PL217319B1 - Zawiesie transportowe do transportowania palet - Google Patents

Zawiesie transportowe do transportowania palet

Info

Publication number
PL217319B1
PL217319B1 PL388856A PL38885609A PL217319B1 PL 217319 B1 PL217319 B1 PL 217319B1 PL 388856 A PL388856 A PL 388856A PL 38885609 A PL38885609 A PL 38885609A PL 217319 B1 PL217319 B1 PL 217319B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
sling
hangers
supporting beam
transport
suspended
Prior art date
Application number
PL388856A
Other languages
English (en)
Other versions
PL388856A1 (pl
Inventor
Kazimierz Poznański
Piotr Drągowski
Waldemar Hałas
Original Assignee
Fama Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Fama Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością filed Critical Fama Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority to PL388856A priority Critical patent/PL217319B1/pl
Publication of PL388856A1 publication Critical patent/PL388856A1/pl
Publication of PL217319B1 publication Critical patent/PL217319B1/pl

Links

Landscapes

  • Load-Engaging Elements For Cranes (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest zawiesie transportowe do transportowania palet, zwłaszcza technologicznych w podziemnych wyrobiskach górniczych.
Znane jest z opisu patentowego nr 167016 zawiesie cięgnowe, które charakteryzuje się tym, że wykonane jest z cięgna stalowej liny, które zostało ukształtowane w postaci śrubowej sprężyny z mocno spłaszczonymi i znacznie wydłużonymi zwojami. Oba końce cięgna są połączone z sąsiednimi zwojami przez zaciski, które z załamanych gońców zwoi formują pętle, a z części środkowych zwoi, pokrytych gumą, tworzą obszar roboczy podobny do wzmocnionej i elastycznej taśmy.
Znane jest z opisu patentowego nr 166193 zawiesie wielocięgnowe, które rozwiązuje zagadnienie przejmowania znacznego obciążenia za pomocą jednej liny przy jednoczesnym eliminowaniu przechyłu zawieszonego obiektu jak pomost wiszący. Zawiesie zawiera element nośny głowicy stanowiący trzpień, na którym w górnej części osadzona jest tuleja połączona z łubkami w środku wygiętymi, a dolna część łubek wspiera się na obrotowym pierścieniu osadzonym powyżej łożyska tocznego, spoczywającego na pierścieniu oporowym, podczas gdy trzpień od góry poprzeczny otwór sworzniem, połączony jest z dwoma płytami w kształcie zbliżonym do równoramiennego trójkąta, przy czym na dwóch górnych narożach płyty zaopatrzone są w kabłąki połączone sworzniami.
Znane jest z opisu patentowego nr 173471 zawiesie, które w celu nasunięcia go na głowicę podnoszącego sworznia umieszczonego osiowo w półkulistym wgłębieniu wykonanym w budowlanym betonowym elemencie, posiada korpus, który jest symetrycznie usytuowany w płaszczyźnie centralnej i ma kształt środkowego odcinka kuli, przy czym korpus wyposażony jest w mniej więcej promieniowo wystającą dźwignię przeznaczoną do obracania korpusu we wgłębieniu, przy czym wspomniana dźwignia posiada oporową powierzchnię, która opiera się mocno na powierzchni betonowego elementu w chwili podnoszenia tego ostatniego. Korpus posiada szczelinę w kształcie odwróconego T biegnącą na odcinku około 180 stopni wzdłuż kulistej powierzchni korpusu i przystosowaną do wprowadzania głowicy podnoszącego sworznia przez wycięcie, przez które można wprowadzić do szczeliny i wysunąć z niej głowicę sworznia. Centralna szczelina biegnąca w przybliżeniu wzdłuż średnicy korpusu łączy się ze szczeliną w kształcie odwróconego T, a przez szczelinę przechodzi sworzeń, usytuowany niecentrycznie w stosunku do oporowej powierzchni i umocowany w otworach korpusu. W centralnej szczelinie umieszczone jest i mocowane za pomocą sworznia końcowe ogniwo środków łączących w postaci łańcucha. Podczas podnoszenia betonowego elementu naciąg łańcucha wytworzy w korpusie moment obrotowy powodując, że oporowa powierzchnia dźwigni zostanie dociśnięta do powierzchni betonowego elementu tak, aby korpus nie mógł w sposób niezamierzony ulec obróceniu do położenia, w którym wycięcie znajduje się wokół głowicy podnoszącego sworznia przez co sworzeń ten będzie mógł być wyczepiony z zaczepowego urządzenia.
Znany jest z opisu zgłoszonego wynalazku P - 327265 sposób przywieszania obudowy ścianowej do kolejki podwieszanej i zawiesie do przywieszania obudowy ścianowej do kolejki podwieszanej. Sposób przywieszenia obudowy ścianowej do kolejki podwieszanej polega na tym, że końce co najmniej jednej trawersy, podwieszonej na łańcuchu wciągarki wysoko obciążalnej belki transportowej, w które wyposażona jest kolejka podwieszana, łączy się łącznikami z końcami poprzeczki, o którą oparta jest przednia część stropnicy sekcji obudowy. Spągownicę sekcji obudowy łączy się co najmniej z jednym cięgnem sztywnym o regulowanej długości z hakiem wysoko obciążalnej belki transportowej, po czym sekcję podnosi się na żądaną wysokość. Zawiesie do transportu obudowy ścianowej kolejką podwieszaną zawiera dwie trawersy, podwieszone na hakach wysoko obciążalnych belek transportowych kolejki podwieszanej oraz ma co najmniej jedno sztywne cięgło, zakończone uchem, którym jest połączone z sekcją obudowy zmechanizowanej sworzniem, przechodzącym przez ucho i otwór technologiczny w spągownicy natomiast drugim końcem cięgło jest połączone z trawersą tylną. Zawiesie ma poprzeczkę, umieszczoną pod stropnicą, której łącznikami są połączone z końcami trawersy przedniej.
Znane jest z opisu patentowego nr 198710 przegubowe zawiesie do łączenia środków odstawy urobku, zwłaszcza do łączenia samojezdnej maszyny ładującej lub/i urabiającej z przenośnikiem odstawczym. Zawiesie składa się z uchwytu, w którym na osi osadzone jest ramię zaopatrzone w wysuwany człon (4) zawierający na swym końcu gniazdo, w którym osadzony jest kulisty sworzeń, przy czym uchwyt dodatkowo połączony jest z ramieniem za pośrednictwem pierwszego siłownika, zaś ramię z członem za pośrednictwem drugiego siłownika.
PL 217 319 B1
Znane jest z opisu patentowego nr 200477 zawiesie transportera łańcuchowego, szczególnie dla transporterów o małych promieniach skrętu, które charakteryzuje się tym, że zawiera dwa zaczepy hakowe i widełkowe lub oczkowe połączone płaskim łącznikiem sprężynowym, przy czym zaczepy hakowe z jednej strony podczepione są do łańcucha transportera, zaś z drugiej tworzą połączenie sworzniowe, w którym zaczep widełkowy obejmuje zaczep oczkowy.
Znane jest z opisu zgłoszenia wynalazku P 380504 zawiesie podciągu obudowy tymczasowej, które składa się z płaskiego jarzma, prętów hakowych i śruby dociskowej posiada stabilizator jarzma i)lub prowadniki podciągu, przy czym stabilizator jest umocowany obrotowo względem jarzma, a prowadnice podciągu sztywno względem podstawy gniazda. Śruba dociskowa jest mocowana obrotowo względem podstawy gniazda przy równoczesnym trwałym połączeniu tulei gwintowanej z płaskim jarzmem i wystaje na zewnątrz tulei na długość skoku (s). Alternatywnie, śruba dociskowa jest na trwale mocowana z podstawą gniazda, a tuleja gwintowana jest osadzona obrotowo względem płaskiego jarzma i wystaje na zewnątrz śruby na długość skoku (s), równocześnie pręty hakowe zakończone są gwintem i nakrętkami do ustalenia położenia płaskiego jarzma względem kształtownika obudowy na odległość (L).
Znana jest z opisu patentowego nr 180932 trawersa, zwłaszcza do zawieszania ciężarów na stalowej obudowie chodnika kopalnianego. Trawersa charakteryzuje się tym, że zarys wewnętrzny jarzma w kształcie siodełka z płaskimi ramionami leżącymi w osi podłużnej trawersy, tworzą płaszczyzny ukształtowane w ten sposób, że dno jarzma stanowi płaszczyzna równoległa do osi poziomej trawersy, przechodząca lukiem w płaszczyznę nachyloną pod kątem ostrym do osi poziomej trawersy, która przechodzi łukiem w płaszczyznę nachyloną pod kątem ostrym do osi pionowej trawersy. Na płaszczyznach znajdują się garbki ułożone w dwóch rzędach. Sposób polega na tym, że nagrzany do temperatury 1100°C kęs, płaszczy się w pierwszym wykroju matrycy, po czym gnie się w drugim wykroju matrycy, a następnie kuje się na gotowo w trzecim wykroju matrycy. Odkuwkę okrawa się na prasie, dziuruje otwory, śrutuje, normalizuje i wierci otwory w zagiętych ramionach odkuwki.
Znana jest z opisu patentowego nr 192184 trawersa nośna szynowej kolei podwieszonej. Trawersa ma przelotowe uchwyty łańcuchowe przyspawane do belki nośnej, w których są luźno umieszczone specjalne wkładki redukcyjne. Wkładka redukcyjna, wykonana w postaci płaskiego krążka, posiada na jednej powierzchni czołowej zaokrąglony rowek podporowy zagłębiony półkoliście wzdłuż osi krążka. Ponadto wkładka jest nacięta promieniowo szczeliną poprzeczną do rowka podporowego. Łańcuch zawiesia łańcuchowego przechodzi przez otwór wykonany w obu półkach uchwytu, a jedno z jego ogniw, wybrane ze względu na wymaganą długość zawiesia, jest podtrzymywane przez rowek wkładki, natomiast ogniwo sąsiednie jest obejmowane bokami szczeliny.
Znana jest z opisu zgłoszenia wynalazku P - 372668 trawersa do podnoszenia ładunków i sposób jej zastosowania, którą można połączyć od góry z zawiesiami linowymi i która wyposażona jest od dołu w środki do pobierania trawersy drugorzędnej. Trawersę można regulować między pozycją po złożeniu, w której jej wymiar poprzeczny jest równy wymiarowi poprzecznemu trawersy drugorzędnej, a pozycją po rozłożeniu. Elementy pobierające przystosowane są do pobierania pojedynczej trawersy drugorzędnej w pozycji po złożeniu oraz do pobierania dwóch sąsiadujących ze sobą trawers drugorzędnych w pozycji po rozłożeniu.
Istotą wynalazku jest zawiesie transportowe do technologicznego transportowania ładunków na paletach, zwłaszcza w podziemnych wyrobiskach górniczych składający się z belki nośnej, zawiesi hakowych i wieszaków, charakteryzujące się tym. że belka nośna ma rozmieszczone sworznie korzystnie w równych odległościach od siebie, na których ma zawieszone wieszaki z zawiesiami hakowymi o regulowanej długości łańcuchów, przy czym wieszaki mają ograniczniki wychyłu ograniczające stopień swobody wieszaków względem osi wzdłużnej belki nośnej.
Przedmiot wynalazku uwidoczniono na rysunku gdzie fig. 1, przedstawia zestaw zawiesi w widoku z boku, fig. 2, przedstawia zawiesie w widoku od czoła.
P r z y k ł a d w y k o n a n i a
Zawiesie transportowe do technologicznego transportowania ładunków na paletach w podziemnych wyrobiskach górniczych składające się z belki nośnej 1, zawiesi hakowych 4 i wieszaków 3. Belka nośna 1 ma rozmieszczone sworznie 2 w równych odległościach od siebie, na których ma zawieszone wieszaki 3 z zawiesiami hakowymi 4 o regulowanej długości łańcuchów, przy czym wieszaki 3 mają ograniczniki wychyłu 5 i 6 ograniczające stopień swobody wieszaków 3 względem osi wzdłużnej belki nośnej 1.

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    Zawiesie transportowe do technologicznego transportowania ładunków na paletach, zwłaszcza w podziemnych wyrobiskach górniczych składający się z belki nośnej, zawiesi hakowych i wieszaków, znamienne tym, że belka nośna (1) ma rozmieszczone sworznie (2) korzystnie w równych odległościach od siebie, na których ma zawieszone wieszaki (3) z zawiesiami hakowymi (4) o regulowanej długości łańcuchów, przy czym wieszaki (3) mają ograniczniki wychyłu (5) i (6) ograniczające stopień swobody wieszaków (3) względem osi wzdłużnej belki nośnej (1).
PL388856A 2009-08-21 2009-08-21 Zawiesie transportowe do transportowania palet PL217319B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL388856A PL217319B1 (pl) 2009-08-21 2009-08-21 Zawiesie transportowe do transportowania palet

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL388856A PL217319B1 (pl) 2009-08-21 2009-08-21 Zawiesie transportowe do transportowania palet

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL388856A1 PL388856A1 (pl) 2011-02-28
PL217319B1 true PL217319B1 (pl) 2014-07-31

Family

ID=43798134

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL388856A PL217319B1 (pl) 2009-08-21 2009-08-21 Zawiesie transportowe do transportowania palet

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL217319B1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN111673872A (zh) * 2020-06-12 2020-09-18 河南凯煌模板有限公司 一种预制钢桩柱施工方法及其辅助系统

Also Published As

Publication number Publication date
PL388856A1 (pl) 2011-02-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9132999B2 (en) Method of connecting crane suspension assembly sections together and frame mounted assembly used therefore
CN101891121B (zh) 起重机的后拉索展开器
EP3097046B1 (en) System and method for connecting a crane suspension assembly to a support column
BRPI0905403A2 (pt) sistema de estrutura de tambor para guindastes
US6663065B1 (en) Portable boom
GB2524751A (en) Chain stopper
CN107073476A (zh) 带有可拆卸的悬挂组件的移动式散装材料处理机器
CN108046125A (zh) 用于回风巷综采设备维护件的起吊运输装置
CN1741960B (zh) 一种链条联结部件
PL217319B1 (pl) Zawiesie transportowe do transportowania palet
PL217318B1 (pl) Zawiesie transportowe do transportowania ładunków o wydłużonych gabarytach
AU771157B2 (en) Hoist arrangement for a dragline rigging
CN212174229U (zh) 一种能够调整重物倾斜角度的吊具
CN110510500A (zh) 一种碳素棒料移筐专用吊具
CN115776968A (zh) 用于自升式起重机的延伸轭、具有延伸轭的自升式风力涡轮机起重机以及延伸轭的用途
EP0089342A1 (en) LIFTING FORK.
CN201254425Y (zh) 捆扎类工字钢组合吊卡具
ES2901691T3 (es) Dispositivo de elevación portátil
RU2333880C1 (ru) Способ строповки грузов в горной выработке
CN108622788B (zh) 一种用于吊运伤辊和断裂辊的吊具
CN101012042A (zh) 一种吊具
PL63006Y1 (pl) Zawiesie transportowe
PL228723B1 (pl) Urządzenie manipulacyjne do podnoszenia mas spoza osi pionowej toru podwieszonego
CN215160364U (zh) 一种风动单轨吊卸物料的装置
US9388021B2 (en) Attachment means and apparatus comprising such an attachment means for lifting heavy loads