PL227614B1 - Toromierz do pomiaru charakterystycznych wielkości geometrycznych toru kolejowego - Google Patents

Toromierz do pomiaru charakterystycznych wielkości geometrycznych toru kolejowego Download PDF

Info

Publication number
PL227614B1
PL227614B1 PL408271A PL40827114A PL227614B1 PL 227614 B1 PL227614 B1 PL 227614B1 PL 408271 A PL408271 A PL 408271A PL 40827114 A PL40827114 A PL 40827114A PL 227614 B1 PL227614 B1 PL 227614B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
track
measuring
track gauge
gauge
rollers
Prior art date
Application number
PL408271A
Other languages
English (en)
Other versions
PL408271A1 (pl
Inventor
Marcin Kowalski
Original Assignee
Przedsiebiorstwo Uslugowo Techniczne Graw Spólka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Przedsiębiorstwo Usługowo Techniczne Graw Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Przedsiebiorstwo Uslugowo Techniczne Graw Spólka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia, Przedsiębiorstwo Usługowo Techniczne Graw Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością filed Critical Przedsiebiorstwo Uslugowo Techniczne Graw Spólka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL408271A priority Critical patent/PL227614B1/pl
Publication of PL408271A1 publication Critical patent/PL408271A1/pl
Publication of PL227614B1 publication Critical patent/PL227614B1/pl

Links

Landscapes

  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest toromierz do pomiaru charakterystycznych wielkości geometrycznych toru kolejowego, zwłaszcza szerokości toru i przechyłki toru, pomiaru drogi, nierówności pionowych i poziomych z możliwością pomiaru strzałek poziomych.
Z polskiego opisu patentowego nr PL 212085 jest znany sposób bezstykowego pomiaru profilu poprzecznego lub odstępu szyn toru kolejowego, w szczególności w obszarze rozjazdu, charakteryzujący się tym, że próbkuje się każdą szynę za pomocą znajdującego się nad nią i poruszającego się w sposób ciągły w kierunku podłużnym toru czujnika pomiarowego skanującego płaszczyznę próbkowania przebiegającą prostopadle do kierunku podłużnego toru i rejestruje się newralgiczne, określające w sposób miarodajny geometrię rozjazdu punkty pomiaru na szynie jako wartości mierzone w układzie współrzędnych biegunowych, dalej, przelicza się współrzędne biegunowe dla wartości zmierzonych na współrzędne kartezjańskie i przechowuje w pamięci wartości zmierzone w powiązaniu z ciągłym pomiarem drogi za pomocą koła do pomiaru przebytego odcinka drogi oraz wyznacza się za pomocą obliczeń na podstawie zarejestrowanych wartości mierzonych profil poprzecznego rozjazdu, po czym porównuje się wyznaczone bieżące wartości zmierzone w określonych punktach pomiaru z przechowywanymi w pamięci wartościami zadanymi, dla co najmniej dwóch parametrów: szerokości rowka szyny rowkowej, rowka ciągłego, szerokości prowadzenia, szerokości toru i/lub odstępu p owierzchni prowadzących kierownic i wreszcie wyznacza się wymiar odchyłki od wartości zadanych. W wypadku przekroczenia dopuszczalnych wartości granic tolerancji dla punktów pomiaru sporządza się raport o błędach pojedynczych pomiarów.
Przywołany opis patentowy ujawnia również urządzenie do bezstykowego pomiaru profilu poprzecznego lub odstępu szyn toru kolejowego, w szczególności w obszarze rozjazdu posiadające ramę przejezdną po torze kolejowym na rolkach z obrzeżami kół, na której są umieszczone wychylnie wokół osi obrotów przebiegających w kierunku podłużnym toru kolejowego przyporządkowane szynie, działające bezstykowo czujniki do pomiaru odstępu, charakterystyczne tym, że każdy czujnik do pomiaru odstępu jest umieszczony nad przyporządkowaną do niego szyną i jest wykonany jako wychylny tam i z powrotem w zakresie kąta skanowania skaner laserowy do próbkowania newralgicznych punktów pomiaru określających w sposób miarodajny geometrię rozjazdu. Skaner laserowy jest przesunięty względem przyporządkowanej do niego szyny w kierunku do wewnętrznej strony toru kolejowego.
Znany z innego polskiego opisu patentowego numer PL169100 toromierz jest przeznaczony do pomiaru charakterystycznych wielkości geometrycznych toru kolejowego, w szczególności szerokości toru, przechyłki toru jak również szerokości żłobków rozjazdu, składający się z korpusu zaop atrzonego w układ jezdny utworzony przez trzy elementy toczne o poziomych osiach, dwóch rolek stykowych osiach pionowych ustalających położenie toromierza względem jednego z toków szynowych, rolki rozpierająco-pomiarowej o osi pionowej, która jest osadzona na tocznie prowadzonym suwaku znajdującym się pod działaniem siły sprężyny, a pomiar zmian rozstawu toru odbywa się przez pomiar przemieszczeń rolki względem rolek. Do korpusu jest umocowany uchylnie wodzik zaopatrzony w ustawialną podporę pulpit z dostateczną ilością miejsca na dokonanie zapisu wyników pomierzonych wartości i wyświetlaczem cyfrowym do odczytu wartości zmierzonych, przyciskiem pomiaru rozstawu toru, przyciskiem pomiaru przechyłki toru oraz kabłąka do ręcznego przemieszczania toromierza po torze.
Nadto z opisów patentowych US 2002194751, CN 102337710 i CN 101307584 są znane toromierze, w których jest stosowana antena GPS, odbiornik oraz pulpit sterowniczy (komputer).
Stosowane dotychczas pomiary nierówności toków szynowych w płaszczyźnie poziomej prowadzone z użyciem ujawnionych przyrządów pomiarowych, polegające na pomiarze strzałki odchylenia poziomego toru na bazie 10 m dla każdego toku szynowego oddzielnie, są wystarczająco dokładne w przypadku wyliczania strzałek dla małych długości baz (1-5 m), jednak są obarczone znacznym błędem składowej wolnozmiennej pomiarów przy przeliczeniu do strzałek na bazie większej niż 5 m.
W ramach testów przeprowadzanych w czasie realizacji projektu, wykonano serię pomiarów geometrii torów z wykorzystaniem technologii GPS/RTK, która pozwala na określenie położenia toromierza z dokładnością w planie ± 30 mm. Dokładność ta jest zupełnie niewystarczająca do pomiaru strzałek krótkich (1-5 m), jednak w przypadku strzałek długich do 10-20 m, po zastosowaniu aproksymacji wielomianowej, pozwala na określenie trajektorii toromierza, a następnie wyliczenie strzałek na bazach większych od 10 m.
PL 227 614 B1
Pomiary wykonuje się przy użyciu zgodnego z wynalazkiem toromierza przeznaczonego do pomiaru charakterystycznych wielkości geometrycznych toru kolejowego, zwłaszcza szerokości toru i przechyłki toru, pomiaru drogi, nierówności pionowych i poziomych, z możliwością pomiaru strzałki na długości 1 m metodą trójpunktową.
Konstrukcja zgodnego z wynalazkiem toromierza składa się z dwóch prostopadłych belek, do których są przymocowane przegubowo poręcze prowadzące oraz przytwierdzony w trzech punktach stojak anteny GPS, na którego zwieńczeniu jest zamocowana antena GPS. Na belce poprzecznej znajduje się ruchomy wózek pomiarowy z pomiarową rolką i sprężyną, dociskającą rolkę do jednego z toków toru oraz elektroniczny liniał przemieszczeń pozwalający na precyzyjny pomiar szerokości toru i wartości strzałki w danym położeniu toromierza. W belce poprzecznej zamontowana jest elektroniczna poziomica pomiaru przechyłki toru. Belka wzdłużna jest zaopatrzona w rozmieszczone w odległości 1 m dwie rolki, które są dociskane pośrednio do toku. Dwie pomiarowe rolki są wypos ażone we wzdłużne płetwowe osłony. Na końcach belek konstrukcji wsporczej są osadzone rolki toc zne, z których co najmniej jedna ma wbudowany licznik pomiaru drogi. Toromierz według wynalazku ma w swoim składzie pulpit sterowniczy, rejestrujący automatycznie dane pomiarowe, za pomocą którego jednocześnie przelicza i prezentuje się wyniki w formie wykresów oraz tabel numerycznych.
Przedmiot wynalazku jest pokazany w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia toromierz w rzucie poprzecznym w stosunku do toru, fig. 2 ukazuje toromierz w widoku z boku, a fig. 3 odpowiednio w widoku z góry.
Jak pokazano na rysunku zgodny z wynalazkiem toromierz składa się z dwóch prostopadłych belek, poprzecznej 1 i wzdłużnej 2, do których są przymocowane przegubowo prowadzące poręcze 3 a w trzech punktach jest przytwierdzony stojak 4 anteny GPS, na którego zwieńczeniu jest zamocowana antena 5 GPS. Na belce poprzecznej 1 znajduje się ruchomy wózek pomiarowy 6 z pomiarową rolką 7 i sprężyną 8 dociskającą rolkę 7 do jednego z toków toru 9 oraz elektroniczny liniał 11 i elektroniczna poziomica 12. Belka wzdłużna 2 jest zaopatrzona w rozmieszczone w odległości 1 m, dwie pomiarowe rolki 7 dociskane pośrednio przez sprężynę 8 do drugiego toku toru 9, przy czym pomiarowe rolki 7 są wyposażone we wzdłużne płetwowe osłony 10. Na końcach belek są osadzone rolki toczne 13, z których co najmniej jedna ma wbudowany licznik pomiaru drogi. Toromierz według wynalazku ma w swoim składzie umiejscowiony na prowadzącej poręczy 3 pulpit sterowniczy 14 rejestrujący automatycznie dane pomiarowe, który dodatkowo przelicza je i prezentuje wyniki w formie wykresów oraz tabel numerycznych.
W sposobie pomiaru charakterystycznych wielkości geometrycznych toru kolejowego z użyciem opisanego toromierza zastosowano podwójną metodę pomiaru, to jest złożono sygnały pochodzące z układu pomiaru strzałki na bazie 1 m oraz z pomiaru geometrii toru z wykorzystaniem technologii GPS/RTK dla określenia strzałek poziomych na bazie 10 m. Sposób pomiaru według wynalazku polega na tym, że toromierz ustawia się na torze, po czym uruchamia się zasilanie toromierza i wprowadza się do układu przeliczającego informacje dotyczące lokalizacji przeprowadzanego pomiaru, to jest numer toru, kilometr początkowy pomiaru, krok pomiaru oraz kierunek narastania kilometracji, rosnący albo malejący. Po wprowadzeniu wymaganych informacji rozpoczyna się pomiar, przetaczając toromierz po torze na długości odcinka pomiarowego. Wszystkie dane pomiarowe rejestruje się w pulpicie sterowniczym toromierza automatycznie. Po zakończeniu pomiaru, dane pomiarowe przegrywa się na nośnik - pamięć zewnętrzną, za pomocną portu USB. Dane te kopiuje się następnie do komputera PC, gdzie z pomocą dedykowanego oprogramowania wylicza się rzeczywiste strzałki na bazie 10 m, a wyliczone dane są prezentowane w formie wykresów oraz tabel numerycznych z możliwością w ydruku odpowiednio przygotowanych raportów.

Claims (1)

1. Toromierz do pomiaru charakterystycznych wielkości geometrycznych toru kolejowego, zwłaszcza szerokości toru i przechyłki toru mający korpus zaopatrzony w układ jezdny utworzony przez elementy toczne o poziomych osiach, rolki stykowe ustalające położenie toromierza względem jednego z toków szynowych oraz pulpit sterowniczy z wyświetlaczem do odczytu i prezentacji zmierzonych wartości i wyników pomiarów, jak również kabłąk do ręcznego przemieszczania toromierza po torze, a także antenę GPS, znamienny tym, że składa się z dwóch prostopadłych belek, poprzecznej (1) i wzdłużnej (2), do których są
PL227 614B1 przymocowane przegubowo prowadzące poręcze (3), a w trzech punktach jest przytwierdzony stojak (4) anteny GPS, na którego zwieńczeniu jest zamocowana antena (5) GPS, przy tym na poprzecznej belce (1) znajduje się ruchomy wózek pomiarowy (6) z pomiarową rolką (7) i sprężyną (8) dociskającą rolkę (7) do jednego z toków toru (9) oraz elektroniczny liniał (11) i elektroniczna poziomica (12), natomiast wzdłużna belka (2) jest zaopatrzona w rozmieszczone w odległości 1 m, dwie pomiarowe rolki (7) dociskane pośrednio przez sprężynę (8) do drugiego toku toru, przy czym pomiarowe rolki (7) są wyposażone we wzdłużne płetwowe osłony, z tym, że na końcach belek (D i (2) są osadzone toczne rolki (13), z których co najmniej jedna ma wbudowany licznik pomiaru drogi, nadto na prowadzącej poręczy (3) jest umiejscowiony sterowniczy pulpit (14) rejestrujący automatycznie dane pomiarowe, który dodatkowo przelicza je i prezentuje wyniki w formie wykresów oraz tabel numerycznych.
PL408271A 2014-05-20 2014-05-20 Toromierz do pomiaru charakterystycznych wielkości geometrycznych toru kolejowego PL227614B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL408271A PL227614B1 (pl) 2014-05-20 2014-05-20 Toromierz do pomiaru charakterystycznych wielkości geometrycznych toru kolejowego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL408271A PL227614B1 (pl) 2014-05-20 2014-05-20 Toromierz do pomiaru charakterystycznych wielkości geometrycznych toru kolejowego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL408271A1 PL408271A1 (pl) 2015-11-23
PL227614B1 true PL227614B1 (pl) 2018-01-31

Family

ID=54543847

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL408271A PL227614B1 (pl) 2014-05-20 2014-05-20 Toromierz do pomiaru charakterystycznych wielkości geometrycznych toru kolejowego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL227614B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL408271A1 (pl) 2015-11-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN107849829B (zh) 用于确定轨道的高度误差和横向位置误差的方法以及轨道机
EP2527785A1 (en) Method and device for flatness measurement
JP4857369B2 (ja) 分岐器検査装置
JPS6353482B2 (pl)
JP6445383B2 (ja) 軌道検測方法及びその装置
JP6431157B1 (ja) 鉄道における建築限界の測定装置及び測定方法
CN110749297A (zh) 一种移动式站台限界测量仪和测量方法
CN102393171B (zh) 铁路线路钢轨轨顶面相对高差数显检测装置和检测方法
CN105444676B (zh) 适用于在线扫描测量探头多方位定位装置
CN214747655U (zh) 钢轨轨腰宽度及错位值测量尺
RU2469894C2 (ru) Способ определения продольно-напряженного состояния рельсовых плетей бесстыкового пути
CN211060871U (zh) 一种移动式站台限界测量仪
RU65210U1 (ru) Устройство определения ширины колеи и уровня взаимного расположения поверхностей головок рельсов
PL227614B1 (pl) Toromierz do pomiaru charakterystycznych wielkości geometrycznych toru kolejowego
CN210063004U (zh) 便携式钢轨磨耗及廓形检测装置
NL194763C (nl) Spoorbaanonderstopmachine.
CN202329527U (zh) 变压器铁芯硅钢片外几何形尺寸测量装置
CN208125066U (zh) 行车架空轨道激光检测系统
RU59079U1 (ru) Измерительная тележка для определения геометрических параметров рельсовой колеи и стрелочных переводов с программным обеспечением
JPH1172326A (ja) 路面形状測定装置
JP5151595B2 (ja) モノレール桁の測定装置
CN206192238U (zh) 一种焊接接头轨底焊筋高度测量装置
TWM483405U (zh) 連鑄機輥輪群圓弧度之量測板
CN116222350A (zh) 一种曲线轨道梁模板测量装置和测量方法
CN219103881U (zh) 一种可调式测心轨、翼轨两用测量的量具