PL208754B1 - Układ pojemnościowego przełącznika zbliżeniowego - Google Patents

Układ pojemnościowego przełącznika zbliżeniowego

Info

Publication number
PL208754B1
PL208754B1 PL376484A PL37648404A PL208754B1 PL 208754 B1 PL208754 B1 PL 208754B1 PL 376484 A PL376484 A PL 376484A PL 37648404 A PL37648404 A PL 37648404A PL 208754 B1 PL208754 B1 PL 208754B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
transistor
diode
capacitor
sensor element
voltage
Prior art date
Application number
PL376484A
Other languages
English (en)
Other versions
PL376484A1 (pl
Inventor
Randolf Kraus
Original Assignee
Ego Elektro Geraetebau Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ego Elektro Geraetebau Gmbh filed Critical Ego Elektro Geraetebau Gmbh
Publication of PL376484A1 publication Critical patent/PL376484A1/pl
Publication of PL208754B1 publication Critical patent/PL208754B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H03ELECTRONIC CIRCUITRY
    • H03KPULSE TECHNIQUE
    • H03K17/00Electronic switching or gating, i.e. not by contact-making and –breaking
    • H03K17/94Electronic switching or gating, i.e. not by contact-making and –breaking characterised by the way in which the control signals are generated
    • H03K17/96Touch switches
    • H03K17/962Capacitive touch switches
    • HELECTRICITY
    • H03ELECTRONIC CIRCUITRY
    • H03KPULSE TECHNIQUE
    • H03K2217/00Indexing scheme related to electronic switching or gating, i.e. not by contact-making or -breaking covered by H03K17/00
    • H03K2217/94Indexing scheme related to electronic switching or gating, i.e. not by contact-making or -breaking covered by H03K17/00 characterised by the way in which the control signal is generated
    • H03K2217/96Touch switches
    • H03K2217/9607Capacitive touch switches
    • H03K2217/96071Capacitive touch switches characterised by the detection principle
    • H03K2217/960725Charge-transfer

Description

Opis wynalazku
Dziedzina zastosowania i stan techniki
Wynalazek odnosi się do układu pojemnościowego przełącznika zbliżeniowego do ustalania stanu pobudzenia, zwłaszcza przełącznika zbliżeniowego działającego zgodnie z zasadą przekazywania ładunku.
Układy tego rodzaju są znane i mają na przykład w EP 0 859 468 A1 pojemnościowy element czujnikowy, którego pojemność zmienia się zgodnie ze stanem pobudzenia. Ta zmiana pojemności jest oceniana w celu określania stanu pobudzenia. Przy tym, element czujnikowy jest zasilany napięciem ładowania, w wyniku czego w zależności od jego pojemności i napięcia ładowania, do elementu czujnikowego jest przekazywany dany ładunek elektryczny.
Po czasie ładowania element czujnikowy jest oddzielany od napięcia ładowania i łączony ze zbiorczym kondensatorem, w wyniku czego następuje przekazywanie ładunku z elementu czujnikowego do zbiorczego kondensatora.
Przebieg ładowania i następująca wymiana ładunków są powtarzane dla ustalonej z góry liczby cykli, przez co ładunek zbiorczego kondensatora osiąga ustaloną wartość, która między innymi jest określana przez wartość pojemności elementu czujnikowego.
Ładunek, względnie uzyskiwane napięcie zbiorczego kondensatora jest zatem miarą mierzonej pojemności elementu czujnikowego. Przez ocenę napięcia zbiorczego kondensatora, przełącznik zbliżeniowy może być przełączony w stan pobudzenia. Po ocenie napięcia zbiorczy kondensator określa rozładowanie i może także wprowadzić nowy cykl pomiarowy.
Przebiegi przełączania są realizowane w znany sposób przez przełączniki analogowe, które są stosunkowo drogie. Następnie element czujnikowy może rozładować się tylko do chwilowego napięcia zbiorczego kondensatora, w wyniku czego przekazywany ładunek maleje wraz ze wzrostem naładowania zbiorczego kondensatora, a zatem zdolność rozdzielcza sygnału zmniejsza się.
Zadanie i rozwiązanie
Zadanie wynalazku polega na tym, żeby opracować układ wymienionego na wstępie rodzaju, który zapewnia niezawodne ustalanie stanu pobudzenia przełącznika zbliżeniowego we wszystkich warunkach pracy, jest wytwarzany ekonomicznie i nieczuły na zakłócenia EMV i HF.
Wynalazek rozwiązuje to zadanie przez układ z cechami zastrzeżenia 1. Korzystne i zalecane wykonania wynalazku są przedmiotem dalszych zastrzeżeń i zostaną bliżej wyjaśnione w następującym opisie. Treść zastrzeżeń została ustalona przez wyraźne odniesienie do treści opisu.
Układ według wynalazku zawiera pojemnościowy element czujnikowy, zbiorczy kondensator, pierwszy sterowany element łączący, który zasila pojemnościowy element czujnikowy napięciem ładowania zgodnie z sygnałem sterującym i drugi sterowany element łączący, który łączy pojemnościowy element czujnikowy ze zbiorczym kondensatorem zgodnie z sygnałem sterującym dla przekazywania ładunku z pojemnościowego elementu czujnikowego do zbiorczego kondensatora. Pierwszy sterowany element łączący jest diodą, a drugi sterowany element łączący jest tranzystorem. Baza tranzystora oraz anoda diody są połączone z węzłem napięcia ładowania, a katoda diody oraz emiter tranzystora z rezystorem filtrującym, który jest sprzężony z pojemnościowym elementem czujnikowym. Kolektor tranzystora jest połączony ze zbiorczym kondensatorem, którego druga końcówka jest połączona z potencjałem odniesienia. Przez to połączenie jest osiągane, że dioda, względnie tranzystor przewodzą naprzemiennie zgodnie z napięciem ładowania, a dalsze sygnały sterujące nie są potrzebne. Rezystor filtrujący czyni układ nieczułym na zakłócenia EMV i HF. Przełączenie między fazą ładowania elementu czujnikowego i fazą przekazywania ładunku następuje synchronicznie z napięciem przemiennym, przez co można uniknąć dodatkowej logiki przełączającej. Tego rodzaju układ jest łatwy do budowy, wytwarzany ekonomicznie i nieczuły na zakłócenia.
Korzystnie, napięcie ładowania jest wytwarzane za pomocą źródła napięcia stałego i źródła napięcia prostokątnego ze wspólnym potencjałem odniesienia. Przy tym, między węzłem napięcia ładowania i źródłem napięcia stałego jest włączona dioda zaciskowa w kierunku zaporowym i między węzłem napięcia ładowania i źródłem napięcia prostokątnego są włączone kondensator i rezystor połączone szeregowo. Przez tego rodzaju układ jest możliwe wytworzenie prostokątnego napięcia ładowania w węźle napięcia ładowania, które zmienia się między potencjałem źródła napięcia stałego i potencjałem sumarycznym potencjału źródła napięcia stałego i poziomem, względnie potencjałem „1” źródła napięcia prostokątnego, synchronicznie względem źródła napięcia prostokątnego. To umożliwia prawie całkowite naładowanie i rozładowanie elementu czujnikowego, niezależnie od napięcia ładoPL 208 754 B1 wania, względnie stanu naładowania zbiorczego kondensatora, przez co jest powodowany liniowy wzrost napięcia na zbiorczym kondensatorze. Możliwa zdolność rozdzielcza sygnału jest przez to znacznie poprawiona.
Korzystnie, tranzystor jest tranzystorem bipolarnym, zwłaszcza tranzystorem pnp. Dzięki temu, że pierwszy element łączący jest diodą, a drugi element łączący jest tranzystorem, elementy te są w stanie łatwo i ekonomicznie zrealizować funkcję przełączania zgodnie z napięciem ładowania, ponieważ elementy łączące są w stanie przewodzenia, względnie zaporowym zgodnie z napięciem ładowania. Drogie i czułe przełączniki analogowe mogą być wyeliminowane. Ponadto, typowa dla pojemnościowego elementu czujnikowego pojemność podstawowa może być w najwyższym stopniu skompensowana przez pojemności bierne tranzystora, przez co w zasadzie jest określana tylko zmiana pojemności elementu czujnikowego.
Korzystnie, zbiorczy kondensator jest dołączony równolegle do przełącznika. To umożliwia niezawodne rozładowanie zbiorczego kondensatora przed rozpoczęciem nowego pomiaru.
Alternatywnie, może być także zastosowany właściwie wymiarowany rezystor.
Korzystnie, układ ma więcej pojemnościowych elementów czujnikowych, którym każdorazowo jest przyporządkowana dioda oraz tranzystor i ma wyłącznie jeden jedyny zbiorczy kondensator, który jest połączony każdorazowo z tranzystorem, każdorazowo przez diodę odsprzęgającą w kierunku przewodzenia, przy czym anoda diody odsprzęgającej jest połączona przez diodę selekcyjną w kierunku przewodzenia, każdorazowo z sygnałem wyboru. Za pomocą układu tego rodzaju jest możliwa ocena stanu pobudzenia większej ilości przełączników zbliżeniowych przy pracy wielokrotnej. Wybór odpowiedniego przełącznika zbliżeniowego następuje przez sygnał wyboru, przez który jest uruchamiane przekazywanie ładunku z wybranego elementu czujnikowego do jedynego zbiorczego kondensatora. Ładunek nie wybranych elementów czujnikowych odpływa każdorazowo przez diodę selekcyjną. Napięcie ładowania może być postawione do dyspozycji centralnie.
Korzystnie, pojemnościowy element czujnikowy jest wykonany tak, że jest nałożony na dolną stronę powierzchni lub powłoki o własnościach dielektrycznych, przy czym ma ona korzystnie gładką, płaską powierzchnię przylegania.
Korzystnie, pojemnościowy element czujnikowy ma obszerny, sprężysty, korzystnie podłużny korpus z materiału przewodzącego elektrycznie. Taki element czujnikowy jest opisany na przykład w EP 0 859 467 A1, którego treść względem tego odniesiono wyraźnie do treś ci tego opisu.
Te i dalsze cechy wynikają z zastrzeżeń, a także opisu i rysunków, przy czym poszczególne cechy mogą być realizowane każdorazowo dla jednej lub więcej postaci kombinacji przy wykonaniu wynalazku i w innych dziedzinach oraz mogą przedstawiać korzystne, jak również możliwe do ochrony wykonania, dla których jest tutaj zastrzegana ochrona.
Podział zgłoszenia na poszczególne części, jak również podtytuły, nie ogranicza go przy dokonanych stwierdzeniach, co do ogólnej ważności.
Krótki opis rysunków
Korzystne przykłady wykonania wynalazku są przedstawione schematycznie na rysunkach i będą opisane dalej, przy tym pokazują one:
Figura 1 - schemat układu pojemnościowego przełącznika zbliżeniowego do ustalania stanu pobudzenia,
Figura 2 - wykres przebiegu napięcia źródła napięcia przemiennego U2 z fig. 1 i napięcia ładowania w węźle napięcia ładowania N1 z fig. 1,
Figura 3 - wykres przebiegu napięcia na zbiorczym kondensatorze C2 z fig. 1 zgodnie ze stanem pobudzenia przełącznika zbliżeniowego i
Figura 4 - schemat układu z wieloma pojemnościowymi elementami czujnikowymi.
Szczegółowy opis przykładu wykonania
Figura 1 przedstawia schemat układu pojemnościowego przełącznika zbliżeniowego do ustalania jego stanu pobudzenia. Układ zawiera źródło napięcia stałego U1 i źródło napięcia prostokątnego U2 ze wspólnym potencjałem odniesienia, na przykład masą, przy czym między węzłem N1 napięcia ładowania, z przyłożonym napięciem ładowania i źródłem napięcia stałego U1 jest włączona w kierunku zaporowym dioda zaciskowa D1 oraz między węzłem N1 napięcia ładowania i źródłem napięcia prostokątnego U2 są włączone kondensator C1 i rezystor R1 połączone szeregowo. Dioda zaciskowa D1 powoduje w połączeniu z kondensatorem C1 wzrost napięcia podawanego ze źródła napięcia prostokątnego U2 do węzła N1 o wartość napięcia ze źródła napięcia stałego.
PL 208 754 B1
Figura 2 pokazuje ten związek na wykresie przebiegu napięcia źródła napięcia przemiennego U2 i napięcia ładowania U3 w węźle N1 napięcia ładowania w funkcji czasu.
Dalej jest zastosowany pierwszy element łączący w postaci diody D2 i drugi element łączący w postaci tranzystora pnp T1. Baza tranzystora T1 i anoda diody D2 są połączone z węzłem N1 napięcia ładowania. Katoda diody D2 i emiter tranzystora T1 są połączone z rezystorem filtrującym R2, który jest sprzężony z pojemnościowym elementem czujnikowym C3, a kolektor tranzystora T1 jest połączony ze zbiorczym kondensatorem C2, którego druga końcówka jest połączona z potencjałem odniesienia.
Kondensator C4 reprezentuje w zasadzie stałą pojemność podstawową elementu czujnikowego C3. Do zbiorczego kondensatora C2 jest dołączony równolegle przełącznik S1, który został dołączony przed rozpoczęciem pomiaru, a więc całkowicie rozładował zbiorczy kondensator. Jeżeli przebieg napięcia na zbiorczym kondensatorze jest oceniany przez mikrosterownik, ten zbiorczy kondensator C2 może rozładować się przed rozpoczęciem pomiaru, gdy odpowiednie wejście zostanie dołączone na krótki okres do potencjału odniesienia.
Przełącznik S1 jest eliminowany w takim przypadku. Pojemnościowy element czujnikowy C3 jest nałożony na przykład na dolną stronę powierzchni lub powłoki o własnościach dielektrycznych.
Dioda D2 i baza tranzystora T1 są zasilane napięciem ładowania U3, w wyniku czego dioda D2 lub tranzystor T1 przewodzą naprzemiennie. Gdy napięcie ładowania U3 ma największą wartość, dioda D2 przewodzi, przez co pojemność elementu czujnikowego C3 ładuje się w przybliżeniu do wartości napięcia ładowania. Tranzystor jest w tym przypadku w stanie zaporowym, ponieważ jego napięcie baza-emiter jest dodatnie. Gdy napięcie ładowania U3 opada do najmniejszej wartości, dioda D2 jest w stanie zaporowym i złącze baza-emiter przewodzi, tj. tranzystor T1 tworzy połączenie. Zatem ładowanie pojemności elementu czujnikowego C3 jest przełączane, względnie przekazywane na zbiorczy kondensator. Bierne pojemności tranzystora T1 kompensują część pojemności podstawowej C4 elementu czujnikowego C3 tak, że w zasadzie określana jest tylko zmiana pojemności elementu czujnikowego C3.
Wymieniana ilość ładunku jest ustalana przez określaną pojemność C3 elementu czujnikowego. Przy pobudzeniu przełącznika zbliżeniowego pojemność C3 zwiększa się, w wyniku czego napięcie na zbiorczym kondensatorze szybciej wzrasta.
Figura 3 pokazuje wykres przebiegu napięcia na zbiorczym kondensatorze C2 zgodnie ze stanem pobudzenia przełącznika zbliżeniowego w funkcji czasu. Przy braku pobudzenia przełącznika zbliżeniowego, napięcie przebiega w postaci piłokształtnej między napięciem odniesienia i pierwszym napięciem szczytowym UR1. W okresie czasu między chwilami t1 i t2, przy pobudzeniu przełącznika zbliżeniowego, do chwili t1 nachylenie silnie wzrasta i napięcie na zbiorczym kondensatorze C2 zwiększa aż do napięcia szczytowego UR3. Następne cykle pomiarowe następują aż do chwili t2 przy większym nachyleniu, przy czym każdorazowo jest osiągane napięcie szczytowe UR2. Osiągane napięcie szczytowe wskazuje zatem stan pobudzenia przełącznika zbliżeniowego i może być oceniane przez nie pokazaną jednostkę, na przykład mikrosterownik.
Figura 4 pokazuje schemat układu z trzema pojemnościowymi elementami czujnikowymi C3, którym każdorazowo jest przyporządkowana dioda D2 i tranzystor T1 jako element łączący. Część układu do wytwarzania napięcia ładowania, składająca się ze źródeł napięcia U1 i U2, diody zaciskowej D1, kondensatora C1 i rezystora R1, występuje tylko raz i zasila każdorazowy element łączący napięciem ładowania U3. Również zbiorczy kondensator C2 występuje tylko raz. Diody D3 i D4, które są połączone z kolektorem tranzystora T2 służą do wzajemnego odsprzęgania.
Wybór mierzonego przełącznika zbliżeniowego następuje za pomocą odpowiedniego sygnału wyboru SL1, SL2, względnie SL3. Sygnał wyboru SL wybranego, względnie wyselekcjonowanego przełącznika zbliżeniowego przenosi napięcie, które jest większe niż maksymalne występujące napięcie szczytowe, a sygnał wyboru nie wybranego przełącznika zbliżeniowego przenosi napięcie odniesienia. Ładunek nie wybranych elementów czujnikowych odpływa przez każdą diodę D3, natomiast ładunek wybranych elementów czujnikowych jest przekazywany przez odpowiednią diodę D4 w zbiorczym kondensatorze C2.
Pokazane układy umożliwiają niezawodne ustalenie stanu pobudzenia przełącznika lub przełączników zbliżeniowych we wszystkich warunkach pracy, są wytwarzane ekonomicznie i nieczułe na zakłócenia EMV i HF.

Claims (7)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Układ pojemnościowego przełącznika zbliżeniowego do ustalania stanu pobudzenia z:
    - pojemnoś ciowym elementem czujnikowym, którego pojemność zmienia się zgodnie ze sposobem pobudzania,
    - zbiorczym kondensatorem,
    - pierwszym sterowanym elementem łączą cym, który zasila pojemnoś ciowy element czujnikowy napięciem ładowania zgodnie z iłem sterującym,
    - drugim sterowanym elementem łączącym, który łączy pojemnościowy element czujnikowy ze zbiorczym kondensatorem zgodnie z sygnałem sterującym dla przekazywania ładunku z pojemnościowego elementu czujnikowego do zbiorczego kondensatora, znamienny tym, że pierwszy sterowany element łączący jest diodą (D2), a drugi sterowany element łączący jest tranzystorem (T1), przy czym baza tranzystora (T1) i anoda diody (D2) są połączone z węzłem (N1) napięcia ładowania (U3), a katoda diody (D2) i emiter tranzystora (T1) z rezystorem filtrującym, który jest sprzężony z pojemnościowym elementem czujnikowym (C3), zaś kolektor tranzystora (T1) jest połączony ze zbiorczym kondensatorem (C2), którego druga końcówka jest połączona z potencjałem odniesienia.
  2. 2. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że napięcie ładowania (U3) jest wytwarzane za pomocą źródła napięcia stałego (U1) i źródła napięcia prostokątnego (U2) ze wspólnym potencjałem odniesienia, przy czym między węzłem (N1) napięcia ładowania i źródłem napięcia stałego (U1) jest włączona dioda zaciskowa (D1) w kierunku zaporowym i między węzłem (N1) napięcia ładowania i źródłem napięcia prostokątnego (U2) są włączone kondensator (C1) i rezystor (R1) połączone szeregowo.
  3. 3. Układ według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że tranzystor (T1) jest tranzystorem bipolarnym, zwłaszcza tranzystorem pnp (T1).
  4. 4. Układ według jednego z poprzednich zastrz., znamienny tym, że zbiorczy kondensator (C2) jest dołączony równolegle do przełącznika (S1).
  5. 5. Układ według jednego z poprzednich zastrz., znamienny tym, że ma więcej pojemnościowych elementów czujnikowych (C3), którym każdorazowo jest przyporządkowana dioda (D2) oraz tranzystor (T1) i ma wyłącznie jeden jedyny zbiorczy kondensator (C2), który jest połączony każdorazowo z tranzystorem (T1), każdorazowo przez diodę odsprzęgającą (D4) w kierunku przewodzenia, przy czym anoda diody odsprzęgającej (D4) jest połączona przez diodę selekcyjną (D3) w kierunku przewodzenia każdorazowo z sygnałem selekcyjnym (SL1, SL2, SL3).
  6. 6. Układ według jednego z poprzednich zastrz., znamienny tym, że pojemnościowy element czujnikowy (C3) jest wykonany tak, że jest nałożony na dolną stronę powierzchni lub powłoki o własnościach dielektrycznych, przy czym ma ona korzystnie gładką, płaską powierzchnię przylegania.
  7. 7. Układ według jednego z poprzednich zastrz., znamienny tym, że pojemnościowy element czujnikowy (C3) ma obszerny, sprężysty, korzystnie podłużny korpus z materiału przewodzącego elektrycznie.
PL376484A 2003-01-24 2004-01-15 Układ pojemnościowego przełącznika zbliżeniowego PL208754B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10303480A DE10303480A1 (de) 2003-01-24 2003-01-24 Schaltungsanordnung für einen kapazitiven Näherungsschalter

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL376484A1 PL376484A1 (pl) 2005-12-27
PL208754B1 true PL208754B1 (pl) 2011-06-30

Family

ID=32667928

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL376484A PL208754B1 (pl) 2003-01-24 2004-01-15 Układ pojemnościowego przełącznika zbliżeniowego

Country Status (11)

Country Link
US (1) US7479791B2 (pl)
EP (1) EP1586164B1 (pl)
JP (1) JP3990436B2 (pl)
CN (1) CN100359806C (pl)
AT (1) ATE431012T1 (pl)
AU (1) AU2004206613B2 (pl)
DE (2) DE10303480A1 (pl)
ES (1) ES2325813T3 (pl)
PL (1) PL208754B1 (pl)
SI (1) SI1586164T1 (pl)
WO (1) WO2004066498A1 (pl)

Families Citing this family (26)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102005007939B4 (de) * 2004-12-11 2009-01-29 Diehl Ako Stiftung & Co. Kg Schaltungsanordnung für einen kapazitiven Berührungssensor
DE102005014933A1 (de) * 2004-12-17 2006-07-06 Diehl Ako Stiftung & Co. Kg Schaltungsanordnung für einen kapazitiven Berührungsschalter
DE102005024772A1 (de) * 2005-05-20 2006-11-23 E.G.O. Elektro-Gerätebau GmbH Schaltungsanordnung für einen kapazitiven Näherungsschalter
FR2886725B1 (fr) * 2005-06-01 2007-08-31 Valeo Securite Habitacle Sas Dispositif de detection d'une variation de capacitance et capteur capacitif de detection de presence d'un utilisateur, implementant un tel dispositif
US7902842B2 (en) 2005-06-03 2011-03-08 Synaptics Incorporated Methods and systems for switched charge transfer capacitance measuring using shared components
JP5395429B2 (ja) 2005-06-03 2014-01-22 シナプティクス インコーポレイテッド シグマデルタ測定法を使用してキャパシタンスを検出するための方法およびシステム
US7288946B2 (en) 2005-06-03 2007-10-30 Synaptics Incorporated Methods and systems for detecting a capacitance using sigma-delta measurement techniques
US7777501B2 (en) 2005-06-03 2010-08-17 Synaptics Incorporated Methods and systems for sigma delta capacitance measuring using shared component
US7449895B2 (en) 2005-06-03 2008-11-11 Synaptics Incorporated Methods and systems for detecting a capacitance using switched charge transfer techniques
US7301350B2 (en) 2005-06-03 2007-11-27 Synaptics Incorporated Methods and systems for detecting a capacitance using sigma-delta measurement techniques
DE102005041113A1 (de) * 2005-08-30 2007-03-01 BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH Kapazitiver Annäherungsschalter und Haushaltsgerät mit einem solchen
DE102006025069B4 (de) * 2006-05-23 2016-09-22 E.G.O. Elektro-Gerätebau GmbH Sensorelement-Anordnung für eine Bedieneinrichtung und Verfahren zum Betrieb einer solchen Sensorelement-Anordnung
DE102006045737A1 (de) * 2006-09-18 2008-03-27 E.G.O. Elektro-Gerätebau GmbH Schaltungsanordnung zum Bestimmen einer Kapazität eines kapazitiven Sensorelements
CN101436853B (zh) * 2007-11-15 2010-07-07 盛群半导体股份有限公司 降低输入噪声的装置与方法
DE102008057433A1 (de) * 2008-11-07 2010-05-12 E.G.O. Elektro-Gerätebau GmbH Schaltungsanordnung zur Kapazitätsbestimmung von mindestens zwei kapazitiven Sensorelementen
US8237456B2 (en) * 2009-03-02 2012-08-07 Atmel Corporation Capacitive sensing
DE102009013532A1 (de) * 2009-03-19 2010-09-30 E.G.O. Control Systems Gmbh Schaltungsanordnung zum Bestimmen einer Kapazität eines kapazitiven Sensorelements
US8362784B2 (en) * 2009-06-22 2013-01-29 Mitsubishi Electric Corporation Capacitor capacitance diagnosis device and electric power apparatus equipped with capacitor capacitance diagnosis device
US9274643B2 (en) 2012-03-30 2016-03-01 Synaptics Incorporated Capacitive charge measurement
LU92627B1 (pl) * 2014-12-31 2016-07-01 Iee Sarl
US10365749B2 (en) 2016-03-30 2019-07-30 Synaptics Incorporated Capacitive sensing device with single reference channel
IT201600103234A1 (it) 2016-10-14 2018-04-14 Green Seas Ventures Ldt Sistema Costruttivo afferente un sensore capacitivo di tensione
IT201800004114A1 (it) 2018-03-30 2019-09-30 Green Seas Ventures Ltd C/O Citco B V I Ltd Sistema costruttivo afferente un sensore capacitivo di tensione
EP3899557A4 (en) 2018-12-17 2022-10-26 G & W Electric Company ELECTRIC DETECTOR ASSEMBLY
EP3899553A4 (en) 2018-12-17 2022-10-26 G & W Electric Company ELECTRICAL SENSOR ARRANGEMENT
FR3107129B1 (fr) 2020-02-10 2022-02-18 St Microelectronics Sa Dispositif et méthode de détection d’un contact tactile

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4345167A (en) * 1978-07-14 1982-08-17 Calvin Noel M Capacitance proximity sensor
DE3544187A1 (de) * 1985-12-13 1987-06-19 Flowtec Ag Kapazitaetsmessschaltung
DE19528454C1 (de) * 1995-08-03 1996-08-08 Grieshaber Vega Kg Verfahren und Schaltungsanordnung zur Messung einer Kapazität
DE19744152A1 (de) * 1997-10-07 1999-04-29 Ifm Electronic Gmbh Schaltungsanordnung zur Erfassung der Kapazität bzw. einer Kapazitätsänderung eines kapazitiven Schaltungs- oder Bauelementes
US6194903B1 (en) 1996-01-21 2001-02-27 I F M Electronic Gmbh Circuit for acquisition of the capacitance or capacitance change of a capacitive circuit element or component
DE19701899C2 (de) * 1996-01-21 2001-01-25 Ifm Electronic Gmbh Schaltungsanordnung und Verfahren zur Erfassung der Kapazität bzw. einer Kapazitätsänderung eines kapazitiven Schaltungs- oder Bauelementes
ES2174342T3 (es) * 1997-02-17 2002-11-01 Ego Elektro Geraetebau Gmbh Interruptor por tacto con tecla sensorial.
EP0859468B1 (de) * 1997-02-17 2004-11-17 E.G.O. ELEKTRO-GERÄTEBAU GmbH Schaltungsanordnung für ein Sensorelement
US6466036B1 (en) * 1998-11-25 2002-10-15 Harald Philipp Charge transfer capacitance measurement circuit
DE19907214A1 (de) * 1999-02-19 2000-08-24 Ego Elektro Geraetebau Gmbh Schaltungsanordung für ein Sensorelement
DE10005173A1 (de) 2000-02-05 2001-08-09 Ego Elektro Geraetebau Gmbh Schaltungsanordnung für ein Sensorelement
US6362632B1 (en) * 2000-05-24 2002-03-26 Becs Technology, Inc. Balanced charge pump capacitive material sensor
DE10336335B4 (de) * 2003-08-08 2015-03-12 Huf Hülsbeck & Fürst Gmbh & Co. Kg Schließvorrichtung für Fahrzeuge

Also Published As

Publication number Publication date
PL376484A1 (pl) 2005-12-27
DE502004009450D1 (de) 2009-06-18
ES2325813T3 (es) 2009-09-18
JP2006516850A (ja) 2006-07-06
ATE431012T1 (de) 2009-05-15
SI1586164T1 (sl) 2009-10-31
WO2004066498A1 (de) 2004-08-05
CN100359806C (zh) 2008-01-02
EP1586164A1 (de) 2005-10-19
EP1586164B1 (de) 2009-05-06
DE10303480A1 (de) 2004-08-05
AU2004206613B2 (en) 2009-01-08
US20060238233A1 (en) 2006-10-26
JP3990436B2 (ja) 2007-10-10
AU2004206613A1 (en) 2004-08-05
CN1742433A (zh) 2006-03-01
US7479791B2 (en) 2009-01-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL208754B1 (pl) Układ pojemnościowego przełącznika zbliżeniowego
CN107112990B (zh) 电容传感器
US20110187389A1 (en) Capacitance measuring circuit for touch sensor
EP1777821B1 (en) Electronic circuit with capacitative switching ability
US20150330768A1 (en) Capacitive sensor device with associated evaluation circuit
US7737730B2 (en) Method of detecting the frequency of an input clock signal of an integrated circuit and integrated circuit
CN106501618B (zh) 电容容值测量电路
CN102576271B (zh) 静电电容式触控面板
JPH10285010A (ja) センサー素子の回路機構
CN102282766A (zh) 使用模/数转换器(adc)的内部电容器及电压参考的电容式触摸感测
CN102645606A (zh) 漏电检测装置
EP3243047A1 (en) A method and system for sensing a liquid level
JP4209324B2 (ja) 存否センサ
JP6859971B2 (ja) 粒子状物質検出システム
JP2020008576A (ja) 生産時またはアフタサービス時に試験可能な熱発電時計
JPS63501539A (ja) 低リ−ク交流近接スイッチ回路
EP0070609B1 (en) Control device for a laundry drier
KR20080110576A (ko) 다기능 안정 센서 회로
CN210071058U (zh) 液位探测系统及其探测器
JP4605870B2 (ja) タッチセンサ
JPS58501400A (ja) 精密差動型弛張発振器回路
JP2003047236A (ja) 電力供給装置および方法
CN103762968A (zh) 电容式轻触开关、开关电路及按键系统
JP3378722B2 (ja) 静電容量型センサ
CN108332820A (zh) 一种液位检测电路和液位检测装置

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20120115