PL209849B1 - Ssawko-szczotka - Google Patents
Ssawko-szczotkaInfo
- Publication number
- PL209849B1 PL209849B1 PL384914A PL38491408A PL209849B1 PL 209849 B1 PL209849 B1 PL 209849B1 PL 384914 A PL384914 A PL 384914A PL 38491408 A PL38491408 A PL 38491408A PL 209849 B1 PL209849 B1 PL 209849B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- brush
- suction
- front joint
- strip
- locking element
- Prior art date
Links
Landscapes
- Nozzles For Electric Vacuum Cleaners (AREA)
Description
Przedmiotem wynalazku jest ssawko-szczotka stanowiąca końcówkę roboczą stosowaną w odkurzaczach, przeznaczoną głownie do użytku w gospodarstwie domowym.
Znane są rozwiązania, w których ssawko-szczotka ma króciec dopływu zasysanego powietrza, wyposażony w dwa przeguby oraz w tylne kółka podporowe. Ssawko-szczotka ma płytę ssawną, która jest otoczona wysuwaną listwą szczotkową z osadzoną w niej szczotką wykonaną z włosia. Taka konstrukcja ssawko-szczotki sprawia, że ssawko-szczotka może znajdować się w jednym z dwóch stanów pracy. Jeden to stan pracy, w którym szczotka jest schowana wewnątrz ssawko-szczotki, a drugi to stan pracy, w którym szczotka jest wysunięta z wnętrza ssawko-szczotki. Pierwszy stan pracy ssawkoszczotki, w którym szczotka jest schowana w korpusie ssawko-szczotki, służy do odkurzania powierzchni miękkich, jak dywany, wykładziny itp. Drugi tryb pracy ssawko-szczotki, w którym szczotka jest wysunięta z korpusu ssawko-szczotki, służy do odkurzania powierzchni twardych, jak parkiety, podłogi z desek, panele itp. Taka konstrukcja zapewnia odpowiednie prowadzenie po podłożu płyty ssawnej ssawko-szczotki, w trakcie zbierania zanieczyszczeń z powierzchni miękkich, gdyż zespół dwóch przegubów zapewnia uzyskanie tak zwanego ruchu wahadłowego ssawko-szczotki, w którym płyta ssawna jest utrzymywana równolegle do czyszczonej powierzchni przy przesuwaniu do przodu i do tyłu. Sytuacja komplikuje się natomiast przy zbieraniu ssawko-szczotką zanieczyszczeń z powierzchni twardych. Wysunięta wówczas listwa szczotkowa z osadzoną w niej szczotką utworzoną z włosia o różnej twardoś ci sprawia, że podczas przesuwania się po podłożu, szczotka ugina się w różny sposób, przy przesuwaniu do przodu i do tyłu. Brak zachowania, chociaż by w przybliż eniu, równoległości przesuwu ssawko-szczotki po podłożu powoduje występowanie zjawiska przywierania płyty ssawnej do podłoża, a tym samym następuje znaczny wzrost oporów przesuwu. Dodatkowo następuje też zjawisko odrywania się tylnych kółek podporowych i nieefektywny proces zbierania zanieczyszczeń.
Cel opracowania wynalazku
Celem wynalazku jest uniknięcie wymienionych niedogodności.
Cel ten osiągnięto w wyniku opracowania takiego rozwiązania, w którym ssawko-szczotka z króćcem przepływu zasysanego powietrza wyposażonym w dwa przeguby, z których tylny przegub ma zdolność ruchu obrotowego w osi kółek podporowych, z mechanizmem do wysuwania i chowania listwy szczotkowej, charakteryzuje się tym, że przedni przegub umieszczony w gnieździe korpusu ssawko-szczotki z możliwością ograniczonego ruchu obrotowego w poziomej osi tego przedniego przegubu na podporach uformowanych w płycie ssawnej jest zablokowany w stanie pracy ssawko szczotki z wysunięta listwą szczotkową.
Korzystnie przedni przegub jest zablokowany za pomocą ukształtowanego w listwie szczotkowej elementu blokującego i występu oporowego przedniego przegubu. Element blokujący ma zaczep współpracujący z występem oporowym przedniego przegubu. Ssawko-szczotka ma dwa elementy blokujące z zaczepami i dwa występy oporowe rozstawione symetrycznie względem płaszczyzny symetrii ssawko-szczotki.
Rozwiązanie według wynalazku pozwala na zblokowanie przedniego przegubu w stanie pracy, gdy szczotka jest wysunięta z korpusu ssawko-szczotki, co zapobiega odrywaniu się tylnych kółek podporowych od podłoża podczas zbierania zanieczyszczeń z powierzchni twardych. Zachowany jest wówczas, w takim stanie pracy ssawko-szczotki, w miarę stały odstęp szczotki od podłoża, dzięki czemu poprawia się efektywność zbierania zanieczyszczeń oraz maleją opory przesuwu ssawkoszczotki podczas pracy.
Wynalazek w przykładzie wykonania pokazany jest na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia ssawko-szczotkę w stanie pracy ze schowaną listwą szczotkową, w widoku od góry, fig. 2 - ssawkoszczotkę w stanie pracy ze schowaną listwą szczotkową, w widoku od tyłu, fig. 3 - ssawko-szczotkę w stanie pracy ze schowaną listwą szczotkową, w widoku od lewej strony, fig. 4 - ssawko-szczotkę w stanie pracy ze schowaną listwą szczotkową, w widoku perspektywicznym od góry, od tyłu i od lewej strony, fig. 5 - ssawko-szczotkę w stanie pracy z wysuniętą listwą szczotkową i zablokowanym przednim przegubem, w widoku od tyłu, fig. 6 - ssawko-szczotkę w stanie pracy z wysuniętą listwą szczotkową i zablokowanym przednim przegubem, w widoku od lewej strony, fig. 7 - ssawko-szczotkę w stanie z wysuniętą listwą szczotkową i zablokowanym przednim przegubem, w widoku perspektywicznym od góry, od tyłu i od lewej strony, fig. 8 - ssawko-szczotkę we fragmencie, z występem oporowym, w widoku na wyrwaniu „A” pokazanym na fig. 1, fig. 9 - ssawko-szczotkę we fragmencie,
PL 209 849 B1 z elementem blokującym i występem oporowym, w widoku na wyrwaniu „B” pokazanym na fig. 2, fig. 10 - ssawko-szczotkę we fragmencie, z elementem blokującym, w widoku na wyrwaniu „C” pokazanym na fig. 3, fig. 11 - ssawko-szczotkę we fragmencie, z elementem blokującym i występem oporowym, w widoku na wyrwaniu „D” pokazanym na fig. 4, fig. 12 - ssawko-szczotkę we fragmencie, z elementem blokującym i występem oporowym, w widoku na wyrwaniu „E pokazanym na fig. 5, fig. 13 - ssawkoszczotkę we fragmencie, z elementem blokującym, w widoku na wyrwaniu „F pokazanym na fig. 6, fig. 14 - ssawko-szczotkę we fragmencie, z elementem blokującym, w widoku na wyrwaniu „G” pokazanym na fig. 7.
Ssawko-szczotka 1 ma korpus 3 z osadzoną w nim sztywno płytą ssawną 4. Ssawko-szczotka 1 ma króciec przepływu zasysanego powietrza, który składa się z przedniego przegubu 2 i tylnego przegubu 7. Tylny przegub 7 ma dwa duże kółka podporowe 8, których oś stanowi oś obrotu tylnego przegubu 7. W gnieździe korpusu 3 umieszczony jest przedni przegub 2. Przedni przegub 2 osadzony jest w poziomej osi na wewnę trznych podporach pł yty ssawnej 4 z moż liwoś cią ograniczonego ruchu obrotowego wokół tej osi. Wokół zewnętrznych krawędzi płyty ssawnej 4 osadzona jest w korpusie 3 listwa szczotkowa 5, w której jest osadzona szczotka ze sztucznego włosia. Listwa szczotkowa 5 może być wysunięta z korpusu 3 i wówczas szczotka spoczywa na powierzchni czyszczonej 12 oraz może być schowana wewnątrz korpusu 3 i wówczas na powierzchni czyszczonej 12 spoczywa płyta ssawna 4. W korpusie 3 jest wystają cy klawisz 6 do zmiany stanu pracy ssawko-szczotki 1 - do wysunięcia z korpusu 3 lub schowania w nim listwy szczotkowej 5. Przedni przegub 2 ma dwa wystę py oporowe 11, symetryczne względem płaszczyzny symetrii ssawko-szczotki 1. Występy oporowe 11 współpracują z zaczepami 10 elementów blokujących 9, ukształtowanych wewnątrz korpusu 3 na listwie szczotkowej 5, także symetrycznie względem płaszczyzny symetrii ssawko -szczotki 1.
Przy odkurzaniu powierzchni miękkich ssawko-szczotka 1 jest przełączana przez użytkownika w stan pracy, w którym listwa szczotkowa 5 schowana jest wewnątrz korpusu 3. Taka sytuacja zachodzi wtedy, kiedy klawisz 6 jest podniesiony. Wówczas pomiędzy zaczepem 10 elementu blokującego 9 a wystę pem oporowym 11 przedniego przegubu 2 znajduje się odstę p i w trakcie przesuwu ssawkoszczotka 1 pracuje „wahadłowo”. Dzięki niezależnemu działaniu dwóch przegubów, przedniego przegubu 2 w osi podparcia i tylnego przegubu 7 w osi dużych kółek podporowych 8, zachowany jest w miarę stał y odstę p pł yty ssawnej 4 od powierzchni czyszczonej 12.
Przy odkurzaniu powierzchni twardych ssawko-szczotka 1 jest przełączana przez użytkownika w stan pracy, w którym klawisz 6 jest wciśnię ty i zablokowany w tej pozycji, a listwa szczotkowa 5 jest wysunięta z korpusu 3. Teraz element blokujący 9 wraz z listwą szczotkową 5 jest przesunięty w dół aż do zetknięcia zaczepu 10 z występem oporowym 11. W tej sytuacji oś przedniego przegubu 2 jest zblokowana, a to zapobiega uginaniu się szczotki na powierzchni czyszczonej 12 oraz odrywaniu się dużych kółek podporowych 8, zmniejszając opory przesuwu oraz poprawiając efektywność zbierania zanieczyszczeń.
Claims (4)
1. Ssawko-szczotka z króćcem przepływu zasysanego powietrza wyposażonym w dwa przeguby, z których tylny ma zdolność ruchu obrotowego w osi kółek podporowych, z mechanizmem do wysuwania i chowania listwy szczotkowej, znamienna tym, że przedni przegub (2) umieszczony w gnieź dzie korpusu (3) ssawko-szczotki (1) z możliwością ograniczonego ruchu obrotowego w poziomej osi tego przedniego przegubu (2) na podporach uformowanych w płycie ssawnej (4) jest zablokowany w stanie pracy ssawko-szczotki z wysunięta listwą szczotkową (5).
2. Ssawko-szczotka według zastrz. 1, znamienna tym, że przedni przegub (2) jest zablokowany za pomocą ukształtowanego w listwie szczotkowej (5) elementu blokującego (9) i występu oporowego (11) przedniego przegubu (2).
3. Ssawko-szczotka według zastrz. 2, znamienna tym, że element blokujący (9) ma zaczep (10) współpracujący z występem oporowym (U) przedniego przegubu (2).
4. Ssawko-szczotka według zastrz. 3, znamienna tym, że ma dwa elementy blokujące (9) z zaczepami (10) i dwa występy oporowe (11) rozstawione symetrycznie względem płaszczyzny symetrii ssawko-szczotki (1).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL384914A PL209849B1 (pl) | 2008-04-14 | 2008-04-14 | Ssawko-szczotka |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL384914A PL209849B1 (pl) | 2008-04-14 | 2008-04-14 | Ssawko-szczotka |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL209849B1 true PL209849B1 (pl) | 2011-10-31 |
Family
ID=44838553
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL384914A PL209849B1 (pl) | 2008-04-14 | 2008-04-14 | Ssawko-szczotka |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL209849B1 (pl) |
-
2008
- 2008-04-14 PL PL384914A patent/PL209849B1/pl unknown
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US11896184B2 (en) | Vacuum cleaning device with foldable wand to provide storage configuration | |
JP4770986B2 (ja) | 表面処理用電気器具のための床用ツール | |
US8424155B2 (en) | Upright vacuum cleaner with agitator lift feature | |
US20100236019A1 (en) | Nozzle for a floor cleaning device | |
CN108392137B (zh) | 具有三个位置的吸尘器的吸头 | |
CN108392138B (zh) | 吸尘器的吸头 | |
US9572466B2 (en) | Nozzle for a vacuum cleaner | |
PL209849B1 (pl) | Ssawko-szczotka | |
CN102462441B (zh) | 直立式真空吸尘器 | |
ITUB20160420A1 (it) | Ugello di aspirazione per un aspirapolvere, conformato come adattatore. | |
JP4946727B2 (ja) | 吸込具およびこれに用いた電気掃除機 | |
JP4514652B2 (ja) | 電気掃除機用吸込具 | |
CN110269544B (zh) | 设置有具有圆形后边缘的滑动表面的吸尘器吸嘴 | |
CN110269545B (zh) | 设置有后刮擦肋的吸尘器吸嘴 | |
JP2010022855A (ja) | 電気掃除機用吸込具 | |
JP2009061209A (ja) | 吸込具及び電気掃除機 | |
JP2008289671A (ja) | 電気掃除機用アタッチメント | |
JP2008188377A (ja) | 電気掃除機用吸込具と電気掃除機 | |
JP4867634B2 (ja) | 電気掃除機用吸込具及びこれを用いた電気掃除機 | |
JP2008036189A (ja) | 電気掃除機 | |
JP3882771B2 (ja) | 電気掃除機 | |
GB2553012A (en) | Vacuum Cleaner Head | |
JP2005152334A (ja) | ハンディモップ | |
WO2014122219A1 (en) | Vacuum cleaner nozzle with support means | |
JP2012024526A (ja) | 真空掃除機の吸水用吸込み口 |