PL230575B1 - Sposob otrzymywania stopow ren-kobalt - Google Patents
Sposob otrzymywania stopow ren-kobaltInfo
- Publication number
- PL230575B1 PL230575B1 PL413730A PL41373015A PL230575B1 PL 230575 B1 PL230575 B1 PL 230575B1 PL 413730 A PL413730 A PL 413730A PL 41373015 A PL41373015 A PL 41373015A PL 230575 B1 PL230575 B1 PL 230575B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- rhenium
- cobalt
- ppm
- solution
- electrolyte
- Prior art date
Links
Landscapes
- Battery Electrode And Active Subsutance (AREA)
- Electrolytic Production Of Metals (AREA)
- Inorganic Compounds Of Heavy Metals (AREA)
Description
Przedmiotem wynalazku jest sposób otrzymywania stopów ren-kobalt w na drodze elektrowydzielania z roztworów wodnych.
Ren jest metalem trudnotopliwym, stosowanym głównie do produkcji superstopów na bazie niklu i/lub kobaltu, wykorzystywanych do wytwarzania łopatek turbin silników odrzutowych i energetycznych. Metaliczny ren produkuje się bądź przez termiczną redukcję wodorem renianu (Vll) amonu (metalurgia proszkowa), bądź chemiczne osadzanie z fazy gazowej (CVD - chemical vapor deposition). Metody otrzymywania renu przy użyciu elektrowydzielania również nie znalazły większego zastosowania, głównie ze względu na niską wydajność procesu i niewystarczającą jakość osadów katodowych.
Możliwe jest otrzymywanie renu w postaci stopów z innymi metalami wchodzącymi w skład superstopów, najczęściej niklem lub kobaltem. Stopy takie najczęściej otrzymuje się, podobnie jak sam ren, z wykorzystaniem metalurgii proszkowej poprzez wygrzewanie silnie sprasowanych kształtek w atmosferze redukującej (tlenków i innych związków zawierających metale stopu) lub obojętnej (metale wchodzące w skład stopu). Źródłem renu jest najczęściej renian (VII) amonu lub potasu, czy renian (VII) metalu wchodzącego w skład stopu, znacznie rzadziej proszek metalicznego renu, z uwagi na jego bardzo wysoka cenę.
Znany ze zgłoszenia nr P-403 588 sposób otrzymywania sferycznego proszku stopowego Re-Co o wysokiej zawartości renu i od 4 do 13% wagowych kobaltu charakteryzuje się tym, że surowiec wyjściowy stanowi wysokiej czystości proszek stopowy otrzymany z redukcji w postaci renianu (VII) kobaltu (ll) - Co(ReCO4)2, który poddawany jest procesowi rozpylania plazmowego w atmosferze obojętno-redukcyjnej, a proszek wstępny podawany jest w osi prostopadłej do osi płomienia plazmowego, zaś do kolumny reakcyjnej poza argonem doprowadzany jest gaz redukcyjny.
Wytwarzanie stopu renu z kobaltem i/lub niklem, chromem, czy tytanem o zawartości 50% Re i 30% innego metalu stopowego opisano w patencie nr US 6 749 803. Sposób polegał na wygrzewaniu proszków metalicznych renu z metalem/metalami wchodzącymi w skład otrzymywanego proszku stopowego.
Opis patentowy nr PL 211 592 ujawnia otrzymywanie proszku stopowego ren-nikiel z renianu (VII) niklu (ll). Sposób ten polega na wyżarzaniu renianu (Vll) niklu (ll) w odmianach Ni(ReO4)2, Ni(ReO4)2 • 2H2O i Ni(ReO4)2 · 4H2O w atmosferze czystego wodoru lub w atmosferze zdysocjowanego amoniaku, czyli w mieszaninie H2 + N2 o podstawowym składzie 75% obj. H2 + 25% obj. N2. Podczas wyżarzania w temperaturach od 800 do 1100°C renian (VII) niklu (ll) redukowano wodorem.
Stopy renu mogą być otrzymywane, podobnie jak superstopy metodą hutniczą, tak jak opisano to w patencie nr EP 0 878 556, gdzie stop o składzie 30-70% Re i 30-70% Fe, Co i/lub Ni otrzymywano przez stopienie składników stopowych.
Znane są również metody osadzania bezprądowego stopów renu. W patencie nr US 6 899 926 opisano sposób wytwarzania w warunkach bezprądowych powłok stopowych, zawierających metal trudnotopliwy np. Re, Mo, W oraz pierwiastek stopowy, taki jak Co, Ni, Fe, Cr, z wykorzystaniem stopionych soli chlorku lub fluoru.
Metody te, podobnie jak otrzymywanie metalicznego renu, wymagają bądź stosowania wysokiej temperatury, bądź drogiej i skomplikowanej aparatury. Otrzymywane w procesie elektrodowym metaliczne i jednorodne osady katodowe stanowią doskonały materiał na stopy wstępne, zaprawy w procesach komponowania stopów specjalnych, czy superstopów zawierających ren. Nikiel, jak i kobalt są najczęściej głównymi składnikami superstopów, a jednocześnie mają charakterystyczną cechę „indukowania”, współosadzania metali z grupy trudnotopliwych, takich jak ren, molibden, czy wolfram.
Znany z opisów patentowych nr US 7 368 048, nr JP 3 904 197 i nr JP 3 942 437 sposób wytwarzania powłok ze stopów renu, stosowanych jako powłoki odporne na korozję i wysokie temperatury, polegał na zastosowaniu elektrolitu zawierającego jony renianowe (VII) metalu stopowego wybranego z grupy Ni, Co, Fe oraz Cr, Li i Na. W elektrolitach tych jako czynnik kompleksujący stosowano kwasy organiczne z grupy kwasów karboksylowych (np. kwas cytrynowy) lub aminokarboksylowych. Z zastosowaniem tej metody uzyskiwano powłoki galwaniczne o odpowiedniej jakości, zawierające 66-98% atomowych renu w postaci cienkich folii o grubości od 10 do 30 pm, przy gęstości prądu równej 10 A/dm2.
W zgłoszeniu patentowym nr US 3 668 083 przedstawiono sposób elektrowydzieiania renu i jego stopów w postaci powłok, charakteryzujących się niskimi naprężeniami wewnętrznymi, z kąpieli zawierającej jony renianowe (Vll) oraz siarczan (VI) niklu i/lub kobaltu z dodatkami jednego lub więcej związ
PL 230 575 B1 ków chemicznych, tj. siarczanu (VI) magnezu, amidosulfonianu magnezu, siarczanu (VI) glinu lub amidosulfonianu glinu. Kąpiel ta zawierała również sól metalu alkalicznego i siarczan (VI) amonu, sulfaminiany oraz chlorany (VII). Stopy renu otrzymywano przy gęstości prądu 2-30 A/dm2 w temperaturze 20-95°C.
W opisie patentowym nr US 8 691 678 ujawniono sposób otrzymywania galwanicznych stopów niklowo-kobaltowych z renem o zwiększonej wytrzymałości na naprężenia i pełzanie. Stopy tak uzyskane oprócz bazowego niklu zawierały również Re w ilości 0,1-15%, 5-55% Co i/lub Fe oraz 100-300 ppm S.
W patencie nr US 6 695 960 opisano sposób wytwarzania proszku stopu zawierającego obok Re, Ni i/lub Co i/lub Fe również Cr, Al i Y. Elektrochemiczne stopy renu w przytoczonych publikacjach najczęściej są wytwarzane jako stopy dwuskładnikowe z niklem, rzadziej z kobaltem, albo jako stopy trójlub wieloskładnikowe na bazie niklu lub niklowo-kobaltowe. W opisanych technologiach otrzymywania renu i jego stopów, czynnikami zapewniającymi otrzymanie dobrych jakościowo powłok są dodatki do elektrolitu soli przewodzących, związków kompleksujących, soli stabilizujących procesy zachodzące w strefach przyelektrodowych czy jonów amidosulfonowych, powodujących tworzenie osadów drobnokrystalicznych, charakteryzujących się dużą plastycznością i małymi naprężeniami. Dotychczas znane i opisane technologie elektrochemicznego otrzymywania renu i jego stopów odnoszą się jedynie do otrzymywania powłok galwanicznych, najczęściej na podłożu z miedzi lub złota czy platyny, a nie do masowej produkcji stopów renu. Znany jest wprawdzie z opisu patentowego nr PL 216 443 sposób otrzymywania homogenicznych stopów renu z niklem, który polega na elektrowydzielaniu z roztworów wodnych, jednak bez użycia czynnika kompleksującego. Stosowana tam kąpiel zawierała siarczan (VI) niklu (ll), siarczan (VI) sodu, kwas borowy i jony renianowe (VII) dostarczane w postaci renianu (VII) amonu. Patent ten dotyczył jedynie otrzymywania stopów dwuskładnikowych renu z niklem, który nie zawierał kobaltu.
Istotą wynalazku jest sposób otrzymywania stopów ren-kobalt na drodze elektrowydzielania z roztworów wodnych. Sposób charakteryzuje się tym, że w pierwszym etapie przygotowania elektrolitu do wodnego roztworu siarczan u(VI) kobaltu (ll) zawierającego 30-50 g/dm3 Co, korzystnie 45 g/dm3 Co i podgrzanego do temperatury 30-90°C dodaje się kolejno: wodny roztwór renianu (VII) amonu o zawartości 1-30 g/dm3 Re, korzystnie 15 g/dm3 Re, w takiej ilości, aby stosunek molowy kobaltu do renu był większy niż 2,5 i mniejszy niż 10, kwas borowy w ilości 10-45 g/dm3, korzystnie 25 g/dm3, siarczan (VI) sodu w ilości 10-120 g na każdy 1 dm3 roztworu, korzystnie 15 g na 1 dm3 roztworu oraz wodny roztwór węglanu sodu o stężeniu 2-160 g/dm3 i/lub 20-40% wodnego roztworu wodorotlenku sodu, aż do uzyskania pH elektrolitu na poziomie 1,8-2,5. W drugim etapie prowadzi się, z wykorzystaniem tego elektrolitu, proces elektrowydzielania stopu w elektrolizerze przepływowym z przepływem laminarnym, wyposażonym w ułożone równolegle względem siebie, w układzie naprzemiennym, stałowymiarowe katody i anody o identycznej powierzchni czynnej, wykonane z miedzi, niklu, kobaltu lub platyny, korzystnie z niklu, w temperaturze nie przekraczającej 90°C, korzystnie 50°C, przy katodowej gęstości prądu wynoszącej 0,5-15,0 A/dm2, korzystnie 2,0 A/dm2, tak aby pH elektrolitu nie obniżyło się poniżej 1,6 z równoczesnym utrzymaniem stężenia kobaltu i renu na poziomie, odpowiednio, powyżej 25 g/dm3
3 g/dm3.
W przedstawionych warunkach otrzymuje się osad stopowy Re-Co, charakteryzujący się metaliczną strukturą i stabilnym składem, z wysoką wydajnością prądową wynoszącą < 98%, przy jednostkowym zużyciu energii elektrycznej w granicach 1,6-2,5 kWh/kg stopu. Szybkość elektrowydzielania stopów mieści się w zakresie od 0,1 do 15 g/A · dm3. Otrzymane stopowe osady katodowe zawierają 10-80% wagowych renu i są w postaci jednorodnego osadu stopowego ren-kobalt o charakterze roztworu stałego, bądź jednorodnego proszku stopu o stabilnym składzie.
Sposób według wynalazku umożliwia otrzymywanie stopów Re-Co zawierających poniżej 1 000 ppm zanieczyszczeń metalicznych (Cr, Zn, Al, Mg, Mn, Cu, Pb, Fe, Bi, Ca, As, W, Ni, Na, K).
Sposób według wynalazku ilustrują poniższe przykłady.
P r z y k ł a d I
W pierwszym etapie do wodnego roztworu siarczanu (VI) kobaltu (ll) podgrzanego do temperatury 60°C dodano wodny roztwór renianu (Vll) amonu oraz kwas borowy w ilości od 25 g/dm3 i siarczan (VI) sodu w ilości od 15 g/dm3 roztworu. W tak otrzymanym roztworze stężenie kobaltu wynosiło 44,5 g/dm3 Co i renu 12,3 g/dm3 Re, a pH roztworu skorygowano poprzez dodatek wodnego roztworu węglanu sodu o stężeniu 160 g/dm3 do wartości 2,6. W drugim etapie tak przygotowany elektrolit umieszczono w elektrolizerze przepływowym o parametrach: wysokość x szerokość x głębokość = 15 cm x 10 cm x cm z przepływem laminarnym, zapewniającym stabilizację pH strefy katodowej oraz wynoszeniem
PL 230 575 B1 nadmiaru jonów wodorowych na zewnątrz elektrolizera. Elektrody, katody z niklu, anody DSA, były ułożone w elektrolizerze równolegle względem siebie w układzie naprzemiennym. Powierzchnia czynna elektrod wynosiła 0,28 dm2. Proces elektowydzielania prowadzono w temperaturze 50°C, przy katodowej gęstości prądu wynoszącej 1,5 A/dm2 i pH roztworu w granicach 2,2-2,6, korygując je poprzez dodatek wodnego roztworu węglanu sodu o stężeniu 160 g/dm3. Liniowa prędkość przepływu elektrolitu wynosiła 3,0 cm/min, a gęstość objętościowa ładunku elektrycznego wynosiła równa 3,0 Ah/dm3.
W wyniku procesu trwającego 2 godziny otrzymano osad katodowy stopu ren-kobalt, błyszczący, metaliczny, drobnokrystaliczny, bez spękań i dendrytów, o zawartości 28,5% wagowych renu oraz 71,5% wagowych kobaltu i zanieczyszczeniach metalicznych poniżej 100 ppm (Cr = 5 ppm, Zn = 8 ppm, Al = 2 ppm, Mg < 3 ppm, Mn < 3 ppm, Cu = 3 ppm, Pb < 5 ppm, Fe = 2 ppm, Bi < 1 ppm, Ca = 2 ppm, As < 1 ppm, Na = 10 ppm, K < 5 ppm). Wydajność prądowa wydzielania tego stopu wynosiła 96,6%, przy jednostkowym zużyciu energii elektrycznej wynoszącym 2,25 kWh/kg stopu.
P r z y k ł a d II
W pierwszym etapie do wodnego roztworu siarczanu (VI) kobaltu (ll) podgrzanego do temperatury 75°C dodano wodny roztwór renianu (VII) amonu oraz kwas borowy w ilości od 25 g/dm3 i siarczan (VI) sodu w ilości od 15 g/dm3 roztworu. W tak otrzymanym roztworze stężenie kobaltu wynosiło 42,4 g/dm3 Co i renu 11,7 g/dm3 Re, a pH roztworu skorygowano poprzez dodatek wodnego roztworu węglanu sodu o stężeniu 160 g/dm3 do wartości 2,1. W drugim etapie tak przygotowany elektrolit umieszczono w elektrolizerze przepływowym o parametrach: wysokość x szerokość x głębokość = 15 cm x 10 cm x 2 cm z przepływem laminarnym, zapewniającym stabilizację pH strefy katodowej oraz wynoszeniem nadmiaru jonów wodorowych na zewnątrz elektrolizera. Elektrody, katody z niklu, anody DSA, były ułożone w elektrolizerze równolegle względem siebie w układzie naprzemiennym. Powierzchnia czynna elektrod wynosiła 0,28 dm2. Proces elektrowydzielania prowadzono w temperaturze 50°C, przy katodowej gęstości prądu wynoszącej 1,5 A/dm2 i pH roztworu w granicach 1,8-2,0, korygując je poprzez dodatek wodnego roztworu węglanu sodu o stężeniu 160 g/dm3. Liniowa prędkość przepływu elektrolitu wynosiła 2,0 cm/min, a gęstość objętościowa ładunku elektrycznego była równa 3,0 Ah/dm3.
W wyniku procesu trwającego 2 godziny otrzymano osad katodowy stopu ren-kobalt w postaci metalicznego proszku, o zawartości 42,6% wagowych renu oraz 57,4% wagowych kobaltu zanieczyszczeniach metalicznych poniżej 100 ppm (Cr = 4 ppm, Zn = 6 ppm, Al = 2 ppm, Mg < 3 ppm, Mn < 3 ppm, Cu = 5 ppm, Pb < 5 ppm, Fe = 3 ppm, Bi < 1 ppm, Ca = 4 ppm, As < 1 ppm, Na = 12 ppm, K < 5 ppm). Wydajność prądowa wydzielania tego stopu wynosiła 99,4%, przy jednostkowym zużyciu energii elektrycznej wynoszącym 1,98 kWh/kg stopu.
P r z y k ł a d III
W pierwszym etapie do wodnego roztworu siarczanu (VI) kobaltu (ll) podgrzanego do temperatury 50°C dodano wodny roztwór renianu (VII) amonu oraz kwas borowy w ilości od 20 g/dm3 i siarczan (VI) sodu w ilości od 15 g/dm3 roztworu. W tak otrzymanym roztworze stężenie kobaltu wynosiło 41,4 g/dm3 Co i renu 13,4 g/dm3 Re, a pH roztworu skorygowano poprzez dodatek wodnego roztworu węglanu sodu o stężeniu 160 g/dm3 do wartości 2,5. W drugim etapie tak przygotowany elektrolit umieszczono w elektrolizerze przepływowym o parametrach: wysokość x szerokość x głębokość = 15 cm x 10 cm x 2 cm z przepływem laminarnym, zapewniającym stabilizację pH strefy katodowej oraz wynoszeniem nadmiaru jonów wodorowych na zewnątrz elektrolizera. Elektrody wykonanymi z niklu były ułożone w elektrolizerze równolegle względem siebie w układzie naprzemiennym. Powierzchnia czynna elektrod wynosiła 0,28 dm2. Proces elektowydzielania prowadzono w temperaturze 50°C, przy katodowej gęstości prądu wynoszącej 2,0 A/dm2 i pH roztworu w granicach 2,0-2,6, korygując je poprzez dodatek wodnego roztworu węglanu sodu o stężeniu 160 g/dm3. W roztworze utrzymywano stężenia kobaltu i renu odpowiednio na poziomie 38,2 g/dm3 i 10,5 g/dm3 zapewniającym stabilne warunki elektrowydzielania. Liniowa prędkość przepływu elektrolitu wynosiła 3,0 cm/min, a gęstość objętościowa ładunku elektrycznego była równa 5,0 Ah/dm3.
W wyniku procesu trwającego 24 godziny otrzymano osad katodowy stopu ren-kobalt w postaci metalicznego proszku, o zawartości 46,2% wagowych renu oraz 53,8% wagowych kobaltu i zanieczyszczeniach metalicznych poniżej 100 ppm (Cr = 6 ppm, Zn = 8 ppm, Al = 3 ppm, Mg < 3 ppm, Mn < 3 ppm, Cu = 8 ppm, Pb < 5 ppm, Fe = 6 ppm, Bi < 1 ppm, Ca = 6 ppm, As < 1 ppm, Na = 11 ppm, K < 5 ppm). Wydajność prądowa wydzielania tego stopu wynosiła 99,2%, przy jednostkowym zużyciu energii elektrycznej wynoszącym 1,96 kWh/kg stopu.
PL 230 575 B1
P r z y k ł a d IV
W pierwszym etapie do wodnego roztworu siarczanu (VI) kobaltu (ll) podgrzanego do temperatury 60°C dodano wodny roztwór renianu (VII) amonu oraz kwas borowy w ilości od 25 g/dm3 i siarczan (VI) sodu w ilości od 15 g/dm3 roztworu. W tak otrzymanym roztworze stężenie kobaltu wynosiło 47,3 g/dm3 Co i renu 14,3 g/dm3 Re, a pH roztworu skorygowano poprzez dodatek wodnego roztworu wodorotlenku sodu o stężeniu 20 g/dm3 do wartości 2,4. W drugim etapie tak przygotowany elektrolit umieszczono w elektrolizerze przepływowym o parametrach: wysokość x szerokość x głębokość = 15 cm x 10 cm x 2 cm z przepływem laminarnym, zapewniającym stabilizację pH strefy katodowej oraz wynoszeniem nadmiaru jonów wodorowych na zewnątrz elektrolizera. Elektrody, katody z miedzi, anody DSA, były ułożone w elektrolizerze równolegle względem siebie w układzie naprzemiennym. Powierzchnia czynna elektrod wynosiła 0,28 dm2. Proces elektrowydzielania prowadzono w temperaturze 55°C, przy katodowej gęstości prądu wynoszącej 10 A/dm2 i pH roztworu w granicach 1,8-2,6,korygując je poprzez dodatek wodnego roztworu węglanu sodu o stężeniu 160 g/dm3. W roztworze utrzymywano stężenia kobaltu i renu odpowiednio na poziomie zapewniającym stabilne warunki elektrowydzielania powyżej 35 g/dm3 Co i 3 g/dm3 Re. Liniowa prędkość przepływu elektrolitu wynosiła 5,0 cm/min, a gęstość objętościowa ładunku elektrycznego była równa 8,0 Ah/dm3.
W wyniku procesu trwającego 2 godziny otrzymano osad katodowy stopu ren-kobalt w postaci metalicznego proszku, o zawartości 57,8% wagowych renu oraz 42,2% wagowych kobaltu i zanieczyszczeniach metalicznych poniżej 100 ppm (Cr = 9 ppm, Zn = 10 ppm, Al = 5 ppm, Mg < 5 ppm, Mn < 3 ppm, Cu = 10 ppm, Pb < 5 ppm, Fe = 8 ppm, Bi < 1 ppm, Ca = 8 ppm, As < 1 ppm, Na = 15 ppm, K < 5 ppm). Wydajność prądowa wydzielania tego stopu wynosiła 99,2%, przy jednostkowym zużyciu energii elektrycznej wynoszącym 2,25 kWh/kg stopu.
Claims (1)
- Zastrzeżenie patentowe1. Sposób otrzymywania stopów ren-kobalt na drodze elektrowydzielania z roztworów wodnych, znamienny tym, że w pierwszym etapie przygotowania elektrolitu do wodnego roztworu siarczanu (VI) kobaltu (ll) zawierającego 30-50 g/dm3 Co, korzystnie 45 g/dm3 Co i podgrzanego do temperatury 30-90°C dodaje się kolejno: wodny roztwór renianu (Vll) amonu o zawartości 1-30 g/dm3 Re, korzystnie 15 g/dm3 Re, w takiej ilości, aby stosunek molowy kobaltu do renu był większy niż 2,5 i mniejszy niż 10, kwas borowy w ilości 10-45 g/dm3, korzystnie 25 g/dm3, siarczan (VI) sodu w ilości 10-120 g na każdy 1 dm3 roztworu, korzystnie 15 g na 1 dm3 roztworu oraz wodny roztwór węglanu sodu o stężeniu 2-160 g/dm3 i/lub 20-40% wodnego roztworu wodorotlenku sodu, aż do uzyskania pH elektrolitu na poziomie 1,8-2,5, po czym w drugim etapie prowadzi się, z wykorzystaniem tego elektrolitu, proces elektrowydzielania stopu w elektrolizerze przepływowym z przepływem laminarnym, wyposażonym w ułożone równolegle względem siebie, w układzie naprzemiennym, stałowymiarowe katody i anody o identycznej powierzchni czynnej, wykonane z miedzi, niklu, kobaltu lub platyny, korzystnie z niklu, w temperaturze nie przekraczającej 90°C, korzystnie 50°C, przy katodowej gęstości prądu wynoszącej 0,5-15,0 A/dm2, korzystnie A/dm2, tak aby pH elektrolitu nie obniżyło się poniżej 1,6 z równoczesnym utrzymaniem stężenia kobaltu i renu na poziomie, odpowiednio, powyżej 25 g/dm3 i 3 g/dm3.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL413730A PL230575B1 (pl) | 2015-08-28 | 2015-08-28 | Sposob otrzymywania stopow ren-kobalt |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL413730A PL230575B1 (pl) | 2015-08-28 | 2015-08-28 | Sposob otrzymywania stopow ren-kobalt |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL413730A1 PL413730A1 (pl) | 2016-05-09 |
PL230575B1 true PL230575B1 (pl) | 2018-11-30 |
Family
ID=55910599
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL413730A PL230575B1 (pl) | 2015-08-28 | 2015-08-28 | Sposob otrzymywania stopow ren-kobalt |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL230575B1 (pl) |
-
2015
- 2015-08-28 PL PL413730A patent/PL230575B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL413730A1 (pl) | 2016-05-09 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
Weston et al. | Establishing relationships between bath chemistry, electrodeposition and microstructure of Co–W alloy coatings produced from a gluconate bath | |
Naor et al. | Electrodeposition of rhenium–nickel alloys from aqueous solutions | |
JP6571112B2 (ja) | 移動する金属ストリップのメッキ法およびそれにより製造された被覆金属ストリップ | |
Sharma et al. | Electrowinning of cobalt from sulphate solutions | |
US3444058A (en) | Electrodeposition of refractory metals | |
KR102086616B1 (ko) | 유기 욕 첨가제의 열화를 감소시킨 알칼리성 코팅욕으로부터 아연 및 아연합금 코팅의 갈바니 퇴적 방법 | |
US20190153608A1 (en) | Method of obtaining a yellow gold alloy deposition by galvanoplasty without using toxic metals or metalloids | |
JP2012504192A (ja) | 合金被覆装置及びメタライディング方法 | |
Hasan et al. | Electrodeposition of metallic molybdenum and its alloys–a review | |
CN107326402B (zh) | 镍钛合金的制备方法 | |
CN113463148A (zh) | 一种在钛或钛合金基材表面电镀金的方法 | |
Wu | Electrodeposition and thermal stability of Re60Ni40 amorphous alloy | |
Zabinski et al. | Electrodeposition of functional Ni-Re alloys for hydrogen evolution | |
JP2007308801A (ja) | ニッケル・コバルト・リン電気メッキの組成物及びその用途 | |
PL230575B1 (pl) | Sposob otrzymywania stopow ren-kobalt | |
PL230574B1 (pl) | Sposob otrzymywania stopow ren-kobalt | |
CA3006141A1 (en) | Compositionally modulated zinc-iron multilayered coatings | |
Wu et al. | Characterization of electroplated platinum–iridium alloys on the nickel-base single crystal superalloy | |
EP3498888A1 (en) | Electrode manufacturing method | |
PL230576B1 (pl) | Sposob otrzymywania stopow trojskladnikowych ren-kobalt- -molibden | |
PL229596B1 (pl) | Sposób otrzymywania stopów trójskładnikowych ren-kobalt-molibden | |
Gurbanova et al. | Electrodeposition of Ni-Mo alloys from ammonium electrolytes | |
JP2006213956A (ja) | カチオン交換膜を用いたFe−W合金の電気めっき装置と前記装置による連続めっき方法及び皮膜 | |
JP7211144B2 (ja) | 硫酸溶液の製造方法 | |
RU2458189C1 (ru) | Электролит для нанесения покрытий на электропроводящие и неэлектропроводящие материалы |