PL209025B1 - Mata uszczelniająca i sposób jej wytwarzania - Google Patents

Mata uszczelniająca i sposób jej wytwarzania

Info

Publication number
PL209025B1
PL209025B1 PL359664A PL35966401A PL209025B1 PL 209025 B1 PL209025 B1 PL 209025B1 PL 359664 A PL359664 A PL 359664A PL 35966401 A PL35966401 A PL 35966401A PL 209025 B1 PL209025 B1 PL 209025B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
strip
tape
foam plastic
carrier
plastic
Prior art date
Application number
PL359664A
Other languages
English (en)
Other versions
PL359664A1 (pl
Inventor
Fransecky Ulrich Von
Original Assignee
Huessker Synthetic Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Huessker Synthetic Gmbh filed Critical Huessker Synthetic Gmbh
Publication of PL359664A1 publication Critical patent/PL359664A1/pl
Publication of PL209025B1 publication Critical patent/PL209025B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E02HYDRAULIC ENGINEERING; FOUNDATIONS; SOIL SHIFTING
    • E02DFOUNDATIONS; EXCAVATIONS; EMBANKMENTS; UNDERGROUND OR UNDERWATER STRUCTURES
    • E02D31/00Protective arrangements for foundations or foundation structures; Ground foundation measures for protecting the soil or the subsoil water, e.g. preventing or counteracting oil pollution
    • E02D31/002Ground foundation measures for protecting the soil or subsoil water, e.g. preventing or counteracting oil pollution
    • E02D31/004Sealing liners

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Paleontology (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • Hydrology & Water Resources (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Laminated Bodies (AREA)
  • Nonwoven Fabrics (AREA)
  • Revetment (AREA)
  • Thermotherapy And Cooling Therapy Devices (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest mata uszczelniająca utworzona z taśmy nośnej, taśmy pokryciowej i umieszczonej między tymi taśmami warstwy bentonitu lub innej glinki mającej właściwość pęcznienia, ułożonej w warstwie pianki z otwartymi porami, przy czym taśma pokryciowa jest połączona z taśmą nośną za pomocą szwów.
Przedmiotem wynalazku jest również sposób wytwarzania maty uszczelniającej utworzonej z ciąg ł ej taś my noś nej z piankowego tworzywa sztucznego, zaopatrzonej jednostronnie w integralnie zasklepioną powłokę zewnętrzną, zaś drugostronnie w otwarte komórki, w których umieszczona jest glinka mająca zdolność pęcznienia.
Z niemieckiego zgłoszenia patentowego nr DE 19 738 169 A znana jest mata uszczelniająca złożona z taśmy nośnej, na którą jest naniesiona warstwa pęczniejącej glinki, zwłaszcza bentonitu, oraz z taśmy pokrywającej, przy czym obydwie taśmy stanowią taśmy tekstylne połączone wzajemnie za pomocą szwów, a między nimi umieszczona jest warstwa pęczniejącej glinki. W matach o znacznej szerokości (na przykład 4 m) i dużej długości (na przykład 30 m) podczas ich transportu i układania występuje najczęściej przemieszczanie się sproszkowanego lub granulowanego bentonitu. Aby temu zapobiec, bentonit wprowadza się w warstwę włókniny lub pianki tworzącej poduszkę powietrzną, zaś taśmę nośną i taśmę pokrywającą łączy się za pomocą równoległych szwów przebiegających w odstępach od 20 mm do 50 mm.
Z niemieckiego opisu zgł oszenia patentowego nr DE 19 858 180 znana jest mata uszczelniają ca złożona z dolnej taśmy nośnej, wykonanej z tkaniny, wraz z naniesioną na nią warstwą z luźnej włókniny albo też strukturą w postaci plastrów miodu wypełnionych bentonitem lub inną pęczniejącą glinką i z taśmy pokrywającej wykonanej również z tkaniny. Wszystkie te taśmy: taśma nośna, warstwa pośrednia i taśma pokrywająca są ze sobą wzajemnie połączone za pomocą równoległych szwów. Struktura ta jest jednak stosunkowo kosztowna w wykonaniu i nie znalazła z tego powodu szerszego zastosowania.
Istotną niedogodnością obydwu rodzajów opisanych mat uszczelniających są pęknięcia powstające w wyniku pęcznienia glinki poddanej działaniu wilgoci, a następnie wysuszonej w warunkach naturalnych. W celu uniknięcia tego rodzaju pęknięć zaproponowano umieszczenie między dwiema elastycznymi warstwami pianki z otwartymi porami wypełnionymi glinką o właściwościach pęcznienia warstwy aktywującej bilans wodny, złożonej z włókniny lub z elastycznej warstwy pianki z otwartymi komórkami, która jednostronnie lub obustronnie jest pokryta lub wypełniona polimerem zatrzymującym wodę. Alternatywnie zaproponowano również warstwę przerywającą naczynia włoskowate, utworzoną z elastycznej pianki z otwartymi komórkami, która po jednej lub po obydwu swych stronach jest zaopatrzona w zamykającą te komórki warstwę folii lub błony.
Maty utworzone z tego rodzaju struktur są jednak kosztowne w wytwarzaniu i mają zastosowanie jedynie w specjalnych warunkach.
Celem wynalazku jest utworzenie struktury masy uszczelniającej, w wysokim stopniu zabezpieczonej przed powstawaniem pęknięć i pozwalającej uniknąć ich wypłukiwania bez stosowania dwóch warstw bentonitu, rozdzielonych warstwą aktywującą bilans wodny lub warstwą przerywającą naczynia włoskowate.
Cel ten realizuje mata uszczelniająca według wynalazku, która charakteryzuje się tym, że taśma nośna jest utworzona z ciągłej elastycznej taśmy z piankowego tworzywa sztucznego, która z jednej strony ma integralnie zasklepioną powłokę, zaś z drugiej strony otwarte komórki wypełnione glinką mającą zdolności pęcznienia, przy czym ta otwarta strona komórek jest przykryta taśmą pokryciową.
Integralnie zasklepiona powłoka zewnętrzna taśmy nośnej z piankowego tworzywa sztucznego jest korzystnie wzmocniona za pomocą włókien lub jest wraz z tą taśmą wypełnioną bentonitem i wzmocnioną zbrojoną taśmą tekstylną przynajmniej częściowo zszyta z taśmą pokryciową.
Taśma nośna z piankowego tworzywa sztucznego i z integralnie zasklepioną powłoką zewnętrzną jest korzystnie naklejona na tekstylną taśmę zbrojoną.
Taśma nośna z piankowego tworzywa sztucznego jest korzystnie naniesiona na taśmę zbrojoną przez spienianie tworzywa i jest z nią połączona powierzchnią swej integralnie zasklepionej powłoki zewnętrznej.
Grubość taśmy nośnej z piankowego tworzywa sztucznego wynosi korzystnie od 3 mm do 10 mm, zaś wymiary przestrzenne (długość, szerokość i głębokość) otwartych komórek zawierają się w przedziale od 1 mm do 10 mm.
PL 209 025 B1
Taśma nośna z piankowego tworzywa sztucznego jest korzystnie wykonana z polietylenu, polipropylenu lub z poliamidu.
Celem wynalazku jest również opracowanie sposobu jak najtańszego wytwarzania maty uszczelniającej opisanego wyżej rodzaju.
Cel ten realizuje sposób wytwarzania maty uszczelniającej według wynalazku, który charakteryzuje się tym, że taśmę nośną z piankowego tworzywa sztucznego, mającą jednostronnie integralnie zasklepioną powłokę zewnętrzną, a drugostronnie w otwarte komórki, wytwarza się z wytłoczonej z ekstrudera i spienionej mię dzy przenoś nikami taś mowymi taś my z piankowego tworzywa sztucznego o podwojonej grubości względem taśmy nośnej, zaopatrzonej obustronnie w zintegrowaną, zasklepioną powłokę zewnętrzną przez rozdzielenie tej taśmy wzdłuż jej środkowej płaszczyzny.
W sposobie według wynalazku między spienioną warstwę tworzywa sztucznego i przenośniki taśmowe wprowadza się korzystnie tekstylną zbrojoną taśmę, łącząc ją w trakcie ruchu między tymi przenośnikami z integralnie spienioną powłoką zewnętrzną taśmy ze spienionego tworzywa sztucznego.
Badania eksploatacyjne maty uszczelniającej według wynalazku wykazały, że dzięki temu iż bentonit umieszczony jest w otwartych komórkach taśmy ze spienionego tworzywa sztucznego tylko po jednej jej stronie - wysychanie napęczniałego wskutek wchłaniania wody bentonitu jest znacznie opóźnione, zaś ścianki komórek oraz integralnie zasklepiona powłoka zewnętrzna taśmy z piankowego tworzywa sztucznego tworzącej taśmę nośną uniemożliwiają wypłukanie pęknięć warstwy bentonitu, eliminując możliwość erodowania maty uszczelniającej. Sposób wytwarzania maty według wynalazku jest podstawą ekonomicznych korzyści wynikających z zastosowania tych mat.
Mata uszczelniająca według wynalazku jest uwidoczniona w przykładowej strukturze konstrukcyjnej na rysunku, na którym: fig. 1 - przedstawia matę uszczelniającą z częściowo zdjętą taśmą pokryciową, w widoku perspektywicznym; fig. 2 - matę uszczelniającą wzmocnioną dodatkowo taśmą zbrojoną z tkaniny, w widoku z góry, z częściowym przekrojem poprzecznym, a fig. 3 - sposób wytwarzania taśmy nośnej z piankowego tworzywa sztucznego zaopatrzonej w zintegrowaną, zasklepioną powłokę zewnętrzną.
Mata uszczelniająca według wynalazku przedstawiona na fig. 1 składa się z taśmy nośnej 1, stanowiącej taśmę z piankowego tworzywa sztucznego zaopatrzoną jednostronnie w zintegrowaną, zasklepioną powłokę zewnętrzną 4, zaś drugostronnie w otwarte komórki 5 pianki wypełnione bentonitem oraz z pokrywającej ją taśmy pokryciowej 2, zszytej z taśmą nośną po jej napełnieniu bentonitem za pomocą szwów 3. Szwy 3 przebiegają wzdłuż całej długości maty i znajdują się względem siebie w odległości od 20 mm do 30 mm.
W celu wzmocnienia wytrzymałości maty na obciążenia zewnętrzne, taśma nośna 1 z piankowego tworzywa sztucznego jest korzystnie wzmocniona włóknami. Taśma 1 z piankowego tworzywa sztucznego jest wykonana z polietylenu, polipropylenu względnie z poliamidu.
W celu dalszego wzmocnienia taśmy nośnej 1 z piankowego tworzywa sztucznego korzystne jest połączenie jej ze zbrojoną taśmą tekstylną 6 (fig. 2). Połączenie taśmy nośnej 1 z piankowego tworzywa sztucznego z taśmą zbrojoną 6 winno nastąpić przez połączenie powierzchni zintegrowanej, zasklepionej powłoki zewnętrznej 4 z powierzchnią taśmy zbrojonej 6, a następnie przez przeszycie obydwu tych taśm wraz z taśmą pokrywającą 2 za pomocą szwów 3. Szwy 3 winny przebiegać tak, aby połączone powierzchnie zintegrowanej, zasklepionej powłoki zewnętrznej 4 i taśmy zbrojonej 6 znajdowały się w takiej odległości od taśmy przykrywającej 2, która jest równa w przybliżeniu grubości taśmy nośnej 1
Sposób wytwarzania taśmy nośnej 1 z piankowego tworzywa sztucznego, mającej z jednej strony zintegrowaną, zasklepioną powłokę zewnętrzną 4, z drugiej zaś otwarte komórki 5, które w następnych operacjach napełniane są bentonitem, przykryte taśmą przykrywającą 2 i wzajemnie połączone za pomocą szwów przedstawia fig. 3. Sposób ten jest następujący: najpierw wytwarza się w znany sposób taśmę z piankowego tworzywa sztucznego 10 o podwójnej grubości, zaopatrzoną po obydwu swych stronach w zintegrowaną, zasklepioną powłokę zewnętrzną 4. W tym celu tworzywo sztuczne wytłaczane przez ekstruder 14 spienia się w znany sposób między dwoma przenośnikami taśmowymi 12 i 13. Następnie wytworzoną taśmę 10 o podwójnej grubości, po jej utwardzeniu, dzieli się wzdłuż środkowej płaszczyzny 11, na przykład za pomocą techniki przecinającej przy użyciu drutu o wysokiej temperaturze lub za pomocą promienia laserowego, na dwie oddzielne taśmy nośne ze spienionego tworzywa sztucznego, pokryte tylko jednostronnie zintegrowaną, zasklepioną powłoką zewnętrzną 4, po czym taśmę tę poddaje się dalszym operacjom w celu napełnienia
PL 209 025 B1 otwartych komórek 5 bentonitem oraz pokryciu jej taśmą pokryciową 2, a także ewentualnie tekstylną taśmą zbrojoną 6 za pomocą znanych operacji technologicznych.
Wykaz oznaczeń taśma nośna ze spienionego tworzywa sztucznego taśma pokrywająca szew integralnie zasklepiona powłoka zewnętrzna taśmy nośnej 1 komórki taśmy nośnej ze spienionego tworzywa sztucznego tekstylna taśma zbrojona taśma ze spienionego tworzywa sztucznego z obustronną integralnie zasklepioną powłoką zewnętrzną 4 płaszczyzna środkowa taśmy 10 przenośnik taśmowy przenośnik taśmowy ekstruder.

Claims (9)

1. Mata uszczelniająca utworzona z taśmy nośnej, taśmy pokryciowej i umieszczonej między tymi taśmami warstwy bentonitu lub innej glinki mającej właściwość pęcznienia, ułożonej w warstwie pianki z otwartymi porami, przy czym taśma pokryciowa jest połączona z taśmą nośną za pomocą szwów, znamienna tym, że taśma nośna (1) jest utworzona z ciągłej elastycznej taśmy z piankowego tworzywa sztucznego, która z jednej strony ma integralnie zasklepioną powłokę (4), zaś z drugiej strony otwarte komórki (5) wypełnione glinką mającą zdolności pęcznienia, przy czym ta otwarta strona komórek (5) jest przykryta taśmą pokryciową (2).
2. Mata według zastrz. 1, znamienna tym, że integralnie zasklepiona powłoka zewnętrzna (4) taśmy nośnej z piankowego tworzywa sztucznego (1) jest wzmocniona za pomocą włókien.
3. Mata według zastrz. 2, znamienna tym, że integralnie zasklepiona powłoka zewnętrzna (4) taśmy nośnej z piankowego tworzywa sztucznego (1) jest wraz z tą taśmą wypełnioną bentonitem i wzmocnioną zbrojoną taśmą tekstylną (6) przynajmniej częściowo zszyta z taśmą pokryciową (2).
4. Mata według zastrz. 3, znamienna tym, że taśma nośna (1) z piankowego tworzywa sztucznego i z integralnie zasklepioną powłoką zewnętrzną (4) jest naklejona na tekstylną taśmę zbrojoną (6).
5. Mata według zastrz. 3, znamienna tym, że taśma nośna (1) z piankowego tworzywa sztucznego jest naniesiona na taśmę zbrojoną (6) przez spienianie tworzywa i jest z nią połączona powierzchnią swej integralnie zasklepionej powłoki zewnętrznej (4).
6. Mata według zastrz. 1 albo 3, znamienna tym, że grubość taśmy nośnej (1) z piankowego tworzywa sztucznego wynosi od 3 mm do 10 mm, zaś wymiary przestrzenne (długość, szerokość, głębokość) otwartych komórek (5) zawierają się w przedziale od 1 mm do 10 mm.
7. Mata według zastrz. 1, znamienna tym, że taśma nośna (1) z piankowego tworzywa sztucznego jest wykonana z polietylenu, polipropylenu lub z poliamidu.
8. Sposób wytwarzania maty uszczelniającej utworzonej z ciągłej taśmy nośnej z piankowego tworzywa sztucznego, zaopatrzonej jednostronnie w integralnie zasklepioną powłokę zewnętrzną, zaś drugostronnie w otwarte komórki, w których umieszczona jest glinka mająca zdolność pęcznienia, znamienny tym, że taśmę nośną (1) z piankowego tworzywa sztucznego, mającą jednostronnie integralnie zasklepioną powłokę zewnętrzną (4), a drugostronnie w otwarte komórki (5), wytwarza się z wytłoczonej z ekstrudera (14) i spienionej między przenośnikami taśmowymi (12 i 13) taśmy z piankowego tworzywa sztucznego (10) o podwojonej grubości względem taśmy nośnej (1), zaopatrzonej obustronnie w zintegrowaną, zasklepioną powłokę zewnętrzną (4) przez rozdzielenie tej taśmy (10) wzdłuż jej środkowej płaszczyzny (11).
PL 209 025 B1
9. Sposób według zastrz. 8, znamienny tym, że między spienioną warstwę tworzywa sztucznego i przenośniki taśmowe (12 i 13) wprowadza się tekstylną zbrojoną taśmę (6), łącząc ją w trakcie ruchu między tymi przenośnikami z integralnie spienioną powłoką zewnętrzną (4) taśmy (10) ze spienionego tworzywa sztucznego.
PL359664A 2000-10-06 2001-08-22 Mata uszczelniająca i sposób jej wytwarzania PL209025B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10049945A DE10049945A1 (de) 2000-10-06 2000-10-06 Dichtungsmatte

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL359664A1 PL359664A1 (pl) 2004-08-23
PL209025B1 true PL209025B1 (pl) 2011-07-29

Family

ID=7659144

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL359664A PL209025B1 (pl) 2000-10-06 2001-08-22 Mata uszczelniająca i sposób jej wytwarzania

Country Status (10)

Country Link
EP (1) EP1322821B1 (pl)
JP (1) JP2004510899A (pl)
AT (1) ATE351947T1 (pl)
AU (1) AU2001291788A1 (pl)
BR (1) BR0114451A (pl)
DE (2) DE10049945A1 (pl)
ES (1) ES2278782T3 (pl)
PL (1) PL209025B1 (pl)
RU (1) RU2287639C2 (pl)
WO (1) WO2002029165A1 (pl)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ITBO20010494A1 (it) * 2001-07-30 2003-01-30 Maccaferri Spa Off Struttura di rivestimento di terreni comprendente strati di geocomposito racchiudenti un elemento di rinforzo, e procedimento per la realizz
GB2389561B (en) * 2002-06-12 2005-01-19 Rawell Group Holdings Ltd Waterproofing material
DE102007057359A1 (de) * 2007-11-27 2009-06-04 Huesker Synthetic Gmbh Dichtungsmatte, insbesondere für den Deichbau
JP2016519740A (ja) * 2013-02-14 2016-07-07 ビーエーエスエフ ソシエタス・ヨーロピアBasf Se 空所をシールする材料及び方法
CN107653916A (zh) * 2017-10-30 2018-02-02 滨州学院 一种超疏水自愈合不透水粘土垫层

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4565468A (en) * 1983-10-24 1986-01-21 Crawford Leslie A Moisture impervient barrier and method for making same
US4877814A (en) * 1985-09-06 1989-10-31 Kabushiki Kaisha Serutekuno Process for producing open-cell polyethylene foam materials and the resultant product
JPH0423633Y2 (pl) * 1986-02-06 1992-06-02
JPH0478524A (ja) * 1990-07-20 1992-03-12 I C D Kenchiku Sekkei Jimusho:Kk 発泡スチロール粒とベントナイトによる複合防水材とその応用
DE9112500U1 (de) 1991-10-08 1991-11-21 Schreck, Paul, 97892 Kreuzwertheim Dichtungsmatte für den Einsatz im Tiefbau zur Isolation von Erdreich gegen Flüssigkeiten
DE4221329A1 (de) * 1992-06-29 1994-01-05 Huesker Synthetic Gmbh & Co Dichtungsmatte und Verfahren zum Verlegen der Dichtungsmatte
JPH10100325A (ja) * 1996-09-25 1998-04-21 Bando Chem Ind Ltd 遮水用複合シート
DE19649628A1 (de) * 1996-12-01 1998-06-04 Naue Fasertechnik Mineralischer Dichtungsaufbau, insbesondere für Oberflächendichtungen von Deponien, Altlastflächen, Industriebrachen und dergleichen
JPH10317411A (ja) * 1997-05-20 1998-12-02 Osaka Bosui Constr Co Ltd 柔軟性多層防水シート
DE19738169A1 (de) * 1997-09-01 1999-03-11 Huesker Synthetic Gmbh & Co Dichtungsmatte
DE19858180A1 (de) * 1998-12-17 2000-06-21 Nabento Vliesstoff Gmbh Dichtungsmatte und Verfahren zur Herstellung einer Dichtungsmatte

Also Published As

Publication number Publication date
AU2001291788A1 (en) 2002-04-15
WO2002029165A1 (de) 2002-04-11
PL359664A1 (pl) 2004-08-23
JP2004510899A (ja) 2004-04-08
DE50111908D1 (de) 2007-03-08
DE10049945A1 (de) 2002-04-11
EP1322821A1 (de) 2003-07-02
ES2278782T3 (es) 2007-08-16
EP1322821B1 (de) 2007-01-17
BR0114451A (pt) 2004-01-06
RU2287639C2 (ru) 2006-11-20
ATE351947T1 (de) 2007-02-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN101080320B (zh) 多层热绝缘系统
CA1317536C (en) Breathable non-linting laminate
US20140054108A1 (en) Sheet-Like Finishing Element
US7698858B2 (en) Membrane for the protection of buildings
CN104755004B (zh) 蜂窝系高温结构阻尼器
BRPI0621830A2 (pt) camada superior para um artigo absorvente
FI75628C (fi) Isolerelement.
PL209025B1 (pl) Mata uszczelniająca i sposób jej wytwarzania
LT3017B (lt) Vandeniui ir/ar alyvai nelaidaus hermetizuojancio demblio nepertraukiamos gamybos budas
BR112016024821B1 (pt) Tapete de separação para uma estrutura de revestimento de superfície que pode ser coberta com elementos de revestimento
CZ57094A3 (en) Reinforced fibrous structure, process for producing and laminating thereof
CN108236542A (zh) 吸收性物品的制造方法和吸收性物品
ES2199479T3 (es) Lamina de material plastico impermeable al agua y permeable al vapor de agua.
US1345046A (en) Heat-insulating fabric
US20090041999A1 (en) Constructional sealant material
SK385392A3 (en) Sealing mat from clay impermeable water and oil
RU2003112697A (ru) Уплотняющий мат и способ получения уплотняющего мата
EP1245749B1 (de) Dämmplatte
NL1011353C2 (nl) Onderste opspanbaan.
EP1416094B1 (en) A multilayer sealing mat
KR100233161B1 (ko) 저수조 내면 라이닝재와 그 제조방법
KR100659041B1 (ko) 기능성 입체형 보강 시트재 및 이를 이용한 액상형 방수공법
CA2498139A1 (en) Press felt and base fabric
RU2005981C1 (ru) Защитная одежда
CA2472173C (en) Studded membrane with drainage

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20140822