PL215444B1 - Sposób walcowania poprzecznego narzedziami plaskimi wyrobów typu kula, zwlaszcza z glówek zlomowanych szyn - Google Patents

Sposób walcowania poprzecznego narzedziami plaskimi wyrobów typu kula, zwlaszcza z glówek zlomowanych szyn

Info

Publication number
PL215444B1
PL215444B1 PL395350A PL39535011A PL215444B1 PL 215444 B1 PL215444 B1 PL 215444B1 PL 395350 A PL395350 A PL 395350A PL 39535011 A PL39535011 A PL 39535011A PL 215444 B1 PL215444 B1 PL 215444B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
tools
wedges
flat
ball
rolling
Prior art date
Application number
PL395350A
Other languages
English (en)
Other versions
PL395350A1 (pl
Inventor
Zbigniew Pater
Original Assignee
Lubelska Polt
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lubelska Polt filed Critical Lubelska Polt
Priority to PL395350A priority Critical patent/PL215444B1/pl
Priority to EP20120461524 priority patent/EP2540409B1/en
Publication of PL395350A1 publication Critical patent/PL395350A1/pl
Publication of PL215444B1 publication Critical patent/PL215444B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B21MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21HMAKING PARTICULAR METAL OBJECTS BY ROLLING, e.g. SCREWS, WHEELS, RINGS, BARRELS, BALLS
    • B21H1/00Making articles shaped as bodies of revolution
    • B21H1/14Making articles shaped as bodies of revolution balls, rollers, cone rollers, or like bodies

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Bearings For Parts Moving Linearly (AREA)
  • Metal Rolling (AREA)
  • Forging (AREA)

Abstract

Sposób walcowania poprzecznego narzędziami płaskimi wyrobów typu kula, zwłaszcza z główek złomowanych szyn charakteryzuje się tym, że wsad w postaci główki, odciętej ze złomowanej szyny, umieszcza się między dwoma klinami (4, 5) wstępnymi, znajdującymi się po jednej stronie narzędzi (2, 3) płaskich, które następnie wprawia się w ruch przeciwbieżny z taką samą prędkością, przy czym przemieszczające się kliny (4, 5) wstępne wcinają się we wsad, obracają go, kształtując półfabrykat w postaci pręta o średnicy większej lub równej średnicy (D) kuli (7), następnie narzędzia (2, 3) zatrzymuje się i przesuwa się półfabrykat na ich drugą stronę, umieszczając go między dwoma klinami (8, 9), mającymi wzdłużne bruzdy (10, 11) o zarysie półokrągłym, po czym wprawia się narzędzia (2, 3) płaskie w ruch powrotny z jednakową prędkością, w czasie, którego przemieszczające się przeciwnie kliny (8, 9) kształtują kule (7), które w ostatniej fazie walcowania są odseparowywane od siebie w wyniku oddziaływania noży (12, 13) rozcinających. Proces realizowany jest w układzie, w którym tylko jedno z narzędzi (2, 3) płaskich wykonuje ruch posuwisty, zaś drugie narzędzie jest stałe.

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób walcowania poprzecznego narzędziami płaskimi wyrobów typu kula, zwłaszcza z główek złomowanych szyn.
Dotychczas znanych jest szereg metod wytwarzania kul, wykorzystywanych później w młynach kulowych lub łożyskach tocznych. Do najczęściej spotykanych zalicza się odlewanie, kucie matrycowe lub walcowanie. Kule odlewane są ze stali zlewnej do form trwałych wykonanych z metalu, tak zwanych kokili. Kucie matrycowe kul realizowane jest na ogół na prasach ciernych, z wykorzystaniem materiału wsadowego w postaci prętów ze stali o zwiększonej zawartości węgla i manganu. Bezpośrednio po procesie kucia na prasach mimośrodowych wykonuje się okrawanie wypływki. Największą wydajność przy wytwarzaniu kul uzyskuje się stosując proces walcowania skośnego. W czasie jednego obrotu walców uzyskuje się jedną kulę. W trakcie jednej minuty można otrzymać nawet 160 kul o średnicy około 0 30 lub 40 kul o średnicy około 0 120 mm. Kule walcowane są w walcarkach skośnych wyposażonych w dwa walce z naciętymi po linii śrubowej pojedynczymi bruzdami, na długości wynoszącej na ogól 3,5 zwoju. Osie walców są nachylone ukośnie względem osi materiału wsadowego - pręta, zwykle pod kątem od 3° do 7°. Podczas walcowania walce obracają się w tym samym kierunku, materiał zaś obraca się w przeciwnym kierunku. Aby otrzymać dobre wyniki walcowania, średnica wsadu powinna wynosić około 0,97 średnicy gotowych kul. Średnica walców jest 5 + 6 razy większa od średnicy kul. Informacje na temat walcowania skośnego kul przedstawione są w książce: Dobrucki W. Zarys obróbki plastycznej metali, Wydawnictwo Śląsk, Katowice 1975 r.
Znany jest również sposób walcowania poprzeczno-klinowego czterech kul opisany w książce Pater Z. Walcowanie poprzeczno-klinowe, Wydawnictwo Politechniki Lubelskiej, Lublin 2009 r. Polega on na zastosowaniu dwóch płaskich narzędzi, które przemieszczając się przeciwnie kształtują kule z wsadu w postaci pręta, którego średnica jest równa średnicy kuli. Narzędzia stosowane do walcowania składają się z dwóch części: klina kształtującego i wkładki rozcinającej. Klin kształtujący ma typowy kształt, w którym wykonano wzdłużnie równoległe rowki klinowe o zarysie poprzecznym kołowym, które oddalone są od siebie na odległość mniejszą od średnicy wykonywanej kuli. W wyniku działania klina kształtującego otrzymywane są kule połączone łącznikami walcowymi o średnicy wynoszącej około połowy średnicy kuli. Rozcięcie ukształtowanych kul realizowane jest za pomocą wkładki rozcinającej, której działanie powoduje przekształcenie łączników w brakujące części kul. Charakterystyczne jest, że w trakcie rozcinania kule rozsuwane są na boki przez rowki, które w tej części narzędzia rozmieszczone są pod kątem do kierunku walcowania - przemieszczania narzędzia klinowego.
Istotą sposobu walcowania poprzecznego narzędziami płaskimi wyrobów typu kula, zwłaszcza z główek złomowanych szyn jest to, że wsad w postaci główki odciętej ze złomowanej szyny umieszcza się między dwoma klinami wstępnymi znajdującymi się po jednej stronie narzędzi płaskich, które następnie wprawia się w ruch przeciwbieżny z taką samą prędkością, przy czym przemieszczające się kliny wstępne wcinają się we wsad obracają go kształtując półfabrykat w postaci pręta o średnicy większej lub równej średnicy kuli. Następnie narzędzia płaskie zatrzymuje się i przesuwa się półfabrykat na ich drugą stronę, umieszczając go między dwoma klinami mającymi wzdłużne bruzdy o zarysie półokrągłym, po czym wprawia się narzędzia płaskie w ruch powrotny z jednakową prędkością, w czasie którego przemieszczające się przeciwnie kliny kształtują kule, które w ostatniej fazie walcowania są odseparowywane od siebie w wyniku oddziaływania noży rozcinających. Proces realizowany jest w układzie, w którym tylko jedno z narzędzi płaskich wykonuje ruch posuwisty, zaś drugie narzędzie jest stałe.
Korzystnym skutkiem wynalazku jest to, że pozwala na jednoczesne kształtowanie wielu kul, których ilość jest uzależniona od szerokości narzędzi. Dzięki zastosowaniu wynalazku możliwe jest wytwarzanie kul z taniego materiału, pochodzącego ze złomowanych szyn. Wynalazek jest proekologiczny, gdyż jego wykorzystanie zmniejszy ilość złomu trafiającego do przerobu metalurgicznego w hutach. Kolejnym korzystnym skutkiem wynalazku jest wyeliminowanie z procesu walcowania ruchu jałowego, w trakcie którego narzędzia cofają się do pozycji wyjściowej.
Wynalazek, został przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia początek procesu walcowania poprzecznego oraz rodzaj użytego wsadu, fig. 2 pokazuje moment procesu walcowania, w którym w wyniku oddziaływania klinów wstępnych wytworzono półfabrykat w postaci pręta, zaś fig. 3 - koniec procesu walcowania z otrzymanymi kulami.
Sposób walcowania poprzecznego narzędziami płaskimi wyrobów typu kula, zwłaszcza z główek złomowanych szyn polega na tym, że wsad 1 w postaci główki odciętej ze złomowanej szyny
PL 215 444 B1 umieszcza się między dwoma klinami 4 i 5 wstępnymi znajdującymi się po jednej stronie narzędzi 2 i 3 płaskich, które następnie wprawia się w ruch przeciwbieżny z taką samą prędkością V, przy czym przemieszczające się kliny 4 i 5 wstępne wcinają się we wsad 1 obracają go kształtując półfabrykat 6 w postaci pręta o średnicy D1 większej lub równej średnicy D kuli 7, następnie narzędzia 2 i 3 płaskie zatrzymuje się i przesuwa się półfabrykat 6 na ich drugą stronę, umieszczając go między dwoma klinami 8 i 9 mającymi wzdłużne bruzdy 10 i 11 o zarysie półokrągłym, po czym wprawia się narzędzia 2
3 płaskie w ruch powrotny z jednakową prędkością V, w czasie którego przemieszczające się przeciwnie kliny 8 i 9 kształtują kule 7, które w ostatniej fazie walcowania są odseparowywane od siebie w wyniku oddziaływania noży 12 i 13 rozcinających. Proces realizowany jest w układzie, w którym tylko jedno z narzędzi 2 lub 3 płaskich wykonuje ruch posuwisty z prędkością V, zaś drugie narzędzie lub 3 jest stałe.

Claims (2)

1. Sposób walcowania poprzecznego narzędziami płaskimi wyrobów typu kula, zwłaszcza z główek złomowanych szyn, znamienny tym, że wsad (1) w postaci główki odciętej ze złomowanej szyny umieszcza się między dwoma klinami (4) i (5) wstępnymi znajdującymi się po jednej stronie narzędzi (2) i (3) płaskich, które następnie wprawia się w ruch przeciwbieżny z taką samą prędkością (V), przy czym przemieszczające się kliny (4) i (5) wstępne wcinają się we wsad (1) obracają go kształtując półfabrykat (6) w postaci pręta o średnicy (D1) większej lub równej średnicy (D) kuli (7), następnie narzędzia (2) i (3) płaskie zatrzymuje się i przesuwa się półfabrykat (6) na ich drugą stronę, umieszczając go między dwoma klinami (8) i (9) mającymi wzdłużne bruzdy (10) i (11) o zarysie półokrągłym, po czym wprawia się narzędzia (2) i (3) płaskie w ruch powrotny z jednakową prędkością (V), w czasie którego przemieszczające się przeciwnie kliny (8) i (9) kształtują kule (7), które w ostatniej fazie walcowania są odseparowywane od siebie w wyniku oddziaływania noży (12) i (13) rozcinających.
2. Sposób, według zastrz. 1, znamienny tym, że proces realizowany jest w układzie, w którym tylko jedno z narzędzi (2) lub (3) płaskich wykonuje ruch posuwisty z prędkością (V), zaś drugie narzędzie (2) lub (3) jest stałe.
PL395350A 2011-06-20 2011-06-20 Sposób walcowania poprzecznego narzedziami plaskimi wyrobów typu kula, zwlaszcza z glówek zlomowanych szyn PL215444B1 (pl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL395350A PL215444B1 (pl) 2011-06-20 2011-06-20 Sposób walcowania poprzecznego narzedziami plaskimi wyrobów typu kula, zwlaszcza z glówek zlomowanych szyn
EP20120461524 EP2540409B1 (en) 2011-06-20 2012-06-19 Method for transverse rolling of ball products, in particular out of scrap railway rail heads, using flat tools

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL395350A PL215444B1 (pl) 2011-06-20 2011-06-20 Sposób walcowania poprzecznego narzedziami plaskimi wyrobów typu kula, zwlaszcza z glówek zlomowanych szyn

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL395350A1 PL395350A1 (pl) 2013-01-07
PL215444B1 true PL215444B1 (pl) 2013-12-31

Family

ID=46826404

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL395350A PL215444B1 (pl) 2011-06-20 2011-06-20 Sposób walcowania poprzecznego narzedziami plaskimi wyrobów typu kula, zwlaszcza z glówek zlomowanych szyn

Country Status (2)

Country Link
EP (1) EP2540409B1 (pl)
PL (1) PL215444B1 (pl)

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE541623C (de) * 1928-07-14 1932-01-15 Hoesch Koeln Neuessen Akt Ges Walzeinrichtung zur Herstellung von Kugeln aus Staeben mittels Walzflaechen
US3206828A (en) * 1963-02-16 1965-09-21 Taiyu Shoji Kk Method of making balls
DE19913178A1 (de) * 1999-03-24 2000-10-05 Jung Wolfgang Verfahren zur Herstellung von Stahlkugeln

Also Published As

Publication number Publication date
PL395350A1 (pl) 2013-01-07
EP2540409A1 (en) 2013-01-02
EP2540409B1 (en) 2014-05-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL215439B1 (pl) Sposób walcowania poprzecznego wyrobów typu kula, zwlaszcza z glówek zlomowanych szyn
PL218601B1 (pl) Sposób kształtowania plastycznego wyrobów ze zgrubieniami skrajnymi metodą walcowania walcami klinowymi
PL215810B1 (pl) Sposób równoczesnego kształtowania plastycznego wyrobów typu kula metodą walcowania poprzecznego narzędziami płaskimi
PL225772B1 (pl) Sposób walcowania skośnego
PL215444B1 (pl) Sposób walcowania poprzecznego narzedziami plaskimi wyrobów typu kula, zwlaszcza z glówek zlomowanych szyn
PL241107B1 (pl) Sposób walcowania skośnego odkuwek kul
PL219457B1 (pl) Sposób walcowania poprzecznego dwoma walcami wyrobów typu kula, zwłaszcza z główek złomowanych szyn
PL224271B1 (pl) Sposób i narzędzie do walcowania skośnego kul walcami wklęsłymi
PL221635B1 (pl) Sposób kształtowani kul metodą kucia półswobodnego w układzie podwójnym
PL221634B1 (pl) Sposób kształtowania kul metodą kucia półswobodnego
PL218598B1 (pl) Sposób równoczesnego kształtowania plastycznego wyrobów typu kula metodą walcowania poprzecznego dwoma walcami
PL219074B1 (pl) Sposób walcowania poprzecznego dwoma walcami wyrobów typu kula
PL219582B1 (pl) Sposób walcowania poprzecznego dwoma walcami wyrobów typu kula metodą planetarną
PL218597B1 (pl) Sposób walcowania poprzecznego dwoma walcami wyrobów typu kula metodą wgłębną
PL226765B1 (pl) Sposób iurzadzenie dowalcowania poprzecznego narzedziami płaskimi
PL221678B1 (pl) Sposób walcowania wyrobów typu kula, zwłaszcza w wykroju spiralnym dwoma dyskami stożkowymi
PL219481B1 (pl) Sposób plastycznego kształtowania wyrobów typu kula metodą walcowania poprzecznego dwoma tarczami w układzie pojedynczym
PL219263B1 (pl) Sposób walcowania poprzecznego dwoma walcami wyrobów typu kula metodą styczną
PL241656B1 (pl) Sposób dwuetapowego walcowania kul
PL221684B1 (pl) Sposób walcowania wyrobów typu kula, zwłaszcza w śrubowym wykroju wewnętrzno-zewnętrznym
PL221649B1 (pl) Sposób walcowania skośnego trzema walcami śrubowymi wyrobów typu kula
CN103480699A (zh) 楔横轧多台阶轴类件热校直机
PL224684B1 (pl) Sposób kucia kul
PL222923B1 (pl) Sposób walcowania poprzecznego dwoma walcami śrubowymi wyrobów typu kula
PL241250B1 (pl) Sposób walcowania prętów ze stopy złomowanej szyny kolejowej