PL208124B1 - Wózek regałowy i układarka z wózkiem regałowym - Google Patents

Wózek regałowy i układarka z wózkiem regałowym

Info

Publication number
PL208124B1
PL208124B1 PL359815A PL35981503A PL208124B1 PL 208124 B1 PL208124 B1 PL 208124B1 PL 359815 A PL359815 A PL 359815A PL 35981503 A PL35981503 A PL 35981503A PL 208124 B1 PL208124 B1 PL 208124B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
stacker
rack
lifting
trolley
vertical
Prior art date
Application number
PL359815A
Other languages
English (en)
Other versions
PL359815A1 (pl
Inventor
Ulrich Upmeyer
Original Assignee
Westfalia Logistics Technologies Gmbh & Co Kg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Westfalia Logistics Technologies Gmbh & Co Kg filed Critical Westfalia Logistics Technologies Gmbh & Co Kg
Publication of PL359815A1 publication Critical patent/PL359815A1/pl
Publication of PL208124B1 publication Critical patent/PL208124B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65GTRANSPORT OR STORAGE DEVICES, e.g. CONVEYORS FOR LOADING OR TIPPING, SHOP CONVEYOR SYSTEMS OR PNEUMATIC TUBE CONVEYORS
    • B65G1/00Storing articles, individually or in orderly arrangement, in warehouses or magazines
    • B65G1/02Storage devices
    • B65G1/04Storage devices mechanical
    • B65G1/0407Storage devices mechanical using stacker cranes
    • B65G1/0414Storage devices mechanical using stacker cranes provided with satellite cars adapted to travel in storage racks
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B66HOISTING; LIFTING; HAULING
    • B66FHOISTING, LIFTING, HAULING OR PUSHING, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR, e.g. DEVICES WHICH APPLY A LIFTING OR PUSHING FORCE DIRECTLY TO THE SURFACE OF A LOAD
    • B66F9/00Devices for lifting or lowering bulky or heavy goods for loading or unloading purposes
    • B66F9/06Devices for lifting or lowering bulky or heavy goods for loading or unloading purposes movable, with their loads, on wheels or the like, e.g. fork-lift trucks
    • B66F9/07Floor-to-roof stacking devices, e.g. "stacker cranes", "retrievers"

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Warehouses Or Storage Devices (AREA)
  • Handcart (AREA)
  • Cultivation Receptacles Or Flower-Pots, Or Pots For Seedlings (AREA)
  • Holders For Apparel And Elements Relating To Apparel (AREA)
  • Walking Sticks, Umbrellas, And Fans (AREA)
  • Toys (AREA)
  • Transition And Organic Metals Composition Catalysts For Addition Polymerization (AREA)

Abstract

Przedmiotem wynalazku jest wózek regałowy przeznaczony do pracy w magazynie regatowym mający zespół jezdny (32) wyposażony w co najmniej jeden silnik napędowy i kółka toczne (38), a także zespół unoszący (34) wyposażony w kółka nośne (40) oraz podnoszoną i opuszczaną płytę unoszącą (54), przy czym zespół jezdny (32) i zespół unoszący (34) są połączone ze sobą za pośrednictwem podatnego sprzęgu. Wynalazek dotyczy ponadto układarki z przemieszczającymi się pionowo noszami ładunkowymi mieszczącymi wózek regałowy mający dwa umieszczone naprzeciwlegle profilowane wsporniki, które tworzą każdorazowo dwie wzajemnie przemieszczone poziomo i pionowo bieżnie dla kółek wózka regałowego, przy czym na noszach ładunkowych jest umieszczony środek załadowczy, za pomocą, którego przedmiot może być uchwycony i wprowadzony na nosze ładunkowe lub na znajdujący się na nich wózek regałowy albo może być stamtąd wyprowadzony.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest wózek regałowy („satelita”) do obsługi miejsc składowania w magazynie regałowym, które zwykle są rozmieszczone na kilku poziomach składowania i są dostępne poprzez kanały regałowe, w których przemieszcza się ten wózek regałowy.
Przedmiotem wynalazku jest także układarka z wózkiem regałowym opisanego wyżej rodzaju.
Znany jest ze wzoru użytkowego DE 94 08 348 U1 automatyczny magazyn drobnych elementów z układarką, która ma poruszający się pionowo pomost podnoszący z poruszającym się w kanale regałowym pod ułożonym tam przedmiotem wózkiem regałowym z urządzeniem do unoszenia przedmiotu, przy czym kanał regałowy jest wyposażony w prowadnice dla wózka regałowego. Wadą takiego magazynu jest to, że wózek regałowy ma stosunkowo dużą wysokość konstrukcyjną, w związku z czym każdy kanał regałowy poniżej płaszczyzny składowania przedmiotów musi mieć odpowiednio dużo miejsca, żeby wózek regałowy mógł co najmniej częściowo podjechać pod przedmiot, unieść go i przejechać wzdł u ż kanał u regał owego.
Brytyjski opis patentowy nr GB 1 429 785 ujawnia wózek podnośnikowy mający zespół jezdny wyposażony w co najmniej jeden silnik napędowy i kółka toczne, z pionowo przemieszczalnym zespołem unoszącym wyposażonym w kółka nośne oraz podnoszoną i opuszczaną płytę unoszącą.
Z opisu patentowego Stanów Zjednoczonych Ameryki nr US 4 395 181 jest znany pojazd magazynowy z dołączonym pojazdem pomocniczym, który ma możliwość jazdy w poprzek względem tego pojazdu magazynowego. Jednak sam pojazd magazynowy nie nadaje się do podjazdu pod palety.
Celem wynalazku było zredukowanie wysokości konstrukcyjnej wózka regałowego dla umożliwienia dzięki temu zwiększenia gęstości składowania w magazynie przedmiotów o ustalonych wymiarach.
Zgodny z wynalazkiem wózek regałowy przeznaczony do pracy w magazynie regałowym, mający zespół jezdny wyposażony w co najmniej jeden silnik napędowy i kółka toczne, a także zespół unoszący wyposażony w kółka nośne oraz podnoszoną i opuszczaną płytę unoszącą, charakteryzuje się tym, że zespół jezdny i zespół unoszący są połączone ze sobą za pośrednictwem podatnego sprzęgu, przy czym sprzęg stanowi urządzenie do kątowego przemieszczania między zespołem jezdnym a zespołem unoszącym.
Dzięki funkcjonalnemu oddzieleniu zespołu jezdnego, który zawiera wszystkie właściwe elementy napędowe, i zespołu unoszącego, który ma tylko elementy potrzebne do unoszenia przedmiotu, można zrealizować bardziej płaski niż dotąd zespół unoszący i tym samym zmniejszyć odstęp w kierunku pionowym między sąsiednimi kanałami regałowymi.
Korzystnie, sprzęg stanowi urządzenie do kątowego przemieszczania między zespołem jezdnym a zespołem unoszącym wokół poziomej osi obrotu i/lub pionowej osi obrotu.
Ponadto, korzystnie, sprzęg stanowi urządzenie umożliwiające ograniczony ruch względny między zespołem jezdnym i zespołem unoszącym w kierunku pionowym i/lub poziomym. Zespół jezdny i zespó ł unoszą cy mogą być połączone ze sobą przegubowo.
Połączenie między zespołem jezdnym i zespołem unoszącym może być ukształtowane tak, że zespół unoszący jest umocowany odchylnie na sankach mocujących przestawnych pionowo i/lub poziomo na zespole jezdnym.
Korzystnie przewidziano, że napęd pionowy do podnoszenia i opuszczania płyty unoszącej jest zintegrowany z zespołem jezdnym.
Silnik napędowy działa na co najmniej jedno z kółek tocznych i/lub na co najmniej jedno z kółek nośnych.
Zespół unoszący ma płytę dolną i płytę górną podtrzymującą lub tworzącą płytę unoszącą, przy czym płyta dolna i płyta górna są przemieszczane względem siebie napędem pionowym. Przy tym między płytą dolną i płytą górną mogą być umieszczone powierzchnie klinowe, które przy poziomym ruchu względnym między płytą górną i płytą dolną powodują pionowy ruch płyty górnej lub też płyty unoszącej.
Ponadto, można przewidzieć, że zespół jezdny i/lub zespół unoszący są wyposażone w boczne kółka prowadzące.
Kółka toczne mogą mieć większą średnicę niż kółka nośne.
Korzystnie przewidziano, że kółka toczne mają większy rozstaw niż kółka nośne.
Poza tym, przewidziano korzystnie, że kółka toczne są umieszczone do toczenia po płaszczyźnie tocznej, która jest położona powyżej płaszczyzny nośnej, po której toczą się kółka nośne. W szczególności wynalazek przewiduje, że płaszczyzna toczna znajduje się w kierunku pionowym
PL 208 124 B1 w odstępie od płaszczyzny nośnej, który odpowiada co najmniej wysokości konstrukcyjnej zespołu unoszącego.
Na stronie czołowej zespołu unoszącego może być umieszczony rygiel zabezpieczający przedmiot transportowany, który jest wciągnięty przy opuszczonej płycie unoszącej i wysunięty przy podniesionej płycie unoszącej. Można sterować w sposób wymuszony ryglem zabezpieczającym poprzez ruch płyty górnej lub też płyty dolnej.
Zgodna z wynalazkiem układarka z opisanym wcześniej wózkiem regałowym usytuowanym w przemieszczających się pionowo noszach ładunkowych charakteryzuje się tym, że ma dwa umieszczone naprzeciwlegle wsporniki profilowane, które tworzą każdorazowo dwie wzajemnie przemieszczone poziomo i pionowo bieżnie dla kółek wózka regałowego, przy czym na noszach ładunkowych jest umieszczony środek załadowczy, za pomocą którego przedmiot może być uchwycony i wprowadzony na nosze ładunkowe lub na znajdujący się na nich wózek regałowy albo może być stamtąd wyprowadzony.
Można przewidzieć, że na pewnym odcinku wzdłuż wsporników profilowanych, górne, położone zewnętrznie bieżnie są każdorazowo zastąpione przenośnikiem łańcuchowym lub przenośnikiem taśmowym. Przy tym celowe może być ukształtowanie wsporników profilowanych poprzecznie do kierunku jazdy układarki.
W szczególności istnieje możliwość umieszczenia urządzenia obrotowego na ładowarce, żeby wsporniki profilowane puste albo mieszczące wózek regałowy mogły być obrócone w położenie wymagane dla uchwycenia lub zwolnienia wózka regałowego.
Przewidziano korzystnie, że urządzenie obrotowe ma postać obrotnicy, przy czym w szczególności celowe jest, gdy urządzenie obrotowe może obrócić się w obie strony każdorazowo o 90° względem kierunku wzdłużnego, w którym przemieszcza się układarka.
Istnieje możliwość przyporządkowania środka załadowczego do urządzenia obrotowego, celem jego obrotu. Środek załadowczy może być ukształtowany w postaci dwóch umieszczonych równolegle nastawników liniowych. Nastawniki liniowe mogą być ukształtowane dla uchwycenia przedmiotów o ustalonych wymiarach, w szczególności pojemników magazynowych.
Przewidziano celowo, że nastawniki liniowe mogą poruszać się niezależnie od siebie, żeby stworzyć ogranicznik ruchu dla przedmiotu przemieszczanego na układarce. Alternatywnie, jest możliwe utworzenie środka załadowczego przez dwa przeciwbieżne suwaki, z których jeden służy do pobierania przedmiotu i jeden do odprowadzania przedmiotu. Celowe jest, gdy na noszach ładunkowych w sąsiedztwie urządzenia obrotowego jest umieszczony poziomy przenoś nik przedmiotów poruszają cy się poprzecznie do kierunku wzdłużnego, w którym przemieszcza się układarka.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematycznie w widoku z góry magazyn regałowy według wynalazku, w szczególności magazyn drobnych elementów, z dwoma regałami magazynowymi i z poruszającą się między nimi poziomo układarką, fig. 2 - schematycznie i wycinkowo część regału magazynowego z fig. 1 w przekroju pionowym, fig. 3 - kilka kanałów regałowych rozmieszczonych pionowo nad sobą oraz wózek regałowy, w widoku z boku, fig. 4 - wózek regałowy znajdujący się w kanale regałowym, w widoku perspektywicznym, fig. 5 - wózek regałowy w widoku perspektywicznym, fig. 6 - wózek regałowy według fig. 5, w widoku z boku, fig. 7 - wózek regałowy według fig. 5, w widoku z góry, fig. 8 i 9 - poruszające się pionowo nosze ładunkowe lub też sanki układarki według wynalazku, w widoku perspektywicznym i fig. 10 i 11 - układ dwóch przenośników łańcuchowych w strefie wsporników profilowanych sanek pionowych.
Na figurach 1 i 2 pokazano magazyn 1 stanowiący zwarty skład drobnych elementów mający po obu stronach korytarza 2 (co najmniej) dwa regały magazynowe 4, 6, które są obsługiwane przez układarkę 8, która przemieszcza się na szynie 10 wzdłuż korytarza 2 w kierunku 64 poziomym (kierunek wzdłużny lub kierunek ruchu).
W środkowej części regałów magazynowych 4, 6 przewidziano przenośnik doprowadzający 12 do poziomego transportu przedmiotów 26 wprowadzanych lub wyprowadzanych z magazynu przez układarkę 8.
Regały magazynowe 4, 6 tworzą wiele rozmieszczonych pionowo nad sobą miejsc składowania wzdłuż kanałów regałowych, których strukturę pokazano w regale magazynowym ukazanym w przekroju pionowym. Między sąsiednimi, pionowymi ściankami bocznymi 14 są rozmieszczone poziome wsporniki profilowane 16 naprzeciwlegle parami w regularnych odstępach w kierunku pionowym, przy
PL 208 124 B1 czym ich przebiegające poziomo segmenty 18, 20 tworzą swoimi stronami górnymi dwie bieżnie 22, 24 oddalone od siebie w kierunku pionowym o odstęp H.
W przedstawionym na fig. 2 przykładzie realizacji bieżnie 22, 24 są utworzone przez dwa naprzeciwległe, wygięte w kształcie podwójnego L lub mające w sumie kształt W wsporniki profilowane 16 z pionowymi segmentami 19, 21 i poziomymi segmentami 18, 20, przy czym każdy skrajny, pionowy segment 21 jest ustalony na ściance bocznej 14. W przedstawionej konfiguracji bieżnie 22, 24 znajdują się w odstępie H w kierunku pionowym, a w kierunku poziomym (środkowym) w odstępie L, czyli znajdują się w różnych rozstawach W1, W2. Na każdej z górnych bieżni 22 mogą spoczywać przedmioty 26, których maksymalna szerokość jest ustalona zasadniczo przez prześwit B między dwiema sąsiednimi ściankami bocznymi 14 i których maksymalna wysokość jest wyznaczona przez odstęp Hv w kierunku pionowym między bieżnią 22 a dolnym końcem umieszczonych nad nią wsporników profilowanych 16 (odliczając każdorazowo odstęp manipulacyjny). Na przykład, prześwit B między dwiema ściankami bocznymi 14 mógłby wynosić 420 mm i co 270 mm jest umieszczony wspornik profilowany 16 tak, że mogłyby być składowane przedmioty o maksymalnej szerokości 400 mm i maksymalnej wysokości 200 mm, gdy odstęp w kierunku pionowym między sąsiednimi bieżniami 22, 24 wynosi 50 mm.
Tak więc, między każdymi dwoma sąsiadującymi poziomo i pionowo wspornikami profilowanymi 16 jest utworzony każdorazowo kanał regałowy 28, w którym jeden za drugim w kierunku poziomym można składować pewną liczbę pojedynczych przedmiotów 26, jak to przedstawiono na fig. 1.
W ramach tego wynalazku istotne jest, że w każdym kanale regałowym 28 istnieją dwie bieżnie 22, 24 odsunięte od siebie w kierunku pionowym, jak to jeszcze objaśnia się w dalszym opisie wózka regałowego. Natomiast nie jest konieczny zróżnicowany wzajemny odstęp w kierunku poziomym segmentów poziomych naprzeciwległych wsporników profilowanych (zróżnicowany rozstaw) i dlatego też nie jest konieczne ukazane ukształtowanie wsporników profilowanych wygiętych w kształcie W. Zamiast tego można byłoby na przykład przewidzieć, że górna bieżnia jest utworzona przez pierwszy wspornik w kształcie L, który jest ustalony pionowym segmentem na ściance bocznej 14, i że dolna bieżnia jest ukształtowana przez drugi wspornik w kształcie L, który jest ustalony tuż poniżej pierwszego na ściance bocznej. Można też wyobrazić sobie ukształtowanie wsporników w kształcie U, z dwoma poziomymi skrzydełkami tworzącymi bieżnie i z pionowym środnikiem do zamocowania na ściance bocznej.
Na figurach 3 i 4 przedstawiono schematycznie w widoku z boku i w widoku perspektywicznym budowę wózka regałowego 30 według wynalazku i jego pracę w regale magazynowym 4 lub też kanale regałowym 28.
Figura 3 przedstawia w widoku z boku tylko zaznaczony regał magazynowy 4 z kanałami regałowymi 28 i przynależnymi bieżniami 22, 24 oraz wózek regałowy 30 przygotowany do wjazdu do kanału regałowego 28. Wózek regałowy 30 jest utworzony z zespołu jezdnego 32 i zespołu unoszącego, które są połączone ze sobą ruchomym kątowo sprzęgiem 36. Zespół jezdny 32 porusza się na kółkach tocznych 38, a zespół unoszący 34 na kółkach nośnych 40.
Jak pokazano na fig. 4, zespół jezdny 32 zajmuje zasadniczo cały udostępniony do składowania przedmiotu 26 wolny przekrój kanału regałowego 28, przy czym kółka toczne 38 biegną po górnych bieżniach 22, które odpowiadają płaszczyźnie tocznej 39. Kółka nośne 40 zespołu unoszącego 34 biegną po dolnych bieżniach 24, które odpowiadają płaszczyźnie nośnej 41. Zespół unoszący 34 znajduje się całkowicie poniżej płaszczyzny tocznej 39 i dlatego może poruszać się całkowicie pod przedmiotami 26 spoczywającymi na bieżniach 22, może je podjąć przez nieznaczne podniesienie, przetransportować i odstawić na dowolne miejsce.
Na figurach 5 do 7 pokazano bardziej szczegółowo budowę wózka regałowego według wynalazku. Zespół jezdny 32 ma wszystkie elementy potrzebne do realizacji funkcji przemieszczenia i unoszenia, w szczególności silnik napędowy kółek tocznych 38 oraz napęd pionowy do podnoszenia i opuszczania płyty unoszącej zespołu unoszącego 34. Oprócz kółek tocznych 38 ma zespół jezdny 32 boczne kółka prowadzące 42, które podczas pracy toczą się po usytuowanych między poziomymi segmentami 18 i 20 pionowych segmentach 21 wsporników profilowanych 16 i zapewniają boczne prowadzenie.
Zespół unoszący 34 jest szczególnie płaski i ma minimalną wysokość konstrukcyjną h, co jest możliwe dzięki temu, że wszystkie elementy napędowe są „wyprowadzone” w obręb zespołu jezdnego 32. Oprócz kółek nośnych 40 także zespół unoszący 34 ma kółka prowadzące 44, które podczas pracy toczą się po pionowych segmentach 19 wsporników profilowanych 16.
PL 208 124 B1
Podatny sprzęg 36 między zespołem jezdnym i zespołem unoszącym jest wykonany tak, że zespół unoszący 34 jest zamocowany przegubowo na sankach mocujących 48 z możliwością odchylenia wokół poziomej osi obrotu 46 (fig. 6), przy czym sanki te są utrzymywane na stronie czołowej zespołu jezdnego 32 z możliwością swobodnego przesuwu w kierunku pionowym 51 wzdłuż prowadnicy 50. Dzięki przegubowemu zamocowaniu możliwa jest kompensacja wysokości i odchylenia kątowego między zespołem jezdnym i zespołem unoszącym, która może być potrzebna na przykład wówczas, gdy wózek regałowy, jak to widać na fig. 3, jest przykładowo wprowadzany przez układarkę do kanału regałowego lub też jest z niego wyprowadzany, przy czym mogą istnieć nieznaczne różnice wysokości między sąsiednimi wspornikami profilowanymi.
Alternatywnie albo dodatkowo lub też w dowolnej kombinacji można byłoby też przewidzieć odchylenie wokół pionowej osi obrotu lub też umocowanie przegubowe na sankach przemieszczających się w kierunku poziomym.
Jak uwidoczniono na fig. 6, zespół unoszący 34 ma płytę dolną 52 i płytę górną stanowiącą płytę unoszącą 54, przy czym płyta górna jest połączona przegubowo z osią obrotu 46, a płyta dolna utrzymuje kółka nośne 40 i jest połączona poprzez łącznik 56 z napędem pionowym w zespole jezdnym 32. Między płytą dolną 52 i płytą górną są usytuowane powierzchnie klinowe, które wywołują pionowy ruch płyty górnej (podnoszenie lub opuszczanie) przy spowodowanym przez napęd pionowy ruchu poziomym płyty dolnej 52 (ruch względny między płytą górną i płytą dolną).
Na wolnej stronie czołowej urządzenia unoszącego jest umieszczony rygiel zabezpieczający 58, który służy do zabezpieczenia przed zsunięciem przedmiotu podjętego przez płytę unoszącą lub też płytę górną i który jest wciągnięty przy opuszczonej płycie unoszącej (fig. 6) oraz wysunięty przy podniesionej płycie unoszącej (fig. 5). Rygiel zabezpieczający 58 jest sterowany automatycznie poprzez ruch względny między płytą górną i płytą dolną. Napęd pionowy może być stworzony na przykład przez elektryczny silnik wrzecionowy.
Figury 8 i 9 przedstawiają układarkę 8 (fig. 1), przy czym ukazano w różnej perspektywie tylko sanki pionowe (nosze ładunkowe) układarki, które służą do transportu przedmiotu lub też pustego albo załadowanego przedmiotem wózka regałowego w kierunku pionowym.
Sanki pionowe poruszają się w kierunku pionowym wzdłuż pionowych niepokazanych prowadnic układarki mających pasy zębate 62, natomiast układarka jako całość może przemieszczać się w kierunku 64 poziomym (fig. 1), przykładowo na szynach.
Sanki pionowe mają przenośnik 66 w postaci taśmy płytkowej napędzany poprzecznie do kierunku 64 wzdłużnego w dwóch kierunkach, żeby przejąć przedmiot przekazywany przenośnikiem doprowadzającym 12 (fig. 1) albo wyprowadzić przedmiot na ten przenośnik. Z przenośnika 66 dostaje się przedmiot poprzez przesuwne wzdłużnie ramiona 68, 70 dwóch nastawników liniowych 72, 74 na obracającą się wokół pionowej osi obrotnicę 76. Nastawniki liniowe 72, 74 z wysuwanymi ramionami 68, 70 są umieszczone na obrotnicy 76 i obracają się z nią tak, że przejęty przedmiot 26 może być w końcu przesunięty w wybrany kanał regałowy poprzecznie do kierunku wzdłużnego w jednym lub w drugim kierunku. Zabieraki 77 na ramionach 60, 70 ułatwiają uchwycenie przedmiotu 26.
Jak widać ponadto na fig. 8, ramiona 68, 70 mogą być wysuwane niezależnie od siebie, przy czym ramię 68 nastawnika liniowego 72 pokazano w stanie wysuniętym, a ramię 70 nastawnika liniowego 74 w położeniu wsuniętym tak, że wysunięte ramię 68 stanowi ogranicznik ruchu dla przedmiotu wyprowadzanego (w kierunku poprzecznym do ramienia 68) na przenośniku 66. Po przemieszczeniu przedmiotu w przedstawione położenie wysuwa się również drugie ramię 70, żeby oba ramiona mogły wciągnąć przedmiot na obrotnicę. Podczas tych operacji ładowania obrotnica może być pusta albo może być na niej wózek regałowy (niepokazany na rysunku).
Aby wyprowadzić przedmiot 26 z magazynu 1, wózek regałowy 30 załadowany tym przedmiotem wysuwa się za pomocą zespołu jezdnego z kanału regałowego 28 na obrotnicę 76, która w tym celu jest przekręcona o 90° względem ukazanego położenia i jest nakierowana na odpowiedni kanał regałowy. Obrotnica 76, podobnie do wsporników profilowanych 16 w poszczególnym kanale regałowym 28, ma dwa naprzeciwległe wsporniki profilowane 78 z górnymi i dolnymi bieżniami, jak opisano wyżej, które w położeniu obrotnicy przekręconym o 90° względem położenia z fig. 8 zachodzą częściowo na korytarz 2 tak, że wózek regałowy może być przesunięty całkowicie na obrotnicę 76. Po obniżeniu płyty unoszącej 54 przedmiot zostaje odstawiony na obrotnicę 76 i może być za pomocą nastawników liniowych i przenośnika 66 doprowadzony do przenośnika doprowadzającego 12.
Alternatywnie, z kanału regałowego może być przejęty na wsporniki profilowane 78 pusty albo załadowany przedmiotem wózek regałowy 30 celem umieszczenia albo odprowadzenia przedmiotu na
PL 208 124 B1 inne miejsce w innym kanale regałowym, po ewentualnym obróceniu o 180°, gdy inny kanał regałowy leży po drugiej stronie korytarza 2.
W alternatywnym przykładzie wykonania nastawniki liniowe mogą być usytuowane nie obrotowo, ale na stałe i poprzecznie do kierunku 64 ruchu układarki.
Figury 10 i 11 przedstawiają schematycznie i wycinkowo przykład wykonania sanek pionowych układarki bez urządzenia obrotowego, która jest przewidziana specjalnie do obsługi pojedynczego regału znajdującego się z jednej strony płaszczyzny ruchu układarki, jak na przykład regał 4 lub regał 6 z fig. 1. Ponadto, sanki pionowe lub też nosze ładunkowe 60 układarki są wyposażone w dwie szyny nośne umieszczone poprzecznie do kierunku 64 ruchu i naprzeciwlegle na tej samej wysokości, których górny poziomy segment 20 w części od strony obsługiwanego regału (na fig. 11 u góry) jest zastąpiony każdorazowo przez przenośnik łańcuchowy lub taśmowy 80. Przenośniki łańcuchowe lub taśmowe 80 mają szerokość odpowiadającą szerokości poziomych segmentów 20 i obiegają wokół wałków zwrotnych lub napędowych z poziomymi osiami 82, 84. Tak więc, w części sanek pionowych od strony obsługiwanego regału płaszczyzna toczna 39, która jest utworzona w innym przypadku przez górne bieżnie 22, jest zastąpiona w pewnym stopniu przez górny odcinek przenośnika łańcuchowego lub taśmowego 80 tak, że możliwe jest przejmowanie lub też oddawanie przedmiotów 26 na przenośnik doprowadzający 12 (fig. 1). Takie przekazywanie odbywa się w kierunku strzałki 86, gdy układarka z przenośnikami łańcuchowymi lub taśmowymi 80 jest odpowiednio ustawiona względem przenośnika doprowadzającego 12.
Ponadto, w szczególności na wspornikach profilowanych 78 może znajdować się już wózek regałowy według wynalazku, przy czym zespół unoszący znajduje się między przenośnikami łańcuchowymi lub taśmowym 80, a zespół jezdny za nim tak, że przedmiot jest przemieszczany za pomocą przenośników łańcuchowych lub taśmowych 80 nad zespół unoszący i następnie jest podejmowany przez podniesienie zespołu unoszącego i za pomocą wózka regałowego może być doprowadzony do kanału regałowego (kierunek ruchu przedmiotu według strzałki 86).
Zamiast nastawników liniowych można przewidzieć elementy przesuwające do przenoszenia przedmiotów, które to elementy przesuwające mogą być usytuowane powyżej danego przedmiotu i centralnie względem niego tak, aby przedmiot podnieść ze wsporników profilowanych lub opuścić na wsporniki profilowane.
Wózek regałowy 30 może być połączony w znany sposób kablem z układarką albo może być przygotowany do samodzielnego działania i może mieć na przykład radiowe sterowanie zdalne.

Claims (22)

1. Wózek regałowy przeznaczony do pracy w magazynie regałowym, mający zespół jezdny wyposażony w co najmniej jeden silnik napędowy i kółka toczne, a także zespół unoszący wyposażony w kółka nośne oraz podnoszoną i opuszczaną płytę unoszącą, znamienny tym, że zespół jezdny (32) i zespół unoszący (34) są połączone ze sobą za pośrednictwem podatnego sprzęgu (36), przy czym sprzęg (36) stanowi urządzenie do kątowego przemieszczania między zespołem jezdnym (32) a zespołem unoszącym (34).
2. Wózek regałowy według zastrz. 1, znamienny tym, że sprzęg (36) stanowi urządzenie do kątowego przemieszczania między zespołem jezdnym (32) a zespołem unoszącym (34) wokół poziomej osi obrotu (46) i/lub pionowej osi obrotu.
3. Wózek regałowy według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że sprzęg (36) stanowi urządzenie umożliwiające ograniczony ruch względny między zespołem jezdnym (32) i zespołem unoszącym (34) w kierunku pionowym i/lub poziomym.
4. Wózek regałowy według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że napęd pionowy do podnoszenia i opuszczania płyty unoszącej (54) jest zintegrowany z zespołem jezdnym (32).
5. Wózek regałowy według zastrz. 1-4, znamienny tym, że urządzenie unoszące (34) ma płytę dolną (52) i płytę górną podtrzymującą albo tworzącą płytę unoszącą (54), przy czym płyta dolna (52) i płyta górna są przemieszczane względem siebie za pomocą napędu pionowego.
6. Wózek regałowy według zastrz. 5, znamienny tym, że między płytą dolną (52) i płytą górną są umieszczone powierzchnie klinowe, które przy poziomym ruchu względnym między płytą górną i płytą dolną powodują pionowy ruch płyty górnej lub też płyty unoszącej (54).
PL 208 124 B1
7. Wózek regałowy według zastrz. 1-6, znamienny tym, że kółka toczne (38) mają większą średnicę niż kółka nośne (40).
8. Wózek regałowy według zastrz. 1-7, znamienny tym, że kółka toczne (38) mają większy rozstaw (W) niż kółka nośne (40).
9. Wózek regałowy według zastrz. 1-8, znamienny tym, że kółka toczne celem toczenia są umieszczone na płaszczyźnie tocznej (39), która leży powyżej płaszczyzny nośnej (41), po której toczą się kółka nośne (40).
10. Wózek regałowy według zastrz. 1-9, znamienny tym, że płaszczyzna toczna (39) znajduje się w kierunku pionowym w odstępie (H) od płaszczyzny nośnej (41), odpowiadającym co najmniej wysokości konstrukcyjnej (h) zespołu unoszącego (34).
11. Wózek regałowy według zastrz. 1-10, znamienny tym, że na stronie czołowej urządzenia unoszącego (34) jest umieszczony rygiel zabezpieczający (58) przedmiot transportowany, który jest wciągnięty przy opuszczonej płycie unoszącej i wysunięty przy podniesionej płycie unoszącej.
12. Układarka z wózkiem regałowym zdefiniowanym w zastrz. 1-11 usytuowanym w przemieszczających się pionowo noszach ładunkowych, znamienna tym, że ma dwa umieszczone naprzeciwlegle wsporniki profilowane (78), które tworzą każdorazowo dwie wzajemnie przemieszczone poziomo i pionowo bieżnie (22, 24) dla kółek wózka regałowego (30), przy czym na noszach ładunkowych (60) jest umieszczony środek załadowczy, za pomocą którego przedmiot może być uchwycony i wprowadzony na nosze ładunkowe (60) lub na znajdujący się na nich wózek regałowy (30) albo może być stamtąd wyprowadzony.
13. Układarka według zastrz. 12, znamienna tym, że na pewnym odcinku wzdłuż wsporników profilowanych (78) górne, położone zewnętrznie bieżnie (22) są każdorazowo zastąpione przenośnikiem łańcuchowym lub przenośnikiem taśmowym (80).
14. Układarka według zastrz. 12 albo 13, znamienna tym, że wsporniki profilowane (78) są ukształtowane poprzecznie do kierunku (64) ruchu układarki (8).
15. Układarka według zastrz. 12, znamienna tym, że na układarce (8) jest umieszczone urządzenie obrotowe do obracania wsporników profilowanych (78) pustych albo mieszczących wózek regałowy (30) w położenie wymagane dla uchwycenia lub zwolnienia wózka regałowego (30).
16. Układarka według zastrz. 15, znamienna tym, że urządzenie obrotowe jest ukształtowane jako obrotnica (76).
17. Układarka według zastrz. 15 albo 16, znamienna tym, że urządzenie obrotowe może obrócić się w obie strony każdorazowo o 90° względem wzdłużnego kierunku (64), w którym przemieszcza się układarka (8).
18. Układarka według zastrz. 15-17, znamienna tym, że środek załadowczy (20) celem jego obrotu jest przyporządkowany do urządzenia obrotowego.
19. Układarka według zastrz. 12-18, znamienna tym, że środek załadowczy jest ukształtowany w postaci dwóch umieszczonych równolegle nastawników liniowych (72, 74).
20. Układarka według zastrz. 19, znamienna tym, że nastawniki liniowe (72, 74) mogą poruszać się niezależnie od siebie z tworzeniem ogranicznika ruchu dla przedmiotu przemieszczanego na układarce.
21. Układarka według zastrz. 12-20, znamienna tym, że środek załadowczy stanowią dwa przeciwbieżne suwaki, z których jeden służy do pobierania i jeden do odprowadzania przedmiotu.
22. Układarka według zastrz. 15-21, znamienna tym, że na noszach ładunkowych (60) w sąsiedztwie urządzenia obrotowego jest umieszczony poziomy przenośnik (66) przedmiotów poruszający się poprzecznie do wzdłużnego kierunku (64), w którym przemieszcza się układarka (8).
PL359815A 2002-04-23 2003-04-23 Wózek regałowy i układarka z wózkiem regałowym PL208124B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE20206372U DE20206372U1 (de) 2002-04-23 2002-04-23 Lagerfahrzeug, damit gebildetes Regalfahrzeug und Lager für ein derartiges Regal- bzw. Lagerfahrzeug

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL359815A1 PL359815A1 (pl) 2003-11-03
PL208124B1 true PL208124B1 (pl) 2011-03-31

Family

ID=7970404

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL359815A PL208124B1 (pl) 2002-04-23 2003-04-23 Wózek regałowy i układarka z wózkiem regałowym
PL359816A PL209119B1 (pl) 2002-04-23 2003-04-23 Wózek regałowy przeznaczony do pracy w magazynie regałowym i magazyn regałowy

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL359816A PL209119B1 (pl) 2002-04-23 2003-04-23 Wózek regałowy przeznaczony do pracy w magazynie regałowym i magazyn regałowy

Country Status (5)

Country Link
EP (2) EP1357062B1 (pl)
AT (2) ATE423071T1 (pl)
DE (3) DE20206372U1 (pl)
ES (2) ES2323681T3 (pl)
PL (2) PL208124B1 (pl)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE20210657U1 (de) * 2002-07-10 2003-01-02 Westfalia Wst Systemtechnik Regalfahrzeug zum Ein- und Auslagern von Papierrollen
DE102011084551A1 (de) 2011-10-14 2013-04-18 Krones Aktiengesellschaft Regalbediengerät und Kommissionierlager
US8734079B1 (en) * 2012-11-13 2014-05-27 Sergey N. Razumov Self-lifting robotic device with load handling mechanism
CN104210793B (zh) * 2014-09-03 2016-10-05 昆明七零五所科技发展总公司 一种凸轮机构式转向穿梭车
EP3539904B1 (en) 2018-03-12 2023-08-02 Interroll Holding AG Driving device for a roller conveyor
EP3872004A1 (en) * 2020-02-27 2021-09-01 Swelog Systems AB A mini load crane for use in an automated warehouse and a method for storing and picking goods in the automated warehouse

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1429785A (en) * 1972-04-19 1976-03-24 Miller D M Lifting and loading device
DE2435741A1 (de) * 1974-07-25 1976-02-12 Andreas Haessler Rangieranlage fuer schienengebundene fahrzeuge fuer produktionsanlagen z.b. brennwagen
DE8210739U1 (de) * 1982-04-16 1988-01-07 Fraunhofer-Gesellschaft zur Förderung der angewandten Forschung eV, 8000 München Vorrichtung zum Handhaben von Transport- bzw. Lagereinheiten, insbesondere in Hochregal-Blocklagersystemen
IT1166534B (it) * 1983-07-20 1987-05-06 Maria Pini Apparecchiatura per il carico e lo scarico di merci palettizzate
SE449471B (sv) * 1985-04-01 1987-05-04 Eab Lagringssystem Ab Vagnliknande anordning for samverkan med ett stellage
DE3763985D1 (de) * 1987-11-30 1990-08-30 Magcon Beheer B V Lagersystem fuer paletten.
JP2620707B2 (ja) * 1988-08-04 1997-06-18 武 林 リフトスォーク式荷役装置
DE9408348U1 (de) 1994-05-20 1994-07-28 Man, Gerardus de, 33775 Versmold Automatisches Kleinteilelager
DE19956619B4 (de) * 1999-11-25 2006-07-27 Jungheinrich Ag Lagersystem für Paletten

Also Published As

Publication number Publication date
EP1357061B1 (de) 2009-02-04
ES2323680T3 (es) 2009-07-23
ES2323681T3 (es) 2009-07-23
PL359815A1 (pl) 2003-11-03
EP1357061A3 (de) 2006-10-04
PL209119B1 (pl) 2011-07-29
EP1357061A2 (de) 2003-10-29
EP1357062A3 (de) 2006-10-04
EP1357062A2 (de) 2003-10-29
ATE423071T1 (de) 2009-03-15
DE20206372U1 (de) 2002-08-01
EP1357062B1 (de) 2009-02-18
ATE422193T1 (de) 2009-02-15
DE50311153D1 (de) 2009-03-19
PL359816A1 (pl) 2003-11-03
DE50311179D1 (de) 2009-04-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20220289482A1 (en) Automated storage and retrieval system, a method of operating the system and a multi trolley vehicle
CN110494372B (zh) 订单拣选系统
ES2907634T3 (es) Sistema de almacenamiento automatizado y procedimiento de almacenamiento de mercancías colgantes en dicho sistema de almacenamiento
US11919711B2 (en) Automated storage and retrieval system comprising a relay module and a method of operating such a system
US8899902B2 (en) Container handling system comprising a crane and a plurality of base elements which can be mounted on top of containers for supporting the crane and transporting the containers
US9249001B2 (en) Universal load-lifting means for the palletless handling of goods to be loaded onto pallets
US11673744B2 (en) Shelving system having a shuttle vehicle
GB2280178A (en) Handling palettes in a warehouse
KR101398929B1 (ko) 반송차 시스템
PL208124B1 (pl) Wózek regałowy i układarka z wózkiem regałowym
US3485390A (en) Storage system with a transfer mechanism for an article handling vehicle
US11208263B2 (en) Storage rack for stored goods and storage and retrieval device for the storage and retrieval of the stored goods
JP2002114314A (ja) 立体自動倉庫
JP3921285B2 (ja) コンテナ用立体自動倉庫
EP3390252B1 (en) Plant and method for the automatic loading of a container
JP2024008578A (ja) 自動倉庫
US20230391549A1 (en) An access station for an automated storage and retrieval system with container tilt functionality and a method for using same
KR20230106673A (ko) 컨테이너 이송 기능을 갖는 자동화 보관 및 회수 시스템을 위한 접근 스테이션 및 그 사용 방법
CN118145553A (zh) 一种货叉装置及堆垛机
JPH0761525A (ja) 吊下搬送装置
JP2000272710A (ja) 倉庫設備における入出庫台車装置
JPH07108721B2 (ja) 自動倉庫用クレ−ン
JPH0725417A (ja) 吊下搬送装置
JPH01321204A (ja) 物品収納設備
JPH0427080A (ja) リフト装置付水平循環駐車装置及び搬器

Legal Events

Date Code Title Description
RECP Rectifications of patent specification