PL210456B1 - Klamra do włosów - Google Patents

Klamra do włosów

Info

Publication number
PL210456B1
PL210456B1 PL377386A PL37738603A PL210456B1 PL 210456 B1 PL210456 B1 PL 210456B1 PL 377386 A PL377386 A PL 377386A PL 37738603 A PL37738603 A PL 37738603A PL 210456 B1 PL210456 B1 PL 210456B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
jaws
hair clip
hair
jaw
teeth
Prior art date
Application number
PL377386A
Other languages
English (en)
Other versions
PL377386A1 (pl
Inventor
Shelley-Anne Salisbury
Lindsey Julia-Jane Walker
Original Assignee
Linshell Holdings Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Linshell Holdings Ltd filed Critical Linshell Holdings Ltd
Publication of PL377386A1 publication Critical patent/PL377386A1/pl
Publication of PL210456B1 publication Critical patent/PL210456B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A45HAND OR TRAVELLING ARTICLES
    • A45DHAIRDRESSING OR SHAVING EQUIPMENT; EQUIPMENT FOR COSMETICS OR COSMETIC TREATMENTS, e.g. FOR MANICURING OR PEDICURING
    • A45D8/00Hair-holding devices; Accessories therefor
    • A45D8/20Hair clamps, i.e. elastic multi-part clamps, the parts of which are pivotally connected between their ends
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A45HAND OR TRAVELLING ARTICLES
    • A45DHAIRDRESSING OR SHAVING EQUIPMENT; EQUIPMENT FOR COSMETICS OR COSMETIC TREATMENTS, e.g. FOR MANICURING OR PEDICURING
    • A45D8/00Hair-holding devices; Accessories therefor
    • A45D8/004Hair-holding devices; Accessories therefor with decorative arrangements or form
    • A45D8/006Interchangeable ornaments attached to hair holding devices

Landscapes

  • Cleaning And Drying Hair (AREA)
  • Cosmetics (AREA)
  • Clamps And Clips (AREA)
  • Adornments (AREA)
  • Brushes (AREA)
  • Finger-Pressure Massage (AREA)
  • Hair Curling (AREA)
  • Materials For Medical Uses (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest klamra do włosów, w szczególności klamra do włosów mająca przegubowe szczęki do chwytania włosów.
Jeden typ znanych klamer do włosów, w którym zastosowano przegubowe szczęki, jest ogólnie znany jako klamry motylkowe. Klamry te mają dwie szczęki z zębami, połączone ze sobą wzdłuż osi obrotu. Na osi obrotu znajduje się mechanizm sprężynowy w celu sprężystego wymuszania przemieszczania zębów szczęk do położenia zwarcia w celu pochwycenia włosów. Aby umożliwić rozłączenie zębów i rozwarcie szczęk, szczęki są wyposażone w wystające z nich w miejscu oddalonym od zębów elementy dźwigniowe. Nadaje to klamrze klasyczny „motylkowy wygląd i dlatego też jest to ich potoczna nazwa. Gdy klamry są zużyte, głównymi widocznymi częściami są elementy dźwigniowe, czyli „skrzydełka, oraz mechanizm przegubowo-sprężynowy. Problem polega na tym, że choć klamry te są łatwe w użyciu przy mocowaniu jedną ręką, ten mechanizm przegubowo-sprężynowy ma niezbyt estetyczny wygląd. Rozwiązanie ujawnione w opisie patentowym Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 5862815 zajmuje się tym problemem, wskutek czego dostarczono nakładkę nad mechanizm sprężynowy. Nakładka ta musi jednak uginać się albo składać, gdy klamrę otwiera się, a skrzydełka zbliżają się do siebie. Z tego też względu mechanizm nakładki ma złożoną budowę i jest delikatny, a tym samym podatny na uszkodzenia w trakcie użytkowania, w szczególności w miarę starzenia się klamry.
Inny typ klamry, który ma przegubowe szczęki, ujawniono w opisie patentowym Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 6142159. Klamrę tę stanowi spinka do włosów wykonana z pojedynczego płaskiego paska sprężystego materiału. Końce płaskiego paska tworzą zęby, które łączą się w położeniu zwarcia. W jednym przykładzie klamrę można otworzyć poprzez odciągnięcie obydwu końców od siebie. Wymaga to użycia obu rąk i tym samym jest to bardziej skomplikowane niż czynności wymagane przy otwieraniu klamer motylkowych. W innym przykładzie ujawnionym w opisie patentowym Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 6142159 przewidziano uchwyty, pasek zaś ugina się w obszarze środkowym. Mimo iż umożliwia to operowanie jedną ręką, konieczne jest, aby obszar środkowy był elastyczny. Ogranicza to możliwości ozdabiania obszaru środkowego.
W opisie patentowym Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 6186151 ujawniono połączenie urządzenia szczotkującego i klamry do włosów, w którym korpus mieści urządzenie szczotkujące, takie jak szczotka, które może zawiasowo wysuwać się z korpusu, gdy używa się go do szczotkowania. Korpus ma dwa przegubowe ramiona, które umożliwiają użytkowanie urządzenia jako klamry do włosów. Urządzenie jest jednak masywne jako klamra do włosów i ma mało estetyczny wygląd.
Celem wynalazku jest więc dostarczenie ulepszonej klamry do włosów, która przezwycięża niedoskonałości dotychczasowych rozwiązań.
Zgodna z wynalazkiem klamra do włosów, mająca korpus, naprzeciwległe szczęki połączone przegubowo i sprężyście z tym korpusem w miejscach przegubów, wyznaczających osie oddalone od siebie w kierunku poprzecznym przebiegające wzdłuż korpusu, oraz mechanizm do rozwierania szczęk, połączony ze szczękami do rozwierania i zwierania szczęk, przy czym każda szczęka ma zęby, a zęby naprzeciwległych szczęk schodzą się ze sobą chwytając włosy, przy czym mechanizm do rozwierania szczęk stanowią uchwyty wystające ze szczęk w odstępie od zębów, charakteryzuje się tym, że korpus ma zagłębienie do przyjęcia włosów, zwrócone ku szczękom i przebiegające wzdłuż korpusu pomiędzy tymi osiami oddalonymi od siebie w kierunku poprzecznym.
W znaczeniu ogólnym, wynalazek dostarcza szczęki z zębami oraz korpus, na którym szczęki są zamontowane przegubowo i sprężyście tak, aby szczęki były dociskane do położenia zwarcia, gdy te zęby się schodzą. Przewidziano mechanizm do rozwierania szczęk, umożliwiający rozwarcie szczęk jedną ręką. Szczęki są zamontowane na korpusie w miejscach obrotu, które wyznaczają oddalone od siebie w kierunku poprzecznym osie obrotu.
Dzięki oddaleniu od siebie osi obrotu w kierunku poprzecznym można zastosować korpus, który można ozdobić albo uczynić mniej widocznym i który może także ukrywać mechanizm przegubowy, jeżeli to konieczne, poprawiając tym samym wygląd estetyczny klamry podczas użytkowania.
Wynalazek ma dowolny korpus, taki jak korpus jednoczęściowy albo korpus wieloczęściowy, mający za zadanie utrzymać skuteczne połączenia przegubowe tych szczęk w odstępie od siebie w kierunku poprzecznym. Także szczęka może stanowić dowolny układ jednoszczękowy albo wieloszczękowy. Jeżeli istnieje szereg szczęk, wówczas szczęki mogą być połączone ze sobą przegubowo w celu utworzenia wieloprzegubowego układu szczęk. Sworznie w takim układzie będą zasadniczo równoległe. Mechanizm do rozwierania szczęk może stanowić dowolny odpowiedni element albo
PL 210 456 B1 zestaw elementów tak, aby umożliwić wymuszenie przegubowego przemieszczenia szczęk do położenia rozwartego, pokonując siłę sprężystości sprężystego połączenia pomiędzy szczękami a korpusem.
Korzystnie, korpus ma stronę zewnętrzną, a szczęki są połączone przegubowo z korpusem w miejscu oddalonym od tej strony zewnę trznej. Tym samym, w trakcie uż ytkowania mechanizmy przegubowe są ukryte we włosach.
W innej postaci wykonania wynalazku, klamra do włosów ma korzystnie części sprężyste umieszczone pomiędzy korpusem a szczękami z utworzeniem sprężystego połączenia przegubowego pomiędzy korpusem a szczękami. W tej postaci wykonania, szczęki mogą być korzystnie zamontowane na korpusie za pomocą sworzni, przy czym te części sprężyste stanowią elementy sprężynowe sprzęgające się z korpusem i szczękami. W jednej postaci wykonania wynalazku, korpus i szczęki korzystnie są uformowane z jednego kawałka materiału, pocienionego w tych miejscach przegubów z umożliwieniem ruchu obrotowego szczęk i korpusu względem siebie, przy czym te części sprężyste stanowią sprężyste elementy sprzęgające się ze szczękami i korpusem. W innej alternatywnej postaci wykonania wynalazku, te części sprężyste korzystnie stanowi sprężysty materiał łączący szczęki i korpus.
Korzystnie, korpus zawiera podstawę, z którą są połączone szczęki, i co najmniej jedną ozdobną nakładkę. W tej postaci wykonania ta co najmniej jedna ozdobna nakładka jest korzystnie odłączalna, przy czym podstawa stanowi podstawę do przyłączania innych ozdobnych nakładek.
Korzystnie, korpus ma części brzegowe o cienkim przekroju, wyznaczające duży otwór pomiędzy tymi osiami. Tym samym w tej postaci włosy mogą być widoczne przez korpus, zmniejszając tym samym widoczność klamry.
Korzystnie, szczęki mają łukowaty przekrój z utworzeniem wolnej przestrzeni między korpusem a szczękami, w której w trakcie uż ytkowania włosy mogą zostać zatrzaśnięte.
Korzystnie, każdą szczękę stanowi szereg przegubowo i sprężyście połączonych sekcji szczękowych, przy czym każda oś złączy przegubowych jest równoległa do tych osi rozmieszczonych w odstę pach w kierunku poprzecznym.
Korzystnie, korpus ma przekrój zasadniczo łukowaty.
Korzystnie, szczęki i korpus wyznaczają zewnętrzną powierzchnię klamry do włosów, która w położeniu zwarcia szczęk jest zasadniczo walcowa.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia klamrę do włosów według wynalazku w widoku perspektywicznym; fig. 2 - klamrę do włosów według wynalazku w widoku rozstrzelonym; fig. 3 - klamrę do włosów według wynalazku w położeniu zwarcia, w przekroju poprzecznym; fig. 4 - klamrę do włosów według wynalazku w położeniu otwartym w przekroju poprzecznym; fig. 5 - odmianę klamry do włosów w widoku rozstrzelonym; fig. 6 - klamrę do włosów z fig. 5 w widoku perspektywicznym; fig. 7 - kolejną odmianę klamry do włosów w widoku z boku; fig. 8 - klamrę do włosów z fig. 7 w położeniu zwarcia, w przekroju poprzecznym; fig. 9 - klamrę do włosów z fig. 7 i 8 w położeniu otwartym w przekroju poprzecznym; fig. 10 klamrę do włosów według wynalazku, ukazując wnętrze klamry do włosów w położeniu otwartym w widoku perspektywicznym; fig. 11 - kolejną odmianę klamry do włosów w widoku perspektywicznym; fig. 12 - kolejną odmianę klamry do włosów w schematycznym przekroju poprzecznym; fig. 13 - kolejną odmianę klamry do włosów w schematycznym przekroju poprzecznym.
Obecnie zostanie opisana klamra do włosów według wynalazku w odniesieniu do fig. 1-4.
Klamra do włosów według wynalazku ma korpus 1 utworzony z podstawy 1a i ozdobnej nakładki 1b, która jest połączona z podstawą 1a. Ozdobna nakładka albo może być odłączana w trakcie użytkowania, aby umożliwić jej wymianę, bądź też może być zamocowana na stałe. Ozdobna nakładka mocowana na stałe umożliwia mocowanie innych nakładek do tej samej podstawy 1a podczas procesu wytwarzania. Podstawa 1a ma wydłużoną łukowatą powierzchnię nośną do zakładania ozdobnej nakładki 1b o wydłużonym, łukowatym kształcie. Pod powierzchnią nośną znajdują się dwa ramiona 4a i 4b, wystające z podstawy 1a w miejscach oddalonych od boków podstawy 1a. Ramiona 4a i 4b mają otwory 5a i 5b do umieszczenia w nich sworzni 6a i 6b.
Dwie przeciwległe, wydłużone szczęki 2 i 3 mają zakrzywiony albo w przybliżeniu łukowaty przekrój poprzeczny. Z górnego brzegu każdej szczęki 2 i 3 wystaje do wewnątrz ramię przegubowe, odpowiednio 2a i 3a, mające otwór do umieszczenia w nim odpowiedniego sworznia 6a i 6b. W ten sposób szczęki 2 i 3 są zamontowane do podstawy 1a tak, aby obracały się wokół osi obrotu rozmieszczonych w odstępie od siebie. Ramiona przegubowe 2a i 3a mają górne obrzeże, odpowiednio
PL 210 456 B1
2b i 3b, służące do ograniczenia położenia zwarcia odpowiednio szczęk 2 i 3 poprzez sprzęgnięcie z wewnętrzną powierzchnią podstawy 1a. Elementy zasłaniające 2d i 2e oraz 3d i 3e wystają z górnych brzegów szczęk 2 i 3 równolegle do ramion przegubowych w celu wypełnienia szczeliny pomiędzy szczękami 2 i 3 a podstawą 1a, gdy szczęki znajdują się w położeniu zwarcia. Wzdłuż jednego brzegu szczęk 2 i 3 oddalonego od ramion przegubowych 2a i 3a oraz elementów zasłaniających, odpowiednio 2d i 2e oraz 3d i 3e, wystają zęby, odpowiednio 2c i 3c, skierowane ku sobie w celu chwytania włosów. W położeniu zwarcia zęby 2c i 3c szczęk 2 i 3 splatają się ze sobą. Szczęki 2 i 3 są także wyposażone w uchwyty 2f i 3f albo „skrzydełka, które biegną wzdłuż korpusu szczęk 2 i 3 oraz wystają z niego w miejscu oddalonym od zębów 2c i 3c w pobliżu górnego brzegu szczęk 2 i 3. Uchwyty 2f i 3f są umieszczone ponad miejscem obrotu tak, że można je trzymać pomiędzy palcami ręki i ściskać, aby wymusić przemieszczenie szczęk 2 i 3 do położenia otwartego klamry.
Na sworzniach 6a i 6b są zamontowane także elementy sprężynowe 7a i 7b, mające ramiona sprężynowe do sprzęgania z ramionami 4a i 4b oraz ramionami przegubowymi 2a i 3a w celu odpychania ich od siebie i w ten sposób wymuszania przemieszczania szczęk 2 i 3 do położenia zwarcia.
Można zobaczyć, że w tej postaci wykonania szczęki 2 i 3 obracają się na oddzielnych miejscach obrotu z każdej strony korpusu 1 tak, że mechanizmy przegubowe są ukryte pod korpusem 1. W ten sposób korpus 1 można ozdobić, aby poprawić estetyczny wygląd klamry do włosów. W tej postaci wykonania wygląd można także zmienić według żądania, zmieniając ozdobną nakładkę 1b.
Obecnie zostanie opisana odmiana klamry do włosów w odniesieniu do fig. 5-10. Odmiana ta jest podobna do klamry według wynalazku z wyjątkiem tego, że mechanizm do rozwierania szczęk jest inny.
Klamra do włosów w tej odmianie ma korpus 10, mający wydłużoną, łukowatą ozdobną powierzchnię zewnętrzną. Poniżej ozdobnej powierzchni znajdują się dwa ramiona 10a i 10b, wystające z korpusu 10 w oddalonych od boków korpusu 10 miejscach. Ramiona 10a i 10b mają otwory do zamontowania sworzni 15a i 15b.
Dwie przeciwległe wydłużone szczęki 11 i 12 mają zakrzywiony albo w przybliżeniu łukowaty przekrój poprzeczny. Z górnego brzegu każdej szczęki 11 i 12 wystaje do wewnątrz ramię przegubowe, odpowiednio 11a i 12a, które ma otwór do zamontowania sworznia, odpowiednio 15a i 15b. W ten sposób szczęki 11 i 12 są zamontowane na korpusie 10 tak, aby mogły się obracać wokół oddalonych od siebie osi obrotu. Wzdłuż jednego brzegu szczęk 11 i 12, w oddaleniu od ramion przegubowych, odpowiednio 11a i 12a, wystają ku sobie zęby, odpowiednio 11 c i 12c, w celu chwytania włosów. W położeniu zwarcia zęby 11c i 12c szczęk 11 i 12 splatają się ze sobą.
Wprowadzono element rozwierający 13 do sprzęgania się ze szczękami 11 i 12 i rozwierania ich. Korpus 10 ma występy 10c i 10d biegnące wzdłuż wewnętrznych brzegów oraz współpracujący rowek 10e na wewnętrznej stronie korpusu, do sprzęgania z elementem rozwierającym. Korpus 10 ma także płytkę czołową 10f wystającą z jednego końca wewnętrznej strony w pobliżu współpracującego rowka 10e. Element rozwierający 13 ma główną część korpusową 13a o przekroju ukształtowanym w taki sposób, aby pasował do wewnętrznej powierzchni korpusu 10, i rowki 13b w bokach, biegnące wzdłuż występów 10c i 10d korpusu 10 tak, że element rozwierający 13 może przesuwać się poprzecznie wzdłuż korpusu 10. Element rozwierający 13 ma także część ramieniową 13c, wystającą z części korpusowej 13a. Część ramieniowa 13c ma nachyloną powierzchnię 13d do sprzęgania z ramionami przegubowymi 11a i 12a szczęk tak, aby wymuszać rozwieranie szczęk 11 i 12. Element rozwierający 13 na końcu części ramieniowej ma element zapadkowy 13e w celu sprzęgania z rowkiem współpracującym 10e w korpusie 10, aby zapobiegać odłączaniu elementu rozwierającego 13 od korpusu 10. Wykonywana jedną ręką operacja rozwierania klamry polega na przytrzymaniu klamry do włosów w jednej dłoni i ściśnięciu elementu rozwierającego 13 i płytki czołowej 10f pomiędzy palcami a kciukiem.
Na sworzniach 15a i 15b są zamontowane również elementy sprężynowe 16a i 16b, mające ramiona sprężynowe do sprzęgnięcia z ramionami 10a i 10b oraz ramionami przegubowymi 11a i 12a w celu ich odpychania od siebie i tym samym wymuszania przemieszczania szczęk 11 i 12 do położenia zwarcia. Elementem rozwierającym 13 można poruszać w celu przeciwdziałania elementom sprężynowym 16a i 16b.
Można zobaczyć, że w tej odmianie szczęki 11 i 12 obracają się na oddalonych od siebie w kierunku poprzecznym miejscach obrotu po obu stronach korpusu 10 tak, że mechanizmy przegubowe są ukryte pod korpusem 10. W ten sposób korpus 10 można ozdobić w celu poprawy estetycznego wyglądu klamry do włosów.
PL 210 456 B1
W tej odmianie, mimo iż powierzchnia 13d elementu rozwierającego 13, która współpracuje z ramionami 4a i 4b, jest płaska, to powierzchnia ta może mieć dowolny odpowiedni kształt w celu poprawy przykładania siły rozwierającej do ramion 4a i 4b. Przykładowo, powierzchnię można utworzyć z dwu przeciwległych nachylonych powierzchni, tworząc trójkątny przekrój poprzeczny.
Obecnie zostanie opisana kolejna odmiana klamry do włosów w odniesieniu do fig. 11. Odmiana ta jest podobna do klamry według wynalazku, z wyjątkiem tego, że klamra do włosów jest krótsza, a korpus 100 ma duży otwór.
Korpus 100 w tej odmianie ukształtowany jest z materiału o cienkim przekroju, tworzącym otwór pomiędzy sworzniami, na których obracają się szczęki 101 i 102. W ten sposób w tej odmianie, w trakcie noszenia klamry do włosów, włosy są widoczne przez otwór. Zmniejsza to widoczność klamry. Ponieważ mechanizmy przegubowe szczęk zamontowane są na spodzie albo wewnątrz klamry, także mechanizmy są zakryte przez włosy podczas użytkowania klamry.
W tej odmianie, aby zakryć otwór, można zastosować nakładkę do rozłączalnego zamocowania na korpusie 100. Pozwala to użytkownikowi na decydowanie, czy chce mieć ozdobną nakładkę, czy też nie, a także na wybór ozdobnej nakładki, jaka ma być używana.
Obecnie zostanie opisana kolejna odmiana klamry do włosów w odniesieniu do fig. 12. Odmiana ta jest podobna do klamry według wynalazku z wyjątkiem tego, że przegubowe zamontowanie szczęk na korpusie powstaje w wyniku pocienienia przekroju materiału.
Klamra do włosów w tej odmianie ma korpus 20, mający wydłużoną, łukowatą powierzchnię nośną. Z każdego boku, wzdłuż wydłużonych brzegów korpusu 20, korpus jest połączony z dwiema szczękami 21 i 22. Połączenie tworzą obszary 25 i 26 pocienionego materiału pomiędzy szczękami 21 i 22 a korpusem 20. Tworzy to przegub albo miejsce obrotu biegnące wzdłuż brzegów korpusu 20. Tym samym korpus 20 oraz szczęki 21 i 22 można uformować z tego samego materiału, np. z tworzywa sztucznego, mającego cienki obszar pomiędzy nimi. Alternatywnie, korpus 20 oraz szczęki 21 i 22 można uformować jako trzy części i połączyć ze sobą, łącząc obszar o cienkim przekroju jednego elementu z drugim.
W obrębie szczęk 21 i 22 oraz korpusu, siłę sprężystą do dociskania szczęk 21 i 22 do położenia zwarcia zapewniają sprężyny albo elementy sprężyste 23, 24. Szczęki 21 i 22 mają uchwyty 21a i 22a, umożliwiające operowanie klamrą do włosów jedną ręką. Szczęki 21 i 22 mają także zęby 21b i 22b do chwytania włosów.
W ten sposób w tej odmianie poprzeczne przemieszczenie osi obrotu szczęk umożliwia zastosowanie ozdobnego korpusu, wciąż umożliwiając operowanie jedną ręką. Mechanizm przegubowy jest przesunięty na każdy bok ozdobnego korpusu.
Obecnie zostanie opisana kolejna odmiana klamry do włosów w odniesieniu do fig. 13. Odmiana ta jest podobna do poprzedniej odmiany klamry do włosów z wyjątkiem tego, że przegubowe zamontowanie szczęk na korpusie tworzą obszary albo sprężysty materiał łączący szczęki i korpus.
Klamra do włosów w tej odmianie ma korpus 30, mający wydłużoną, łukowatą powierzchnię nośną. Z każdego boku, wzdłuż wydłużonych brzegów korpusu 30, korpus jest połączony z dwiema szczękami 31 i 32. Połączenie jest uformowane przez obszary sprężystego materiału 34 pomiędzy szczękami 31 i 32 a korpusem 30. Tworzy to przegub albo miejsce obrotu biegnące wzdłuż brzegów korpusu 30. Tym samym korpus 30 oraz szczęki 31 i 32 można uformować jako trzy części i połączyć ze sobą, łącząc je za pomocą obszarów sprężystego materiału 34.
Szczęki 31 i 32 mają uchwyty 31a i 32a, umożliwiające operowanie klamrą do włosów jedną ręką. Szczęki 31 i 32 mają także zęby 31b i 32b do chwytania włosów.
W ten sposób w tej odmianie poprzeczne przemieszczenie osi obrotu szczęk umożliwia zastosowanie ozdobnego korpusu, wciąż umożliwiając operowanie jedną ręką. Mechanizm przegubowy jest przesunięty na każdy bok ozdobnego korpusu.
Fig. 14 ilustruje kolejną odmianę klamry do włosów. Odmiana ta jest podobna do poprzedniej odmiany z wyjątkiem tego, że szczęki 41 i 42 są utworzone z szeregu sekcji szczękowych 41c, 41d, 42ci42d.
Klamra do włosów według tej odmiany ma korpus 40, mający wydłużoną, łukowatą powierzchnię nośną. Z każdego boku korpusu 40, wzdłuż wydłużonych brzegów korpusu 40, są umieszczone przegubowo i sprężyście dwie szczęki 41 i 42. Szczęki 41 i 42 są utworzone z szeregu sekcji szczękowych 41c, 41d, 42c i 42d. Pierwsze sekcje szczękowe 41c i 42c są połączone przegubowo z korpusem 40 za pomocą obszarów sprężystego materiału, odpowiednio 44a i 43a. Drugie sekcje szczękowe 41d i 42d są połączone przegubowo z pierwszymi sekcjami szczękowymi 41c i 42c za pomocą
PL 210 456 B1 obszarów sprężystego materiału, odpowiednio 44b i 43b. Na drugich sekcjach szczękowych 41d i 42d są umieszczone uchwyty 41a i 42a, a na drugich sekcjach szczękowych 41d i 42d znajdują się zęby 41b i 42b.
Tym samym w tej odmianie obszary sprężystego materiału 44a, 43a, 44b, i 43b stanowią złącze przegubowe, równoległe do osi wydłużonego korpusu 40.
Klamrę do włosów według wynalazku i wszystkich opisanych wyżej odmian można wykonać z dowolnego odpowiedniego materiału, takiego jak ozdobne tworzywo sztuczne, bądź też z metalu, takiego jak złoto lub srebro, gdy klamra do włosów stanowi element biżuterii. Elementy sprężyste albo sprężyny można wykonać z dowolnego odpowiedniego materiału, takiego jak metal sprężynowy albo tworzywo sztuczne, dostarczającego siły sprężystości pomiędzy szczękami a korpusem w celu dociskania szczęk do położenia zwarcia. Klamra do włosów może mieć dowolną długość i nie musi być wydłużona. Do klamry do włosów można także zamocować sztuczne włosy, tak aby umożliwić użytkownikowi noszenie klamry i posiadanie wydłużonych włosów.
Mimo iż wynalazek opisano w odniesieniu do konkretnych postaci, dla fachowca w tej dziedzinie będzie oczywiste, że w idei oraz zakresie wynalazku mieszczą się jego modyfikacje.

Claims (13)

1. Klamra do włosów, mająca korpus, naprzeciwległe szczęki połączone przegubowo i sprężyście z tym korpusem w miejscach przegubów, wyznaczających osie oddalone od siebie w kierunku poprzecznym przebiegające wzdłuż korpusu, oraz mechanizm do rozwierania szczęk, połączony ze szczękami do rozwierania i zwierania szczęk, przy czym każda szczęka ma zęby, a zęby naprzeciwległych szczęk schodzą się ze sobą chwytając włosy, przy czym mechanizm do rozwierania szczęk stanowią uchwyty wystające ze szczęk w odstępie od zębów, znamienna tym, że korpus (1) ma zagłębienie do przyjęcia włosów, zwrócone ku szczękom (2, 3) i przebiegające wzdłuż korpusu (1) pomiędzy tymi osiami oddalonymi od siebie w kierunku poprzecznym.
2. Klamra do włosów według zastrz. 1, znamienna tym, że korpus (1) ma stronę zewnętrzną, a szczęki (2, 3) są połączone przegubowo z korpusem (1) w miejscu oddalonym od tej strony zewnętrznej.
3. Klamra do włosów według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że ma części sprężyste umieszczone pomiędzy korpusem (1) a szczękami (2, 3) z utworzeniem sprężystego połączenia przegubowego pomiędzy korpusem (1) a szczękami (2, 3).
4. Klamra do włosów według zastrz. 3, znamienna tym, że szczęki (2, 3) są zamontowane na korpusie (1) za pomocą sworzni (6a, 6b), przy czym te części sprężyste stanowią elementy sprężynowe (7a, 7b) sprzęgające się z korpusem (1) i szczękami (2, 3).
5. Klamra do włosów według zastrz. 3, znamienna tym, że korpus (1) i szczęki (2, 3) są uformowane z jednego kawałka materiału, pocienionego w tych miejscach przegubów z umożliwieniem ruchu obrotowego szczęk (2, 3) i korpusu (1) względem siebie, przy czym te części sprężyste stanowią sprężyste elementy sprzęgające się ze szczękami (2, 3) i korpusem (1).
6. Klamra do włosów według zastrz. 3, znamienna tym, że te części sprężyste stanowi sprężysty materiał łączący szczęki (2, 3) i korpus (1).
7. Klamra do włosów według zastrz. 1, znamienna tym, że korpus (1) zawiera podstawę (1a), z którą są połączone szczęki (2, 3), i co najmniej jedną ozdobną nakładkę (1b).
8. Klamra do włosów według zastrz. 7, znamienna tym, że co najmniej jedna ozdobna nakładka (1 b) jest odłączalna, przy czym podstawa (1 a) stanowi podstawę do przyłączania innych ozdobnych nakładek (1 b).
9. Klamra do włosów według zastrz. 1, znamienna tym, że korpus (1) ma części brzegowe o cienkim przekroju, wyznaczające duży otwór pomiędzy tymi osiami.
10. Klamra do włosów według zastrz. 1, znamienna tym, że szczęki (2, 3) mają łukowaty przekrój z utworzeniem wolnej przestrzeni między korpusem (1) a szczękami (2, 3).
11. Klamra do włosów według zastrz. 1, znamienna tym, że każdą szczękę (2, 3) stanowi szereg przegubowo i sprężyście połączonych sekcji szczękowych, przy czym każda oś złączy przegubowych jest równoległa do tych osi rozmieszczonych w odstępach w kierunku poprzecznym.
12. Klamra do włosów według zastrz. 1, znamienna tym, że korpus (1) ma przekrój zasadniczo łukowaty.
PL 210 456 B1
13. Klamra do włosów według zastrz. 1, znamienna tym, że szczęki (2, 3) i korpus (1) wyznaczają zewnętrzną powierzchnię klamry do włosów, która w położeniu zwarcia szczęk (2, 3) jest zasadniczo walcowa.
PL377386A 2002-11-18 2003-11-11 Klamra do włosów PL210456B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB0226891A GB2382300C (en) 2002-11-18 2002-11-18 A hair clip

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL377386A1 PL377386A1 (pl) 2006-02-06
PL210456B1 true PL210456B1 (pl) 2012-01-31

Family

ID=9948062

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL377386A PL210456B1 (pl) 2002-11-18 2003-11-11 Klamra do włosów

Country Status (23)

Country Link
US (1) US20060124149A1 (pl)
EP (2) EP1787544B1 (pl)
JP (3) JP2006506148A (pl)
CN (2) CN102613800B (pl)
AT (2) ATE353573T1 (pl)
AU (1) AU2003282224B2 (pl)
BR (1) BR0315105A (pl)
CA (1) CA2504936C (pl)
DE (1) DE60311860T2 (pl)
DK (1) DK1562453T3 (pl)
EA (1) EA007893B1 (pl)
ES (1) ES2281673T3 (pl)
GB (4) GB2385266B (pl)
IL (1) IL168398A (pl)
IS (1) IS7877A (pl)
MX (1) MXPA05005255A (pl)
NO (1) NO20053007L (pl)
NZ (1) NZ539949A (pl)
PL (1) PL210456B1 (pl)
PT (1) PT1562453E (pl)
UA (1) UA85171C2 (pl)
WO (1) WO2004045332A2 (pl)
ZA (1) ZA200503883B (pl)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2888731B1 (fr) * 2005-07-22 2007-10-12 Art C D Sarl Pince a cheveux munie d'un podium
US7886750B2 (en) 2005-08-02 2011-02-15 Hilaire Coral Hair clip provided with a podium
US20070028942A1 (en) * 2005-08-02 2007-02-08 Leung Anthony K L Hair decoration tool
FR2900315B1 (fr) * 2006-04-28 2008-07-04 Jean Francois Potut Pince a verrouillage.
US8360077B2 (en) * 2007-08-03 2013-01-29 Goody Products, Inc. Headband with pliable ends
US7823594B2 (en) * 2007-08-03 2010-11-02 Goody Products, Inc Flexible seamless hair clamp
US8011375B2 (en) 2007-08-03 2011-09-06 Goody Products, Inc. Unitary hair clip and method of use
JP4616326B2 (ja) * 2007-12-18 2011-01-19 ▲宗▼大興業有限公司 髪止め具
US20090255553A1 (en) * 2008-04-11 2009-10-15 Wei-Cheng Hsu Hair clip without coil spring
FR2949262B1 (fr) * 2009-08-20 2012-12-28 Snecma Dispositif d'etalonnage de moyens de controle non destructif d'une piece de turbomachine
US8528573B2 (en) * 2010-08-31 2013-09-10 Goody Products Inc. Resilient claw hair clip
US9591907B2 (en) * 2014-09-29 2017-03-14 Jake Johnson Hair clip with appendage to create a fuller thicker pony tail
US10842239B2 (en) 2015-12-08 2020-11-24 Shirley Miller-Johnson Detangling hair comb
US11653735B2 (en) * 2018-11-26 2023-05-23 Tung Hing Plastic Manufactory Limited Hair fastener

Family Cites Families (26)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US444171A (en) * 1891-01-06 Grift
US67100A (en) * 1867-07-23 Improved olothes-piu
US527156A (en) * 1894-10-09 William e
US1429182A (en) * 1921-01-04 1922-09-12 Frank M Ashley Binding clip
US2155616A (en) * 1936-10-21 1939-04-25 Rilling Arnao Company Heater for permanent wave apparatus
US2163824A (en) * 1939-02-18 1939-06-27 Bacon Robert Hair curl clasp
DE2748601A1 (de) * 1977-10-29 1979-05-03 Hans Eugen Ihne Federklammer zum ergreifen von haarstraehnen in einer frisur
US4557503A (en) * 1982-03-25 1985-12-10 Linn Maynard W Binding unit
JPH0732707Y2 (ja) * 1989-09-25 1995-07-31 株式会社大林組 プレキャストコンクリート製中空柱
CN2163568Y (zh) * 1992-12-07 1994-05-04 周国华 拱形发夹多段卡扣
DE4401794C2 (de) * 1994-01-22 1997-07-03 Maier G Paschal Werk Klammer zum Verbinden von Schaltafeln mit deren Randprofile zusammendrückenden Spannbacken
US5697387A (en) * 1996-03-14 1997-12-16 Hanisco; Christine Interchangeable decorative article
US5651167A (en) * 1996-07-18 1997-07-29 Jovanovich; Radomir M. Side-actuated clip
US5722437A (en) * 1996-12-03 1998-03-03 Chang; Wen-Hsiung Hair clip
TW319999U (en) * 1997-04-14 1997-11-11 jun-fu Huang Improved hair ring structure
US5862815A (en) * 1997-09-08 1999-01-26 Helen Of Troy, L.P. Hair clip
US5894848A (en) * 1997-09-18 1999-04-20 Schach; Bernadine Hair styling device
US6257249B1 (en) * 1998-07-31 2001-07-10 Samuel L. Thomas Hair clamp
US6142159A (en) 1998-12-31 2000-11-07 Lloyd; Lisa Hair clasp
US6035863A (en) * 1999-02-08 2000-03-14 Mao; Chun-Pi Hair clip device
US5988184A (en) * 1999-03-22 1999-11-23 Shu; Ying Jen Device for styling hair
US5975092A (en) * 1999-04-20 1999-11-02 Tsai; Kai-Mou Wave clip and ornament arrangement
US6186151B1 (en) * 1999-08-18 2001-02-13 Diana Newlin Apparatus for grooming and decorating hair
CN1289576A (zh) * 1999-09-29 2001-04-04 苏盈仁 多功能的发夹
US6135125A (en) * 2000-02-03 2000-10-24 Hair Blast, Inc. Hair accessory
US6681778B1 (en) * 2002-11-18 2004-01-27 Linshell Holdings Limited Hair clip

Also Published As

Publication number Publication date
AU2003282224A1 (en) 2004-06-15
IL168398A (en) 2007-03-08
EP1787544A1 (en) 2007-05-23
CN1711040B (zh) 2012-08-08
CN1711040A (zh) 2005-12-21
GB2382300C (en) 2006-06-14
GB2382300A (en) 2003-05-28
JP2010042278A (ja) 2010-02-25
EA007893B1 (ru) 2007-02-27
JP2006506148A (ja) 2006-02-23
WO2004045332A3 (en) 2004-08-26
GB2385266B (en) 2004-01-07
DK1562453T3 (da) 2007-06-11
GB2382300B (en) 2003-08-13
WO2004045332A2 (en) 2004-06-03
GB0313500D0 (en) 2003-07-16
BR0315105A (pt) 2005-08-30
NO20053007L (no) 2005-06-20
GB0313502D0 (en) 2003-07-16
ES2281673T3 (es) 2007-10-01
ZA200503883B (en) 2006-12-27
MXPA05005255A (es) 2006-02-22
GB0226891D0 (en) 2002-12-24
GB2384983A (en) 2003-08-13
EP1562453A2 (en) 2005-08-17
PL377386A1 (pl) 2006-02-06
GB2384983B (en) 2004-01-07
EP1562453B1 (en) 2007-02-14
IS7877A (is) 2005-05-31
GB2385267B (en) 2004-01-07
NZ539949A (en) 2007-01-26
GB2385267A (en) 2003-08-20
CA2504936A1 (en) 2004-06-03
CN102613800A (zh) 2012-08-01
AU2003282224B2 (en) 2008-09-25
UA85171C2 (ru) 2009-01-12
US20060124149A1 (en) 2006-06-15
GB0313499D0 (en) 2003-07-16
JP5001340B2 (ja) 2012-08-15
GB2385266A (en) 2003-08-20
EA200500854A1 (ru) 2005-12-29
DE60311860T2 (de) 2007-11-22
ATE530085T1 (de) 2011-11-15
CA2504936C (en) 2012-04-17
DE60311860D1 (de) 2007-03-29
CN102613800B (zh) 2017-09-01
JP2010029678A (ja) 2010-02-12
EP1787544B1 (en) 2011-10-26
ATE353573T1 (de) 2007-03-15
PT1562453E (pt) 2007-05-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
IL168398A (en) Hair clip
US8042233B2 (en) Cuffbar
US6681778B1 (en) Hair clip
FR2540900A1 (fr) Pince a deux positions stables, du type pince a linge
US20040226574A1 (en) Claw clip
EP1201149A1 (fr) Fermoir de bracelet
EP0855866B1 (fr) Fermoir a bouton
JP4777559B2 (ja) 特に腕時計のリストバンドに使用可能な2つのフレキシブル・ストランドを固定するための留め具
WO2005112686A1 (fr) Pinces a usage cosmetique
EP0835618A2 (en) A closing device for wristwatch straps
CH656294A5 (fr) Fermoir, notamment pour bracelet.
KR100289353B1 (ko) 헤어 클립
JPH04266703A (ja) スポーツ用履物、特にスキー靴用のレバー装置
JP3024701U (ja) 髪止め具
KR200221245Y1 (ko) 합성수지재 안전머리핀
WO2020084254A1 (fr) Element ornemental amovible a ruban interchangeable
CH675054A5 (pl)
BE569994A (pl)
ITAT20000001U1 (it) Monile, quale struttura anulare, in particolare anello, bracciale, orecchino, a piy elementi anulari costitutivi.
IT8901251U1 (it) Cerniera composita per bracciali ornamentali ad apertura limitata e bracciali cosi' realizzati

Legal Events

Date Code Title Description
RECP Rectifications of patent specification