PL216027B1 - Kompozycja na sciólke dla zwierzat, zestaw oraz sposób wytwarzania kompozycji - Google Patents

Kompozycja na sciólke dla zwierzat, zestaw oraz sposób wytwarzania kompozycji

Info

Publication number
PL216027B1
PL216027B1 PL365889A PL36588901A PL216027B1 PL 216027 B1 PL216027 B1 PL 216027B1 PL 365889 A PL365889 A PL 365889A PL 36588901 A PL36588901 A PL 36588901A PL 216027 B1 PL216027 B1 PL 216027B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
silica gel
clay
particles
composition
litter
Prior art date
Application number
PL365889A
Other languages
English (en)
Other versions
PL365889A1 (pl
Inventor
Marvin L. Raymond
Anne D. Woodbury
Original Assignee
Nestec Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=24939716&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL216027(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Nestec Sa filed Critical Nestec Sa
Publication of PL365889A1 publication Critical patent/PL365889A1/pl
Publication of PL216027B1 publication Critical patent/PL216027B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01KANIMAL HUSBANDRY; AVICULTURE; APICULTURE; PISCICULTURE; FISHING; REARING OR BREEDING ANIMALS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; NEW BREEDS OF ANIMALS
    • A01K1/00Housing animals; Equipment therefor
    • A01K1/015Floor coverings, e.g. bedding-down sheets ; Stable floors
    • A01K1/0152Litter
    • A01K1/0154Litter comprising inorganic material

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Animal Husbandry (AREA)
  • Biodiversity & Conservation Biology (AREA)
  • Housing For Livestock And Birds (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)
  • Silicon Compounds (AREA)
  • Disinfection, Sterilisation Or Deodorisation Of Air (AREA)
  • Fodder In General (AREA)
  • Fats And Perfumes (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Treatment Of Sludge (AREA)
  • Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)

Description

Wynalazek dotyczy kompozycji na ściółkę dla zwierząt, zestawu oraz sposobu wytwarzania kompozycji, a bardziej szczegółowo, nowych kompozycji na ściółkę dla zwierząt zawierających żel krzemionkowy i materiał absorbcyjny oraz pozostałych przedmiotów związanych z tą ściółką. Nowe kompozycje można charakteryzować jako kompozycje pochłaniające wilgoć i niepożądane przykre zapachy.
Chociaż jako ściółka dla zwierząt może funkcjonować wiele substancji absorbujących, obejmujących makulaturę z papieru gazetowego, odpady papierowe, granulki trzonów kolb kukurydzy, łuski ryżowe, łuski orzeszków ziemnych, łuski słonecznika, lucerna, cedr, trociny i ściółki zrobione z innych organicznych materiałów roślinnych, glinka jest najczęściej stosowanym materiałem na wypełnienie skrzyni na odpady. Typowymi stosowanymi glinkami są montmorylonity wapniowe i sodowe (włącznie z bentonitem sodowym), atapulgity, kaoliny i mieszaniny nieprzezroczystych mlecznych glinek. Wszystkie z nich absorbują mocz zwierząt i pomagają przykryć odpady fekalne oraz osłabić przykre zapachy.
Jako ściółka dla zwierząt stosowane były dwa typy glinki. Glinki żelujące, takie jak bentonit sodowy tworzą zbrylenia w zetknięciu z moczem zwierząt i mogą dzięki temu być wygarnięte w celu zapobieżenia powstawania przykrego zapachu. Są one określane jako zbrylające się ściółki, których popularność wzrosła do połowy wszystkich sprzedawanych ściółek. Ściółki wytworzone z nieżelujących glinek, czasem określane jako ściółki niezbrylające się, absorbują mocz, lecz tylko stała substancja fekaliów może być wygarnięta. Ściółki niezbrylające się nie są długotrwałe i są całkowicie wymieniane na świeży materiał, gdy przykry zapach staje się zbyt silny. Dotyczy to także ściółek z materiałów innych niż glinka.
Jedną z wad glinek i większości innych materiałów używanych na ściółki dla zwierząt jest fakt, że przykry zapach nie jest skutecznie kontrolowany przez materiał ściółki. Przykry zapach pochodzący z moczu materiałów fekalii zwierząt zawiera amoniak oraz wiele organicznych materiałów siarkowych. Te gazy o typowo przykrym zapachu związane z odpadami zwierzęcymi nie są absorbowane przez gliniasty materiał ściółki, lecz są adsorbowane na powierzchni. W wyniku tego śmie rdzące gazy ulatniają się z powrotem do powietrza powodując powstanie problemu kwestionowanego przykrego zapachu.
Dokonywano wielu prób zmniejszenia przykrego zapachu wydzielanego przez ściółkę. W jednej z takich prób, w celu zamaskowania przykrego zapachu stosowano substancje zapachowe. W opisie patentowym CJS 4, 020,156 na rzecz Murray'a i innych ujawniono kulki kryształów uwalniające zapachy, jako środek do kontrolowania przykrego zapachu ze ściółki dla zwierząt. W opisie patentowym US 4,085,704 na rzecz Frazier'a ujawniono podłoże impregnowane środkiem do kontroli przykrego zapachu, takim jak perfumy, substancja zapachowa lub olejek eteryczny, do mieszania z absorbującym materiałem na ściółkę. W opisie US 4,085,704 ujawniono zastosowanie żelu krzemionkowego, jako jednego z możliwych nośników dla środka do kontroli przykrego zapachu, jednak materiał ten nie ujawnia ani nie sugeruje zastosowania żelu krzemionkowego lub żadnej innej substancji nośnikowej w nieobecności środka do kontroli przykrego zapachu ani nie sugeruje zastosowania substancji nośnikowych do innych celów niż podłoża dla substancji kontrolującej przykry zapach. Biorąc to pod uwagę, jakkolwiek wiele substancji, włącznie z glinką na ściółkę, może przyczyniać się, przynajmniej w części, do aktywności kontroli przykrego zapachu przez absorbowanie substancji o przykrym zapachu, prawdopodobne jest, że wcześniejsza impregnacja nośnika substancją kontrolującą przykry zapach będzie wyłączała nośnik ze wykazywania jakiejkolwiek znaczącej aktywności do absorbowania substancji o przykrym zapachu z kału i moczu zwierząt. Tak więc, chociaż zastosowanie środków maskujących przykry zapach może być korzystne, ich skuteczność jest ograniczona ze względu na ich działanie raczej w kierunku maskowania przykrego zapachu niż eliminowania przykrego zapachu.
Inni stosowali germicydy do hamowania rozwoju mikroorganizmów powodujących przykry zapach. Na przykład, w opisie patentowym US 4,607,594 ujawniono zastosowanie zarodnikobójczej czwartorzędowej aminy w kompozycji ściółki. W opisie patentowym US 4,930,443 na rzecz Lowe i innych, ujawniono ściółkę dla zwierząt, która zawiera inhibitor wzrostu bakterii i grzybów, kompleks poliwinylopirolidon-jod, który rozpuszcza się w wodzie i natryskuje na ściółkę. Ponadto stosowano także wiele substancji chemicznych do reakcji z substancjami powodującymi przykry zapach. W opisie patentowym US 4,607,594 na rzecz Thaker'a ujawniono ściółkę dla zwierząt z zastosowaniem środków buforujących, takich jak węglan, wodorowęglan lub wodorofosforan. W opisie patentowym US
PL 216 027 B1
5,005,520 na rzecz Michael'a ujawniono zastosowanie dodatku utleniającego, takiego jak nadboran sodu w ściółce dla zwierząt. Podobnie Reddy i inni ujawnili dodatek bakterii ureazo-ujemnych do ściółki z glinki w celu hamowania wzrostu bakterii ureazo-dodatnich, zapobiegając przez to powstawaniu amoniaku i innych przykrych zapachów (opisy patentowe US 5,507,250 i 5,634, 4310). Żadna z tych prób nie była jednak skuteczna w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się substancji o przykrym zapachu ze ściółki dla zwierząt zawierającej produkty odpadów zwierzęcych.
W innej serii prób, ściółkę dla zwierząt wytwarzano z substancji, które wywierają sorpcyjny wpływ na gazy o przykrym zapachu. Na przykład, w opisie patentowym US 6,106,738 na rzecz Woo i innych ujawniono natryskiwanie roztworu cyklodekstryny na ściółkę dla kotów w celu zabsorbowania przykrego zapachu. Podobnie, dla zaabsorbowania przykrego zapachu w ściółce dla kotów stosowano zeolity. W Stanach Zjednoczonych sprzedawana jest obecnie ściółka dla kotów będąca w 100% zeolitem. Alternatywnie, zeolity można dodawać do ściółki z glinki w celu kontroli przykrego zapachu. Na przykład, w opisie patentowym US 4,437,429 na rzecz Goldstein'a i innych ujawniono dodawanie zeolitów do glinki ze ściółki dla zwierząt w celu kontroli przykrego zapachu ściółki dla zwierząt. Zeolity są jednak znacznie droższe niż glinka i w wyniku tego ściółka wykonana z zeolitu jest znacznie droższa niż ściółka z glinki.
W układach filtracji powietrza stosowano szereg substancji do eliminowania przykrych zapachów spowodowanych różnymi rodzajami cząstek organicznych. Wśród tych substancji, jako stały adsorbent do usuwania przykrych zapachów z powietrza stosowano żel krzemionkowy (patrz na przykład opisy patentowe US 4,795,482, 4,604,110, 4,534,775 i 4,517,308). W nawiązaniu do tego, żel krzemionkowy został wymieniony jako jeden z możliwych materiałów absorbujących przykry zapach do stosowania jako składnik filtru powietrza w zestawie pudełka na ściółkę do usuwania przykrych zapachów. W opisie patentowym US 5,044,325 na rzecz Miksitz'a ujawniono pudełko na ściółkę dla zwierząt, które zawiera tackę ze ściółką i obudowę oraz wentylator wyciągowy sprzężony z zespołem filtra absorbującego przykry zapach, w celu dezodoryzacji powietrza przed zassaniem go z pudełka ze ściółką.
Ostatnio, żel krzemionkowy zastosowano jako wypełnienie pudełka na ściółkę (patrz opis patentowy US 5,970,915). Stosowany żel krzemionkowy był makroporowatym żelem krzemionkowym, o którym donoszono, że był skuteczny do eliminowania przykrych zapachów obok absorbowania wilgoci z moczu. Znacznym problemem związanym z zastosowaniem żelu krzemionkowego jako ściółki dla zwierząt jest to, że żel krzemionkowy jest znacznie droższy niż wypełniacze z glinek do pudełek na ściółkę. Chociaż 100% żel krzemionkowy stosowany był jako ściółka w celu absorbowania przykrego zapachu, żel krzemionkowy nie był stosowany jako składnik kompozycji na ściółkę ze ściółką z glinki, ponieważ nie stwierdzono dotychczas, że żel krzemionkowy może służyć jako skuteczny środek do kontroli przykrego zapachu po zmieszaniu ze ściółką z glinki. Tak więc istnieje wciąż stałe zapotrzebowanie na nowe kompozycje na ściółkę dla zwierząt, które kontrolują przykry zapach i dodatkowo absorbują płynne materiały odpadów zwierzęcych.
Zgodnie z tym, wynalazcom udało się stwierdzić, że żel krzemionkowy może być łączony z materiałem absorbującym, korzystnie glinką, w kompozycje na ściółkę dla zwierząt. Niespodziewanie kompozycja na ściółkę dla zwierząt zawierająca żel krzemionkowy jest skuteczna do kontroli przykrego zapachu.
Jednym z przedmiotów wynalazku jest kompozycja na ściółkę dla zwierząt zawierająca materiał absorbujący i żel krzemionkowy, w której żel krzemionkowy zawarty jest w ilości od około 5% (w/w) i cząstki żelu krzemionkowego mają przeciętną średnicę porów od około 8 nm do około 10 nm.
Korzystnie kompozycja ta zawiera do około 50% (w/w) żelu krzemionkowego a materiałem absorbującym jest glinka. Korzystnie materiał absorbujący wybrany jest z grupy składającej się ze smektytu, atapulgitu, kaolinu, nieprzezroczystej mlecznej glinki i ich kombinacji a glinką jest montmorylonit wapniowy lub bentonit sodowy, kompozycja zawiera od około 50% do około 95% (w/w) glinki, kompozycja zawiera cząstki glinki i cząstki żelu krzemionkowego, cząstki glinki mają przeciętne wymiary i kształt wystarczająco podobny do przeciętnych wymiarów i kształtu cząstek żelu krzemionkowego aby zapobiec separacji cząstek glinki i cząstek żelu krzemionkowego, przeciętny wymiar cząstek glinki jest nie więcej niż o 10% większy lub mniejszy od przeciętnego wymiaru cząstek żelu krzemionkowego; co najmniej 90% (w/w) glinki obejmuje cząstki glinki mające średnicę około 3,4 mm do około 0,6 mm a co najmniej 90% (w/w) żelu krzemionkowego obejmuje cząstki żelu krzemionkowego mające średnicę około 5 mm do około 1 mm. Kompozycja jest w postaci mieszaniny materiału absorbującego i żelu krzemionkowego;
PL 216 027 B1
Kompozycja dodatkowo zawiera środek maskujący przykry zapach; korzystnie środek maskujący przykry zapach stanowią perfumy, substancja zapachowa lub olejek zapachowy.
Następnym przedmiotem wynalazku jest zestaw, zawierający żel krzemionkowy i instrukcję dodawania żelu krzemionkowego do kompozycji na ściółkę dla zwierząt w ilości od około 5% (w/w), zapakowane w pojemnik, gdzie żel krzemionkowy obejmuje cząstki żelu krzemionkowego mające przeciętną średnicę porów od około 8 nm do około 10 nm. Korzystnie zestaw zawiera instrukcję dodawania żelu krzemionkowego do kompozycji na ściółkę dla zwierząt w ilości do około 50% (w/w) żelu krzemionkowego, zestaw zawiera instrukcję dodawania żelu krzemionkowego do kompozycji na ściółkę dla zwierząt zawierającej glinkę; zestaw zawiera żel krzemionkowy, materiał absorbujący i instrukcję mieszania żelu krzemionkowego z materiałem absorbującym; glinka wybrana jest z grupy składającej się ze smektytu, atapulgitu, kaolinu, nieprzezroczystej glinki i ich kombinacji, glinką jest montmorylonit wapniowy lub bentonit sodowy, zestaw zawiera instrukcję mieszania żelu krzemionkowego z od około 50% do około 95% (w/w) glinki, korzystnie zestaw zawiera cząstki glinki i cząstki żelu krzemionkowego gdzie cząstki glinki mają przeciętne wymiary i kształt wystarczająco podobny do przeciętnych wymiarów i kształtu cząstek żelu krzemionkowego aby zapobiec separacji cząstek glinki i cząstek żelu krzemionkowego po zmieszaniu i dalszym obchodzeniu się z mieszaniną, przeciętny wymiar cząstek glinki jest nie więcej niż o 10% większy lub mniejszy od przeciętnego wymiaru cząstek żelu krzemionkowego; co najmniej 90% (w/w) glinki obejmuje cząstki glinki mające średnicę około 3,4 mm do około 0,6 mm a co najmniej 90% (w/w) żelu krzemionkowego obejmuje cząstki żelu krzemionkowego mające średnicę około 5 mm do około 1 mm.
Zestaw dodatkowo zawiera środek maskujący przykry zapach; środek maskujący przykry zapach stanowią perfumy, substancja zapachowa lub olejek zapachowy.
Kolejnym przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania kompozycji na ściółkę dla zwierząt kontrolującej przykry zapach, obejmujący łączenie materiału absorbującego i od około 5% (w/w) żelu krzemionkowego, gdzie żel krzemionkowy zawiera cząstki o przeciętnej średnicy porów od około 8 nm do około 10 nm. Korzystnie sposób obejmuje łączenie materiału absorbującego i do około 50% (w/w) żelu krzemionkowego, materiałem absorbującym jest glinka, glinka wybrana jest z grupy składającej się ze smektytu, atapulgitu, kaolinu, nieprzezroczystej glinki i ich kombinacji, korzystnie glinką jest montmorylonit wapniowy lub bentonit sodowy, korzystnie sposób ten obejmuje łączenie od około 50% do około 95% (w/w) glinki z żelem krzemionkowym, sposób obejmuje łączenie cząstek żelu krzemionkowego i cząstek glinki, gdzie cząstki żelu krzemionkowego mają przeciętne wymiary i kształt wystarczająco podobny do przeciętnych wymiarów i kształtu cząstek glinki aby zapobiec separacji cząstek glinki i cząstek żelu krzemionkowego; przeciętny wymiar cząstek glinki jest nie więcej niż o 10% większy lub mniejszy od przeciętnego wymiaru cząstek żelu krzemionkowego; co najmniej 90% (w/w) glinki obejmuje cząstki glinki mające średnicę około 3,4 mm do około 0,6 mm a co najmniej 90% (w/w) żelu krzemionkowego obejmuje cząstki żelu krzemionkowego mające średnicę około 5 mm do około 1 mm. Sposób dodatkowo obejmuje dodawanie środka maskującego przykry zapach; korzystnie środek maskujący przykry zapach stanowią perfumy, substancja zapachowa lub olejek zapachowy.
Żel krzemionkowy jest zawarty w kompozycji w ilości skutecznej do kontroli przykrego zapachu w kompozycji. Przez kontrolę przykrego zapachu rozumie się, że ilość stwierdzanych substancji o przykrym zapachu unosząca się ze ściółki po użyciu ściółki przez zwierzę jest zmniejszona. Korzystnie żelem jest żel krzemionkowy typu C. Żel krzemionkowy jest zawarty w kompozycji w ilości, korzystnie od około 5% do około 50% (udziału wagowego w/w). Przez określenie „w/w w kontekście obecnego wynalazku rozumie się, że ilość składnika w kompozycji oblicza się jako stosunek wagowy tego składnika dzielony przez całkowitą masę kompozycji mnożoną przez 100 w celu otrzymania wielkości procentowej. Określenie „około stosowane w wynalazku pomyślane jest jako wskazujące zakres wielkości o 10% większych i mniejszych niż wartość wskazana. Tak więc około 5% jest pomyślane jako obejmujące wielkości w zakresie od 4,5% do 5,5%.
Korzystnie żel krzemionkowy znajduje się w postaci cząstek. Cząstki żelu krzemionkowego mają przeciętną średnicę porów, korzystnie wynoszącą od około 8 nm do około 10 nm.
Materiałem absorbującym w kompozycji na ściółkę dla zwierząt jest korzystnie glinka. Glinka stosowana w wynalazku jest korzystnie wybrana z grupy składającej się ze smektytu, atapulgitu, kaolinu, nieprzezroczystej mlecznej glinki i ich mieszanin. Smektytem jest korzystnie montmorylonit wapniowy lub bentonit sodowy. Ilość glinki w kompozycji ściółki dla zwierząt wynosi korzystnie od około 50% do około 95% (w/w). Zarówno składnik kompozycji na ściółkę dla zwierząt w postaci żelu krzemionkowego jak i glinki znajdują się w postaci cząstek o przeciętnych wymiarach i kształcie takim,
PL 216 027 B1 żeby nie zachodziła separacja po przygotowaniu i w czasie obsługi, tzn. aby cząstki glinki o większej gęstości nie miały tendencji do osiadania na spodzie kompozycji i/lub cząstki żelu krzemionkowego o mniejszej gęstości nie miały tendencji do przemieszczania się na górę kompozycji. Tak więc, cząstki glinki, korzystnie mają przeciętne wymiary cząstek i kształt wystarczająco podobny do przeciętnych wymiarów i kształtu cząstek żelu krzemionkowego, aby zapobiec separacji cząstek żelu krzemionkowego i cząstek glinki. Korzystnie, przeciętny wymiar cząstek glinki jest nie więcej niż o 10% większy lub mniejszy niż przeciętny wymiar cząstek żelu krzemionkowego. Korzystnie przynajmniej 90% (w/w) glinki obejmuje cząstki glinki mające średnicę od około 0,6 mm do około 3,4 mm a przynajmniej 90% (w/w) cząstek żelu krzemionkowego obejmuje cząstki żelu krzemionkowego o średnicy od około 1 mm do około 5 mm.
W pewnych formach realizacji obecnego wynalazku kompozycja może zawierać dodatkowo środek maskujący przykry zapach, którym są korzystnie perfumy, substancja zapachowa lub olejek eteryczny. Środek maskujący zapach może być wprowadzony do nośnika, którym może być żel krzemionkowy, jednak, gdy zawarty jest środek maskujący przykry zapach i żel krzemionkowy stosowany jest jako nośnik, przynajmniej część tego składnika w postaci żelu krzemionkowego nie zawiera zaadsorbowanego środka maskującego przykry zapach i spełnia funkcję środka kontrolującego przykry zapach.
W innej realizacji, obecny wynalazek obejmuje kompozycję granulowaną. Kompozycja zawiera glinkę i żel krzemionkowy. Żel krzemionkowy nie jest zaimpregnowany środkiem maskującym przykry zapach. W wyniku tego, żel krzemionkowy może spełniać funkcję środka kontrolującego przykry zapach. Żel krzemionkowy jest korzystnie żelem krzemionkowym typu C a kompozycja zawiera korzystnie od około 5% do około 50% (w/w) żelu krzemionkowego. Żel krzemionkowy występuje korzystnie w postaci cząstek o przeciętnej średnicy porów od około 8 nm do około 10 nm.
Korzystnie materiałem absorbującym jest glinka, którą może być, smektyt, atapulgit, kaolin, nieprzezroczysta glinka lub ich mieszaniny, lecz nie jest ona ograniczona tylko do nich. Smektytem jest korzystnie montmorylonit wapniowy lub bentonit sodowy. Kompozycja zawiera korzystnie od około 50% do około 95% (w/w) glinki. Zarówno składnik kompozycji na ściółkę dla zwierząt w postaci żelu krzemionkowego jak i glinki znajdują się w postaci cząstek. Cząstki glinki mają przeciętne wymiary i kształt wystarczająco podobny do przeciętnych wymiarów i kształtu żelu krzemionkowego, żeby nie zachodziła separacja cząstek żelu krzemionkowego i cząstek glinki. Korzystnie, przeciętny wymiar cząstek glinki jest nie więcej niż o 10% większy lub mniejszy niż przeciętny wymiar cząstek żelu krzemionkowego. Korzystnie przynajmniej 90% (w/w) glinki obejmuje cząstki glinki mające średnicę od około 0,6 mm do około 3,4 mm i przynajmniej 90% (w/w) cząstek żelu krzemionkowego obejmuje cząstki żelu krzemionkowego o średnicy od około 1 mm do około 5 mm.
W pewnych formach realizacji, kompozycja może zawierać dodatkowo środek maskujący przykry zapach, którym są korzystnie perfumy, substancja zapachowa lub olejek eteryczny. Środek maskujący zapach może być wprowadzony do nośnika, którym może być żel krzemionkowy, jednak, gdy zawarty jest środek maskujący przykry zapach i żel krzemionkowy stosowany jest jako nośnik, przynajmniej część tego składnika w postaci żelu krzemionkowego nie zawiera zaadsorbowanego środka maskującego przykry zapach i spełnia funkcję środka kontrolującego przykry zapach.
Inną formą realizacji obecnego wynalazku obejmuje kompozycję na ściółkę dla zwierząt, która zawiera materiał absorbujący i żel krzemionkowy. Żel krzemionkowy jest zawarty w kompozycji w ilości wybranej dla kontroli przykrego zapachu. Wskazówka dotycząca wybrania żelu krzemionkowego tak, aby spełniał on funkcje kontroli przykrego zapachu jest pomyślana tak, że oznacza ona, że żel jest wprowadzony do kompozycji na podstawie wpływu wywieranego na kontrolę przykrego zapachu. Taki wybór może w całości lub w części obejmować określenie, że żel krzemionkowy w kompozycji wywiera wpływ kontrolny na przykry zapach.
Żelem krzemionkowym jest korzystnie żel krzemionkowy typu C a kompozycja zawiera korzystnie od około 5% do około 50% w/w) żelu krzemionkowego. Żel krzemionkowy występuję korzystnie w postaci cząstek o przeciętnej średnicy porów od około 8 nm do około 10 nm.
Korzystnie materiałem absorbującym jest glinka, którą może być, smektyt, atapulgit, kaolin, nieprzezroczysta mleczna glinka lub ich mieszaniny, lecz nie jest ona ograniczona tylko do nich. Smektytem jest korzystnie montmorylonit wapniowy lub bentonit sodowy. Kompozycja zawiera korzystnie od około 50% do około 95% (w/w) glinki. Zarówno składnik kompozycji na ściółkę dla zwierząt w postaci żelu krzemionkowego jak i glinki znajdują się w postaci cząstek. Cząstki glinki mają przeciętne wymiary i kształt wystarczająco podobny do przeciętnych wymiarów i kształtu żelu krzemionkowego, żeby
PL 216 027 B1 nie zachodziła separacja cząstek żelu krzemionkowego i cząstek glinki. Korzystnie, przeciętny wymiar cząstek glinki jest nie więcej niż o 10% większy lub mniejszy niż przeciętny wymiar cząstek żelu krzemionkowego. Korzystnie przynajmniej 90% (w/w) glinki obejmuje cząstki glinki mające średnicę od około 0,6 mm do około 3,4 mm i przynajmniej 90% (w/w) cząstek żelu krzemionkowego obejmuje cząstki żelu krzemionkowego o średnicy od około 1 mm do około 5 mm.
W pewnych formach tej realizacji, kompozycja może zawierać dodatkowo środek maskujący przykry zapach, którym są korzystnie perfumy, substancja zapachowa lub olejek eteryczny. Środek maskujący zapach może być wprowadzony do nośnika, którym może być żel krzemionkowy, jednak, gdy zawarty jest środek maskujący przykry zapach i żel krzemionkowy stosowany jest jako nośnik, przynajmniej część tego składnika w postaci żelu krzemionkowego nie zawiera zaadsorbowanego środka maskującego przykry zapach i spełnia funkcję środka kontrolującego przykry zapach. Alternatywnie cała ilość żelu krzemionkowego zawarta w kompozycji może być częściowo impregnowana środkiem maskującym przykry zapach, jednak żel krzemionkowy zawsze wywiera wpływ czynnika kontrolującego przykry zapach dodatkowo obok funkcji nośnika dla środka maskującego przykry zapach. Ponadto we wszystkich realizacjach obecnego wynalazku żel krzemionkowy wybrany jest, w całości lub w części, w oparciu o żel krzemionkowy wywierający wpływ kontroli przykrego zapachu, niezależnie od tego czy spełnia także dodatkową funkcję działania jako nośnik dla substancji maskującej przykry zapach.
Inna forma realizacji wynalazku dotyczy zestawu. Zestaw zawiera żel krzemionkowy i instrukcję dodawania żelu krzemionkowego do kompozycji na ściółkę dla zwierząt w ilości skutecznej do kontroli przykrego zapachu w kompozycji. Składniki zestawu opakowane są w pojemnik. Instrukcja może znajdować się w postaci podręcznika, załączonej broszury lub wkładki dla produktu, instrukcji wydrukowanej na pojemniku opakowania lub dowolnej pisanej instrukcji dołączonej do składnika w postaci żelu krzemionkowego w zestawie. Żelem krzemionkowym jest korzystnie żel krzemionkowy typu C, korzystnie w postaci cząstek o przeciętnej średnicy porów od około 8 nm do około 10 nm. Instrukcje podają, że żel krzemionkowy musi być dodany do kompozycji ściółki dla zwierząt. Ilość żelu krzemionkowego, która musi być dodana, zgodnie z instrukcją, powinna podawać wielkości od około 5% do około 50% (w/w) żelu krzemionkowego. Korzystnie instrukcje polecają dodawanie żelu krzemionkowego do kompozycji ściółki dla zwierząt z glinki. W alternatywnej formie realizacji, zestaw zawiera żel krzemionkowy, materiał absorbujący i instrukcję mieszania żelu krzemionkowego z materiałem absorbującym. Korzystnie glinka jest wybrana z grupy składającej się ze smektytu, atapulgitu, kaolinu, nieprzezroczystej mlecznej glinki lub ich mieszaniny. Smektytem jest korzystnie montmorylonit wapniowy lub bentonit sodowy. Korzystnie instrukcje podają, że żel krzemionkowy powinien być dodawany w ilości takiej, aby glinka stanowiła od około 50% do około 95% (w/w). W pewnych formach realizacji, zarówno żel krzemionkowy jak i glinka znajdują się w postaci cząstek o podobnych wymiarach przeciętnych i kształcie. Korzystnie, przeciętny wymiar cząstek glinki jest nie więcej niż o 10% większy lub mniejszy niż przeciętny wymiar cząstek żelu krzemionkowego. Korzystnie przynajmniej 90% (w/w) glinki obejmuje cząstki glinki mające średnicę od około 0,6 mm do około 3,4 mm i przynajmniej 90% (w/w) cząstek żelu krzemionkowego obejmuje cząstki żelu krzemionkowego o średnicy od około 1 mm do około 5 mm.
Zestaw może zawierać dodatkowo środek maskujący przykry zapach, którym są korzystnie perfumy, substancja zapachowa lub olejek eteryczny.
Realizacja wynalazku umożliwia kontrolowanie przykrego zapachu w ściółce dla zwierząt. Sposób kontrolowania obejmuje dodawanie żelu krzemionkowego do kompozycji ściółki dla zwierząt. Żelem krzemionkowym jest korzystnie żel krzemionkowy typu C, a kompozycja zawiera około 5% do około 50% (w/w) żelu krzemionkowego. Żel krzemionkowy występuje korzystnie w postaci cząstek o przeciętnej średnicy porów od około 8 nm do około 10 nm.
Korzystnie materiałem absorbującym jest glinka, którą może być, smektyt, atapulgit, kaolin, nieprzezroczysta mleczna glinka lub ich mieszaniny, lecz nie jest ona ograniczona tylko do nich. Smektytem jest korzystnie montmorylonit wapniowy lub bentonit sodowy. Kompozycja zawiera od około 50% do około 95% (w/w) glinki. Zarówno składnik kompozycji na ściółkę dla zwierząt w postaci żelu krzemionkowego jak i glinki znajdują się w postaci cząstek. Cząstki glinki mają przeciętne wymiary i kształt wystarczająco podobny do przeciętnych wymiarów i kształtu żelu krzemionkowego, żeby nie zachodziła separacja cząstek żelu krzemionkowego i cząstek glinki. Korzystnie, przeciętny wymiar cząstek glinki jest nie więcej niż o 10% większy lub mniejszy niż przeciętny wymiar cząstek żelu krzemionkowego. Korzystnie przynajmniej 90% (w/w) glinki obejmuje cząstki glinki mające średnicę od około 0,6 mm
PL 216 027 B1 do około 3,4 mm i przynajmniej 90% (w/w) cząstek żelu krzemionkowego obejmuje cząstki żelu krzemionkowego o średnicy od około 1 mm do około 5 mm.
W pewnych formach realizacji, sposób może obejmować dodawanie środka maskującego przykry zapach, którym są korzystnie perfumy, substancja zapachowa lub olejek eteryczny. Środek maskujący zapach może być wprowadzony do nośnika, którym może być żel krzemionkowy, jednak, gdy zawarty jest środek maskujący przykry zapach i żel krzemionkowy stosowany jest jako nośnik, przynajmniej część tego składnika w postaci żelu krzemionkowego nie zawiera zaadsorbowanego środka maskującego przykry zapach i spełnia funkcję środka kontrolującego przykry zapach.
Obecny wynalazek umożliwia kontrolę przykrego zapachu w ściółce dla zwierząt. Sposób kontrolowania obejmuje wybór żelu krzemionkowego na bazie żelu krzemionkowego zapewniającego kontrolę przykrego zapachu i dodawanie tego żelu krzemionkowego do ściółki dla zwierząt zawierającej materiał absorbujący. Wybór żelu krzemionkowego na bazie wywierania przez niego wpływu na kontrolę przykrego zapachu może w całości lub w części obejmować określenie, że żel krzemionkowy w kompozycji wywiera wpływ kontrolny na przykry zapach.
Żelem krzemionkowym jest korzystnie żel krzemionkowy typu C a kompozycja zawiera korzystnie od około 5% do około 50% (w/w) żelu krzemionkowego. Żel krzemionkowy występuje korzystnie w postaci cząstek o przeciętnej średnicy porów od około 8 nm do około 10 nm.
Korzystnie materiałem absorbującym jest glinka, którą może być, smektyt, atapulgit, kaolin, nieprzezroczysta glinka lub ich mieszaniny, lecz nie jest ona ograniczona tylko do nich. Smektytem jest korzystnie montmorylonit wapniowy lub bentonit sodowy. Kompozycja na ściółkę dla zwierząt zawiera od około 50% do około 95% (w/w) glinki. Zarówno składnik kompozycji na ściółkę dla zwierząt w postaci żelu krzemionkowego jak i glinki znajdują się w postaci cząstek. Cząstki glinki mają przeciętne wymiary i kształt wystarczająco podobny do przeciętnych wymiarów i kształtu żelu krzemionkowego, żeby nie zachodziła separacja cząstek żelu krzemionkowego i cząstek glinki. Korzystnie, przeciętny wymiar cząstek glinki jest nie więcej niż o 10% większy lub mniejszy niż przeciętny wymiar cząstek żelu krzemionkowego. Korzystnie przynajmniej 90% (w/w) glinki obejmuje cząstki glinki mające średnicę od około 0,6 mm do około 3,4 mm i przynajmniej 90% (w/w) cząstek żelu krzemionkowego obejmuje cząstki żelu krzemionkowego o średnicy od około 1 mm do około 5 mm.
Sposób może obejmować dodanie środka maskującego przykry zapach, którym są korzystnie perfumy, substancja zapachowa lub olejek eteryczny. Środek maskujący zapach może być wprowadzony do nośnika, którym może być żel krzemionkowy, jednak, gdy zawarty jest środek maskujący przykry zapach i żel krzemionkowy stosowany jest jako nośnik, przynajmniej część tego składnika w postaci żelu krzemionkowego nie zawiera zaadsorbowanego środka maskującego przykry zapach i spełnia funkcję środka kontrolującego przykry zapach. Alternatywnie cała ilość żelu krzemionkowego zawarta w kompozycji może być częściowo impregnowana środkiem maskującym przykry zapach, jednak żel krzemionkowy zawsze wywiera wpływ czynnika kontrolującego przykry zapach dodatkowo obok funkcji nośnika dla środka maskującego przykry zapach. Ponadto we wszystkich postaciach realizacji obecnego wynalazku żel krzemionkowy wybrany jest, w całości lub w części, w oparciu o żel krzemionkowy wywierający wpływ kontrolny na przykry zapach, niezależnie od tego, czy spełnia także dodatkową funkcję działania jako nośnik dla substancji maskującej przykry zapach.
W innej formie realizacji, obecny wynalazek dotyczy sposobu wytwarzania kompozycji na ściółkę dla zwierząt wykazującej kontrolę przykrego zapachu. Sposób obejmuje łączenie materiału absorbującego i ilości żelu krzemionkowego skutecznej do kontroli przykrego zapachu. Żelem krzemionkowym jest korzystnie żel krzemionkowy typu C a kompozycja zawiera korzystnie od około 5% do około 50% (w/w) żelu krzemionkowego. Żel krzemionkowy występuje korzystnie w postaci cząstek o przeciętnej średnicy porów od około 8 nm do około 10 nm.
Korzystnie materiałem absorbującym jest glinka, którą może być, smektyt, atapulgit, kaolin, nieprzezroczysta glinka lub ich mieszaniny. Kompozycja zawiera od około 50% do około 95% (w/w) glinki. Zarówno składnik kompozycji na ściółkę dla zwierząt w postaci żelu krzemionkowego jak i glinki znajdują się w postaci cząstek. Cząstki glinki mają przeciętne wymiary i kształt wystarczająco podobny do przeciętnych wymiarów i kształtu żelu krzemionkowego, żeby nie zachodziła separacja cząstek żelu krzemionkowego i cząstek glinki. Korzystnie, przeciętny wymiar cząstek glinki jest nie więcej niż o 10% większy lub mniejszy niż przeciętny wymiar cząstek żelu krzemionkowego. Korzystnie przynajmniej 90% (w/w) glinki obejmuje cząstki glinki mające średnicę od około 0,6 mm do około 3,4 mm i przynajmniej 90% (w/w) cząstek żelu krzemionkowego obejmuje cząstki żelu krzemionkowego o średnicy od około 1 mm do około 5 mm.
PL 216 027 B1
W pewnych formach realizacji, sposób może obejmować dodanie środka maskującego przykry zapach, którym są korzystnie perfumy, substancja zapachowa lub olejek eteryczny. Środek maskujący zapach może być wprowadzony do nośnika, którym może być żel krzemionkowy, jednak, gdy zawarty jest środek maskujący przykry zapach i żel krzemionkowy stosowany jest jako nośnik, przynajmniej część tego składnika w postaci żelu krzemionkowego nie zawiera zaadsorbowanego środka maskującego przykry zapach i spełnia funkcję środka kontrolującego przykry zapach.
W innej formie realizacji, obecny wynalazek obejmuje sposób wytwarzania kompozycji ściółki dla zwierząt wykazującej kontrolę przykrego zapachu. Sposób obejmuje wybór żelu krzemionkowego na bazie żelu krzemionkowego zapewniającego kontrolę przykrego zapachu i dodawanie tego żelu krzemionkowego do ściółki dla zwierząt zawierającej materiał absorbujący. Wybór żelu krzemionkowego na bazie wywierania przez niego wpływu na kontrole przykrego zapachu może w całości lub w części obejmować określenie, że żel krzemionkowy w kompozycji wywiera wpływ kontrolny na przykry zapach.
Żelem krzemionkowym jest korzystnie żel krzemionkowy typu C a kompozycja zawiera korzystnie od około 5% do około 50% (w/w) żelu krzemionkowego. Żel krzemionkowy występuję korzystnie w postaci cząstek o przeciętnej średnicy porów od około 8 nm do około 10 nm.
Korzystnie materiałem absorbującym jest glinka, którą może być, smektyt, atapulgit, kaolin, nieprzezroczysta glinka lub ich mieszaniny, lecz nie jest ona ograniczona tylko do nich. Smektytem jest korzystnie montmorylonit wapniowy lub bentonit sodowy. Kompozycja zawiera od około 50% do około 95% (w/w) glinki. Zarówno składnik kompozycji na ściółkę dla zwierząt w postaci żelu krzemionkowego jak i glinki znajdują się w postaci cząstek. Cząstki glinki mają przeciętne wymiary i kształt wystarczająco podobny do przeciętnych wymiarów i kształtu żelu krzemionkowego, żeby nie zachodziła separacja cząstek żelu krzemionkowego i cząstek glinki. Korzystnie, przeciętny wymiar cząstek glinki jest nie więcej niż o 10% większy lub mniejszy niż przeciętny wymiar cząstek żelu krzemionkowego. Korzystnie przynajmniej 90% (w/w) glinki obejmuje cząstki glinki mające średnicę od około 0,6 mm do około 3,4 mm i przynajmniej 90% (w/w) cząstek żelu krzemionkowego obejmuje cząstki żelu krzemionkowego o średnicy od około 1 mm do około 5 mm.
W pewnych formach realizacji, sposób może obejmować dodanie środka maskującego przykry zapach, którym są korzystnie perfumy, substancja zapachowa lub olejek eteryczny. Środek maskujący zapach może być wprowadzony do nośnika, którym może być żel krzemionkowy, jednak, gdy zawarty jest środek maskujący przykry zapach i żel krzemionkowy stosowany jest jako nośnik, przynajmniej cześć tego składnika w postaci żelu krzemionkowego nie zawiera zaadsorbowanego środka maskującego przykry zapach i spełnia funkcję środka kontrolującego przykry zapach. Alternatywnie cała ilość żelu krzemionkowego zawarta w kompozycji może być częściowo impregnowana środkiem maskującym przykry zapach, jednak żel krzemionkowy zawsze wywiera wpływ czynnika kontrolującego przykry zapach dodatkowo obok funkcji nośnika dla środka maskującego przykry zapach. Ponadto we wszystkich formach realizacji obecnego wynalazku żel krzemionkowy wybrany jest, w całości lub w części, w oparciu o żel krzemionkowy wywierający wpływ kontroli przykrego zapachu, niezależnie od tego czy spełnia także dodatkową funkcję działania jako nośnik dla substancji maskującej przykry zapach.
Wśród szeregu korzyści uzyskiwanych dzięki obecnemu wynalazkowi, należy jednak zauważyć zapewnienie kompozycji na ściółkę dla zwierząt i granulowanej kompozycji, które zawierają składnik w postaci żelu krzemionkowego kontrolujący przykry zapach; dostarczenie kompozycji na ściółkę dla zwierząt opartej na glince, która może być stosowana przez dłuższy czas dzięki temu, że zawiera ona składnik w postaci żelu krzemionkowego kontrolujący przykry zapach; dostarczenie kompozycji ściółki dla zwierząt, która wywiera efekt kontrolny przykrego zapachu po niższych kosztach niż ściółka ze 100%-owego żelu krzemionkowego; zapewnienie korzyści kontroli przykrego zapachu przez żel krzemionkowy oraz efektu absorbcji wody i działania jako tampon z glinki w kompozycji na ściółkę dla zwierząt; dostarczenie zestawu do wytwarzania kompozycji na ściółkę dla zwierząt wykazującej efekt kontroli przykrego zapachu i dostarczenie sposobu wytwarzania i sposobu stosowania takich kompozycji na ściółkę dla zwierząt.
Obecny wynalazek oparty jest na stwierdzeniu, że żel krzemionkowy może być wprowadzony do kompozycji na ściółkę dla zwierząt zawierającej materiał absorbujący, taki jak glinka do skutecznej kontroli przykrego zapachu w trakcie stosowania kompozycji. Składnik w postaci żelu krzemionkowego może być dowolnym spośród różnorodnych żelów krzemionkowych nadających się do adsorbowania
PL 216 027 B1 materiałów organicznych typowo spotykanych w ściółkach dla zwierząt po wykorzystaniu ich przez zwierzę. Takie materiały organiczne obejmują organiczne materiały zawierające siarkę.
Żele krzemionkowe mogą być klasyfikowane pod kątem rozmiarów porów jako żele typu A, typu B, typu C lub żele krzemionkowe o dużych porach. Przeciętne wymiary porów wahają się od około 18 do około 120 angstremów (1,8 do 12 nm) zgodnie z typem żelu krzemionkowego. Korzystnie, żel krzemionkowy stosowany w wynalazku jest makroporowatym żelem krzemionkowym typu B, C lub żelem krzemionkowym o dużych porach. Żel krzemionkowy typu A ma tendencję do zbyt małych porów i jest mniej zalecany. Najbardziej korzystnie, żelem krzemionkowym jest żel krzemionkowy typu C, mający przeciętną średnicę porów w zakresie od około 80 do około 100 angstremów, tzn. około 8 do 10 nm.
Żel krzemionkowy składa się z cząstek, korzystnie albo w postaci zaokrąglonych kulek lub nieregularnie ukształtowanych granulek. Wśród różnych szarż żelu krzemionkowego stosowanych w obecnym wynalazku, cząstki żelu krzemionkowego mogą mieć przeciętne średnice cząstek korzystnie od około 0,5 do około 10 mm a bardziej korzystnie od około 1 do około 5 mm. Korzystne jest, aby w szarżach żelu krzemionkowego, przynajmniej 80% cząstek miało średnicę od około 1 do 5 mm, bardziej korzystnie przynajmniej 90% cząstek miało średnicę od około 1 mm do około 5 mm, a najbardziej bardziej korzystnie przynajmniej 95% cząstek miało średnicę od około 1 mm do około 5 mm.
Ilość żelu krzemionkowego w kompozycji wynosi korzystnie około 1% (w/w), bardziej korzystnie około 2,5% (w/w), bardziej korzystnie około 5% (w/w), bardziej korzystnie około 10% (w/w), bardziej korzystnie około 15% (w/w), bardziej korzystnie około 20% (w/w), bardziej korzystnie około 25% (w/w), bardziej korzystnie około 30% (w/w), bardziej korzystnie około 40% (w/w), bardziej korzystnie około 50% (w/w), bardziej korzystnie około 60% (w/w), bardziej korzystnie około 70% (w/w), lub więcej.
Składnik kompozycji w postaci żelu krzemionkowego zapewnia kontrolę przykrego zapachu dla kompozycji tak, że gdy kompozycje stosuje się jako ściółkę dla zwierząt spada ilość wykrywalnych substancji o przykrym zapachu ulatniających się z kompozycji. Nie chcąc być związanymi żadną teorią mechanizmu działania uważa się, że efekt kontroli przykrego zapachu żelu krzemionkowego wynika z adsorpcji substancji o przykrym zapachu na powierzchni porów żelu krzemionkowego. Ta adsorpcja może być także związana z rozkładem substancji o przykrym zapachu. Niemniej jednak, niezależnie od specyficznego mechanizmu działania, żel krzemionkowy stosowany w wynalazku służy do kontroli przykrego zapachu w kompozycji w czasie jej wykorzystywania przez zwierzę, tzn. żel krzemionkowy zmniejsza przykry zapach substancji ulatniających się z kompozycji po jej wykorzystaniu przez zwierzę.
W pewnych formach realizacji, składnik kompozycji w postaci żelu krzemionkowego jest wybrany na bazie żelu krzemionkowego zapewniającego kontrolę przykrego zapachu. Taki wybór obejmuje w całości lub w części, określenie, że składnik kompozycji w postaci żelu krzemionkowego wywiera działanie kontroli przykrego zapachu. Może to obejmować zbadanie zmniejszenia przykrego zapachu, który ulatnia się z kompozycji lub może obejmować nie więcej niż rozpoznanie, że składnik z żelu krzemionkowego działa jako substancja kontrolująca przykry zapach.
Badanie działania jako substancji kontrolującej przykry zapach może być przeprowadzone dowolnym znanym sposobem. Można stosować na przykład dowolny hedonistyczny układ badawczy, taki jak stosowanie dziewięciopunktowej skali przyjemności. Typowo takie metody badania obejmują wykorzystanie panelu osobników, korzystnie wytrenowanych osób, którzy oceniają organoleptyczną jakość przykrego zapachu szczególnej kompozycji w standardowej skali (patrz na przykład, Stone i Sidel, w Sensory Evaluation Practices, wyd.: Academic Press, Orlando, 1985, strony 58-86, 227-252). Kolektywne oceny otrzymane z panelu wskazują czy przykry zapach kompozycji jest kwestionowany i porównują z kompozycją kontrolną nie zawierającą żelu krzemionkowego, co może pokazać, czy dzięki żelowi krzemionkowemu zmniejsza się przykry zapach.
Kompozycje według obecnego wynalazku zawierają także materiał absorbujący. Materiał absorbujący służy do absorbowania płynnych składników odpadów zwierzęcych. Na zasadzie porównania, kompozycje na ściółkę dla zwierząt zawierające tylko żel krzemionkowy i nie zawierające innego materiału absorbującego mogą zostać nasycone zwierzęcym moczem powodując zbieranie się płynu i przykrego zapachu w tym obszarze materiału ściółki. W przeciwieństwie do tego, materiał ściółki stosowany w wynalazku jest mieszaniną żelu krzemionkowego i materiału absorpcyjnego. Składnik w postaci glinki lub innego absorpcyjnego materiału służy jako skuteczny tampon dla wilgoci, w celu uniknięcia tworzenia się zbierania się płynu.
PL 216 027 B1
W technice znanych jest wiele materiałów absorbujących. Wśród materiałów absorbujących, które można stosować, najbardziej popularnym materiałem jest glinka i glinka jest korzystnym materiałem absorbującym stosowanym w wynalazku. Niemniej jednak można stosować cały szereg innych materiałów absorbujących, obejmujących makulaturę z papieru gazetowego, odpady papierowe, granulki trzonów kolb kukurydzy, łuski ryżowe, łuski orzeszków ziemnych, łuski słonecznika, lucerna, cedr, trociny i ściółki zrobione z innych organicznych materiałów roślinnych lecz nie ograniczonych tylko do nich.
Jako materiał absorbujący w kompozycjach według wynalazku można stosować wiele glinek. Typowymi stosowanymi glinkami są smektyty (obejmujące montmorylonity wapniowe i bentonit sodowy), atapulgity, kaoliny i mieszaniny nieprzezroczystych glinek.
Glinki smektytowe są uwodnionymi magnezo-glino-krzemianami w postaci soli potasowych albo sodowych. Określenie „montmorylonit stosowane jest tu dla wapniowych glinek smektytowych, to znaczy wapniowych glinek montmorynitowych a określenie „bentonit stosowane jest tu w odniesieniu do sodowych glinek smektytowych, tzn. sodowych glinek bentonitowych. Zarówno glinki montmorylonitu wapniowego jak i bentonitu sodowego są stosowane zwykle jako ściółka dla zwierząt. Montmorylonit wapniowy jest glinką aktywującą się pod wpływem kwasów. Taka aktywacja kwasem może zwiększyć pole powierzchni i zwiększyć własności absorpcyjne montmorylonitu wapniowego. Bentonit sodowy, znany także jako bentonit Wyoming lub zachodni bentonit ma tendencję być mniej pochłaniającym niż montmorylonit wapniowy. Bentonit sodowy i w mniejszym stopniu montmorylonit wapniowy obydwa pęcznieją po absorpcji wody do postaci żelopodobnych mas. Aglomeracja bentonitu sodowego i wilgoci z odpadów zwierzęcych powoduje powstanie oddzielnych zbryleń, które mogą być łatwo oddzielone z kompozycji.
Glinka attapulgitowa, która jest uwodnionym krzemianem magnezowo glinowym jest także typowo stosowana jako ściółka dla zwierząt. W kompozycjach na ściółkę dla zwierząt mogą być stosowane także kaolin lub glinka chińska i mieszaniny sedymentacyjnych glinek nieprzezroczystych mlecznych. Kaolin jest uwodnionym krzemianem glinu z grupy minerałów kaolinitu. Nieprzezroczysta glinka zawiera większą ilość dwutlenku krzemu niż bentonit i zapewnia większą porowatość i wyższą zdolność do absorpcji.
Składnik w postaci glinki w kompozycji według obecnego wynalazku zawarty jest korzystnie w ilości około 30% (w/w), bardziej korzystnie około 40% (w/w), bardziej korzystnie około 50% (w/w), bardziej korzystnie około 60% (w/w), bardziej korzystnie około 70% (w/w), bardziej korzystnie około 75% (w/w), bardziej korzystnie około 80% (w/w), bardziej korzystnie około 85% (w/w), bardziej korzystnie około 90% (w/w), bardziej korzystnie około 95% (w/w) lub więcej.
Zarówno składnik z żelu krzemionkowego, jak i glinki, znajdują się w kompozycji w postaci cząstek. Typowo w kompozycji według obecnego wynalazku można stosować granulowane cząstki wapniowej glinki montmorylynitowej o przeciętnych wymiarach średnicy od około 0,2 mm do około 10 mm, bardziej korzystnie od około 0,5 do około 5 mm a bardziej korzystnie od około 1 mm do około 2,5 mm i cząstki żelu krzemionkowego o podobnych rozmiarach. Tak więc w jednej z form realizacji obecnego wynalazku zarówno składnik z żelu krzemionkowego jak i glinki znajdują się w postaci cząstek o podobnych przeciętnych wymiarach dla uniknięcia osiadania i separacji cząstek glinki od cząstek żelu krzemionkowego.
Cząstki glinki mają tendencję mieć większą gęstość niż cząstki żelu krzemionkowego. Na przykład, 3 typowy żel krzemionkowy ma swobodną gęstość nasypową 320-480,5 kg/m3 (20-30 funtów/stopę sze3 ścienną), podczas gdy typowe glinki na ściółkę dla zwierząt mają gęstość nasypową 480,5-1121 kg/m3 (30-70 funtów/stopę sześcienną). Na przykład, glinki atapulgitowe z Georgii i południowo-wschodnie 3 mają gęstość nasypową 480,5-608,7 kg/m3 (30-38 funtów/stopę sześcienną), montmorylonit wap3 niowy lub smektyt wapniowy mają gęstość nasypową 672,7-833 kg/m3 (42-52 funty/stopę sześcien3 ną) zaś bentonit sodowy ma gęstość 993-1121 kg/m3 (62-70 funtów/stopę sześcienną).
W wyniku różnicy gęstości cząstek żelu krzemionkowego i glinki mieszanina ma tendencję do rozdzielania się w oddzielne składniki podczas przygotowywania i obchodzenia się z nią, tzn. cząstki glinki mogą osiadać na dole a cząstki żelu krzemionkowego mogą mieć tendencję do układania się na górze mieszaniny.
Uważa się, że tę separację można zmniejszyć przez wybór cząstek glinki i cząstek żelu krzemionkowego podobnej wielkości. Tak więc, korzystne jest, aby zarówno składnik z żelu krzemionkowego jak i glinki znajdowały się w kompozycji ściółki dla zwierząt w postaci cząstek o podobnych przeciętnych wymiarach, w celu zmniejszenia jakiejkolwiek separacji spowodowanej różnicami gęstoPL 216 027 B1 ści żelu krzemionkowego i glinki. Można to uzyskać w wynalazku przez wybór żelu krzemionkowego i glinki, których przeciętny wymiar cząstek glinki jest nie więcej niż o 20% większy lub mniejszy niż przeciętny wymiar cząstek żelu krzemionkowego, bardziej korzystnie przeciętny wymiar cząstek glinki jest nie więcej niż o 15% większy lub mniejszy niż przeciętny wymiar cząstek żelu krzemionkowego, bardziej korzystnie przeciętny wymiar cząstek glinki jest nie więcej niż o 10% większy lub mniejszy niż przeciętny wymiar cząstek żelu krzemionkowego a jeszcze bardziej korzystnie przeciętny wymiar cząstek glinki jest nie więcej niż o 5% większy lub mniejszy niż przeciętny wymiar cząstek żelu krzemionkowego.
Wyboru cząstek żelu krzemionkowego i glinki o podobnych wymiarach można także dokonać przez wybór składników z żelu krzemionkowego i glinki, które zawierają zakresy wymiarów cząstek pokrywające się nawzajem. Korzystnie przynajmniej 90% (w/w) glinki zawiera cząstki glinki o średnicy w zakresie, który pokrywa zakres średnic cząstek, które obejmują 90% (w/w) żelu krzemionkowego. W jednej z korzystnych postaci wykonania przynajmniej 90% (w/w) glinki obejmuje cząstki glinki mające średnicę od około 0,6 mm do około 3,4 mm i przynajmniej 90% (w/w) żelu krzemionkowego obejmuje cząstki mające średnicę od około 1 mm do około 5 mm.
Uważa się, że kształt przyczynia się także do tego, że granulowane lub nieregularnie ukształtowane cząstki żelu krzemionkowego mają tendencję do łatwiejszego wymieszania się z nieregularnie ukształtowanymi cząstkami. Zaobserwowano, że żel krzemionkowy w postaci sferycznych ziaren nie miesza się dobrze lub nie miesza się z granulowanymi cząstkami glinki. Występują nawet małe różnice obserwowane dla produktów granulowanych, w których cząstki glinki są wytworzone jako bardziej płaskie w procesie granulowania, a które trudniej jest wymieszać z bardziej przestrzennymi cząstkami żelu krzemionkowego. Na przykład obrabiana glinka z Kalifornii, taka jak łuski monterey, mają bardziej zaokrąglone lub przestrzenne granulki i wydają się łatwiej mieszać z podobnie ukształtowanymi granulkami żelu krzemionkowego niż bardziej płaskie granulki glinki, takie jak montmorylonit wapniowy z Missouri.
W innym aspekcie obecnego wynalazku, kompozycja w szeregu form realizacji może zawierać dodatkowo środek maskujący przykry zapach. Przez środek maskujący przykry zapach rozumie się, że środek działa w kierunku zmniejszenia odczuwania przykrego zapachu bez konieczności zmiany ilości substancji powodujących ten zapach uwalnianej ze ściółki dla zwierząt po jej wykorzystaniu. Jako środek maskujący może być stosowany dowolny środek spośród wielkiej różnorodności perfum, substancji zapachowych i olejków eterycznych, obejmujących, lecz nie ograniczonych jedynie do: heliotropiny, olejku lemongrasowego, 1,8-cyneolu, terpineolu, olejku z listea cubea, olejku cytronellowego, olejku z drzewa cedrowego, olejku imbirowego, olejku eukaliptusowego, olejku pomarańczowego, andranu, octanu benzylu, benzoesanu benzylu, olejku kamforowego, karwonu, cedrolu, cedronu, octanu cedrylu, eteru cederylowo-metylowego, cyneolu, kumaryny, dyfenylidu, maślanu etylu, jaśminu sambac chine concrete, linalolu, benzoesanu metylu, piżma ambrette, piżma jinghai, piżma ketonowego, piżma ksylenowego, alkoholu fenylowoetylowego, ketonu malinowego, roselin, olejku z mięty zielonej, borneolu, sandenolu, waniliny, olejku z pomocnika baldaszkowatego (wintergreen) i ich kombinacji. Środek maskujący przykry zapach może być także dowolną z wielu organicznych substancji wykazujących żądane organoleptyczne własności zapachowe. Takie substancje organiczne obejmują alkohole, aldehydy, estry, ketony, etery, fenole, laktony, kwasy karboksylowe, nitryle i podobne. Typowe substancje chemiczne w pewnych kwiatowych nutach zapachowych obejmują 1,4-dimetoksybenzen, 2-fenylo-nitroetan, 3,5-dimetoksytoluen, 4-keto-3-lonon, 4-terpineol, 5-dimetylo-2-etylopirazyna, a-kariofillen, α-elemen, a-farnezen, a-terpineol, aldehyd anyżowy, octan anyżowy, β-damascenon, β-jonon, β-pinen, aldehyd benzoesowy, octan benzylu, alkohol benzylowy, węglowodory C15, kariofillen, octan cis-3-heksenylu, maślan cis-3-heksenylu, cis-jasmon, cis/trans-ocymen, cytronellol, cyklocytral, δ-dodekalakton, ό^όΓΟ-β-ΐοποΙ, d^dro^-jonon, jasmonian etylu, eugenol, geraniol, geranyloaceton, heptadekadien, octan heksylu, indol, lakton jaśminowy, alkohole lilac, aldehydy lilac, limonen, linalol, tlenki linalolu, metylo-5-hepten-2-1, antranilan metylu, benzoesan metylu, salicylan motylu, n-hoksanol, n-pentadekan, nerol-geraniol, nerolidol, p-dimetoksybenzen, octan fenyloetylu, octan fenyloetylu, octan fenyloetylu, t-terpinen, trans β-ocymen, pinen, terpineol i ich kombinacje.
Środek maskujący przykry zapach może być zakapsułkowany, taki jak zakapsułkowane proszki substancji zapachowych, lub wprowadzony do układu nośnikowego, z których wiele jest znanych w technice (patrz, na przykład, opisy patentowe US 4,085,704, 4,898,727, 4,561,997, 5,240,699, 5,035,886 i 5,336,665). W pewnych formach realizacji, żel krzemionkowy może być stosowany jako nośnik. Jednak w tych formach realizacji, w których żel krzemionkowy jest stosowany jako nośnik dla
PL 216 027 B1 środka maskującego zapach, kompozycja zawiera przynajmniej cześć żelu krzemionkowego, na którym nie odsadzono zaadsorbowanego środka maskującego przykry zapach tak, że żel krzemionkowy może pełnić funkcje środka kontrolującego przykry zapach. Alternatywnie, w innej formie realizacji, żel krzemionkowy może być tylko częściowo impregnowany środkiem maskującym przykry zapach tak, że żel krzemionkowy może pełnić dalej funkcje środka kontrolującego przykry zapach. Dzieje się tak w przypadku, gdy przynajmniej pewna część miejsc zdolnych do absorpcji w cząsteczkach żelu krzemionkowego pozostaje wciąż wolna do absorbowania substancji o przykrym zapachu z materiału odpadów zwierzęcych i umożliwia, żeby żel krzemionkowy mógł pełnić funkcje środka kontrolującego przykry zapach.
Do kompozycji ściółki dla zwierząt mogą być dodawane także inne dodatkowe składniki, obejmujące środki do kontroli pylenia, środki przeciwbakteryjne, środki barwiące, żywica guarowa i podobne.
Obecny wynalazek obejmuje także zestaw nadający się do przygotowania kompozycji na ściółkę dla zwierząt. Zestaw zawiera pewną ilość żelu krzemionkowego z instrukcjami dodawania żelu krzemionkowego do materiału absorbującego, korzystnie do materiału absorbującego w postaci glinki. Zestaw może także zawierać żel krzemionkowy i materiał na ściółkę w postaci glinki w oddzielnych pojemnikach razem z instrukcjami dodawania żelu krzemionkowego do materiału absorbującego na ściółkę. Instrukcja może znajdować się w postaci podręcznika, broszury o produkcie lub wkładki, instrukcji napisanych na pojemniku opakowania lub w dowolnej postaci medialnej do przekazania takiej instrukcji, korzystnie w formie pisanej.
Obecny wynalazek dotyczy także sposobu wytwarzania kompozycji według obecnego wynalazku. Tak więc, w jednej z form realizacji, obecny wynalazek obejmuje sposób kontroli przykrego zapachu w ściółce dla zwierząt. Sposób obejmuje dodawanie żelu krzemionkowego do ściółki dla zwierząt obejmującej materiał absorbujący, korzystnie glinkę. Żel krzemionkowy dodaje się w ilości skutecznej do kontroli przykrego zapachu. W alternatywnej formie realizacji, sposób może obejmować wybór żelu krzemionkowego w oparciu o żele krzemionkowe zapewniające kontrolę przykrego zapachu i dodawanie żelu krzemionkowego do ściółki dla zwierząt obejmującej materiał absorbujący. Wybór żelu krzemionkowego w oparciu o wywieranie wpływu kontroli przykrego zapachu polega w całości lub częściowo, na określeniu, że żel krzemionkowy w kompozycji wywiera efekt kontroli przykrego zapachu.
Obecny wynalazek obejmuje także sposób wytwarzania kompozycji na ściółkę dla zwierząt o własności kontroli przykrego zapachu. Sposób obejmuje łączenie materiału absorbującego i ilości żelu krzemionkowego, która jest skuteczna do kontroli przykrego zapachu. W alternatywnej formie realizacji, sposób może obejmować wybór żelu krzemionkowego w oparciu o żele krzemionkowe zapewniające kontrolę przykrego zapachu i dodawanie żelu krzemionkowego do ściółki dla zwierząt obejmującej materiał absorbujący. Wybór żelu krzemionkowego w oparciu o wywieranie efektu kontroli przykrego zapachu może polegać w całości lub częściowo, na określeniu, że żel krzemionkowy w kompozycji wywiera efekt kontroli przykrego zapachu.
Wynalazek zapewnia nowe kompozycje i sposoby bazujące na stwierdzeniu, że żel krzemionkowy można łączyć z materiałem absorbującym, korzystnie glinką, w celu wytworzenia kompozycji ściółki dla zwierząt. Żel krzemionkowy działa w sposób kontrolujący przykry zapach a glinka służy do absorbowania płynów i jako tampon dla płynu utrzymując go z daleka od żelu krzemionkowego. Tak więc kompozycja nie tylko absorbuje płynny materiał odpadowy wydalany przez zwierzęta lecz także skutecznie kontroluje przykry zapach. W pewnych formach realizacji stosuje się zbrylającą się glinkę, tak, żeby odpadowe materiały zwierzęce zostały zaglomerowane i ułatwiły ich usuwanie. Wynalazek dotyczy także kompozycji nadających się do stosowania jako ściółka dla zwierząt oraz sposobów wytwarzania i stosowania kompozycji na ściółkę dla zwierząt.
Korzystne formy realizacji są opisane w następujących dalej przykładach. Inne formy realizacji wchodzące w zakres zastrzeżeń staną się oczywiste dla fachowców z wzięcia pod rozwagę opisu i podanych dalej przykładów, lub z realizacji wynalazku jak tu ujawniono.
Generalne procedury badania stosowane w przykładach są następujące:
Badanie środowiska
Laboratorium sensoryczne jest utrzymywane w temperaturze 239°C (75°F) i z dodatnią wentylacją ciśnieniową w celu utrzymywania środowiska bez przykrego zapachu. Laboratorium zawiera budki dla sensorycznego badania zapachu. Wentylator wyciągowy w każdej z budek usuwa jakikolwiek przykry zapach, który może ulatniać się z każdej porównywanej próbki.
PL 216 027 B1
Wszystkie materiały w laboratorium obejmujące liczniki, ścianki, ściany itp. nie wydzielają zapachu.
Obszar badania jest utrzymywany w ciszy i nie rozprasza uwagi. W celu zmniejszenia hałasu dochodzącego z otoczenia stosuje się izolacyjne płytki wykładzinowe.
Budki umożliwiają panelistom porównywanie próbek bez wzajemnego przeszkadzania sobie. Paneliści przechodzą od budki do budki w celu porównania próbek. Nie stosuje się krzeseł a jako bufor między budkami i korytarzem stosuje się poczekalnię.
Paneliści:
W każdym badaniu użyto dwunastu do osiemnastu wybranych i wytrenowanych panelistów. Panelistów wybierano pod kątem zdolności rozpoznawania zmniejszania zapachu lub rozpoznawania zapachu. Paneliści byli wytrenowani pod kątem oceny własności jak to sugerowano w Guidelines for the Selection Training of Sensory Panel Members, zgodnie z publikacją ASTM Nr 758.
Próbki:
Jednorazowa obróbka ręczna: Jeśli próbki obrabia się ręcznie, przygotowuje się i obrabia jedno prostokątne pudełko (3,8 cm szerokości x 30,5 cm długości i 8,9 cm głębokości) (1,5 szerokości x 12 długości i 3,5 głębokości). Próbkę ściółki miesza się dokładnie w celu zapewnienia jednorodności próbek w każdym pudełku. W każdym pudełku umieszcza się objętość równoważną 2,0 kg (4,5 funta objętości ściółki). Na górze każdej ze ściółek umieszcza się osiem 20 gramowych kawałków fekaliów. Na każdy z kawałków fekaliów nalewa się sto sześćdziesiąt mililitrów moczu osobników żeńskich, zwilżając ściółkę tak dobrze jak to możliwe. Do przykrycia fekaliów i zwilżonej ściółki stosuje się dalszą objętość 0,23 kg (0,5 funta ściółki). Pudełka pozostawia się bez przykrycia przez 5 dni. Nie dodaje się dalszych odpadów do pudełka. W szóstym dniu czyści się ściółkę z materiału fekalnego i bryłek z moczem (jeśli to możliwe).
Na dzień przed badaniem sensorycznym wykonuje się następujące operacje:
a) Ściółkę dokładnie miesza się w celu zapewnienia jednorodnej mieszaniny w każdym pudełku.
b) Jeśli wykonywano duplikat badania, próbki łączy się w jedną próbkę.
c) Ściółkę przepuszcza się przez rozdzielacz, ponownie łączy, ponownie przepuszcza się przez rozdzielacz i ponownie łączy.
d) Połączone próbki są dzielone na trzy lub cztery próbki o równej objętości za pomocą rozdzielacza.
e) Każdą z rozdzielonych próbek umieszcza się w kubku do badań moczu. Jeśli tak dyktuje cel badania można stosować inny pojemnik.
f) Każdą z próbek przykrywa się pokrywką.
g) Pojemniki z próbkami oznacza się trzyliterowym kodem.
h) Próbki umieszcza się w rękawach do badań na dzień przed badaniem w porządku numerycznym.
Procedura badania
Gdy jest to możliwe stosuje się zrównoważony wzór blokowy testów. Gdy to możliwe stosuje się replikanty dla każdej ze zmiennych. Paneliści oceniają intensywność zapachu dla każdej z próbek. Ocenia się generalnie zapachy fekaliów/moczu, amoniaku i/lub substancji zapachowych. Stosuje się 6-calową skalę liniową z celowymi przyporządkowanymi oznaczeniami „słaby i „silny.
Paneliści są poinstruowani o stosowaniu następującej procedury wąchania:
(1) 2-3 szybkie wdechy (2) zamknięte usta podczas wąchania (3) nałożenie pokrywki bezpośrednio po wąchaniu (4) nos wyczyszczony przez wąchanie mielonej kawy, jeśli to potrzebne.
Paneliści porównywali próbki w porządku jaki mieli wyliczony na ich karcie ocen. Panelistów poinformowano o zrobieniu 5 minutowej przerwy między badaniami lub po każdych 10-12 próbkach. Paneliści stosowali najczęściej analizę opisowa.
Jednak jak to dyktował cel testu, mogły być stosowane także testy rankingowe. Testy rankingowe były podawane jako indywidualne wyniki rankingowe lub jako suma rankingowa. We wszystkich sposobach, stosowano standardowe procedury czuciowe dla zapewnienia pewnych i ważnych danych.
PL 216 027 B1
Analiza danych
Do analizowania danych można było stosować analizę wariacji, rzędu, różnic w stosunku do wartości średniej i wielokrotny test porównawczy Duncana (w celu przeglądu systemów badań i analiz patrz Podręcznik ASTM Manual Series MNL 26 uaktualnienie STP 434, 1966).
P r z y k ł a d 1
Przykład ten przedstawia kontrolny wpływ na przykry zapach żelu krzemionkowego w ilości 1%, 5%, 10% i 20% w mieszaninie z glinką z montmorylonitu wapniowego w ściółce otrzymywanej z firmy Bloomfield Missouri.
Porównywano dwa różne typy żelu krzemionkowego: żel krzemionkowy typu odwadniającego o granulacji 6-12 mesh otrzymywany z firmy Fisher Scientific Co (St. Louis, Missouri) i Litter Pearls (Harvest Ventures, Inc., St. Bonifacius, Minnesota). Składnikiem glinki dla kompozycji ściółki była glinka na ściółkę dostępną w handlu z firmy Bloomfield. Kompozycje ściółki przygotowywano w porcjach po 2,3 kg (5 funtów), każda mieszana przez bębnowanie.
Składniki z żelu krzemionkowego w ilościach 22,7, 113,4, 226,8 i 453,6 g były łączone odpowiednio z 2,2, 2,15, 2,0 i 1,8 kg (4,95, 4,75 i 4 funtami) glinkowej ściółki firmy Bloomfield w celu wytworzenia próbek o stężeniu 1%, 5%, 10% i 20%.
Porcje po pięćdziesiąt gramów każdego preparatu oraz próbki kontrolne składające się ze 100% żelu krzemionkowego i ściółki glinkowej Bloomfielda umieszczano w kubkach do próbek z tworzywa sztucznego. Do każdej z próbek 100%-owego żelu i ściółki kontrolnej dodawano 10 ml moczu kota i próbkę pozostawiano na 24 godziny. Następnie czterej wytrenowani paneliści porównywali zapachy.
Wyniki przedstawione zostały w tabeli 1.
T a b e l a 1
% żelu krzemionkowego Dane rzędu Ocena Średnia intensywność
LITTER PEARLS
0% 7, 6, 5, 4 4-7 5,5
1% 8, 6, 6, 4 4-8 5,5
5% 5, 5, 5, 3 3-5 4,5
10% 3, 4, 4, 3 3-4 3,5
20% 4, 2, 3, 2 2-4 2,8
100% 2, 2, 1, 1 1-2 1,5
Żel krzemionkowy suszący
0% 6, 3, 9, 3 3-9 5,3
1% 5, 5 7, 4 4-7 5,3
5% 2, 3, 4, 2 2-4 2,8
10% 5, 3, 8, 4 3-8 5,0
20% 4, 3, 5, 1 3-5 4,1
100% 9, 1, 6, 1 1-9 4,3
Jak to można zauważyć z tabeli 1, kompozycja LITTER PEARLS wykazuje zwiększoną kontrolę przykrego zapachu ze wzrostem zawartości żelu krzemionkowego. Progowy efekt kontroli przykrego zapachu pojawia się przy zawartości około 5% żelu krzemionkowego. Suszący żel krzemionkowy nie wykazuje trwałego efektu kontroli przykrego zapachu w dowolnym stężeniu włącznie ze 100%-owym żelem krzemionkowym. Należy zaznaczyć, że suszący żel krzemionkowy jest żelem krzemionkowym typu A, w przeciwieństwie do LITTER PEARLS, który jest żelem krzemionkowym typu C. Sugeruje to, że żel krzemionkowy typu C jest skuteczny do kontroli zapachu, zaś typ A nie jest.
PL 216 027 B1
P r z y k ł a d 2
Przykład ten przedstawia wpływ kontrolny na przykry zapach żelu krzemionkowego w stężeniu 5, 10 i 20% w mieszaninie ze ściółką glinkową Bloomfield.
Przygotowano próbki o masie 2,0 kg (4,5 funta) ze ściółki glinkowej Bloomfield i 5%, 10% i 20% LITTER PEARLS. Każdą porcję próbki obrabiano ręcznie z 8-20 gramów kawałków fekaliów i 160 ml moczu żeńskich osobników w 1 dniu. Pudełka oceniano w 6 dniu po usunięciu obszarów odpadowych i przygotowaniu próbek do oceny sensorycznej. Test sensoryczny oceniano w skali od 0 do 60 (zapach od słabego do silnego) w grupie 17 panelistów. Próbki umieszczano w rynienkach aluminiowych i przykrywano 20,3 cm (8-calowymi) płytkami do ciasta.
Wyniki zostały pokazane w tabeli 2.
T a b e l a 2
% Żelu krzemionkowego Intensywność zapachu1
fekalia/mocz amoniak
0% 14,3a 0,6
5% 13,6a,b 0,5
10% 11,7b,c 0,6
20% 11,2c,d 0,7
1 skala 0 do 60, zapach słaby do silnego A, B i C wskazują grupy, które różniły się nieznacznie (p=0,05)
Jak to jest widoczne z tabeli, szereg 5%, 10% i 20% ma tendencję do zmniejszenia intensywności przykrego zapachu chociaż tylko próbki 10% i 20% różniły się znaczniej na poziomie 0,05 od próbek kontrolnych nie zawierających żelu krzemionkowego. Należy zauważyć, że próbka 5% nie różniła się także znacznie od próbki 10%. Nie występowały różnice intensywności amoniaku w obrębie tych trzech próbek. Wywnioskowano z tego testu, że zawartość 5% reprezentuje poziom bliski progu wyczuwalności zawartości żelu krzemionkowego zapewniającego efekt kontroli przykrego zapachu.
P r z y k ł a d 3
Przykład ten przedstawia wpływ kontrolny na przykry zapach żelu krzemionkowego w stężeniu 30, 40 i 50% w mieszaninie ze ściółką z glinki.
Próbki przygotowano jak następuje. Przygotowano próbki zawierające 30%, 40% i 50% żelu krzemionkowego w ściółce glinkowej Bloomfield przez łączenie albo LITTER PEARLS albo suszącego żelu krzemionkowego (patrz przykład 1) odpowiednio w ilościach 680,4 grama żelu krzemionkowego/1,6 kg (3,5 funta) ściółki, 907,2 grama żelu krzemionkowego/1,4 kg (3,0 funta) ściółki i 1134 gramy żelu krzemionkowego/1,1 kg (2,5 funta) ściółki.
Około 50 gramów każdej próbki zawierającej żel krzemionkowy i próbki kontrolnej odważano do kubka na próbkę z tworzywa sztucznego. Do każdej próbki i próbki kontrolnej dodawano 10 ml kociego moczu i próbkę pozostawiano przez 24 godziny. Następnie wytrenowany panel sześciu osób porównywał zapach. Wyniki zostały pokazane w tabeli 3.
T a b e l a 3
% Żelu krzemionkowego Częstotliwość występowania oceny
1-szy 2-gi 3-ci 4-ty
1 2 3 4 5
LITTER PEARLS
0% 5 0 0 0
30% 1 4 1 0
40% 0 2 4 0
50% 0 0 1 5
PL 216 027 B1 cd. tabeli 3
1 2 3 4 5
Suszący żel krzemionkowy
0% 2 2 2 0
30% 3 2 1 0
40% 0 0 1 5
50% 1 2 2 1
Jak to widać z tabeli, dla LITTER PEARLS istnieje tendencja do zwiększania liczby rankingowej próbek, wskazująca na mniejszą intensywność przykrego zapachu progresywnie dla próbek z 30%, 40% i 50% żelu krzemionkowego. Próbka o zawartości 30% nie uzyskała statystycznego znaczenia na poziomie 0,05, jednak próbki zawierające 40% i 50% żelu krzemionkowego znacznie różniły się od próbki kontrolnej (p=0,05). Jak to wskazano wyżej LITTER PEARLS jest żelem krzemionkowym typu C.
Dla suszącego żelu krzemionkowego typu A nie uzyskano trwałego efektu (30% i 50%, nieznaczny; 40% znaczenie przy p=0,05). To badanie sugeruje dalej, że żel krzemionkowy typu C, taki jak LITTER PEARLS jest skuteczny w stężeniach do 50% w ściółce z glinki, podczas gdy żel krzemionkowy typu A nie jest trwale skuteczny.
P r z y k ł a d 4
Ten przykład przedstawia efekt 0,5%, 1,0%, 2,5% i 5% żelu krzemionkowego zmieszanego ze ściółką z glinki.
Przygotowano pięć próbek zawierających 0,5%, 1,0%, 2,5% i 5% żelu krzemionkowego w konwencjonalnej ściółce z glinki. Próbki obrabiano równymi ilościami kocich fekaliów i moczu. Próbki oceniane były przez 7 panelistów w badaniach sensorycznych i określano ich porządek rankingowy. Należy zauważyć, że najniższa ocena wskazuje najmniejszą intensywność przykrego zapachu. Wyniki podano w tabeli 4.
T a b e l a 4
Żel krzemionkowy Wynik rankingowy
0% 3,0
0,5% 3,6
1,0% 3,0
2,5% 3,6
5,0% 2,0
Jak to pokazano w tabeli 4, dodatek żelu krzemionkowego w stężeniach od 0,5 do 2,5% nie wykazuje efektu w zmniejszaniu intensywności zapachu. Przy poziomie 5,0% widoczne jest jednak pewne dostrzegalne zmniejszenie intensywności przykrego zapachu.
P r z y k ł a d 5
Przykład ten pokazuje wpływ żelu krzemionkowego w stężeniu 2,5%, 5,0%, 10% i 20% w połączeniu z konwencjonalną glinką i zbrylającą się glinką z różnych źródeł.
Żel krzemionkowy typu C łączono z materiałem glinkowym na ściółkę z różnych źródeł w celu otrzymania stężeń 2,5%, 5,0%, 10% i 20% z konwencjonalnymi glinkami King William i maricopa i w stężeniach 2,5%, 5,0% i 10% z konwencjonalną ściółką Bloomfield i zbrylającą się glinką. Ściółka King William zawiera montmorylonit wapniowy otrzymywany z King William, Virginia a ściółka Maricopa zawiera mieszaninę nieprzezroczystej krzemionki i montmorylonitu wapniowego otrzymaną z Maricopa, California. Próbki przygotowywano i obrabiano jak w przykładzie 4. Wyniki dla ściółek King William i maricopa pokazane zostały w tabeli 5 a wyniki ze ściółką Bloomfield zostały pokazane w tabeli 6. Wyniki są sumą powtarzalną lub rankingową (wyższy numer wskazuje moc intensywności zapachu).
PL 216 027 B1
T a b e l a 5
Żel krzemionkowy Suma rankingowa
King William
0% 14
2,5% 16
5,0% 15
10% 27
20% 33
Maricopa
0% 11
2,5% 20
5,0% 16
10% 28
20% 30
T a b e l a 6
Żel krzemionkowy Suma rankingowa
Konwencjonalny Bloomfield
0% 16
2,5% 13
5,0% 19
10% 22
Zbrylający się Bloomfield
0% 11
2,5% 22
5,0% 17
10% 20
Jak to pokazano w tabeli, suma rankingowa ma tendencję wzrostową ze wzrostem stężenia żelu krzemionkowego dla wszystkich badanych ściółek.
P r z y k ł a d 6
Przykład ten pokazuje wpływ 10% i 20% żelu krzemionkowego w konwencjonalnej ściółce z glinki Bloomfielda.
Próbki przygotowywano przez mieszanie 10% i 20% żelu krzemionkowego typu C z konwencjonalną ściółką z glinki Bloomfielda. Próbki obrabiano ręcznie przez jednokrotne dodanie 8 sześcianów fekaliów i 160 ml moczu z następującym dalej 5 dniowym okresem badania. Do badań sensorycznych próbki dokładnie mieszano, rozdzielano i równe ilości próbek umieszczano w kubku do badań moczu. Próbki oceniano przez 19 wytrenowanych panelistów. Wyniki zostały pokazane w tabeli 7.
PL 216 027 B1
T a b e l a 7
% Żelu krzemionkowego Intensywność zapachu1
fekalia/mocz amoniak
0% 12,9 0,4
10% 10,22 0,4
20% 8,12,3 0,4
1 skala 0 do 60, zapach słaby do silnego 2 znacznie różniące się od próbki kontrolnej (p=0,1) 3 znacznie różniące się od próbki kontrolnej (p=0,05)
Jak to jest widoczne z tabeli stężenia 10% i 20% mają tendencję do zmniejszenia intensywności przykrego zapachu w próbkach. Nie wystąpiła jednak zmiana w intensywności amoniaku.
P r z y k ł a d 7
Przykład ten ilustruje, że można dodać substancji zapachowej do 5% żelu krzemionkowego w celu kontroli przykrego zapachu.
Próbki 5% żelu krzemionkowego przygotowywano z konwencjonalną i zbrylającą się ściółką Bloomfielda. Dodatkowo dodano substancję zapachową w postaci stałej lub sproszkowanej, jako kombinację zakapsułkowanego proszku lub płynu. Można stosować dowolny typ substancji zapachowej, przy czym zalecaną substancją zapachową jest ziołowy zapach sosnowy. Porównywano próbki a wyniki zostały pokazane w tabeli 8.
T a b e l a 8
Ściółka zawierająca 5% żelu krzemionkowego Intensywności1
Zbrylająca się ściółka kał/mocz amoniak substancja zapachowa
Bez substancji zapachowej 10,1a 0,4 8,2a
Sproszkowana substancja zapachowa 6,7b 0,4 10,9a
Płynna substancja zapachowa 4,1c 0,4 18,7b
Konwencjonalna ściółka
Bez substancji zapachowej 12,0a 0,4 9,7a
Sproszkowana substancja zapachowa 8,5b 0,6 9,8a
Płynna substancja zapachowa 6,2c 0,5 16,2b
1 skala punktów 0-60, zapach słaby do silnego a, b, c wskazują wartości, które są znacznie różne przy p=0,001
Jak to jest widoczne z tabeli, zapach albo w sproszkowanej albo w płynnej postaci był wyczuwalny i maskował przykry zapach fekaliów/moczu zarówno w kopalnej jak i konwencjonalnej ściółce zawierającej 5% żelu krzemionkowego.
P r z y k ł a d 8
Przykład ten ilustruje wytwarzanie konwencjonalnej i kopalnej kompozycji ściółki z glinki.
Konwencjonalna ściółka z glinki
Konwencjonalna ściółka z glinki nie aglomeruje pod działaniem moczu tworząc wygarniane gruzełki. Glinkę z montmoryIonitu wapniowego w ilości obliczonej jako wynosząca 95% całkowitej masy ściółki suszono, granulowano i sortowano wymiarami w celu otrzymania zakresu wymiarów cząstek w zakresie 0,25 do 3,4 mm. Prawidłowo przesortowane granulki glinki przepuszczano przez ciąg czerpakowy w celu usunięcia drobnych cząstek pyłu za pomocą powietrza. Glinkę przesyłano następnie wzdłuż dodatkowego przenośnika na którym nakładano dodatki w postaci wodnej przez natrysk na powierzchnię glinki. Dodatki te obejmują substancje zapachowe, środki do kontroli pylenia i środki przeciwbakteryjne. Substancją zapachową był olejek zapachowy zakapsułkowany w skrobi w postaci
PL 216 027 B1 proszku i/lub olej zemulgowany w wodzie do natrysku na powierzchnię glinki. Można stosować dowolny typ substancji zapachowych, przy czym zalecaną substancją zapachową jest ziołowy zapach sosnowy. Dodatkiem przeciwbakteryjnym jest Myacide lub Bronopol a środkiem do kontroli pylenia jest politetrafluoroetylen.
Granulowany żel krzemionkowy typu C mający typowe wymiary granulek od 1,0 do 6,0 mm średnicy cząstek nakładano na glinkę i można było natrysnąć na niego środek barwiący do poprawy wyglądu produktu. Gdy taśma przenośnikowa przesuwała glinkę z nałożonym na nią żelem krzemionkowym, materiał stacjonarnie przegarniano w celu umożliwienia zajścia mieszania składników. W podobny sposób można nakładać stałe sproszkowane składniki, takie jak zakapsułkowane substancje zapachowe w proszku. Zamiast układu przenośnikowego, suche materiały można mieszać ze sobą w bębnie ze śrubą, w mieszalniku ślimakowym, bębnie z żebrami lub innych urządzeniach do mieszania.
Ściółka z glinki ulegająca zbrylaniu.
Ściółka z glinki ulegająca zbrylaniu tworzy aglomeraty z moczem tworząc zbrylone aglomeraty.
Glinkę z bentonitu sodowego w ilości obliczonej jako wynosząca 80% całkowitej masy ściółki suszono, granulowano i sortowano wymiarami w celu otrzymania zakresu wymiarów cząstek w zakresie 0,4 do 1,7 mm i glinkę z montmorylonitu wapniowego w ilości obliczonej jako wynosząca 15% całkowitej masy ściółki suszono, granulowano i sortowano wymiarami w celu otrzymania zakresu wymiarów cząstek w zakresie 0,25 do 3,4 mm. Prawidłowo przesortowane granulki glinki przepuszczano przez ciąg czerpakowy w celu usunięcia drobnych cząstek pyłu za pomocą powietrza. Glinkę przesyłano następnie wzdłuż dodatkowego przenośnika, na którym nakładano dodatki w postaci wodnej przez natrysk na powierzchnię glinki. Dodatki te obejmują substancje zapachowe, środki do kontroli pylenia i środki przeciwbakteryjne. Substancją zapachową jest olejek zapachowy zakapsułkowany w skrobi w postaci proszku i/lub olej zemulgowany w wodzie do natrysku na powierzchnię glinki. Można stosować dowolny typ substancji zapachowych, przy czym zalecaną substancją zapachową jest ziołowy zapach sosnowy. Dodatkiem przeciwbakteryjnym jest Myacide lub Bronopol a środkiem do kontroli pylenia jest politetrafluoroetylen.
Granulowany żel krzemionkowy typu C mający typowe wymiary granulek od 0,15 do 2,0 mm średnicy cząstek nakładano na glinkę i można było natrysnąć na niego środek barwiący do poprawy wyglądu produktu. Gdy taśma przenośnikowa przesuwała glinkę z nałożonym na nią żelem krzemionkowym, materiał stacjonarnie przegarniano w celu umożliwienia zajścia mieszania składników. W podobny sposób można było nakładać stałe sproszkowane składniki, takie jak zakapsułkowane substancje zapachowe w proszku. Zamiast układu przenośnikowego, suche materiały można mieszać ze sobą w bębnie ze śrubą, w mieszalniku ślimakowym, bębnie z żebrami lub innych urządzeniach do mieszania.
Wszystkie materiały odniesienia cytowane w obecnym opisie są włączone do opisu jako materiał związany. Omówienie cytowanych materiałów związanych pomyślane jest głównie dla podsumowania żądanych praw dokonanych przez autorów i nie dokonano żadnego zawłaszczenia w stosunku do żadnego z materiałów związanych stanowiących stan techniki. Zgłaszający rezerwują sobie prawo do zakwestionowania trafności i dokładności cytowanych materiałów.
Z punktu widzenia powyższego, jest widoczne, że z wynalazku uzyskuje się szereg korzyści i że mogą wyniknąć inne korzyści.
W powyższych sposobach i kompozycjach można dokonać wielu zmian bez odejścia od zakresu wynalazku i należy uznać, że wszystkie przedmioty zawarte w tym opisie powinny być interpretowane jako ilustrujące a nie w sensie ograniczającym.

Claims (35)

1. Kompozycja na ściółkę dla zwierząt, znamienna tym, że zawiera materiał absorbujący i żel krzemionkowy, w której żel krzemionkowy zawarty jest w ilości od około 5% (w/w) i cząstki żelu krzemionkowego mają przeciętną średnicę porów od około 8 nm do około 10 nm.
2. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że zawiera do około 50% (w/w) żelu krzemionkowego.
3. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że materiałem absorbującym jest glinka.
PL 216 027 B1
4. Kompozycja według zastrz. 3, znamienna tym, że materiał absorbujący jest wybrany z grupy składającej się ze smektytu, atapulgitu, kaolinu, nieprzezroczystej mlecznej glinki i ich kombinacji.
5. Kompozycja według zastrz. 4, znamienna tym, że glinką jest montmorylonit wapniowy lub bentonit sodowy.
6. Kompozycja według zastrz. 5, znamienna tym, że zawiera od około 50% do około 95% (w/w) glinki.
7. Kompozycja według zastrz. 6, znamienna tym, że zawiera cząstki glinki i cząstki żelu krzemionkowego, cząstki glinki mają przeciętne wymiary i kształt wystarczająco podobny do przeciętnych wymiarów i kształtu cząstek żelu krzemionkowego aby zapobiec separacji cząstek glinki i cząstek żelu krzemionkowego.
8. Kompozycja według zastrz. 7, znamienna tym, że przeciętny wymiar cząstek glinki jest nie więcej niż o 10% większy lub mniejszy od przeciętnego wymiaru cząstek żelu krzemionkowego.
9. Kompozycja według zastrz. 6, znamienna tym, że co najmniej 90% (w/w) glinki obejmuje cząstki glinki mające średnicę około 3,4 mm do około 0,6 mm a co najmniej 90% (w/w) żelu krzemionkowego obejmuje cząstki żelu krzemionkowego mające średnicę około 5 mm do około 1 mm.
10. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że jest w postaci mieszaniny materiału absorbującego i żelu krzemionkowego.
11. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że dodatkowo zawiera środek maskujący przykry zapach.
12. Kompozycja według zastrz. 11, znamienna tym, że środek maskujący przykry zapach stanowią perfumy, substancja zapachowa lub olejek zapachowy.
13. Zestaw, znamienny tym, że zawiera żel krzemionkowy i instrukcję dodawania żelu krzemionkowego do kompozycji na ściółkę dla zwierząt w ilości od około 5% (w/w), zapakowane w pojemnik, gdzie żel krzemionkowy obejmuje cząstki żelu krzemionkowego mające przeciętną średnicę porów od około 8 nm do około 10 nm.
14. Zestaw według zastrz. 13, znamienny tym, że zawiera instrukcję dodawania żelu krzemionkowego do kompozycji na ściółkę dla zwierząt w ilości do około 50% (w/w) żelu krzemionkowego.
15. Zestaw według zastrz. 13, znamienny tym, że zawiera instrukcję dodawania żelu krzemionkowego do kompozycji na ściółkę dla zwierząt zawierającej glinkę.
16. Zestaw według zastrz. 13, znamienny tym, że zawiera żel krzemionkowy, materiał absorbujący i instrukcję mieszania żelu krzemionkowego z materiałem absorbującym.
17. Zestaw według zastrz. 15, znamienny tym, że glinka jest wybrana z grupy składającej się ze smektytu, atapulgitu, kaolinu, nieprzezroczystej glinki i ich kombinacji.
18. Zestaw według zastrz. 17, znamienny tym, że glinką jest montmorylonit wapniowy lub bentonit sodowy.
19. Zestaw według zastrz. 18 znamienny tym, że zawiera instrukcję mieszania żelu krzemionkowego z od około 50% do około 95% (w/w) glinki.
20. Zestaw według zastrz. 19, znamienny tym, że zawiera cząstki glinki i cząstki żelu krzemionkowego gdzie cząstki glinki mają przeciętne wymiary i kształt wystarczająco podobny do przeciętnych wymiarów i kształtu cząstek żelu krzemionkowego aby zapobiec separacji cząstek glinki i cząstek żelu krzemionkowego po zmieszaniu i dalszym obchodzeniu się z mieszaniną.
21. Zestaw według zastrz. 20, znamienny tym, że przeciętny wymiar cząstek glinki jest nie więcej niż o 10% większy lub mniejszy od przeciętnego wymiaru cząstek żelu krzemionkowego.
22. Zestaw według zastrz. 20, znamienny tym, że co najmniej 90% (w/w) glinki obejmuje cząstki glinki mające średnicę około 3,4 mm do około 0,6 mm a co najmniej 90% (w/w) żelu krzemionkowego obejmuje cząstki żelu krzemionkowego mające średnicę około 5 mm do około 1 mm.
23. Zestaw według zastrz. 13, znamienny tym, że dodatkowo zawiera środek maskujący przykry zapach.
24. Zestaw według zastrz. 23, znamienny tym, że środek maskujący przykry zapach stanowią perfumy, substancja zapachowa lub olejek zapachowy.
25. Sposób wytwarzania kompozycji na ściółkę dla zwierząt kontrolującej przykry zapach, znamienny tym, że sposób obejmuje łączenie materiału absorbującego i od około 5% (w/w) żelu krzemionkowego, gdzie żel krzemionkowy zawiera cząstki o przeciętnej średnicy porów od około 8 nm do około 10 nm.
PL 216 027 B1
26. Sposób według zastrz. 25, znamienny tym, że obejmuje łączenie materiału absorbującego i do około 50% (w/w) żelu krzemionkowego.
27. Sposób według zastrz. 25, znamienny tym, że materiałem absorbującym jest glinka.
28. Sposób według zastrz. 27, znamienny tym, że glinka jest wybrana z grupy składającej się ze smektytu, atapulgitu, kaolinu, nieprzezroczystej glinki i ich kombinacji.
29. Sposób według zastrz. 28, znamienny tym, że glinką jest montmorylonit wapniowy lub bentonit sodowy.
30. Sposób według zastrz. 28, znamienny tym, że obejmuje łączenie od około 50% do około 95% (w/w) glinki z żelem krzemionkowym.
31. Sposób według zastrz. 30, znamienny tym, że obejmuje łączenie cząstek żelu krzemionkowego i cząstek glinki, gdzie cząstki żelu krzemionkowego mają przeciętne wymiary i kształt wystarczająco podobny do przeciętnych wymiarów i kształtu cząstek glinki aby zapobiec separacji cząstek glinki i cząstek żelu krzemionkowego.
32. Sposób według zastrz. 31, znamienny tym, że przeciętny wymiar cząstek glinki jest nie więcej niż o 10% większy lub mniejszy od przeciętnego wymiaru cząstek żelu krzemionkowego.
33. Sposób według zastrz. 31, znamienny tym, że co najmniej 90% (w/w) glinki obejmuje cząstki glinki mające średnicę około 3,4 mm do około 0,6 mm a co najmniej 90% (w/w) żelu krzemionkowego obejmuje cząstki żelu krzemionkowego mające średnicę około 5 mm do około 1 mm.
34. Sposób według zastrz. 25, znamienny tym, że dodatkowo obejmuje dodawanie środka maskującego przykry zapach.
35. Sposób według zastrz. 34, znamienny tym, że środek maskujący przykry zapach stanowią perfumy, substancja zapachowa lub olejek zapachowy.
PL365889A 2000-12-07 2001-12-06 Kompozycja na sciólke dla zwierzat, zestaw oraz sposób wytwarzania kompozycji PL216027B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US09/731,489 US6543385B2 (en) 2000-12-07 2000-12-07 Animal litter composition containing silica gel and methods therefor
PCT/US2001/048586 WO2002056673A2 (en) 2000-12-07 2001-12-06 Animal litter composition containing silica gel and methods therefor

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL365889A1 PL365889A1 (pl) 2005-01-10
PL216027B1 true PL216027B1 (pl) 2014-02-28

Family

ID=24939716

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL365889A PL216027B1 (pl) 2000-12-07 2001-12-06 Kompozycja na sciólke dla zwierzat, zestaw oraz sposób wytwarzania kompozycji

Country Status (19)

Country Link
US (3) US6543385B2 (pl)
EP (1) EP1361787B1 (pl)
JP (1) JP4375964B2 (pl)
CN (1) CN1262172C (pl)
AT (1) ATE429145T1 (pl)
AU (1) AU2002245139B2 (pl)
BR (1) BR0116027B1 (pl)
CA (1) CA2431141C (pl)
DE (1) DE60138484D1 (pl)
ES (1) ES2322938T3 (pl)
HU (1) HUP0700057A3 (pl)
IL (2) IL156274A0 (pl)
MX (1) MXPA03005077A (pl)
NO (1) NO319857B1 (pl)
NZ (1) NZ526789A (pl)
PL (1) PL216027B1 (pl)
RU (1) RU2283585C2 (pl)
WO (1) WO2002056673A2 (pl)
ZA (1) ZA200305186B (pl)

Families Citing this family (67)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6895896B1 (en) 2000-06-09 2005-05-24 Larry D. Bloomer Composite cat litter granule containing entrapped small size silica gel particles
US6543385B2 (en) * 2000-12-07 2003-04-08 Nestec, Ltd. Animal litter composition containing silica gel and methods therefor
CN1275702C (zh) * 2001-05-29 2006-09-20 宝洁公司 护肤套件
US6743745B2 (en) * 2002-01-22 2004-06-01 Zeochem Process for production of molecular sieve adsorbent blends
US20050119112A1 (en) * 2002-01-22 2005-06-02 Zeochem, Llc Process for production of molecular sieve adsorbent blends
US7300899B2 (en) * 2002-01-22 2007-11-27 Zeochem, Llc Lithium exchanged zeolite X adsorbent blends
KR101110419B1 (ko) * 2002-07-08 2012-02-24 테트라 라발 홀딩스 앤드 피낭스 소시에떼아노님 차단층을 갖는 포장을 제공하는 방법 및 이에 따라서 얻어진 포장
US7343874B2 (en) * 2002-08-07 2008-03-18 The Clorox Company Silica gel based animal litter
US6817315B1 (en) * 2002-08-26 2004-11-16 Steven Tsengas Cat litter
US7666410B2 (en) 2002-12-20 2010-02-23 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Delivery system for functional compounds
US20040163604A1 (en) * 2003-01-15 2004-08-26 Kirk Robert C. Animal litter system
US7270089B2 (en) * 2003-06-11 2007-09-18 Clean Air Power, Inc. Method and apparatus for controlling transition between operating modes in a multimode engine
JP3676787B2 (ja) * 2003-06-20 2005-07-27 ユニ・チャームペットケア株式会社 動物用トイレ砂及びこれを用いた動物用トイレ
US20050005869A1 (en) * 2003-07-11 2005-01-13 The Clorox Company Composite absorbent particles
US20050005870A1 (en) * 2003-07-11 2005-01-13 The Clorox Company Composite absorbent particles
US7678367B2 (en) 2003-10-16 2010-03-16 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Method for reducing odor using metal-modified particles
US7837663B2 (en) 2003-10-16 2010-11-23 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Odor controlling article including a visual indicating device for monitoring odor absorption
US7794737B2 (en) * 2003-10-16 2010-09-14 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Odor absorbing extrudates
US7488520B2 (en) 2003-10-16 2009-02-10 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. High surface area material blends for odor reduction, articles utilizing such blends and methods of using same
US7754197B2 (en) 2003-10-16 2010-07-13 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Method for reducing odor using coordinated polydentate compounds
US7438875B2 (en) 2003-10-16 2008-10-21 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Method for reducing odor using metal-modified silica particles
US7879350B2 (en) 2003-10-16 2011-02-01 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Method for reducing odor using colloidal nanoparticles
US7413550B2 (en) 2003-10-16 2008-08-19 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Visual indicating device for bad breath
US7089882B1 (en) * 2004-07-09 2006-08-15 Steven Tsengas Cat litter
US7434540B2 (en) * 2004-10-14 2008-10-14 Absorbent Products Ltd. Antimicrobial additive for large animal or poultry beddings
US7942113B2 (en) * 2004-10-28 2011-05-17 Joey Chen Animal litter composition
JP4572108B2 (ja) * 2004-12-15 2010-10-27 黒崎白土工業株式会社 ペット用トイレ砂
US20060201444A1 (en) * 2005-03-11 2006-09-14 Coss Donna J Horse arena composition and method
US7603964B2 (en) * 2005-04-29 2009-10-20 The Clorox Company Composite particle animal litter and method thereof
CA2614953A1 (en) * 2005-07-12 2007-01-18 Absorption Corp. Bright white and colored absorbant particulate
US20070248495A1 (en) * 2006-04-24 2007-10-25 Fritter Charles F Sensory Evaluation Device
EP2040534B1 (en) * 2006-07-14 2015-12-30 Sivomatic BV Particulate clumping animal litter material and process for the production thereof
JP5134258B2 (ja) 2007-02-09 2013-01-30 ユニ・チャーム株式会社 動物用トイレ砂
GB2449876B (en) * 2007-06-06 2009-05-06 Post Harvest Solutions Ltd Active packaging materials incorporating micro-porous solids and essential oils
US20090000562A1 (en) * 2007-06-26 2009-01-01 The Clorox Company Waste encapsulating animal litter
US9357747B1 (en) * 2007-08-17 2016-06-07 Ourpet's Company Switchgrass cat litter
ES2718642T3 (es) * 2008-09-22 2019-07-03 Nestle Sa Sistema para el suministro de productos a animales
ITPD20090101A1 (it) * 2009-04-22 2010-10-23 Zoo Planet Srl Miscela di tutolo di mais e cristalli di gel di silice
US7971720B2 (en) 2009-06-24 2011-07-05 The Clorox Company Vertically stacking litter bag with handle
US8418652B1 (en) 2009-09-17 2013-04-16 Mfm Industries, Inc. Animal litter and associated methods
US20110123474A1 (en) 2009-11-24 2011-05-26 Jenkins Dennis B Non-Visible Activated Carbon in Absorbent Materials
WO2011091262A2 (en) * 2010-01-21 2011-07-28 F&R Enterprises, Inc. Hybrid animal litter composition
US10362768B2 (en) * 2010-01-29 2019-07-30 Société Des Products Nestlé S.A. Extruded animal litters
MX345332B (es) 2010-01-29 2017-01-25 Nestec Sa Arenas extruidas para animales con indice de absorcion incrementado.
JP5710751B2 (ja) 2010-06-11 2015-04-30 ネステク ソシエテ アノニム リター細分化装置を有するリターボックス組立体
AU2011320995B2 (en) 2010-10-27 2015-08-20 Nestec S.A. Malodor control compositions
US8680344B2 (en) 2011-01-25 2014-03-25 Zeochem Llc Molecular sieve adsorbent blends and uses thereof
CA3171794A1 (en) 2011-06-15 2012-12-20 Oil-Dri Corporation Of America Cat litter product
US8739735B2 (en) * 2012-01-16 2014-06-03 Nestec S.A. Compositions useful as animal litter
WO2013180986A1 (en) * 2012-05-30 2013-12-05 Nestec Sa Low-dust animal litters and methods for making same
RU2510167C1 (ru) * 2012-11-13 2014-03-27 Виктор Геннадиевич Сержантов Гранулированный наполнитель туалета для домашних животных и способ его изготовления
US9549532B2 (en) 2012-12-18 2017-01-24 Green Products Company Organically based animal litter and manufacturing process
JP2016509473A (ja) 2012-12-26 2016-03-31 ネステク ソシエテ アノニム 低密度の被覆された動物用敷材組成物
PL223752B1 (pl) * 2013-09-05 2016-10-31 Tomasz Gawron Ściółka klatkowa dla zwierząt, zwłaszcza dla kotów
US9549533B2 (en) * 2013-11-08 2017-01-24 Green Products Company Organically based animal litter and manufacturing process
JP6230966B2 (ja) * 2014-07-01 2017-11-15 ピアテック有限会社 調湿プレート
CA2953403C (en) 2014-08-26 2023-05-16 Ep Minerals Llc. Low density compositions with synergistic absorbance properties
US9883653B2 (en) * 2015-11-06 2018-02-06 Joseph L. Provenzano Animal litter composition with multiple functionalities
US10383308B2 (en) 2016-01-22 2019-08-20 The Clorox Company Clumping animal litter and method thereof
CA2955705C (en) 2016-01-22 2022-06-21 The Clorox Company Clumping animal litter and method thereof
CN105706941B (zh) * 2016-02-03 2019-05-07 和县凤台山煜新畜牧有限公司 一种生猪养殖专用土
CN106386530A (zh) * 2016-08-30 2017-02-15 怀远县荆山湖良种猪养殖场 高粘度黑猪养殖池底垫料
CN107711533B (zh) * 2017-10-31 2019-11-05 于谦 蛋白土复合型多功能除味猫砂及其制备方法
JP6531198B1 (ja) * 2018-04-18 2019-06-12 株式会社大貴 吸水処理材及びその製造方法
JP7274285B2 (ja) * 2018-12-26 2023-05-16 ライオンペット株式会社 動物用排泄物処理剤
MX2021012329A (es) * 2019-04-22 2021-10-14 Nestle Sa Composiciones de arena higienica.
US11918969B2 (en) 2019-12-06 2024-03-05 The Clorox Company Low dusting, small clumping highly absorptive animal litter

Family Cites Families (35)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4020156A (en) 1976-02-13 1977-04-26 Norda Incorporated Controlled fragrance releasing crystal beads
US4085704A (en) 1976-11-30 1978-04-25 Rush-Hampton Industries Animal litter
US4448151A (en) * 1980-03-20 1984-05-15 Lowe Henry E Cat box filler system and method
US4437429A (en) 1981-08-04 1984-03-20 Aquarium Pharmaceuticals, Inc. Animal litter
DE3135025A1 (de) 1981-09-04 1983-03-24 Collo Gmbh, 5303 Bornheim Verfahren zum herstellen eines sorptiv wirkenden koerpers, insbesondere zur geruchsbeseitigung, zur raumbeduftung u.dgl.
US4407231A (en) * 1981-09-28 1983-10-04 The Clorox Company Movement activated odor control animal litter
FR2518897A1 (fr) * 1981-12-30 1983-07-01 Menard Paul Nouveau produit absorbant, son procede d'obtention et son application en tant que litiere
EP0087001B2 (en) * 1982-02-19 1995-01-11 Laporte Industries Limited A process for the manufacture of absorbent materials
US4534775A (en) 1982-03-02 1985-08-13 General Time Corp. Air treatment filter element and air treatment filter
NL8203275A (nl) 1982-08-20 1984-03-16 Naarden International Nv Werkwijze ter bereiding van luchtverfrissingsgelen, alsmede de aldus verkregen gelen.
US4604110A (en) 1984-04-19 1986-08-05 General Time Corporation Filter element, filter, and method for removing odors from indoor air
US4607594A (en) 1985-01-11 1986-08-26 Raetec Industries, Inc. Animal litter
US5240699A (en) 1985-10-15 1993-08-31 Matsushita Electric Works, Ltd. Deodorant and filter using same, as well as method of producing the deodorant
JPS6290167A (ja) 1985-10-15 1987-04-24 松下電工株式会社 消臭剤
US4795482A (en) 1987-06-30 1989-01-03 Union Carbide Corporation Process for eliminating organic odors and compositions for use therein
US5035886A (en) 1987-10-19 1991-07-30 Ppg Industries, Inc. Active agent delivery device
US4930443A (en) 1988-12-09 1990-06-05 H. Edward Lowe, Jr. Animal litter composition
US5005520A (en) 1989-04-24 1991-04-09 Michael Richard D Animal litter deodorizing additive
US5044325A (en) 1990-12-13 1991-09-03 Ufi, Inc. Ventilated litter box
DE4101243A1 (de) * 1991-01-17 1992-07-23 Solvay Deutschland Tierstreu und verfahren zu ihrer herstellung
GB9120951D0 (en) 1991-10-02 1991-11-13 Unilever Plc Perfume particles
JPH05344829A (ja) 1992-06-16 1993-12-27 Kazuhiro Shioi ペット動物の糞便処理材
JP2593840B2 (ja) 1994-09-07 1997-03-26 豊田化工株式会社 ペット用便床
US5507250A (en) 1994-10-18 1996-04-16 Malireddy S. Reddy Odor inhibiting pet litter
US5634431A (en) 1994-10-18 1997-06-03 Malireddy S. Reddy Odor inhibiting pet litter
JPH09215457A (ja) 1995-12-08 1997-08-19 Nippo Kagaku Kk ペット用トイレ砂
US5662067A (en) * 1996-04-29 1997-09-02 Cherokee Sun Corporation Insect repelling cat litter
FR2757348B1 (fr) * 1996-12-23 1999-03-05 Rhodia Chimie Sa Composition de litiere pour animaux et son procede d'obtention
US6106738A (en) 1997-06-09 2000-08-22 The Procter & Gamble Company Uncomplexed cyclodextrin compositions for odor control
EP0917996A2 (de) 1997-11-19 1999-05-26 Hygrama Ag Airbagvorrichtung für ein Fahrzeug
JPH11220966A (ja) * 1998-02-06 1999-08-17 Kunimine Ind Co Ltd ペット用排泄物処理剤
US6019063A (en) * 1998-03-18 2000-02-01 Gimborn, Inc. Litter product and process for its manufacture
JP3298498B2 (ja) 1998-03-31 2002-07-02 家庭化学工業株式会社 ペット用消臭・フン固め剤
US5970915A (en) 1999-01-08 1999-10-26 Harvest Ventures, Inc. Method of preparing a litter box for small domestic felines
US6543385B2 (en) 2000-12-07 2003-04-08 Nestec, Ltd. Animal litter composition containing silica gel and methods therefor

Also Published As

Publication number Publication date
AU2002245139B2 (en) 2005-04-07
IL156274A (en) 2011-02-28
US20030200936A1 (en) 2003-10-30
HUP0700057A3 (en) 2007-05-29
US20020117117A1 (en) 2002-08-29
US20030051673A1 (en) 2003-03-20
NO319857B1 (no) 2005-09-26
EP1361787A4 (en) 2007-09-12
CN1494373A (zh) 2004-05-05
BR0116027B1 (pt) 2011-10-04
NO20032588L (no) 2003-08-06
RU2283585C2 (ru) 2006-09-20
EP1361787A2 (en) 2003-11-19
IL156274A0 (en) 2004-01-04
HUP0700057A2 (en) 2007-03-28
CA2431141A1 (en) 2002-07-25
US6578521B2 (en) 2003-06-17
EP1361787B1 (en) 2009-04-22
CN1262172C (zh) 2006-07-05
ES2322938T3 (es) 2009-07-02
JP2004535770A (ja) 2004-12-02
PL365889A1 (pl) 2005-01-10
DE60138484D1 (de) 2009-06-04
WO2002056673A2 (en) 2002-07-25
RU2003120086A (ru) 2004-12-27
NO20032588D0 (no) 2003-06-06
US6860234B2 (en) 2005-03-01
WO2002056673A3 (en) 2003-09-04
NZ526789A (en) 2006-04-28
MXPA03005077A (es) 2004-09-10
JP4375964B2 (ja) 2009-12-02
ZA200305186B (en) 2004-07-27
ATE429145T1 (de) 2009-05-15
BR0116027A (pt) 2006-02-21
CA2431141C (en) 2004-11-30
US6543385B2 (en) 2003-04-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL216027B1 (pl) Kompozycja na sciólke dla zwierzat, zestaw oraz sposób wytwarzania kompozycji
AU2002245139A1 (en) Animal litter composition containing silica gel and methods therefor
CA2950065C (en) Excreta treatment material comprising a functional chemical agent that is displaced upward upon application of vibration to the material
US8881681B2 (en) Compositions useful as animal litters
US20050145186A1 (en) Animal litter
MX2013004688A (es) Composiciones para el cuidado de malos olores.
JP2000515384A (ja) 活性炭を含有する吸収剤
EP1855520A2 (en) Clumping, non-dusting calcium carbonate-based animal litter
CN113692224B (zh) 垫料组合物
JPS6344823A (ja) 飼育動物の排便用敷材
JP2766632B2 (ja) 小動物用トイレ砂
JP7261042B2 (ja) ペット用排泄物処理材
MXPA99011806A (es) Composicion de cama para deposicion de heces y orines de mascotas.
CA2621571A1 (en) Aroma therapeutic pet litter method of making same