PL223833B1 - Pochodna 1,2,4-triazolu - 5-(3-chlorofenylo)-4-n-nonylo-2,4-dihydro-3H-1,2,4-triazolo-3-tion, sposób jej wytwarzania, jej zastosowanie medyczne oraz kompozycja farmaceutyczna - Google Patents
Pochodna 1,2,4-triazolu - 5-(3-chlorofenylo)-4-n-nonylo-2,4-dihydro-3H-1,2,4-triazolo-3-tion, sposób jej wytwarzania, jej zastosowanie medyczne oraz kompozycja farmaceutycznaInfo
- Publication number
- PL223833B1 PL223833B1 PL399013A PL39901312A PL223833B1 PL 223833 B1 PL223833 B1 PL 223833B1 PL 399013 A PL399013 A PL 399013A PL 39901312 A PL39901312 A PL 39901312A PL 223833 B1 PL223833 B1 PL 223833B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- triazole
- chlorophenyl
- reaction
- nonyl
- dihydro
- Prior art date
Links
Landscapes
- Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest pochodna 5-(3-chlorofenylo)-4-n-nonylo-2,4-dihydro-3H-1,2,4triazolo-3-tion o wzorze 1 przedstawionym na rysunku i jej farmaceutycznie dopuszczalne sole, sposób jej wytwarzania, jej zastosowanie medyczne oraz kompozycja farmaceutyczna.
Znane są ze stanu techniki pochodne 1,2,4-triazolu (Kuęukguzel I., Guniz Kuęukguzel S., Rollas S., Otuk-Sani§ G., Ozdemir O., Bayrak 1., Altug T., Stables J.P. Synthesis of some 3-(arylalkylthio)-4-alkyl/aryl-5-(4-aminophenyl)-4H-1,2,4-triazole derivatives and their anticonvulsant activity. II Farmaco 2004, 59, 893-901). Znany jest także lek o nazwie loreklezol zawierający pierścień 1,2,4-triazolu (Wingrove PB, Wafford KA, Bain C, Whiting PJ: „The modulatory action ofloreclezole at the γ-aminobutyric acid type A receptor is determined by a single amino acid in the β2 and β3 subunit.” Proc. Natl. Acad. Sci. USA 1994, 91, 4569-4573).
Przedmiotem wynalazku jest 5-(3-chlorofenylo)-4-n-nonylo-2,4-dihydro-3H-1,2,4-triazolo-3-tion. W wyniku przeprowadzonych prób i badań, okazało się, że związek będący przedmiotem wynalazku i jego farmaceutycznie dopuszczalne sole, wykazujący działanie przeciwdrgawkowe może być stosowany jako lek w leczeniu napadów padaczkowych, a w szczególności napadów toniczno-klonicznych.
Przedmiotem wynalazku jest także substancja 5-(3-chlorofenylo)-4-n-nonylo-2,4-dihydro-3H-1,2,4-triazolo-3-tion do zastosowania jako lek.
Ponadto przedmiotem wynalazku jest nowa pochodna 1,2,4-triazolu do zastosowania w leczeniu napadów padaczkowych toniczno-klonicznych.
Przedmiotem niniejszego wynalazku jest także kompozycja farmaceutyczna zawierająca substancję o wzorze 1, w połączeniu z co najmniej jednym nośnikiem farmaceutycznym, do zastosowania w leczeniu napadów padaczkowych toniczno-klonicznych. Kompozycje takie można wytworzyć typowymi sposobami. Postacie dawek jednostkowych mogą zawierać od 40 mg do 150 mg substancji o wzorze 1.
Działanie przeciwdrgawkowe substancji o wzorze 1 wykazano przykładowo w teście maksymalnego wstrząsu elektrycznego (MES), odpowiedniego do wykrywania leków wykazujących działanie przeciwpadaczkowe, o których wiadomo, że są związane z leczeniem napadów padaczkowych u ludzi (np.: karbamazepiny, fenytoiny, fenobarbitalu, kwasu walproinowego). Podstawy testu MES są takie jak opisano w Epilepsy Res. 1991; 8:79-94.
Grupom po 8 samców myszy szczepu Swiss podano dootrzewnowo substancję o wzorze 1 w różnych czasach (tj. 15 min, 30 min, 60 min, i 120 min) oraz w różnych dawkach przed wywoływ aniem drgawek elektrycznych przy użyciu generatora prądu zmiennego (Hugo Sachs Elektronik, Freiburg, Niemcy), wytwarzającego prąd elektryczny o natężeniu 25 mA, częstotliwości 50 Hz, napięciu 500 V i czasie trwania 0,2 sek., docierającego do myszy poprzez standardowe, samozaciskowe elektrody zakładane na małżowiny uszne myszy. W teście MES wyznacza się medianę dawki skutecznej (ED50) leku lub substancji badanej (wzór 1), która chroni 50% badanych zwierząt przed wystąpieniem drgawek maksymalnych. Za drgawki maksymalne uważa się pojawienie się sekwencji zmian napięcia mięśniowego u myszy, będącego wyrazem odpowiedzi na drażnienie prądem elektrycznym. Początkowo obserwuje się fazę latencji i tonicznego skurczu zginaczy (trwającą przeciętnie ok. 2 sek.), następnie fazę skurczu prostowników (trwającą średnio ok. 13 sek.), z dominującym wyprostem kończyn tylnych u badanych zwierząt oraz następczym występowaniem fazy uogólnionych drgawek klonic znych (ok. 7 sek.). Za kryterium wystąpienia drgawek przyjmuje się toniczny skurcz prostowników kończyn tylnych. Analogicznie, jako kryterium działania przeciwdrgawkowego leków i substancji badanej (wzór 1) uważa się brak całkowitego wyprostu kończyn tylnych.
Aby wyznaczyć wartość ED50 dla substancji o wzorze 1, badanym zwierzętom podaje się dootrzewnowo wzrastające dawki wspomnianej substancji, po czym myszy poddaje się działaniu prądu. W każdej grupie eksperymentalnej stosowany jest prąd o stałym natężeniu, a zmienia się dawki su bstancji o wzorze 1, dobierając je w ten sposób, aby można było uzyskać grupy zwierząt, w których odsetek myszy reagujących tonicznym skurczem prostowników zawierać się będzie w zakresach pomiędzy: 10-30%, 30-50%, 50-70% i 70-90%. Następnie na podstawie analizy zależności dawkaefekt oblicza się tzw. wartość ED50 dla substancji o wzorze 1, czyli taką dawkę substancji o wzorze 1, która chroni 50% badanych zwierząt przed aktywnością drgawkową w teście MES. Wartości ED50 dla substancji o wzorze 1, wraz z odpowiadającymi im błędami standardowymi (S.E.), obliczane były z wykorzystaniem metody logarytmiczno-probitowej wg Litchfielda i Wilcoxona (1949). Badania doświadczalne wykazały, że wartości ED50 dla substancji o wzorze 1 wahają się od 104,7 mg/kg do
PL 223 833 B1
144,2 mg/kg (Tabela 1), w zależności od czasu podania tej substancji przed testem MES. Przeprowadzone doświadczenia in vivo dały odpowiedź, że szczyt przeciwdrgawkowego działania substancji o wzorze 1 u myszy przypada na 60 min. po dootrzewnowym podaniu substancji (Tabela 1). Wykazano również, że działanie przeciwdrgawkowe utrzymuje się co najmniej 120 min. po dootrzewnowym podaniu substancji o wzorze 1 (Tabela 1).
Substancja o wzorze 1, ze względu na swe działanie przeciwdrgawkowe w teście MES może znaleźć zastosowanie jako lek w leczeniu napadów toniczno-klonicznych lub padaczki częściowej z wtórnym lub bez wtórnego uogólnienia, przy których to napadach padaczkowych wymagane jest podawanie leków przeciwpadaczkowych. W przypadku wyżej wspomnianych wskazań, odpowiednie dawkowanie substancji o wzorze 1 będzie zróżnicowane i zależnie od, na przykład, natężenia stanu chorobowego pacjenta czy sposobu podawania leku. Jednakże, wskazuje się na osiągnięcie zadowalających wyników u zwierząt przy dawkach dziennych wynoszących 100-150 mg/kg masy ciała zwierzęcia. Dawki dzienne u większych ssaków, takich jak ludzie, zależeć będą od wyniku badań klinicznych i dawki te mogą być podawane w podzielonych dawkach do dwóch razy dziennie. Substancję o wzorze 1 można również podawać każdym zwykłym sposobem, np. doustnie w postaci tabletek lub kapsułek, lub pozajelitowo w postaci zastrzyków roztworów lub zawiesin.
Przedmiotem wynalazku jest również sposób wytwarzania 5-(3-chlorofenylo)-4-nonylo-2,4-dihydro-3H-1,2,4-triazolo-3-tionu, polegający na tym, że hydrazyd kwasu 3-chlorobenzoesowego o wzorze 2 poddaje się reakcji z izotiocyjanianem n-nonylu, przy czym reakcję prowadzi się w stosunku molowym 1:1, w stopie bez udziału rozpuszczalnika lub w rozpuszczalnikach polarnych, korzystnie w bezwodnym alkoholu etylowym, w temperaturze wrzenia rozpuszczalnika. W przypadku prowadzenia reakcji w stopie bez udziału rozpuszczalnika mieszaninę substratów ogrzewa się w temperaturze 100-120°C przez 1-5 minut. Powstały produkt przemywa się eterem dietylowym i odsącza. W przypadku prowadzenia reakcji w środowisku rozpuszczalnika polarnego reakcję uznaje się za zakończoną po około 5-15 minutach ogrzewania substratów w temperaturze wrzenia rozpuszczalnika. Po tym czasie mieszaninę reakcyjną schładza się do temperatury pokojowej, a powstały produkt 1 -[(3-chlorofenylo)karbonylo]-4-n-nonylotiosemikarbazyd odsącza się, suszy i krystalizuje z odpowiedniego rozpuszczalnika polarnego, korzystnie z etanolu. Otrzymaną pochodną tiosemikarbazydu poddaje reakcji cyklizacji w wodnym roztworze wodorotlenku, korzystnie w wodorotlenku sodu lub potasu, w temperaturze wrzenia rozpuszczalnika. Po oziębieniu roztwór zadaje się wodnym roztworem kwasu, korzystnie kwasem solnym do otrzymania odczynu kwasowego, zaś strącony związek o wzorze 1 krystalizuje się z odpowiedniego rozpuszczalnika polarnego, korzystnie z etanolu.
P r z y k ł a d:
mola (1,70 g) hydrazydu kwasu 3-chlorobenzoesowego oraz 0,01 mola izotiocyjanianu n-nonylu umieszczono w kolbce okrągłodennej i ogrzewano w temperaturze 120°C przez 1 minutę. Powstały produkt przemyto eterem dietylowym w celu usunięcia nieprzereagowanego izotiocyjanianu, a następnie gorącą wodą - celem odmycia nieprzereagowanego hydrazydu. Wysuszony produkt krystalizowano z etanolu. Otrzymano 2,99 g 1-[(3-chlorofenylo)karbonylo]-4-nonylotiosemikarbazydu (wzór 4) o temperaturze topnienia 126-127°C. Wydajność reakcji wynosiła 84%. Następnie ogrzewano 0,01 mola otrzymanej pochodnej tiosemikarbazydu (wzór 4) oraz 30 cm3 2% wodnego roztworu wodorotlenku sodowego przez 2 godziny w temperaturze wrzenia w kolbce okrągłodennej pod chłodnicą zwrotną. Po oziębieniu roztwór zadano 3N kwasem solnym do otrzymania odczynu kwasowego. Wydzielony produkt odsączono i po wysuszeniu krystalizowano z etanolu. Otrzymano 2,90 g (86% wydajności teoretycznej) 5-(3-chlorofenylo)-4-nonylo-2,4-dihydro-3H-1,2,4-triazolo-3-tionu (wzór 1) o temperaturze topnienia 88-90°C. Właściwą budowę związku oraz jego czystość potwierdzono przez wykonanie widm IR, 1H NMR, MS oraz analizy elementarnej.
Parametry fizykochemiczne i dane spektralne 5-(3-chlorofenylo)-4-nonylo-2,4-dihydro-3H-1,2,4-triazolo-3-tionu
Wydajność reakcji: 2,90 g (86%)
Temperatura topnienia: 88-90°C 1H NMR (DMSO-d6): 0,81 (t, 3H, CH3, J = 7,04 Hz), 1,00-1,27 (m, 12H, 6CH2), 1,39-1,54 (m, 2H, CH2), 4,00 (t, 2H, CH2, J = 7,66 Hz), 7,51-7,89 (m, 4H, Ar-H), 13,99 (s, 1H, NH)
IR (KBr, cm-1): 3415 (NH), 3054 (CHarom.), 2896 (CHahf.), 1582 (C=N), 1321 (C=S)
MS (m/z): 337 (M), 339 (M+2)
Analiza elementarna (C, H, N) - wyniki w zakresie ± 0,2% w stosunku do wartości obliczonych.
PL 223 833 B1
T a b e l a 1. Przeciwdrgawkowe działanie 5-(3-chlorofenylo)-4-nonylo-2,4-dihydro-3H-1,2,4- triazoło-3-tionu (wzór 1), w różnych czasach dootrzewnowego podania, w teście maksymalnego wstrząsu elektrycznego u myszy
| Czas (min.) | ED50 (mg/kg) | n |
| 15 | 144,2 ± 21,9 | 8 |
| 30 | 130,4 ± 17,6 | 16 |
| 60 | 104,7 ± 16,5 | 24 |
| 120 | 142,8 ± 14,6 | 16 |
Przeciwdrgawkowe działanie 5-(3-chlorofenylo)-4-nonylo-2,4-dihydro-3H-1,2,4-triazolo-3-tionu (wzór 1) przedstawiono jako mediany dawek skutecznych (ED50 w mg/kg ± S.E.), które chronią 50% badanych zwierząt przed tonicznym wyprostem kończyn tylnych w teście maksymalnego wstrząsu elektrycznego (MES). Wartości ED50 wyznaczono wg metody logarytmiczno-probitowej wg Litchfielda i Wilcoxona (1949). Test MES przeprowadzono dla 4 różnych czasów (tj. 15, 30, 60 and 120 min) po dootrzewnowym (i.p.) podaniu substancji o wzorze 1. n - całkowita liczba zwierząt dla tych dawek substancji o wzorze 1, dla których spodziewany efekt przeciwdrgawkowy wahał się pomiędzy 4 a 6 probitem. S.E. - błąd standardowy dla wartości ED50.
Claims (7)
- Zastrzeżenia patentowe1.5-(3-chlorofenylo)-4-n-nonylo-2,4-dihydro-3H-1,2,4-triazolo-3-tion.
- 2. Pochodna 1,2,4-triazolu określona w zastrzeżeniu 1 do zastosowania jako lek.
- 3. Sposób otrzymywania 5-(3-chlorofenylo)-4-n-nonylo-2,4-dihydro-3H-1,2,4-triazolo-3-tionu, polegający na tym, że hydrazyd kwasu 3-chloro-benzoesowego poddaje się reakcji z izotiocyjanianem nnonylu, przy czym reakcję prowadzi się w stosunku molowym 1:1, w stopie lub w rozpuszczalnikach polarnych, korzystnie w bezwodnym alkoholu etylowym, w temperaturze wrzenia rozpuszczalnika, przy czym w przypadku prowadzenia reakcji w stopie mieszaninę substratów ogrzewa się w temperaturze 100-120°C przez 1-5 minut, a powstały produkt przemywa się eterem dietylowym i odsącza, zaś w przypadku prowadzenia reakcji w środowisku rozpuszczalnika polarnego reakcję uznaje się za zakończoną po około 5-15 minutach ogrzewania substratów w temperaturze wrzenia rozpuszczalnika, po tym czasie mieszaninę reakcyjną schładza się do temperatury pokojowej, a powstały produkt 1-[(3chlorofenylo)karbonylo]-4-n-nonylotiosemikarbazyd odsącza się, suszy i krystalizuje z odpowiedniego rozpuszczalnika polarnego, korzystnie z etanolu, otrzymaną pochodną tiosemikarbazydu poddaje reakcji cyklizacji w wodnym roztworze wodorotlenku, po oziębieniu roztwór zadaje się wodnym roztw orem kwasu, korzystnie kwasem solnym do otrzymania odczynu kwasowego, zaś strącony związek krystalizuje się z odpowiedniego rozpuszczalnika polarnego, korzystnie z etanolu.
- 4. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, że cyklizację 1-[(3-chlorofenylo)karbonylo]-4-n-nonylotiosemikarbazyd prowadzi się w wodorotlenku sodu lub potasu, w temperaturze wrzenia rozpuszczalnika.
- 5. Związek 5-(3-chlorofenylo)-4-n-nonylo-2,4-dihydro-3H-1,2,4-triazolo-3-tionu do zastosowania w sposobie leczenia napadów padaczkowych toniczno-klonicznych.
- 6. Kompozycja farmaceutyczna zawierająca związek 5-(3-chlorofenylo)-4-n-nonylo-2,4-dihydro-3H-1,2,4-triazolo-3-tion w połączeniu z co najmniej jednym nośnikiem lub rozcieńczalnikiem farmaceutycznym, do zastosowania jako lek w leczeniu napadów padaczkowych toniczno-klonicznych.
- 7. Kompozycja według zastrz. 6, znamienna tym, że pochodna 1,2,4-triazolu określona w zastrzeżeniu 1 występuje w ilości od 100 mg do 150 mg.
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| PL399013A PL223833B1 (pl) | 2012-04-27 | 2012-04-27 | Pochodna 1,2,4-triazolu - 5-(3-chlorofenylo)-4-n-nonylo-2,4-dihydro-3H-1,2,4-triazolo-3-tion, sposób jej wytwarzania, jej zastosowanie medyczne oraz kompozycja farmaceutyczna |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| PL399013A PL223833B1 (pl) | 2012-04-27 | 2012-04-27 | Pochodna 1,2,4-triazolu - 5-(3-chlorofenylo)-4-n-nonylo-2,4-dihydro-3H-1,2,4-triazolo-3-tion, sposób jej wytwarzania, jej zastosowanie medyczne oraz kompozycja farmaceutyczna |
Publications (2)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| PL399013A1 PL399013A1 (pl) | 2013-10-28 |
| PL223833B1 true PL223833B1 (pl) | 2016-11-30 |
Family
ID=49449342
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| PL399013A PL223833B1 (pl) | 2012-04-27 | 2012-04-27 | Pochodna 1,2,4-triazolu - 5-(3-chlorofenylo)-4-n-nonylo-2,4-dihydro-3H-1,2,4-triazolo-3-tion, sposób jej wytwarzania, jej zastosowanie medyczne oraz kompozycja farmaceutyczna |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| PL (1) | PL223833B1 (pl) |
-
2012
- 2012-04-27 PL PL399013A patent/PL223833B1/pl unknown
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| PL399013A1 (pl) | 2013-10-28 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| AU2023201821A1 (en) | Modulators of the integrated stress pathway | |
| EP2970316B1 (en) | Substituted xanthines and methods of use thereof | |
| MX2011005096A (es) | Derivados de azaquinolinona y usos de los mismos. | |
| EA034931B1 (ru) | Индолкарбоксамидные соединения | |
| SK287598B6 (sk) | 3,4-Disubstituované cyklobutén-1,2-dióny, farmaceutický prostriedok s ich obsahom a ich použitie | |
| JPWO2003030937A1 (ja) | ミトコンドリアルベンゾジアゼピン受容体アンタゴニストからなるストレス疾患の治療剤 | |
| BR112019011825A2 (pt) | composto, enantiômero isolado, composição farmacêutica, método para inibir a atividade do transportador de monocarboxilato mct4, ou um mutante do mesmo, em uma amostra biológica, método para inibir a atividade do transportador de monocarboxilato mct4, ou um mutante do mesmo, em relação ao transportador de monocarboxilato mct1, ou um mutante do mesmo, em um paciente, método para tratar um distúrbio mediado por transportador de monocarboxilato mct4 em um sujeito que necessite do mesmo, uso de um composto e método para obter um efeito em um paciente | |
| CA2736364A1 (en) | Imidazolidine compounds and their use as androgen receptor modulators. | |
| EP1325009B1 (en) | Amino-substituted tetracyclic compounds useful as anti-inflammatory agents and pharmaceutical compositions comprising same | |
| JP2003221386A (ja) | 二環性誘導体、その製造法およびその用途 | |
| AU2015227011A1 (en) | P-substituted asymmetric ureas and medical uses thereof | |
| EP3140301A1 (en) | Pharmacologically active quinazolinedione derivatives | |
| AU2019264078A1 (en) | Novel heterocycle derivative | |
| IL260178B2 (en) | Salt forms and polymorphs of (r)-1-(4-(6-(2-(4-(3,3-difluorocyclobutoxy)-6-methylpyridin-2-yl)acetamido)pyridazin-3-yl)-2-fluorobutyl )-n-methyl-1h-3,2,1-triazole-4-carboxamide | |
| KR100705525B1 (ko) | 치환되고 분지화된3-아미노-1-페닐-1h-〔1,2,4〕트리아졸의 신규한 아미노유도체, 이의 제조 방법, 및 이를 포함하는 제약 조성물 | |
| JPH09510726A (ja) | インデノ[1,2−e]ピラジン−4−オン、その製造およびそれを含む医薬品 | |
| DK169538B1 (da) | Aminoalkoholer og syreadditionssalte deraf, fremgangsmåde til deres fremstilling og lægemidler med indhold af sådanne | |
| ES2313304T3 (es) | Derivados de piridina y su uso como moduladores del receptor cb2. | |
| PL223833B1 (pl) | Pochodna 1,2,4-triazolu - 5-(3-chlorofenylo)-4-n-nonylo-2,4-dihydro-3H-1,2,4-triazolo-3-tion, sposób jej wytwarzania, jej zastosowanie medyczne oraz kompozycja farmaceutyczna | |
| PL223493B1 (pl) | Pochodna 1,2,4-triazolu-5-(3-chlorofenylo)-4-n-heksylo-2,4-dihydro-3H-1,2,4-triazolo-3-tion, sposób jej wytwarzania, jej zastosowanie medyczne oraz kompozycja farmaceutyczna | |
| PL225216B1 (pl) | 5-(3-chlorofenylo)-4-n-heptylo-2,4-dihydro-3H-1,2,4-triazolo- 3-tion, sposób jej wytwarzania, jej zastosowanie medyczne oraz kompozycja farmaceutyczna | |
| PT78491B (en) | Process for the preparation of new 5-acyl-2-(1h)-pyridinones useful as cardiotonic agents | |
| PL223491B1 (pl) | Nowa pochodna 1,2,4-triazolu - 5-(3-chlorofenylo)-4-n-pentylo-2,4-dihydro-3H-1,2,4-triazolo-3-tion, sposób jej wytwarzania, jej zastosowanie medyczne oraz kompozycja farmaceutyczna | |
| PL221233B1 (pl) | Pochodna 1,2,4-triazolu - 5-(2,3-dichlorofenylo)-4-pentylo-2,4-dihydro-3H-1,2,4-triazolo-3-tion, sposób jej wytwarzania i jej pierwsze zastosowanie medyczne | |
| PL217621B1 (pl) | Pochodna 5-(4-chlorofenylo)-4-(2,4-difluorofenylo)-2,4-dihydro-3H-1,2,4-triazolo-3-tion, sposób jej wytwarzania i jej pierwsze zastosowanie medyczne |