PL228113B1 - Przegub bezstopniowy, zwłaszcza do mebli tapicerowanych - Google Patents

Przegub bezstopniowy, zwłaszcza do mebli tapicerowanych

Info

Publication number
PL228113B1
PL228113B1 PL408912A PL40891214A PL228113B1 PL 228113 B1 PL228113 B1 PL 228113B1 PL 408912 A PL408912 A PL 408912A PL 40891214 A PL40891214 A PL 40891214A PL 228113 B1 PL228113 B1 PL 228113B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
clamp
sleeve
arm
joint
fixed arm
Prior art date
Application number
PL408912A
Other languages
English (en)
Other versions
PL408912A1 (pl
Inventor
Szymon Wolnik
Tomasz Baranowski
Piotr Stanisław Szczepkowski
Original Assignee
Stalmot & Wolmet Społka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Stalmot & Wolmet Społka Akcyjna filed Critical Stalmot & Wolmet Społka Akcyjna
Priority to PL408912A priority Critical patent/PL228113B1/pl
Priority to PCT/PL2015/000025 priority patent/WO2016010444A1/en
Priority to EP15712703.6A priority patent/EP3169192A1/en
Publication of PL408912A1 publication Critical patent/PL408912A1/pl
Publication of PL228113B1 publication Critical patent/PL228113B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47CCHAIRS; SOFAS; BEDS
    • A47C1/00Chairs adapted for special purposes
    • A47C1/02Reclining or easy chairs
    • A47C1/022Reclining or easy chairs having independently-adjustable supporting parts
    • A47C1/024Reclining or easy chairs having independently-adjustable supporting parts the parts, being the back-rest, or the back-rest and seat unit, having adjustable and lockable inclination
    • A47C1/027Reclining or easy chairs having independently-adjustable supporting parts the parts, being the back-rest, or the back-rest and seat unit, having adjustable and lockable inclination by means of clamps or friction locking members
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16CSHAFTS; FLEXIBLE SHAFTS; ELEMENTS OR CRANKSHAFT MECHANISMS; ROTARY BODIES OTHER THAN GEARING ELEMENTS; BEARINGS
    • F16C11/00Pivots; Pivotal connections
    • F16C11/04Pivotal connections
    • F16C11/10Arrangements for locking
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16CSHAFTS; FLEXIBLE SHAFTS; ELEMENTS OR CRANKSHAFT MECHANISMS; ROTARY BODIES OTHER THAN GEARING ELEMENTS; BEARINGS
    • F16C2314/00Personal or domestic articles, e.g. household appliances such as washing machines, dryers
    • F16C2314/70Furniture

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Hinges (AREA)
  • Chairs For Special Purposes, Such As Reclining Chairs (AREA)
  • Supports Or Holders For Household Use (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest przegub bezstopniowy, zwłaszcza do mebli tapicerowanych, przeznaczony do blokowania położenia ruchomego elementu mebla w dowolnej pozycji. Wynalazek ma szczególnie zastosowanie do regulowania położenia zagłówków, podłokietników, podnóżków i oparć w krzesłach, fotelach, sofach, łóżkach. Ponadto wynalazek może mieć także zastosowanie w innych typach mebli, np. do pokryw i drzwi szafek kuchennych i łazienkowych. Wynalazek może być wykorzystany również w przemyśle motoryzacyjnym, maszynowym, artykułach gospodarstwa domowego itp.
Znane są przeguby meblowe stosowane do zablokowania położenia ruchomego elementu mebla, np. zagłówka lub podłokietnika, po jego ustawieniu w wymaganej dla użytkownika pozycji.
Znany przegub zbudowany jest z ramienia stałego przymocowanego do nieruchomego elementu mebla oraz ramienia ruchomego połączonego z ruchomym elementem mebla takim jak zagłówek lub podłokietnik. Ramiona te połączone są ze sobą obrotowo za pomocą sworznia. W obrębie tego połączenia znajduje się mechanizm zapadkowy utworzony z zębów znajdujących się na zakończeniu jednego ramienia współpracujących z zapadką połączoną z drugim ramieniem.
Znany przegub umożliwia zablokowanie położenia ruchomego elementu mebla w co najmniej kilku ustalonych położeniach przy skokowym podnoszeniu i opuszczaniu tego elementu. Po zajęciu właściwej pozycji przez element ruchomy następuje jego zablokowanie poprzez zadziałanie zapadki. Kąt położenia elementu ruchomego mebla wyznaczający ilość pozycji, w których następuje zablokowanie jest wynikiem skoku podziałki zapadki.
Skokowa zmiana położenia ruchomego elementu mebla i jego blokada w tym położeniu stanowią niedogodność użytkową znanego przegubu meblowego. Użytkowanie znanego przegubu wywołuje irytujący hałas. Ponadto zęby mechanizmu zapadkowego z uwagi na ograniczenie w przenoszeniu siły, przy przeciążeniu przegubu mogą ulec zniszczeniu-ścięciu.
W celu wyeliminowania wymienionych niedogodności opracowano przegub bezstopniowy, którego budowa umożliwia płynną regulację położenia elementu ruchomego mebla poprzez przemieszczanie i blokowanie go w dowolnej pozycji.
Przegub bezstopniowy, zwłaszcza do mebli tapicerowanych według wynalazku, mający ramię stałe zamocowane do elementu stałego mebla i ramię ruchome połączone z ruchomym elementem mebla, przy czym ramię ruchome zamocowane jest obrotowo względem ramienia stałego, a do jednego z ramion, korzystnie ramienia ruchomego zamocowany jest jednokierunkowy zacisk mający otwór oraz przelotowy rowek rozdzielający zacisk na dwie części, charakteryzuje się tym, że miejsca zamocowania części jednokierunkowego zacisku z ramieniem ruchomym stanowią punkty, które podczas ruchu pod wpływem działania siły tworzą dźwignię, która poprzez zacisk powoduje rozprężanie lub ściskanie tulei w otworach ramienia stałego, zaś jednokierunkowy zacisk ma noski rozpierające skierowane w stronę otworu zacisku oraz zawiera przelotowe wybranie, w którym umieszczony jest przesuwnie kołek, przy czym każda z części zacisku posiada nosek rozpierający.
Noski rozpierające oddziaływują na tuleję, która umieszczona jest jednocześnie w otworach płaskowników ramienia stałego i otworze zacisku.
Na kołek oddziaływują elementy oporowe ramienia stałego, a kołek oddziaływuje na wystające zakończenia ramienia ruchomego.
Tuleja jest rozprężna i ma przelotowe wybranie położone wzdłuż pobocznicy tulei, przy czym tuleja jest tak umieszczona w otworze zacisku, że noski rozpierające przechodzą przez wybranie w tulei i swymi powierzchniami styku mają kontakt z tuleją.
Korzystnie przegub oprócz zacisku posiada zamocowany od zewnątrz, co najmniej z jednej strony przegubu zacisk wspomagający mający noski rozpierające skierowane w stronę otworu zacisku wspomagającego.
Budowa przegubu meblowego według wynalazku umożliwia zablokowanie położenia elementu ruchomego mebla w dowolnym, dogodnym dla użytkownika położeniu. Nie występuje pośrednie ograniczenie kątowe położenia elementu ruchomego, gdyż regulacja położenia tego elementu następuje płynnie. W czasie użytkowania przegubu nie występuje hałas - praca przegubu jest bezgłośna. Ponadto przegub według wynalazku charakteryzuje się dużą wytrzymałością.
Przedmiot wynalazku pokazany jest w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia przegub w widoku z przodu, fig. 2 - przegub w widoku z góry, fig. 3 - przegub w widoku z przodu, bez zacisków wspomagających, fig. 4 - przegub w widoku perspektywicznym, bez zacisków wspomagających, fig. 5 - ramię stałe w widoku z przodu, fig. 6 - ramię stałe w widoku z boku,
PL 228 113 B1 fig. 7 - ramię stałe w widoku perspektywicznym, fig. 8 - ramię ruchome w widoku z przodu, fig. 9 - ramię ruchome w widoku z boku, fig. 10 - ramię ruchome w widoku perspektywicznym, fig. 11 - zacisk w widoku z przodu, fig. 12 - zacisk w widoku z boku, fig. 13 - zacisk w widoku perspektywicznym, fig. 14 - tuleję w widoku z przodu, fig. 15 - tuleję w widoku z boku, fig. 16 - tuleję w widoku perspektywicznym, fig. 17 - zacisk wspomagający w widoku z przodu, fig. 18 - kołek w widoku z przodu, fig. 19 - kołek w widoku z boku, fig. 20 - kołek w widoku perspektywicznym, fig. 21 - przegub w położeniu początkowym regulacji (położenie 1), fig. 22 - przegub w pośrednim położeniu regulacji (położenie 2), fig. 23 - przegub tuż przed skrajnym położeniem - końcowe położenie regulacji (położenie 3), fig. 24 - przegub w skrajnym położeniu odblokowanym (położenie 4), fig. 25 - przegub w położeniu powrotnym pośrednim (położenie 5), fig. 26 - przegub w położeniu powrotnym tuż przed zablokowaniem (położenie 6), fig. 27 - przegub w położeniu końcowym (włączona blokada) odpowiadającym położeniu początkowemu (położenie 7).
Przegub meblowy, zwłaszcza do mebli tapicerowanych według wynalazku zbudowany jest z ramienia stałego 1 przymocowanego do elementu stałego mebla oraz ramienia ruchomego 2 zamocowanego do elementu ruchomego mebla np. zagłówka lub podłokietnika. Ramię ruchome 2 zamocowane jest obrotowo względem ramienia stałego 1.
Do jednego z ramion, korzystnie ramienia ruchomego 2 zamocowany jest w dwóch miejscach za pomocą nitów 3 jednokierunkowy zacisk 4.
Zacisk 4 usytuowany jest pomiędzy wygiętymi płaskownikami 17 ramienia ruchomego 2 oraz wygiętymi płaskownikami 13 ramienia stałego 1.
Zacisk 4 stanowi płaski element mający otwór 5 i przelotowy rowek 6, który rozdziela zacisk 4 na dwie części 7, 8.
Na jednej z bocznych powierzchni rowka 6 znajduje się występ 23 skierowany w stronę drugiej bocznej powierzchni rowka 6. Każda z części 7, 8 zacisku 4 jest połączona z ramieniem, korzystnie z ramieniem ruchomym 2 poprzez nity 3. Z każdej części 7, 8 wyprowadzony jest w stronę otworu 5 nosek rozpierający 9 zawierający powierzchnię styku 20 z tuleją 11. Zacisk 4 zawiera przelotowe wybranie 10, w którym umieszczony jest przesuwnie kołek 15.
Przegub ma tuleję 11 umieszczoną w otworach 12 płaskowników 13 ramienia stałego 1 i otworze 5 zacisku 4. Tuleja 11 ma przelotowe wybranie 14 położone na swej całej wysokości, powstałe w wyniku przecięcia wzdłużnego pobocznicy tulei 11. Tuleja 11 jest tak umieszczona w otworze 5 zacisku 4, że noski rozpierające 9 przechodzą przez wybranie 14 i swymi powierzchniami styku 20 mają kontakt z tuleją 11. Noski rozpierające 9 współpracują z rozprężną tuleją 11.
Na powierzchniach czołowych 21 płaskowników 17 ramienia ruchomego 2, od strony ramienia stałego 1 znajdują się wystające zakończenia 18.
Na powierzchniach czołowych 22 płaskowników 13 ramienia stałego 1 znajdują się elementy oporowe 16A, 16B.
Korzystnie, od zewnątrz do przegubu zamocowane są zaciski wspomagające 19. Każdy z zacisków wspomagających 19 stanowi płaski element mający otwór 5 i przelotowy rowek 6, który rozdziela zacisk wspomagający 19 na dwie części 7, 8. Każda z części 7, 8 zacisku wspomagającego 19 jest połączona z ramieniem, korzystnie z ramieniem ruchomym 2 poprzez nity 3. Z każdej części 7, 8 wyprowadzony jest w stronę otworu 5 nosek rozpierający 9. Zacisk wspomagający 19 może być zamocowany po jednej lub po obu stronach przegubu.
Przegub bezstopniowy według wynalazku ma możliwość zatrzymania w każdej dowolnie wybranej przez użytkownika pozycji. Blokada położenia powstaje w wyniku docisku rozprężnej tulei 11 w otworach 12 ramienia stałego 1. Docisk ten jest spowodowany rozszerzaniem nosków rozpierających 9 zacisku 4 na skutek ruchu elementu mebla np. podłokietnika. Miejsca połączenia poprzez nity 3 części 7, 8 zacisku 4 z ramieniem ruchomym 2 stanowią punkty 3A i 3B, które podczas ruchu pod wpływem działania siły na ramię ruchome 2 tworzą dźwignię, która rozpręża bądź ściska tuleję 11. poprzez zacisk 4.
Jest to istota blokady ruchu w jednym kierunku - gdy tuleja 11 rozpręża się dzięki działaniu dźwigni oraz swobodnego ruchu w przeciwnym kierunku - gdy tuleja 11 ściska się dzięki działaniu dźwigni.
Działanie przegubu według wynalazku jest przedstawione na fig. 21 do fig. 27, na których pokazane są poszczególne położenia ramienia ruchomego 2 oznaczone od 1 do 7.
Podczas wykonywania ruchu obrotowego ramieniem ruchomym 2 w kierunku blokady, tuleja 11 obracająca się w otworach 12 ramienia stałego 1 napotyka na opór tarcia i powstaje moment siły
PL 228 113 B1 przeciwny do ruchu obrotowego, a to z kolei powoduje przemieszczanie się względem siebie części 7 i 8 zacisku 4 połączonych poprzez nity 3 z ramieniem ruchomym i rozszerzanie przelotowego rowka 6 w zacisku 4· Wówczas zacisk 4 poprzez noski rozpierające 9 oddziaływuje na tuleję 11 powodując jej coraz większe rozpieranie i zaciskanie tulei 11 w otworach 12 ramienia stałego 1. W efekcie tego zjawiska następuje zablokowanie możliwości ruchu ramienia ruchomego 2 w kierunku blokady.
Natomiast podczas ruchu w kierunku regulacji występuje to samo zjawisko, ale w przeciwnym kierunku. Podczas ruchu zmniejsza się szczelina przelotowego rowka 6 w zacisku 4 i tym samym zacisk 4 swymi noskami rozpierającymi 9 nie rozpręża tulei 11, umożliwiając jej swobodny obrót w otworach 12 ramienia stałego 1. W efekcie następuje możliwość swobodnego ruchu ramienia ruchomego 2 w kierunku regulacji.
W trakcie działania przegubu, w pozycji skrajnej w kierunku regulacji, na kołek 15 znajdujący się w wybraniu 10 zacisku 4 oddziaływują elementy oporowe 16A ramienia stałego 1, powodując przemieszczanie się kołka 15 do skrajnego położenia wybrania 10, który oddziaływuje na wystające zakończenia 18 ramienia ruchomego 2. W rezultacie następuje przesunięcie punktów 3A i 3B względem siebie i zbliżenie się do siebie części 7, 8 zacisku 4. Wówczas tuleja 11, zostaje ściśnięta poprzez zacisk 4 w otworach 12 ramienia stałego 1 i dzięki temu możliwy jest swobodny ruch powrotny ramienia ruchomego 2 do pozycji początkowej.
Przy powrocie ramienia ruchomego 2 do pozycji początkowej, w końcowym etapie, elementy oporowe 16B wypychają kołek 15 ze skrajnego położenia w wybraniu 10, który następnie przestaje oddziaływać na wystające zakończenia 18 ramienia ruchomego 2. W ten sposób przegub wraca do pozycji początkowej i jest możliwa od początku regulacja położenia elementu ruchomego mebla.

Claims (5)

1. Przegub bezstopniowy, zwłaszcza do mebli tapicerowanych, mający ramię stałe zamocowane do elementu stałego mebla i ramię ruchome połączone z ruchomym elementem mebla, przy czym ramię ruchome zamocowane jest obrotowo względem ramienia stałego, a do jednego z ramion, korzystnie ramienia ruchomego zamocowany jest jednokierunkowy zacisk mający otwór oraz przelotowy rowek rozdzielający zacisk na dwie części, znamienny tym, że miejsca zamocowania części (7, 8) jednokierunkowego zacisku (4) z ramieniem ruchomym (2) stanowią punkty (3A, 3B), które podczas ruchu pod wpływem działania siły tworzą dźwignię, która poprzez zacisk (4) powoduje rozprężanie lub ściskanie tulei (11) w otworach (12) ramienia stałego (1), zaś jednokierunkowy zacisk (4) ma noski rozpierające (9) skierowane w stronę otworu (5) zacisku (4) oraz zawiera przelotowe wybranie (10), w którym umieszczony jest przesuwnie kołek (15), przy czym każda z części (7, 8) zacisku (4) posiada nosek rozpierający (9).
2. Przegub według zastrz. 1, znamienny tym, że noski rozpierające (9) oddziaływują na tuleję (1), która umieszczona jest jednocześnie w otworach (12) płaskowników (13) ramienia stałego (11) i otworze (5) zacisku (4).
3. Przegub według zastrz. 1, znamienny tym, że na kołek (15) oddziaływują elementy oporowe (16A, 16B) ramienia stałego (1), a kołek (15) oddziaływuje na wystające zakończenia (18) ramienia ruchomego (2).
4. Przegub według zastrz. 1, znamienny tym, że tuleja (11) jest rozprężna i ma przelotowe wybranie (14) położone wzdłuż poboczniczy tulei (11), przy czym tuleja (11) jest tak umieszczona w otworze (5) zacisku (4), że noski rozpierające (9) przechodzą przez wybranie (14) w tulei (11) i swymi powierzchniami styku (20) mają kontakt z tuleją (11).
5. Przegub według zastrz. 1, znamienny tym, że korzystnie oprócz zacisku (4) posiada zamocowany od zewnątrz, co najmniej z jednej strony przegubu zacisk wspomagający (19) mający noski rozpierające (9) skierowane w stronę otworu (5) zacisku wspomagającego (19).
PL408912A 2014-07-18 2014-07-18 Przegub bezstopniowy, zwłaszcza do mebli tapicerowanych PL228113B1 (pl)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL408912A PL228113B1 (pl) 2014-07-18 2014-07-18 Przegub bezstopniowy, zwłaszcza do mebli tapicerowanych
PCT/PL2015/000025 WO2016010444A1 (en) 2014-07-18 2015-02-24 Stepless joint, especially for upholstered furniture
EP15712703.6A EP3169192A1 (en) 2014-07-18 2015-02-24 Stepless joint, especially for upholstered furniture

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL408912A PL228113B1 (pl) 2014-07-18 2014-07-18 Przegub bezstopniowy, zwłaszcza do mebli tapicerowanych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL408912A1 PL408912A1 (pl) 2016-02-01
PL228113B1 true PL228113B1 (pl) 2018-02-28

Family

ID=52774507

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL408912A PL228113B1 (pl) 2014-07-18 2014-07-18 Przegub bezstopniowy, zwłaszcza do mebli tapicerowanych

Country Status (3)

Country Link
EP (1) EP3169192A1 (pl)
PL (1) PL228113B1 (pl)
WO (1) WO2016010444A1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP6830703B1 (ja) * 2020-06-18 2021-02-17 向陽技研株式会社 角度調整器およびこれを用いた家具

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP5232317B1 (ja) * 2012-05-01 2013-07-10 株式会社ヒカリ 角度調節器
JP5716004B2 (ja) * 2012-11-26 2015-05-13 向陽技研株式会社 無段階角度調整金具

Also Published As

Publication number Publication date
EP3169192A1 (en) 2017-05-24
PL408912A1 (pl) 2016-02-01
WO2016010444A1 (en) 2016-01-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9173498B2 (en) Adjustable armrest for a seating unit
AU2007239098B2 (en) Rocking reclining chair
US10612302B2 (en) Ladders, foot mechanisms for ladders, and related methods
JP6244364B2 (ja) 椅子アームアセンブリ
CN111432688B (zh) 用于安装在两个基本平行的表面之间的张力安装杆
CN106028873B (zh) 家具配件、具有两个家具配件的结构以及家具配件的用途
PL228113B1 (pl) Przegub bezstopniowy, zwłaszcza do mebli tapicerowanych
EP2874518B1 (en) A height adjustment device for an armrest
EP1039815A1 (de) Stellmechanik, rückenbezug und armlehne für einen stuhl
JP6190970B2 (ja) リフトアジャスタおよびリフトアジャスタを有する着座用および/またはリクライニング家具
US9723926B2 (en) Rotatable piece of seating furniture
US1062010A (en) Chair.
EP2108284A1 (en) Device for adjusting the sitting positions of a deckchair
US467756A (en) Combined chair and sofa
EP2842460A2 (en) Furniture joint, especially for upholstered furniture
PL184561B1 (pl) Urządzenie do regulacji wysokości tylnego oparcia siedziska w szczególności w fotelach biurowych
TWI656296B (zh) 可調整相對位置的支架組
JP5855311B1 (ja) 家具
US20090206637A1 (en) Baby seating device
US20110175413A1 (en) Locking Mechanism
EP2408640A1 (en) An arresting mechanism for a vehicle seat
US141318A (en) Improvement in reclining-chairs
GB2585625A (en) A modular furniture system and an article of furniture
US180435A (en) Improvement in reclining-chairs
PL231618B1 (pl) Przegub cierny jednokierunkowy do mebli tapicerowanych