PL212485B1 - System łączenia przęseł i słupków ogrodzeniowych - Google Patents

System łączenia przęseł i słupków ogrodzeniowych

Info

Publication number
PL212485B1
PL212485B1 PL380278A PL38027806A PL212485B1 PL 212485 B1 PL212485 B1 PL 212485B1 PL 380278 A PL380278 A PL 380278A PL 38027806 A PL38027806 A PL 38027806A PL 212485 B1 PL212485 B1 PL 212485B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
post
spans
posts
bar
fencing
Prior art date
Application number
PL380278A
Other languages
English (en)
Other versions
PL380278A1 (pl
Inventor
Andrzej Wisniowski
Tadeusz Wiśniowski
Original Assignee
Wisniowski Andrzej Prod Handlowo Uslugowa Wisniowski Fa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wisniowski Andrzej Prod Handlowo Uslugowa Wisniowski Fa filed Critical Wisniowski Andrzej Prod Handlowo Uslugowa Wisniowski Fa
Priority to PL380278A priority Critical patent/PL212485B1/pl
Publication of PL380278A1 publication Critical patent/PL380278A1/pl
Publication of PL212485B1 publication Critical patent/PL212485B1/pl

Links

Landscapes

  • Refuge Islands, Traffic Blockers, Or Guard Fence (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest system łączenia przęseł ogrodzeniowych mających ażurową konstrukcję w postaci siatki z pionowych i poziomych prętów, ze słupkami ogrodzeniowymi w postaci kształtowników. Można go też stosować do łączenia przęseł stanowiących wypełnienie ruchomych skrzydeł bram i furtek z ramami tych skrzydeł.
Stan techniki
Z francuskiego opisu patentowego nr FR 2 713 266 znany jest system łączenia przęseł i słupków, w którym zastosowano uchwyty wygięte z pasków blachy mocowane do słupków standardowymi łącznikami gwintowymi złożonymi ze śruby i zwykłej nakrętki sześciokątnej. Ten system łączenia charakteryzuje się stosowaniem różnych uchwytów w poszczególnych miejscach ogrodzenia, innych dla połączeń sąsiednich przęseł z jednym słupkiem (w normalnym biegu ogrodzenia) oraz innych dla połączeń przęsła ogrodzeniowego ze słupkiem skrajnym. Ponadto, niektóre uchwyty tego systemu mogą współpracować jedynie ze słupkami o przekroju teownikowym.
Istotą rozwiązania według wynalazku jest to, że przęsła ogrodzeniowe mają ażurową konstrukcję w postaci siatki z połączonych nierozłącznie prętów pionowych i poziomych, tworzących kratę mocowane jest do słupka uchwytami posiadającymi wycięcie mieszczącym skrajny pionowy pręt przęsła ogrodzeniowego. Uchwyty mocujące przęsła do słupków połączone są ze słupkami za pomocą łączników gwintowych, przy czym w zespole łącznika gwintowego jest nakrętka zrywalna, mająca przewężenie między częścią gwintowaną o zewnętrznym kształcie stożka albo walca, a częścią chwytową zwykle o kształcie graniastosłupa sześciokątnego, chwytaną przy montażu kluczem do nakrętek. Otwór w części chwytowej nakrętki nie ma gwintu i jest nieco większy od zewnętrznej średnicy gwintu śruby. Po dokręceniu nakrętki do oporu, dalsze dokręcanie powoduje jej zerwanie w przewężeniu między częścią gwintowaną i chwytową, w wyniku czego nakrętka osadzona na gwincie śruby zostaje pozbawiona części chwytowej, a to tworzy połączenie nierozłączne.
Wymiar uchwytu prostopadły do powierzchni jego przylegania do słupka przewyższa grubość skrajnego pręta w przęśle ogrodzeniowym co najmniej na odcinku uchwytu o długości równej sumie grubości tego pręta i średnicy łącznika gwintowego mocującego uchwyt do słupka. Słupki są kształtownikami, korzystnie metalowymi i posiadają przelotowe otwory dla śrub mocujących do tych słupków uchwyty dla przęseł ogrodzenia. Słupki mogą być w postaci dwuteowników, korzystnie giętych z cienkiej blachy, w których półki i środnik złożone są z dwóch przylegających do siebie odcinków tej blachy. W środniku dwuteownika są przelotowe otwory dla śrub mocujących do niego uchwyty dla przęseł ogrodzenia. Słupki mogą też mieć postać rury o przekroju prostokątnym, w której otwory dla śrub mocujących uchwyty dla przęseł ogrodzenia przechodzą przez dwie przeciwległe ścianki słupka.
W pierwszym wariancie wynalazku uchwyt jest ceownikiem, korzystnie giętym z blachy, który w obu półkach ma współosiowe wycięcia dla skrajnego pionowego pręta przęsła ogrodzeniowego. Wymiar uchwytu prostopadły do powierzchni jego przylegania do słupka przewyższający średnicę skrajnego pręta przęsła ogrodzeniowego, występuje na całej długości uchwytu, a wymiarem tym jest szerokość półek ceownika. W swym środniku ceownikowy uchwyt ma otwór dla śruby mocującej go do słupka. Korzystnie, otwór ten jest kwadratowy, a śruba mocująca ma pod swym łbem kwadratowe odsądzenie. Otwór w środniku uchwytu może także mieć kształt podłużny z półkolistymi zakończeniami, w którym są dwie proste krawędzie o długości odpowiadającej wielkości odsadzenia pod łbem śruby.
W drugim wariancie wynalazku uchwyt jest podłużną kostką, korzystnie wykonaną jako odlew lub wytłoczka z metalu, bądź tworzywa sztucznego. Przy jednym ze swych końców uchwyt ma wycięcia w jednej ze ścian, dla skrajnego pionowego pręta przęsła ogrodzeniowego, a także ma prostopadły do tej ściany otwór dla śruby mocującej uchwyt do słupka. Co najmniej jeden z końców kostki jest ukośnie ścięty tak, iż ścianka z wycięciem, przylegająca do powierzchni słupka jest dłuższa od ścianki jej przeciwległej. Odległość miedzy tymi ściankami jest wymiarem uchwytu prostopadłym do powierzchni przylegania do słupka i przewyższającym średnicę skrajnego pręta przęsła ogrodzeniowego, wymiar ten występuje w uchwycie na całej długości krótszej z dwóch przeciwległych ścianek kostki.
Na prostoliniowym odcinku ogrodzenia, uchwyty dla sąsiednich przęseł usytuowane są korzystnie naprzeciw siebie, po obu strona słupka. Zamocowane są one do słupka ogrodzeniowego wspólnym zespołem łącznika gwintowego, którego śruba przechodzi przez otwory w obu uchwytach. W zamocowaniu przęsła stałej części ogrodzenia do końcowego słupka, śruba przechodzi przez otwoPL 212 485 B1 ry tylko w jednym uchwycie i w słupku, a nakrętka zrywalna mocuje tę śrubę do słupka bez pośrednictwa drugiego uchwytu.
W narożnikach ogrodzenia ze słupkami mającymi przekrój dwuteownika przęsła ogrodzeniowe zamocowane są do narożnego słupka uchwytami powiększonymi, mającymi wycięcie dłuższe od wycięcia uchwytów stosowanych na prostych odcinkach ogrodzenia. Pozwala to na uniknięcie kolizji ustawionego pod kątem przęsła z końcowym odcinkiem półki dwuteownika.
W drugim wariancie zamocowania przęseł do narożnego słupka dwuteowego, uchwyty są identyczne jak na prostych odcinkach ogrodzenia, natomiast pomiędzy uchwytem a słupkiem umieszczona jest podkładka dystansowa. Korzystnie, podkładka ta wykonana jest z tworzywa sztucznego.
Korzystnym skutkiem stosowania wynalazku jest sumowanie zalet połączeń gwintowych, to jest prostoty montażu przy użyciu uniwersalnych kluczy do nakrętek, z uzyskaniem po zmontowaniu nierozłącznego mocowania przęseł do słupków ogrodzeniowych.
Przykłady wykonania
Przedmiot wynalazku uwidoczniony jest w przykładach wykonania na rysunku, na którym poszczególne figury przedstawiają:
figura 1 - fragment złącza dwóch przęseł ogrodzeniowych ze słupkiem w postaci dwuteownika w widoku aksonometrycznym;
figura 2 - przekrój poziomy przez złącze dwóch przęseł ogrodzeniowych ze słupkiem dwuteownikowym - przed montażem, narysowane z rozsuniętymi elementami złącznymi;
figura 3 - przekrój poziomy przez złącze z fig. 2 - po montażu;
figura 4 - przekrój poziomy przez złącze dwóch przęseł ogrodzeniowych ze słupkiem w postaci rury prostokątne - przed montażem, narysowane z rozsuniętymi elementami złącznymi; figura 5 - przekrój poziomy przez złącze dwóch przęseł ogrodzeniowych ze słupkiem dwuteownikowym narożnym - przed montażem, narysowane z rozsuniętymi elementami złącznymi.
W pierwszym przykładzie wykonania wynalazku, dotyczącym prostoliniowego odcinka ogrodzenia, przęsła ogrodzeniowe 1 składają się z prętów pionowych 11 oraz poziomych 12, połączonych zgrzewaniem, tworzących siatkę o prostokątnych oczkach. Pręty pionowe 12 mają lokalnie rozmieszczone przęśl gięcia. Słupek ogrodzeniowy jest dwuteownikiem 2 z giętej blachy, w którym zarówno półki jak i środnik składają się z dwóch przylegających do siebie odcinków tego samego arkusza blachy. Na końcach półek blacha jest zagięta, tworząc pętle. Przeciwległe końce blachy, równoległe do linii jej gięcia, połączone są poprzez ich wspólne zawinięcie, a złącze to znajduje się na środniku kształtownika, bliżej jednej z jego półek.
Każde przęsło ogrodzeniowe 1 mocowane jest do słupka 2 za pomocą co najmniej dwóch uchwytów 4, będących krótkim ceownikiem giętym z blachy, które do powierzchni środnika słupka 2 przylegają końcami swych półek. Przy jednym swym końcu uchwyt 4 ma w obu pólkach współśrodkowe wycięcia 41 mieszczące skrajny pręt pionowy 11 przęsła ogrodzeniowego. Przewyższający średnicę skrajnego pręta w przęśle ogrodzeniowym wymiar uchwytu 4 prostopadły do powierzchni jego przylegania do słupka 2, czyli szerokość półek tego ceownikowego uchwytu, występuje na całej jego długości.
Uchwyty 4 mocowane są do słupka 2 zespołem łącznika gwintowego 5, składającym się ze śruby 51, mającej kwadratowe odsądzenie 52 pod soczewkowym łbem oraz z nakrętki zrywalnej 53. Obydwa sąsiadujące przęsła 1 ogrodzenia zamocowane są do słupka 2 uchwytami 4 umieszczonymi naprzeciw siebie, z obu stron środnika słupka 2 i połączonych ze słupkiem wspólnym zespołem łącznika gwintowego 5, którego śruba przechodzi przez otwory 42 w środnikach ceownikowych uchwytów 4 oraz przez otwór 21 w środniku słupka. Otwór 42 w uchwycie 4 jest kwadratowy, dopasowany do odsadzenia 52 pod łbem śruby 51, co pozwala ją uchwycić, by nie obracała się w montażu.
Nakrętka zrywalna 53 ma część gwintowaną o zewnętrznym kształcie stożkowym oraz część chwytową o przekroju sześciokątnym, połączone przewężeniem. Gwintowany otwór jest tylko w części stożkowej tej nakrętki, natomiast w części chwytowej otwór jest nieco większy od zewnętrznej średnicy gwintu śruby 51. Wskutek dokręcenia nakrętki 53 do oporu, a następnie momentem siły przekraczającym wytrzymałość przewężenia, następuje oderwanie części chwytowej (sześciokątnej) nakrętki od części gwintowanej. W wyniku tego nakrętka 53 zostaje pozbawiona swej części chwytowej i zespół łącznika śrubowego 5 staje się nierozłącznym.
W drugim przykładzie wykonania (fig. 4), przęsła ogrodzeniowe 1 są siatką o prostokątnych oczkach, zgrzewaną z prętów pionowych 11 i poziomych 12, identyczną jak w przykładzie poprzednim. Słupek 3 jest rurą o przekroju prostokątnym, mającą w swych przeciwległych ściankach współo4
PL 212 485 B1 siowe otwory 31 dla śruby 51 mocującej uchwyty 4 do słupka. Obydwa sąsiadujące przęsła 1 zamocowane są do słupka 3 uchwytami 4 umieszczonymi naprzeciw siebie, z obu stron słupka, połączonymi identycznie jak w pierwszym przykładzie wspólnym zespołem łącznika gwintowego 5, składającym się ze śruby 51, z kwadratowym odsądzeniem 52 pod łbem oraz z nakrętki zrywalnej 53.
W trzecim przykładzie wykonania wynalazku (fig. 5), dotyczącym połączenia przęseł ze dwuteownikowym słupkiem stanowiącym narożnik ogrodzenia, przęsła oraz słupek są identyczne, jak w pierwszym przykładzie wykonania. Aby uzyskać możliwość ustawienia przęseł względem siebie pod kątem innym niż półpełny bez kolizji tych przęseł z pólkami dwuteowego słupka 2, mocuje się te przęsła odsuwając ich skrajne pionowe pręty 11 od środnika słupka. Osunięcie to uzyskuje się poprzez mocowanie przęseł uchwytami powiększonymi 6, mającymi wycięcie 61 dłuższe od wycięcia 41 uchwytów stosowanych na prostych odcinkach ogrodzenia. Drugim wariantem jest odsunięcie uchwytu 4 o typowej wielkości od środnika słupka 2 poprzez umieszczenie podkładki dystansowej 7 pomiędzy uchwytem 4 a środnikiem słupka 2.
W czwartym przykładzie wykonania wynalazku (nie przedstawionym na rysunku) dwuteownikowy słupek jest skrajnym w odcinku ogrodzenia, a przyłączone do tego słupka jest tylko jedno przęsło. W tym połączeniu uchwyty znajdują się z jednej strony środnika w dwuteowym słupku, a w kwadratowych otworach uchwytów umieszczone są odsadzenia śrub, natomiast nakrętka zrywalna opiera się bezpośrednio lub poprzez typową podkładkę o powierzchnię środnika w dwuteowym słupku ogrodzeniowym.
W piątym przykładzie wykonania wynalazku (nie przedstawionym na rysunku) uchwyt jest podłużną kostką, mającą przy jednym ze swych końców wycięcie w jednej ze ścian, dla skrajnego pionowego pręta przęsła ogrodzeniowego. Uchwyt ma także prostopadły do tej ściany otwór dla śruby mocującej uchwyt do słupka. Co najmniej jeden z końców kostki jest ukośnie ścięty tak, iż ścianka z wycięciem, przylegająca do powierzchni słupka jest dłuższa od ścianki jej przeciwległej. Odległość miedzy tymi ściankami jest wymiarem uchwytu prostopadłym do powierzchni przylegania do słupka i przewyższającym średnicę skrajnego pręta przęsła ogrodzeniowego, wymiar ten występuje w uchwycie na całej długości krótszej z dwóch przeciwległych ścianek kostki.

Claims (8)

1. System łączenia przęseł i słupków ogrodzeniowych, w którym to ogrodzeniu przęsła mają ażurową konstrukcję w postaci siatki z połączonych nierozłącznie prętów pionowych i poziomych, tworzących kratę, a słupki są kształtownikami, korzystnie metalowymi, ponadto uchwyty mocujące przęsła do słupków połączone są z tymi słupkami za pomocą łączników gwintowych, znamienny tym, że przęsło ogrodzeniowe (1) mocowane jest do słupka (2, 3) uchwytami (4) z wycięciem (41) mieszczącym skrajny pionowy pręt (11) przęsła ogrodzeniowego, a wymiar uchwytu (4) prostopadły do powierzchni jego przylegania do słupka (2, 3) przewyższa grubość skrajnego pręta (11) w przęśle ogrodzeniowym co najmniej na odcinku uchwytu (4) o długości równej sumie grubości tego pręta i średnicy łącznika gwintowego (5) mocującego uchwyt do słupka, a ponadto w zespole łącznika gwintowego (5) jest nakrętka zrywalna (53), mająca przewężenie pomiędzy częścią gwintowaną i częścią chwytaną przy montażu kluczem do nakrętek.
2. System łączenia według zastrz. 1, znamienny tym, że uchwyt (4) jest ceownikiem, korzystnie giętym z blachy, który w obu półkach ma współosiowe wycięcia (41) dla skrajnego pionowego pręta (11) przęsła ogrodzeniowego, a w środniku ma otwór (42) dla śruby (51) mocującej uchwyt (4) do słupka (2, 3), przy czym wymiar uchwytu (4) prostopadły do powierzchni jego przylegania do słupka (2, 3) przewyższający średnicę skrajnego pręta (11) w przęśle ogrodzeniowym (1), występuje na całej długości uchwytu.
3. System łączenia według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że słupek (2) jest dwuteownikiem, korzystnie giętym z blachy, który w swoim środniku ma przelotowe otwory (21) dla śrub (51) mocujących uchwyty (4) do tego słupka.
4. System łączenia według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że słupek (3) jest rurą o przekroju prostokątnym, która ma otwory (31) przechodzące przez dwie przeciwległe ścianki słupka, dla śrub (51) mocujących uchwyty (4) do tego słupka.
PL 212 485 B1
5. System łączenia według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, znamienny tym, że jednym zespołem łącznika śrubowego (5) mocowane są dwa uchwyty (4) usytuowane po przeciwnych stronach słupka (2, 3).
6. System łączenia według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, znamienny tym, że śruba (51) ma pod łbem kwadratowe odsądzenie (52), a otwór (42) w uchwycie (4) ma co najmniej dwa proste odcinki o długości odpowiadającej wielkości odsadzenia (52) w śrubie, korzystnie otwór (42) jest kwadratowy.
7. System łączenia według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 5, albo 6, w zastosowaniu do słupków narożnikowych, znamienny tym, że przęsła (1) mocowane są do słupka (2) uchwytami powiększonymi (6), mającymi wycięcie (61) dłuższe od wycięcia (41) uchwytów stosowanych na prostych odcinkach ogrodzenia.
8. System łączenia według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 5, albo 6, w zastosowaniu do słupków narożnikowych, znamienny tym, że między uchwytem (4) a słupkiem (2) jest podkładka dystansowa (7), korzystnie z tworzywa sztucznego.
PL380278A 2006-01-24 2006-07-21 System łączenia przęseł i słupków ogrodzeniowych PL212485B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL380278A PL212485B1 (pl) 2006-01-24 2006-07-21 System łączenia przęseł i słupków ogrodzeniowych

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL38027806 2006-01-24
PL380278A PL212485B1 (pl) 2006-01-24 2006-07-21 System łączenia przęseł i słupków ogrodzeniowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL380278A1 PL380278A1 (pl) 2007-08-06
PL212485B1 true PL212485B1 (pl) 2012-10-31

Family

ID=43088048

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL380278A PL212485B1 (pl) 2006-01-24 2006-07-21 System łączenia przęseł i słupków ogrodzeniowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL212485B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL126482U1 (pl) * 2017-07-14 2019-01-28 Pyłko Andrzej Agis Ogrodzenia

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL126482U1 (pl) * 2017-07-14 2019-01-28 Pyłko Andrzej Agis Ogrodzenia

Also Published As

Publication number Publication date
PL380278A1 (pl) 2007-08-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP2253764B1 (de) Rahmenförmiges Fachwerk
CN103917724A (zh) 护栏及组装护栏的方法
DE10156220C1 (de) Profilträgersystem, insbesondere für den Messe- und Ausstellungsbau
US20220049518A1 (en) Sway Brace Attachment
PL212485B1 (pl) System łączenia przęseł i słupków ogrodzeniowych
DE202008015883U1 (de) Schalung mit Rückverankerungseinrichtung
US6527256B2 (en) Fence corner and stretch post assembly
EP2905393A1 (de) Vorrichtung zur Unterteilung von Räumen und Metallstütze
DE29721146U1 (de) Verbindungsstück
US20070080334A1 (en) Engineered fence system
EP2253779A2 (de) Schalungssystem
EP1541781A1 (de) Schalungssystem mit Anker, Anker und Montageverfahren des Schalungssystems
EP2378030A2 (de) Schalungssystem
DE2526908A1 (de) Bausatz fuer ein regal, insbesondere ein regal fuer sperrige teile
WO2009030920A1 (en) A post and a structure comprising a post
RU2358068C1 (ru) Узловое соединение пересекающихся стержней
JP3898658B2 (ja) 木造建築物の耐震装置及び木造建築物の耐震方法
EP2862984B1 (de) Fachwerk zur Verglasung eines Gebäudes
DE4218413C2 (de) Vorrichtung zum Befestigen von plattenförmigen Fassadenelementen
AU2018100327A4 (en) A truss
PL230808B1 (pl) Ogrodzenie metalowe siatkowe
JP2016217058A (ja) クランプ装置及び枠組構造体
EP0921339B1 (de) Vorrichtung zum Unterstützen von Gegenständen, mehr insbesondere zum an der Wand befestigen von Rohren.
KR100773719B1 (ko) 조립식 건축물의 골조 보강용 연결바 조립연결구조
JP3064046U (ja) 筋かい金具

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20130721