PL233618B1 - Pojemnik na zywnosc, ewentualnie napoje, podgrzewajacy zawartosc w wyniku zachodzacej we wnetrzu reakcji chemicznej oraz jego zastosowanie - Google Patents

Pojemnik na zywnosc, ewentualnie napoje, podgrzewajacy zawartosc w wyniku zachodzacej we wnetrzu reakcji chemicznej oraz jego zastosowanie Download PDF

Info

Publication number
PL233618B1
PL233618B1 PL417894A PL41789416A PL233618B1 PL 233618 B1 PL233618 B1 PL 233618B1 PL 417894 A PL417894 A PL 417894A PL 41789416 A PL41789416 A PL 41789416A PL 233618 B1 PL233618 B1 PL 233618B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
container
container according
aqueous solution
outer package
initiator
Prior art date
Application number
PL417894A
Other languages
English (en)
Other versions
PL417894A1 (pl
Inventor
Franciszek Kozera
Marek Milosz
Jacek Naumowicz
Original Assignee
Jacek Naumowicz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jacek Naumowicz filed Critical Jacek Naumowicz
Priority to PL417894A priority Critical patent/PL233618B1/pl
Publication of PL417894A1 publication Critical patent/PL417894A1/pl
Publication of PL233618B1 publication Critical patent/PL233618B1/pl

Links

Landscapes

  • Cookers (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest pojemnik na żywność, ewentualnie napój, ogrzewający swoją zawartość w wyniku zachodzącej w jego wnętrzu egzotermicznej reakcji chemicznej. Pojemnik według wynalazku jest bezpieczny w stosowaniu, ponieważ reakcja chemiczna zachodząca w jego wnętrzu po aktywacji przebiega łagodnie, co wpływa także na ograniczenie strat energii wytwarzanej w wyniku zachodzącej reakcji i umożliwia równomierne podgrzanie zawartej w pojemniku żywności bądź napoju. Przedmiotem wynalazku jest również zastosowanie pojemnika według wynalazku do wytwarzania konserw oraz napojów turystycznych, zwłaszcza stosowanych w sportach ekstremalnych.
Wynalazek odnosi się do dziedziny wyposażenia stosowanego w sportach ekstremalnych.
Znane są pojemniki na żywność albo napoje umożliwiające podgrzanie zawartości w wynik u zachodzącej w ich wnętrzu egzotermicznej reakcji chemicznej. Pojemniki znane ze stanu techniki składają się z metalowego opakowania zewnętrznego, umieszczonego w jego wnętrzu metalowego pojemnika zawierającego żywność lub napój, pierścienia uszczelniającego oraz wkładu czynnego i środka inicjującego zamkniętego w szczelnym opakowaniu. Wkładem czynnym w znanych rozwiązaniach najczęściej jest tlenek wapnia, zaś środkiem inicjującym woda, natomiast pierścień uszczelniający wytworzony jest z materiału umożliwiającego jego ręczne przebicie przy użyciu zaostrzonego przedmiotu. Reakcja chemiczna zachodząca wewnątrz pojemnika inicjowana jest przez wodę dopływającą do tlenku wapnia po rozszczelnieniu za pomocą zaostrzonego przedmiotu kolejno pierścienia uszczelniającego i opakowania środka inicjującego. Dostępnymi komercyjnie przykładami takiego pojemnika jest Hot Can dystrybuowany przez przedsiębiorstwo Heat Technique z Wielkiej Brytanii, C-borg dystrybuowany przez C-Borg Company Sp. z o.o. z Poznania oraz Ready Food wytwarzany przez LPP REWIS Sp. z o.o. z Leszna.
Wadą pojemników o takiej konstrukcji jest brak kontroli nad przebiegiem reakcji chemicznej pomiędzy wkładem czynnym i środkiem inicjującym. Reakcja tlenku wapnia z wodą przebiega gwałtownie, towarzyszy jej powstawanie wodorotlenku wapnia, który jest materiałem żrącym, oraz gwałtowne wydzielanie ciepła, co z jednej strony powoduje duże straty energetyczne skutkujące niedostatecznym podgrzewaniem zawartości pojemnika wewnętrznego, a z drugiej strony postawanie pary wodnej, która może wydostawać się przez otwory po perforacji górnego pierścienia uszczelniającego, co z kolei może grozić poparzeniem. Para wodna może ponadto porywać i wyrzucać z pojemnika drobiny wodorotlenku wapnia, który jest materiałem żrącym, co może stanowić szczególne zagrożenie dla twarz, w szczególności dla oczu. Narażenie oczu na działanie substancji żrącej w sytuacji braku dostępu do bieżącej wody jest niezwykle niebezpieczne, gdyż wymaga dokładnego przemywania dużą ilością wody. Dodatkowo, wkład czynny zwiększa swoją objętość podczas reakcji, co może powodować powstawanie odkształceń w opakowaniu zewnętrznym oraz wewnętrznym pojemniku z żywnością bądź napojem.
Międzynarodowe zgłoszenie patentowe WO 2011041563 ujawnia pojemnik na żywność albo napoje umożliwiający podgrzanie zawartości składający się z opakowania zewnętrznego, metalowego pojemnika wewnętrznego z żywnością bądź napojem, pierścienia pozycjonującego wewnętrzny pojemnik w opakowaniu zewnętrznym, wkładu czynnego w postaci termitu, tj. mieszaniny glinu oraz źródła tlenu, np. tlenku żelaza, oraz piezoelektrycznego generatora iskry inicjującego reakcję utleniania glinu.
Wadą tego rozwiązania jest uzależnienie możliwości zainicjowania reakcji prowadzącej do wydzielania ciepła od działania piezoelektrycznego generatora iskry. Jeżeli urządzenie to ulegnie uszkodzeniu lub przestanie działać na przykład na skutek zamoczenia, uruchomienie reakcji chemicznej nie będzie możliwe.
Celem wynalazku jest opracowanie nowego rozwiązania konstrukcyjnego pojemnika na żywność, ewentualnie napoje, podgrzewającego zawartość w wyniku zachodzącej we wnętrzu reakcji chemicznej tak, aby zminimalizować, a nawet wyeliminować, ryzyko poparzenia parą wodną oraz substancjami będącymi produktami reakcji egzotermicznej zachodzącej w pojemniku oraz uzyskać odpowiedni poziom podgrzania żywności bądź napoju zawartego w pojemniku przy utrzymaniu możliwie niskiej masy pojemnika.
Przedmiotem wynalazku jest pojemnik na żywność, ewentualnie napój, zawierający opakowanie zewnętrzne, metalowy pojemnik wewnętrzny zawierający żywność, ewentualnie napój, pierścień pozycjonujący metalowy pojemnik wewnętrzny w opakowaniu zewnętrznym, a także umieszczone wewnątrz opakowania zewnętrznego w przestrzeni pomiędzy ścianą boczną opakowania zewnętrznego a pojemnikiem wewnętrznym wkład czynny, warstwę żelu absorbującego i środek inicjujący reakcję zawarty
PL 233 618 B1 w szczelnym opakowaniu. Opakowanie zewnętrzne w pojemniku według wynalazku składa się z metalowej podstawy dolnej, metalowej ściany bocznej oraz pokrywy górnej połączonej rozłącznie ze ścianą boczną.
Funkcję metalowego pojemnika wewnętrznego zawierającego żywność, ewentualnie napój, w pojemniku według wynalazku pełnić może ogólnodostępne metalowe opakowanie zawierające żywność lub napój, na przykład komercyjnie dostępny posiłek w metalowym opakowaniu jednostkowym bądź napój energetyczny w stalowym opakowaniu jednostkowym (zastosowanie puszki ze stopu aluminium nie jest możliwe ze względu na zachodzącą pod wpływem kontaktu z tlenkiem wapnia korozję), przy czym wymiary metalowego pojemnika wewnętrznego powinny być tak dobrane, aby umożliwić umieszczenie go wewnątrz opakowania zewnętrznego przy zachowaniu odpowiedniej przestrzeni na pierścień pozycjonujący, wkład czynny, warstwę żelu absorbującego i środek inicjujący.
Pierścień pozycjonujący w pojemniku według wynalazku ma średnicę zewnętrzną odpowiadającą średnicy wewnętrznej opakowania zewnętrznego, zaś średnicę wewnętrzną odpowiadającą średnicy metalowego pojemnika wewnętrznego i wykonany jest z materiału umożliwiającego jego ręczne przebicie przy użyciu zaostrzonego przedmiotu. Wkład czynny i środek inicjujący reakcję w pojemniku według wynalazku umieszczone są wewnątrz opakowania zewnętrznego w przestrzeni pomiędzy ścianą boczną opakowania zewnętrznego a pojemnikiem wewnętrznym. Wkład czynny stanowi komercyjnie dostępny tlenek wapnia mogący zawierać zanieczyszczenia innymi substancjami, zaś środek inicjujący stanowi roztwór wodny substancji tworzącej trudno rozpuszczalne w wodzie sole wapnia i/lub trudno rozpuszczalne w wodzie wodorotlenki, zagęszczony wodny roztwór koloidalny pochodnej celulozy albo ich mieszaniny. Środek inicjujący umieszczony jest w szczelnym opakowaniu. Przebicie opakowania środka inicjującego poprzez dokonanie perforacji zaostrzonym przedmiotem kolejno w pierścieniu pozycjonującym i opakowaniu środka inicjującego wszczyna reakcję egzotermiczną zachodzącą wewnątrz opakowania pomiędzy tlenkiem wapnia oraz wodą stanowiącą rozpuszczalnik środka inicjującego. Reakcja ta przebiega łagodnie w wyniku tworzenia się na powierzchni drobinek tlenku wapnia warstwy trudno rozpuszczalnych w wodzie soli wapnia i/lub trudno rozpuszczalnych w wodzie wodorotlenków, warstwy osadu koloidalnego albo połączenia tych warstw, które zahamowują przebieg reakcji poprzez ograniczenie dopływu wody do wewnętrznych warstw ziaren tlenku wapnia. W przestrzeni pomiędzy pierścieniem pozycjonującym a środkiem inicjującym oraz wkładem czynnym pojemnika według wynalazku znajduje się warstwa żelu absorbującego, którego rolą jest pochłanianie pary wodnej będącej produktem reakcji tlenku wapnia z wodą. Reakcji tlenku wapnia z wodą towarzyszy powstanie ciepła, które prowadzi do podgrzania zawartości metalowego opakowania wewnętrznego, ale także do tworzenia się pary wodnej, która, oprócz ryzyka wystąpienia poparzenia wywołanego temperaturą, może także zawierać drobiny wodorotlenku wapnia będącego materiałem żrącym, stąd też spowolnienie reakcji za pomocą wytworzenia na powierzchni drobinek tlenku wapnia warstwy trudno rozpuszczalnych soli wapnia i/lub trudno rozpuszczalnych w wodzie wodorotlenków, warstwy osadu koloidalnego albo połączenia tych warstw oraz zatrzymywanie tworzącej się pary wodnej wewnątrz pojemnika według wynalazku znacząco poprawia bezpieczeństwo jego stosowania.
W korzystnym wariancie realizacji wynalazku, metalowy pojemnik wewnętrzny zawierający żywność, ewentualnie napój, oraz opakowanie zewnętrzne mają cylindryczny kształt.
Korzystnie, pojemnik wewnętrzny osadzony jest współosiowo wewnątrz opakowania zewnętrznego przy pomocy pierścienia pozycjonującego zamocowanego na ścianie bocznej opakowania zewnętrznego od strony pokrywy górnej.
W innym korzystnym wariancie realizacji wynalazku, środek inicjujący w postaci wodnego roztworu substancji tworzącej trudno rozpuszczalne w wodzie sole wapnia i/lub trudno rozpuszczalne w wodzie wodorotlenki stanowi roztwór wodny siarczanu magnezu, azotanu magnezu, chlorku magnezu, siarczanu potasu, wodorosiarczanu potasu, siarczanu żelaza (II), siarczanu żelaza (III), siarczanu glinu, siarczanu cynku, siarczanu cyrkonu, siarczanu litu, fosforanu jednosodowego, fosforanu dwusodowego, fosforanu trójsodowego, fosforanu jednopotasowego, fosforanu dwupotasowego, fosforanu trójpotasowego, fosforanu trójlitowego, siarczanu glinowo-potasowego, siarczanu żelazowo-potasowego, chlorku żelaza (III), azotanu żelaza (III) lub ich mieszanin, korzystnie roztwór wodny siarczanu magnezu.
W kolejnym korzystnym wariancie realizacji wynalazku, środek inicjujący w postaci wodnego roztworu substancji tworzącej trudno rozpuszczalne w wodzie sole wapnia i/lub trudno rozpuszczalne w wodzie wodorotlenki stanowi roztwór wodny o stężeniu procentowym w zakresie od 0,02 do 5,0%, korzystnie od 0,05 do 2,0%, korzystniej od 0,2 do 1,5%, najkorzystniej od 0,4 do 1,0%.
PL 233 618 B1
W innym korzystnym wariancie realizacji wynalazku, środek inicjujący w postaci zagęszczonego wodnego roztworu koloidalnego pochodnej celulozy stanowi roztwór wodny etyloheksylocelulozy, metyloetylocelulozy, acetylocelulozy, zagęszczonych polielektrolitów lub ich mieszanin, korzystnie roztwór wodny etyloheksylocelulozy. Roztwór koloidalny w rozwiązaniu według wynalazku ma konsystencję półpłynnego lub płynnego żelu. Rozwiązaniu według wynalazku obejmuje również zastosowanie środka inicjującego w postaci mieszaniny roztworu wodnego jednej lub więcej substancji tworzącej trudno rozpuszczalne w wodzie sole wapnia i/lub trudno rozpuszczalne w wodzie wodorotlenki oraz roztworu koloidalnego jednej lub więcej pochodnej celulozy.
W kolejnym korzystnym wariancie realizacji wynalazku, środek inicjujący w postaci zagęszczonego wodnego roztworu koloidalnego pochodnej celulozy stanowi roztwór wodny o stężeniu procentowym w zakresie od 0,01 do 0,3%, korzystnie od 0,02 do 0,25%, korzystniej od 0,05 do 0,22%, najkorzystniej od 0,1 do 0,2%.
Korzystnie, szczelne opakowanie środka inicjującego pojemnika według wynalazku stanowi opakowanie foliowe, jednakże zastosowany może być każdy materiał umożliwiający uzyskanie szczelnego opakowania a jednocześnie umożliwiający ręczne przebicie go za pomocą zaostrzonego przedmiotu.
W jeszcze innym korzystnym wariancie realizacji wynalazku, wkłady czynny stanowi granulowany lub kruszony tlenek wapnia.
W kolejnym korzystnym wariancie realizacji wynalazku, pomiędzy pierścieniem pozycjonującym a warstwą żelu absorbującego umieszczony jest pierścień uszczelniający, który stanowi kolejną, po warstwie żelu absorbującego, barierę dla tworzącej się wewnątrz opakowania pary wodnej, zwiększając tym samym poziom ochrony przed oparzeniem.
Korzystnie, pierścień uszczelniający wykonany jest z kartonu, jednakże zastosowany może być każdy materiał mający zdolność pochłaniania pary wodnej a jednocześnie umożliwiający ręczne przebicie go za pomocą zaostrzonego przedmiotu.
W kolejnym korzystnym wariancie realizacji wynalazku, metalowa podstawa dolna opakowania zewnętrznego połączona jest rozłącznie ze ścianą boczną opakowania zewnętrznego. Powyższa konstrukcja opakowania zewnętrznego ułatwia proces produkcyjny pojemnika według wynalazku, ponieważ umożliwia jego składanie od górnej pokrywy w kierunku podstawy dolnej.
Pojemnik na żywność, ewentualnie napoje, według wynalazku w korzystnym przykładzie wykonania uwidoczniony został na rysunku, który przedstawia jego przekrój osiowy.
P r z y k ł a d 1
W przykładzie wykonania pojemnik na żywność składa się z cylindrycznego opakowania zewnętrznego 1 o średnicy 99 mm oraz wysokości 118 mm złożonego z metalowej podstawy dolnej 2, metalowej ściany bocznej 3 oraz plastikowej pokrywy górnej 4 połączonej rozłącznie ze ścianą boczną 3, osadzonego współosiowo wewnątrz opakowania zewnętrznego 1 za pomocą zamocowanego na ścianie bocznej 3 opakowania zewnętrznego 1 od strony pokrywy górnej 4 plastikowego pierścienia pozycjonującego 6 metalowego cylindrycznego pojemnika wewnętrznego 5 o średnicy 73 mm i wysokości 112 mm zawierającego żywność, kartonowego pierścienia uszczelniającego 11 przylegającego do pierścienia pozycjonującego 6 od strony wewnętrznej opakowania zewnętrznego 1, przylegającej do pierścienia uszczelniającego 11 warstwy krzemionkowego żelu absorbującego 10 o grubości 20 mm, środka inicjującego 7 w postaci 0,7-procentowego wodnego roztworu siarczanu magnezu o objętości 100 ml w szczelnym opakowaniu foliowym 8 umieszczonego przy warstwie krzemionkowego żelu absorbującego 10 oraz wkładu czynnego 9 w postaci 140 gramów kruszonego tlenek wapnia o uziarnieniu w zakresie od 1 do 4 mm przylegającego do szczelnego opakowania foliowego 8 środka inicjującego 7. Plastikowy pierścień pozycjonujący 6 ma średnicę zewnętrzną odpowiadającą średnicy wewnętrznej opakowania zewnętrznego 1, zaś średnicę wewnętrzną odpowiadającą średnicy metalowego pojemnika wewnętrznego 5, zaś kartonowy pierścień uszczelniający 11 ma średnicę odpowiadającą średnicy pierścienia pozycjonującego 6.
P r z y k ł a d 2
Pojemnik jak w przykładzie 1, przy czym środek inicjujący 7 stanowi 1 -procentowy wodny roztwór etyloheksylocelulozy o objętości 100 ml.
Przykład porównawczy
Przygotowano pojemnik składający się z cylindrycznego opakowania zewnętrznego złożonego z metalowej podstawy dolnej, metalowej ściany bocznej oraz plastikowej pokrywy górnej połączonej rozłącznie ze ścianą boczną jak w przykładzie 1, osadzonego współosiowo wewnątrz opakowania ze
PL 233 618 Β1 wnętrznego za pomocą zamocowanego na ścianie bocznej opakowania zewnętrznego od strony pokrywy górnej plastikowego pierścienia pozycjonującego metalowego cylindrycznego pojemnika wewnętrznego zawierającego żywność jak w przykładzie 1, środka inicjującego w postaci wody o objętości 100 ml w szczelnym opakowaniu foliowym oraz wkładu czynnego w postaci 140 gramów kruszonego tlenek wapnia o uziarnieniu w zakresie od 1 do 4 mm przylegającego do szczelnego opakowania foliowego środka inicjującego jak w przykładzie 1.
Zestawiono pojemniki otrzymane według przykładu 1, przykładu 2 oraz przykładu porównawczego oklejone jednakową warstwą pianki izolacyjnej w jednakowych warunkach ciśnienia i temperatury i zainicjowano reakcję poprzez jednoczasowe przebicie pierścienia pozycjonującego, pierścienia uszczelniającego (tylko w przypadku pojemników według przykładów 1 oraz 2) oraz opakowania foliowego środka inicjującego w każdym z opakowań za pomocą szpikulca. Zaobserwowano następujące zmiany temperatury zawartej w pojemniku wewnętrznym żywności przy uwzględnieniu, że każdy z testowanych pojemników był energicznie mieszany co minutę począwszy od momentu zainicjowania reakcji.
Badana wartość Badany pojemnik Temperatura początkowa Czas od inicjacji reakcji [min.]
To 2 5 10 15 20
Temperatura pożywienia [°C] Przykład 1 16 23 32 54 55 55
Przykład 2 16 19,5 32 50,5 54 54
Przykład porówn. 16 21 29 46 47 45
W opakowaniach uzyskanych według przykładu 1 oraz przykładu 2 nie zaobserwowano znacznego wydzielania pary wodnej w wyniku trwającej reakcji chemicznej tlenku wapnia z wodą. Nie zaobserwowano również powstawania odkształceń opakowania zewnętrznego ani pojemnika wewnętrznego zawierającego żywność. Z kolei ilość pary uwalnianej na zewnątrz pojemnika według przykładu porównawczego była na tyle duża, że celem uniknięcia oparzeń konieczne było skierowanie pojemnika od użytkownika. Na powierzchni pojemnika wewnętrznego zawierającego podgrzewaną żywność powstały liczne drobne wgniecenia, nie doszło jednak do perforacji.
Powyższe dane dowodzą, że ilość energii przekazana przez pojemnik pożywieniu jest znacząco większa w przypadku pojemników z przykładu 1 oraz przykładu 2 w porównaniu do pojemnika z przykładu porównawczego, w którym reakcja tlenku wapnia z wodą nie była hamowana i przebiegała gwałtownie, co skutkowało wydzielaniem znacznej ilości pary wodnej oraz szybkim oddawaniem ciepła poprzez opakowanie zewnętrzne. Stopień podgrzania pożywienia był znacząco większy (różnica 7-8°C po upływie 15 minut od zainicjowania reakcji) dla pojemników według wynalazku. Co więcej, po osiągnięciu przez pożywienie maksymalnej temperatury po czasie 15 minut od zainicjowania reakcji, temperatura pożywienia zaczęła opadać w przypadku pojemnika według przykładu porównawczego, natomiast utrzymywana była na tym samym poziomie po upływie 20 minut dla pojemników według wynalazku, co sugeruje, że reakcja chemiczna nadal trwała wewnątrz opakowań generując ciepło. Jest to niezwykle ważne z punktu widzenia komfortu użytkowania, ponieważ umożliwia skonsumowanie posiłku, który nie zaczyna stygnąć bezpośrednio po osiągnięciu maksymalnej temperatury. Komfort i bezpieczeństwo użytkowania należy dodatkowo uznać za obniżone dla pojemnika z przykładu porównawczego z uwagi na uwalniające się z opakowania znaczne ilości pary wodnej.
Przedmiotem wynalazku jest również zastosowanie pojemnika według wynalazku do wytwarzania konserw oraz napojów turystycznych, zwłaszcza stosowanych w sportach ekstremalnych, szczególnie na obszarach objętych zagrożeniem pożarowym, gdzie niedozwolone jest stosowanie otwartego ognia. Sportem ekstremalnym jest korzystnie turystyka górska.

Claims (14)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Pojemnik na żywność, ewentualnie napój, zawierający opakowanie zewnętrzne składające się z metalowej podstawy dolnej, metalowej ściany bocznej oraz pokrywy górnej połączonej rozłącznie ze ścianą boczną, metalowy pojemnik wewnętrzny zawierający żywność, ewentualnie napój, pierścień pozycjonujący metalowy pojemnik wewnętrzny w opakowaniu zewnętrznym, a także wkład czynny i środek inicjujący reakcję w szczelnym opakowaniu umieszczone wewnątrz opakowania zewnętrznego w przestrzeni pomiędzy ścianą boczną opakowania zewnętrznego a pojemnikiem wewnętrznym, znamienny tym, że wkład czynny (9) stanowi tlenek wapnia, środek inicjujący (7) w szczelnym opakowaniu (8) stanowi roztwór wodny substancji tworzącej trudno rozpuszczalne w wodzie sole wapnia i/lub trudno rozpuszczalne w wodzie wodorotlenki i/lub zagęszczony wodny roztwór koloidalny pochodnej celulozy, natomiast w przestrzeni pomiędzy pierścieniem pozycjonującym (6) a środkiem inicjującym (7) w szczelnym opakowaniu (8) oraz wkładem czynnym (9) znajduje się warstwa żelu absorbującego (10).
  2. 2. Pojemnik według zastrz. 1, znamienny tym, że pojemnik wewnętrzny (5) oraz opakowanie zewnętrzne (1) mają cylindryczny kształt.
  3. 3. Pojemnik według zastrz. 2, znamienny tym, że pojemnik wewnętrzny (5) osadzony jest współosiowo wewnątrz opakowania zewnętrznego (1) przy pomocy pierścienia pozycjonującego (6) zamocowanego na ścianie bocznej (3) opakowania zewnętrznego (1) od strony pokrywy górnej (4).
  4. 4. Pojemnik według zastrz. 1, znamienny tym, że środek inicjujący (7) w postaci wodnego roztworu substancji tworzącej trudno rozpuszczalne w wodzie sole wapnia i/lub trudno rozpuszczalne w wodzie wodorotlenki stanowi roztwór wodny siarczanu magnezu, azotanu magnezu, chlorku magnezu, siarczanu potasu, wodorosiarczanu potasu, siarczanu żelaza (II), siarczanu żelaza (III), siarczanu glinu, siarczanu cynku, siarczanu cyrkonu, siarczanu litu, fosforanu jednosodowego, fosforanu dwusodowego, fosforanu trójsodowego, fosforanu jednopotasowego, fosforanu dwupotasowego, fosforanu trójpotasowego, fosforanu trójlitowego, siarczanu glinowo-potasowego, siarczanu żelazowo-potasowego, chlorku żelaza (III), azotanu żelaza (III) lub ich mieszanin, korzystnie roztwór wodny siarczanu magnezu.
  5. 5. Pojemnik według zastrz. 4, znamienny tym, że środek inicjujący (7) w postaci wodnego roztworu substancji tworzącej trudno rozpuszczalne w wodzie sole wapnia i/lub trudno rozpuszczalne w wodzie wodorotlenki stanowi roztwór wodny o stężeniu procentowym w zakresie od 0,02 do 5,0%, korzystnie od 0,05 do 2,0%, korzystniej od 0,2 do 1,5%, najkorzystniej od 0,4 do 1,0%.
  6. 6. Pojemnik według zastrz. 1, znamienny tym, że środek inicjujący (7) w postaci zagęszczonego wodnego roztworu koloidalnego pochodnej celulozy stanowi roztwór wodny etyloheksylocelulozy, metyloetylocelulozy, acetylocelulozy, zagęszczonych polielektrolitów lub ich mieszanin, korzystnie roztwór wodny etyloheksylocelulozy.
  7. 7. Pojemnik według zastrz. 6, znamienny tym, że środek inicjujący (7) w postaci zagęszczonego wodnego roztworu koloidalnego pochodnej celulozy stanowi roztwór wodny o stężeniu procentowym w zakresie od 0,01 do 0,3%, korzystnie od 0,02 do 0,25%, korzystniej od 0,05 do 0,22%, najkorzystniej od 0,1 do 0,2%.
  8. 8. Pojemnik według zastrz. 1, znamienny tym, że szczelne opakowanie (8) środka inicjującego (7) stanowi opakowanie foliowe.
  9. 9. Pojemnik według zastrz. 1, znamienny tym, że wkłady czynny (9) stanowi granulowany lub kruszony tlenek wapnia.
  10. 10. Pojemnik według zastrz. 1, znamienny tym, że pomiędzy pierścieniem pozycjonującym (6) a warstwą żelu absorbującego (10) umieszczony jest pierścień uszczelniający (11).
  11. 11. Pojemnik według zastrz. 10, znamienny tym, że pierścień uszczelniający (11) wykonany jest z kartonu.
  12. 12. Pojemnik według zastrz. 1, znamienny tym, że metalowa podstawa dolna (2) opakowania zewnętrznego (1) połączona jest rozłącznie ze ścianą boczną (3) opakowania zewnętrznego (1).
  13. 13. Zastosowanie pojemnika według zastrz. 1 do wytwarzania konserw oraz napojów turystycznych, zwłaszcza stosowanych w sportach ekstremalnych, zwłaszcza na obszarach objętych zagrożeniem pożarowym.
  14. 14. Zastosowanie według zastrz. 13, znamienne tym, że sportem ekstremalnym jest turystyka górska.
PL417894A 2016-07-10 2016-07-10 Pojemnik na zywnosc, ewentualnie napoje, podgrzewajacy zawartosc w wyniku zachodzacej we wnetrzu reakcji chemicznej oraz jego zastosowanie PL233618B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL417894A PL233618B1 (pl) 2016-07-10 2016-07-10 Pojemnik na zywnosc, ewentualnie napoje, podgrzewajacy zawartosc w wyniku zachodzacej we wnetrzu reakcji chemicznej oraz jego zastosowanie

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL417894A PL233618B1 (pl) 2016-07-10 2016-07-10 Pojemnik na zywnosc, ewentualnie napoje, podgrzewajacy zawartosc w wyniku zachodzacej we wnetrzu reakcji chemicznej oraz jego zastosowanie

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL417894A1 PL417894A1 (pl) 2018-01-15
PL233618B1 true PL233618B1 (pl) 2019-11-29

Family

ID=60937360

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL417894A PL233618B1 (pl) 2016-07-10 2016-07-10 Pojemnik na zywnosc, ewentualnie napoje, podgrzewajacy zawartosc w wyniku zachodzacej we wnetrzu reakcji chemicznej oraz jego zastosowanie

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL233618B1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL442745A1 (pl) * 2022-11-04 2024-05-06 Sky Food Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Samopodgrzewające się opakowanie do żywności

Also Published As

Publication number Publication date
PL417894A1 (pl) 2018-01-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11905099B2 (en) Product heating with soluble container
US4741324A (en) Self-heating container
JP4099452B2 (ja) 拡張能力を有するヒートパック
EP2582767B1 (en) Exothermic reaction compositions
CA2565957C (en) Thermostatic temperature control for self-heating containers
PL233618B1 (pl) Pojemnik na zywnosc, ewentualnie napoje, podgrzewajacy zawartosc w wyniku zachodzacej we wnetrzu reakcji chemicznej oraz jego zastosowanie
GB2089970A (en) Self-heating, Single-portion Container for Foods and Beverages
US20080230046A1 (en) Self-heating, self-hydrating pouch to simultaneously hydrate and heat completely or partially dehydrated food or beverage products in said pouch
US8863737B2 (en) Sustained modulation of temperature of self heating chemical system
US20040206346A1 (en) Disposable self-heating container
KR100429328B1 (ko) 가열 패키지
WO2017074203A1 (en) Self-heating packaging, designed particularly for heating foodstuffs
KR102013679B1 (ko) 식품 발열 용기
JPS629151A (ja) 加熱装置
JP7396745B1 (ja) 発熱性積層体を備えた加熱装置および加熱方法
JPS62223566A (ja) 飲食物容器一体型加温装置
KR200264438Y1 (ko) 가열 패키지
CA2200586A1 (en) Acid-base fuels for self-heating food containers
JPH034819A (ja) 飲食物用加熱装置
JP7396744B1 (ja) 発熱性積層体および該積層体を内蔵する加熱装置
JPS6318105B2 (pl)
NZ544832A (en) Flexible exothermic or endothermic reaction ration pack heating or cooling sachet
JP2016107995A (ja) レンジ用パウチ収納箱
JPH0411621Y2 (pl)
JPH06191565A (ja) 加温容器