator magnetyczny

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL235743B1 (pl)

Family Cites Families (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1134606A (fr) * 1956-02-11 1957-04-15 Dispositif de formation des lisières dans les métiers à tisser rectilignes à duites coupées
DE1926646A1 (de) * 1969-05-24 1970-11-26 Lemfoerder Kunststoff Gmbh & C Abstuetzelement fuer Maschinen u.dgl. auf einem Auflager mit unter der Einwirkung von Kraeften deformierbaren Federelementen
FR2159812A5 (pl) * 1971-11-09 1973-06-22 Docquiert Alain
DE2643512A1 (de) * 1976-09-28 1978-03-30 Bieber Hans Guenter Federung fuer fahrzeuge und maschinen auf gleichpoliger magnet-basis
JPS57169212A (en) * 1981-04-13 1982-10-18 Kokka Kogyo Kk Vibration suppressing device
DE3126470A1 (de) * 1981-07-04 1983-01-20 Crull, Siegfried, 2121 Vögelsen Vorrichtung zum beeinflussen von bewegungsvorgaengen, insbesondere feder- und daempfungsvorrichtung
DE3410473C2 (de) * 1983-04-11 1986-02-06 Deutsche Forschungs- und Versuchsanstalt für Luft- und Raumfahrt e.V., 5000 Köln Federungssystem für ein Kraftfahrzeug
ATE23298T1 (de) * 1983-04-11 1986-11-15 Deutsche Forsch Luft Raumfahrt Federungssystem fuer ein kraftfahrzeug.
JP3629137B2 (ja) * 1997-03-03 2005-03-16 トヨタ自動車株式会社 車両用サスペンション装置のための電気制御装置
DE19809544C2 (de) * 1998-03-05 2000-04-13 Deutsch Zentr Luft & Raumfahrt Stellvorrichtung mit einem Stellelement, auf das eine mit dem Stellweg zunehmende Rückstellkraft einwirkt
JP4208641B2 (ja) * 2003-05-29 2009-01-14 株式会社デルタツーリング サスペンションユニット
CN2811663Y (zh) * 2005-07-29 2006-08-30 毕国忠 车用磁浮柔性减振器
CN100396953C (zh) * 2005-07-29 2008-06-25 毕国忠 车用磁浮柔性减振器
CN202301685U (zh) * 2011-10-12 2012-07-04 黄强 用悬浮磁体在减震工作状态发电的减震器
CN205618587U (zh) * 2016-05-10 2016-10-05 长沙理工大学 一种可调节的混合悬浮减振装置
CN205618588U (zh) * 2016-05-10 2016-10-05 长沙理工大学 可调节的混合悬浮减振装置
CN106402227B (zh) * 2016-10-13 2018-06-26 同济大学 一种智能电涡流传感阻尼装置
CN106641061A (zh) * 2016-12-08 2017-05-10 苏伟 一种磁悬浮减震器及使用方法

Also Published As

Publication number Publication date
PL422722A1 (pl) 2019-03-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP6328742B2 (ja) 電子制御式弁用途用のロッドガイド装置
CN107878139B (zh) 车辆调平系统
RU2519328C2 (ru) Встроенный быстродействующий запорный клапан
KR100947415B1 (ko) 차량용 전자기식 충격 흡수기
CN101287926B (zh) 振幅可控的阻尼阀
US6390253B1 (en) Magneto-rheological damping apparatus
JP2016529457A (ja) 周波数依存パッシブバルブを備えるショックアブソーバ
JPWO2013015358A1 (ja) 鉄道車両用ダンパ
CN101018706A (zh) 带有转向机构减震器的摩托车
CN104309438A (zh) 一种多工况车辆悬架
KR102032450B1 (ko) 차량용 액티브 서스펜션 장치
CN207454650U (zh) 一种复合式磁流变减震器
JP2010084831A (ja) 緩衝器
FI83814B (fi) Elektriskt reglerbar stoetdaempare.
KR20170089637A (ko) 감쇠력 가변 밸브 조립체 및 이를 포함하는 감쇠력 가변식 쇽업소버
WO2018216716A1 (ja) 緩衝器
JP2008143436A (ja) 車両用電磁式ショックアブソーバ
PL235743B1 (pl) Amortyzator magnetyczny
US6439356B1 (en) Controlled oscillating damper
JP6462457B2 (ja) 流体圧緩衝器
JP6305102B2 (ja) 流体圧緩衝器
KR20070043364A (ko) 가변 댐핑 타입 서스펜션 부시
US2002398A (en) Stabilizer for vehicles
CN203784187U (zh) 连通式车辆油气悬架阻尼阀
CN106090350A (zh) 一种用于并联液力缓速器的单向阀结构