PL232429B1 - Układnica magazynowa - Google Patents

Układnica magazynowa

Info

Publication number
PL232429B1
PL232429B1 PL421636A PL42163617A PL232429B1 PL 232429 B1 PL232429 B1 PL 232429B1 PL 421636 A PL421636 A PL 421636A PL 42163617 A PL42163617 A PL 42163617A PL 232429 B1 PL232429 B1 PL 232429B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
winding drum
stacker crane
crown
counterweight
rod
Prior art date
Application number
PL421636A
Other languages
English (en)
Other versions
PL421636A1 (pl
Inventor
Mateusz Radosław Maćko
Paweł Łukasz Szczeglacki
Original Assignee
Macko Mateusz G6 Design
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Macko Mateusz G6 Design filed Critical Macko Mateusz G6 Design
Priority to PL421636A priority Critical patent/PL232429B1/pl
Publication of PL421636A1 publication Critical patent/PL421636A1/pl
Publication of PL232429B1 publication Critical patent/PL232429B1/pl

Links

Landscapes

  • Storage Of Web-Like Or Filamentary Materials (AREA)
  • Warehouses Or Storage Devices (AREA)
  • Forklifts And Lifting Vehicles (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest układnica magazynowa przeznaczona do obsługi regałów magazynowych wysokiego składowania.
W stanie techniki znane są układnice magazynowe, które składają się z co najmniej jednego masztu, po którym pionowo przesuwa się wodzak współpracujący z układem napędowym, wyposażonym co najmniej w motoreduktor, zespół kół prowadzących cięgno współpracujący na zasadzie przenoszenia momentu obrotowego od silnika.
Przykładowo z opisu patentowego EP2565148 znana jest układnica magazynowa z pionową ramą i przesuwaną pionowo wzdłuż tej ramy platformą transportową, która współpracuje z układem napędowym. Układ napędowy składa się z dwóch odrębnych napędów, z których każdy zawiera co najmniej motoreduktor, cięgno oraz układ kół i krążków prowadzących cięgno. Napęd przenoszony jest poprzez cięgno zębate na koła zwrotne oraz krążki zwrotne opuszczające i podnoszące. Koła zwrotne umieszczone są na ramie w jej dolnej i górnej części zaś krążki zwrotne umieszczone są na platformie transportowej.
Podobnie w opisach patentowych EP2072422A1, EP2589550A1 układ przenoszenia napędu z silnika na pionowo przesuwającą się platformę transportową nazywaną również wodzakiem, rozwiązany jest za pomocą wielokrążków, zaś silnik umieszczony jest przy podstawie masztu.
Problemem w tego typu układnicach jest duże obciążenie cięgna, które pociąga za sobą konieczność stosowania liny o dużych przekrojach oraz krążków i bębnów o dużych średnicach, a tym samym prowadzi do zwiększenia gabarytów urządzenia. Rozbudowana konstrukcja układnicy przekłada się na duże koszty produkcji oraz eksploatacji z uwagi na konieczność stosowania motoreduktorów z silnikiem o dużej mocy, co ma bezpośredni wpływ na cenę takiego motoreduktora oraz na znaczny pobór energii elektrycznej.
Celem wynalazku jest opracowanie układnicy magazynowej tańszej w eksploatacji, a przy tym spełniającej wszystkie pozostałe wymagania stawiane tego typu urządzeniom.
Układnica magazynowa zawierająca podstawę jezdną, na której usytuowany jest co najmniej jeden maszt zwieńczony koroną, wzdłuż którego przemieszcza się pionowo wodzak sprzężony z układem napędowym, który to układ zawiera co najmniej motoreduktor, cięgno, bęben nawojowy i krążki prowadzące cięgno, według wynalazku charakteryzuje się tym, że układ napędowy zawiera przeciwwagę oraz wspólny bęben nawojowy dla układu przewijania cięgna wodzaka i przeciwbieżnego układu przewijania cięgna przeciwwagi. Układ przewijania cięgna wodzaka zawiera krążek zamocowany na wodzaku i krążki przewijające zamocowane w koronie przy czym jeden koniec cięgna wodzaka zamocowany jest w koronie, zaś drugi koniec zamocowany jest na bębnie nawojowym. Układ przewijania cięgna przeciwwagi zawiera co najmniej jeden krążek zamocowany na przeciwwadze i krążek przewijający zamocowany w koronie, przy czym jeden koniec cięgna przeciwwagi zamocowany jest w koronie zaś drugi koniec na bębnie nawojowym. Motoreduktor wraz z bębnem nawojowym usytuowane są na podeście zamocowanym w dolnej części masztu. Korzystnie przeciwwaga umieszczona jest wewnątrz masztu i ma konstrukcję płytową. Korzystnie bęben ma konstrukcję spawaną i składa się z wału, na którym osadzony jest płaszcz zamknięty z obu stron deklami i krążkami zabezpieczającymi, przy czym w płaszczu po przeciwległych stronach wykonane są otwory, przez które przechodzą końcówki cięgien za mocowanych w jednym z zaciskach. Korzystnie bęben osadzony jest w otwartej obudowie, która w tylnej ścianie ma wykonane otwory pod łączniki do mocowania obudowy do masztu układnicy. W ścianach bocznych obudowy ułożyskowany jest wał bębna. Pomiędzy bębnem nawojowym, a motoreduktorem zamocowane jest ramię reakcyjne motoreduktora. Korzystnie korona układnicy ma konstrukcję przestrzenną zbliżoną kształtem do prostopadłościanu i podzielona jest na przegrody, w których mocowane są krążki prowadzące cięgno wodzaka i krążek prowadzący cięgno przeciwwagi, a ponadto ma wyprofilowane wsporniki pod rolki prowadzenia górnego. Końcówka cięgna wodzaka mocowana jest w dolnej płaszczyźnie korony, zaś końcówka cięgna przeciwwagi mocowana jest w górnej płaszczyźnie korony.
Rozwiązanie według wynalazku wykazuje szereg zalet w porównaniu do znanych rozwiązań. Konstrukcja bębna nawojowego i przeciwbieżne nawinięcie na nim cięgna wodzaka i cięgna przeciwwagi zapewnia nawijanie cięgna wodzaka podczas gdy odwijane jest cięgno przeciwwagi i odwrotnie. W rezultacie moment obrotowy powstały od naciągu cięgna wodzaka zostaje pomniejszony przez przeciwny moment obrotowy wywołany naciągiem cięgna przeciwwagi. Różnica momentu
PL 232 429 B1 obrotowego równoważona jest działaniem motoreduktora. Zastosowane rozwiązanie według wynalazku pozwoliło na zastosowanie czterokrotnie mniejszego motoreduktora, a tym samym zmniejszone zostało zużycie energii elektrycznej oraz zmniejszona została emisja ciepła. Wyelimino wano również problem skręcania lin. Konstrukcja korony według wynalazku umożliwia swobodny dostęp do wszystkich elementów usytuowanych w koronie układnicy.
Rozwiązanie według wynalazku pokazane jest na rysunku, na którym Fig. 1 przedstawia układnicę w widoku perspektywicznym, Fig. 2 przedstawia górny fragment układnicy w powiększeniu, Fig. 3 przedstawia powiększony dolny fragment układnicy z podestem na bęben nawojowy i motoreduktor, Fig. 4 przedstawia koronę układnicy w widoku perspektywicznym z rozbiciem na poszczególne elementy Fig. 5 przedstawia widok perspektywiczny korony z zamontowanymi w niej elementami, w widoku od strony rolek prowadzenia górnego, Fig. 6 i Fig. 7 przedstawiają bęben nawojowy z motoreduktorem i osłoną w widoku z przodu i w widoku z tyłu, Fig. 8 do Fig. 11 przedstawiają bęben nawojowy w widokach i przekrojach, zaś Fig. 12 przedstawia schemat prowadzenia cięgien.
W przykładzie wykonania przedstawiona jest układnica magazynowa jednomasztowa, zawierająca podstawę jezdną 1 , na której usytuowany jest maszt 2 zwieńczony koroną 3, wzdłuż którego przemieszcza się pionowo wodzak 4, sprzężony z układem napędowym. Układ napędowy zawiera motoreduktor 5 przeciwwagę 6 oraz wspólny bęben nawojowy 7 połączony z motoreduktorem 5 i przeznaczony dla układu przewijania cięgna 8 wodzaka 4 i przeciwbieżnego układu przewijania cięgna 9 przeciwwagi 6. Układ przewijania cięgna 8 wodzaka 4 zawiera krążek 10 zamocowany na wodzaku 4 i krążki przewijające 11 zamocowane w koronie 3. Cięgno 8 z jednej strony zamocow ane jest na bębnie nawojowym 7, zaś z drugiej strony zamocowane jest w koronie 3. Układ przewijania cięgna 9 przeciwwagi 6 zawiera krążek 12 zamocowany na przeciwwadze 6 i krążek przewijający zamocowany w koronie 3. Jeden koniec cięgna 9 zamocowany jest w koronie 3, zaś drugi koniec na bębnie nawojowym 7. Motoreduktor 5 wraz z bębnem nawojowym 7 usytuowane są na podeście zamocowanym w dolnej części masztu 2. Przeciwwaga 6 umieszczona jest wewnątrz masztu 2 i ma konstrukcję płytową. Bęben nawojowy 7 ma konstrukcję spawaną i składa się z wału 7.1, na którym osadzony jest płaszcz 7.2 zamknięty z obu stron deklami 7.3 i krążkami zabezpieczającymi 7.4, przy czym w płaszczu 7.2 po przeciwległych stronach wykonane są otwory 7.5 do wprowadzenia końcówek cięgien 8 i 9 zamocowanych w zaciskach 7.6. Bęben nawojowy 7 osadzony jest w otwartej obudowie 15, która w tylnej ścianie 15.1 ma wykonane otwory 15.2 do mocowania obudowy 15 do masztu 2 układnicy, zaś w ścianach bocznych 15.3 ułożyskowany jest wał 7.1 bębna nawojowego 7. Pomiędzy bębnem 7, a motoreduktorem 5 zamocowane jest ramię reakcyjne 16 motoreduktora 5 zabezpieczające przed obrotem. Korona 3 układnicy ma konstrukcję przestrzenną, spawaną, zbliżoną kształtem do prostopadłościanu, przy czym podzielona jest n a przegrody, 3.1 w których mocowane są krążki 11 przewijające cięgna 8 wodzaka 4 i krążek 13 przewijający cięgno 9 przeciwwagi 6, a ponadto ma ukształtowane wsporniki 3.2 pod rolki prowadzenia górnego 17. Końcówka cięgna 8 wodzaka 4 mocowana jest w dolnej płaszczyźnie 3.3 korony 3, zaś końcówka cięgna 9 przeciwwagi 6 mocowana jest w górnej płaszczyźnie 3.4 korony 3.

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Układnica magazynowa zawierająca podstawę jezdną, na której usytuowany jest co najmniej jeden maszt zwieńczony koroną, wzdłuż którego przemieszcza się pionowo wodzak sprzężony z układem napędowym, który to układ zawiera co najmniej motoreduktor, cięgno, bęben nawojowy i krążki prowadzące cięgno, znamienna tym, że układ napędowy zawiera przeciwwagę (6) oraz wspólny bęben nawojowy (7) dla układu przewijania cięgna (8) wodzaka (4) i przeciwbieżnego układu przewijania cięgna (9) przeciwwagi (6), przy czym układ przewijania cięgna (8) wodzaka (4) zawiera krążek (10) zamocowany na wodzaku (4) i krążki przewijające (11) zamocowane w koronie (3), przy czym jeden koniec cięgna (8) zamocowany jest w koronie (3), zaś drugi koniec cięgna (8) zamocowany jest na bębnie nawojowym (7), zaś układ przewijania cięgna (9) przeciwwagi (6) zawiera co najmniej jeden krążek (12) zamocowany na przeciwwadze (6) i krążek przewijający (13) zamocowany w koronie (3), przy czym jeden koniec cięgna (9) zamocowany jest w koronie (3), zaś drugi koniec cięgna (9) zamocowany jest
    PL 232 429 B1 na bębnie nawojowym (7), przy czym motoreduktor (5) wraz z bębnem nawojowym (7) usytuowane są na podeście (14) zamocowanym w dolnej części masztu (2).
  2. 2. Układnica według zastrz. 1, znamienna tym, że przeciwwaga (6) umieszczona jest wewnątrz masztu (2).
  3. 3. Układnica według zastrz. 1, znamienna tym, że bęben nawojowy (7) ma konstrukcję spawaną i składa się z wału (7.1), na którym osadzony jest płaszcz (7.2) zamknięty z obu stron deklami (7.3) i krążkami zabezpieczającymi (7.4), przy czym w płaszczu (7.2) po przeciwległych stronach wykonane są otwory (7.5) do wprowadzenia końcówek cięgien (8) i (9) zamocowanych w zaciskach (7.6).
  4. 4. Układnica według zastrz. 1 i 3, znamienna tym, że bęben nawojowy (7) osadzony jest w otwartej obudowie (15), która w tylnej ścianie (15.1) ma wykonane otwory (15.2) do mocowania obudowy (15) do masztu (2) układnicy, zaś w ścianach bocznych (15.3) obudowy (15) ułożyskowany jest wał (3.1) bębna nawojowego (7).
  5. 5. Układnica według zastrz. 1, znamienna tym, że pomiędzy bębnem nawojowym (7), a motoreduktorem (5) zamocowane jest ramię reakcyjne (16) motoreduktora (5).
  6. 6. Układnica według zastrz. 1, znamienna tym, że korona (3) układnicy ma konstrukcję przestrzenną zbliżoną kształtem do prostopadłościanu, przy czym podzielona jest na przegrody (3.1), w których mocowane są krążki prowadzące (11) cięgna (8) wodzaka (4) i krążek prowadzący (13) cięgna (9) przeciwwagi (6), a ponadto ma ukształtowane wsporniki (3.2) pod rolki prowadzenia górnego (17) i płaszczyzny (3.3) i (3.4) do mocowania cięgien (8) i (9).
PL421636A 2017-05-18 2017-05-18 Układnica magazynowa PL232429B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL421636A PL232429B1 (pl) 2017-05-18 2017-05-18 Układnica magazynowa

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL421636A PL232429B1 (pl) 2017-05-18 2017-05-18 Układnica magazynowa

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL421636A1 PL421636A1 (pl) 2018-11-19
PL232429B1 true PL232429B1 (pl) 2019-06-28

Family

ID=64213736

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL421636A PL232429B1 (pl) 2017-05-18 2017-05-18 Układnica magazynowa

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL232429B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL421636A1 (pl) 2018-11-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN206985546U (zh) 一种起重小车起升机构
CN104229581B (zh) 电梯尾缆的减振装置
CN115111127A (zh) 储能装置
JP5468679B2 (ja) エレベータの巻上装置
JP2000352189A (ja) 作業ケージ用昇降装置
PL232429B1 (pl) Układnica magazynowa
CN205976880U (zh) 库房用电动整体上移门
CN108083085B (zh) 一种吊具上架、起升机构及起重机
CN216512434U (zh) 一种龙门吊起升机构
KR20090099036A (ko) 캔버스 도어 안전 개폐장치
CN202429917U (zh) 场桥及其减摇升降装置
CN1184130C (zh) 电梯装置
JP2002154789A (ja) ゴンドラの巻上げ装置
KR101678551B1 (ko) 상부설비 인양용 윈치 웨이트 무대구동장치
CN111689417B (zh) 一种建筑用防坠落提升机
WO2005056457A1 (ja) エレベータ装置
KR101998869B1 (ko) 기계실이 없는 고하중용 엘리베이터 장치
CN204198282U (zh) 一种下小车缠绕系统
CN101734535B (zh) 电梯系统
CN105417328A (zh) 一种载人升降机
PL232635B1 (pl) Układnica magazynowa
CN100554121C (zh) 无机械室电梯
CN219620804U (zh) 一种升降装置及仓储机器人
CN221031592U (zh) 一种电梯井自适应一体化临边防护装置
CN218491399U (zh) 一种爬升式电梯安装装置