PL234997B1 - Nadruk z zabezpieczeniem przed kopiowaniem, zwłaszcza na opakowania wyrobów rynkowych - Google Patents

Nadruk z zabezpieczeniem przed kopiowaniem, zwłaszcza na opakowania wyrobów rynkowych Download PDF

Info

Publication number
PL234997B1
PL234997B1 PL425102A PL42510218A PL234997B1 PL 234997 B1 PL234997 B1 PL 234997B1 PL 425102 A PL425102 A PL 425102A PL 42510218 A PL42510218 A PL 42510218A PL 234997 B1 PL234997 B1 PL 234997B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
print
raster
printing
color
mark
Prior art date
Application number
PL425102A
Other languages
English (en)
Other versions
PL425102A1 (pl
Inventor
Roman Nawrocki
Wrocki Roman Na
Original Assignee
Pol Zdob Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pol Zdob Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Pol Zdob Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL425102A priority Critical patent/PL234997B1/pl
Publication of PL425102A1 publication Critical patent/PL425102A1/pl
Publication of PL234997B1 publication Critical patent/PL234997B1/pl

Links

Abstract

Nadruk (8) jest wykonany przemysłowo w technologii druku zwłaszcza fleksograficznego, offsetowego, rotograwiurowego oraz cyfrowego, za pomocą rastrowania obrazu wielotonalnego w obraz jednotonalny oraz zbudowany z punktów o różnej wielkości i kształcie ułożonych w równoległych liniach pod zadanym, jednakowym dla danego koloru bazowego (2, 4) kątem. Nadruk (8) zawiera zindywidualizowany znacznik (9), który jest we wcześniej określonym miejscu nadruku (8), w postaci jego wydzielonego obszaru (10) o wcześniej przewidzianym kształcie. Wewnątrz wydzielonego obszaru (10) nadruku (8) jego raster jest zmieniony w stosunku do rastra zewnętrznego obszaru (12) nadruku (8), otaczającego ten wydzielony obszar (10) nadruku (8) w postaci znacznika (9), przy zachowaniu wynikowej barwy nadruku (8) sprzed naniesienia znacznika (9). Wewnątrz znacznika (9) raster ma zmieniony kąt nachylenia linii rastra co najmniej jednego z kolorów bazowych (2 albo 4), biorących udział w budowie wynikowej barwy nadruku (8) lub raster ma zmienioną liniaturę co najmniej jednego z kolorów bazowych (2 albo 4), biorących udział w budowie wynikowej barwy nadruku (8). Znacznik (9) nadruku (8) jest zaprojektowany cyfrowo.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest nadruk z zabezpieczeniem przed kopiowaniem, zwłaszcza na opakowania wyrobów rynkowych drukowanych przemysłowo w technologii druku w szczególności fleksograficznego, offsetowego, rotograwiurowego oraz cyfrowego, przy czym nadruk jest wykonany za pomocą rastrowania obrazu wielotonalnego w obraz jednotonalny, zbudowany z punktów o różnej wielkości i kształcie ułożonych w równoległych liniach pod zadany m, jednakowym dla danego koloru bazowego kątem oraz zawiera zindywidualizowany znacznik.
Zasada budowy obrazów barwnych w druku rastrowym jest wyjaśniona na rysunku stanu techniki na pos. I. Raster 1 służy do symulacji obrazu wielotonalnego za pomocą obraz u jednotonalnego, to znaczy raster 1 jest jednotonalnym obrazem składającym się z drobnych kropek o różnym kształcie, dający podczas oglądania z normalnej odległości wrażenie istnienia półtonów, gdy kropki te są na tyle małe, że zlewają się z otaczającym je tłem. Jasność osiągniętych w ten sposób półtonów wynika ze stosunku powierzchni zajętej przez elementy rastra do powierzchni otaczającego te elementy niezadrukowanego, jasnego, najczęściej białego podłoża drukowego. Raster 1 jest zbudowany z jednego z kolorów bazowych 2, 3, 4, służących do budowy wynikowej barwy 5.
Kąt 6 rastra w druku tonalnym oznacza kierunek nachylenia rzędów kropek danego koloru bazowego 2, 3 albo 4, to jest linii 7 rastra 1. Odpowiedni dobór kątów 6 rastrów 1 budujących obraz umożliwia uniknięcie efektu mory. Typowe kąty 6 rastrów 1 w druku fleksograficznym wynoszą: cyan 7,5°, magenta 67,5°, yellow 87,5°, black 37,5°.
Liniatura rastra 1, to jest ilość linii 7 rastra 1 na cal, jest parametrem określającym budowę rastra 1, w tym jakość obrazu. Im wyższa liniatura tym drobniejsze są kropki rastra 1 i gęściej położone, a obraz może zawierać więcej szczegółów. Typowa wartość liniatury dla papierów powlekanych wynosi 100-150 lpi (linii na cal). Daje to możliwość druku z kropkami rastra 1 nie rozpoznawalnymi dla człowieka. Dla druku wysokiej jakości stosuje się wyższe liniatury rzędu 175-190 lpi.
Znane są powszechnie zabezpieczenia w druku opakowań, takie jak kody kreskowe ze zmiennymi danymi, drukowanie mikrotekstów małym stopniem pisma, drukowanie giloszy, technologia Cryptoglyph, drukowanie wypukłego tekstu lub grafiki, stosowanie zabezpieczonego papieru, stosowanie ukrytego rastra, stosowanie technik z wykorzystaniem tonera, w tym: przezroczysty toner, toner specjalny z kolorami specjalnymi z palety Pantone, zastosowanie taggantów, to jest chemicznych nanocząsteczek wbudowanych w papier jak i w toner. Znane zabezpieczenia nie stanowią dostatecznego zabezpieczenia nadruku przed fałszowaniem.
Z publikacji polskiego opisu patentowego nr PL 225078 B1 znany jest raster do zabezpieczania druku przed fałszowaniem, zwłaszcza papierów wartościowych, banknotów, czeków itp., posiadający usytuowane szeregowo moduły o zadanej długości składające się z określonej ilości kolorowych elementów szeregowo ułożonych według ustalonej kolejności, przy czym w kolejnych modułach kolejność kolorów może ulegać losowej lub ściśle określonej mutacji, z których każdy element ma inny kolor a długość każdego z nich jest inna i tak regulowana, że jest zachowana ustalona długość całego modułu. Korzystnym jest gdy kolorowe elementy są utworzone z kolorów: czarnego, żółtego, purpurowego i niebieskozielonego według profilu CMYK. Raster może być również wykonany w innych profilach kolorystycznych. Grubość poszczególnych kolorowych elementów w modułach jest ustalona, taka sama i/lub inna. W innej wersji wykonania usytuowane szeregowo moduły są umieszczone pomiędzy równoległymi, kolorowymi, dwiema konturowymi korzystnie czarnymi lub najciemniejszymi ze stosowanego profilu kolorów, prostymi lub krzywymi liniami o zmiennej grubości.
Znany jest z publikacji opisu wynalazku nr JP2012236290 A nadruk z zabezpieczeniem przed kopiowaniem, charakteryzujący się tym, że posiada znacznik we wcześniej określonym miejscu nadruku, w postaci jego ukrytego obrazu o wcześniej przewidzianym kształcie, zaś wewnątrz wydzielonego obrazu jego raster jest zmieniony w stosunku do rastra zewnętrznego obszaru, przy czym zmiana polega na przesunięciu rastrów w wyznaczonym przez obraz obszarze o stałą wartość (korzystnie % szerokości siatki rastrowej), co ma znacząco utrudnić skanowanie lub kopiowanie takiego nadruku. Odczytanie ukrytego obrazu następuje poprzez nałożenie dedykowanej prążkowanej siatki interferencyjnej, która „wychwytuje” i podkreśla ukryty obraz, wskazując na oryginalne pochodzenie chronionego dokumentu. Tolerancja pasowania druku wymagana w tym rozwiązaniu wskazuje na zastosowanie głównie w technologii druku rotograwiurowego i offsetowego. Opisany sposób modyfikacji rastrów znacząco wydłuża proces przygotowania do druku i wymaga stosowania dedykowanych narzędzi weryfikujących, co ma wpływ na koszt produktu.
PL 234 997 B1
Z kolei z publikacji opisu wynalazku nr JP2013052555 A znany jest nadruk z ukrytym obrazem, przy czym rozwiązanie dotyczy techniki zabezpieczenia papierów wartościowych przy pomocy druku wielowarstwowego z użyciem farb z dodatkiem lantanowców. Grafika nadruku, w zależności od światła użytego do obserwacji, ujawnia obraz właściwy lub utajony. Podczas kopiowania grafiki nadruku na kopiarce kolorowej wydobywane są barwy pokazujące obraz utajony, co powoduje zamianę obrazu właściwego na utajony. Od strony technologicznej wymaga to zastosowania maszyn drukujących o bardzo wysokiej precyzji pasowania. Wymagane zastosowanie farby z dodatkiem pierwiastków ziem rzadkich wyklucza stosowanie masowe z uwagi na koszty, w szczególności zastosowanie w opakowaniach produktów spożywczych z uwagi na brak atestów spożywczych.
Z publikacji opisu wynalazku nr JP2012250456 A znany jest nadruk z zabezpieczeniem przed kopiowaniem, w którym są umieszczone ukryte obrazy na dopasowanym tle i posiada zmodyfikowaną liniaturę rastrów na określonych obszarach dla uniemożliwienia skutecznego tworzenia falsyfikatów tak zabezpieczonych na nowoczesnych urządzeniach kopiujących. Na sko piowanym dokumencie, pomimo zgodności kolorystycznej, w obszarze zabezpieczającym widoczny jest ukryty obraz wraz ze zmianą gęstości optycznej (osłabieniem lub wzmocnieniem) kopiowanych rastrów o odmiennej liniaturze w wyznaczonych obszarach. To znane rozw iązanie jest stosowane do zabezpieczenia dokumentów wartościowych kopiowanych w jednostkowych ilościach, w odróżnianiu od zabezpieczenia (utrudnienia) odtwarzania nadruku wzoru popularnego w masowej produkcji.
Znany jest także z publikacji opisu wynalazku nr CA2138097 A1 zabezpieczony dokument (papier wartościowy), który ma w obszarach jednolitych pod względem gęstości optycznej półtonów (najczęściej jest to tło) obiekty o wielu różnych liniaturach. W wyniku kopiowania takiego dokumentu na współczesnych kopiarkach ujawnia się ukryte ostrzeżenie którego liniatura przekracza wartość graniczną dla danych ustawień kopiarki (jako obszar jaśniejszy lub ciemniejszy niż w oryginale) ujawniając ukryty antonim ostrzegawczy. Opisana technika ma zastosowanie w specjalni e projektowanych wzorach dokumentów, gdzie elementy grafiki lub tło mają służyć jako nośnik zabezpieczeń. Rozwiązanie takie dotyczy uniemożliwienie kopiowania druków w jednostkowych ilościach, nie ma zastosowania w funkcjonujących opakowaniach produktów po pularnych, powielanych w ilościach wielkonakładowych przy pomocy ogólnodostępnych maszyn poligraficznych. Dodatkowo zastosowanie tego rozwiązania wymaga wprowadzania dodatkowych elementów do istniejącej grafiki produktu, często funkcjonującej już na rynku.
Ponadto znany jest z publikacji opisu patentowego nr US3675948 A sposób drukowania rastrowego nadruku z ukrytym obrazem, który to sposób umożliwia ukrycie obrazu przed wykryciem zwykłą fotografią lub okiem widza. Sposób ten obejmuje wytwarzanie pola rastrowego składającego się z półtonów (kolorów): ogólnego półtonu drukowanego pod danym kątem, tworzącego tło, drugiego półtonu drukowanego pod innym kątem i zawierającego negatyw obrazu, który ma być ukryty oraz trzeciego półtonu zawierającego sam obraz zbieżny z negatywową częścią drugiego półtonu. Gdy każdy z półtonów składa się z rastrowych kropek o podobnej wielkości, gęstości i odcieniu, nadruk ma jednolity wygląd dla oka, zasłaniając ukryty obraz i opierając się analizie fotograficznej. Odczyt tak ukrytego obrazu odbywa się na dedykowanym urządzeniu objętym wynalazkiem, zawierającym kliszę dokładnie odwzorowującą zabezpieczenia. To znane rozwiązanie umożliwia wykonanie nadruku tylko dla wybranych rodzajów użytkowej grafiki z uwagi na jednolitą wielkość kropek rastra.
Nadruk z zabezpieczeniem przed kopiowaniem, zwłaszcza na opakowania wyrobów rynkowych, drukowanych przemysłowo w technologii druku zwłaszcza fleksograficznego, offsetowego, rotograwiurowego oraz cyfrowego, przy czym nadruk jest wykonany za pom ocą rastrowania obrazu wielotonalnego w obraz jednotonalny, zbudowany z punktów o różnej wielkości i kształcie ułożonych w równoległych liniach pod zadanym, jednakowym dla danego koloru bazowego kątem oraz zawiera zindywidualizowany znacznik, który jest we wcześniej określonym miejscu nadruku, w postaci jego wydzielonego obszaru o wcześniej przewidzianym kształcie, zaś wewnątrz wydzielonego obszaru nadruku jego raster jest zmieniony w stosunku do rastra zewnętrznego obszaru nadruku, otaczającego ten wydzielony obszar nadruku w postaci znacznika, według wynalazku charakteryzuje się tym, że przy zachowaniu wynikowej barwy nadruku sprzed naniesienia znacznika wewnątrz wydzielonego obszaru nadruku, to jest wewnątrz znacznika, raster ma zmieniony kąt nachylenia linii rastra co najmniej jednego z kolorów bazowych, biorących udział w budowie wynikowej barwy nadruku lub raster ma zmienioną liniaturę co najmniej jednego z kolorów bazowych, biorących udział w budowie wynikowej barwy nadruku.
PL 234 997 B1
Dalsze korzyści w postaci zwiększenia skuteczności zabezpieczenia przed kopiowaniem są uzyskiwane, jeśli nadruk posiada co najmniej dwa znaczniki, z których wewnątrz jednego raster ma zmieniony kąt nachylenia linii rastra co najmniej jednego z kolorów bazowych, biorących udział w budowie wynikowej barwy nadruku, zaś wewnątrz drugiego raster ma zmienioną liniaturę, co najmniej jednego z kolorów bazowych, biorących udział w budowie wynikowej barwy nadruku.
Kolejne korzyści w postaci ułatwienia wykonania znacznika uzyskuje się, jeżeli znacznik nadruku jest zaprojektowany cyfrowo.
Dzięki zastosowaniu wynalazku uzyskuje się specjalny wzór odpowiednio zindywidualizowanego znacznika, zabezpieczającego nadrukowywane opakowania przed fałszowaniem lub nieautoryzowanym powielaniem. Wzór znacznika może być zaprojektowany przy użyciu dedykowanego oprogramowania komputerowego. Znacznik w nadruku opakowania znajduje zastosowanie do nadruku na opakowaniach drukowanych przemysłowo w technologii druku zwłaszcza fleksograficznego, offsetowego, rotograwiurowego oraz cyfrowego, przy czym nadruk może być wykonany za pomocą rastrowania obrazu wielotonalnego w obraz jednotonalny, zbudowany z punktów o różnej wielkości i kształcie, ułożonych w równoległych liniach pod zadanym, jednakowym dla danego koloru bazowego kątem. Nałożenie jednotonalnych linii punktów powoduje „oszukanie” ludzkiego oka i symulację istnienia półtonów układających się w obraz wielotonalny, na przykład symulujący zdjęcie. Dzięki wynalazkowi uzyskuje się unikalne zmodyfikowanie rastrów, przy czym raster może być zmodyfikowany w zakresie zaburzenia kąta linii rastra oraz liniatury rastra lub obu tych modyfikacji, umożliwiając stworzenie wyjątkowego kształtu znacznika. Ponadto dzięki wynalazkowi jest umożliwione zachowanie oryginalnych elementów obrazu, takich jak szczegóły grafiki, barwa, jasność, przy jednoczesnej niewidoczności dla oka ludzkiego samego znacznika. Istnieje możliwość podejrzenia znacznika po 10-krotnym powiększeniu obrazu i zastosowaniu analogowej nakładki zniekształcającej, na przykład w postaci przesłony interferencyjnej albo po zastosowaniu nakładki cyfrowej i dedykowanego oprogramowania cyfrowego. Po użyciu nakładki zniekształcającej uzyskuje się podgląd obrazu i kształtu znacznika. Powielenie znacznika przez osoby trzecie wymaga manualnego odwzorowania każdego pojedynczego punktu rastrowego wydzielonego obszaru znacznika, czyli miliardów punktów.
Zasada budowy obrazów barwnych w druku rastrowym została pokazana na rysunku stanu techniki w pos. I.
Z kolei przedmiot wynalazku został pokazany w przykładach wykonania na rysunku wynalazku, na którym fig. 1 przedstawia po lewej stronie budowę znacznika nadruku w pierwszym przykładzie wykonania nadruku, ze zmianą kąta rastrów w ramach tego samego koloru bazowego, zaś po prawej stronie w drugim przykładzie wykonania nadruku, ze zmianą liniatury rastrów w ramach tego samego koloru bazowego, fig. 2a, 2b i 2c przedstawiają w powiększeniu budowę znacznika nadruku, odpowiednio ze zmianą kąta rastrów w ramach tego samego koloru bazowego (fig. 2a), ze zmianą liniatury rastrów w ramach tego samego koloru bazowego (fig. 2b) oraz z jednoczesną zmianą kąta i liniatury rastrów w ramach tego samego koloru bazowego (fig. 2c), fig. 3 przedstawia przykładowy wybór położenia i kształtu wydzielonego o bszaru w postaci znacznika nadruku, w którym jest wprowadzona po lewej stronie nadruku ukryta zmiana kąta rastrów w ramach wybranego koloru bazowego, zaś po prawej stronie nadruku - ukryta zmiana liniatury rastrów składowych kolorów bazowych, fig. 4 - podgląd rozbarwionego i zrastrowanego obrazu nadruku ze znacznikami, w których po lewej stronie obrazu nadruku jest ukryta zmiana kąta rastrów w ramach tego samego koloru bazowego, zaś po prawej stronie ukryta zmiana liniatury rastrów w ramach tego samego koloru bazowego, fig. 5 - powiększony podgląd fragmentów rozbarwionego i zrastrowanego obrazu nadruku ze znacznikami jak na fig. 3 i 4, fig. 6 - podgląd fragmentów rozbarwionego i zrastrowanego obrazu nadruku ze znacznikami jak na fig. 3 i 4, w których po lewe j stronie obrazu nadruku jest ukryta zmiana kąta rastrów, a po prawej stronie zmiana liniatury rastrów, po nałożeniu przesłony interferencyjnej, fig. 7 - powiększony podgląd fragmentu rozbarwionego i zrastrowanego obrazu nadruku ze znacznikiem jak na fig. 6 po lewej stronie, po nałożeniu przesłony interferencyjnej, zaś fig. 8 - powiększony podgląd fragmentu rozbarwionego i zrastrowanego obrazu nadruku ze znacznikiem jak na fig. 6 po prawej stronie, po nałożeniu przesłony interferencyjnej.
Nadruk 8, według wynalazku we wszystkich przykładach wykonania, posiada zabezpieczenie przed kopiowaniem i jest przeznaczony na opakowania wyrobów rynkowych, drukowanych przemysłowo w technologii druku fleksograficznego, offsetowego, rotograwiurowego albo cyfrowego. Jest on wykonany za pomocą rastrowania obrazu wielotonalnego w obraz jednotonalny, zbudowany
PL 234 997 B1 z punktów o różnej wielkości i kształcie ułożonych w równoległych liniach 7 pod zadanym, jednakowym dla danego koloru bazowego 2, 3 albo 4 kątem 6 na podłożu drukowym 13 oraz zawiera zindywidualizowany znacznik 9. Znacznik 9 jest położony we wcześniej określonym miejscu nadruku 8, w postaci jego wydzielonego obszaru 10 o wcześniej przewidzianym kształcie figury 11, w tym przypadku rolki, zaś wewnątrz wydzielonego obszaru 1 0 nadruku 8 jego raster 1 jest zmieniony w stosunku do rastra 1 zewnętrznego obszaru 12 nadruku 8, otaczającego ten wydzielony obszar 10 nadruku 8 w postaci znacznika 9, przy zachowaniu wynikowej barwy 5 nadruku 8 sprzed naniesienia znacznika 9, który jest zaprojektowany cyfrowo.
W pierwszym wykonaniu nadruku 8, wewnątrz wydzielonego obszaru 10 nadruku 8, to jest wewnątrz znacznika 9, raster 1 ma zmieniony kąt 6 nachylenia linii 7 jednego z kolorów bazowych: pierwszego 2, drugiego 3 albo trzeciego 4, biorących udział w budowie wynikowej barwy 5 nadruku 8.
W drugim wykonaniu nadruku 8, wewnątrz wydzielonego obszaru 10 nadruku 8, to jest wewnątrz znacznika 9, raster 1 ma zmienioną liniaturę jednego z kolorów bazowych: pierwszego 2 albo drugiego 3, albo trzeciego 4, biorących udział w budowie wynikowej barwy 5 nadruku 8.
W trzecim wykonaniu nadruku 8, wewnątrz wydzielonego obszaru 10 nadruku 8, to jest wewnątrz znacznika 9, raster 1 ma zmieniony kąt 6 nachylenia linii 7 rastra 1 jednego z kolorów bazowych 2 albo 3 albo 4, biorących udział w budowie wynikowej barwy 5 nadruku 8, a ponadto jednocześnie wewnątrz tego samego znacznika 10 zmienioną liniaturę, jednego z kolorów bazowych 2 albo 3 albo 4, biorących udział w budowie wynikowej barwy 5 nadruku 8.
W czwartym wykonaniu nadruku 8 posiada on dwa znaczniki 9, z których wewnątrz jednego raster 1 ma zmieniony kąt 6 nachylenia linii 7 rastra 1 jednego z kolorów bazowych 2 albo 3 albo 4, biorących udział w budowie wynikowej barwy 5 nadruku 8, zaś wewnątrz drugiego ras ter 1 ma zmienioną liniaturę, jednego z kolorów bazowych 2 albo 3 albo 4, biorących udział w budowie wynikowej barwy 5 nadruku 8.
Zasada budowania nadruku według wynalazku jest następująca.
W wybranym dowolnym obszarze reprodukowanego obrazu nadruku 8 zaznaczamy wydzielony obszar 10 o dowolnym kształcie ograniczony figurą 11 jako znacznik 9. Na wydzielonym obszarze 10, to jest wewnątrz znacznika 9, zmieniamy kąt 6 nachylenia linii 7 rastra 1 i/lub liniaturę rastra 1 jednego z kolorów bazowych 2 albo 3 albo 4 rastra 1, biorących udział w budowie wynikowej barwy 5 nadruku 8, przy jednoczesnym zachowaniu wynikowej barwy 5 nadruku 8 sprzed naniesienia znacznika 9. Zachowane wartości tonalne sprawiają, że zmieniony wydzielony obszar 10 wewnątrz znacznika 9 w skali rzeczywistej jest niewidoczny gołym okiem. Zmieniony wydzielony obszar 10 i tym samym znacznik 9 uwidaczniają się po 10-krotnym powiększeniu obrazu nadruku 8 i nałożeniu przesłony interferencyjnej 14, na przykład w postaci odpowiednio dobranej siatki lub po użyciu dedykowanego oprogramowania komputerowego na smartfon lub tablet.

Claims (4)

1. Nadruk z zabezpieczeniem przed kopiowaniem, zwłaszcza na opakowania wyrobów rynkowych, drukowanych przemysłowo w technologii druku zwłaszcza fleksograficz nego, offsetowego, rotograwiurowego oraz cyfrowego, przy czym nadruk jest wykonany za pomocą rastrowania obrazu wielotonalnego w obraz jednotonalny, zbudowany z punktów o różnej wielkości i kształcie ułożonych w równoległych liniach pod zadanym, jednakowym dla danego koloru bazowego kątem oraz zawiera zindywidualizowany znacznik, który jest we wcześniej określonym miejscu nadruku, w postaci jego wydzielonego obszaru o wcześniej przewidzianym kształcie, zaś wewnątrz wydzielonego obszaru nadruku jego raster jest zmieniony w stosunku do rastra zewnętrznego obszaru nadruku, otaczającego ten wydzielony obszar nadruku w postaci znacznika, znamienny tym, że przy zachowaniu wynikowej barwy (5) nadruku (8) sprzed naniesienia znacznika (9) wewnątrz wydzielonego obszaru (10) nadruku (8), to jest wewnątrz znacznika (9), raster (1) ma zmieniony kąt (6) nachylenia linii (7) rastra (1) co najmniej jednego z kolorów bazowych (2 albo 3, albo 4), biorących udział w budowie wynikowej barwy (5) nadruku (8).
2. Nadruk według zastrz. 1, znamienny tym, że wewnątrz wydzielonego obszaru (10) nadruku (8), to jest wewnątrz znacznika (9), raster (1) ma zmienioną liniaturę co najmniej
6 PL 234 997 B1 jednego z kolorów bazowych (2 albo 3, albo 4), biorących udział w budowie wynikowej barwy (5) nadruku (8).
3. Nadruk według zastrz. 1, znamienny tym, że posiada co najmniej dwa znaczniki (9), z których wewnątrz jednego raster (1) ma zmieniony kąt (6) nachylenia linii (7) rastra (1) co najmniej jednego z kolorów bazowych (2 albo 3, albo 4), biorących udział w budowie wynikowej barwy (5) nadruku (8), zaś wewnątrz drugiego raster (1) ma zmienioną liniaturę, co najmniej jednego z kolorów bazowych (2 albo 3 albo 4) rastra (1), biorących udział w budowie wynikowej barwy (5) nadruku (8).
4. Nadruk według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że znacznik (9) nadruku (8) jest zaprojektowany cyfrowo.
PL425102A 2018-03-30 2018-03-30 Nadruk z zabezpieczeniem przed kopiowaniem, zwłaszcza na opakowania wyrobów rynkowych PL234997B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL425102A PL234997B1 (pl) 2018-03-30 2018-03-30 Nadruk z zabezpieczeniem przed kopiowaniem, zwłaszcza na opakowania wyrobów rynkowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL425102A PL234997B1 (pl) 2018-03-30 2018-03-30 Nadruk z zabezpieczeniem przed kopiowaniem, zwłaszcza na opakowania wyrobów rynkowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL425102A1 PL425102A1 (pl) 2019-10-07
PL234997B1 true PL234997B1 (pl) 2020-05-18

Family

ID=68099380

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL425102A PL234997B1 (pl) 2018-03-30 2018-03-30 Nadruk z zabezpieczeniem przed kopiowaniem, zwłaszcza na opakowania wyrobów rynkowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL234997B1 (pl)

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3675948A (en) * 1969-09-10 1972-07-11 American Bank Note Co Printing method and article for hiding halftone images
NZ264983A (en) * 1994-01-24 1996-10-28 Standard Register Co Security document; half tone warning image half tone background image printed on other areas of document surface, camouflage image hides warning image
JP5736941B2 (ja) * 2011-05-10 2015-06-17 凸版印刷株式会社 画像形成体
JP5812260B2 (ja) * 2011-06-03 2015-11-11 大日本印刷株式会社 複写防止印刷物
JP5750699B2 (ja) * 2011-09-02 2015-07-22 独立行政法人 国立印刷局 潜像画像を有する印刷物

Also Published As

Publication number Publication date
PL425102A1 (pl) 2019-10-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP2600094B2 (ja) 偽造防止用潜像印刷物及びその印刷方法
US5735547A (en) Anti-photographic/photocopy imaging process and product made by same
US5479507A (en) Copy indicating security device
US7997625B2 (en) Security device
US8355179B2 (en) Multi-tonal copy evident document methods and products
EP2015940B1 (en) Security enhanced print media with copy protection
JP6976527B1 (ja) 潜像印刷物
KR20090053563A (ko) 컬러 출력기에 의한 위조방지 인쇄물 및 이의 제조방법
EP1705531A1 (en) Method and device for controlling differential gloss of high-density areas and print item produced thereby
JPWO2002090121A1 (ja) フリップフロップ性又はカラー・フリップフロップ性を有する偽造防止印刷物
WO2001087632A1 (en) Security printing
JP2009269309A (ja) 真偽判別可能な情報担持体
EP1705529A1 (en) Method and device for controlling differential gloss and print item produced thereby
JP4500948B2 (ja) 偽造防止用印刷物
JPH05505983A (ja) 写真・複写画像防衛方法と当該方法による製品
JP2006123355A (ja) 画像形成体
JP4415542B2 (ja) 潜像を有する印刷物およびその顕像化方法
RU2488491C2 (ru) Носитель данных, снабженный рисунком, выполненным посредством металлографской печати
PL234997B1 (pl) Nadruk z zabezpieczeniem przed kopiowaniem, zwłaszcza na opakowania wyrobów rynkowych
JP4595068B2 (ja) 真偽判別可能な印刷物
JP6948031B2 (ja) 偽造防止用印刷物
JP2000015919A (ja) 印刷又は表示画像の作成方法及び該作成方法により作成 された画像表示体
JP2021011098A (ja) 複写防止用紙及びその製造方法
JPH10278408A (ja) 複写防止印刷物
HRP20080466A2 (hr) Infracrveni tisak sa procesnim bojama