PL228374B1 - Sposób separacji platyny, złota i palladu z roztworów wodnych zawierajacych jony chlorkowe - Google Patents

Sposób separacji platyny, złota i palladu z roztworów wodnych zawierajacych jony chlorkowe

Info

Publication number
PL228374B1
PL228374B1 PL401391A PL40139112A PL228374B1 PL 228374 B1 PL228374 B1 PL 228374B1 PL 401391 A PL401391 A PL 401391A PL 40139112 A PL40139112 A PL 40139112A PL 228374 B1 PL228374 B1 PL 228374B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
palladium
gold
platinum
ions
solution
Prior art date
Application number
PL401391A
Other languages
English (en)
Other versions
PL401391A1 (pl
Inventor
Marek Wojnicki
Krzysztof Fitzner
Krzysztof Pacławski
Magdalena Luty-Błocho
Original Assignee
Akademia Gorniczo Hutnicza Im Stanislawa Staszica W Krakowie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Akademia Gorniczo Hutnicza Im Stanislawa Staszica W Krakowie filed Critical Akademia Gorniczo Hutnicza Im Stanislawa Staszica W Krakowie
Priority to PL401391A priority Critical patent/PL228374B1/pl
Publication of PL401391A1 publication Critical patent/PL401391A1/pl
Publication of PL228374B1 publication Critical patent/PL228374B1/pl

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P10/00Technologies related to metal processing
    • Y02P10/20Recycling

Landscapes

  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)

Abstract

Przedmiotem wynalazku jest proces separacji platyny, palladu i złota z wodnych roztworów chlorkowych, który charakteryzuje się tym, że wykorzystuje się efekt adsorpcji jonów tych metali szlachetnych z chlorkowych roztworów wodnych na węglu aktywnym z równoczesną redukcją niektórych z nich polegającą na utworzeniu fazy stałej metalu na powierzchni węgla. Szybkości poszczególnych etapów w tych procesach zależą od temperatury roztworu, stężenia początkowego jonów metali, ilości dodanego węgla aktywnego, szybkości mieszania oraz pH roztworu.

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób separacji platyny, złota i palladu z roztworów wodnych zawierających jony chlorkowe znajdujący zastosowanie w recyklingu tych metali jak również w procesach hydrometalurgicznych gdzie istnieje konieczność odzyskiwania tyc h metali z roztworów wodnych, chlorkowych a następnie ich rozdzielania.
Wśród wielu stosowanych metod odzysku metali szlachetnych, w szczególności złota, platyny i palladu, dominują metody hydrometalurgiczne, opierające się głównie na operacjach ługowania i strącania tych metali. Selektywna separacji tych metali może się odbywać, m.in. metodami redukcji jonów metali, wytracania soli metali sorpcji na wymieniaczach jonowych, adsorpcji na różnego rodzaju sorbentach, itp. Przykładem nierozwiązanych problemów separacji może być technologia obecnie stosowana w KGHM Polska Miedź SA, w której odzysk i częściowy rozdział metali prowadzony jest w wyniku selektywnej redukcji chlorkowych jonów kompleksowych złota(lll) do złota metalicznego, oraz współstrącania metalicznej platyny i palladu. Jako produkty końcowe otrzymuje się złoto o wysokiej czystości oraz mieszaninę platyny i palladu (1). W wyniku zastosowanej metody pozostaje problem rozdziału platyny od palladu.
Znany jest z polskiego opisu patentowego PL 201400 spo sób wydzielania złota i platynowców z surowców o różnych zawartościach tych metali, w którym surowce roztwarza się w mieszaninie HCI i utleniaczy i dodaje do otrzymanego roztworu, zawierającego chlorkowe kompleksy złota, platyny, palladu i rodu, znanego selektywnego ekstrahenta złota, następnie rozdziela się fazy, z ekstraktu redukuje się Au a do rafinatu dodaje się chlorku amonu, otrzymując chloroplatynian amonu z którego otrzymuje się platynę, z kolei z roztworu otrzymanego po odfiltrowaniu chloroplatynianu amonu uzyskuje się osad wodorotlenków, głównie rodu i roztwór zawierający pallad, po czym z tego roztworu wydziela się pallad, natomiast z osadów wodorotlenków uzyskuje się rod. Wynalazek charakteryzuje się tym, że z powstających na wszystkich etapach rozdziału i rafinacji metali odpadowych roztworów porafinacyjnych i poredukcyjnych zawierających metale szlachetne o stężeniu łącznie poniżej 5 g/dm3, wydziela się metale szlachetne na drodze sorpcji na jonicie, korzystnie na anionicie w formie polistyrenu usieciowanego grupami tiomocznikowymi, następnie nasycony metalami szlachetnymi jonit spala się, a pozostałość po spaleniu jonitu, stanowią bogaty koncentrat metali szlachetnych, zawraca się do etapu roztwarzania surowca.
Z opisu międzynarodowego patentu WO 03/091463 znany jest sposób odzyskiwania złota w związku z hydrometalurgiczną produkcją miedzi z pozostałości lub półproduktu zawierających siarkę i żelazo wytworzone przez ługowanie surowca miedzi. Odzyskiwanie zarówno miedzi jak i złota ma miejsce w środowisku chlorków. Złoto zawarte w pozostałościach lub półprodukcie ługuje się przy użyciu dwuwartościowej miedzi i tlenu w roztworze chlorku miedzi (II) chlorku sodowego w warunkach, w których wartość potencjału oksydacyjno-redukcyjnego wynosi maksymalnie 650 mV a wartość pH co najmniej 1. Żelazo i siarka zawarte w pozostałościach pozostają w przeważającej części nie rozpuszczone.
Z literatury znany jest proces usuwania jonów chlorkowych platyny(IV) z roztworów wodnych przy użyciu aktywowanych włókien węglowych. W badaniach zastosowali oni włókna węglowe aktywowane parą wodną, kwasem fosforowym oraz chlorkiem cynku. Wyniki badań wykazały że aktywowane włókna węglowe mogą znaleźć zastosowanie w procesach usuwania jonów Pt(IV) z roztworów wodnych. Wydajność tego procesu może przekraczać 200 mg/g. Wykazano, że około 75% zaadsorbowanych jonów Pt(IV) zostaje zredukowana a pozostałe 25% występuje w postaci Pt(ll) lub Pt(IV).
Również znany jest mechanizm adsorpcji i redukcji chlorkowych jonów kompleksowych palladu(ll) na powierzchni węgla, gdzie część kompleksu chlorkowego palladu jest adsorbowana w postaci PdCI2/C, natomiast znacząca część ulega redukcji tworząc materiał kompozytowy Pd/C.
Adsorpcja PdCl2 na węglu obejmuje cały obszar węgla, natomiast redukcja następuje głównie na powierzchni zewnętrznej węgla.
W publikacji Journal of Analytical Chemistry, Vol. 56, No.2, 2001, pp.137-139, Ageeva i współpracownicy przedstawili wyniki badań dotyczące procesu adsorpcji kompleksów chlorkowych złota(lll), platyny(IV) i palladu(ll) z roztworów wodnych naświetlanych promieniowaniem UV. Badali oni kinetykę jak również mechanizm tego procesu. Autorzy przedstawili optymalne warunki stężeniowe dla usuwania jonów Pt, Pd, Au z wysoką wydajnością odpowiednio 0.996, 0.989, 0.99 8. Według autorów optymalna masa węgla to 0.3 g/10 ml roztworu zwierającego 4.37x10-4M palladu
PL 228 374 Β1 i 2.6x10'5M platyny. Zalecane według autorów pH roztworu to przedział od 1-3 natomiast czas naświetlania roztworu to około 25 min.
Znany jest proces usuwania jonów złota(lll) z roztworów wodnych przy użyciu węgla aktywnego z opracowania Pacławski i Wojnicki (2009)): Arch Metali Mater 54(3): 560-853. W pracy tej wykazano, że istnieje silny wpływ stężenia początkowego jonów złota(lll), szybkości mieszania oraz temperatury na szybkość badanego procesu. W wyniku adsorpcji jonów złota(lll) oraz ich redukcji otrzymano metaliczną fazę złota na powierzchni węgla aktywnego. Badania wykazały możliwość wydajnego odzysku (ok. 99%) złota z wodnych roztworów chlorkowych tą metodą.
Sposób separacji platyny, palladu i złota z roztworów wodnych zawierających jony chlorkowe przy użyciu adsorbenta w postaci węgla aktywnego, według wynalazku charakteryzuje się tym, że do wodnego roztworu chlorkowego o stężeniu jonów Cl· w zakresie 0,1-1,0 mol/dm3, zawierającego jony palladu Pd(ll) oraz platyny Pt(IV) i/lub złota Au(lll) dodaje się węgiel aktywny w ilości 1 g na 25 mg palladu oraz platyny i/lub złota, a po adsorpcji jonów palladu Pd (II) oraz platyny Pt(IV) i/lub złota Au(lll) na powierzchni węgla aktywnego, roztwór zawierający jony palladu Pd(ll) filtruje się w celu oddzielenia węgla aktywnego, na którego powierzchni zostały zaadsorbowane jony palladu Pd(II) oraz jony platyny Pt(IV) i/lub złota Au(lll). Oddzielony węgiel aktywny przepłukuje się kwasem solnym o stężeniu nie niższym niż 1%, co powoduje selektywną desorpcję jonów palladu Pd(ll), które przechodzą do roztworu, z którego są odzyskiwane znanymi metodami, natomiast utworzone na powierzchni węgla aktywnego platynę i złoto poddaje się dalszej obróbce, korzystnie topieniu.
Kompleks chlorkowy palladu(ll) jest adsorbowany na powierzchni węgla aktywnego, prawdopodobnie z utworzeniem słabego wiązania typu n. Wiązanie to może zostać zerwane w wyniku zmiany pH roztworu co skutkuje desorpcją zaadsorbowanych jonów palladu(ll). W tych samych warunkach jony złota(lll) i platyny(IV) adsorbują się na powierzchni i częściowo ulegają redukcji odpowiednio do złota (w 90%) i platyny (w 70%) pozostając zarówno w formie jonowej jak też metalicznej na powierzchni węgla aktywnego (zmiana pH roztworu nie powoduje desorpcji jonów złota(lll) i platyny(IV)).
Jedną z propozycji przeprowadzenia takiej separacji (rozdziału palladu od złota i platyny) może być selektywna adsorpcja chlorkowych kompleksów złota(lll) i platyny(IV) w obecności palladu(ll) na węglu aktywnym. Wynalazek przedstawia schematycznie przebieg procesu separacji metali szlachetnych w układach: złoto(lll)-pallad(ll) platyna(IV)-pallad(ll) oraz złoto(lll)-platyna(lV)pallad(ll). Szybkości poszczególnych etapów w tych procesach zależą od temperatury roztworu, stężenia początkowego jonów metali, ilości dodanego węgla aktywnego, szybkości mieszania oraz pH roztworu.
Przykład 1
Poniżej przedstawiony został proces rozdziału złota i palladu z wodnych roztworów chlorkowych o stężeniu Cl· w granicach od 0.1 do 1 mol/dm3.
Do roztworu zawierającego chlorkowe jony kompleksowe tych metali węgiel aktywny w ilości około 1 g/25 mg złota i palladu. Po osiągnięciu stanu równowagi adsorpcji jonów Pd(ll) lub obniżeniu stężenia jonów złota(lll) do zadawalająco niskiego poziomu, roztwór filtruje się w celu usunięcia węgla aktywnego. Otrzymany roztwór zawiera jony palladu(ll) i może być poddany dalszej obróbce znanymi metodami w celu odzysku tego metalu. Otrzymany adsorbent, wzbogacony
PL 228 374 Β1 w złoto i pallad(ll) przepłukuje się kwasem solnym o stężeniu nie niższym niż 1%. W wyniku płukania oraz zmiany pH, jony palladu(ll) ulegają desorpcji i przechodzą do roztworu, natomiast złoto pozostaje na powierzchni adsorbentu w formie metalicznej, gotowej do dalszej przeróbki, np. topienia.
Przykład 2
Następnie przedstawiono schemat procesu rozdziału platyny i palladu z wodnych roztworów chlorkowych o stężeniu Cl· od 0.1 do 1 mol/dm3.
Do roztworu zawierającego chlorkowe jony kompleksowe tych metali wprowadza się sorbent (węgiel aktywny) w ilości około 1 g/25 mg platyny i palladu. Po osiągnięciu stanu równowagi adsorpcji lub obniżeniu stężenia jonów platyny(IV) do poziomu zadawalająco niskiego poziomu, roztwór filtruje się w celu usunięcia węgla aktywnego. Roztwór po filtracji zawiera jony palladu(ll) i może być poddany dalszej obróbce w celu odzysku tego metalu znanymi metodami. Otrzymany adsorbent, wzbogacony w metaliczną platynę i pallad(II) przepłukuje się kwasem solnym o stężeniu minimum 1%. W wyniku płukania oraz zmiany pH, jony palladu(ll) ulegają desorpcji i przechodzą do roztworu, natomiast platyna pozostaje na powierzchni węgla w formie metalicznej i Pt(ll), Pt(IV), gotowej do dalszej przeróbki, np. topienia.
Przykład 3
Schemat procesu rozdziału palladu od złota i platyny z wodnych roztworów chlorkowych o stężeniu Cl· w zakresie od 0.1 do 1 mol/dm3 został przedstawiony poniżej.
Do roztworu wodnego zawierającego chlorkowe jony kompleksowe tych metal i wprowadza się adsorbent (węgiel aktywny) w ilości około 1 g/25 mg platyny, palladu i złota. Po osiągnięciu stanu równowagi adsorpcji i obniżeniu stężenia jonów platyny(IV) i złota(lll) w roztworze do odpowiednio niskiego, roztwór filtruje się w celu usunięcia węgla aktywnego. Otrzymany po filtracji roztwór zawiera jony palladu(ll) i może być poddany dalszej obróbce w celu odzysku tego metalu znanymi metodami. Wzbogacony w złoto, platynę i jony palladu(ll) węgiel aktywny przepłukuje się kwasem solnym o stężeniu minimum 1%. W wyniku płukania i zmiany pH, jony palladu(ll) ulegają desorpcji i przechodzą do roztworu, natomiast złoto i platyna pozostaje na powierzchni adsorbentu.

Claims (1)

1. Sposób separacji platyny, palladu i złota z roztworów wodnych zawierających jony chlorkowe przy użyciu adsorbenta w postaci węgla aktywnego, znamienny tym, że do wodnego roztworu chlorkowego o stężeniu jonów Cl- w zakresie 0,1-1,0 mol/dm3, zawierającego jony palladu Pd(ll) oraz platyny Pt(IV) i/lub złota Au(lll) dodaje się węgiel aktywny w ilości 1 g na 25 mg palladu oraz platyny i/lub złota, a po adsorpcji jonów palladu Pd (II) oraz platyny Pt(lV) i/lub złota Au(III) na powierzchni węgla aktywnego, roztwór zawierający jony palladu Pd(ll) filtruje się w celu oddzielenia węgla aktywnego, na którego powierzchni zostały zaadsorbowane jony palladu Pd(ll) oraz jony platyny Pt(IV) i/lub złota Au(lll), po czym oddzielony węgiel aktywny przepłukuje się kwasem solnym o stężeniu nie niższym niż 1%, co powoduje selektywną desorpcję jonów palladu Pd(Il), które przechodzą do roztworu, z którego są odzyskiwane znanymi metodami, natomiast utworzone na powierzchni węgla aktywnego platynę i złoto poddaje się dalszej obróbce, korzystnie topieniu.
PL401391A 2012-10-29 2012-10-29 Sposób separacji platyny, złota i palladu z roztworów wodnych zawierajacych jony chlorkowe PL228374B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL401391A PL228374B1 (pl) 2012-10-29 2012-10-29 Sposób separacji platyny, złota i palladu z roztworów wodnych zawierajacych jony chlorkowe

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL401391A PL228374B1 (pl) 2012-10-29 2012-10-29 Sposób separacji platyny, złota i palladu z roztworów wodnych zawierajacych jony chlorkowe

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL401391A1 PL401391A1 (pl) 2013-09-02
PL228374B1 true PL228374B1 (pl) 2018-03-30

Family

ID=49036233

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL401391A PL228374B1 (pl) 2012-10-29 2012-10-29 Sposób separacji platyny, złota i palladu z roztworów wodnych zawierajacych jony chlorkowe

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL228374B1 (pl)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN114302973A (zh) * 2019-08-28 2022-04-08 安杰伊·切丘尔斯基 在水环境中通过粘附现象从天然矿石中分离有价矿物、贵金属、稀土金属、宝石和亚宝石的颗粒的方法
EP4249614A1 (en) 2022-03-25 2023-09-27 Akademia Gorniczo-Hutnicza im. Stanislawa Staszica w Krakowie A method of recovering pt,pd,rh,au from highly diluted aqueous solutions and a system for recovering pt,pd,rh,au from higly diluted aqueous solutions

Cited By (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN114302973A (zh) * 2019-08-28 2022-04-08 安杰伊·切丘尔斯基 在水环境中通过粘附现象从天然矿石中分离有价矿物、贵金属、稀土金属、宝石和亚宝石的颗粒的方法
US20220266260A1 (en) * 2019-08-28 2022-08-25 Andrzej CIECHULSKI Method of separating grains of valuable minerals, precious metals, rare-earth metals, precious and semi-precious stones from natural ores in the aquatic environment by means of the phenomenon of adhesion.
US11623225B2 (en) 2019-08-28 2023-04-11 Andrzej CIECHULSKI Method of separating grains of valuable minerals, precious metals, rare-earth metals, precious and semi-precious stones from natural ores in the aquatic environment by means of the phenomenon of adhesion
EP4249614A1 (en) 2022-03-25 2023-09-27 Akademia Gorniczo-Hutnicza im. Stanislawa Staszica w Krakowie A method of recovering pt,pd,rh,au from highly diluted aqueous solutions and a system for recovering pt,pd,rh,au from higly diluted aqueous solutions

Also Published As

Publication number Publication date
PL401391A1 (pl) 2013-09-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN100420761C (zh) 一种从钼精矿焙烧烟道灰及淋洗液中提取铼的方法
CN102899485A (zh) 树脂矿浆法从含钪物料中提取钪的方法
CN104651615A (zh) 一种从废料中回收银和钯的方法
JP5403224B2 (ja) ビスマスの回収方法
JP6038279B2 (ja) 金及び銀の溶離方法及びそれを用いた金及び銀の回収方法
JP2019173063A (ja) 水溶液からのニッケルとコバルトの回収方法
CN102021333B (zh) 一种利用功能化介孔分子筛从金矿石中提纯贵金属的方法
CN103397197B (zh) 一种从含金氰化贵液中提取金的方法
PL228374B1 (pl) Sposób separacji platyny, złota i palladu z roztworów wodnych zawierajacych jony chlorkowe
US20150259765A1 (en) Closed loop method for gold and silver extraction by halogens
RU2443791C1 (ru) Способ кондиционирования цианидсодержащих оборотных растворов переработки золотомедистых руд с извлечением золота и меди и регенерацией цианида
CN103667706B (zh) 一种金铂合金废料中金的分离提纯方法
JP4916305B2 (ja) 白金族金属の回収
JP3975901B2 (ja) イリジウムの分離精製方法
JP7486021B2 (ja) カドミウム水酸化物の製造方法
JP7400443B2 (ja) 白金族元素の相互分離方法
WO2015135053A1 (en) An improved closed loop method for gold and silver extraction by halogens
JP4124071B2 (ja) 塩化ニッケル水溶液の精製方法
JP6933151B2 (ja) 銅電解スライムからのセレンの回収方法
JP2018070927A (ja) ビスマスの回収方法
PL237876B1 (pl) Sposób odzysku złota z materiałów odpadowych
JP2011195935A (ja) 白金族元素の分離回収方法
Muhtadi Metal extraction (recovery systems)
WO2015102867A1 (en) Process for dissolving or extracting at least one precious metal from a source material containing the same
JPS6056031A (ja) GeおよびGa,In微量含有物質からのGeおよびGa,Inの回収法