PL231505B1 - Blokada drzwi, zwłaszcza piekarnika - Google Patents

Blokada drzwi, zwłaszcza piekarnika

Info

Publication number
PL231505B1
PL231505B1 PL408201A PL40820114A PL231505B1 PL 231505 B1 PL231505 B1 PL 231505B1 PL 408201 A PL408201 A PL 408201A PL 40820114 A PL40820114 A PL 40820114A PL 231505 B1 PL231505 B1 PL 231505B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
hook
locking
knob
door
oven
Prior art date
Application number
PL408201A
Other languages
English (en)
Other versions
PL408201A1 (pl
Inventor
Błażej Pyzik
Original Assignee
Amica Wronki Spolka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Amica Wronki Spolka Akcyjna filed Critical Amica Wronki Spolka Akcyjna
Priority to PL408201A priority Critical patent/PL231505B1/pl
Publication of PL408201A1 publication Critical patent/PL408201A1/pl
Publication of PL231505B1 publication Critical patent/PL231505B1/pl

Links

Landscapes

  • Electric Ovens (AREA)
  • Cookers (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest mechaniczna blokada drzwi, zwłaszcza komory piekarnika lub kuchenki.
W celach bezpieczeństwa np. przed nieuprawnionym otwarciem drzwi piekarnika przez dzieci stosowane są blokady mechaniczne składające się mechanizmu blokującego z elementem roboczym w postaci haczyka bądź skobla i elementu zaczepowego w postaci bolca, występu lub otworu.
Mając na uwadze położenie mechanizmu blokującego znane są dwa typy rozwiązań. Rozwiązania, w których mechanizm blokujący mocowany jest w drzwiach piekarnika, a element zaczepowy w ścianie przedniej, oraz rozwiązania, w których mechanizm blokujący mocowany jest we froncie piekarnika, a element zaczepowy montowany jest w drzwiach piekarnika.
Haczyk bądź skobel mechanizmu blokującego pracuje zwykle na sprężynie, która usiłuje przemieścić go do pozycji blokowania. Podczas zamykania drzwi haczyk bądź skobel wchodzi w kolizję z kształtowym elementem zaczepowym np. bolcem i dzięki odpowiedniemu kształtowi zmienia położenie w kierunku przeciwnym do kierunku działania sprężyny i ustawia się tak, że w momencie gdy drzwi docierają do pozycji całkowitego zamknięcia, haczyk mija element zaczepowy, a sprężyna, która na niego napiera powoduje jego przemieszczenie i zahaczenie, powodując osiągnięcie pozycji blokowania. Do zwalniania blokady drzwi na ogół używana jest część suwliwa, bądź przycisk.
Znane jest z niemieckiego opisu patentowego DE 3935597 rozwiązanie, w którym mechanizm blokujący zamocowany do drzwi piekarnika zaopatrzony jest w skobel na sprężynie oraz suwak, który podczas przesuwania, dzięki swojemu kształtowi może wpływać na położenie skobla. Pracuje on w kierunku prostopadłym do frontu piekarnika. Sprężyna oddziaływuje na skobel w kierunku pozycji blokowania, a więc jego zaczepienia o otwór we froncie piekarnika.
W znanych rozwiązaniach mechanizmy blokady działają na zasadzie zamka, w którym zarówno element roboczy w postaci haczyka czy tez skobla, jak i element zaczepowy elementu roboczego współpracują ze sobą za każdym razem, kiedy drzwi piekarnika są otwierane lub zamykane.
Celem wynalazku było opracowanie mechanizmu blokującego, który umożliwiałby blokowanie otwarcia drzwi piekarnika, wtedy kiedy taka blokada jest potrzebna, posiadającego możliwość dezaktywacji blokady, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości normalnego zamykania i otwierania drzwi piekarnika.
Blokada drzwi, zwłaszcza komory piekarnika, zaopatrzona we współpracujące ze sobą elementy, umożliwiające zamykanie i otwieranie drzwi, mocowane w obudowie i/lub w drzwiach piekarnika, posiadająca mechanizm blokujący z ruchomym elementem blokującym, zaczepianym o odrębny element zaczepowy, przy czym ruchomy element blokujący znajduje się w stanie napiętym, charakteryzuje się tym, że mechanizm blokujący zamocowany jest na podstawie przytwierdzonej do frontu piekarnika, a element zaczepowy usytuowany jest w drzwiach piekarnika, przy czym mechanizm blokujący składa się ze współpracujących ze sobą obrotowego haka, umieszczanego w elemencie zaczepowym drzwi piekarnika, zaopatrzonego w ząb blokujący położenie haka oraz w wybranie do zaczepienia elementu napinającego hak w kierunku dezaktywacji blokady, z obrotowego pokrętła z elementem napinającym pokrętło w kierunku blokady, zaopatrzonego w zaczep zakończony występem blokującym położenie haka w pozycji blokady i w ząbek blokujący położenie pokrętła, oraz ze sprężyny zamocowanej na tej podstawie i odchylanej w trakcie ruchu pokrętła, w wyniku nacisku na sprężynę ząbka blokującego i stanowiącej oparcie dla ząbka blokującego w pozycji dezaktywacji.
Korzystne jest, gdy obrotowy hak zamocowany jest na osi równoległej do podstawy, osadzonej w dwóch występach odchodzących w dół, przy czym z obu stron haka na oś nawinięta jest sprężyna skrętna z prostokątną ramką zaczepianą w wybraniu haka i napinającą hak w kierunku dezaktywacji blokady.
Korzystne jest, gdy obrotowe pokrętło zamocowane jest na osi prostopadłej do płaszczyzny podstawy i ma kształt tarczy zaopatrzonej w części górnej w rozchodzący się obwodowo wokół osi szczelinowy otwór, wewnątrz którego znajduje się sprężyna powrotna napinająca położenie pokrętła, opierająca się z jednej strony o wewnętrzną ściankę otworu tarczy pokrętła, a z drugiej strony o występ podstawy skierowany ponad tę płaszczyznę, przy czym zaczep z występem blokującym położenie haka wychodzi z tarczy pokrętła w górę z jednej strony osi obrotu tarczy, a ząbek blokujący pokrętło usytuowany na obwodzie tarczy z drugiej strony osi pokrętła, od strony sprężyny.
Korzystne jest, gdy elementem zaczepowym w drzwiach piekarnika, w którym umieszczany jest haczyk blokady, jest otwór.
PL 231 505 B1
Korzystne jest, gdy elementem zaczepowym w drzwiach piekarnika, w którym umieszczany jest haczyk blokady jest wyprofilowany występ.
Korzystne jest, gdy podstawa, na której mocowany jest mechanizm blokujący posiada tylne pionowe odgięcie zakończone od dołu poziomym występem, co powoduje usztywnienie podstawy po jej zamontowaniu, maskuje odkryte elementy drzwi piekarnika, optymalizuje połączenie podstawy ze ścianką przednią komory piekarnika.
Blokada według wynalazku jest bardziej uniwersalna w stosunku do blokad znanych wcześniej. Pokrętło nie jest wprost sprzężone z hakiem tylko blokuje jego obrót w chwili, gdy drzwi zostają zamknięte. Dzięki opracowanej konstrukcji mamy możliwość dezaktywacji blokady przy zachowaniu normalnego otwierania i zamykania drzwi piekarnika.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok ogólny części frontu i drzwiczek piekarnika z zamontowanym mechanizmem blokującym, fig. 2 przedstawia przekrój elementów drzwi i frontu piekarnika w pozycji zamkniętych drzwiczek i aktywnej blokady, fig. 3 przedstawia widok z góry mechanizmu blokującego w pozycji dezaktywacji, fig. 4 przedstawia widok ogólny blokady w pozycji dezaktywacji, fig. 5 przedstawia widok ogólny blokady w pozycji pośredniej przed aktywacją blokady, fig. 6 przedstawia widok ogólny blokady w pozycji aktywnej, fig. 7 przedstawia schematycznie położenie pokrętła w pozycji dezaktywacji i kierunek ruchu pokrętła w celu dezaktywacji, fig. 8 przedstawia schematycznie położenie pokrętła w stanie aktywacji i kierunek ruchu pokrętła w celu odblokowania, a fig. 9 przedstawia schematycznie położenie pokrętła w stanie aktywacji i kierunek obrotu pokrętła w celu aktywacji.
Blokada drzwi, zwłaszcza komory piekarnika, posiada mechanizm blokujący zamocowany na podstawie 1 mocowanej do frontu piekarnika 2, a element zaczepowy 3 usytuowany jest w drzwiach piekarnika 4, przy czym mechanizm blokujący składa się ze współpracujących ze sobą obrotowego haka 5, umieszczanego w elemencie zaczepowym 3 drzwi piekarnika 4, zaopatrzonego w ząb blokujący 6 położenie haka oraz w wybranie 7 do zaczepienia elementu napinającego 8 hak 5 w kierunku dezaktywacji blokady, z obrotowego pokrętła 9 z elementem napinającym 10 pokrętło 9 w kierunku aktywacji blokady, zaopatrzonego w zaczep 11, zakończony występem 12 blokującym położenie haka 5 w pozycji aktywacji blokady i w ząbek 13 blokujący położenie pokrętła 9, oraz ze sprężyny płaskiej 14 zamocowanej na tej samej podstawie odchylanej w trakcie ruchu pokrętła w wyniku nacisku na sprężynę 14 ząbka blokującego 13 i stanowiącej oparcie dla ząbka blokującego 13 w pozycji dezaktywacji.
Obrotowy hak 5 zamocowany jest na osi 15 równoległej do poziomej płaszczyzny podstawy 1, osadzonej w dwóch występach odchodzących w dół pod płaszczyznę tej podstawy 1, przy czym z obu stron haka 5 na oś 15 nawinięta jest sprężyna skrętna 8 z prostokątną ramką 16 zaczepianą w wybraniu 7 haka i napinającą hak 5 w kierunku odblokowania.
Obrotowe pokrętło 9 zamocowane jest na osi 17 prostopadłej do płaszczyzny podstawy 1 i zamocowanej do tej podstawy i ma kształt tarczy zaopatrzonej w części górnej w rozchodzący się obwodowo wokół osi 17 szczelinowy otwór 18, wewnątrz którego znajduje się sprężyna śrubowa 10 napinająca położenie pokrętła 9 do pozycji blokowania, opierająca się z jednej strony o wewnętrzną ściankę otworu tarczy pokrętła 9, a z drugiej strony o występ podstawy skierowany ponad tę płaszczyznę, przy czym zaczep 11 z występem 12, blokującym położenie haka wychodzi z tarczy pokrętła 9 za oś obrotu tarczy 17, a ząbek blokujący 13 pokrętło 9, opierający się o sprężynę płaską 14 jest usytuowany na obwodzie tarczy pokrętła z drugiej strony osi 17 pokrętła, od strony sprężyny 14.
Elementem zaczepowym 3, w którym umieszczany jest haczyk 5 blokady jest otwór wykonany w listwie tworzywowej drzwi piekarnika.
Elementem zaczepowym 3, w którym umieszczany jest haczyk blokady 5 jest w przypadku aluminiowych elementów drzwi piekarnika wyprofilowany występ/próg.
Podstawa 1, na której mocowany jest mechanizm blokujący posiada tylne pionowe odgięcie 19, co powoduje jej usztywnienie, maskuje odkryte elementy drzwi piekarnika i optymalizuje połączenie podstawy ze ścianką przednią komory piekarnika.
Blokada według wynalazku jest bardziej uniwersalna w stosunku do blokad znanych wcześniej. Pokrętło nie jest wprost sprzężone z hakiem tylko blokuje jego obrót w chwili, gdy drzwi zostają zamknięte. Dzięki opracowanej konstrukcji mamy możliwość dezaktywacji blokady przy zachowaniu możliwości normalnego otwierania i zamykania drzwi piekarnika.
Uruchamianie blokady rozpoczyna się z chwilą zmiany położenia haka 5 w wyniku nacisku ze strony zamykających się drzwi 4. Hak 5 obraca się swobodnie do momentu zamknięcia drzwi. Sprężyna
PL 231 505 B1 skrętna 8 napierająca na hak 5 działa w kierunku odblokowania. Hak 5 obraca się aż do pozycji zablokowania drzwi 4, w której hak umieszczony jest w otworze lub występie zaczepowym 3 drzwi 4. Po osiągnięciu przez hak 5 pozycji zamkniętej jego powrotna rotacja jest blokowana przez pokrętło 9 napinane przez sprężynę 10 i występ 12 zaczepu 11. Drzwi 4 są zablokowane.
Odblokowanie drzwi 4 nastąpi, gdy użytkownik obróci pokrętło 9 lekko w prawo i pociągnie za drzwi 4. Przekręcenie pokrętła 9 w prawo powoduje zwolnienie haka 5 poprzez wysunięcie występu 12 zaczepu 11 spod zęba 6 haka 5.
Dezaktywacja blokady następuje, gdy użytkownik używając większej siły obróci pokrętło 9 maksymalnie w prawo, do pozycji, w której sprężyna płaska 14 przeskoczy przez za ząbek blokujący 13 pokrętła 9 i ustali położenie pokrętła 9.
Tarcza pokrętła 9 zaopatrzona jest na obwodzie w owalny występ 20 ułatwiający jego obracanie.

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Blokada drzwi, zwłaszcza komory piekarnika, zaopatrzona we współpracujące ze sobą elementy umożliwiające zamykanie i otwieranie drzwi, mocowane w obudowie i/lub w drzwiach piekarnika, posiadająca mechanizm blokujący z ruchomym elementem blokującym, zaczepianym o odrębny element zaczepowy, przy czym ruchomy element blokujący znajduje się w stanie napiętym, znamienna tym, że mechanizm blokujący zamocowany jest na podstawie (1) przytwierdzonej do frontu piekarnika (2), a element zaczepowy (3) usytuowany jest w drzwiach piekarnika (4), przy czym mechanizm blokujący składa się ze współpracujących ze sobą obrotowego haka (5), umieszczanego w elemencie zaczepowym (3) drzwi piekarnika (4), zaopatrzonego w ząb blokujący (6) oraz w wybranie (7), z obrotowego pokrętła (9) z elementem napinającym (10), zaopatrzonego w zaczep (11) zakończony występem (12) i w ząbek blokujący (13), oraz ze sprężyny (14) zamocowanej na podstawie (1), stanowiącej oparcie dla ząbka blokującego (13) w pozycji dezaktywacji.
  2. 2. Blokada według zastrz.1, znamienna tym, że obrotowy hak (5) zamocowany jest na osi (15) równoległej do płaszczyzny podstawy (1), osadzonej w dwóch występach odchodzących w dół podstawy (1), przy czym z obu stron haka (5) na oś (15) nawinięta jest sprężyna skrętna (8) z prostokątną ramką (16) zaczepianą w wybraniu (7) haka (5) i napinającą hak (5) w kierunku dezaktywacji blokady.
  3. 3. Blokada według zastrz. 1, znamienna tym, że obrotowe pokrętło (9) zamocowane jest na osi (17) prostopadłej do płaszczyzny podstawy (1) i ma kształt tarczy zaopatrzonej w rozchodzący się obwodowo wokół osi (17) szczelinowy otwór (18), wewnątrz którego znajduje się sprężyna (10) napinająca położenie pokrętła (9), przy czym zaczep (11) z występem (12) wychodzi z tarczy pokrętła w górę, z jednej strony osi (17) obrotu tarczy, a ząbek (13) blokujący pokrętło (9) usytuowany na obwodzie tarczy z drugiej strony osi (17) pokrętła (9), od strony sprężyny (14).
  4. 4. Blokada według zastrz. 1, znamienna tym, że elementem zaczepowym (3) w drzwiach piekarnika (4), w którym umieszczany jest hak (5) blokady, jest otwór.
  5. 5. Blokada według zastrz. 1, znamienna tym, że elementem zaczepowym (3) w drzwiach piekarnika (4), w którym umieszczany jest hak (5) blokady jest wyprofilowany występ.
  6. 6. Blokada według zastrz. 1, znamienna tym, że podstawa (1), na której mocowany jest mechanizm blokujący posiada tylne pionowe odgięcie (19).
PL408201A 2014-05-13 2014-05-13 Blokada drzwi, zwłaszcza piekarnika PL231505B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL408201A PL231505B1 (pl) 2014-05-13 2014-05-13 Blokada drzwi, zwłaszcza piekarnika

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL408201A PL231505B1 (pl) 2014-05-13 2014-05-13 Blokada drzwi, zwłaszcza piekarnika

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL408201A1 PL408201A1 (pl) 2015-11-23
PL231505B1 true PL231505B1 (pl) 2019-03-29

Family

ID=54543794

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL408201A PL231505B1 (pl) 2014-05-13 2014-05-13 Blokada drzwi, zwłaszcza piekarnika

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL231505B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL408201A1 (pl) 2015-11-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2007134905A (ru) Запорное устройство для бытового прибора
KR101833524B1 (ko) 잠금식별이 가능한 창호용 잠금장치
JP4939666B1 (ja) 飛び出し防止装置
KR101990918B1 (ko) 슬라이드형 연동도어 모티스
KR101292418B1 (ko) 수평밀착형 창호의 오동작 방지 핸들
PL231505B1 (pl) Blokada drzwi, zwłaszcza piekarnika
JP2010131266A (ja) パチンコ機の施錠装置
KR101615326B1 (ko) 미닫이 창문 잠금장치
JP5463444B2 (ja) 扉の施解錠装置
JP7317508B2 (ja) 建具
JP4276820B2 (ja) 遊技機における施錠装置
KR200455914Y1 (ko) 디지털 도어록의 내측 레버 외부 강제 회동 방지 장치
KR20110006105U (ko) 회전 잠금 타입 창문용 잠금장치
EP3546836B1 (en) An oven with a door locking mechanism
KR200482418Y1 (ko) 다이얼 키이형 창문 잠금장치
KR101990692B1 (ko) 방범 방충망용 잠금장치
JP4966222B2 (ja) 煽り止め装置
KR20200112348A (ko) 방충망용 이중 잠금장치
JPH0150748B2 (pl)
RU2695142C1 (ru) Замок-блокиратор для окон
JP2006207321A (ja) 引戸用錠機構
JP2017110412A (ja) フック式ラッチ装置
US1292144A (en) Lock for pivoted window-sash.
EP2532814A1 (en) Emergency device for a household appliance
JP5493182B2 (ja) ダイアル錠