PL228723B1 - Urządzenie manipulacyjne do podnoszenia mas spoza osi pionowej toru podwieszonego - Google Patents

Urządzenie manipulacyjne do podnoszenia mas spoza osi pionowej toru podwieszonego

Info

Publication number
PL228723B1
PL228723B1 PL406848A PL40684814A PL228723B1 PL 228723 B1 PL228723 B1 PL 228723B1 PL 406848 A PL406848 A PL 406848A PL 40684814 A PL40684814 A PL 40684814A PL 228723 B1 PL228723 B1 PL 228723B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
stabilizing
lifting
lashings
suspended
vertical axis
Prior art date
Application number
PL406848A
Other languages
English (en)
Other versions
PL406848A1 (pl
Inventor
Kazimierz Poznański
Piotr Drągowski
Waldemar Hałas
Andrzej Gocek
Original Assignee
Fama Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Fama Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Fama Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL406848A priority Critical patent/PL228723B1/pl
Publication of PL406848A1 publication Critical patent/PL406848A1/pl
Publication of PL228723B1 publication Critical patent/PL228723B1/pl

Links

Landscapes

  • Load-Engaging Elements For Cranes (AREA)
  • Control And Safety Of Cranes (AREA)

Description

(12)OPIS PATENTOWY (i9)PL (n)228723 (13) B1 (51) Int.CI.
(21) Numer zgłoszenia: 406848 e66C 11/Q6 (200601)
B66C 1/14 (2006.01) E21F 13/02 (2006.01) (22) Data zgłoszenia: 14.01.2014
Urządzenie manipulacyjne do podnoszenia mas spoza osi pionowej toru podwieszonego (73) Uprawniony z patentu:
FAMA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ, Gniew, PL (43) Zgłoszenie ogłoszono:
20.07.2015 BUP 15/15 (45) O udzieleniu patentu ogłoszono:
30.04.2018 WUP 04/18 (72) Twórca(y) wynalazku:
KAZIMIERZ POZNAŃSKI, Gniew, PL PIOTR DRĄGOWSKI, Gniew, PL WALDEMAR HAŁAS, Smętowo Graniczne, PL ANDRZEJ GOCEK, Gniew, PL (74) Pełnomocnik:
rzecz, pat. Tadeusz Wilczarski co
CM rco
CM
CM
Q_
PL 228 723 B1
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie manipulacyjne do podnoszenia mas z poza osi pionowej toru podwieszonego, zwłaszcza w podziemnych wyrobiskach zakładów górniczych.
Podczas wykonywania prac transportowych zestawami transportowymi kolejek podwieszonych w podziemnych wyrobiskach zakładów górniczych często zdarza się, że materiały, zwłaszcza o dużych masach, które mają być przetransportowane znajdują się w pewnej odległości od osi pionowej toru jezdnego i zabudowanych na torze jezdnym urządzeń podnośnych. Konstrukcja toru jezdnego podwieszonego oraz konstrukcja większości urządzeń podnośnych zabudowanych na nim nie jest przystosowana do przenoszenia sił działających w poprzek toru jezdnego, które powstawałyby w sytuacji podciągania ładunku oddalonego od osi pionowej toru.
Znany jest również z opisu patentowego Nr 182 688 modułowy zestaw nośny do podnoszenia i przemieszczania mas towarowych podwieszonych na trasach kolejek szynowych, zwłaszcza w kopalniach. Zestaw składa się z toru jezdnego podwieszonego na zawiesiach, wózków jezdnych, belki nośnej, zawiesia hakowego. Zestaw charakteryzuje się tym, że odległość między wózkami jednego zestawu nośnego jest równa odległości pomiędzy zawiesiami podtrzymującymi belkę jezdną. Pomiędzy jednym zestawem nośnym a drugim zestawem nośnym umieszczony jest łącznik o długości, która umożliwia ustalenie wózka jednego z jednego zestawu nośnego oraz wózka jezdnego z drugiego zestawu nośnego pomiędzy zawiesiami podtrzymującymi tor jezdny.
Znany jest z opisu ochronnego wzoru użytkowego Nr 59 005 zestaw transportowy do podnoszenia i przemieszczania mas towarowych na trasach kolejek szynowych podwieszonych, zwłaszcza w kopalniach. Zestaw transportowy stanowi dwa zblokowane drągiem spinającym o zmiennej długości, wciągniki łańcuchowe ręczne zawieszone na szynie podwieszonej. Jeden z wciągników łańcuchowych ręcznych ma napęd jezdny służący do przemieszczania się zestawu wzdłuż podwieszonej szyny.
Znany jest ze zgłoszenia wynalazku polskiego Nr 355219 osprzęt transportowy, zwłaszcza do zestawów transportowych w podziemnych wyrobiskach górniczych składający się z belek nośnych, zawiesi hakowych, szekli, charakteryzujący się tym, że stanowi go układ belek transportowych poprzecznych z regulowanymi zawiesiami łańcuchowymi lub zaczepy nośne, do których ma zawieszone belki transportowe wzdłużne o regulowanych zawiesiach łańcuchowych umożliwiających równomierne obciążenie transportowanego urządzenia na zestawie transportowym.
Wzdłużna belka transportowa ma na końcach zespół jezdny z wyprowadzoną szeklą, zaś na swojej długości ma otwory z wyprofilowanymi gniazdami łańcuchowymi, do wprowadzania regulowanych zawiesi i szekli.
Końcówki wzdłużnej belki transportowej mają w dolnej części od spodu wzdłużne wybrania stanowiące tor jezdny.
Znany jest z opisu zgłoszonego wynalazku P - 327265 sposób przywieszania obudowy ścianowej do kolejki podwieszanej i zawiesie do przywieszania obudowy ścianowej do kolejki podwieszanej. Sposób przywieszenia obudowy ścianowej do kolejki podwieszanej polega na tym, że końce co najmniej jednej trawersy, podwieszonej na łańcuchu wciągarki wysoko obciążalnej belki transportowej, w które wyposażona jest kolejka podwieszana, łączy się łącznikami z końcami poprzeczki, o którą oparta jest przednia część stropnicy sekcji obudowy. Spągownicę sekcji obudowy łączy się co najmniej z jednym cięgnem sztywnym o regulowanej długości z hakiem wysoko obciążalnej belki transportowej, po czym sekcję podnosi się na żądaną wysokość. Zawiesie do transportu obudowy ścianowej kolejką podwieszaną zawiera dwie trawersy, podwieszone na hakach wysoko obciążalnych belek transportowych kolejki podwieszanej oraz ma co najmniej jedno sztywne cięgło, zakończone uchem, którym jest połączone z sekcją obudowy zmechanizowanej sworzniem, przechodzącym przez ucho i otwór technologiczny w spągownicy natomiast drugim końcem cięgło jest połączone z trawersą tylną. Zawiesie ma poprzeczkę, umieszczoną pod stropnicą, której łącznikami są połączone z końcami trawersy przedniej.
Znane jest z opisu zgłoszenia wynalazku P - 380504 zawiesie podciągu obudowy tymczasowej, które składa się z płaskiego jarzma, prętów hakowych i śruby dociskowej posiada stabilizator jarzma i/lub prowadniki podciągu, przy czym stabilizator jest umocowany obrotowo względem jarzma, a prowadnice podciągu sztywno względem podstawy gniazda. Śruba dociskowa jest mocowana obrotow o względem podstawy gniazda przy równoczesnym trwałym połączeniu tulei gwintowanej z płaskim jarzmem i wystaje na zewnątrz tulei na długość skoku (s). Alternatywnie, śruba dociskowa jest na trwale mocowana z podstawą gniazda, a tuleja gwintowana jest osadzona obrotowo względem
PL 228 723 B1 płaskiego jarzma i wystaje na zewnątrz śruby na długość skoku (s), równocześnie pręty hakowe zakończone są gwintem i nakrętkami do ustalenia położenia płaskiego jarzma względem kształtownika obudowy na odległość (L).
Znana jest z opisu zgłoszenia wynalazku P - 372668 trawersa do podnoszenia ładunków i sposób jej zastosowania, którą można połączyć od góry z zawiesiami linowymi i która wyposażona jest od dołu w środki do pobierania trawersy drugorzędnej. Trawersę można regulować między pozycją po złożeniu, w której jej wymiar poprzeczny jest równy wymiarowi poprzecznemu trawersy drugorzędnej, a pozycją po rozłożeniu. Elementy pobierające przystosowane są do pobierania pojedynczej trawersy drugorzędnej w pozycji po złożeniu oraz do pobierania dwóch sąsiadujących ze sobą trawers drugorzędnych w pozycji po rozłożeniu.
Istotą wynalazku jest urządzenie manipulacyjne do podnoszenia mas z poza osi pionowej toru podwieszonego, zwłaszcza w podziemnych wyrobiskach zakładów górniczych, składające się z wózka jezdnego posadowionego na torze podwieszonym, cięgna, odciągów stabilizacyjnych oraz wciągnika, charakteryzujące się tym, że wózek jezdny ma wyprowadzone podatne cięgno, na którym ma przytwierdzoną tarczę zaczepową, z której ma wyprowadzony co najmniej jeden, korzystnie poziomy odciąg stabilizujący, przy czym podatne cięgno ma na końcu wahliwie zamocowany wciągnik z cięgnem podnoszącym. Korzystnie ma dwa odciągi stabilizujące o kącie rozwarcia odpowiadającemu zakresowi pracy wciągnika po przeciwnej stronie odciągów stabilizujących. Odciągi stabilizujące mają regulowaną długość.
Wynalazek pozwala na podnoszenie mas znajdujących się w pewnej odległości od osi pionowej toru jezdnego i zabudowanych na torze jezdnym urządzeń podnośnych. Konstrukcja toru jezdnego podwieszonego oraz konstrukcja większości urządzeń podnośnych zabudowanych na nim nie jest przystosowana do przenoszenia sił działających w poprzek toru jezdnego, które powstawałyby w sytuacji podciągania ładunku oddalonego od osi pionowej toru. Zastosowanie urządzenia manipulacyjnego według wynalazku pozwala na przekierowanie sił poprzecznych na odciągi stabilizujące korzystnie usytuowane poziomo, zamocowane do obudów górniczych odciążając w ten sposób wózek jezdny i tor jezdny.
Przedmiot wynalazku uwidoczniono na rysunku, gdzie Fig. 1 przedstawia urządzenie w widoku od czoła, Fig. 2 przedstawia urządzenie w widoku z boku.
P r z y k ł a d I
W przykładzie wykonania urządzenie manipulacyjne do podnoszenia mas z poza osi pionowej toru podwieszonego w podziemnych wyrobiskach zakładów górniczych, składa się z wózka jezdnego 1 posadowionego na torze podwieszonym, cięgna 2, odciągów stabilizacyjnych 4 oraz wciągnika 5. Wózek jezdny 1 ma wyprowadzone podatne cięgno 2, na którym ma przytwierdzoną tarczę zaczepową 3, z której ma wyprowadzony poziomy odciąg stabilizujący 4, przy czym podatne cięgno (2) ma na końcu wahliwie zamocowany wciągnik 5 z cięgnem podnoszącym 6.
P r z y k ł a d II
W przykładzie wykonania urządzenie manipulacyjne do podnoszenia mas z poza osi pionowej toru podwieszonego w podziemnych wyrobiskach zakładów górniczych, składa się z wózka jezdnego 1 posadowionego na torze podwieszonym, cięgna 2, odciągów stabilizacyjnych 4 oraz wciągnika 5. Wózek jezdny 1 ma wyprowadzone podatne cięgno 2, na którym ma przytwierdzoną tarczę zaczepową 3, z której ma wyprowadzone dwa poziome odciągi stabilizujące 4 o kącie rozwarcia odpowiadającemu zakresowi pracy wciągnika 5 po przeciwnej stronie odciągów stabilizujących 4. Podatne cięgno 2 ma na końcu wahliwie zamocowany wciągnik 5 z cięgnem podnoszącym 6. Odciągi stabilizujące 4 mają regulowaną długość.

Claims (3)

1. Urządzenie manipulacyjne do podnoszenia mas z poza osi pionowej toru podwieszonego, zwłaszcza w podziemnych wyrobiskach zakładów górniczych, składające się z wózka jezdnego posadowionego na torze podwieszonym, cięgna, odciągów stabilizacyjnych oraz wciągnika, znamienne tym, że wózek jezdny (1) ma wyprowadzone podatne cięgno (2), na którym ma przytwierdzoną tarczę zaczepową (3), z której ma wyprowadzony co najmniej jeden, korzystnie poziomy odciąg stabilizujący (4), przy czym podatne cięgno (2) ma na końcu wahliwie zamocowany wciągnik (5) z cięgnem podnoszącym (6).
PL 228 723 Β1
2. Urządzenie manipulacyjne według zastrz. 1, znamienne tym, że ma korzystnie dwa odciągi stabilizujące (4) o kącie rozwarcia odpowiadającemu zakresowi pracy wciągnika (5) po przeciwnej stronie odciągów stabilizujących (4).
3. Urządzenie manipulacyjne według zastrz. 1, znamienne tym, że odciągi stabilizujące (4) mają regulowaną długość.
PL406848A 2014-01-14 2014-01-14 Urządzenie manipulacyjne do podnoszenia mas spoza osi pionowej toru podwieszonego PL228723B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL406848A PL228723B1 (pl) 2014-01-14 2014-01-14 Urządzenie manipulacyjne do podnoszenia mas spoza osi pionowej toru podwieszonego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL406848A PL228723B1 (pl) 2014-01-14 2014-01-14 Urządzenie manipulacyjne do podnoszenia mas spoza osi pionowej toru podwieszonego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL406848A1 PL406848A1 (pl) 2015-07-20
PL228723B1 true PL228723B1 (pl) 2018-04-30

Family

ID=53541403

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL406848A PL228723B1 (pl) 2014-01-14 2014-01-14 Urządzenie manipulacyjne do podnoszenia mas spoza osi pionowej toru podwieszonego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL228723B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL406848A1 (pl) 2015-07-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN112607616A (zh) 一种轻型抗摆提升器及其起重机构
US9453556B2 (en) Rope connecting support for use in crane vehicle when hoist rope is stretched
CN107344697A (zh) 缆索起吊装置
PL228723B1 (pl) Urządzenie manipulacyjne do podnoszenia mas spoza osi pionowej toru podwieszonego
CN110510500A (zh) 一种碳素棒料移筐专用吊具
US1838139A (en) Hoisting cradle
CN203201149U (zh) 一种电动提升出料平台
CN205369876U (zh) 一种盘扣式附着升降脚手架
CN105366576A (zh) 井下单轨吊
CN204980977U (zh) 用于煤矿井下运输的提升吊具
KR200407842Y1 (ko) 크레인용 보조걸이구
ES2335586T3 (es) Procedimiento para el montaje de un ascensor y sus carriles de guiado.
PL229107B1 (pl) Zestaw transportowy
RU2333880C1 (ru) Способ строповки грузов в горной выработке
US1626861A (en) Adjustable pulley-block hanger
RU2154600C1 (ru) Бортовое подъемное устройство преимущественно для тяжелого транспортного самолета ан-124-100
RU2380307C1 (ru) Устройство для транспортировки тяжеловесных грузов по лестничным пролетам
RU155974U1 (ru) Мобильное гидравлическое подъемное и транспортировочное устройство шахтной подвесной дороги
PL217319B1 (pl) Zawiesie transportowe do transportowania palet
JP7168932B2 (ja) ケーブルラック接続工法及びそれに使用する搬送装置
CN220432202U (zh) 一种煤矿井巷伸缩式单轨吊轨道机械安装装置
KR200342932Y1 (ko) 용접로봇 공급장치
CN209367672U (zh) 一种新型单轨吊起吊装置
CN110654973B (zh) 自动脱钩吊具
CN102205926B (zh) 无极钢丝绳牵引单轨吊用吊挂架