PL217760B1 - Sposób ograniczania termogenezy torfu - Google Patents

Sposób ograniczania termogenezy torfu

Info

Publication number
PL217760B1
PL217760B1 PL394278A PL39427811A PL217760B1 PL 217760 B1 PL217760 B1 PL 217760B1 PL 394278 A PL394278 A PL 394278A PL 39427811 A PL39427811 A PL 39427811A PL 217760 B1 PL217760 B1 PL 217760B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
peat
montmorillonite
thermogenesis
heap
silver
Prior art date
Application number
PL394278A
Other languages
English (en)
Other versions
PL394278A1 (pl
Inventor
Janusz Hermann
Małgorzata Zalewska
Original Assignee
Univ T Przyrodniczy Im Jana I Jędrzeja Śniadeckich
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ T Przyrodniczy Im Jana I Jędrzeja Śniadeckich filed Critical Univ T Przyrodniczy Im Jana I Jędrzeja Śniadeckich
Priority to PL394278A priority Critical patent/PL217760B1/pl
Publication of PL394278A1 publication Critical patent/PL394278A1/pl
Publication of PL217760B1 publication Critical patent/PL217760B1/pl

Links

Landscapes

  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób ograniczania termogenezy torfu wysokiego w czasie składowania w pryzmie, przed zastosowaniem do produkcji podłoży ogrodniczych.
W naturalnych warunkach złoża torf jest zawodniony, co ogranicza dostęp tlenu, mikroorganizmów i jego rozkład. Po wydobyciu z torfowiska, torf jest narażony na odwodnienie, zwiększa się dostęp tlenu, rozpoczynają się procesy biologiczne zachodzące głównie pod wpływem bakterii tlenowych rozkładających celulozę, promieniowców i grzybów, rośnie jego temperatura i podatność na mineralizację. Wzrasta zawartość składników popielnych, następuje humifikacja. Rozkład torfu jest nieodwracalny. W jego wyniku można zaobserwować zmiany właściwości fizycznych, biologicznych i składu chemicznego. Torf wysoki magazynowany w zwykłych warunkach traci rocznie ok. 20% zdolności magazynowania wody, oraz cenną strukturę.
W celu ograniczenia niekorzystnych przemian biologicznych torfu wysokiego pod wpływem zwiększonego dostępu tlenu w warunkach magazynowania, proponowany jest sposób ograniczenia samozagrzewania i mineralizacji przez stosowanie poprzez napylenie na określoną masę torfu zawiesiny nanokoloidalnego srebra w wodzie zdemineralizowanej i monominerału lub prawie monominerału, zbudowanego przede wszystkim z montmorillonitu z grupy smektytu należącego do klasy krzemianów warstwowych typu 2:1 o unikalnych własnościach fizycznych. Nanokoloidalne srebro upośledza enzym wykorzystywany przez drobnoustroje do przyswajania tlenu, powodując unicestwienie wszystkich mikroorganizmów jednokomórkowych. W efekcie bakterie giną po bezpośrednim kontakcie ze srebrem koloidalnym. Pryzmę z torfem przechowuje się w atmosferze azotu. Sposób według wynalazku hamuje mikrobiologiczne utlenianie substancji organicznej, wydłuża okres magazynowania torfu i zabezpiecza dobre właściwości strukturotwórcze i skład chemiczny. Prowadzi to do ogólnej poprawy jakości końcowego produktu i ogranicza straty zachodzące w trakcie magazynowania podłoży ogrodniczych.
Znany jest sposób przechowywania owoców i warzyw w atmosferze azotu. Znana jest jego funkcja ochronna polegająca na ograniczaniu kontaktu z aktywnym tlenem, co zapobiega rozwojowi mikroflory tlenowej i procesów utleniania. Szerokie zastosowanie znajduje azot jako wypełniacz opakowań artykułów spożywczych. Z polskiego zgłoszenia patentowego nr 333352, znany jest sposób zapobiegania mikrobiologicznemu rozkładowi materiału biomasy roślinnej polegający na traktowaniu materiału substancjami tworzącymi mineralne półtoratlenki w celu wytworzenia powłok ochronnych na powierzchni materiału oraz zmiany fizycznych i chemicznych właściwości traktowanego materiału. Materiał jest traktowany wodnym roztworem rozpuszczalnej postaci żelaza i/lub glinu, co powoduje poprawienie mikrobiologicznej stabilności i jakości materiałów.
Nie jest znany sposób ograniczenia termogenezy torfu poprzez jego magazynowanie w pryzmach torfu okrytych szczelnie powłoką foliową z rurami perforowanymi wewnątrz do rozprowadzania azotu i obniżeniem stężenia tlenu w pryzmach do poziomu 6-7% objętościowo lub niższej. Znane jest również działanie bakteriobójcze i nieco słabsze działanie grzybobójcze nanokoloidalnego srebra w dezynfekcji pomieszczeń, odzieży, w kosmetykach i farmacji. Nie jest znane zastosowanie nanosrebra w połączeniu z ochronną atmosferą azotu do ograniczenia termogenezy torfu oraz stosowanie poprzez napylenie zawiesiny nanokoloidalnego srebra w wodzie zdemineralizowanej i monominerału lub prawie monominerału, zbudowanego przede wszystkim z montmorillonitu z grupy smektytu należącego do klasy krzemianów warstwowych typu 2:1 o unikalnych własnościach fizycznych. Nanokoloidalne srebro upośledza enzym wykorzystywany przez drobnoustroje do przyswajania tlenu, powodując unicestwienie wszystkich mikroorganizmów jednokomórkowych.
Istota sposobu według wynalazku polega na ograniczeniu termogenezy torfu poprzez jego zabezpieczenie przed biologicznym rozkładem srebrem koloidalnym napylonym w wodnej zawiesinie nanokoloidalnego srebra, zdemineralizowanej i monominerału lub prawie monominerału, zbudowanego przede wszystkim z montmorillonitu z grupy smektytu należącego do klasy krzemianów warstwowych typu 2:1 o unikalnych własnościach fizycznych. Nanokoloidalne srebro upośledza enzym wykorzystywany przez drobnoustroje do przyswajania tlenu, powodując unicestwienie wszystkich mikroorganizmów jednokomórkowych. Obniżenie zawartości tlenu w atmosferze pryzmy uzyskuje się przez przykrycie pryzmy z torfem folią i wyparcie tlenu za pomocą azotu.
Sposób ograniczania termogenezy torfu wysokiego w czasie składowania w pryzmie o szerokości u podstawy 4,5 do 6,0 m i wysokości 2,5 do 3,0 m, długości 10 m, stopniu rozkładu 10% i zawartości popiołu 1,6 do 2,6%, przy czym u podstawy pryzmy usytuowane są trzy perforowane
PL 217 760 B1 rury o średnicy 10 cm, a pryzma jest szczelnie przykryta folią ogrodniczą, charakteryzuje się tym, że w pierwszym etapie sposobu, nanocząsteczki srebra o wielkości 1,5 do 5,0 nm, w ilości 5 g do 20 g, 3 rozprowadza się w 1,0 do 5,0 dm3 wody, a następnie zawiesinę napyla się wraz z montmorylonitem z grupy smektytu, należącym do klasy krzemianów warstwowych typu 2:1 w ilości 2-50 kg montmorylonitu, na 1 Mg torfu wysokiego, następnie składniki miesza się przez dwukrotne przerzucenie, kolejno, do torfu za pomocą rur perforowanych, usytuowanych pod pryzmą, wprowadza się strumień azotu 3 o wydajności 200 Nm3/godz., czystości około 97% N2 i zawartości 3% O2, przy czym dopuszczalne stężenie tlenu w pryzmach wynosi 2-7% objętościowo, wilgotność względna powietrza 90%, a temperatura magazynowania 18°C.
Korzyści wynikające ze stosowania sposobu ograniczania termogenezy torfu w czasie magazynowania według wynalazku pozwalają na zachowanie właściwości fizycznych, biologicznych i składu chemicznego torfu do 9 miesięcy. Osiąga się to przez zmniejszenie tempa procesów biochemicznych, zmniejszenie aktywności mikrobiologicznej. Prowadzi to do zachowania jakości torfu i ogranicza straty w produkcji podłoży ogrodniczych. Koncentracja nanosrebra w torfie, łącznie z atmosferą gazu obojętnego, skutecznie chronią torf przed mineralizacją i humifikacją. Chłonność wody torfu wysokiego w stanie jego słabego rozkładu dochodzi do 2000% absolutnie suchej masy torfu, natomiast rozłożonego wynosi od 300 do 500% absolutnie suchej masy torfu.
Sposób według wynalazku przedstawiony został bliżej na niżej podanych przykładach jego stosowania.
P r z y k ł a d 1
Torf wysoki o stopniu rozkładu 10% i zawartości popiołu 2,6%, o masie 1 Mg napyla się za3 wiesiną 2,5 dm3 wody z 10 g nanocząsteczek srebra o wielkości 1,5 nm wraz montmorylonitem z grupy smektytu, należącym do klasy krzemianów warstwowych typu 2:1 w ilości 10 kg montmorylonitu, następnie wszystkie składniki miesza się poprzez dwukrotne przerzucenie. Tak przygotowany torf składuje się w pryzmie o szerokości u podstawy 4,5 do 6,0 m i wysokości 2,5 do 3,0 m, długości 10 m, z usytuowanymi u podstawy pryzmy trzema perforowanymi rurami o średnicy 10 cm, przy czym pryzma przykryta jest szczelnie folią ogrodniczą. Następnie za pomocą rur perforowa3 nych, usytuowanych pod pryzmą torfu wprowadza się strumień azotu o wydajności 200 Nm3/godz. o czystości około 97% N2 i zawartości 3% O2, obniżając zawartość tlenu w pryzmie. Dopuszczalne stężenie tlenu w pryzmach okrytych szczelnie folią wynosi 2-7% objętościowo. Zalecana wilgotność względna powietrza 90%, przy temperaturze magazynowania torfu 18°C. Przechowywanie torfu w powyższych warunkach jest możliwe do 9 miesięcy, przy zwiększeniu stopnia rozkładu torfu wysokiego o 2%.
P r z y k ł a d 2
Torf wysoki o stopniu rozkładu 10% i zawartości popiołu 1,6%, o masie 1 Mg napyla się za3 wiesiną 5,0 dm3 wody 10 g nanocząsteczek srebra o wielkości 5,0 nm, wraz montmorylonitem z grupy smektytu, należącym do klasy krzemianów warstwowych typu 2:1 w ilości 25 kg montmorylonitu, a wszystkie składniki miesza się przez dwukrotne przerzucenie. Tak przygotowany torf składuje się w pryzmie o szerokości u podstawy 4,5 do 6,0 m i wysokości 2,5 do 3,0 m, długości 10 m, z usytuowanymi u podstawy pryzmy trzema perforowanymi rurami o średnicy 10 cm i przykrytą szczelnie folią ogrodniczą. Następnie za pomocą rur perforowanych, usytuowanych pod 3 pryzmą torfu wprowadza się strumień azotu o wydajności 200 Nm3/godz. o czystości około 97% N2 i zawartości 3% O2, obniżając zawartość tlenu w pryzmie. Dopuszczalne stężenie tlenu w pryzmach okrytych szczelnie folią wynosi 2-7% objętościowo. Zalecana wilgotność względna powietrza 90%. Przy temperaturze magazynowania torfu 18°C. Przechowywanie torfu w powyższych warunkach jest możliwe do 9 miesięcy, przy zwiększeniu stopnia rozkładu torfu wysokiego o 2%.

Claims (1)

  1. Sposób ograniczania termogenezy torfu wysokiego w czasie składowania w pryzmie o szerokości u podstawy 4,5 do 6,0 m i wysokości 2,5 do 3,0 m, długości 10 m, stopniu rozkładu 10% i zawartości popiołu 1,6 do 2,6%, z usytuowanymi u podstawy pryzmy trzema perforowanymi rurami o średnicy 10 cm i przykrytą szczelnie folią ogrodniczą, znamienny tym, że nanocząsteczki 3 srebra o wielkości 1,5 do 5,0 nm, w ilości 5 g do 20 g, rozprowadza się w 1,0 do 5,0 dm3 wody, a następnie zawiesinę napyla się wraz z montmorylonitem z grupy smektytu, należącym do klasy
    PL 217 760 B1 krzemianów warstwowych typu 2:1 w ilości 2-50 kg montmorylonitu, na 1 Mg torfu wysokiego, składniki miesza się przez dwukrotne przerzucenie, a następnie do torfu za pomocą rur perforo3 wanych, usytuowanych pod pryzmą, wprowadza się strumień azotu o wydajności 200 Nm3/godz., czystości około 97% N2 i zawartości 3% O2, przy czym dopuszczalne stężenie tlenu w pryzmach wynosi 2-7% objętościowo, wilgotność względna powietrza 90%, a temperatura magazynowania 18°C.
PL394278A 2011-03-21 2011-03-21 Sposób ograniczania termogenezy torfu PL217760B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL394278A PL217760B1 (pl) 2011-03-21 2011-03-21 Sposób ograniczania termogenezy torfu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL394278A PL217760B1 (pl) 2011-03-21 2011-03-21 Sposób ograniczania termogenezy torfu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL394278A1 PL394278A1 (pl) 2012-09-24
PL217760B1 true PL217760B1 (pl) 2014-08-29

Family

ID=46882887

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL394278A PL217760B1 (pl) 2011-03-21 2011-03-21 Sposób ograniczania termogenezy torfu

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL217760B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL394278A1 (pl) 2012-09-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Gammariello et al. Bio-based nanocomposite coating to preserve quality of Fior di latte cheese
CN103931759B (zh) 一种基于溶菌酶的通用型水果涂膜保鲜剂及其使用方法
CN103548994A (zh) 果蔬保鲜剂及其应用
PT2016200E (pt) Composições fungicidas e métodos para a sua utilização
CN101416657A (zh) 一种水果保鲜剂
CN105831159A (zh) 一种缓解玉米干旱胁迫的复合制剂及其制备方法与应用
ITTO20070655A1 (it) Nuovo ceppo di metschnikowia pulcherrima e suoi usi
WO2015075645A1 (en) Use of hydroxyapatite as a carrier of bioactive substances for treating grapevine trunk diseases
CN102295475B (zh) 一种利用生物质气化固、液产物制备有机肥料及制备方法
KR100698282B1 (ko) 천기토를 함유하는 비료 조성물
Hütsch Methane oxidation, nitrification, and counts of methanotrophic bacteria in soils from a long‐term fertilization experiment (” ︁Ewiger Roggenbau” at Halle)
CN102046526A (zh) 基于磷酸铁的组合物及其制备和应用
CN101491252A (zh) 一种含有氰烯菌酯与多菌灵的杀菌组合物
CN104738156A (zh) 可食性果蔬保鲜剂及其使用方法
CN106172719B (zh) 一种油豆角保鲜剂
CN105432779A (zh) 一种用于香蕉保鲜的乙烯吸收剂及其制备方法
CN101731308A (zh) 一种多元液体生物保鲜剂
CN100536670C (zh) 双孢蘑菇保鲜剂
CN102177962B (zh) 膨润土基芒果保鲜剂及其制备方法
PL217760B1 (pl) Sposób ograniczania termogenezy torfu
CN102283228A (zh) 一种含有吡唑醚菌酯和丙森锌的杀菌组合物
CN101822287A (zh) 果蔬保鲜剂及其制备方法
KR20190003188A (ko) 염수를 이용한 절임배추 포장방법
CN104012649B (zh) 一种含菌株sb177的草莓防腐保鲜剂及其制备方法
CN102318644A (zh) 二氧化氯缓释材料的制备方法及其应用