PL211876B1 - Urządzenie toczne dla ruchomego dziobu krzyżownicy - Google Patents

Urządzenie toczne dla ruchomego dziobu krzyżownicy

Info

Publication number
PL211876B1
PL211876B1 PL371334A PL37133403A PL211876B1 PL 211876 B1 PL211876 B1 PL 211876B1 PL 371334 A PL371334 A PL 371334A PL 37133403 A PL37133403 A PL 37133403A PL 211876 B1 PL211876 B1 PL 211876B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
roller
lever
rolling device
arm
frog
Prior art date
Application number
PL371334A
Other languages
English (en)
Other versions
PL371334A1 (pl
Inventor
Josef Leitner
Hannes Feldbaumer
Franz Stelzer
Original Assignee
Vae Eisenbahnsysteme Gmbh
Vae Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Vae Eisenbahnsysteme Gmbh, Vae Gmbh filed Critical Vae Eisenbahnsysteme Gmbh
Publication of PL371334A1 publication Critical patent/PL371334A1/pl
Publication of PL211876B1 publication Critical patent/PL211876B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B7/00Switches; Crossings
    • E01B7/10Frogs
    • E01B7/14Frogs with movable parts
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B2202/00Characteristics of moving parts of rail systems, e.g. switches, special frogs, tongues
    • E01B2202/02Nature of the movement
    • E01B2202/021Turning or tilting or elastically bending
    • E01B2202/024Turning or tilting or elastically bending about vertical axis
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B2202/00Characteristics of moving parts of rail systems, e.g. switches, special frogs, tongues
    • E01B2202/04Nature of the support or bearing
    • E01B2202/044Rolling
    • E01B2202/046Rolling with rolls on fixed part

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Bearings For Parts Moving Linearly (AREA)
  • Manipulator (AREA)
  • Manufacture Of Switches (AREA)
  • Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)
  • Pivots And Pivotal Connections (AREA)
  • Surgical Instruments (AREA)
  • Sewing Machines And Sewing (AREA)
  • Rolls And Other Rotary Bodies (AREA)
  • Support Of The Bearing (AREA)
  • Massaging Devices (AREA)
  • Mechanisms For Operating Contacts (AREA)
  • Driving Mechanisms And Operating Circuits Of Arc-Extinguishing High-Tension Switches (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie toczne dla ruchomego dziobu krzyżownicy, z listwą jarzmową, co najmniej jedną rolką i co najmniej jednym łożyskiem tocznym, zamocowanym na stałej części zwrotnicy.
Tego typu urządzenie jest znane na przykład z WO 94/26976 A1. W tym znanym urządzeniu tocznym ze stopy dziobu krzyżownicy wychodzi pośrednio lub bezpośrednio element, zaopatrzony w wystę p, rozcią gają cy się wzdłu ż lub w przybliż eniu wzdł u ż osi symetrii dziobu krzyż ownicy, przy czym element współpracuje z elementem tocznym, którego oś symetrii biegnie dokładnie lub w przybliżeniu w pł aszczyź nie symetrii, biegną cej pomię dzy szynami skrzydł owymi. W tym znanym urzą dzeniu prowadnica toczna, po której toczy się rolka, jest zatem bezpośrednio lub pośrednio połączona z dziobem krzyżownicy, przy czym odpowiednia rolka jest wsparta na konstrukcji, zamocowanej na szynach pomocniczych. Urządzenie toczne, znane z WO 94/26976 A1, służy do wspomagania dziobu krzyżownicy przy przestawianiu z jednej pozycji przylegania w drugą. Aby dziób krzyżownicy był przy przestawianiu unoszony z elementu ślizgowego, prowadnica toczna ma na swej zwróconej ku rolce powierzchni dwa zewnętrzne, wklęsłe odcinki i jeden odcinek środkowy, korzystnie płaski. Zatem na prowadnicy tocznej, połączonej z dziobem krzyżownicy, przewidziana jest prowadnica, który ma taki kształt, że dziób krzyżownicy jest unoszony z elementu ślizgowego, gdy prowadnica ślizga się po elemencie tocznym.
Podobne urządzenia toczne są znane również dla szyn iglicowych, przy czym z WO 94/02682 A1 znane jest przykładowo urządzenie toczne, w którym rolka współpracuje z elementami sprężystymi. Okazało się jednak, że znane urządzenia toczne nie nadają się do bezpośredniego montażu w istniejących urządzeniach torowych.
We wcześniejszym zgłoszeniu AT 006 218 U1 z pierwszeństwem A 1429/2001 w celu opracowania urządzenia tocznego dla ruchomego dziobu krzyżownicy, które można w prostszy sposób także później zamontować w istniejącym urządzeniu torowym, bez konieczności przeprowadzania skomplikowanej obróbki lub regulacji istniejących szyn, zwłaszcza dziobu krzyżownicy i szyn skrzydłowych względnie szyn pomocniczych, zaproponowano rozwiązanie, w którym rolka jest osadzona w połączonym z dziobem krzyżownicy wsporniku, zaś prowadnica toczna jest połączona z szynami skrzydłowymi, zwłaszcza ich stopą, lub z płytą główną. Propozycja ta prowadzi wprawdzie dzięki temu, że w odróżnieniu od znanych konstrukcji wspornik rolki jest bezpośrednio połączony z dziobem krzyż ownicy, a zatem rolka jest umieszczona na dziobie krzyżownicy, do znacznego uproszczenia późniejszego montażu urządzenia tocznego. Jednak dokładne ustawienie jest nadal stosunkowo skomplikowane i wymaga niezliczonej iloś ci dokł adnie dopasowanych elementów. W szczególnoś ci w tej starszej konstrukcji nie można w prosty sposób zrealizować odpowiedniego sprężystego podparcia.
Celem wynalazku jest dalsze uproszczenie montażu urządzenia tocznego dla ruchomego dziobu krzyżownicy, a równocześnie stworzenie możliwości odpowiedniego podparcia dziobu krzyżownicy w kilku miejscach jego osiowej dł ugoś ci przy minimalnej ilo ś ci operacji zwią zanych z regulacją , w szczególności zaś przy zastosowaniu identycznych elementów sprężystych. Zadanie to rozwiązano za pomocą wynalazku, który polega na tym, że co najmniej jedna rolka jest osadzona na ramieniu dwuramiennej dźwigni, że łożysko uchylne dźwigni jest umieszczone we wsporniku, połączonym ze stałą częścią zwrotnicy, oraz że odwrotne względem rolki lub rolek ramię dwuramiennej dźwigni jest przechylne względem sprężyny o regulowanej sile napięcia. Dzięki temu, że rolki są osadzone na ramieniu dwuramiennej dźwigni, przy czym łożysko uchylne dźwigni jest umieszczone we wsporniku, połączonym ze stałą częścią zwrotnicy, można w wyjątkowo prosty sposób zamocować później odpowiedni wspornik, aby z boku wsunąć dwuramienną dźwignię, co znacznie ułatwia prace montażowe. Z kolei dzię ki temu, ż e odwrotne wzglę dem rolki lub rolek ramię dwuramiennej dźwigni jest przechylne ku sprężynie o regulowanej sile napięcia, można w prosty sposób zdefiniować określoną siłę napięcia sprężyny, przy czym siłę tę można regulować bez przeszkód i w prosty sposób poza obszarem ruchomego dziobu krzyżownicy. Jeżeli teraz, jak to ma miejsce w korzystnej postaci wykonania urządzenia tocznego według wynalazku, stosunek ramion dwuramiennej dźwigni zwrotnicy jest stale jednakowy, zaś na krótszym ramieniu dźwigni umieszczona jest co najmniej jedna rolka, wówczas do urządzeń tocznych, sąsiadujących ze sobą wzdłuż krzyżownicy, mogą znaleźć zastosowanie identyczne elementy sprężyste, zaś do regulacji siły napięcia sprężyny można użyć takich samych sił nastawczych. W związku z tym nie ma potrzeby, aby w zależności od warunków montażowych definiować różne elementy sprężyste, zaś w każdym położeniu montażowym stosuje się te same drogi
PL 211 876 B1 nastawiania względnie te same siły nastawiania. Dzięki temu przy późniejszym montażu możliwa jest wyjątkowo prosta regulacja, a co za tym idzie, późniejszy montaż jest wyjątkowo niezawodny.
Mocowanie wspornika może być zrealizowane wyjątkowo prosto, jak już wspomniano, poza obszarem szyn skrzydłowych na konstrukcji podpierającej ruchomy dziób krzyżownicy. Szczególnie korzystne rozwiązanie polega wówczas na tym, że wspornik jest zamocowany na szynach skrzydłowych lub konstrukcji podpierającej zwrotnicę oraz że urządzenie do regulacji sprężyny jest usytuowane w widoku z góry poza szynami skrzydłowymi względnie konstrukcją podpierającą, przy czym łożysko uchylne dźwigni jest usytuowane we wsporniku, mającym w zasadzie kształt litery U, zwłaszcza w bocznych ściankach wspornika lub na tych ściankach. Tego typu wspornik, mający przekrój w kształ cie zbliż onym do litery U, na którego bocznych ś ciankach jest umieszczone ł o ż ysko uchylne dźwigni, umożliwia wsuwanie dwuramiennej krótszym ramieniu dźwigni umieszczona jest co najmniej jedna rolka, wówczas do urządzeń tocznych, sąsiadujących ze dźwigni wzdłuż wspornika w kształcie litery U, a zatem poprzecznie do wzdłużnego wymiaru szyn, i jego uchylne zamocowanie w danej pozycji. Dla celów dokładnej regulacji wystarcza zatem odpowiednie ustawienie uchylnej dźwigni, a nastę pstwie tego nastawienie sprężyny odpowiednio do stosunku ramion dź wigni na wartość jednakową dla wszystkich pozycji. Korzystne jest przy tym, jeżeli stosunek ramion dźwigni wynosi od 2:3 do 1:3, korzystnie 1:2, co pozwala na zastosowanie stosunkowo małych sprężyn.
Aby teraz można było, niezależnie od danych warunków montażowych, wybrać odpowiednio korzystną pozycję sprężyny o regulowanej sile napięcia, dwuramienne dźwignie o jednakowym stosunku ramion mogą być różnie ukształtowane dla różnych warunków montażowych. W szczególności korzystne może być w tym przypadku, jeżeli ramię dźwigni jest wygięte, przy czym zależnie od długości ruchomego dziobu krzyżownicy poszczególne urządzenia toczne mogą mieć w zasadzie jednakową konstrukcję, poza długością dźwigni. Urządzenie do regulacji siły sprężyny może być usytuowane tam, gdzie jest do niego najłatwiejszy dostęp.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawią zarys odcinka zwrotnicy z ruchomym dziobem krzyżownicy, fig. 2 - przekrój wzdłuż linii
II/II na fig. 1, oraz fig. 3 przekrój wzdłuż linii III/III na fig. 1.
Na fig. 1 przedstawiona jest krzyżownica z dziobem 1 oraz szynami skrzydłowymi 2 i 3. Ponadto widoczna jest płyta główna 4 z ramą usztywniającą 5 i obydwoma układami zamykającymi 24 i 25. Odnośnikami 6 i 7 opatrzone są urządzenia toczne według wynalazku, przy czym, jak przedstawiono na fig. 2 i 3, urządzenie toczne 7 jest za pomocą konstrukcji podpierającej zamocowane na szynach skrzydłowych 2 i 3, zaś urządzenie toczne 6 jest zamocowane za zakończeniem szyn skrzydłowych na płycie głównej 4.
Na fig. 2 przedstawione jest urządzenie toczne 7, przy czym dziób 1 krzyżownicy przylega do szyny skrzydłowej 3, zaś ze stopą dziobu 1 krzyżownicy połączona jest listwa jarzmowa 8, która współpracuje z rolką 11, osadzoną na ramieniu 9 dwuramiennej dźwigni 10. Dwuramienną dźwignia 10 jest za pomocą łożyska uchylnego 12 osadzona uchylnie w stałym wsporniku 13 w kształcie litery U, który to wspornik jest za pomocą elementów nośnych 14 i 15 oraz elementów zaciskowych 16 i gwintowanych sworzni 17 dociśnięty do szyn skrzydłowych 2 i 3. Odwrotne względem rolki 11 ramię 18 dwuramiennej dźwigni 10 jest osadzone uchylnie względem sprężyny 19, przy czym siłę sprężyny 19 można za pomocą sworznia regulacyjnego 20 dostosować do konkretnych wymagań.
Począwszy od przedstawionej na rysunku pozycji dziobu 1 krzyżownicy, w której dziób 1 krzyżownicy przylega do szyny skrzydłowej i poprzez mającą mniejszą wysokość część listwy jarzmowej 8 spoczywa na rolce 11, dziób 1 krzyżownicy przy zmianie kierunku ruchu zgodnie ze strzałką 21 jest unoszony z płyty podkładowej w ten sposób, że skos ukształtowany na listwie jarzmowej wchodzi na rolkę 11 i w ten sposób spoczywa na niej obszarem o większej wysokości. Ułatwia to zmianę kierunku ruchu dziobu 1 krzyżownicy i minimalizuje zużycie. Jeżeli dziób 1 krzyżownicy zbliża się do szyny skrzydłowej 2, wówczas rolka 11 przedostaje się ponownie przez skos, przedstawiony na rysunku z lewej strony, do obszaru listwy jarzmowej, która ma mniejszą wysokość, w związku z czym dziób 1 krzyżownicy dochodzi do szyny skrzydłowej 2 i ponownie spoczywa na płycie podkładowej.
Na fig. 3 przedstawione jest urządzenie toczne 6, które w odróżnieniu od urządzenia tocznego 7 jest zamocowane nie na szynach skrzydłowych, lecz na płycie głównej 4. W obszarze umieszczenia urządzenia tocznego 6 następuje przestawianie dziobu 1 krzyżownicy na krótkiej drodze, zatem kształt prowadnicy na listwie jarzmowej 8 jest dopasowany do krótszej drogi nastawiania. Dziób 1 krzyżownicy składa się w tym obszarze z dziobu głównego 22 i dziobu pomocniczego 23. Poza tym odnośniki użyte na fig. 2 są zachowane dla tych samych elementów.

Claims (6)

1. Urządzenie toczne dla ruchomego dziobu krzyżownicy, z listwą jarzmową, co najmniej jedną rolką i co najmniej jednym łożyskiem tocznym, zamocowanym na stał ej części zwrotnicy, znamienne tym, ż e co najmniej jedna rolka (11) jest osadzona na ramieniu (9) dwuramiennej dźwigni (10), że łożysko uchylne (12) dźwigni (10) jest umieszczone we wsporniku (13), połączonym ze stałą częścią zwrotnicy, oraz że odwrotne względem rolki (11) lub rolek ramię (18) dwuramiennej dźwigni (10) jest przechylne ku sprężynie (19) o regulowanej sile napięcia.
2. Urządzenie toczne według zastrz. 1, znamienne tym, że stosunek ramion dwuramiennej dźwigni (10) zwrotnicy jest stale jednakowy, zaś na krótszym ramieniu (9) dźwigni umieszczona jest co najmniej jedna rolka (11).
3. Urządzenie toczne według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że łożysko uchylne (12) dźwigni (10) jest usytuowane we wsporniku (13), mającym w zasadzie kształt litery U, zwłaszcza w bocznych ściankach wspornika (13) lub na tych ściankach.
4. Urządzenie toczne według zastrz. 1, znamienne tym, że stosunek ramion dźwigni wynosi od 2:3 do 1:3, korzystnie 1:2.
5. Urządzenie toczne według zastrz. 1, znamienne tym, że ramię dźwigni jest wygięte.
6. Urządzenie toczne według zastrz. 1, znamienne tym, że wspornik (13) jest zamocowany na szynach skrzydłowych (2, 3) lub konstrukcji podpierającej (4, 5) zwrotnicę oraz że urządzenie (20) do regulacji sprężyny (19) jest usytuowane w widoku z góry poza szynami skrzydłowymi (2, 3) względnie konstrukcją podpierającą (4, 5).
PL371334A 2002-04-23 2003-04-23 Urządzenie toczne dla ruchomego dziobu krzyżownicy PL211876B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0062802A AT412350B (de) 2002-04-23 2002-04-23 Rolleinrichtung für eine bewegliche herzstückspitze

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL371334A1 PL371334A1 (pl) 2005-06-13
PL211876B1 true PL211876B1 (pl) 2012-07-31

Family

ID=29256051

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL371334A PL211876B1 (pl) 2002-04-23 2003-04-23 Urządzenie toczne dla ruchomego dziobu krzyżownicy

Country Status (12)

Country Link
US (1) US7063293B2 (pl)
EP (1) EP1497498B1 (pl)
AT (2) AT412350B (pl)
AU (1) AU2003225316B2 (pl)
BR (2) BRPI0309471B1 (pl)
CA (1) CA2482437C (pl)
DE (1) DE50302892D1 (pl)
ES (1) ES2261932T3 (pl)
NO (1) NO20045091L (pl)
PL (1) PL211876B1 (pl)
WO (1) WO2003091501A1 (pl)
ZA (1) ZA200408336B (pl)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102004004784B4 (de) * 2004-01-30 2007-05-10 Cdp Bharat Forge Gmbh Vorrichtung zum Verschieben einer Zungenschiene
AT9061U1 (de) * 2006-02-14 2007-04-15 Vae Gmbh Vorrichtung zum anheben einer zungenschiene
DE102007038653B4 (de) * 2006-10-13 2017-01-05 Schwihag Ag Vorrichtung zum Umstellen von Weichenzungen
ES2365142B1 (es) * 2011-06-01 2012-08-14 Felguera Melt, S.A. Sistema para la disminución de esfuerzos de maniobra en los cruzamientos ferroviarios de punta móvil.
US8711553B2 (en) 2012-05-14 2014-04-29 Target Brands, Inc. Display system with mounting assemblies and associated methods
DE102012017982A1 (de) 2012-09-12 2014-03-13 Schwihag Ag Herzstückrollvorrichtung
US8814128B2 (en) 2012-09-28 2014-08-26 Target Brands, Inc. Display system for mobile electronic devices and associated methods
CZ24854U1 (cs) * 2012-12-13 2013-01-21 DT-VÝHYBKÁRNA A STROJÍRNA, a.s. Dotlacovací zarízení
RU2539619C2 (ru) * 2013-02-14 2015-01-20 Открытое Акционерное Общество "Российские Железные Дороги" Комплект устройств для закрепления и контроля положения остряков и подвижных сердечников крестовин стрелок
CN103806350B (zh) * 2014-03-11 2015-12-09 中国铁建重工集团有限公司 一种便于调整的辊轮结构

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ196689A3 (en) * 1989-03-30 1993-10-13 Palivovy Kom S P Rail point slide
DE4315559A1 (de) * 1993-05-10 1994-11-17 Butzbacher Weichenbau Gmbh Herzstückspitze
CZ279264B6 (cs) * 1993-05-25 1995-03-15 Pavel Ing. Vršecký Skluz kolejových výměn
DE4424392A1 (de) * 1994-07-13 1996-01-18 Schreck Mieves Gmbh Zungenhebevorrichtung
US5501418A (en) 1994-10-03 1996-03-26 Humphrey; John Switch point roller assist apparatus
DE19515427A1 (de) * 1995-04-26 1996-10-31 Butzbacher Weichenbau Gmbh Vorrichtung zur Lagefixierung eines zu einem ersten Schienenabschnitt verstellbaren zweiten Schienenabschnitts
AT410331B (de) * 1999-05-27 2003-03-25 Vae Ag Einrichtung zum erleichtern der umstellbewegung und zum elastischen verriegeln von beweglichen schienen oder schienenteilen
CZ200242A3 (cs) 1999-07-14 2002-05-15 Vae Aktiengesellschaft Zařízení k pruľnému uloľení pohyblivých částí kolejové výhybky
US6501418B1 (en) * 2002-04-09 2002-12-31 Applied Concepts, Inc. Patrol speed acquisition in police Doppler radar

Also Published As

Publication number Publication date
PL371334A1 (pl) 2005-06-13
WO2003091501A1 (de) 2003-11-06
CA2482437A1 (en) 2003-11-06
NO20045091L (no) 2004-11-23
ES2261932T3 (es) 2006-11-16
ATA6282002A (de) 2004-06-15
EP1497498B1 (de) 2006-04-05
ZA200408336B (en) 2006-05-31
US20050161555A1 (en) 2005-07-28
AT412350B (de) 2005-01-25
EP1497498A1 (de) 2005-01-19
US7063293B2 (en) 2006-06-20
BRPI0309471B1 (pt) 2020-11-10
BR0309471A (pt) 2005-02-09
CA2482437C (en) 2009-03-03
ATE322580T1 (de) 2006-04-15
DE50302892D1 (de) 2006-05-18
AU2003225316B2 (en) 2007-11-15
AU2003225316A1 (en) 2003-11-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL211876B1 (pl) Urządzenie toczne dla ruchomego dziobu krzyżownicy
AU757341B2 (en) Buffer device
KR20080033849A (ko) 전철기 첨단의 위치를 변경하기 위한 위치 변경 장치
US4447095A (en) Self-leveling drawer slide
CN101543348B (zh) 抽屉面板调节装置
JPS61171933A (ja) 移動する荷重体のための懸吊装置
CZ405298A3 (cs) Výhybkové jazyky
US5195703A (en) Device for locking a switch blade with a stock rail
AU764345B2 (en) Rail switch lock for points tongues
AU2002350516B2 (en) Rolling device
CA2108540C (en) Device for facilitating the re-positioning of moveable rails or rail components
US6848704B2 (en) Adjustable base for a ski binding
US4684146A (en) Heel holder
US4531758A (en) Ski binding
US4896896A (en) Safety ski binding
CZ14096A3 (en) Device for switch blade lock-out
GB2159186A (en) Needle-clip chain
CA2296610A1 (en) Adjustable hinged derail
US7121513B2 (en) Cross frog for a set of track points, provided with an end of position-retaining device
CZ2008256A3 (cs) Válecková stolicka výmen
CZ297060B6 (cs) Zarízení pro zajistení a/nebo prezkousení koncovépolohy kolejnice
KR20100098109A (ko) 스톡 레일과 전철기 텅을 잠금 고정하기 위한 록킹 장치
KR0111945Y1 (ko) 이동형판 지지장치
PL141214B1 (en) Slide-type adjusting closure for a railroad track turnouts
CZ713U1 (cs) Skluz kolejových výměn

Legal Events

Date Code Title Description
RECP Rectifications of patent specification