PL216683B1 - Sposób wytwarzania D-tagatozy z laktozy z wykorzystaniem rekombinantowego szczepu drożdży Pichia pastoris wytwarzającego β-D-galaktozydazę Arthrobacter chlorophenolicus i izomerazy arabinozowej Arthrobacter sp.22c - Google Patents

Sposób wytwarzania D-tagatozy z laktozy z wykorzystaniem rekombinantowego szczepu drożdży Pichia pastoris wytwarzającego β-D-galaktozydazę Arthrobacter chlorophenolicus i izomerazy arabinozowej Arthrobacter sp.22c

Info

Publication number
PL216683B1
PL216683B1 PL390076A PL39007609A PL216683B1 PL 216683 B1 PL216683 B1 PL 216683B1 PL 390076 A PL390076 A PL 390076A PL 39007609 A PL39007609 A PL 39007609A PL 216683 B1 PL216683 B1 PL 216683B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
pichia pastoris
arthrobacter
galactosidase
lactose
recombinant yeast
Prior art date
Application number
PL390076A
Other languages
English (en)
Other versions
PL390076A1 (pl
Inventor
Marta Wanarska
Piotr Łukasz Hildebrandt
Józef Wojciech Kur
Original Assignee
Blirt Spółka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Blirt Spółka Akcyjna filed Critical Blirt Spółka Akcyjna
Priority to PL390076A priority Critical patent/PL216683B1/pl
Publication of PL390076A1 publication Critical patent/PL390076A1/pl
Publication of PL216683B1 publication Critical patent/PL216683B1/pl

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P20/00Technologies relating to chemical industry
    • Y02P20/50Improvements relating to the production of bulk chemicals
    • Y02P20/52Improvements relating to the production of bulk chemicals using catalysts, e.g. selective catalysts

Landscapes

  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób otrzymywania D-tagatozy z wykorzystaniem rekombinantowego szczepu drożdży Pichia pastoris produkującego β-D-galaktozydazę Arthrobacter chlorophenolicus i izomerazy arabinozowej Arthrobacter sp.22c.
D-tagatoza jest to naturalny, choć bardzo rzadko występujący w przyrodzie, monocukier wykazujący 92% słodkości sacharozy oraz 37,5% jej kaloryczności. Ponadto, D-tagatoza nie powoduje szybkiego wzrostu poziomu glukozy we krwi po spożyciu, zatem jest bezpieczna dla diabetyków, wykazuje właściwości prebiotyczne, nie powoduje próchnicy oraz redukuje płytkę nazębną. Wszystkie wymienione cechy sprawiają, że może być ona wykorzystywana jako substytut sacharozy w przemyśle spożywczym, m.in. do produkcji słodyczy, napojów bezalkoholowych oraz dietetycznej i prozdrowotnej żywności, jako środek słodzący dodawany do leków, a także kosmetyków, np. past do zębów, płynów do płukania ust i pomadek. Obecnie prowadzone są również badania kliniczne mające na celu potwierdzenie przydatności D-tagatozy do leczenia cukrzycy typu 2. Niewątpliwie największym problemem, uniemożliwiającym powszechne wykorzystanie D-tagatozy, jest wysoki koszt jej wytwarzania.
Znanych jest kilka sposobów wytwarzania D-tagatozy. Jednym z nich jest chemiczna izomeryzacja D-galaktozy w środowisku silnie alkalicznym (w obecności wodorotlenku wapnia) i w obecności katalizatora, np. CaCl2, według opisów patentowych amerykańskich, nr US5002612, US5078796.
W tych warunkach tworzy się nierozpuszczalny kompleks tagatozy z wodorotlenkiem wapnia. Reakcja ta jest silnie egzotermiczna i wymaga intensywnego chłodzenia, ponieważ w wysokiej temperaturze i zasadowym środowisku powstają niepożądane produkty uboczne. Uwolnienie D-tagatozy z kompleksu Ca(OH)2!agatoza^H2O zachodzi pod wpływem kwasu. Również na tym etapie mieszanina reakcyjna wymaga chłodzenia, aby zapobiec powstawaniu produktów ubocznych reakcji.
W kolejnym etapie roztwór tagatozy jest odsalany i zagęszczany. D-tagatozę otrzymuje się z zagęszczonego roztworu na drodze krystalizacji. W opisanej metodzie substrat do produkcji D-tagatozy - D-galaktoza otrzymywany jest na drodze enzymatycznej hydrolizy laktozy do D-glukozy i D-galaktozy z wykorzystaniem β-D-galaktozydazy i chromatograficznego rozdzielania cukrów.
W technologiach opartych na enzymatycznej konwersji D-galaktozy do D-tagatozy wykorzystuje się termostabilne izomerazy arabinozowe, np. izomerazę arabinozową Thermoanaerobacter mathranii o optymalnej temperaturze działania 65°C (US7052898, US6991923), czy izomerazę arabinozową Thermotoga neapolitana o optymalnej temperaturze działania 85°C (US6933138). Reakcja izomeryzacji wymaga zatem znacznych nakładów energetycznych na ogrzewanie mieszaniny reakcyjnej. Enzymy te wykazują maksymalną aktywność w granicach pH od 7 do 8 oraz wymagają obecności jonów Co2+ lub Mn2+ dla zachowania stabilności termicznej i wysokiej aktywności. D-galaktoza do reakcji izomeryzacji otrzymywana jest na drodze enzymatycznej hydrolizy laktozy. Mieszanina D-glukozy i D-galaktozy jest następnie rozdzielana chromatograficznie lub bezpośrednio poddawana reakcji z izomerazą arabinozową. Hydroliza laktozy i izomeryzacja D-galaktozy do D-tagatozy mogą też być prowadzone w jednej mieszaninie reakcyjnej, jednak w tym przypadku wymagane jest zastosowanie termostabilnej β-D-galaktozydazy, która zachowuje wysoką aktywność w warunkach optymalnych dla izomerazy arabinozowej (temperatura, pH) oraz nie podlega inhibicji w obecności jonów Mn2+ lub/i Co2+, jak również wysokiego stężenia D-glukozy (US6991923). D-galaktoza może być też otrzymywana poprzez enzymatyczną hydrolizę laktozy zawartej w permeacie serwatkowym i selektywną fermentację D-glukozy z wykorzystaniem drożdży Saccharomyces cerevisiae. Tak otrzymana galaktoza jest następnie izomeryzowana do D-tagatozy w reakcji katalizowanej przez izomerazę arabinozową (US6057135). Wszystkie opisane metody otrzymywania D-tagatozy są wieloetapowe oraz wymagają dużych ilości energii na chłodzenie lub ogrzewanie mieszaniny reakcyjnej. Ponadto, w metodach polegających na enzymatycznej izomeryzacji D-galaktozy do D-tagatozy wykorzystywane są dwa preparaty enzymatyczne, co znacznie podwyższa koszty całego procesu. Stąd, poszukuje się nowych prostych, wydajnych i tanich metod produkcji D-tagatozy.
Nieoczekiwanie określony powyżej cel został osiągnięty zgodnie z technologią według niniejszego wynalazku.
Przedmiotem wynalazku jest jednoetapowy sposób otrzymywania D-tagatozy z wykorzystaniem rekombinantowego szczepu drożdży Pichia pastoris produkującego β-D-galaktozydazę Arthrobacter chlorophenolicus i izomerazy arabinozowej Arthrohacter sp.22c.
Według wynalazku, sposób wytwarzania D-tagatozy z laktozy charakteryzuje się tym, że stosuje się rekombinantowy szczep drożdży produkujący β-D-galaktozydazę i preparat izomerazy arabinozowej.
PL 216 683 B1
Hodowlę rekombinantowego szczepu drożdży produkującego β-D-galaktozydazę prowadzi się w pożywce zawierającej laktozę, w obecności izomerazy arabinozowej.
Według wynalazku stosuje się laktozę zawartą w ubocznych produktach przemysłu mleczarskiego, korzystnie w serwatce lub permeacie serwatkowym.
Zgodnie z wynalazkiem, rekombinantowy szczep drożdży zdolny jest do metabolizowania D-glukozy i nie posiada zdolności metabolizowania D-galaktozy.
β-D-galaktozydazę wydziela się do pożywki hodowlanej lub pozostawia się w obrębie ściany komórkowej rekombinantowych drożdży, przy czym β-D-galaktozydaza wykazuje wysoką aktywność w warunkach wzrostu rekombinantowych drożdży. W rozwiązaniu według wynalazku, stosuje się β-D-galaktozydazę pochodzącą z bakterii Arthrobacter chlorophenolicus.
Według wynalazku przewidziano, że rekombinantowym szczepem drożdży jest rekombinantowy szczep Pichia pastoris o symbolu Pichia pastoris GS115 pGAPZa-3-galAchI. Według wynalazku może być także wykorzystany rekombinantowy szczep drożdży Pichia pastoris o symbolu Pichia pastoris GS115 pGAPZa-p-galAohii.
W warunkach technologii według wynalazku, izomeraza arabinozowa wykazuje wysoką aktywność w warunkach wzrostu rekombinantowych drożdży. Stosuje się tu korzystnie izomerazę arabinozową z bakterii Arthrobacter sp.22c.
Nieoczekiwanie okazało się, że rekombinantowy szczep drożdży Pichia pastoris produkujący β-D-galaktozydazę Arthrobacter chlorophenolicus otrzymany zgodnie ze sposobem wytwarzania D-galaktozy z laktozy z wykorzystaniem rekombinantowego szczepu drożdży Pichia pastoris wytwarzająoego β-D-galaktozydazę Arthrobacter chlorophenolicus, zdolny jest do wzrostu w pożywce zawierającej laktozę jako jedyne źródło węgla. Korzystnie laktoza jest hydrolizowana do D-glukozy i D-galaktozy, przy ozym jedynie D-glukoza jest metabolizowana, zaś D-galaktoza pozostaje w pożywce hodowlanej. Korzystnie również, izomeraza arabinozowa Arthrobacter sp.22c wykazuje wysoką aktywność w temperaturze i pH wzrostu drożdży Pichia pastoris. Szczególnie korzystnie, hydroliza laktozy, utylizaoja D-glukozy i izomeryzaoja D-galaktozy do D-tagatozy mogą być prowadzone w jednej mieszaninie reakcyjnej, w temperaturze ok. 30°C.
Realizację wynalazku stanowi metoda otrzymywania D-tagatozy z laktozy charakteryzująca się tym, że prowadzi się hodowlę rekombinantowego szczepu drożdży Pichia pastoris o symbolu Pichia pastoris GS115 pGAPZa^-galAchI, który stanowią komórki drożdży Pichia pastoris GS115 zawierające pod kontrolą promotora konstytutywnego gen kodujący β-D-galaktozydazę Arthrohacter chlorophenolicus oznaczoną jako i w postaci fuzji translacyjnej z sekwencją sekrecji a-faktora S. cerevisiae zintegrowany z genomem drożdżowym, otrzymanego według sposobu otrzymywania D-galaktozy z laktozy z wykorzystaniem rekombinantowego szczepu drożdży Pichia pastoris produkującego β-D-galaktozydazę Arthrobacter chlorophenolicus, w pożywce zawierającej laktozę, na przykład w serwatce lub w permeacie serwatkowym. Do hodowli dodaje się również preparat izomerazy arabinozowej Arthrobacter sp.22c. Hodowlę prowadzi się w temperaturze ok. 30°C, a następnie izoluje się i oczyszcza D-tagatozę z płynu pohodowlanego.
Realizację wynalazku stanowi także metoda otrzymywania D-tagatozy z laktozy charakteryzująca się tym, że prowadzi się hodowlę rekombinantowego szczepu drożdży Pichia pastoris o symbolu Pichia pastoris GS115 pGAPZa-ji-galAchII, który stanowią komórki drożdży Pichia pastoris GS115 zawierające pod kontrolą promotora konstytutywnego gen kodujący β-D-galaktozydazę Arthrobacter chlorophenolicus oznaczoną jako ii w postaci fuzji translacyjnej z sekwencją sekrecji a-faktora S. cerevisiae zintegrowany z genomem drożdżowym, otrzymanego na drodze sposobu wytwarzania D-galaktozy z laktozy, z wykorzystaniem rekombinatowego szczepu drożdży Pichia pastoris produkującego β-D-galaktozydazę Arthrobacter chlorophenolicus, w pożywce zawierającej laktozę, np. w serwatce lub permeacie serwatkowym. Do hodowli dodaje się również wymieniony wyżej preparat izomerazy arabinozowej Arthrobacter sp.22c. Hodowlę prowadzi się w temperaturze ok. 30°C, a następnie izoluje się i oczyszcza D-tagatozę z płynu pohodowlanego.
Rozwiązanie według wynalazku pozwoliło opracować nową jednoetapową metodę otrzymywania D-tagatozy z laktozy zawartej w ubocznych produktach przemysłu mleczarskiego, przy czym hydroliza laktozy, utylizacja D-glukozy i izomeryzacja D-galaktozy do D-tagatozy przebiegają w jednej mieszaninie reakcyjnej.
Przedmiot wynalazku objaśniony został bliżej w poniższych przykładach wykonania.
PL 216 683 B1
P r z y k ł a d 1
Otrzymywanie rekombinantowego szczepu Pichia pastoris o symbolu Pichia pastoris GS115 pGAPZa-3-galAchI
W celu otrzymania rekombinantowego szczepu Pichia pastoris GS115 pGAPZa-3-galAchI, uzyskuje się plazmid ekspresyjny o symbolu pGAPZa-3-galAchI i sekwencji nukleotydowej SEQ ID No.: 4. W pierwszym etapie amplifikuje się fragment DNA z wykorzystaniem starterów oligonukleotydowych o wzorze SEQ ID No.: 1 i symbolu FAchBSal (0,2 μΜ) oraz o wzorze SEQ ID No.: 2 i symbolu RAchBXbH (0,2 μΜ), na matrycy genomowego DNA wyizolowanego z komórek Arthrohacter chlorophenolicus (DSM No.: 12829), w buforze zawierającym: 10 mM Tris-HCl pH = 8,8, 50 mM KCl, 3 mM MgCl2, 0,15% Triton Χ-100, 200 μΜ każdego z trifosforanów deoksyrybonukleozydów (dNTP) i 1 U polimerazy DNA Hypernova produkowanej przez DNA-Gdańsk II s.c., stosując następujący profil temperaturowo-czasowy: 95°C - 3 minuty, (95°C - 1 minuta, 68°C - 1 min, 72°C - 2 minuty) 30 cykli, 72°C - 5 minut. W wyniku reakcji amplifikacji uzyskuje się fragment DNA o wzorze SEQ ID No.: 3, który oczyszcza się na drodze precypitacji alkoholowej i trawi enzymami restrykcyjnymi SalI i XbaI, po czym liguje z DNA wektora plazmidowego pGAPZa β (Invitrogen) trawionym enzymami restrykcyjnymi XhoI i XbaI, z wykorzystaniem ligazy DNA faga T4 w temperaturze 16°C przez 1 godzinę. Mieszaniną ligacyjną transformuje się komórki kompetentne Escherichia coli TOP10F' i wysiewa na niskosolne podłoże LA (1%^pepton K, 0,5% ekstrakt drożdżowy, 0,5% NaCl, 1,5% agar) o pH = 7,5 z dodatkiem zeocyny (25 μg/ml). Następnie izoluje się DNA plazmidowe z hodowli płynnej rekombinantowego szczepu Escherichia coli uzyskując plazmid ekspresyjny o symbolu pGAPZa-β-galAchI i sekwencji SEQ ID No.; 4. W kolejnym etapie wykonuje się transformację komórek Pichia pastoris GS115 liniową formą DNA plazmidu ekspresyjnego o sekwencji SEQ ID No.: 4 i symbolu pGAPZa^-galAchI powstałą w wyniku trawienia DNA tego plazmidu enzymem restrykcyjnym AvrII. Komórki drożdży wysiewa się na podłoże YPDS (2% pepton K, 1% ekstrakt drożdżowy, 2% agar, 2% D-glukoza, 1 M sorbitol) zawierające 100 μg/ml zeocyny. Następnie otrzymane kolonie rekombinantowego szczepu Pichia pastoris GS115 pGAPZa^-galAchI przesiewa się na podłoże YPD (2% pepton K, 1% ekstrakt drożdżowy, 2% agar, 2% D-glukoza) z dodatkiem 100 ąg/ml zeocyny. W celu sprawdzenia obecności genu β-D-galaktozydazy A. chlorophenolicus w obrębie genomu Pichia pastoris GS115 pGAPZa^-galAchl wykonuje się izolację genomowego DNA z komórek drożdży, po czym amplifikuje się DNA z zastosowaniem starterów o sekwencjach SEQ ID No.: 1 i 2 oraz o symbolach odpowiednio FAchBSal i RAchBXbH otrzymując produkt PCR o wielkości 2045 pz.
P r z y k ł a d 2
Otrzymywanie rekombinantowego szczepu Pichia pastoris o symbolu Pichia pastoris GS115 pGAPZa^-galAchII
W celu uzyskania rekombinantowego szczepu Pichia pastoris GS115 pGAPZa^-galAchll, otrzymuje się plazmid ekspresyjny o symbolu pGAPZa^-galAchII i sekwencji nukleotydowej SEQ ID No.: 8. W pierwszym etapie amplifikuje się fragment DNA z wykorzystaniem starterów oligonukleotydowych o wzorze SEQ ID No.: 5 i symbolu F1004Sal (0,2 μΜ) oraz o wzorze SEQ ID No.: 6 i symbolu R1004Xba (0,2 μΜ), na matrycy genomowego DNA wyizolowanego z komórek Arthrobacter chlorophenolicus (DSM No.: 12829), w buforze zawierającym: 10 mM Tris-HCl pH = 8,8, 50 mM KCl, 3 mM MgCl2, 0,15% Triton X-100, 200 μΜ każdego z trifosforanów deoksyrybonukleozydów (dNTP) i 1 U polimerazy DNA Hypernova produkowanej przez DNA-Gdańsk II s.c., stosując następujący profil temperaturowo-czasowy: 95°C - 3 minuty, (95°C - 1 minuta, 69°C - 1 minuta, 72°C - 3 minuty) 30 cykli, 12°C - 5 minut. W wyniku reakcji amplifikacji uzyskuje sie fragment DMA o wzorze SEQ ID No.: 7, który oczyszcza się na drodze precypitacji alkoholowej i trawi enzymami restrykcyjnymi SalI i XbaI, po czym liguje z DNA wektora plazmidowego pGAPZa β (Invitrogen) trawionym enzymami restrykcyjnymi XhoI i XbaI, z wykorzystaniem ligazy DNA faga T4 w temperaturze 16°C przez 1 godzinę. Mieszaniną ligacyjną transformuje się komórki kompetentne Escherichia coli TOP10F' i wysiewa na niskosolne podłoże LA (1% pepton K, 0,5% ekstrakt drożdżowy, 0,5% NaCl, 1,5% agar) o pH = 7,5 z dodatkiem zeocyny (25 ąg/ml). Następnie izoluje się DNA plazmidowe z hodowli płynnej rekombinantowego szczepu Escherichia coli uzyskując plazmid ekspresyjny o symbolu pGAPZa^-galAchll i sekwencji SEQ ID No.: 8. W kolejnym etapie wykonuje się transformację komórek Pichia pastoris GS115 liniową formą DNA plazmidu ekspresyjnego o sekwencji SEQ ID No.: 8 i symbolu pGAPZa^-galAchll powstałą w wyniku trawienia DNA tego plazmidu enzymem restrykcyjnym AvrII. Komórki drożdży wysiewa się na podłoże YPDS (2% pepton K, 1% ekstrakt drożdżowy, 2% agar, 2% D-glukoza, 1 M sorbitol) zawierające 100 ąg/ml zeocyny. Następnie otrzymane kolonie rekombinantowego szczepu Pichia pastoris
PL 216 683 B1
GS115 pGAPZa-3-galAchll przesiewa się na podłoże YPD (2% pepton K, 1% ekstrakt drożdżowy, 2% agar, 2% D-glukoza) z dodatkiem 100 ąg/ml zeocyny. W celu sprawdzenia obecności genu β-D-galaktozydazy A. chlorophenolicus w obrębie genomu Pichia pastoris GS115 pGAPZa-3-galAchII wykonuje się izolację genomowego DNA z komórek drożdży, po czym amplifikuje się DNA z zastosowaniem starterów o sekwencjach SEQ ID No.: 5 i 6 oraz o symbolach odpowiednio F1004Sal i R1004Xba otrzymując produkt PCR o wielkości 3039 pz.
P r z y k ł a d 3
Otrzymywanie izomerazy arabinozowej Arthrohacter sp.22c
W celu otrzymania izomerazy arabinozowej Arthrobacter sp.22c, w pierwszym etapie uzyskuje się plazmid ekspresyjny o symbolu pET30araA22c i sekwencji SEQ ID No.: 12. W tym celu amplifikuje się fragment DNA kodujący izomerazę arabinozową Arthrobacter sp.22c z wykorzystaniem starterów oligonukleotydowych o symbolach F22cNdemut i wzorze SEQ ID No.: 9 oraz R22cHind i wzorze SEQ ID No.: 10, na matrycy genomowego DNA Arthrobacter sp.22c w buforze zawierającym: 10 mM Tris-HCl pH = 8,8, 50 mM KCl, 3 mM MgCl2, 0,15% Triton X-100, 200 μΜ każdego z trifosforanów deoksyrybonukleozydów (dNTP) i 1 U polimerazy DNA Hypernova produkowanej przez DNA-Gdańsk II s.c., stosując następujący profil temperaturowo-czasowy reakcji: 95°C - 3 minuty, (95°C - 1 minuta, 60°C 1 minuta, 72°C - 1,5 minuty) 30 cykli, 72°C - 5 minut. W wyniku reakcji PCR uzyskuje się fragment DNA o wzorze SEQ ID No.: 11, który oczyszcza się na drodze precypitacji etanolowej, trawi enzymami restrykcyjnymi NdeI i HindIll, a następnie liguje z DNA wektora plazmidowego pET-30 Ek/LIC (Novagen) trawionym, tymi samymi enzymami restrykcyjnymi. Mieszaniną ligacyjną transformuje się komórki kompetentne E. coli TOP10F' i wysiewa na szalki Petriego z podłożem LA (1% pepton K, 0,5% ekstrakt drożdżowy, 1% NaCl, 1,5% agar) zawierającym 25 μg/ml kanamycyny. W wyniku izolacji plazmidowego DNA z otrzymanych kolonii bakteryjnych uzyskuje się plazmid ekspresyjny o symbolu pET30araA22c i wzorze SEQ ID No.: 12, co potwierdza się przez sekwencjonowanie DNA metodą Sangera. W następnym etapie otrzymuje się rekombinantowy szczep Escherichia coli o symbolu Escherichia coli BL21(DE3)pLysS pET30araA22c na drodze transformacji komórek Escherichia coli BL21(DE3)pLysS kolistą formą DNA plazmidu ekspresyjnego o sekwencji SEQ ID No.: 12 i symbolu pET30araA22c. Komórki bakterii wysiewa się na podłoże LA zawierające 25 ąg/ml kanamycyny i 34 μg/ml chloramfenikolu, a następnie uzyskane kolonie rekombinantowego szczepu Escherichia coli BL21(DES)pLysS pET30araA22c wykorzystuje się do biosyntezy izomerazy arabinozowej Arthrobacter sp.22c. W tym celu prowadzi się hodowlę komórek Escherichia coli BL21(DE3)pLysS pET30araA22c w pożywce LB (1% pepton K, 0,5% ekstrakt drożdżowy, 1% NaCl) zawierającej 25 μg/ml kanamycyny i 34 μg/ml chloramfenikolu w 37°C przez 16-18 h. Następnie tą hodowlą zaszczepia się pożywkę o identycznym składzie w stosunku 1:50. Hodowle prowadzi sie w 30°C do uzyskania gęstości optycznej OD600 = 0,3-0,4 i indukuje się ekspresję genu izomerazy arabinozowej Arthrobacter sp.22c przez dodanie IPTG (izopropylo-3-D-tiogalaktopiranozydu) do 1 mM końcowego stężenia w pożywce. Hodowlę prowadzi się dalej w tych samych warunkach przez 6 h, po czym oddziela się komórki bakterii od pożywki na drodze wirowania. Osad komórkowy zawiesza się w 20 mM roztworze buforowym K2HPO4/KH2PO4; o pH = 6,0 zawierającym 50 mM KCl i zamraża w ok. -20°C. Następnie zawiesinę komórek rozmraża się w temperaturze pokojowej i poddaje dezintegracji za pomocą ultradźwięków. Przeprowadza się 4 cykle dezintegracji trwające po 0,5 minuty przy amplitudzie drgań 5 ąm. Izomerazę arabinozową Arthrohacter sp.22c oczyszcza się metodą chromatografii jonowymiennej z wykorzystaniem słabego i silnego anionitu. Białko wymywa się z kolumny gradientem stężenia KCl. Otrzymane frakcje zawierające oczyszczony enzym dializuje się wobec 100 mM roztworu NH4HCO3, a następnie suszy ze stanu zamrożenia pod obniżonym ciśnieniem.
P r z y k ł a d 4
Otrzymywanie D-tagatozy z wykorzystaniem rekombinantowego szczepu drożdży Pichia pastoris o symbolu Pichia pastoris GS115 pGAPZα-β-galAchl i izomerazy arabinozowej Arthrobacter sp.22c
Uzyskuje sie rekombinantowy szczep drożdży Pichia pastoris GS115 pGAPZa-3-galAchI zgodnie z przykładem 1, według sposobu otrzymywania D-galaktozy z laktozy z wykorzystaniem rekombinantowego szczepu drożdży Pichia pastoris produkującego β-D-galaktozydazę Arthrobaeter chlorophenolicus. Następnie otrzymuje się izomerazę arabinozową Arthrobaeter sp.22c według przykładu 3. W kolejnym etapie prowadzi się hodowlę komórek drożdży Pichia pastoris GS115 pGAPZa-3-galAchI w pożywce YPD (2% pepton K, 1% ekstrakt drożdżowy, 2% D-glukoza) przez 30-36 h w 30°C. Otrzymaną hodowlą zaszczepia się permeat serwatkowy w ilości 15%y/v. Hodowle prowadzi się w 30°C z wytrząsaniem. Po 48 h dodaje sie preparat izomerazy arabinozowej Arthrobacter sp.22c do końco6
PL 216 683 B1 wego stężenia w mieszaninie 0,2 mg/ml i dalej prowadzi hodowlę, pobierając co 24 h próbki i określając w nich stężenie laktozy, galaktozy i tagatozy metodą wysokosprawnej chromatografii cieczowej z wykorzystaniem kolumny Aminex HPX-87C (Bio-Rad) i detektora refraktometrycznego. W przypadku 6,5% początkowego stężenia laktozy w permeacie serwatkowym, po upływie 144 h otrzymuje się 0,5% stężenie laktozy 1,7% stężenie galaktozy i 0,74% stężenie tagatozy w mieszaninie pohodowlanej.
P r z y k ł a d 5
Otrzymywanie D-tagatozy z wykorzystaniem rekombinantowego szczepu drożdży Pichia pastoris o symbolu Pichia pastoris GS115 pGAPZa-e-galAchll i izomerazy arabinozowej Arthrobacter sp.22c
Uzyskuje się rekombinantowy szczep drożdży Pichia pastoris GS115 pGAPZa-3-galAchll według przykładu 2, zgodnie ze sposobem otrzymywania D-galaktozy z laktozy z wykorzystaniem rekombinantowego szczepu drożdży Pichia pastoris produkującego β-D-galaktozydaze Arthrohacter chlorophenolicus. Następnie otrzymuje się izomerazę arabinozowa Arthrobacter sp.22c zgodnie z przykładem 3. W kolejnym etapie prowadzi się hodowlę komórek drożdży Pichia pastoris GS115 pGAPZa-3-galAchll w pożywce YPD (2% pepton K, 1% ekstrakt drożdżowy, 2% D-glukoza) przez 30-36 h w 30°C. Otrzymaną hodowla zaszczepia się permeat serwatkowy w ilości 15% v/v. Hodowlę prowadzi się w 30°C z wytrząsaniem. Po 48 h dodaje się preparat izomerazy arabinozowej Arthrobaeter sp.22c do końcowego stężenia w mieszaninie 0,2 mg/ml i dalej prowadzi hodowlę, pobierając co 24 h próbki i określając w nich stężenie laktozy, galaktozy i tagatozy metodą wysokosprawnej chromatografii cieczowej z wykorzystaniem kolumny Aminex HPX-87C (Bio-Rad) i detektora refraktometrycznego. W przypadku 6,5% początkowego stężenia laktozy w permeacie serwatkowym, po upływie 144 h otrzymuje się 0,3% stężenie laktozy, 1,5% stężenie galaktozy i 0,78% stężenie tagatozy w mieszaninie pohodowlanej, w której obecne są również galaktooligosacharydy.
PL 216 683 B1
Lista sekwencji
SEQ ID No.: I
Symbol: FAchBSal
Starter DNA
Cząsteczka jednoniciowa DNA
5' ATAGTCGACAAAAGAATGGCAACGCAGGAAATTAACCGTCCG 3'
SEQ ID No.: 2
Symbol: RAchBXbH
Starter DNA
Cząsteczka jednoniciowa DNA
5' CTGAAGCTTCTAGACTAGCCCTCCCTGATCACCGCAATGC 3'
SEQ ID No.: 3
Symbol: sekwencja nukleotydowa fragmentu DNA otrzymanego w wyniku amplifikacji DNA z zastosowaniem starterów o symbolach FAchBSal i RAchBXbH
Długość: 2045 pz
Topologia: cząsteczka liniowa dsDNA
ATAGTCGACAAAAGAATGGCAACGCAGGAAATTAACCGTCCGGCAAGTGTTTGGAGCAACGTCGAA
GGCCTCGGTTTCGGCGGCGACTACAACCCCGAACAGTGGCCCGTGAGCGTGCGGCTGGAGGACCTC
GAGCTGATGCAGGAAGCCGGCGTGAACTTCCTGAGCGTGGGCATCTTTTCCTGGGCCCTGCTGGAA
CCGGTTGAGGGCCAGTACGATTTCGGCTGGCTTGATGAGGTGCTGGACAACCTCGCAGGCATCGGC
GTCAGGGTTGCCCTCGCCACCGCCACCGCCGCTCCCCCGGCGTGGCTGGTCCGCAAGCATCCGGAA
ATCCTGCCGGTCACCGCTGACGGAACCGTGCTGGGACCGGGCTCACGGCGGCACTACACGCCGTCG
TCGGCCGCCTACCGGCGCTACGCCACGGGCATCACGCGGGTCCTCGCCGAACGATACAAGGACCAT
CCGGCGCTGGCGCTCTGGCACGTGGACAACGAGCTGGGTTGCCACATTTCCGAGTTCTACGGCAAA
GAGGACGCAGCCGCTTTCCGCAGTTGGCTGGAACGGCGTTACGGGAGCATTGACGCCCTCAACGCG
TCCTGGGGCACCGCGTTCTGGAGCCAGAACTACGCATCGTTCGAAGAAATCCTGCCGCCCTCAGTT
GCCCCCAGCACGCTGAACCCGGGGCAGCAGCTCGATTTCCAGCGCTTCAATTCGTGGGCGCTGATG
GATTACTACCGCGAACTCGTGGCAGTGCTCCGCGAGGTGACCCCGGAGGTTCCCTGCACCACCAAC
CTCATGGCCTCCAGCGCCACGAAGTCCATGGACTACTTCAGCTGGGCCAAGGATCTTGACGTCATC
GCCAACGACCACTACCTCGTGGCTGCCGACCCCGAACGGCACATCGAACTCGCGTTCAGCGCGGAC
CTGACCCGGGGCATTGCGGGCGGTGACCCGTGGATCCTAATGGAACATTCGACGTCGGCCGTCAAC
TGGCAACCCCGCAACCAGCCGAAGATGCCCGGCGAAATGCTCCGGAACTCGCTGGCGCACGTGGCC
CGCGGCGCGGATGCCGTGATGTTCTTCCAGTGGCGGCAGAGCTTCGCGGGGTCCGAAAAGTTCCAC
TCCGCCATGGTGCCGCACGGCGGCCGGGACACGCGCGTGTGGCGCGAGGTGGTGGACCTCGGGGCG
GCGCTGAAGCTGCTCGAACCGGTCCGCGGTTCCCGGGTGGAGTCCCGCGCGGCCATCGTCTTCGAT
TACGAGGCGTGGTGGGCCAGCGAGATCGATTCCAAGCCGAGCATCGACGTGAAGTACCTGGACCTG
CTGCGGGCCTTCCACCGTTCGCTGTTCCTGAAGGGCGTTTCCGTGGACATGGTCCACCCGTCTGCG
CCGCTCGAGGGCTACGACCTGGTGCTCGTCTGCACGCTCTACGCCGTATCCGACGCCGACGCCGGC
AACATCGCCGCGGCCGCCTCCGCTGGCGCCACCGTCCTGGTCAGCTACTTCAGCGGGATCGCGGAC
CCGCAGGACCACATTCGGCTCGGCGGGTATCCGGGCGCATTCCGGGACCTCCTTGGCGTGCGGGTG
GAAGAGTTCCACCCGCTGCTGGCCGGATCGCAGCTGAAGCTCGACGACGGCACCGTTGCCTCGGTC
TGGAGCGAGCACGTGCACCTCGCCGGCGCCGAAGCGGTCCAGGCGTTCACGGAGTATCCGCTGGAA
GGCGTCCCGGCCCTGACCCGCCGCTCCGTGGGCGCCGGCGCTGCCTGGTACCTGGCCACCTTCCCG
GACAGCGACGGCATTGATGCGTTGGTGGAACGGCTGCTCGCCGAATCGGGCGTCTCCCCCGCGGCT
GCCGCCGACACCGGCGTCGAACTGGTCCGTCGGCGCTCGGCCGATGGGCAGCGCTTCCTGTTCGCC
PL 216 683 B1
ATCAACCACACCCGCTCCTCCGCCGCCGTCTCGGCCACAGGAACCGATTTGCTGACCGGGGAGCCC TTTGGCGGGTCCGTTCCGGCGGGCAGCATTGCGGTGATCAGGGAGGGCTAGTCTAGAAGCTTCAG SEQ ID No.: 4
Symbol: pGAPZa-p-galAchl
Wielkość: 5088 pz
Topologia: cząsteczka kolista dsDNA, plazmidowe
TCGACAAAAGAATGGCAACGCAGGAAATTAACCGTCCGGCAAGTGTTTGGAGCAACGTCGAAGGCC
TCGGTTTCGGCGGCGACTACAACCCCGAACAGTGGCCCGTGAGCGTGCGGCTGGAGGACCTCGAGC
TGATGCAGGAAGCCGGCGTGAACTTCCTGAGCGTGGGCATCTTTTCCTGGGCCCTGCTGGAACCGG
TTGAGGGCCAGTACGATTTCGGCTGGCTTGATGAGGTGCTGGACAACCTCGCAGGCATCGGCGTCA
GGGTTGCCCTCGCCACCGCCACCGCCGCTCCCCCGGCGTGGCTGGTCCGCAAGCATCCGGAAATCC
TGCCGGTCACCGCTGACGGAACCGTGCTGGGACCGGGCTCACGGCGGCACTACACGCCGTCGTCGG
CCGCCTACCGGCGCTACGCCACGGGCATCACGCGGGTCCTCGCCGAACGATACAAGGACCATCCGG
CGCTGGCGCTCTGGCACGTGGACAACGAGCTGGGTTGCCACATTTCCGAGTTCTACGGCAAAGAGG
ACGCAGCCGCTTTCCGCAGTTGGCTGGAACGGCGTTACGGGAGCATTGACGCCCTCAACGCGTCCT
GGGGCACCGCGTTCTGGAGCCAGAACTACGCATCGTTCGAAGAAATCCTGCCGCCCTCAGTTGCCC
CCAGCACGCTGAACCCGGGGCAGCAGCTCGATTTCCAGCGCTTCAATTCGTGGGCGCTGATGGATT
ACTACCGCGAACTCGTGGCAGTGCTCCGCGAGGTGACCCCGGAGGTTCCCTGCACCACCAACCTCA
TGGCCTCCAGCGCCACGAAGTCCATGGACTACTTCAGCTGGGCCAAGGATCTTGACGTCATCGCCA
ACGACCACTACCTCGTGGCTGCCGACCCCGAACGGCACATCGAACTCGCGTTCAGCGCGGACCTGA
CCCGGGGCATTGCGGGCGGTGACCCGTGGATCCTAATGGAACATTCGACGTCGGCCGTCAACTGGC
AACCCCGCAACCAGCCGAAGATGCCCGGCGAAATGCTCCGGAACTCGCTGGCGCACGTGGCCCGCG
GCGCGGATGCCGTGATGTTCTTCCAGTGGCGGCAGAGCTTCGCGGGGTCCGAAAAGTTCCACTCCG
CCATGGTGCCGCACGGCGGCCGGGACACGCGCGTGTGGCGCGAGGTGGTGGACCTCGGGGCGGCGC
TGAAGCTGCTCGAACCGGTCCGCGGTTCCCGGGTGGAGTCCCGCGCGGCCATCGTCTTCGATTACG
AGGCGTGGTGGGCCAGCGAGATCGATTCCAAGCCGAGCATCGACGTGAAGTACCTGGACCTGCTGC
GGGCCTTCCACCGTTCGCTGTTCCTGAAGGGCGTTTCCGTGGACATGGTCCACCCGTCTGCGCCGC
TCGAGGGCTACGACCTGGTGCTCGTCTGCACGCTCTACGCCGTATCCGACGCCGACGCCGGCAACA
TCGCCGCGGCCGCCTCCGCTGGCGCCACCGTCCTGGTCAGCTACTTCAGCGGGATCGCGGACCCGC
AGGACCACATTCGGCTCGGCGGGTATCCGGGCGCATTCCGGGACCTCCTTGGCGTGCGGGTGGAAG
AGTTCCACCCGCTGCTGGCCGGATCGCAGCTGAAGCTCGACGACGGCACCGTTGCCTCGGTCTGGA
GCGAGCACGTGCACCTCGCCGGCGCCGAAGCGGTCCAGGCGTTCACGGAGTATCCGCTGGAAGGCG
TCCCGGCCCTGACCCGCCGCTCCGTGGGCGCCGGCGCTGCCTGGTACCTGGCCACCTTCCCGGACA
GCGACGGCATTGATGCGTTGGTGGAACGGCTGCTCGCCGAATCGGGCGTCTCCCCCGCGGCTGCCG
CCGACACCGGCGTCGAACTGGTCCGTCGGCGCTCGGCCGATGGGCAGCGCTTCCTGTTCGCCATCA
ACCACACCCGCTCCTCCGCCGCCGTCTCGGCCACAGGAACCGATTTGCTGACCGGGGAGCCCTTTG
GCGGGTCCGTTCCGGCGGGCAGCATTGCGGTGATCAGGGAGGGCTAGTCTAGAACAAAAACTCATC
TCAGAAGAGGATCTGAATAGCGCCGTCGACCATCATCATCATCATCATTGAGTTTTAGCCTTAGAC
ATGACTGTTCCTCAGTTCAAGTTGGGCACTTACGAGAAGACCGGTCTTGCTAGATTCTAATCAAGA
GGATGTCAGAATGCCATTTGCCTGAGAGATGCAGGCTTCATTTTTGATACTTTTTTATTTGTAACC
TATATAGTATAGGATTTTTTTTGTCATTTTGTTTCTTCTCGTACGAGCTTGCTCCTGATCAGCCTA
TCTCGCAGCTGATGAATATCTTGTGGTAGGGGTTTGGGAAAATCATTCGAGTTTGATGTTTTTCTT
GGTATTTCCCACTCCTCTTCAGAGTACAGAAGATTAAGTGAGACCTTCGTTTGTGCGGATCCCCCA
CACACCATAGCTTCAAAATGTTTCTACTCCTTTTTTACTCTTCCAGATTTTCTCGGACTCCGCGCA
TCGCCGTACCACTTCAAAACACCCAAGCACAGCATACTAAATTTTCCCTCTTTCTTCCTCTAGGGT
GTCGTTAATTACCCGTACTAAAGGTTTGGAAAAGAAAAAAGAGACCGCCTCGTTTCTTTTTCTTCG
TCGAAAAAGGCAATAAAAATTTTTATCACGTTTCTTTTTCTTGAAATTTTTTTTTTTAGTTTTTTT
CTCTTTCAGTGACCTCCATTGATATTTAAGTTAATAAACGGTCTTCAATTTCTCAAGTTTCAGTTT
CATTTTTCTTGTTCTATTACAACTTTTTTTACTTCTTGTTCATTAGAAAGAAAGCATAGCAATCTA
ATCTAAGGGCGGTGTTGACAATTAATCATCGGCATAGTATATCGGCATAGTATAATACGACAAGGT
PL 216 683 B1
GAGGAACTAAACCATGGCCAAGTTGACCAGTGCCGTTCCGGTGCTCACCGCGCGCGACGTCGCCGG
AGCGGTCGAGTTCTGGACCGACCGGCTCGGGTTCTCCCGGGACTTCGTGGAGGACGACTTCGCCGG
TGTGGTCCGGGACGACGTGACCCTGTTCATCAGCGCGGTCCAGGACCAGGTGGTGCCGGACAACAC
CCTGGCCTGGGTGTGGGTGCGCGGCCTGGACGAGCTGTACGCCGAGTGGTCGGAGGTCGTGTCCAC
GAACTTCCGGGACGCCTCCGGGCCGGCCATGACCGAGATCGGCGAGCAGCCGTGGGGGCGGGAGTT
CGCCCTGCGCGACCCGGCCGGCAACTGCGTGCACTTCGTGGCCGAGGAGCAGGACTGACACGTCCG
ACGGCGGCCCACGGGTCCCAGGCCTCGGAGATCCGTCCCCCTTTTCCTTTGTCGATATCATGTAAT
TAGTTATGTCACGCTTACATTCACGCCCTCCCCCCACATCCGCTCTAACCGAAAAGGAAGGAGTTA
GACAACCTGAAGTCTAGGTCCCTATTTATTTTTTTATAGTTATGTTAGTATTAAGAACGTTATTTA
TATTTCAAATTTTTCTTTTTTTTCTGTACAGACGCGTGTACGCATGTAACATTATACTGAAAACCT
TGCTTGAGAAGGTTTTGGGACGCTCGAAGGCTTTAATTTGCAAGCTGGAGACCAACATGTGAGCAA
AAGGCCAGCAAAAGGCCAGGAACCGTAAAAAGGCCGCGTTGCTGGCGTTTTTCCATAGGCTCCGCC
CCCCTGACGAGCATCACAAAAATCGACGCTCAAGTCAGAGGTGGCGAAACCCGACAGGACTATAAA
GATACCAGGCGTTTCCCCCTGGAAGCTCCCTCGTGCGCTCTCCTGTTCCGACCCTGCCGCTTACCG
GATACCTGTCCGCCTTTCTCCCTTCGGGAAGCGTGGCGCTTTCTCAATGCTCACGCTGTAGGTATC
TCAGTTCGGTGTAGGTCGTTCGCTCCAAGCTGGGCTGTGTGCACGAACCCCCCGTTCAGCCCGACC
GCTGCGCCTTATCCGGTAACTATCGTCTTGAGTCCAACCCGGTAAGACACGACTTATCGCCACTGG
CAGCAGCCACTGGTAACAGGATTAGCAGAGCGAGGTATGTAGGCGGTGCTACAGAGTTCTTGAAGT
GGTGGCCTAACTACGGCTACACTAGAAGGACAGTATTTGGTATCTGCGCTCTGCTGAAGCCAGTTA
CCTTCGGAAAAAGAGTTGGTAGCTCTTGATCCGGCAAACAAACCACCGCTGGTAGCGGTGGTTTTT
TTGTTTGCAAGCAGCAGATTACGCGCAGAAAAAAAGGATCTCAAGAAGATCCTTTGATCTTTTCTA
CGGGGTCTGACGCTCAGTGGAACGAAAACTCACGTTAAGGGATTTTGGTCATGCATGAGATCAGAT CTTTTTTGTAGAAArrGTCTTGGTGTCCTCGTCCAATCAGGTAGCCATCTCTGAAATATCTGGCTCC
GTTGCAACTCCGAACGACCTGCTGGCAACGTAAAATTCTCCGGGGTAAAACTTAAATGTGGAGTAA
TGGAACCAGAAACGTCTCTTCCCTTCTCTCTCCTTCCACCGCCCGTTACCGTCCCTAGGAAATTTT
ACTCTGCTGGAGAGCTTCTTCTACGGCCCCCTTGCAGCAATGCTCTTCCCAGCATTACGTTGCGGG
TAAAACGGAGGTCGTGTACCCGACCTAGCAGCCCAGGGATGGAAAAGTCCCGGCCGTCGCTGGCAA
TAATAGCGGGCGGACGCATGTCATGAGATTATTGGAAACCACCAGAATCGAATATAAAAGGCGAAC
ACCTTTCCCAATTTTGGTTTCTCCTGACCCAAAGACTTTAAATTTAATTTATTTGTCCCTATTTCA
ATCAATTGAACAACTATTTCGAAACGATGAGATTTCCTTCAATTTTTACTGCTGTTTTATTCGCAG
CATCCTCCGCATTAGCTGCTCCAGTCAACACTACAACAGAAGATGAAACGGCACAAATTCCGGCTG
AAGCTGTCATCGGTTACTCAGATTTAGAAGGGGATTTCGATGTTGCTGTTTTGCCATTTTCCAACA
GCACAAATAACGGGTTATTGTTTATAAATACTACTATTGCCAGCATTGCTGCTAAAGAAGAAGGGG
TATCTC
SEQ ID No.: 5
Symbol: F1004Sal
Starter DNA
Cząsteczka jednoniciowa DNA
5' ATAGTCGACAAAAGAATGCCTGTCCAGTCCCCCACAACGG 3'
SEQ ID No.: 6
Symbol: Rl004Xba
Starter DNA
Cząsteczka jednoniciowa DNA
5' GTCTCTAGACTACGGACGGACCCGCAGCACTACCG 3'
SEQ ID No.: 7
Symbol: sekwencja nukleotydowa fragmentu DNA otrzymanego w wyniku amplifikacji DNA z zastosowaniem starterów o symbolach F1004Sal i R1004Xba
PL 216 683 B1
Długość: 3039 pz
Topologia: cząsteczką liniowa dsDNA
ATAGTCGACAAAAGAATGCCTGTCCAGTCCCCCACAACGGTGTCGAATGCTGCTGCAAGTGATGCC
TCCGACTCTGTGCCGCGCAATCTTGAACTCGGCGCAGGAGGCGTTCTCGAGCTCTCCTCAGTGGCT
CCGGGGCGGGGTGCGCTTGCTCCCCGGGCCTATCTCGCCAGCGATGCGCCGCGGCTGTCCCTGAAC
GGCGACTGGCAGTTCCGCCTCAGCCCGGGCATCCGCAGCGCCCCCGCCGAGGGGTGGCAGCTGGGC
CAGGATCTGGACGGCTTCGAAACCCTGCCCGTTCCGTCCAGCTGGCCCATGCACGGGCACGGCGCA
CCGGCGTACACCAACATCCAGTTTCCGTTTGCCGTGGAACCCCCGCATGTGCCGGAAGCCAACCCT
ATTGGTGACCACCTCCTGACGTTCCACGCCGGCCCGGAGTTCTTCCCCAACGCACTGCTGCGTTTC
GACGGCATCGACTCCGCCGGCACGGTGTGGCTGAACGGCGTCGAACTCGGCACCACCCGCGGCAGC
CGCCTTGCCCACGAATTCGACGTCTCAGGAATCCTTACGGAAGGCAGCAACACCCTCGCCGTGCGG
GTGGCGCAGTTCTCGGCCGCCAGCTACGTGGAGGACCAGGACATGTGGTGGCTCCCGGGGATCTTC
CGGGACGTCACCCTTCAAGCCCGCCCTGCGGACGGCATAGACGACGTCTTCGTCCACGCTGACTAC
GACGCCGGCACAGGCGAAGGTGTGCTGCGCGTGGAGGCGAGCCGGGGCGGAAAAGCGATTGACGCC
GTCGTACGCGTTCCCGAACTGGACCTGGAGCTTAAGGCCGGCCAGGAGCACCGCCTGCCATCCGTA
GCGCCGTGGTCGGCAGAGGAGCCCCGCCTGTACGAAGCCACGGTCAGCACCCCGGCCGAAACGGTG
TCCTTGCAGCTGGGATTCCGCAGCATCACCATCGAAGACTCCCAGTTCAAGGTGAACGGGCGGCGG
ATCCTGCTGCGCGGGGTGAACCGCCACGAGCACCATCCCCGGCTGGGGCGCGTGGTTCCGCAGGAG
GTGATGGAGGCGGAGCTCAAGCTCATGAAGCAGCACAACATCAACGCAATCCGCACATCGCACTAC
CCGCCCCACCCAAAATTCCTTGCCCTGGCTGACCAGCTTGGTTTCTACGTCGTGCTCGAGTGCGAC
CTGGAAACGCACGGGTTCGAGAGCGCCGGCTGGGCCCAGAACCCGAGCGATGATCCCCAATGGGAG
GACGCCCTGCTGGACCGGATGCGCCGGACGGTGGAGCGGGACAAGAACCATGCAGCCGTCGTGATG
TGGTCGCTGGGCAACGAATCCGGGACCGGCCGGAACCTGGCCGCGATGTCGCGCTGGACCAAGGAC
CGCGACCCGTCCCGCCCCATCCACTACGAGGGTGACTGGTCCTCACCCTACGTTGACGTGTACTCC
CGCATGTACGCCAACCAGGCCGAGACTGCACTGATTGGACAGGGAACTGAGCCTCCACTCGATGAC
CCCGAGCTGGATGCCCGGCGCCGTGCCATGCCCTTCGTGCTGTGCGAATATGTTCACGCCATGGGC
AATGGCCCGGGAGGAATGACCGAGTACCAGGAACTCTTTGAACGCCACCCCAGGCTGATGGGCGGC
TTCGTCTGGGAGTGGCTGGAACACGGAATCGCCGTCCCCACGCCGGGTGGCGGTGAGCACTTCGCC
TATGGCGGTGATTTCGGTGAGGAAATTCACGACGGCAACTTCGTCACCGACGGACTGGTGGACGCC
AATCGCCAACCCCGGCCCGGCCTCCTCGACTTCAAGCGCGTCGTGGCGCCGCTGCGGATCCAGGTT
GCCGGGGACTGGTCCGGCTTCACCGTCCACAACGGACACGATTTCACCGACACGTCCCCGTTCAGC
TTCCAGTACACGGTGGAGGCCGACGGCGACACTATCGACGGCGGCACGGTGGAGGTTCCGCGCGTC
GCGCCGCAGTCCGCGGCCACAGTTGCGTTGCCCGCCGGCCTTCCGCACACGGACGGGCCGGCAGTC
CTCACCGTCAGCGCCGTTCTCACCGCTGCGACGTCCTGGGCCGGCACCGGCCACGAGATCGCCTGG
GGCCAGTCCGTCCGTGGCGTCGCGCGTGTTGAAGAGCCCCGCGCTGCTGAATCCGTGGCCGCCACT
GACGATGAGCTGCGGCTGGGCCCGGCGGTGTTCAGCAGGCTGACGGGGATGCCCACACGCATAGGC
GGCATCAGTGTGGCAAAGCTGGGGCTCTCGCTGTGGTGGCCCCCCACCGACAATGACCTGGGCAGG
GAATGGGGCGGCGCCGACCTCCGGCCCCTGGCCACCCAATGGAAGGATGCAGGGCTTGACCGGCTC
CATACCCGGCTGCTTGGCATTAGCGCTGAACGCACCGACGATGGCGGGGAGCGGCTCGTCACGAGG
ACCAGGGTGGGTGCCGCGGACAAACAGTTCGGGGTCCTTGTGGACTACACGTGGACCAGTGACGGG
GAATCGCTGGCGCTCCGAACCCAGGTCCGGCCGCAGGGATCCTGGGTCAACGCCGGATTTGAGGTG
GAGTGGGCCCGGATCGGCCTGGAACTGGTGCTGGACGGCGGGACGTCAGCGGTGAGCTGGTTCGGG
CAGGGACCGCACCAGGCTTATCCGGATACGGGGCAAGGCACGCGGACGGGATGGTTTTCCATGCCC
TTGGGTGACCTCGATGTTGAGTATGCGCGGCCCCAGGAGTCCGGTGCCCGCGCCGGTGTCCGCTCG
GCTGCCCTTGAGGTGGATGGCGCCACGTTGGACATCGCCGGCGAGCCCTTTGCCCTGACGGTACGC
CCCTACAGCCAGGCCGCACTCAACGAAGCAACCCACCGGCCTGACCTGGCAGCCGACGGGCGGACC
TACATCTACCTCGACAACGCCATGCGTGGTGTGGGCACCGGAGCCTGCGGTCCGGGTGTCCTCGAT
CCGTACCGCCTGCAGCCACGGGATGCCGACTTCACGGTAGTGCTGCGGGTCCGTCCGTAGTCTAGA
GAC
PL 216 683 B1
SEQ ID No.: 8
Symbol: pGAPZo-p-galAchll
Wielkość: 6087 pz
Topologia: cząsteczka kolista dsDNA, plazmidowe
TCGACAAAAGAATGCCTGTCCAGTCCCCCACAACGGTGTCGAATGCTGCTGCAAGTGATGCCTCCG
ACTCTGTGCCGCGCAATCTTGAACTCGGCGCAGGAGGCGTTCTCGAGCTCTCCTCAGTGGCTCCGG
GGCGGGGTGCGCTTGCTCCCCGGGCCTATCTCGCCAGCGATGCGCCGCGGCTGTCCCTGAACGGCG
ACTGGCAGTTCCGCCTCAGCCCGGGCATCCGCAGCGCCCCCGCCGAGGGGTGGCAGCTGGGCCAGG
ATCTGGACGGCTTCGAAACCCTGCCCGTTCCGTCCAGCTGGCCCATGCACGGGCACGGCGCACCGG
CGTACACCAACATCCAGTTTCCGTTTGCCGTGGAACCCCCGCATGTGCCGGAAGCCAACCCTATTG
GTGACCACCTCCTGACGTTCCACGCCGGCCCGGAGTTCTTCCCCAACGCACTGCTGCGTTTCGACG
GCATCGACTCCGCCGGCACGGTGTGGCTGAACGGCGTCGAACTCGGCACCACCCGCGGCAGCCGCC
TTGCCCACGAATTCGACGTCTCAGGAATCCTTACGGAAGGCAGCAACACCCTCGCCGTGCGGGTGG
CGCAGTTCTCGGCCGCCAGCTACGTGGAGGACCAGGACATGTGGTGGCTCCCGGGGATCTTCCGGG
ACGTCACCCTTCAAGCCCGCCCTGCGGACGGCATAGACGACGTCTTCGTCCACGCTGACTACGACG
CCGGCACAGGCGAAGGTGTGCTGCGCGTGGAGGCGAGCCGGGGCGGAAAAGCGATTGACGCCGTCG
TACGCGTTCCCGAACTGGACCTGGAGCTTAAGGCCGGCCAGGAGCACCGCCTGCCATCCGTAGCGC
CGTGGTCGGCAGAGGAGCCCCGCCTGTACGAAGCCACGGTCAGCACCCCGGCCGAAACGGTGTCCT
TGCAGCTGGGATTCCGCAGCATCACCATCGAAGACTCCCAGTTCAAGGTGAACGGGCGGCGGATCC
TGCTGCGCGGGGTGAACCGCCACGAGCACCATCCCCGGCTGGGGCGCGTGGTTCCGCAGGAGGTGA
TGGAGGCGGAGCTCAAGCTCATGAAGCAGCACAACATCAACGCAATCCGCACATCGCACTACCCGC
CCCACCCAAAATTCCTTGCCCTGGCTGACCAGCTTGGTTTCTACGTCGTGCTCGAGTGCGACCTGG
AAACGCACGGGTTCGAGAGCGCCGGCTGGGCCCAGAACCCGAGCGATGATCCCCAATGGGAGGACG
CCCTGCTGGACCGGATGCGCCGGACGGTGGAGCGGGACAAGAACCATGCAGCCGTCGTGATGTGGT
CGCTGGGCAACGAATCCGGGACCGGCCGGAACCTGGCCGCGATGTCGCGCTGGACCAAGGACCGCG
ACCCGTCCCGCCCCATCCACTACGAGGGTGACTGGTCCTCACCCTACGTTGACGTGTACTCCCGCA
TGTACGCCAACCAGGCCGAGACTGCACTGATTGGACAGGGAACTGAGCCTCCACTCGATGACCCCG
AGCTGGATGCCCGGCGCCGTGCCATGCCCTTCGTGCTGTGCGAATATGTTCACGCCATGGGCAATG
GCCCGGGAGGAATGACCGAGTACCAGGAACTCTTTGAACGCCACCCCAGGCTGATGGGCGGCTTCG
TCTGGGAGTGGCTGGAACACGGAATCGCCGTCCCCACGCCGGGTGGCGGTGAGCACTTCGCCTATG
GCGGTGATTTCGGTGAGGAAATTCACGACGGCAACTTCGTCACCGACGGACTGGTGGACGCCAATC
GCCAACCCCGGCCCGGCCTCCTCGACTTCAAGCGCGTCGTGGCGCCGCTGCGGATCCAGGTTGCCG
GGGACTGGTCCGGCTTCACCGTCCACAACGGACACGATTTCACCGACACGTCCCCGTTCAGCTTCC
AGTACACGGTGGAGGCCGACGGCGACACTATCGACGGCGGCACGGTGGAGGTTCCGCGCGTCGCGC
CGCAGTCCGCGGCCACAGTTGCGTTGCCCGCCGGCCTTCCGCACACGGACGGGCCGGCAGTCCTCA
CCGTCAGCGCCGTTCTCACCGCTGCGACGTCCTGGGCCGGCACCGGCCACGAGATCGCCTGGGGCC
AGTCCGTCCGTGGCGTCGCGCGTGTTGAAGAGCCCCGCGCTGCTGAATCCGTGGCCGCCACTGACG
ATGAGCTGCGGCTGGGCCCGGCGGTGTTCAGCAGGCTGACGGGGATGCCCACACGCATAGGCGGCA
TCAGTGTGGCAAAGCTGGGGCTCTCGCTGTGGTGGCCCCCCACCGACAATGACCTGGGCAGGGAAT
GGGGCGGCGCCGACCTCCGGCCCCTGGCCACCCAATGGAAGGATGCAGGGCTTGACCGGCTCCATA
CCCGGCTGCTTGGCATTAGCGCTGAACGCACCGACGATGGCGGGGAGCGGCTCGTCACGAGGACCA
GGGTGGGTGCCGCGGACAAACAGTTCGGGGTCCTTGTGGACTACACGTGGACCAGTGACGGGGAAT
CGCTGGCGCTCCGAACCCAGGTCCGGCCGCAGGGATCCTGGGTCAACGCCGGATTTGAGGTGGAGT
GGGCCCGGATCGGCCTGGAACTGGTGCTGGACGGCGGGACGTCAGCGGTGAGCTGGTTCGGGCAGG
GACCGCACCAGGCTTATCCGGATACGGGGCAAGGCACGCGGACGGGATGGTTTTCCATGCCCTTGG
GTGACCTCGATGTTGAGTATGCGCGGCCCCAGGAGTCCGGTGCCCGCGCCGGTGTCCGCTCGGCTG
CCCTTGAGGTGGATGGCGCCACGTTGGACATCGCCGGCGAGCCCTTTGCCCTGACGGTACGCCCCT
ACAGCCAGGCCGCACTCAACGAAGCAACCCACCGGCCTGACCTGGCAGCCGACGGGCGGACCTACA
TCTACCTCGACAACGCCATGCGTGGTGTGGGCACCGGAGCCTGCGGTCCGGGTGTCCTCGATCCGT
ACCGCCTGCAGCCACGGGATGCCGACTTCACGGTAGTGCTGCGGGTCCGTCCGTAGTCTAGAACAA
PL 216 683 B1
AAACTCATCTCAGAAGAGGATCTGAATAGCGCCGTCGACCATCATCATCATCATCATTGAGTTTTA
GCCTTAGACATGACTGTTCCTCAGTTCAAGTTGGGCACTTACGAGAAGACCGGTCTTGCTAGATTC
TAATCAAGAGGATGTCAGAATGCCATTTGCCTGAGAGATGCAGGCTTCATTTTTGATACTTTTTTA
TTTGTAACCTATATAGTATAGGATTTTTTTTGTCATTTTGTTTCTTCTCGTACGAGCTTGCTCCTG
ATCAGCCTATCTCGCAGCTGATGAATATCTTGTGGTAGGGGTTTGGGAAAATCATTCGAGTTTGAT
GTTTTTCTTGGTATTTCCCACTCCTCTTCAGAGTACAGAAGATTAAGTGAGACCTTCGTTTGTGCG
GATCCCCCACACACCATAGCTTCAAAATGTTTCTACTCCTTTTTTACTCTTCCAGATTTTCTCGGA
CTCCGCGCATCGCCGTACCACTTCAAAACACCCAAGCACAGCATACTAAATTTTCCCTCTTTCTTC
CTCTAGGGTGTCGTTAATTACCCGTACTAAAGGTTTGGAAAAGAAAAAAGAGACCGCCTCGTTTCT
TTTTCTTCGTCGAAAAAGGCAATAAAAATTTTTATCACGTTTCTTTTTCTTGAAATTTTTTTTTTT
AGTTTTTTTCTCTTTCAGTGACCTCCATTGATATTTAAGTTAATAAACGGTCTTCAATTTCTCAAG
TTTCAGTTTCATTTTTCTTGTTCTATTACAACTTTTTTTACTTCTTGTTCATTAGAAAGAAAGCAT
AGCAATCTAATCTAAGGGCGGTGTTGACAATTAATCATCGGCATAGTATATCGGCATAGTATAATA
CGACAAGGTGAGGAACTAAACCATGGCCAAGTTGACCAGTGCCGTTCCGGTGCTCACCGCGCGCGA
CGTCGCCGGAGCGGTCGAGTTCTGGACCGACCGGCTCGGGTTCTCCCGGGACTTCGTGGAGGACGA
CTTCGCCGGTGTGGTCCGGGACGACGTGACCCTGTTCATCAGCGCGGTCCAGGACCAGGTGGTGCC
GGACAACACCCTGGCCTGGGTGTGGGTGCGCGGCCTGGACGAGCTGTACGCCGAGTGGTCGGAGGT
CGTGTCCACGAACTTCCGGGACGCCTCCGGGCCGGCCATGACCGAGATCGGCGAGCAGCCGTGGGG
GCGGGAGTTCGCCCTGCGCGACCCGGCCGGCAACTGCGTGCACTTCGTGGCCGAGGAGCAGGACTG
ACACGTCCGACGGCGGCCCACGGGTCCCAGGCCTCGGAGATCCGTCCCCCTTTTCCTTTGTCGATA
TCATGTAATTAGTTATGTCACGCTTACATTCACGCCCTCCCCCCACATCCGCTCTAACCGAAAAGG
AAGGAGTTAGACAACCTGAAGTCTAGGTCCCTATTTATTTTTTTATAGTTATGTTAGTATTAAGAA
CGTTATTTATATTTCAAATTTTTCTTTTTTTTCTGTACAGACGCGTGTACGCATGTAACATTATAC
TGAAAACCTTGCTTGAGAAGGTTTTGGGACGCTCGAAGGCTTTAATTTGCAAGCTGGAGACCAACA
TGTGAGCAAAAGGCCAGCAAAAGGCCAGGAACCGTAAAAAGGCCGCGTTGCTGGCGTTTTTCCATA
GGCTCCGCCCCCCTGACGAGCATCACAAAAATCGACGCTCAAGTCAGAGGTGGCGAAACCCGACAG
GACTATAAAGATACCAGGCGTTTCCCCCTGGAAGCTCCCTCGTGCGCTCTCCTGTTCCGACCCTGC
CGCTTACCGGATACCTGTCCGCCTTTCTCCCTTCGGGAAGCGTGGCGCTTTCTCAATGCTCACGCT
GTAGGTATCTCAGTTCGGTGTAGGTCGTTCGCTCCAAGCTGGGCTGTGTGCACGAACCCCCCGTTC
AGCCCGACCGCTGCGCCTTATCCGGTAACTATCGTCTTGAGTCCAACCCGGTAAGACACGACTTAT
CGCCACTGGCAGCAGCCACTGGTAACAGGATTAGCAGAGCGAGGTATGTAGGCGGTGCTACAGAGT
TCTTGAAGTGGTGGCCTAACTACGGCTACACTAGAAGGACAGTATTTGGTATCTGCGCTCTGCTGA
AGCCAGTTACCTTCGGAAAAAGAGTTGGTAGCTCTTGATCCGGCAAACAAACCACCGCTGGTAGCG
GTGGTTTTTTTGTTTGCAAGCAGCAGATTACGCGCAGAAAAAAAGGATCTCAAGAAGATCCTTTGA
TCTTTTCTACGGGGTCTGACGCTCAGTGGAACGAAAACTCACGTTAAGGGATTTTGGTCATGCATG
AGATCAGATCTTTTTTGTAGAAATGTCTTGGTGTCCTCGTCCAATCAGGTAGCCATCTCTGAAATA
TCTGGCTCCGTTGCAACTCCGAACGACCTGCTGGCAACGTAAAATTCTCCGGGGTAAAACTTAAAT
GTGGAGTAATGGAACCAGAAACGTCTCTTCCCTTCTCTCTCCTTCCACCGCCCGTTACCGTCCCTA
GGAAATTTTACTCTGCTGGAGAGCTTCTTCTACGGCCCCCTTGCAGCAATGCTCTTCCCAGCATTA
CGTTGCGGGTAAAACGGAGGTCGTGTACCCGACCTAGCAGCCCAGGGATGGAAAAGTCCCGGCCGT
CGCTGGCAATAATAGCGGGCGGACGCATGTCATGAGATTATTGGAAACCACCAGAATCGAATATAA
AAGGCGAACACCTTTCCCAATTTTGGTTTCTCCTGACCCAAAGACTTTAAATTTAATTTATTTGTC
CCTATTTCAATCAATTGAACAACTATTTCGAAACGATGAGATTTCCTTCAATTTTTACTGCTGTTT
TATTCGCAGCATCCTCCGCATTAGCTGCTCCAGTCAACACTACAACAGAAGATGAAACGGCACAAA
TTCCGGCTGAAGCTGTCATCGGTTACTCAGATTTAGAAGGGGATTTCGATGTTGCTGTTTTGCCAT
TTTCCAACAGCACAAATAACGGGTTATTGTTTATAAATACTACTATTGCCAGCATTGCTGCTAAAG
AAGAAGGGGTATCTC
SEQ ID No.: 9
Symbol: F22cNdemut
Starter DNA
PL 216 683 B1
Cząsteczka jednoniciowa DNA
5' ATACATATGAGCAAAGCCTATGAATCCAAGGA 3'
SEQ ID No.: 10
Symbol: R22cHind
Starter DNA
Cząsteczka jednoniciowa DNA
5' CTGAAGCTTACAGGCCCTGCGCCAGACGGTAGTACGCCTGG 3'
SEQ ID No.: 11
Symbol: sekwencja DNA otrzymana w wyniku amplifikacji DNA z zastosowaniem starterów o symbolach F22cNdemut i R22cHind Długość: 1525 pz
Topologia: cząsteczka liniowa dsDNA
ATACATATGAGCAAAGCCTATGAATCCAAGGAAATCTGGTTTTTCACCGGAAGCCAAGACCTCTAT
GGGGAAGAAACCCTGCGTCAGGTCGCCGAGCAGTCACGCGAGGTGGCCCAGGCGCTGGGAGATTCC
GAACAGGTTCCCGCAAAGGTGATCTGGAAACCGGTACTCAAGGATGCCGAATCGATTCGTCGGGCC
ATGCTGGACGCAAATTCGGATGACAATGTGCTCGGTGTGATTACCTGGATGCATACCTTCAGCCCA
GCCAAAATGTGGATCTCTGGTCTGAAAGCACTGGCTAAGCCATTGTTGCACCTGCATACTCAGGCC
AATGTTGAACTTCCTTGGGACACCATTGACTTCGATTTCATGAACCTGAACCAGGCCGCACACGGT
GACCGTGAATACGCGTACCTAGCAACCCGTATCGGTGCCACCCGCACCACGGTGGTTGGTCACGTT
TCCAACCCGGCGGTAGCCGGGCGTATCGGTAACTGGGTGCGAGGCGCCGCAGGCTGGAACGCCACC
CAGACGATGAAATTGGTTCGATTCGGTGACAATATGCGCAACGTTGCGGTGACCGAGGGGGATAAG
ACCGAAGCAGAACTACGCTTCGGTGTTTCAGTGAACACCTGGGCGGTCAACGACCTCGTGGAAGCC
GTGGAAGCAGTTTCCGAGCCTGCCGTGGATGAACTGGTTGCAGAATATGAGCGAGAATACGACGTC
TCCGCCGAGTTGCGTGCCGGTGCAGAGCGTCACGAGTCGCTACGTTATGCGGCTCGTCAGGAACTG
GCCATCGAGTCCTTCCTACGAGAACTAGGTGCGTGGGCCTTCACCACCAACTTTGAAGATCTCGGT
GGGCTGAAGCAGCTACCTGGCCTCGCCGTACAACGTCTGATGGGTAAGGGCTACGGCTTCGGTGCC
GAGGGTGACTGGAAGACCGCGGTGCTGGTACGCGCGGCCAAGGTAATGGGAGCAGGGCTCCCCGGT
GGTGCCTCGCTGATGGAGGATTACACCTATGACCTGACCCCGGGCAAGGAACTGATCCTCGGCGCG
CACATGCTTGAGGTGTGCCCGTCGTTGACCACTACCAAGCCACGAATCGAGATTCACCCGCTGGGC
ATTGGCGGCCGTGAAGATCCGGTACGCATGGTCTTTAACGCGGACGCGACCACGGGCGCGGTAGTT
GTTTCCATGGCCGATATGCGTGAGCGTTTCCGGTTGACGGCCAACGTAGTGGACGTGGTTACTCCG
CCACAGGACCTGCCAAACTTGCCGGTGGCACGCGCCGTATGGCAGCCACGACCAGACTTCTCCACC
TCGGCCGAATCCTGGTTGACCGCCGGTGGAGCGCACCACACGGTGATGTCTACGGCCGCCGGCATT
GAGGCTTTTGAGGTCTTTGCAGAAATCGCTGGAACCGAATTGCTAGTCATCGATGAGAACACTACG
CGTCGCGGATTCGCCGAACAGGTGCGACTGAACCAGGCGTACTACCGTCTGGCGCAGGGCCTGTAA
GCTTCAG
SEQ ID No.: 12
Symbol: pET30araA22c
Wielkość: 6763 pz
Topologia: cząsteczka kolista dsDNA, plazmidowe
TATGAGCAAAGCCTATGAATCCAAGGAAATCTGGTTTTTCACCGGAAGCCAAGACCTCTATGGGGA
AGAAACCCTGCGTCAGGTCGCCGAGCAGTCACGCGAGGTGGCCCAGGCGCTGGGAGATTCCGAACA
GGTTCCCGCAAAGGTGATCTGGAAACCGGTACTCAAGGATGCCGAATCGATTCGTCGGGCCATGCT
GGACGCAAATTCGGATGACAATGTGCTCGGTGTGATTACCTGGATGCATACCTTCAGCCCAGCCAA
AATGTGGATCTCTGGTCTGAAAGCACTGGCTAAGCCATTGTTGCACCTGCATACTCAGGCCAATGT
TGAACTTCCTTGGGACACCATTGACTTCGATTTCATGAACCTGAACCAGGCCGCACACGGTGACCG
PL 216 683 B1
TGAATACGCGTACCTAGCAACCCGTATCGGTGCCACCCGCACCACGGTGGTTGGTCACGTTTCCAA
CCCGGCGGTAGCCGGGCGTATCGGTAACTGGGTGCGAGGCGCCGCAGGCTGGAACGCCACCCAGAC
GATGAAATTGGTTCGATTCGGTGACAATATGCGCAACGTTGCGGTGACCGAGGGGGATAAGACCGA
AGCAGAACTACGCTTCGGTGTTTCAGTGAACACCTGGGCGGTCAACGACCTCGTGGAAGCCGTGGA
AGCAGTTTCCGAGCCTGCCGTGGATGAACTGGTTGCAGAATATGAGCGAGAATACGACGTCTCCGC
CGAGTTGCGTGCCGGTGCAGAGCGTCACGAGTCGCTACGTTATGCGGCTCGTCAGGAACTGGCCAT
CGAGTCCTTCCTACGAGAACTAGGTGCGTGGGCCTTCACCACCAACTTTGAAGATCTCGGTGGGCT
GAAGCAGCTACCTGGCCTCGCCGTACAACGTCTGATGGGTAAGGGCTACGGCTTCGGTGCCGAGGG
TGACTGGAAGACCGCGGTGCTGGTACGCGCGGCCAAGGTAATGGGAGCAGGGCTCCCCGGTGGTGC
CTCGCTGATGGAGGATTACACCTATGACCTGACCCCGGGCAAGGAACTGATCCTCGGCGCGCACAT
GCTTGAGGTGTGCCCGTCGTTGACCACTACCAAGCCACGAATCGAGATTCACCCGCTGGGCATTGG
CGGCCGTGAAGATCCGGTACGCATGGTCTTTAACGCGGACGCGACCACGGGCGCGGTAGTTGTTTC
CATGGCCGATATGCGTGAGCGTTTCCGGTTGACGGCCAACGTAGTGGACGTGGTTACTCCGCCACA
GGACCTGCCAAACTTGCCGGTGGCACGCGCCGTATGGCAGCCACGACCAGACTTCTCCACCTCGGC
CGAATCCTGGTTGACCGCCGGTGGAGCGCACCACACGGTGATGTCTACGGCCGCCGGCATTGAGGC
TTTTGAGGTCTTTGCAGAAATCGCTGGAACCGAATTGCTAGTCATCGATGAGAACACTACGCGTCG
CGGATTCGCCGAACAGGTGCGACTGAACCAGGCGTACTACCGTCTGGCGCAGGGCCTGTAAGCTTG
CGGCCGCACTCGAGCACCACCACCACCACCACTGAGATCCGGCTGCTAACAAAGCCCGAAAGGAAG
CTGAGTTGGCTGCTGCCACCGCTGAGCAATAACTAGCATAACCCCTTGGGGCCTCTAAACGGGTCT
TGAGGGGTTTTTTGCTGAAAGGAGGAACTATATCCGGATTGGCGAATGGGACGCGCCCTGTAGCGG
CGCATTAAGCGCGGCGGGTGTGGTGGTTACGCGCAGCGTGACCGCTACACTTGCCAGCGCCCTAGC
GCCCGCTCCTTTCGCTTTCTTCCCTTCCTTTCTCGCCACGTTCGCCGGCTTTCCCCGTCAAGCTCT
AAATCGGGGGCTCCCTTTAGGGTTCCGATTTAGTGCTTTACGGCACCTCGACCCCAAAAAACTTGA
TTAGGGTGATGGTTCACGTAGTGGGCCATCGCCCTGATAGACGGTTTTTCGCCCTTTGACGTTGGA
GTCCACGTTCTTTAATAGTGGACTCTTGTTCCAAACTGGAACAACACTCAACCCTATCTCGGTCTA
TTCTTTTGATTTATAAGGGATTTTGCCGATTTCGGCCTATTGGTTAAAAAATGAGCTGATTTAACA
AAAATTTAACGCGAATTTTAACAAAATATTAACGTTTACAATTTCAGGTGGCACTTTTCGGGGAAA
TGTGCGCGGAACCCCTATTTGTTTATTTTTCTAAATACATTCAAATATGTATCCGCTCATGAATTA
ATTCTTAGAAAAACTCATCGAGCATCAAATGAAACTGCAATTTATTCATATCAGGATTATCAATAC
CATATTTTTGAAAAAGCCGTTTCTGTAATGAAGGAGAAAACTCACCGAGGCAGTTCCATAGGATGG
CAAGATCCTGGTATCGGTCTGCGATTCCGACTCGTCCAACATCAATACAACCTATTAATTTCCCCT
CGTCAAAAATAAGGTTATCAAGTGAGAAATCACCATGAGTGACGACTGAATCCGGTGAGAATGGCA
AAAGTTTATGCATTTCTTTCCAGACTTGTTCAACAGGCCAGCCATTACGCTCGTCATCAAAATCAC
TCGCATCAACCAAACCGTTATTCATTCGTGATTGCGCCTGAGCGAGACGAAATACGCGATCGCTGT
TAAAAGGACAATTACAAACAGGAATCGAATGCAACCGGCGCAGGAACACTGCCAGCGCATCAACAA
TATTTTCACCTGAATCAGGATATTCTTCTAATACCTGGAATGCTGTTTTCCCGGGGATCGCAGTGG
TGAGTAACCATGCATCATCAGGAGTACGGATAAAATGCTTGATGGTCGGAAGAGGCATAAATTCCG
TCAGCCAGTTTAGTCTGACCATCTCATCTGTAACATCATTGGCAACGCTACCTTTGCCATGTTTCA
GAAACAACTCTGGCGCATCGGGCTTCCCATACAATCGATAGATTGTCGCACCTGATTGCCCGACAT
TATCGCGAGCCCATTTATACCCATATAAATCAGCATCCATGTTGGAATTTAATCGCGGCCTAGAGC
AAGACGTTTCCCGTTGAATATGGCTCATAACACCCCTTGTATTACTGTTTATGTAAGCAGACAGTT
TTATTGTTCATGACCAAAATCCCTTAACGTGAGTTTTCGTTCCACTGAGCGTCAGACCCCGTAGAA
AAGATCAAAGGATCTTCTTGAGATCCTTTTTTTCTGCGCGTAATCTGCTGCTTGCAAACAAAAAAA
CCACCGCTACCAGCGGTGGTTTGTTTGCCGGATCAAGAGCTACCAACTCTTTTTCCGAAGGTAACT
GGCTTCAGCAGAGCGCAGATACCAAATACTGTCCTTCTAGTGTAGCCGTAGTTAGGCCACCACTTC
AAGAACTCTGTAGCACCGCCTACATACCTCGCTCTGCTAATCCTGTTACCAGTGGCTGCTGCCAGT
GGCGATAAGTCGTGTCTTACCGGGTTGGACTCAAGACGATAGTTACCGGATAAGGCGCAGCGGTCG
GGCTGAACGGGGGGTTCGTGCACACAGCCCAGCTTGGAGCGAACGACCTACACCGAACTGAGATAC
CTACAGCGTGAGCTATGAGAAAGCGCCACGCTTCCCGAAGGGAGAAAGGCGGACAGGTATCCGGTA
AGCGGCAGGGTCGGAACAGGAGAGCGCACGAGGGAGCTTCCAGGGGGAAACGCCTGGTATCTTTAT
AGTCCTGTCGGGTTTCGCCACCTCTGACTTGAGCGTCGATTTTTGTGATGCTCGTCAGGGGGGCGG
PL 216 683 B1
AGCCTATGGAAAAACGCCAGCAACGCGGCCTTTTTACGGTTCCTGGCCTTTTGCTGGCCTTTTGCT
CACATGTTCTTTCCTGCGTTATCCCCTGATTCTGTGGATAACCGTATTACCGCCTTTGAGTGAGCT
GATACCGCTCGCCGCAGCCGAACGACCGAGCGCAGCGAGTCAGTGAGCGAGGAAGCGGAAGAGCGC
CTGATGCGGTATTTTCTCCTTACGCATCTGTGCGGTATTTCACACCGCATATATGGTGCACTCTCA
GTACAATCTGCTCTGATGCCGCATAGTTAAGCCAGTATACACTCCGCTATCGCTACGTGACTGGGT
CATGGCTGCGCCCCGACACCCGCCAACACCCGCTGACGCGCCCTGACGGGCTTGTCTGCTCCCGGC
ATCCGCTTACAGACAAGCTGTGACCGTCTCCGGGAGCTGCATGTGTCAGAGGTTTTCACCGTCATC
ACCGAAACGCGCGAGGCAGCTGCGGTAAAGCTCATCAGCGTGGTCGTGAAGCGATTCACAGATGTC
TGCCTGTTCATCCGCGTCCAGCTCGTTGAGTTTCTCCAGAAGCGTTAATGTCTGGCTTCTGATAAA
GCGGGCCATGTTAAGGGCGGTTTTTTCCTGTTTGGTCACTGATGCCTCCGTGTAAGGGGGATTTCT
GTTCATGGGGGTAATGATACCGATGAAACGAGAGAGGATGCTCACGATACGGGTTACTGATGATGA
ACATGCCCGGTTACTGGAACGTTGTGAGGGTAAACAACTGGCGGTATGGATGCGGCGGGACCAGAG
AAAAATCACTCAGGGTCAATGCCAGCGCTTCGTTAATACAGATGTAGGTGTTCCACAGGGTAGCCA
GCAGCATCCTGCGATGCAGATCCGGAACATAATGGTGCAGGGCGCTGACTTCCGCGTTTCCAGACT
TTACGAAACACGGAAACCGAAGACCATTCATGTTGTTGCTCAGGTCGCAGACGTTTTGCAGCAGCA
GTCGCTTCACGTTCGCTCGCGTATCGGTGATTCATTCTGCTAACCAGTAAGGCAACCCCGCCAGCC
TAGCCGGGTCCTCAACGACAGGAGCACGATCATGCGCACCCGTGGGGCCGCCATGCCGGCGATAAT
GGCCTGCTTCTCGCCGAAACGTTTGGTGGCGGGACCAGTGACGAAGGCTTGAGCGAGGGCGTGCAA
GATTCCGAATACCGCAAGCGACAGGCCGATCATCGTCGCGCTCCAGCGAAAGCGGTCCTCGCCGAA
AATGACCCAGAGCGCTGCCGGCACCTGTCCTACGAGTTGCATGATAAAGAAGACAGTCATAAGTGC
GGCGACGATAGTCATGCCCCGCGCCCACCGGAAGGAGCTGACTGGGTTGAAGGCTCTCAAGGGCAT
CGGTCGAGATCCCGGTGCCTAATGAGTGAGCTAACTTACATTAATTGCGTTGCGCTCACTGCCCGC
TTTCCAGTCGGGAAACCTGTCGTGCCAGCTGCATTAATGAATCGGCCAACGCGCGGGGAGAGGCGG
TTTGCGTATTGGGCGCCAGGGTGGTTTTTCTTTTCACCAGTGAGACGGGCAACAGCTGATTGCCCT
TCACCGCCTGGCCCTGAGAGAGTTGCAGCAAGCGGTCCACGCTGGTTTGCCCCAGCAGGCGAAAAT
CCTGTTTGATGGTGGTTAACGGCGGGATATAACATGAGCTGTCTTCGGTATCGTCGTATCCCACTA
CCGAGATGTCCGCACCAACGCGCAGCCCGGACTCGGTAATGGCGCGCATTGCGCCCAGCGCCATCT
GATCGTTGGCAACCAGCATCGCAGTGGGAACGATGCCCTCATTCAGCATTTGCATGGTTTGTTGAA
AACCGGACATGGCACTCCAGTCGCCTTCCCGTTCCGCTATCGGCTGAATTTGATTGCGAGTGAGAT
ATTTATGCCAGCCAGCCAGACGCAGACGCGCCGAGACAGAACTTAATGGGCCCGCTAACAGCGCGA
TTTGCTGGTGACCCAATGCGACCAGATGCTCCACGCCCAGTCGCGTACCGTCTTCATGGGAGAAAA
TAATACTGTTGATGGGTGTCTGGTCAGAGACATCAAGAAATAACGCCGGAACATTAGTGCAGGCAG
CTTCCACAGCAATGGCATCCTGGTCATCCAGCGGATAGTTAATGATCAGCCCACTGACGCGTTGCG
CGAGAAGATTGTGCACCGCCGCTTTACAGGCTTCGACGCCGCTTCGTTCTACCATCGACACCACCA
CGCTGGCACCCAGTTGATCGGCGCGAGATTTAATCGCCGCGACAATTTGCGACGGCGCGTGCAGGG
CCAGACTGGAGGTGGCAACGCCAATCAGCAACGACTGTTTGCCCGCCAGTTGTTGTGCCACGCGGT
TGGGAATGTAATTCAGCTCCGCCATCGCCGCTTCCACTTTTTCCCGCGTTTTCGCAGAAACGTGGC
TGGCCTGGTTCACCACGCGGGAAACGGTCTGATAAGAGACACCGGCATACTCTGCGACATCGTATA
ACGTTACTGGTTTCACATTCACCACCCTGAATTGACTCTCTTCCGGGCGCTATCATGCCATACCGC
GAAAGGTTTTGCGCCATTCGATGGTGTCCGGGATCTCGACGCTCTCCCTTATGCGACTCCTGCATT
AGGAAGCAGCCCAGTAGTAGGTTGAGGCCGTTGAGCACCGCCGCCGCAAGGAATGGTGCATGCAAG
GAGATGGCGCCCAACAGTCCCCCGGCCACGGGGCCTGCCACCATACCCACGCCGAAACAAGCGCTC
ATGAGCCCGAAGTGGCGAGCCCGATCTTCCCCATCGGTGATGTCGGCGATATAGGCGCCAGCAACC
GCACCTGTGGCGCCGGTGATGCCGGCCACGATGCGTCCGGCGTAGAGGATCGAGATCGATCTCGAT
CCCGCGAAATTAATACGACTCACTATAGGGGAATTGTGAGCGGATAACAATTCCCCTCTAGAAATA
ATTTTGTTTAACTTTAAGAAGGAGATATACA

Claims (10)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania D-tagatozy z laktozy, znamienny tym, że stosuje się rekombinantowy szczep drożdży Pichia pastoris produkujący β-D-galaktozydazę Arthrobacter chlorophenolicus i preparat izomerazy arabinozowej Arthrobacter sp.22c.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że prowadzi się hodowlę rekombinantowego szczepu drożdży produkującego β-D-galaktozydazę w pożywce zawierającej laktozę, w obecności izomerazy arabinozowej.
  3. 3. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że stosuje się laktozę zawartą w ubocznych produktach przemysłu mleczarskiego, korzystnie w serwatce lub permeacie serwatkowym.
  4. 4. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że rekombinantowy szczep drożdży zdolny jest do metabolizowania D-glukozy i nie posiada zdolności metabolizowania D-galaktozy.
  5. 5. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że β-D-galaktozydazę wydziela się do pożywki hodowlanej.
  6. 6. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że β-D-galaktozydazę pozostawia się w obrębie ściany komórkowej rekombinantowych drożdży.
  7. 7. Sposób według zastrz. 5 albo 6, znamienny tym, że β-D-galaktozydaza wykazuje wysoką aktywność w warunkach wzrostu rekombinantowych drożdży.
  8. 8. Sposób według zastrz. 1, albo 2, albo 4, albo 5, znamienny tym, że rekombinantowym szczepem drożdży jest rekombinantowy szczep Pichia pastoris o symbolu Pichia pastoris GS115 pGAPZa- β-galAchI.
  9. 9. Sposób według zastrz. 1, albo 2, albo 4, albo 6, znamienny tym, że rekombinantowym szczepem drożdży jest rekombinantowy szczep Pichia pastoris o symbolu Pichia pastoris GS115 pGAPZa-β-galAchII.
  10. 10. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że izomeraza arabinozowa wykazuje wysoką aktywność w warunkach wzrostu rekombinantowych drożdży.
PL390076A 2009-12-29 2009-12-29 Sposób wytwarzania D-tagatozy z laktozy z wykorzystaniem rekombinantowego szczepu drożdży Pichia pastoris wytwarzającego β-D-galaktozydazę Arthrobacter chlorophenolicus i izomerazy arabinozowej Arthrobacter sp.22c PL216683B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL390076A PL216683B1 (pl) 2009-12-29 2009-12-29 Sposób wytwarzania D-tagatozy z laktozy z wykorzystaniem rekombinantowego szczepu drożdży Pichia pastoris wytwarzającego β-D-galaktozydazę Arthrobacter chlorophenolicus i izomerazy arabinozowej Arthrobacter sp.22c

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL390076A PL216683B1 (pl) 2009-12-29 2009-12-29 Sposób wytwarzania D-tagatozy z laktozy z wykorzystaniem rekombinantowego szczepu drożdży Pichia pastoris wytwarzającego β-D-galaktozydazę Arthrobacter chlorophenolicus i izomerazy arabinozowej Arthrobacter sp.22c

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL390076A1 PL390076A1 (pl) 2011-07-04
PL216683B1 true PL216683B1 (pl) 2014-05-30

Family

ID=44357293

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL390076A PL216683B1 (pl) 2009-12-29 2009-12-29 Sposób wytwarzania D-tagatozy z laktozy z wykorzystaniem rekombinantowego szczepu drożdży Pichia pastoris wytwarzającego β-D-galaktozydazę Arthrobacter chlorophenolicus i izomerazy arabinozowej Arthrobacter sp.22c

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL216683B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL390076A1 (pl) 2011-07-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR102581107B1 (ko) D-알룰로스의 효소적 생산
US8173399B2 (en) Method for producing lacto-N-biose I and galacto-N-biose
US9914919B2 (en) Aldolase, aldolase mutant, and method and composition for producing tagatose by using same
US8192956B2 (en) Hybrid genes and enzymes of glucanase and dextransucrase and processes for preparing isomalto-oligosaccharides or dextran using the same
CN107988286B (zh) 一种全细胞催化制备塔格糖的方法
KR100697762B1 (ko) 타가토스의 제조 방법
KR20190128681A (ko) 헥소스의 효소적 제조
JP3557289B2 (ja) 非還元性糖質からトレハロースを遊離する組換え型耐熱性酵素
JP5677097B2 (ja) セロビオース2−エピメラーゼとその製造方法並びに用途
AU2002354844A1 (en) Process for manufacturing of tagatose
CN111133103A (zh) 用于制备塔格糖的组合物和利用其制备塔格糖的方法
TW200846472A (en) Novel a-galactosidase
JP2024075570A (ja) タガトースの酵素的製造
US6991923B2 (en) Process for manufacturing of tagatose
US20160017308A1 (en) Use of n-acetylneuraminic acid aldolase in catalytic synthesis of n-acetylneuraminic acid
PL216683B1 (pl) Sposób wytwarzania D-tagatozy z laktozy z wykorzystaniem rekombinantowego szczepu drożdży Pichia pastoris wytwarzającego β-D-galaktozydazę Arthrobacter chlorophenolicus i izomerazy arabinozowej Arthrobacter sp.22c
JP6033632B2 (ja) セロビオン酸ホスホリラーゼを用いた酸性βグルコシル二糖の製造方法
KR101361688B1 (ko) 엔아세틸 글루코사민 2-에피머레이즈를 이용한 유당으로부터 락툴로스의 제조방법
CN114381446B (zh) 一种耐热耐酸阿拉伯糖苷酶基因及其表达蛋白、重组载体、重组菌和应用
JP5714241B2 (ja) α−グルコシダーゼとその製造方法並びに用途
NL2030021B1 (en) L-ARABINOSE ISOMERASE (L-Al) DERIVED FROM LACTOCOCCUS LACTIS (L. LACTIS), AND USE THEREOF IN PREPARATION OF RARE SUGAR
RU2820606C2 (ru) Ферментативное получение тагатозы
PL217153B1 (pl) Sposób otrzymywania D-galaktozy z laktozy
KR20230152646A (ko) 과당 제조용 조성물 및 제조 방법
JP2010148502A (ja) β−ホスホグルコムターゼとその製造方法並びに用途