PL235343B1 - Sposób układania szyny w nawierzchni bezpodsypkowej i nawierzchnia bezpodsypkowa do układania szyn - Google Patents

Sposób układania szyny w nawierzchni bezpodsypkowej i nawierzchnia bezpodsypkowa do układania szyn Download PDF

Info

Publication number
PL235343B1
PL235343B1 PL422141A PL42214117A PL235343B1 PL 235343 B1 PL235343 B1 PL 235343B1 PL 422141 A PL422141 A PL 422141A PL 42214117 A PL42214117 A PL 42214117A PL 235343 B1 PL235343 B1 PL 235343B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
rails
rail
tray
anchoring
sections
Prior art date
Application number
PL422141A
Other languages
English (en)
Other versions
PL422141A1 (pl
Inventor
Igor Gisterek
Original Assignee
Jordahl & Pfeifer Technika Budowlana Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jordahl & Pfeifer Technika Budowlana Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Jordahl & Pfeifer Technika Budowlana Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL422141A priority Critical patent/PL235343B1/pl
Publication of PL422141A1 publication Critical patent/PL422141A1/pl
Publication of PL235343B1 publication Critical patent/PL235343B1/pl

Links

Landscapes

  • Road Paving Structures (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób układania szyny w nawierzchni bezpodsypkowej i nawierzchnia bezpodsypkowa do układania szyn, przeznaczony szczególnie do układania szyn tramwajowych w jezdni lub układania szyn kolejowych na przejazdach kolejowych.
Znany jest sposób ciągłego układania szyny na trwałej nawierzchni kolejowej, zwłaszcza w ykonanej z betonowych elementów prefabrykowanych, przedstawiony w opisie patentowym nr PL 204349. Sposób ten polega na tym, że szynę umieszcza się w korytku płyty betonowej i mocuje się za pomocą wylewania korytka. Z boku wzdłuż szyny wewnątrz korytka umieszcza się elastyczne kształtki wypełniające komory. Dla uzyskania dokładnego położenia toru, szynę nastawia się za pomocą kształtek wypełniających komory z klinami, które stanowią urządzenie do regulacji szyny wewnątrz korytka. Przestrzeń pośrednią między kształtkami wypełniającymi komory a ściankami bocznymi korytka wypełnia się zaprawą zalewową, korzystnie wytworzoną z betonu pęczniejącego.
Znana jest także trwała nawierzchnia kolejowa, wykonana z płyty betonowej, korzystnie z wielu betonowych elementów prefabrykowanych, do ciągłego układania szyny, przedstawiona w opisie patentowym nr PL 204349. Płyta betonowa posiada przynajmniej jedno korytko, w którym umieszczona jest szyna. Z boku wzdłuż szyny, wewnątrz korytka płyty, umieszczone są elastyczne kształtki wypełniające komory, wewnątrz korytka między kształtkami wypełniającymi komory i ściankami bocznymi korytka usytuowane są urządzenia do regulacji posiadające kliny dla nastawienia szyn poprzez kształtki wypełniające komory wewnątrz korytka dla uzyskania dokładnego położenia toru. Przestrzeń pośrednia między kształtkami wypełniającymi komory a ściankami bocznymi korytka wypełniona jest zaprawą zalewową, korzystnie wytworzoną z betonu pęczniejącego. Ścianki boczne korytka zwrócone do przestrzeni pośredniej i kształtek wypełniających komorę są ukośne w odniesieniu do pionowej szyny.
Sposób układania szyny w nawierzchni bezpodsypkowej wykonanej z betonowych elementów prefabrykowanych, według wynalazku, gdzie szynę umieszcza się w korytku płyty betonowej i moc uje się ją poprzez wylewanie korytka. Sposób charakteryzuje się tym, że w korytku, na jego dnie, w odstępach, układa się poprzecznie odcinki kotwiących szyn, zaopatrzonych od dołu w kotwy, a w kotwiących szynach umieszcza się łby młotkowych śrub i poprzez przemieszczanie młotkowych śrub w kotwiących szynach reguluje się położenie szyn, po czym zalewa się betonem, przy czym w okolicy młotkowych śrub pozostawia się wnęki. Odcinki kotwiących szyn, mających kształt ceownika usytuowuje się częścią otwartą ku górze. Odcinki kotwiących szyn rozmieszcza się w odległościach dostosowanych do mocowania szyn. Przed zalaniem betonem pod szyną umieszcza się elastyczną podkładkę.
Nawierzchnia bezpodsypkowa do układania szyn utworzona z betonowych elementów prefabrykowanych, według wynalazku, gdzie betonowe elementy mają przynajmniej jedno korytko, w którym umieszczona jest szyna, a szyna ma pod stopą elastyczną podkładkę i jest mocowana za pomocą śrub i podkładek, korzystnie sprężystych, zaś w okolicy śrub usytuowane są wnęki. Nawierzchnia charakteryzuje się, że w korytku, na jego dnie, w odstępach, umieszczone są poprzecznie odcinki kotwiących szyn, zaopatrzonych od dołu w kotwy, przy czym odcinki kotwiących szyn, mają kształt ceownika i są usytuowane częścią otwartą ku górze, a w kotwiących szynach umieszczone są łby młotkowych śrub, które to młotkowe śruby mocują szynę. Odcinki kotwiących szyn rozmieszczone są w odległościach dostosowanych do mocowania szyn.
Sposób układania szyny w nawierzchni bezpodsypkowej i nawierzchnia bezpodsypkowa do układania szyn, według wynalazku, zapewnia stabilność nawierzchni oraz regulacji położenia płyty względem podbudowy. Ponadto możliwa jest regulacja położenia szyny zarówno w poziomie jak i w pionie, czyli możliwe jest ustawianie toru na prostej jak też na łuku trasy, gdzie szerokość toru może być większa niż na prostej. Sposób i nawierzchnia według wynalazku pozwalają na ułożenie nawierzchni o znacznie większej stabilności i trwałości od dotychczas znanych. Poszczególne płyty mogą być ze sobą łączone w kierunku wzdłużnym w sposób ciągły. Połączenie to może być wykonane przy pomocy prętów zbrojeniowych, lub prętów gwintowanych łączonych z nakrętkami napinającymi. Jednakże najistotniejszym skutkiem jest przeniesienie naprężeń i sił bocznych, wynikających z wężykowania pojazdów, na najniższy poziom. W wyniku tego przeniesienia sił i naprężeń nie jest niszczona wierzchnia warstwa na poziomie jezdni lub przejazdu.
Sposób układania szyny w nawierzchni bezpodsypkowej i nawierzchnia bezpodsypkowa d o układania szyn, według wynalazku, są bliżej objaśnione w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia aksonometryczny widok nawierzchni według wynalazku, fig. 2 ukazuje
PL 235 343 B1 fragment nawierzchni w miejscu zamocowania szyny, zaś fig. 3 jest powiększonym półprzekrojem przez zamocowanie szyny.
Jak przedstawiono na fig. 1 do fig. 3 nawierzchnia bezpodsypkowa jest utworzona z prefabrykowanych betonowych płyt 1 zawierających dwa równoległe korytka w których umieszcza się szyny 2, przy czym na fig. 1 i fig. 2 przedstawiona jest szyna tramwajowa, zaś na fig. 3 przedstawiona jest szyna kolejowa. Przed ułożeniem szyn 2 na dnie korytka umieszcza się poprzecznie odcinki kotwiących szyn 3 utworzonych z ceownika do którego, od dołu, przyspawane są kotwy 4. W kotwiącej szynie 3 umieszczone są łby młotkowych śrub 5. Młotkowe śruby 5 mogą być przemieszczane w kotwiącej szynie 3 a tym samym może być przemieszczana szyna 2, tak by rozstaw szyn 2 był dostosowany do wymiarów koniecznych dla danej okoliczności, czy jest to odcinek prostej czy łuk. Na trzon młotkowej śruby 5 nałożona jest sprężysta podkładka 6, której brzeg jest oparty o stopę szyny 2, zaś nakrętka młotkowej śruby 5 dociska stopę szyny 2 do podłoża ustalając jej trwałe położenie. Pod stopę szyny 2 podłożona jest elastyczna podkładka 7 w celu tłumienia drgań, przy czym grubość elastycznej podkładki 6 jest dobierana w celu ustalenia właściwego poziomu główki szyny 2. Przestrzeń komór szynowych wypełnia się komorowymi wkładkami 8 uszczelnionymi od góry zalewową masą 9. Zarówno komorowe wkładki 8 jak też zalewowa masa mają za zadanie tłumienie drgań i hałasu przekazywanych przez szyny 2.

Claims (6)

1. Sposób układania szyny w nawierzchni bezpodsypkowej wykonanej z betonowych elementów prefabrykowanych, gdzie szynę umieszcza się w korytku płyty betonowej i mocuje się ją poprzez wylewanie korytka, znamienny tym, że w korytku, na jego dnie, w odstępach, układa się poprzecznie odcinki kotwiących szyn (3), zaopatrzonych od dołu w kotwy (4), a w kotwiących szynach (3) umieszcza się łby młotkowych śrub (5) i poprzez przemieszczanie młotkowych śrub (5) w kotwiących szynach (3) reguluje się położenie szyn (2), po czym zalewa się betonem, przy czym w okolicy młotkowych śrub (5) pozostawia się wnęki.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że odcinki kotwiących szyn (3), mających kształt ceownika usytuowuje się częścią otwartą ku górze.
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że odcinki kotwiących szyn (3) rozmieszcza się w odległościach dostosowanych do mocowania szyn (2).
4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że przed zalaniem betonem pod szyną (2) umieszcza się elastyczną podkładkę (7).
5. Nawierzchnia bezpodsypkowa do układania szyn utworzona z betonowych elementów prefabrykowanych, przy czym betonowe elementy mają przynajmniej jedno korytko, w którym umieszczona jest szyna, a szyna ma pod stopą elastyczną podkładkę i jest mocowana za pomocą śrub i podkładek, korzystnie sprężystych, zaś w okolicy śrub usytuowane są wnęki, znamienna tym, że w korytku, na jego dnie, w odstępach, umieszczone są poprzecznie odcinki kotwiących szyn (3), zaopatrzonych od dołu w kotwy (4), przy czym odcinki kotwiących szyn (3), mają kształt ceownika i są usytuowane częścią otwartą ku górze, a w kotwiących szynach (3) umieszczone są łby młotkowych śrub (5), które to młotkowe śruby (5) mocują szynę (2).
6. Nawierzchnia według zastrz. 5, znamienna tym, że odcinki kotwiących szyn (3) rozmieszczone są w odległościach dostosowanych do mocowania szyn (2).
PL422141A 2017-07-06 2017-07-06 Sposób układania szyny w nawierzchni bezpodsypkowej i nawierzchnia bezpodsypkowa do układania szyn PL235343B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422141A PL235343B1 (pl) 2017-07-06 2017-07-06 Sposób układania szyny w nawierzchni bezpodsypkowej i nawierzchnia bezpodsypkowa do układania szyn

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422141A PL235343B1 (pl) 2017-07-06 2017-07-06 Sposób układania szyny w nawierzchni bezpodsypkowej i nawierzchnia bezpodsypkowa do układania szyn

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL422141A1 PL422141A1 (pl) 2018-03-26
PL235343B1 true PL235343B1 (pl) 2020-06-29

Family

ID=61661170

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL422141A PL235343B1 (pl) 2017-07-06 2017-07-06 Sposób układania szyny w nawierzchni bezpodsypkowej i nawierzchnia bezpodsypkowa do układania szyn

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL235343B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL422141A1 (pl) 2018-03-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2011351482B2 (en) Method for producing a slab trackway
PL204349B1 (pl) Sposób ciągłego układania szyny na trwałej nawierzchni kolejowej oraz trwała nawierzchnia kolejowa
KR101052906B1 (ko) 프리캐스트 슬래브 궤도 시스템 및 프리캐스트 슬래브 궤도 시스템 시공 방법.
PL208006B1 (pl) Płyta prefabrykowana z żelazobetonu i sposób wytwarzania zespolonej konstrukcji płytowej z prefabrykowanych płyt żelbetowych
NO772570L (no) Innretning for fastgj¦ring av skinner til fundament
PL177215B1 (pl) Sposób wytwarzania bezżwirowej nawierzchni dla co najmniej jednego toru kolejowego
CZ312995A3 (en) Gravel-free system of permanent way for at least one railway track
KR100657623B1 (ko) 프리캐스트 슬래브궤도의 연속화를 위한 프리캐스트콘크리트 슬래브와 그 구조 및 시공방법
KR102488418B1 (ko) 레일매립궤도의 블록포장홈이 구비된 도상콘크리트 거푸집장치
CN108914713A (zh) 用于减振地段的无砟轨道的湿接式装配方法
PL235343B1 (pl) Sposób układania szyny w nawierzchni bezpodsypkowej i nawierzchnia bezpodsypkowa do układania szyn
US3361351A (en) Reinforced railroad track structure
RU2506365C2 (ru) Твердое железнодорожное полотно с непрерывным основанием
ES2258804T3 (es) Procedimiento para la construccion de una bancada de via fija para trafico guiado sobre railes, asi como una bancada de via fija para llevar a cabo el procedimiento.
KR101969394B1 (ko) 급속경화궤도 시공장치 및 급속경화궤도 시공방법
FI87379B (fi) Planoevergaong.
HU210631B (en) Railway body
RU197625U1 (ru) Железобетонное подрельсовое основание с П-образным профилем
US1814239A (en) Concrete railroad tie
ES2419386T3 (es) Camino de rodadura y procedimiento para producir placas prefabricadas de hormigón
DK2800833T3 (en) fixed carriageway
US1716911A (en) Railway-roadbed construction
US1361443A (en) Tie and fastener for railway-rails
US1735296A (en) Roadbed
ES2425288B1 (es) Módulo de hormigón prefabricado para la formación de vía ferroviaria