PL232072B1 - Sposób wytwarzania wafla orkiszowego - Google Patents

Sposób wytwarzania wafla orkiszowego

Info

Publication number
PL232072B1
PL232072B1 PL412651A PL41265115A PL232072B1 PL 232072 B1 PL232072 B1 PL 232072B1 PL 412651 A PL412651 A PL 412651A PL 41265115 A PL41265115 A PL 41265115A PL 232072 B1 PL232072 B1 PL 232072B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
temperature
wafer
spelled
pellets
stage
Prior art date
Application number
PL412651A
Other languages
English (en)
Other versions
PL412651A1 (pl
Inventor
Marcin Wnętrzak
Paulina Wrona
Original Assignee
Eurowafel M Lyson M Wnetrzak Spolka Jawna
Eurowafel Spólka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia Spólka Komandytowa
Paulina Wrona
Twórca(Y) Wynalazku Marcin Wnetrzak
Univ Rolniczy Im Hugona Kollataja W Krakowie
Uniwersytet Rolniczy Im Hugona Kollataja W Krakowie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Eurowafel M Lyson M Wnetrzak Spolka Jawna, Eurowafel Spólka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia Spólka Komandytowa, Paulina Wrona, Twórca(Y) Wynalazku Marcin Wnetrzak, Univ Rolniczy Im Hugona Kollataja W Krakowie, Uniwersytet Rolniczy Im Hugona Kollataja W Krakowie filed Critical Eurowafel M Lyson M Wnetrzak Spolka Jawna
Priority to PL412651A priority Critical patent/PL232072B1/pl
Publication of PL412651A1 publication Critical patent/PL412651A1/pl
Publication of PL232072B1 publication Critical patent/PL232072B1/pl

Links

Landscapes

  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Confectionery (AREA)
  • Bakery Products And Manufacturing Methods Therefor (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania wafla orkiszowego, przeznaczony do spożycia jako alternatywa do pieczywa. Wafel orkiszowy można spożywać sam lub z różnymi dodatkami. Ponadto wafel orkiszowy jest bogaty w błonnik pokarmowy i może być traktowany jak źródło białka.
Ze zgłoszenia patentowego P.393523 znane jest pieczywo cukiernicze, zwłaszcza wafle i sposób wytwarzania pieczywa cukierniczego, zwłaszcza wafli, przy czym pieczywo cukiernicze, zwłaszcza wafle zawierające wodę, celulozę dietetyczną, białka mleczne, tłuszcz spożywczy, substancje słodzące, substancje spulchniające i emulgujące, charakteryzuje się tym, że podstawowym składnikiem jest materiał polisacharydowy pochodzący z łusek ziaren gryki, w postaci mąki z łuski gryki od 1 do 50%, korzystnie od 6 do 20%, łuska zmielona pozostającej na sicie od 0 do 20%, korzystnie od 0,5 do 4%, łuski nie zmielonej od 0% do 10%, korzystnie od 0,5 do 1%. Sposób wytwarzania pieczywa z gryki, a zwłaszcza wafli, polega na tym, że mąkę do przygotowania ciasta pozyskuje się z łusek gryki, otrzymanych w znanym procesie obłuszczania ziaren gryki, które oczyszcza się przez płukanie wodą o temperaturze 1-80°C, korzystnie 20-25°C, poprzez bezpośrednie działanie na łuskę gryki wodą w czasie 0,5-2,0 min, następnie łuskę suszy się w temperaturze 15-105°C, w czasie od 0,5 do 2 godzin do wilgotności od 1 do 15%, korzystnie 3-8% i z kolei łuskę gryczaną po wysuszeniu poddaje się mieleniu typowymi metodami, a następnie przesiewa się przez sito o średnicy oczek od 0,800 do 0,100 mm, korzystnie od 0,200 do 0,150 mm uzyskując frakcje polisacharydowe w postaci mąki, nie przesianej pozostałości na sicie oraz łuska nie zmielonej.
Ze zgłoszenia patentowego P.399065 znane jest pieczywo chrupkie i sposób wytwarzania pieczywa chrupkiego, przy czym przedmiotem wynalazku jest pieczywo chrupkie zawierające w swoim składzie sok z ziemniaka w ilości od 2% do 20% w przeliczeniu na suchą masę soku oraz standardowe składniki pieczywa chrupkiego. Przedmiotem wynalazku jest również sposób wytwarzania pieczywa chrupkiego charakteryzujący się tym, że do mąki dodaje się soku w formie świeżej lub skoncentrowanej, ewentualnie dodaje się wodę i inne składniki, miesza do jednolitej konsystencji, ewentualnie spulchnia się ciasto gazem lub ewentualnie tłoczy przez dysze ekstrudera oraz ewentualnie suszy.
Istotą wynalazku jest sposób wytwarzania wafla orkiszowego charakteryzujący się tym, że do mieszalnika wsypuje się mąkę orkiszową pełnoziarnistą w ilości 85-87% masy wagowej surowego ciasta wafli orkiszowych, następnie dodaje się oleju rzepakowego w ilości 1-2%, soli morskiej w ilości 0,5-1% oraz wody o temperaturze 35-40°C w ilości 10-12% i całość miesza się przez około od 10 do 15 min, a następnie ciasto za pomocą ślimaka transportowane jest do ekstrudera jednoślimakowego, gdzie mieszanina przechodzi przez trzy sekcje o różnych temperaturach, w pierwszej sekcji w temperaturze 60-70°C następuje kondycjonowanie, mieszanie składników i wstępne kleikowanie skrobi, w drugiej sekcji mieszanina poddawana jest temperaturze 130-150°C, a w trzeciej sekcji w temperaturze 120-130°C następuje wykrawanie i przechodzenie mieszaniny przez matrycę, przy czym ciśnienie na tym etapie wynosi od 7 do 12 MPa, a otrzymany w ten sposób pellet jest wkładany do suszarni na około od 90 do 120 min w temperaturze 40-50°C w celu uzyskania wilgotności 10-12%, potem pellet jest magazynowany przez minimum 7 dni, a następnie przez czas 24 h przed planowanym procesem ekspandowania jest on poddawany nawilżaniu do wilgotności około 14% w celu wyrównania wilgotności w całej objętości pelletu, dopiero wtedy przechodzi się do drugiego etapu, czyli ekspandacji, która polega na wsypaniu jednorazowo od 7 do 8 g pelletu do komory ekspandera, w której panuje temperatura 210-250°C, a następnie po od 6 do 9 s otrzymuje się gotowego wafla orkiszowego.
Pierwszy etap, to proces produkcji ekstrudowanego granulatu, który po odpowiednim kondycjonowaniu i nawilżeniu zostaje poddany drugiemu etapowi produkcji, czyli ekspandacji. Ekstruzja jest procesem, w którym intensywne mechaniczne działanie na materiał połączone jest z jego ogrzewaniem. W ekstruzji takie procesy podstawowe jak mieszanie, ogrzewanie, przepływ oraz formowanie i nadawanie kształtu występują jednocześnie lub w odpowiedniej sekwencji. Materiałem wyjściowym w procesie ekstruzji są związki wielkocząsteczkowe takie jak skrobia i białka. Ekstruder to w uproszczeniu przenośnik jedno lub dwuślimakowy zakończony matrycą. W przedmiotowych badaniach wykorzystano ekstruder jednoślimakowy. Z punktu widzenia warunków pracy przestrzeń ekstrudera można podzielić na trzy strefy: zasilania, wyrabiania i końcowego ogrzewania. Do strefy zasilania podawany jest uprzednio przygotowany materiał, tzn. odpowiednio zmieszany, nawilżony i ogrzany. Materiał jest przesuwany ślimakiem do strefy wyrabiania, w której przestrzeń pomiędzy cylindrem i ślimakiem się zmniejsza. Stopień sprężenia w końcu tej strefy dochodzi do 1:5. Silne rozpraszanie energii na krótkim odcinku ślimaka powoduje znaczny wzrost temperatury. Silne ścinanie i podwyższona temperatura uplastyczniają materiał, którego wypadkowa prędkość wynika z dwóch
PL 232 072 B1 przepływów. Przepływ wywołany ślimakiem przesuwa materiał w kierunku dyszy, natomiast różnica ciśnień pomiędzy przestrzenią przy dyszy i w ślimaku wywołuje wsteczny ruch materiału. Ponadto występują duże gradienty prędkości w przestrzeni ślimaka. Przy rdzeniu ślimaka prędkość jest mała, na brzegach zwojów osiąga maksimum i przy wewnętrznej powierzchni cylindra ponownie osiąga małe wartości. W tych warunkach występuje silne ścinanie plastycznego materiału. W końcowej strefie ekstrudera doprowadzane jest ciepło tak, aby plastyczna masa uzyskała bardzo szybko temperaturę pow. 150°C. W tym stanie plastyczny materiał jest wtłaczany do matrycy, która nadaje mu odpowiedni kształt. Przepływ przez dyszę i gwałtowna zmiana ciśnienia modyfikują strukturę wewnętrzną materiału utworzoną w ślimaku.
Zalety sposobu wytwarzania wafla orkiszowego wynikają z korzyści płynących z właściwości żywieniowo-fizjologicznych orkiszu, który posiada właściwości krwiotwórcze i budujące mięśnie. Orkisz jest naturalnym środkiem pomocnym podczas zmęczenia. Zapobiega również zmniejszeniu wydolności organizmu. Stosowany może być przy alergiach, zaburzeniach przemiany wapnia, dusznicy bolesnej ze strony serca i układu krążenia, przy wzmożonej podatności na infekcje. Do zalet orkiszu można zaliczyć również to, że obniża poziom cholesterolu we krwi. Orkisz, obok dużej zawartości białka, zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe znane z korzystnego wpływu na układ krążenia. Ze względu na duże ilości błonnika produkty orkiszowe poprawiają motorykę przewodu pokarmowego i są źródłem witamin z grupy B, PP oraz składników mineralnych: żelaza, potasu, wapnia i cynku.
Proponowany przykład produkcji wafla orkiszowego według wynalazku polega na tym, że do mieszalnika wsypuje się mąkę orkiszową pełnoziarnistą w ilości 87% masy wagowej surowego ciasta wafli orkiszowych, następnie dodaje się oleju rzepakowego w ilości 2%, soli morskiej w ilości 1% oraz wody o temperaturze 35°C w ilości 10% i całość miesza się przez około od 10 do 15 min, a następnie ciasto za pomocą ślimaka transportowane jest do ekstrudera jednoślimakowego, gdzie mieszanina przechodzi przez trzy sekcje o różnych temperaturach, w pierwszej sekcji w temperaturze 60°C następuje kondycjonowanie, mieszanie składników i wstępne kleikowanie skrobi, w drugiej sekcji mieszanina poddawana jest temperaturze 140°C, a w trzeciej sekcji w temperaturze 120°C następuje wykrawanie i przechodzenie mieszaniny przez matrycę, przy czym ciśnienie na tym etapie wynosi 10 MPa, a otrzymany w ten sposób pellet jest wkładany do suszarni na około od 100 min w temperaturze 40°C w celu uzyskania wilgotności 10%, potem pellet jest magazynowany przez minimum 7 dni, a następnie przez czas 24 h przed planowanym procesem ekspandowania jest on poddawany nawilżaniu do wilgotności około 14% w celu wyrównania wilgotności w całej objętości pelletu, dopiero wtedy przechodzi się do drugiego etapu, czyli ekspandacji, która polega na wsypaniu jednorazowo 8 g pelletu do komory ekspandera, w której panuje temperatura 230°C, a następnie po od 6 do 9 s otrzymuje się gotowego wafla orkiszowego.

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    1. Sposób wytwarzania wafla orkiszowego podzielony na dwa etapy, z którego pierwszy to proces produkcji ekstrudowanego granulatu, który po odpowiednim kondycjonowaniu i nawilżeniu zostaje poddany drugiemu etapowi produkcji, czyli ekspandacji, znamienny tym, że do mieszalnika wsypuje się mąkę orkiszową pełnoziarnistą w ilości 85-87% masy wagowej surowego ciasta waflowego, następnie dodaje się oleju rzepakowego w ilości 1-2%, soli morskiej w ilości 0,5-1% oraz wody o temperaturze 35-40°C w ilości 10-12% i całość miesza się przez około od 10 do 15 min, a następnie ciasto za pomocą ślimaka transportowane jest do ekstrudera jednoślimakowego, gdzie mieszanina przechodzi przez trzy sekcje o różnych temperaturach, w pierwszej sekcji w temperaturze 60-70°C następuje kondycjonowanie, mieszanie składników i wstępne kleikowanie skrobi, w drugiej sekcji mieszanina poddawana jest temperaturze 130-150°C, a w trzeciej sekcji w temperaturze 120-130°C następuje wykrawanie i przechodzenie mieszaniny przez matrycę, przy czym ciśnienie na tym etapie wynosi od 7 do 12 MPa, a otrzymany w ten sposób pellet jest wkładany do suszarni na około od 90 do 120 min w temperaturze 40-50°C w celu uzyskania wilgotności 10-12%, potem pellet jest magazynowany przez minimum 7 dni, a następnie przez czas 24 h przed planowanym procesem ekspandowania jest on poddawany nawilżaniu do wilgotności około 14% w celu wyrównania wilgotności w całej objętości pelletu, dopiero wtedy przechodzi się do drugiego etapu, czyli ekspandacji, która polega na wsypaniu jednorazowo od 7 do 8 g pelletu do komory ekspandera, w której panuje temperatura 210-250°C, a następnie po od 6 do 9 s otrzymuje się gotowego wafla orkiszowego.
PL412651A 2015-06-09 2015-06-09 Sposób wytwarzania wafla orkiszowego PL232072B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL412651A PL232072B1 (pl) 2015-06-09 2015-06-09 Sposób wytwarzania wafla orkiszowego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL412651A PL232072B1 (pl) 2015-06-09 2015-06-09 Sposób wytwarzania wafla orkiszowego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL412651A1 PL412651A1 (pl) 2016-12-19
PL232072B1 true PL232072B1 (pl) 2019-05-31

Family

ID=57542514

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL412651A PL232072B1 (pl) 2015-06-09 2015-06-09 Sposób wytwarzania wafla orkiszowego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL232072B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL412651A1 (pl) 2016-12-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2016336811B2 (en) A method of manufacturing a textured food product and a textured food product
CN105410329A (zh) 一种利用小麦谷朊粉原浆进行高水分组织化的方法
CN103857300B (zh) 水产糜制品用改良剂和水产糜制品
EP2612559B1 (en) Instant dried noodles and process for producing the same
RU2017115802A (ru) Безмясные пищевые продукты с внешним видом и текстурой мяса, прошедшего тепловую обработку
CN108208768A (zh) 一种基于马铃薯淀粉的3d打印食品材料及其制备方法
JP2012090530A (ja) 米麺の製造方法
JP6476536B2 (ja) ノンフライスナック様食品およびその製造法
PL232072B1 (pl) Sposób wytwarzania wafla orkiszowego
PL235528B1 (pl) Sposób wytwarzania wafla owsianego
RU2398449C1 (ru) Способ получения крупяных изделий
RU2367157C2 (ru) Способ получения мучной смеси и ее состав
PL235614B1 (pl) Sposób wytwarzania wafla jęczmiennego i wafel jęczmienny
PL231240B1 (pl) Sposób wytwarzania makaronu i makaron
KR20210055345A (ko) 압축롤러(트리플롤러)를 이용한 3층 면대 제면법으로 식감 및 조리편리성이 우수한 건냉면의 제조방법
RU2302125C2 (ru) Способ производства макаронных изделий
RU2578498C1 (ru) Способ приготовления пищевого экструдированного продукта с применением зерна тритикале
WO2018128555A1 (en) The method of processing extruded pellets for freshwater fish
JP6498476B2 (ja) 麺類用生地の製造方法及び麺類の製造方法、並びに該製造方法を用いた麺類及び乾麺類
JP4378594B2 (ja) クラッカー粉類似物およびこれを用いた食品
KR100951943B1 (ko) 밀가루의 결합성을 증진시키는 방법 및 결합성이 증진된밀가루의 제조방법
JP2019013160A (ja) 膨化食品の製造方法
RU2259146C1 (ru) Способ производства экструдированных картофельных палочек
RU2711139C1 (ru) Способ производства крекеров из цельного зерна ржи, обогащенного нутом
KR101867708B1 (ko) 보리를 포함하는 면류의 제조방법 및 이를 이용하여 제조된 보리 면류