PL211787B1 - Urządzenie do katalitycznego gazowego azotowania stali i stopów - Google Patents

Urządzenie do katalitycznego gazowego azotowania stali i stopów

Info

Publication number
PL211787B1
PL211787B1 PL385785A PL38578507A PL211787B1 PL 211787 B1 PL211787 B1 PL 211787B1 PL 385785 A PL385785 A PL 385785A PL 38578507 A PL38578507 A PL 38578507A PL 211787 B1 PL211787 B1 PL 211787B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
furnace
nitrogen
oxygen sensor
catalytic
control
Prior art date
Application number
PL385785A
Other languages
English (en)
Other versions
PL385785A1 (pl
Inventor
Vladimir Yakovlevich Syropyatov
Original Assignee
Obshchestvo S Ogranichennoi Otvetstvennostyu Solnechnogorsky Zd Termicheskogo Oboru Nakal
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Obshchestvo S Ogranichennoi Otvetstvennostyu Solnechnogorsky Zd Termicheskogo Oboru Nakal filed Critical Obshchestvo S Ogranichennoi Otvetstvennostyu Solnechnogorsky Zd Termicheskogo Oboru Nakal
Publication of PL385785A1 publication Critical patent/PL385785A1/pl
Publication of PL211787B1 publication Critical patent/PL211787B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F27FURNACES; KILNS; OVENS; RETORTS
    • F27BFURNACES, KILNS, OVENS, OR RETORTS IN GENERAL; OPEN SINTERING OR LIKE APPARATUS
    • F27B5/00Muffle furnaces; Retort furnaces; Other furnaces in which the charge is held completely isolated
    • F27B5/04Muffle furnaces; Retort furnaces; Other furnaces in which the charge is held completely isolated adapted for treating the charge in vacuum or special atmosphere
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F27FURNACES; KILNS; OVENS; RETORTS
    • F27BFURNACES, KILNS, OVENS, OR RETORTS IN GENERAL; OPEN SINTERING OR LIKE APPARATUS
    • F27B5/00Muffle furnaces; Retort furnaces; Other furnaces in which the charge is held completely isolated
    • F27B5/06Details, accessories, or equipment peculiar to furnaces of these types
    • F27B5/18Arrangement of controlling, monitoring, alarm or like devices
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F27FURNACES; KILNS; OVENS; RETORTS
    • F27DDETAILS OR ACCESSORIES OF FURNACES, KILNS, OVENS, OR RETORTS, IN SO FAR AS THEY ARE OF KINDS OCCURRING IN MORE THAN ONE KIND OF FURNACE
    • F27D19/00Arrangements of controlling devices
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F27FURNACES; KILNS; OVENS; RETORTS
    • F27DDETAILS OR ACCESSORIES OF FURNACES, KILNS, OVENS, OR RETORTS, IN SO FAR AS THEY ARE OF KINDS OCCURRING IN MORE THAN ONE KIND OF FURNACE
    • F27D21/00Arrangements of monitoring devices; Arrangements of safety devices
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F27FURNACES; KILNS; OVENS; RETORTS
    • F27DDETAILS OR ACCESSORIES OF FURNACES, KILNS, OVENS, OR RETORTS, IN SO FAR AS THEY ARE OF KINDS OCCURRING IN MORE THAN ONE KIND OF FURNACE
    • F27D19/00Arrangements of controlling devices
    • F27D2019/0006Monitoring the characteristics (composition, quantities, temperature, pressure) of at least one of the gases of the kiln atmosphere and using it as a controlling value
    • F27D2019/0012Monitoring the composition of the atmosphere or of one of their components

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Solid-Phase Diffusion Into Metallic Material Surfaces (AREA)
  • Furnace Details (AREA)

Abstract

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do chemiczno-termicznej obróbki stali i stopów w ośrodkach gazowych z zastosowaniem sterowania automatycznego. Urządzenie jest wyposażone w piec grzewczy (1) z retortą albo bez retorty, w umieszczony w piecu zespół (4) katalitycznego oddziaływania na gazy technologiczne, w urządzenia do doprowadzania, mieszania, dozowania i odprowadzania gazów technologicznych i w urządzenie do bieżącej kontroli i sterowania potencjału azotu w atmosferze pieca. Urządzenie do bieżącej kontroli i sterowania potencjału azotu w atmosferze pieca ma postać czujnika tlenu (5), przetwornika wtórnego (6) ze wskazaniem potencjału azotu w jednostkach wagowych zawartości azotu w żelazie, oraz zespołu wykonawczego, przy czym zespół katalitycznego oddziaływania na gazy technologiczne jest umieszczony w piecu, w instalacji doprowadzania gazów technologicznych. Techniczny efekt uzyskiwany przy realizacji tego wynalazku polega na znacznym powiększeniu niezawodności i stabilności procesów technologicznych, a także na skróceniu czasu azotowania dzięki zastosowaniu kompleksowej automatyzacji procesów.

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do katalitycznego azotowania stali i stopów w ośrodkach gazowych z zastosowaniem sterowania automatycznego.
Znane urządzenie do azotowania stali i stopów, w katalitycznie traktowanym amoniaku, jest wyposażone w piec elektryczny z retortą albo bez retorty, w zbiornik z amoniakiem, w instalację doprowadzania i odprowadzania gazów, w urządzenie do mieszania i dozowania gazów, a w instalacji doprowadzania gazów do pieca elektrycznego w zbiornik z katalizatorem. Jednakże to urządzenie nie zawiera zespołów do bieżącej kontroli procesu nasycania żelaza azotem z fazy gazowej (Patent RF nr 2109080 MKP C23C8/24 opublikowany 20.04.1998 r.).
Znane są sposoby bieżącej kontroli fazy gazowej, stosowane w gazowym azotowaniu, w karbonitryfikacji i w katalitycznym gazowym azotowaniu. Jednakże przy zastosowaniu tych sposobów jako potencjał azotu przyjęto stosunek częściowych ciśnień amoniaku i wodoru w atmosferze pieca, co - jak pokazała praktyka - nie daje informacji o realnym przebiegu procesu azotowania gazowego (Łachtin J.M. i in. „Teoria i technologia azotowania”, „Metalurgia”, 1991, str. 39-55).
Główną ich niedogodnością jest przyjęcie przestarzałych zasad oceny fazy gazowej w procesie dyfuzyjnego nasycania żelaza azotem i, jak zaobserwowano, brak możliwości rzeczywistego sterowania tym procesem.
Znane urządzenie do gazowej, niskotemperaturowej chemiczno-cieplnej obróbki stali i stopów jest wyposażone w piec elektryczny z retortą, w zbiornik z amoniakiem, w instalację doprowadzania i odprowadzania gazów, w zbiornik z katalizatorem umieszczony wewnątrz przestrzeni pieca i w twardo-elektrolitowy czujnik tlenu typu zanurzeniowego. Ustalono wzajemny związek między sygnałem twardo-elektrolitowego czujnika i zawartością azotu w żelazie. Dla wygody sterowania procesem proponuje się przyjąć potencjał azotu, jako równy koncentracji azotu w żelazie po osiągnięciu przez to ostatnie równowagi z fazą gazową (Zniczenko W.M. i in. „Azotowy potencjał: obecny stan i koncepcja rozwojowa”, „Maszinostrojenjie”, 2003, str. 40-50).
To rozwiązanie techniczne stanowi bliską analogię i zostało przyjęte, jako prototyp dla proponowanego urządzenia. Podstawową niedogodnością prototypu jest brak aparatury, umożliwiającej automatyczne, w czasie rzeczywistym, określenie wielkości potencjału azotu na podstawie sygnałów z czujnika. Operator powinien w danym przypadku odczytać sygnały z czujnika dotyczące tlenu i temperatury, za pomocą nomogramu określić wielkość potencjału azotu i tylko na tej podstawie podjąć decyzję o skorygowaniu procesu.
Zadaniem wynalazku jest opracowanie urządzenia do sterowanego katalitycznego gazowego azotowania metali i stopów, wyposażonego w skuteczne środki do bieżącej kontroli procesów dyfuzyjnych, na podstawie zawartości tlenu w składzie fazy gazowej.
Techniczny efekt osiągnięty przy realizacji tego wynalazku polega na znacznym powiększeniu niezawodności i stabilności procesów technologicznych, a także na skróceniu czasu azotowania dzięki zastosowaniu kompleksowej automatyzacji procesów.
Cel wynalazku zrealizowano poprzez urządzenie do katalitycznego gazowego azotowania stali i stopów, które jest wyposażone w piec grzewczy z retortą albo bez retorty, w umieszczony w piecu zespół katalitycznego traktowania gazów technologicznych, w urządzenia do ładowania, mieszania, dozowania i odprowadzania gazów technologicznych, i w urządzenie do bieżącej kontroli i sterowania potencjału azotu w atmosferze pieca, przy czym według wynalazku urządzenie do bieżącej kontroli i sterowania potencjału azotu w atmosferze pieca grzewczego ma postać czujnika tlenu umieszczonego w roboczej przestrzeni retorty i podłączonego sygnałowo do przetwornika wtórnego ze wskazaniem potencjału azotu w wagowych jednostkach zawartości azotu w żelazie, podłączonego sygnałowo do zespołu wykonawczego regulacji natężenia przepływu amoniaku, przy czym zespół katalitycznego oddziaływania na gazy technologiczne jest umieszczony w piecu grzewczym, w linii doprowadzania gazów technologicznych.
Czujnik tlenu ma korzystnie postać twardo-elektrolitowego miernika napięcia, albo korzystnie postać półprzewodnikowego miernika oporności i jest korzystnie zaopatrzony w autonomiczny system termostabilizacji.
Korzystnie zespół katalitycznego traktowania ma postać zbiornika z katalizatorem, który korzystnie ma postać tabletek ze spienionej ceramiki.
Piec grzewczy jest korzystnie wyposażony w grzałki elektryczne albo w palniki gazowe.
PL 211 787 B1
W korzystnym wykonaniu przetwornik wtórny jest wyposażony w interpretator sygnału wyjściowego czujnika tlenu, jako składnika gazu zgodnego z binarnym wykresem „żelazo-azot”.
Dodatkowo, przetwornik wtórny jest tak wykonany, że ma możliwość zapamiętania standardowego sygnału wyjściowego, proporcjonalnego do prognozowanej koncentracji azotu w żelazie. Ponadto, posiada on możliwość komputerowego odwzorowania procesów dyfuzyjnych z graficznym uwidocznieniem składu gazu, koncentracji azotu i rozkładu mikrotwardości warstwy dyfuzyjnej w czasie rzeczywistym.
Przedmiotowy wynalazek został przedstawiony schematycznie w korzystnym przykładzie wykonania na rysunku.
Pokazane na tym rysunku urządzenie jest wyposażone w piec grzewczy 1 z retortą albo bez retorty (opcja nie pokazana), w urządzenia 2 do załadunku, mieszania, dozowania i w instalację 3 do odprowadzania gazów technologicznych, doprowadzanych z instalacji niskiego ciśnienia, oraz w zespół 4 katalitycznego oddziaływania na atmosferę pieca, umieszczony wewnątrz przestrzeni pieca. Urządzenie jest wyposażone w zespół bieżącej kontroli i sterowania potencjału azotu w atmosferze pieca, mający postać czujnika tlenu 5, przetwornika wtórnego 6 ze wskazaniem potencjału azotu w jednostkach wagowych zawartości azotu w żelazie, oraz zespołu wykonawczego 7 otrzymującego polecenia od operatora albo od komputera.
Piec do azotowania, wyposażony w katalityczne urządzenie do traktowania amoniaku, umożliwia prowadzenie procesu nasycenia żelaza (stali) azotem w warunkach zbliżonych do równowagi. Jednakże na pracę rzeczywistego pieca ma wpływ wiele ubocznych czynników, które nie mogą być stabilne: hermetyczność pieca i dopływ tlenu, jakość amoniaku i zawartość w nim wody i oleju, czystość powierzchni części i ilość tlenków na nich i tak dalej. W celu uwzględnienia wpływu tych zmiennych czynników jest przeznaczony system bieżącej kontroli potencjału azotu w atmosferze pieca. W wariancie minimalnym, dysponując tylko przetwornikiem wtórnym czujnika tlenu ze wskaźnikiem potencjału azotu, operator łatwo stwierdza, w jakim stanie jest w danej chwili proces dyfuzyjnego nasycania, i jakie działania należy podjąć dla jego skorygowania w celu uzyskania pozytywnego rezultatu. Znany jest binarny wykres żelazo-azot. Znając prognozowaną zawartość azotu na powierzchni obrabianych części, operator może łatwo ocenić czy jest go za dużo, czy za mało, czy w dostatecznej ilości. W wariancie z zastosowaniem komputerowego monitorowania, określenie i wykonanie koniecznych działań - zmiana natężenia przepływu gazów technologicznych, temperatury procesu itd. - odbywa się automatycznie. Zastosowanie aparatury automatycznie określającej prognozowaną koncentrację azotu na powierzchni obrabianego metalu umożliwia dostatecznie łatwe modelowanie komputerowe przebiegu procesu dyfuzyjnego w czasie rzeczywistym i obliczanie prognozy uzyskiwanego rezultatu na podstawie rozkładu koncentracji azotu od powierzchni do wnętrza materiału, skład fazowy strefy przypowierzchniowej i rozkład mikrotwardości w warstwie dyfuzyjnej. Umożliwia to dostatecznie wiarygodnie, z uwzględnieniem wszystkich zmiennych czynników, dokonanie oceny chwilowego rezultatu i przyjęcie aktualnego rozwiązania dotyczącego możliwości zakończenia procesu w wyniku osiągnięcia potrzebnych parametrów.
P r z y k ł a d
Urządzenie pracuje w następujący sposób. W przemysłowym piecu z retortą typu SSZA-6.9/7 (CWA-6.9/7) z ogrzewaniem elektrycznym wykonywane było azotowanie cylindrów automatów do obróbki termoplastycznej, wykonanych ze stali 38H2MJA (38X2MOA) i wstępnie obrobionych cieplnie do twardości 30...34HRC. Wymagania techniczne dla części po azotowaniu: twardość powierzchniowa > 850HV, grubość warstwy dyfuzyjnej 0,5 mm do 0,8 mm. Części miały postać rur o średnicy zewnętrznej 120 mm, o grubości ścianki 10 mm i wysokości 450 mm. Załadowano 8 części. Równocześnie były załadowane próbki porównawcze z tej samej stali i poddane tej samej wstępnej obróbce cieplnej. Przekrój próbki 10x10 mm, długość 50 mm.
Amoniak był doprowadzany rurą do przestrzeni roboczej pieca poprzez pokrywę retorty z zakładowej instalacji niskiego ciśnienia 3 do 5 kPa.
Pokrywa retorty pieca na wlocie amoniaku do przestrzeni pieca była zaopatrzona w rurę o średnicy 22 mm i o długości 120 mm. Był w niej umieszczony katalizator z nośnikiem ze spienionej ceramiki z tlenku glinu o porowatości 70%, stopiony z palladem do koncentracji 1,0% do 1,2%. Katalizator miał postać tabletek o średnicy 18 mm i wysokości 20 mm. Objętość załadowanego katalizatora wy3 nosiła 10 cm3.
Dla potrzeb bieżącej kontroli fazy gazowej piec był wyposażony w dwa czujniki tlenu: twardo-elektrolitowy z czujnikiem wykonanym z dwutlenku cyrkonu i półprzewodnikowy z czujnikiem
PL 211 787 B1 wykonanym z dwutlenku tytanu. Czujniki były zamontowane w pokrywie retorty i umieszczone w jej roboczej przestrzeni. Zastosowano dwa czujniki w celu wykonywania pomiarów równoległych.
Do pomiaru temperatury piec był wyposażony w termoparę TXA, zamontowaną również w pokrywie retorty z gorącym spawem umieszczonym w roboczej przestrzeni pieca.
Jako przetwornik wtórny i programowany regulator temperatury zastosowano mikroprocesorowy regulator temperatury „Termodat-14” („TepMogaT-14”).
Jako przetwornik wtórny sygnałów pochodzących od czujników tlenu zastosowano programowany mikro-komputer, model DO05DD „Koyo”, wykonujący obliczenie potencjału azotu na podstawie sygnałów z czujników tlenu, zgodnie ze specjalnym wzorem i zaopatrzony w program regulacji natężenia przepływu amoniaku na podstawie wyjściowego sygnału analogowego, przekazywanego do zespołu wykonawczego -reduktora natężenia przepływu amoniaku, model 1559AX „MKS”. Wskazania wielkości potencjału azotu za pomocą mikrokomputera obliczeniowego były dokonywane na pulpicie operatora, model OP006DD „Koyo”. Wizualna kontrola zużycia amoniaku była wykonywana za pomocą rotametru, model PC-0,63.
Mikrokomputer był wyposażony w programy: interpretacji obliczonej wielkości potencjału azotu i fazowego składu warstwy powierzchniowej obrabianej stali oraz obliczania przyrostu warstwy dyfuzyjnej w czasie rzeczywistym w procesie azotowania. Wizualizacja wyników działania podprogramu miała miejsce na tym samym pulpicie operatora. Podprogramy komputerowego modelowania procesów dyfuzyjnych były wykonywane przez operatora dla uzyskania oceny przebiegu procesu i przyjmowania decyzji o zakończeniu procesu azotowania.
Z pulpitu operator nastawiał temperaturę, wielkość potencjału azotu, minimalne natężenie przepływu amoniaku, maksymalne natężenie przepływu amoniaku. Parametrami procesu były: temperatura = 540°C, minimalne natężenie przepływu amoniaku = 200 l/godz., maksymalne natężenie przepływu amoniaku = 600 l/godz., potencjał azotu = 5%. Po załadowaniu części, zamknięciu pokrywy retorty i uruchomieniu systemu wentylacji z pulpitu operatora zostało wydane polecenie „Start”.
W czasie pracy urządzenia temperatura była utrzymywana za pomocą regulatora, przetwornik wtórny oceniał sygnały z czujników tlenu, obliczał wartość potencjału azotu, porównywał go z wielkością zadaną i wysyłał polecenie do zespołu wykonawczego o podtrzymaniu żądanego natężenia przepływu amoniaku. Do czasu osiągnięcia przez potencjał azotu zadanej wartości, natężenie przepływu amoniaku było utrzymywane w maksymalnej wielkości. Po osiągnięciu zadanej wartości potencjał był obniżany do poziomu minimalnego. Operator obserwował działanie automatyki i oceniał prognozowane wyniki azotowania, zgodnie z danymi wskaźnika składu gazu obszaru powierzchniowego, oraz wykres obliczonego rozkładu mikrotwardości. W ciągu 24 godzin prowadzenia procesu podprogramy przetwornika wtórnego dokonywały modelowania procesów dyfuzyjnych, określały osiąganie zadanych parametrów dotyczących twardości powierzchni i grubości warstwy dyfuzyjnej. Na tej podstawie, a także, ponieważ brak było przebić i uszkodzeń w czasie pracy urządzenia, operator zadecydował o zakończeniu procesu.
Po poleceniu „Stop” z pulpitu operatora doprowadzanie amoniaku i ogrzewanie zostały automatycznie wyłączone. Do retorty został w systemie ręcznym doprowadzony azot gazowy dla usunięcia z niej amoniaku. Po osiągnięciu przez retortę temperatury 120°C doprowadzanie azotu zostało zakończone, retorta została otwarta a części wyładowane.
Ocena wyników azotowania była prowadzona na próbkach. Wyniki badań i główne parametry procesu w porównaniu z procesami tradycyjnymi, omówionymi na przykład w opracowaniu Łachtin J.M. i in. „Teoria i technologia azotowania”, „Metalurgia”, 1991, str. 39-55, są przedstawione w tabeli.
T a b e l a
Parametr Prowadzony proces Zalecany proces tradycyjny
Temperatura, °C 540 520...540
Czas wytrzymywania przy ustalonej temperaturze, godz. 24 62
Twardość powierzchni HV 950 800...1000
Grubość warstwy dyfuzyjnej, mm 0,6 0,5...0,8
PL 211 787 B1
Jak widać z danych zawartych w tabeli, zastosowanie proponowanego urządzenia z instalacją do kontroli potencjału azotu umożliwiło podjęcie aktualnej i uzasadnionej decyzji o zakończeniu procesu, po uzyskaniu zadanych parametrów warstwy dyfuzyjnej, co świadczy o technologicznej niezawodności i stabilności proponowanego urządzenia. Tym samym, równocześnie z obróbką amoniaku w proponowanym katalizatorze, zapewniono uzupełnienie atmosfery pieca o nowe własności, co umożliwiło skrócenie czasu prowadzenia procesu z 62 do 24 godzin.

Claims (8)

1. Urządzenie do katalitycznego gazowego azotowania stali i stopów, wyposażone w piec grzewczy z retortą albo bez retorty, w umieszczony, w piecu zespół katalitycznego oddziaływania na gazy technologiczne, w urządzenia do doprowadzania, mieszania, dozowania i odprowadzania gazów technologicznych, i w urządzenie do bieżącej kontroli i sterowania potencjału azotu w atmosferze pieca, znamienne tym, że urządzenie do bieżącej kontroli i sterowania potencjału azotu w atmosferze pieca (1) ma postać czujnika (5) tlenu umieszczonego w roboczej przestrzeni retorty i podłączonego sygnałowo do przetwornika wtórnego (6) ze wskazaniem potencjału azotu w jednostkach wagowych zawartości azotu w żelazie, podłączonego sygnałowo do zespołu wykonawczego (7) regulacji natężenia przepływu amoniaku, przy czym zespół (4) katalitycznego oddziaływania na gazy technologiczne jest umieszczony w piecu (1), w linii doprowadzania gazów technologicznych.
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że czujnik (5) tlenu ma postać twardoelektrolitowego miernika napięcia.
3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że czujnik (5) tlenu ma postać półprzewodnikowego miernika oporności.
4. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2 albo 3, znamienne tym, że czujnik (5) tlenu jest zaopatrzony w autonomiczny system termostabilizacji.
5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zespół (4) katalitycznego oddziaływania ma postać zbiornika z katalizatorem.
6. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że katalizator ma postać tabletek ze spienionej ceramiki.
7. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że piec grzewczy (1) jest wyposażony w grzałki elektryczne albo w palniki gazowe.
8. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że przetwornik wtórny (6) jest wyposażony w interpretator sygnału wyjściowego czujnika (5) tlenu, w postaci składu gazu, zgodnie z binarnym wykresem „żelazo-azot”.
PL385785A 2006-11-24 2007-02-19 Urządzenie do katalitycznego gazowego azotowania stali i stopów PL211787B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
RU2006141494/02A RU2310802C1 (ru) 2006-11-24 2006-11-24 Установка для каталитического газового азотирования сталей и сплавов

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL385785A1 PL385785A1 (pl) 2009-01-19
PL211787B1 true PL211787B1 (pl) 2012-06-29

Family

ID=38959471

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL385785A PL211787B1 (pl) 2006-11-24 2007-02-19 Urządzenie do katalitycznego gazowego azotowania stali i stopów

Country Status (6)

Country Link
US (1) US7931854B2 (pl)
CA (1) CA2681885C (pl)
DE (1) DE112007000016B4 (pl)
PL (1) PL211787B1 (pl)
RU (1) RU2310802C1 (pl)
WO (1) WO2008063095A1 (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2010029921A1 (ja) * 2008-09-10 2010-03-18 新日本製鐵株式会社 方向性電磁鋼板の製造方法
EP2578706B1 (en) * 2010-05-25 2016-06-08 Nippon Steel & Sumitomo Metal Corporation Method of manufacturing grain-oriented electrical steel sheet
US9974577B1 (en) 2015-05-21 2018-05-22 Nuvasive, Inc. Methods and instruments for performing leveraged reduction during single position spine surgery
CN108106754B (zh) * 2018-02-01 2021-01-15 中冶长天国际工程有限责任公司 一种工业设备险情的动态监测装置及监测方法

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2541857A (en) * 1945-05-30 1951-02-13 Leeds & Northrup Co Control of constituent potentials
JP2693382B2 (ja) * 1994-07-26 1997-12-24 リヒト精光株式会社 複合拡散窒化方法及び装置並びに窒化物の生産方法
RU2061088C1 (ru) * 1994-08-05 1996-05-27 Борис Михайлович Гусев Способ химико-термической обработки деталей из нелегированных электротехнических сталей и печь для его осуществления
RU2109080C1 (ru) * 1997-05-14 1998-04-20 Владимир Яковлевич Сыропятов Установка для газовой низкотемпературной химико-термической обработки стали и сплавов
RU2230824C2 (ru) * 2002-04-09 2004-06-20 Общество с ограниченной ответственностью "Борец" Способ химико-термической обработки материала на основе сплава железа, материал на основе сплава железа и деталь ступени погружного центробежного насоса
RU35422U1 (ru) * 2003-08-13 2004-01-10 Закрытое акционерное общество "МИУС" Электропечь для химико-термической обработки изделий

Also Published As

Publication number Publication date
WO2008063095A1 (fr) 2008-05-29
DE112007000016T8 (de) 2009-11-05
RU2310802C1 (ru) 2007-11-20
PL385785A1 (pl) 2009-01-19
US7931854B2 (en) 2011-04-26
DE112007000016B4 (de) 2010-04-01
US20090289398A1 (en) 2009-11-26
CA2681885C (en) 2010-11-02
CA2681885A1 (en) 2008-05-29
DE112007000016T5 (de) 2009-07-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5385337A (en) Control system for a soft vacuum furnace
PL211787B1 (pl) Urządzenie do katalitycznego gazowego azotowania stali i stopów
JP5534629B2 (ja) 熱処理方法および熱処理装置、並びに熱処理システム
US3201290A (en) Process for automatically controlled carburizing of the surface layer of steel articles
TW201638361A (zh) 連續熔融金屬鍍覆方法及連續熔融金屬鍍覆設備
CN104990830A (zh) 测量加热炉炉内气氛对钢坯表面氧化影响的方法和装置
CN103194574B (zh) 一种vod精炼终点碳含量预报模型的动态调整方法
KR20190072975A (ko) 저온시험장치
JP6576209B2 (ja) 窒化処理装置、および、窒化処理方法
RU64632U1 (ru) Установка для каталитического газового азотирования сталей и сплавов
ATE465379T1 (de) Übergabesystem für flüssige metalle
US2886478A (en) Method and control apparatus for carburizing ferrous objects
CN1174241A (zh) 包括h2、h2o炉区控制的热处理方法和装置
JP2010535550A (ja) コンテナからの流出の際に薬液のpHを一定に保つための方法及び装置
CN202383050U (zh) 一种耐火材料高温抗侵蚀试验装置
KR102239241B1 (ko) 노즐 막힘 방지장치 및 노즐 막힘 방지방법
KR20130030350A (ko) 플럭스 공급장치 및 공급방법
CN205653502U (zh) 一种自动控制炉内气氛的真空渗碳炉
US9816154B2 (en) Process gas preparation apparatus for an industrial furnace system and an industrial furnace system for gas carburizing and hardening of metal workpieces utilizing same
JP4092215B2 (ja) 熱処理炉の雰囲気制御装置
Saitgaraev et al. Improvement of the technology of the converter production of electrotechnical isotropic steel with low carbon content. Report 2
JP6966029B1 (ja) 減圧下における溶鋼の脱炭精錬方法
JP7048259B2 (ja) 水処理システム及び薬品注入制御装置
JP2021143391A (ja) 加圧酸化浸出方法、分析プログラムおよび分析装置
CN105987602A (zh) 多用途管式炉及使用多用途管式炉的机理试验方法