PL232829B1 - Sposób kotonizacji/elementaryzacji dekortykowanego włókna - Google Patents

Sposób kotonizacji/elementaryzacji dekortykowanego włókna

Info

Publication number
PL232829B1
PL232829B1 PL420071A PL42007116A PL232829B1 PL 232829 B1 PL232829 B1 PL 232829B1 PL 420071 A PL420071 A PL 420071A PL 42007116 A PL42007116 A PL 42007116A PL 232829 B1 PL232829 B1 PL 232829B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
fiber
tank
detaching
flax
cotonization
Prior art date
Application number
PL420071A
Other languages
English (en)
Other versions
PL420071A1 (pl
Inventor
Małgorzata Zimniewska
Wanda Konczewicz
Jan Przybylski
Andrzej Zbrowski
Andrzej Majcher
Krzysztof Matecki
Marek Wiśniewski
Jerzy MAŃKOWSKI
Jerzy Mańkowski
Anna Kicińska-Jakubowska
Original Assignee
Inst Wlokien Naturalnych I Roslin Zielarskich
Instytut Tech Eksploatacji Panstwowy Instytut Badawczy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Wlokien Naturalnych I Roslin Zielarskich, Instytut Tech Eksploatacji Panstwowy Instytut Badawczy filed Critical Inst Wlokien Naturalnych I Roslin Zielarskich
Priority to PL420071A priority Critical patent/PL232829B1/pl
Publication of PL420071A1 publication Critical patent/PL420071A1/pl
Publication of PL232829B1 publication Critical patent/PL232829B1/pl

Links

Landscapes

  • Treatment Of Fiber Materials (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób kotonizacji/elementaryzacji włókna dekortykowanego z wykorzystaniem urządzenia działającego w warunkach przepływu cieczy w procesie technologicznym przy zmiennych ciśnieniach w zbiorniku odklejającym uzyskanych dzięki wykorzystaniu dodatkowego regulowanego obwodu zwrotnego pozwalającego na zwrot nadmiaru tłoczonej cieczy do zbiornika roboczego. Bardziej szczegółowo wynalazek dotyczy technologii kotonizacji/elementaryzacji dekortykowanego włókna lnianego lub konopnego z wykorzystaniem urządzenia gwarantującego warunki zmiennego ciśnienia w zbiorniku odklejającym podczas realizacji procesu technologicznego.
Powszechnie stosowany proces dekortykacji lnu lub konopi umożliwia mechaniczne wydobycie łyka włókna z łodyg roślin z pominięciem procesu roszenia. Pozyskane w ten sposób włókno jednopo-staciowe charakteryzuje się bardzo niską jakością: jest źle podzielone, posiada wysoką masę liniową i dużą ilość zanieczyszczeń. W związku z tym włókno dekortykowane ma ograniczone możliwości aplikacyjne, wykorzystywane jest jedynie do celów technicznych, dla których dobra jakość włókna nie jest wymagana. Ze względu na liczne ograniczenia aplikacyjne dekortykację stosuje się ze względu na to, że eliminuje wielotygodniowy proces roszenia metodą słańcową i umożliwia znaczne skrócenie technologii wydobycia i przetwarzania włókna. Tradycyjny proces roszenia roślin włóknistych w basenach wypełnionych wodą został wyeliminowany w Europie, z uwagi na silny, negatywny wpływ na środowisko. W dotychczasowych rozwiązaniach na skalę przemysłową proces kotonizacji włókien lnu prowadzi się w sposób mechaniczny dla włókna wydobytego z roślin z wykorzystaniem roszenia na polu (słania) trwającego średnio od 3 do 7 tygodni w zależności od warunków pogodowych. Włókno słańcowe jest dobrej jakości, daje się łatwo oddzielić od zdrewniałych części łodyg oraz podzielić na mniejsze kompleksy włókien, dlatego też stosowanie mechanicznej kotonizacji przynosi dobre rezultaty. W wyniku technologii wykorzystującej tradycyjne roszenie otrzymuje się włókno długie oraz włókno krótkie. Wadą włókna słańcowego jest silna zależność jakości włókna od warunków pogodowych panujących podczas roszenia, co związane jest z brakiem możliwości zagwarantowania powtarzalności parametrów włókna.
Do tej pory proces odklejania w zbiornikach zamkniętych stosuje się do odklejania słomy lnianej w celu umożliwienia wydobycia włókna, co opisuje między innymi zgłoszenie patentowe WO2007037711 (opubl. 2007-04-05). Urządzenie opisane w zgłoszeniu zasilane jest łodygami roślin włóknistych.
Odklejanie słomy lnianej lub włókna prowadzi się przy stałym ciśnieniu cieczy z użyciem pompy pracującej z pełną wydajnością i ograniczaniem przepływu cieczy w obwodzie zbiornika, co skutkuje nadmiernym wzrostem ciśnienia w pompie (i zbędnym wzrostem poboru mocy przez silnik pompy), przy ograniczaniu przepływu wynikającego ze zmniejszenia zapotrzebowania spowodowanego warunkami technologicznymi przy konieczności utrzymania w zbiorniku ciśnienia na zadanym niskim poziomie.
Zjawisko to można ograniczyć poprzez zastosowanie dodatkowego obwodu zwrotnego opisanego w opisie patentowym US 6962485 (opubl. 2004-10-14). W zgłoszeniach patentowych P-383764 (opubl. 2007-11-14) oraz WO2009064207 (opubl. 200905-22) opisano sposób oraz linię do ciągłego odklejania włókien roślinnych, w skład której wchodzą wanny wypełnione wodą, wyposażone w system ultradźwięków. Linia przeznaczona jest głównie do przerobu słomy lnianej, w której następuje proces odklejenia w wyniku przejścia przez pięć segmentów urządzenia.
Proces odklejania słomy lnianej w zbiornikach zamkniętych lub z wykorzystaniem linii do ciągłego odklejania, stosuje się zamiennie, zamiast roszenia na polu. Produktem uzyskanym w tym procesie jest słoma z częściowo odklejonymi pektynami i substancjami wiążącymi włókno z drewnikiem łodygi, którą następnie poddaje się procesom mechanicznym polegającym na międleniu i trzepaniu w celu mechanicznego oddzielenia włókna od łodygi. W wyniku tej technologii otrzymuje się włókno długie oraz włókno krótkie, podobnie jak w procesach tradycyjnego roszenia. Proces odklejania słomy przebiega w inny sposób niż proces odklejania włókna, różne są cele obu procesów, inne są urządzenia do odklejania i warunki procesów, inny jest surowiec zasilający urządzenie oraz produkt końcowy. W opisie patentowym PL 182572 (opubl. 1998-06-22) opisano sposób kotonizacji włókien łykowych, a zwłaszcza włókien lnianych i konopnych, który charakteryzuje się tym, że włókna łykowe pod-daje się działaniu preparatów enzymatycznych, zawierających enzymy pektolityczne. Napawanie włókien przeprowadza się w kąpieli enzymatycznej o aktywności pektolitycznej od 100 do 750° PM o pH wynoszącym od 3,5 do 5,0 w temperaturze nie przekraczającej 60°C i w czasie od 30 do 60 minut.
Następnie kąpiel usuwa się i włókna poddawane są działaniu kąpieli o temperaturze 80 do 100°C, zawierającej od 5 do 10 g/l bezwodnego węglanu sodowego i około 1 g/l siarczanolu, w czasie 30 do 60 minut. W zgłoszeniu P-398137 (opubl. 2013-08-19) przedstawiono sposób wytwarzania kotoniny z roślin łykowych i ciąg technologiczny do wytwarzania kotoniny z roślin łykowych. Sposób wytwarzania kotoniny z roślin łykowych polegający na poddaniu słomy dekortykacji, w czasie której następuje łamanie łodyg słomy, miażdżenie oraz wytrząsanie paździerzy, polega na tym, że pokład włókien po dekortykacji w celu głębokiego rozklejenia natryskuje się w wannach wodą w obiegu zamkniętym, przy pH korzystnie w granicach 6,5 do 7, odkażaną promieniami UV i poddaje działaniu ultradźwięków, a obieg zamknięty wody w każdej wannie odbywa się poprzez filtry. Mokre głęboko rozklejone włókno po wejściu do strefy suszenia zostaje wysuszone do wilgotności legalnej i rozluźnione do postaci kotoniny. Ciąg technologiczny do wytwarzania kotoniny z roślin łykowych składający się z odwijaka słomy z toki, zgniatacza, łamacza, wytrząsarki, wanien, urządzeń płucząco wyżymających, urządzenia płuczącego, suszarki, pa-kowaczki, charakteryzuje się tym, że nad wannami (5, 7, 9), wyposażonymi w generatory ultradźwięków (14) ulokowane są tryskacze w postaci natryskowych lanc, które zasilane są w obiegu zamkniętym czystą wodą tłoczoną pompą P1, przez przepływowy podgrzewacz do natryskowych lanc, a nadmiar cieczy technologicznej z wanny pompą P2 poprzez filtr i przepływową lampę UV, pompuje do retencyjnego zbiornika zamykając obwód. W opisie UA79385 (opubl. 2007-06-11) ujawniono sposób przetwarzania włókien lnianych, która obejmuje czyszczenie, rozluźnienie, kotonizowanie, roszenie i suszenie przetworzonego surowego materiału. W opisie UA41838 (opubl. 2009-06-10) opisano sposób wytwarzania kotonizowanych włókien za pomocą wzmocnionego traktowania mechanicznego skróconych i oczyszczonych włókien lnu, otrzymanych w procesie wstępnego traktowania na przyrządzie do przetwarzania surowego materiału lnianego z cięciem i łamaniem surowego materiału oraz oczyszczaniem, z obróbką i dwukrotnym czesaniem na przyrządzie do przetwarzania bawełny. W opisie UA19731 (opubl. 2006-12-15) opisano sposób wytwarzania kotonizowanego włókna, która obejmuje oddzielenie włókna lnianego, skrócenie i czyszczenie podczas wstępnego i głębokiego przetwarzania mechanicznego, z łamaniem, siekaniem, cięciem ukierunkowanego surowego materiału lnianego. Głębokie przetwarzanie mechaniczne stosuje się do skróconego i oczyszczonego włókna lnianego otrzymanego w procesie wstępnego przetwarzania na przyrządzie do przetwarzania surowego materiału lnianego za pomocą cięcia i łamania surowego materiału, który jest oczyszczony, rozszerzony, wymieszany i przepuszczony przez dwukrotne siekanie na urządzeniu do przetwarzania bawełny.
Pomimo istniejącego stanu techniki istnieje ciągła potrzeba uzyskania technologii kotonizacji/ele-mentaryzacji z wykorzystaniem mokrego procesu odklejania włókien łykowych realizowanego, przy zastosowaniu urządzenia gwarantującego warunki zmiennego ciśnienia w zbiorniku odklejającym.
Celem wynalazku jest umożliwienie uzyskania wysokiej jakości kotoniny lnianej lub konopnej z niskiej jakości włókna dekortykowanego, poprzez zastosowanie mokrego procesu odklejania włókna prowadzonego przy przepływie cieczy w zamkniętym zbiorniku odklejającym przy zachowaniu warunku regulowanego zmiennego ciśnienia utrzymywanego na bezpiecznym poziomie, którego wartość jest zadawana w trakcie przebiegu procesu technologicznego. Zmiany ciśnienia umożliwią zwiększenie efektywności procesu elementaryzacji włókien lnu lub konopi.
Nieoczekiwanie, opracowana technologia wraz z urządzeniem do odklejania włókna umożliwiała wytwarzanie wysokiej jakości surowca z niskiej jakości włókna dekortykowanego na drodze kotoniza-cji/elementaryzacji prowadzonej z wykorzystaniem procesu odklejania w warunkach przepływu cieczy w zamkniętym zbiorniku przy zachowaniu warunku regulowanego, zmiennego ciśnienia.
Dla potrzeb niniejszego wynalazku wykorzystano następujące terminy:
Elementaryzacja - proces mechanicznego, chemicznego lub biologicznego dzielenia włókien łykowych występujących w postaci włókna technicznego na elementarne włókna.
Kotonizacja - proces mechanicznego, chemicznego lub biologicznego dzielenia włókien łykowych niektórych roślin celem otrzymania kotoniny, czyli włókien o parametrach masy liniowej i długości zbliżonych do włókna bawełny.
Zastosowany sposób według wynalazku prowadzi do elementaryzacji włókna, czyli intensywnego podzielenia kompleksów włókna na włókna elementarne. Nie wszystkie jednak włókna ulegają elemen- taryzacji, część z nich zostaje skotonizowana. Zatem oba procesy: elementaryzacja i kotonizacja zachodzą jednocześnie, w związku z czym jedne włókna są skotonizowane, a inne zelementaryzowane, dlatego też umieszczony został zwrot „kotonizacja/elementaryzacja”.
Przedmiotem wynalazku jest sposób kotonizacji dekortykowanego włókna, zwłaszcza włókna lnu lub konopi, obejmujący dekortykację, odklejanie oraz mechaniczną kotonizację, przy czym odklejanie prowadzi się w warunkach przepływu cieczy w warunkach zadawanego, zmiennego ciśnienia, charakteryzujący się tym, że uzyskanie zmian ciśnienia w określonych granicach w zbiorniku odklejającym (1) przy stałej wydajności pompy tłoczącej (2) i jej wstępnym zdławieniu (5), uzyskuje się poprzez zastosowanie dodatkowego obwodu zwrotnego z regulowanym zaworem (4), który poprzez regulację zmian wielkości przepływu umożliwia nadmiar tłoczonej cieczy zwrócić bezpośrednio do zbiornika roboczego (3) oraz, że kolejne etapy procesu występują w ściśle określonej kolejności: po procesie dekortykacji następuje mokra obróbka włókna, które następnie po wysuszeniu poddaje się mechanicznej kotonizacji. Korzystnie, gdy do wspomagania odklejania stosuje się ultradźwięki.
Korzystnie, gdy stosuje się go również dla włókna o wysokiej masie liniowej i/lub dużej zawartości zanieczyszczeń i/lub długości właściwej dla włókna jednopostaciowego.
Korzystnie, gdy stosuje się płynny przepływ wody o prędkości maksymalnej dla zamkniętego urządzenia odklejającego pracującego w warunkach zadawanego, zmiennego ciśnienia, w temperaturze pomiędzy 25 a 33°C w czasie pomiędzy 18 a 36 godzin.
Korzystnie, gdy włókno poddaje się dalszemu odklejaniu w otwartych zbiornikach z wodą o temperaturze pomiędzy 20 a 45°C wyposażone w ultradźwięki o stałej mocy pomiędzy 10 a 30 kW, przy prędkości przesuwu pokładu włókna pomiędzy 1 a 15 m/godz.
Technologia według wynalazku umożliwia znaczne skrócenie procesu technologicznego poprzez wyeliminowanie długotrwałego procesu roszenia oraz uniezależnienie parametrów wytwarzanego włókna od warunków pogodowych. Uzyskane w wyniku zastosowania proponowanej technologii włókno jest wysokiej jakości, charakteryzuje się niską masą liniową, dużą czystością oraz długością w granicach 40-55 mm, czyli porównywalną z długością włókien bawełny. Wyeliminowanie procesu słania jest ważnym korzystnym aspektem w zarządzaniu wykorzystaniem gruntów rolnych, ponieważ w proponowanym rozwiązaniu słomę lnianą zbiera się bezpośrednio po wyrywaniu lub koszeniu, a w przypadkach słania, słoma pozostaje na polu przez okres 3-7 tygodni, co uniemożliwia prowadzenie prac polowych. Nowość zaproponowanej technologii polega na pionierskim zastosowaniu po procesie dekortykacji mokrego procesu odklejania włókna jednopostaciowego z zastosowaniem zamkniętego zbiornika odklejającego przy zachowaniu warunku regulowanego, zmiennego ciśnienia, co umożliwia uzyskanie wysokiej jakości kotoniny lnianej, której wytwarzanie z włókna dekortykowanego nie było do tej pory możliwe.
Rozwiązanie według wynalazku dotyczące działania urządzenia do odklejania będącego integralną częścią technologii posiada tę zaletę, iż poprzez zmiany ciśnienia cieczy w zbiorniku odklejającym możliwa jest ingerencja w intensywność przebiegu procesu odklejania, który intensyfikuje elemen-taryzację/kotonizację włókien lnu oraz konopi. Ponadto przy stałej prędkości obrotowej pompy nie musi ona pracować z maksymalną mocą (wydajnością) w sytuacjach zapotrzebowania na przepływy przy zmniejszonym ciśnieniu w komorze odklejającej. Dodatkową korzyścią zmniejszenia obciążenia pompy jest korzystny wpływ, pozwalający na wydłużenie czasu jej eksploatacji.
Rozwiązanie przedstawiono na rysunku, gdzie:
Figura 1 przedstawia urządzenie do odklejania dekortykowanego włókna.
Figura 2a przedstawia wykres ujawniający zmianę masy liniowej włókna lnianego NIKE po kolejnych etapach technologii: etap I - włókno po dekortykacji, etap II - włókno po odklejaniu za pomocą urządzenia działającego w warunkach przepływu cieczy w procesie technologicznym przy zmiennych ciśnieniach w zbiorniku odklejającym oraz w otwartym urządzeniu wyposażonym w ultradźwięki, etap III - włókno po mechanicznej elementaryzacji/kotonizacji.
Figura 2b przedstawia wykres ujawniający zmianę średniej długości włókna NIKE po kolejnych etapach technologii: etap I - włókno po dekortykacji, etap II - włókno po odklejaniu za pomocą urządzenia działającego w warunkach przepływu cieczy w procesie technologicznym przy zmiennych ciśnieniach w zbiorniku odklejającym oraz w otwartym urządzeniu wyposażonym w ultradźwięki, etap III -włókno po mechanicznej elementaryzacji/kotonizacji.
Figura 2c przedstawia wykres ujawniający zawartość zanieczyszczeń we włóknie NIKE po kolejnych etapach technologii: etap I - włókno po dekortykacji, etap II - włókno po odklejaniu za pomocą urządzenia działającego w warunkach przepływu cieczy w procesie technologicznym przy zmiennych ciśnieniach w zbiorniku odklejającym oraz w otwartym urządzeniu wyposażonym w ultradźwięki, etap III - włókno po mechanicznej elementaryzacji/kotonizacji. W celu lepszego zrozumienia wynalazku poniżej przedstawiono przykładowe wykonania wynalazku. P r z y k ł a d y P r z y k ł a d 1. Elementaryzacja/kotonizacja dekortykowanego włókna lnu pochodzącego z odmiany NIKE z wykorzystaniem zamkniętego zbiornika do odklejania włókna zapewniającego warunki zmiennego ciśnienia
Zastosowane rozwiązanie obejmuje metodę elementaryzacji/kotonizacji niskiej jakości dekortykowanego włókna lnianego z wykorzystaniem skonstruowanego zamkniętego zbiornika do odklejania włókna zapewniającego warunki zmiennego ciśnienia. Sposób obejmuje ściśle powiązane ze sobą etapy, które realizowane w ustalonym porządku z wykorzystaniem zbiornika do odklejania włókna według wynalazku doprowadzają do uzyskania założonych efektów. Sposób według wynalazku obejmuje odklejanie włókna dekortykowanego w zamkniętym zbiorniku gwarantującym przepływ cieczy, wspomaganie odklejania z wykorzystaniem ultradźwięków, suszenie oraz mechaniczną kotonizację z wykorzystaniem specjalnie dostosowanego do potrzeb urządzenia. W ramach zaproponowanego sposobu, niskiej jakości włókno po procesie dekortykacji zostaje poddane procesowi mokrego odklejania.
Zastosowane rozwiązanie konstrukcyjne opisanego na figurze 1 zbiornika do odklejania pozwala w linii do kotonizacji włókien lnu, na płynny przepływ cieczy w zbiorniku zamkniętym (1) przy zachowaniu warunku zadanego ciśnienia pracy. Rozwiązanie umożliwia zastosowanie pompy (2) o stałej wydajności umożliwiającej w wybranych okresach zwiększanie wielkości tego przepływu, aby zachować nastawioną wartość ciśnienia w zbiorniku odklejającym.
Zastosowane rozwiązanie oparte jest na wykorzystaniu dodatkowego obwodu zwrotnego z regulowanym zaworem (4) pozwalającym na odprowadzenie nadmiaru tłoczonego płynu z powrotem do zbiornika roboczego (3). Umożliwia to zachowanie płynnego przepływu cieczy w zbiorniku zamkniętym (1) przy utrzymywaniu zadanego ciśnienia. Jednocześnie rozwiązanie to posiada tę zaletę, iż przy stałej prędkości obrotowej pompy nie musi ona pracować z maksymalną mocą w sytuacjach zapotrzebowania na przepływy, które należy zmniejszyć. Tradycyjnie zmniejszenie ciśnienia cieczy przepływającej w zbiorniku realizuje się poprzez jego zdławienie zaworem (5) umieszczonym szeregowo w obwodzie zbiornika odklejającego (1), co skutkuje nadmiernym wzrostem ciśnienia w pompie i zbędnymi stratami, związanymi z pracą pompy z maksymalną wydajnością.
Elementaryzacja/kotonizacja dekortykowanego włókna lnu
Odklejone włókno lnu poddane zostało procesowi suszenia, a następnie w celu elementary-zacji i dostosowania parametrów włókna do wartości właściwych dla włókna bawełny, zastosowano proces mechanicznej kotonizacji na urządzeniu zgrzeblącym przystosowanym do potrzeb niniejszej technologii. Włókno lnu pochodzące z odmiany NIKE z uprawy realizowanej w 2014 r. wydobyte z łodyg w wyniku procesu dekortykacji charakteryzowało się wysoką masą liniową na poziomie 6,5 tex, dużą zawartością zanieczyszczeń oraz długością właściwą dla włókna jednopostaciowego - średnia długość włókna wyniosła 279 mm. Włókno nawinięte na zwijki zostało poddane odklejaniu w zamkniętym zbiorniku (1) z płynnym przepływem wody o prędkości maksymalnej dla urządzenia, temperaturze 30°C w czasie 24 godz. Po tym etapie włókno poddano dalszemu odklejaniu w otwartych zbiornikach z wodą o temperaturze 35°C wyposażonych w ultradźwięki o stałej mocy 24 kW, przy prędkości przesuwu pokładu włókna: 6 m/godz. Wysuszone odklejone dekortykowane włókno lnu zostało poddane procesowi kotonizacji. Wynikiem zastosowanej metody kotonizacji dla odklejonego włókna dekortykowanego odmiany NIKE było podzielenie i skrócenie włókna, w efekcie osiągnięto ponad dziesięciokrotną redukcję masy liniowej, blisko sześciokrotną redukcję zanieczyszczeń oraz średnią długość włókna na poziomie długości włókna bawełny.
Ocena skuteczności metody
Ocenę skuteczności metody oraz potwierdzenie słuszności sformułowanych założeń technologicznych przeprowadzono na podstawie badania parametrów włókna, których wyniki przedstawiono na figurach 2a, 2b oraz 2c.
Zmiana masy liniowej dekortykowanego włókna lnianego
Na fig. 2a zobrazowano skuteczność opracowanej metody w zakresie pocienienia dekortykowanego włókna lnianego odmiany NIKE, którego wyjściowa średnia masa liniowa wynosiła 6,5 tex. Po etapie odklejania w zamkniętym zbiorniku i w zbiorniku otwartym wyposażonym w ultradźwięki, włókno zostało pocienione do wartości masy liniowej 0,8 tex. W ostatnim etapie kotonizacji włókno uległo dodatkowemu podzieleniu i osiągnęło ostatecznie średnią wartość masy liniowej na poziomie 0,6 tex. Tak wyraźny spadek masy liniowej oznacza, że włókno po procesie odklejania zostało podzielone na włókna elementarne oraz kompleksy włókien o bardzo niskiej masie liniowej. Dowodzi to, że opracowana nowa metoda kotonizacji dekortykowanego włókna lnu wykorzystująca urządzenie działające w warunkach przepływu cieczy w procesie technologicznym przy zmiennych ciśnieniach w zbiorniku odklejającym w sposób skuteczny powoduje pocienienie włókna zbliżając jego parametry do włókna bawełny.
Zmiana średniej długości włókna
Zastosowana metoda wykorzystująca opracowane urządzenie do odklejania dekortykowanego włókna doprowadziła do wyraźnego spadku średniej długości włókna NIKE po kolejnych etapach technologicznych, co zostało zobrazowane na figurze 2b. Wyjściowa średnia długość włókna dekortykowanego wynosiła 815,68 mm, po procesie odklejania w zamkniętym zbiorniku i w zbiornikach wyposażonych w ultradźwięki włókno zostało skrócone do wartości 125,05 mm, a po procesie kotonizacji osiągnęło średnią długość na poziomie 51,16 mm, czyli odpowiadającą długości włókna bawełny.
Redukcja zawartości procentowej zanieczyszczeń włókna
Podobnie jak w przypadku zmian masy liniowej i długości włókna, w wyniku zastosowania opracowanej technologii wykorzystującej nowe urządzenie do odklejania, po kolejnych etapach technologicznych nastąpiła znaczna redukcja zawartości procentowej zanieczyszczeń włókna NIKE (Fig. 2c.) z wartości wyjściowej ok. 23% do wartości ostatecznej ok. 4%, przy czym wartość na poziomie 4% jest wartością zadowalającą.

Claims (5)

Zastrzeżenia patentowe
1. Sposób kotonizacji/elementaryzacji dekortykowanego włókna, zwłaszcza włókna lnu i/lub konopi, obejmujący dekortykację, odklejanie oraz mechaniczną kotonizację, przy czym odkleja-nie prowadzi się w warunkach przepływu cieczy w warunkach zadawanego, zmiennego ciśnienia, znamienny tym, że uzyskanie zmian ciśnienia w określonych granicach w zbiorniku odklejającym (1) przy stałej wydajności pompy tłoczącej (2) i jej wstępnym zdławieniu (5), uzyskuje się poprzez zastosowanie dodatkowego obwodu zwrotnego z regulowanym zaworem (4), który poprzez regulację zmian wielkości przepływu umożliwia nadmiar tłoczonej cieczy zwrócić bezpośrednio do zbiornika roboczego (3) oraz, że kolejne etapy procesu występują w ściśle określonej kolejności: po procesie dekortykacji następuje mokra obróbka włókna, które następnie po wysuszeniu poddaje się mechanicznej kotonizacji.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że do wspomagania odklejania stosuje się ultradźwięki.
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się go dla włókna o wysokiej masie liniowej i/lub dużej zawartości zanieczyszczeń i/lub długości właściwej dla włókna jednoposta-ciowego.
4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się płynny przepływ wody o prędkości maksymalnej dla zamkniętego urządzenia odklejającego pracującego w warunkach zadawanego, zmiennego ciśnienia, w temperaturze pomiędzy 25 a 33°C w czasie pomiędzy 18 a 36 godzin.
5. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że włókno poddaje się dalszemu odklejaniu w otwartych zbiornikach z wodą o temperaturze pomiędzy 20 a 45°C wyposażone w ultradźwięki o stałej mocy pomiędzy 10 a 30 kW, przy prędkości przesuwu pokładu włókna pomiędzy 1 a 15 m/godz.
PL420071A 2016-12-30 2016-12-30 Sposób kotonizacji/elementaryzacji dekortykowanego włókna PL232829B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL420071A PL232829B1 (pl) 2016-12-30 2016-12-30 Sposób kotonizacji/elementaryzacji dekortykowanego włókna

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL420071A PL232829B1 (pl) 2016-12-30 2016-12-30 Sposób kotonizacji/elementaryzacji dekortykowanego włókna

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL420071A1 PL420071A1 (pl) 2018-07-02
PL232829B1 true PL232829B1 (pl) 2019-07-31

Family

ID=62705217

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL420071A PL232829B1 (pl) 2016-12-30 2016-12-30 Sposób kotonizacji/elementaryzacji dekortykowanego włókna

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL232829B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL420071A1 (pl) 2018-07-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100754315B1 (ko) 천연섬유의 제조를 위한 대나무칩의 제조방법 및 이를 이용한 대나무섬유의 제조방법
CN104894655B (zh) 一种鲜茧的煮茧方法
WO2007037711A1 (en) The method of fibrous plant degumming
CN104047063B (zh) 一种蒸汽闪爆和碱处理相结合制备纺织用棉秆皮纤维的方法
CN100415954C (zh) 棉杆皮纤维及其加工方法
CN101066147A (zh) 一种芒果原浆的生产方法
CN106795658A (zh) 一种加工韧皮纤维材料的方法
CN102551120B (zh) 一种去除板栗内皮的方法
PL232829B1 (pl) Sposób kotonizacji/elementaryzacji dekortykowanego włókna
CN104256862A (zh) 一种胡椒鲜果联合脱皮工艺
CN103628145A (zh) 茧衣固胶漂白精炼工艺方法
CN104942929A (zh) 一种枣木的做旧处理方法
CN101255608B (zh) 一种提取香蕉茎杆纤维麻的方法
CN104473303A (zh) 一种去除板栗内皮的工艺方法及设备
CN100585033C (zh) 一种树木韧皮纤维的生物酶脱胶方法
CN108720046A (zh) 一种柚子清洁保鲜装置以及保鲜处理方法
CN101392411A (zh) 一种从香蕉茎杆提取开松纤维细麻的方法
JP2009035853A (ja) 植物の根由来の繊維の精製処理方法及びこの方法により得られた繊維
CN109922653A (zh) 用于收集和处理水葫芦的方法和单元
CN104719992A (zh) 一种鱿鱼须酶法脱皮工艺
JP2007135577A5 (pl)
CN101158053A (zh) 一种利用废弃瓜藤植物生产纤维纺织原料的方法
CN107217316A (zh) 一种利用废弃瓜藤植物生产纤维纺织原料的方法
US2237295A (en) Fiber and process of extracting the same
JP2007135577A (ja) 海藻の迅速塩漬方法および該塩漬方法により製造した塩蔵海藻