PL208240B1 - Sposób podbijania toru i maszyna do podbijania toru - Google Patents

Sposób podbijania toru i maszyna do podbijania toru

Info

Publication number
PL208240B1
PL208240B1 PL347848A PL34784801A PL208240B1 PL 208240 B1 PL208240 B1 PL 208240B1 PL 347848 A PL347848 A PL 347848A PL 34784801 A PL34784801 A PL 34784801A PL 208240 B1 PL208240 B1 PL 208240B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
track
machine
frame
tamping
rail chassis
Prior art date
Application number
PL347848A
Other languages
English (en)
Other versions
PL347848A1 (en
Inventor
Josef Theurer
Herbert Wörgötter
Original Assignee
Plasser Bahnbaumasch Franz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Plasser Bahnbaumasch Franz filed Critical Plasser Bahnbaumasch Franz
Publication of PL347848A1 publication Critical patent/PL347848A1/xx
Publication of PL208240B1 publication Critical patent/PL208240B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B27/00Placing, renewing, working, cleaning, or taking-up the ballast, with or without concurrent work on the track; Devices therefor; Packing sleepers
    • E01B27/12Packing sleepers, with or without concurrent work on the track; Compacting track-carrying ballast
    • E01B27/13Packing sleepers, with or without concurrent work on the track
    • E01B27/16Sleeper-tamping machines
    • E01B27/17Sleeper-tamping machines combined with means for lifting, levelling or slewing the track

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób podbijania toru, w którym tor, który ma być podniesiony i podbijany jest ograniczony dwoma podwoziami szynowymi tworząc odcinek podnoszenia toru.
Przedmiotem wynalazku jest także maszyna do podbijania toru.
Z opisu zgłoszenia W. Brytanii nr GB 151 675 znana jest maszyna do podbijania toru, która na końcach podparta jest na podwoziach szynowych i ogranicza za ich pomocą odcinek podnoszenia toru. Wewnątrz obu podwozi szynowych przewidziana jest rama towarzysząca ułożyskowana przesuwnie w kierunku wzdłużnym maszyny, która jest wyposażona w agregat podbijający do podbijania toru i w agregat podnosząco-kierujący. Podczas pracy, maszyna przejeżdża w sposób ciągły, podczas gdy rama towarzysząca, w celu podbijania pojedynczych podkładów toru, przesuwana jest do przodu krokowo.
Zgodnie z opisem patentu USA nr 4 644 868, znana jest również maszyna do podbijania, przejezdna podczas pracy w sposób ciągły, przy czym rama towarzysząca jest przesuwna względem ramy maszyny. Agregat podnosząco-kierujący toru jest zamocowany przesuwnie wzdłużnie na ramie maszyny i jest przez to również podczas pracy przesuwny względem ramy maszyny. Odcinek podnoszenia toru, z jednej strony jest ograniczony przez podwozie szynowe maszyny, przednie, względem kierunku pracy, i z drugiej strony przez podwozie szynowe maszyny połączone z ramą towarzyszącą. Wewnątrz odcinka podnoszenia toru następuje unoszenie toru w położenie żądane i jego podbijanie.
Wreszcie, znana jest jeszcze z opisu patentu USA nr 4 794 862 dalsza maszyna do podbijania, w której, wewnątrz odcinka podbijania, przewidziana jest zsuwnia do tłucznia. Przez to tor jest optymalnie pokrywany tłuczniem w połączeniu z korekcją toru dla trwałego położenia toru.
Zadanie wynalazku polega teraz na tym, żeby stworzyć sposób podbijania toru opisanego rodzaju, za pomocą którego można szybko podbijać również świeżo pokryty tłuczniem tor. Dalej, zadanie wynalazku polega na tym, żeby stworzyć maszynę do podbijania toru, która może być stosowana w sposób optymalny zarówno do podbijania toru ś wież o pokrytego tł uczniem jak i dla normalnego podbijania.
Pierwsze wymienione zadanie wynalazku zostało rozwiązane przez to, że w sposobie do podbijania toru według wynalazku, w pierwszym przejeździe roboczym odcinek podnoszenia toru, dla podniesienia toru i umieszczenia tłucznia pod torem, przedłuża się w kierunku wzdłużnym toru i, że w dalszym przejeź dzie roboczym, dla wytworzenia ostatecznego żądanego poł o ż enia i podbijania toru, odcinek podnoszenia toru skraca się.
Za pomocą przedłużenia odcinka podnoszenia toru ograniczonego przez podwozia szynowe, możliwe jest unoszenie toru na większą wysokość, bez przeprężania szyn w odniesieniu do linii zgięcia. To szczególnie wysokie unoszenie ma tę zaletę, że przez to, w ramach pojedynczego przebiegu roboczego, możliwe jest obszerne (rozległe) doprowadzenie tłucznia, zwłaszcza w połączeniu z nowym pokrywaniem tłuczniem toru.
Korzystnie, zmianę długości odcinka podnoszenia toru przeprowadza się przez to, że podnosi się lub opuszcza połączoną z agregatem podbijającym, agregatem podnosząco-kierującym toru i podwoziem szynowym, ramę towarzyszą c ą , wzglę dem ramy maszyny.
W zakresie maszyny do podbijania toru zadanie to zostało rozwiązane przez to, że, w maszynie z opartą na końcach na podwoziach szynowych, przejezdną po torze, ramą maszyny i z umieszczoną pomiędzy podwoziami szynowymi wyposażoną w agregat podnosząco-kierujący toru i agregat podbijający ramą towarzyszącą, która na jednym końcu połączona jest przesuwnie w kierunku wzdłużnym maszyny, za pomocą przegubu, z ramą maszyny, a na przeciwległym końcu ma podwozie szynowe do podparcia na torze, zgodnie z wynalazkiem w obszarze podwozia szynowego połączonego z ramą towarzyszącą, rama towarzysząca jest połączona za pomocą napędu z rolkami prowadzącymi, które są ułożyskowane w kierunku wzdłużnym maszyny przesuwnie na ramie maszyny.
Dzięki temu prostemu konstrukcyjnie rozwiązaniu, osiągnięta została szczególna zaleta, że odcinek podnoszenia toru zmienny jest tylko przy zasilaniu napędów, bez konieczności przedsiębrania dla przeprowadzenia podbijania toru dalszych prac przy przezbrajaniu. Przede wszystkim pozostaje utrzymana, w pełni nieograniczona zarówno przy przedłużonym jak i normalnym sposobie pracy, szczególna wydajność maszyny przejezdnej w sposób ciągły podczas pracy.
Wynalazek w przykładzie wykonania został zilustrowany na rysunku, na którym Fig. 1 przedstawia uproszczony widok z boku maszyny do podbijania toru z przesuwną względem ramy maszyny ramą towarzyszącą, Fig. 2 - powiększony widok z boku fragmentu maszyny do podbijania toru, Fig. 3 i 4 - schematyczne przedstawienie maszyny do podbijania toru z róż nymi odcinkami podbijania.
PL 208 240 B1
Widoczna na Fig. 1 i 2 maszyna 1 do podbijania toru 2 ma rozciągającą się wzdłużnie ramę 3, która oparta jest na torze 2 na końcach, na podwoziach szynowych 4. Pomiędzy obydwoma końcowymi podwoziami szynowymi 4 znajduje się rama towarzysząca 5, która z jednej strony za pomocą podwozia szynowego 4 oparta jest na torze 2 z drugiej strony za pomocą przegubu 7 oparta jest na ramie 3. Rama towarzysząca 5 wyposażona w agregat podbijający 8 i agregat podnosząco-kierujący 9 jest przesuwna względem ramy 3 za pomocą napędu przesuwnego 10.
W odniesieniu do kierunku roboczego maszyny 1 oznaczonego strzałką 11, przed ramą towarzyszącą 5, i za przednim podwoziem szynowym 4, znajduje się zsuwnia tłucznia 12, ze znajdującymi się nad torem 2 otworami wylotowymi 13. Maszyna 1 ma oprócz tego przenośnik tłucznia 14, przebiegający w kierunku wzdłużnym maszyny, za pomocą którego tłuczeń jest transportowany z tylnego końca 15 maszyny do zsuwni tłucznia 12. Tylny koniec 15 maszyny jest utworzony przez oparte na podwoziu szynowym 16 przedłużenie ramy 17, które jest wyposażone w jednostkę silnikową 18 i połączone za pomocą przegubu obrotowo z ramą 3 maszyny.
Odcinek podnoszenia toru 19 przewidziany dla podnoszenia toru 2 w celu korekcji i podbijania toru jest z jednej strony ograniczony przez przednie podwozie szynowe 4 maszyny 1 i z drugiej przez podwozie szynowe 4 ramy towarzyszącej 5. Ten, przeznaczony do normalnego podbijania toru, odcinek podnoszenia toru 19 oznaczony jest punktami A i B na Fig. 1 i 3. Jak to widać zwłaszcza na Fig. 2, rama towarzysząca 5 jest w obszarze jej podwozia szynowego 4 połączona jest za pomocą napędu hydraulicznego z rolkami prowadzącymi 21, które są ułożyskowane przesuwnie na przebiegającej w kierunku wzdłużnym maszyny i połączonej z ramą 3 prowadnicy 22. Za pomocą napędu hydraulicznego 20 rama towarzysząca 5 jest, do wyboru, podnoszona z położenia oparcia na torze 2 w położenie uniesione nad tor 2. (patrz Fig. 4).
Poniżej zostanie opisany sposób działania maszyny 1.
W celu rozsypania nowego tłucznia na torze 2 odpowiednie ilości tłucznia narzuca się przez zsuwnię 12 na tor 2. Rama towarzysząca 5 jest za pomocą zasilania napędów hydraulicznych 20 unoszona nad tor 2, jak pokazano na Fig. 4. Przez to powstaje przedłużony, ograniczony przez przednie i tylne podwozie szynowe 4 maszyny 1, oznaczony przez A i C odcinek podnoszenia toru 19. Na tym przedłużonym odcinku podnoszenia toru 19 jest teraz możliwe wyższe podniesienie toru przez agregat podnosząco-kierujący toru 9, tak, że dzięki mocniejszemu uniesieniu toru również większe ilości tłucznia opadają przez tor na podłoże tłuczniowe. Jak tylko pod torem 2 znajdzie się pożądana ilość tłucznia, można przeprowadzić normalne podbijanie toru, podczas gdy przy odciążeniu napędów hydraulicznych 20 rama towarzysząca 5 oparta jest na torze 2 (Fig. 3). Przez to następuje automatyczne skrócenie odcinka podnoszenia toru 19 na długość oznaczoną punktami A i B.

Claims (3)

1. Sposób podbijania toru, w którym tor, który ma być podniesiony i podbijany jest ograniczony dwoma podwoziami szynowymi tworząc odcinek podnoszenia toru, znamienny tym, że w pierwszym przejeździe roboczym odcinek podnoszenia toru (19) przedłuża się w kierunku wzdłużnym toru dla podniesienia toru i umieszczenia tłucznia pod torem (2), i że w dalszym przejeździe roboczym dla wytworzenia ostatecznego żądanego położenia i podbijania toru (2) odcinek podnoszenia toru (19) skraca się.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że zmienia się długość odcinka podnoszenia toru (19) przez to, że podnosi się lub opuszcza połączoną z agregatem podbijającym (8), agregatem podnosząco-kierującym toru (9) i podwoziem szynowym (4), ramę towarzyszącą (5) względem ramy (3) maszyny (1).
3. Maszyna do podbijania toru z opartą na końcach na podwoziach szynowych, przejezdną po torze, ramą maszyny i z umieszczoną pomiędzy podwoziami szynowymi, wyposażoną w agregat podnosząco-kierujący toru i agregat podbijający ramą towarzyszącą, która na jednym końcu połączona jest przesuwnie w kierunku wzdłużnym maszyny z ramą maszyny, za pomocą przegubu, a na przeciwległym końcu ma podwozie szynowe do podparcia na torze, znamienna tym, że w obszarze podwozia szynowego (4) połączonego z ramą towarzyszącą (5), rama towarzysząca (5) jest połączona za pomocą napędu (20) z rolkami prowadzącymi (21), które są ułożyskowane w kierunku wzdłużnym maszyny przesuwnie na ramie (3) maszyny.
PL347848A 2000-06-09 2001-06-01 Sposób podbijania toru i maszyna do podbijania toru PL208240B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0043100U AT3876U3 (de) 2000-06-09 2000-06-09 Verfahren und maschine zur unterstopfung eines gleises

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL347848A1 PL347848A1 (en) 2001-12-17
PL208240B1 true PL208240B1 (pl) 2011-04-29

Family

ID=3490414

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL347848A PL208240B1 (pl) 2000-06-09 2001-06-01 Sposób podbijania toru i maszyna do podbijania toru

Country Status (12)

Country Link
US (1) US6481358B2 (pl)
EP (1) EP1162309B1 (pl)
JP (1) JP4824203B2 (pl)
CN (1) CN1205390C (pl)
AT (2) AT3876U3 (pl)
CA (1) CA2350166C (pl)
DE (1) DE50105805D1 (pl)
DK (1) DK1162309T3 (pl)
ES (1) ES2240391T3 (pl)
PL (1) PL208240B1 (pl)
RU (1) RU2225908C2 (pl)
UA (1) UA72899C2 (pl)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT4463U3 (de) * 2001-04-26 2002-03-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Reinigungsmaschine zur reinigung der schotterbettung eines gleises
AT413554B (de) * 2003-10-31 2006-03-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Stopfmaschine zum unterstopfen eines gleises
AT500949B8 (de) * 2004-10-01 2007-02-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zur durchführung einer gleislagekorrektur
RU2480552C1 (ru) * 2011-11-16 2013-04-27 Николай Михайлович Балезин Способ непрерывной подбивки шпал железнодорожного пути и машина для его осуществления
CN107544309B (zh) * 2017-09-28 2020-07-07 中国神华能源股份有限公司 捣固车的控制电路、方法及装置、存储介质以及处理器
KR102197762B1 (ko) * 2018-02-12 2021-01-04 류수경 도상 교체용 특수 철도차량
FR3108342B1 (fr) * 2020-03-20 2022-03-25 Matisa Materiel Ind Sa MACHINE ferroviaire DE TRAVAUX comportant un châssis de machine et une navette de travail, et convoi ferroviaire DE TRAVAUX associé
AT525273B1 (de) 2021-08-04 2023-02-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Verfahren und Maschine zum Bearbeiten eines Gleises
CN114987228A (zh) * 2022-08-08 2022-09-02 中国铁建高新装备股份有限公司 一种混合动力传动方法、系统及轨道车辆

Family Cites Families (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT379176B (de) * 1981-12-22 1985-11-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare anlage und verfahren zur kontinuierlich fortschreitenden sanierung des gleisunterbaues
AT376258B (de) * 1982-09-09 1984-10-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare gleisstopf-nivellier- und richtmaschine
AT382658B (de) * 1983-12-16 1987-03-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Kontinuierlich verfahrbare gleisstopfmaschine
AT380279B (de) * 1983-08-19 1986-05-12 Plasser Bahnbaumasch Franz Kontinuierlich (non-stop) verfahrbare gleisstopf-nivellier- und richtmaschine
AT379835B (de) * 1983-08-19 1986-03-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Kontinuierlich (non stop) verfahrbare gleisstopf -nivellier- und richtmaschine
FR2559174B1 (fr) * 1984-02-06 1986-10-24 Framafer Engin de travaux sur voie ferree a avancement continu
FR2562107B1 (fr) * 1984-03-30 1986-11-14 Framafer Engin a avancement continu pour travaux sur voie ferree
AT383838B (de) 1984-06-01 1987-08-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Kontinuierlich verfahrbare gleisstopf-nivellier- und richtmaschine
AT389336B (de) 1986-02-12 1989-11-27 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisstopfmaschine mit hebe-, stopf- und gegebenenfalls richtaggregat
DE3663548D1 (en) * 1986-04-02 1989-06-29 Plasser Bahnbaumasch Franz Mobile plant cleaning the ballast of a track with means to distribute said ballast
AT387999B (de) * 1987-05-27 1989-04-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleis-schotterbett-reinigungsmaschine mit endloser foerder- bzw. raeumkette
ES2028371T3 (es) * 1988-07-26 1992-07-01 Franz Plasser Bahnbaumaschinen- Industriegesellschaft M.B.H. Bateadora de balastro, niveladora y enderezadora desplazable en continuo (non stop).
ATE81370T1 (de) * 1989-05-18 1992-10-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Kontinuierlich verfahrbare gleisstopfmaschine mit pfluganordnung.
AT398097B (de) * 1991-11-13 1994-09-26 Plasser Bahnbaumasch Franz Anlage zur herstellung einer planumschutzschichte
RU2086723C1 (ru) * 1993-06-16 1997-08-10 Франц Плассер Банбаумашинен-Индустригезельшафт Мбх Способ восстановления балластного слоя железнодорожного пути и устройство для его осуществления
ES2143746T3 (es) * 1995-03-07 2000-05-16 Plasser Bahnbaumasch Franz Maquina bateadora, configuracion maquinaria y procedimiento para el bateado inferior de una via.
ES2212843T3 (es) * 1998-03-27 2004-08-01 Franz Plasser Bahnbaumaschinen- Industriegesellschaft M.B.H. Procedimiento de correccion de la posicion de una via.

Also Published As

Publication number Publication date
RU2225908C2 (ru) 2004-03-20
CA2350166A1 (en) 2001-12-09
JP2002013101A (ja) 2002-01-18
ATE292713T1 (de) 2005-04-15
PL347848A1 (en) 2001-12-17
EP1162309A1 (de) 2001-12-12
US6481358B2 (en) 2002-11-19
AT3876U2 (de) 2000-09-25
ES2240391T3 (es) 2005-10-16
CN1205390C (zh) 2005-06-08
DE50105805D1 (de) 2005-05-12
US20010050022A1 (en) 2001-12-13
DK1162309T3 (da) 2005-06-20
EP1162309B1 (de) 2005-04-06
CN1329196A (zh) 2002-01-02
AT3876U3 (de) 2001-02-26
CA2350166C (en) 2005-08-09
JP4824203B2 (ja) 2011-11-30
UA72899C2 (uk) 2005-05-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6637133B2 (en) Ballast cleaning machine
CZ278746B6 (en) Track packing machine track packing machine
PL208240B1 (pl) Sposób podbijania toru i maszyna do podbijania toru
AU606756B2 (en) A travelling on-track machine with a planing plough for distributing and shaping bedding ballast
AU779757B2 (en) A machine for renewing a track
AU776179B2 (en) A machine for renewing a track
PL129824B1 (en) Mobile machine for cleaning aggregate bed of railroad tracks with track lifting feature and methodof cleaning aggregate bed
US6477960B2 (en) Machine for removing an old track and laying a new track
CZ279087B6 (en) Apparatus for producing protective layer of a ballast bed and process of maintaining the ballast bed
SK590288A3 (en) Continually traveling machine for building of track
AU703165B2 (en) A machine for dismantling an old track and laying a new track
HU202298B (en) Track building machine with track stabilizer
CZ355596A3 (en) Track tamping machine
AU2005324848A1 (en) Method for cleaning the ballast of a track
AU5434701A (en) A machine for renewing a track
PL200349B1 (pl) Maszyna do prac renowacyjnych toru
RU2001114942A (ru) Способ и машина для подбивки шпал рельсового пути
CA2141098C (en) A track tamping machine for tamping and ballasting a track
US6668728B2 (en) Machine for rehabilitating a track bed
PL181368B1 (pl) Maszyna do podbijania toru oraz sposób podbijania toru za pomoca tej maszyny PL PL PL PL PL
PL62822Y1 (pl) Maszyna do podbijania toru kolejowego
AU2005263661B2 (en) Method for replacing old sleepers of a railway track by new sleepers
PL180690B1 (pl) Sposób podbijania jednoczesnie kilku podkladów torowych PL PL PL
CZ278257B6 (en) Machine for packing sleepers