PL207637B1 - Zespół grzewczo-wentylacyjno-klimatyzacyjny dla przedziału pasażerskiego pojazdu silnikowego - Google Patents

Zespół grzewczo-wentylacyjno-klimatyzacyjny dla przedziału pasażerskiego pojazdu silnikowego

Info

Publication number
PL207637B1
PL207637B1 PL355272A PL35527202A PL207637B1 PL 207637 B1 PL207637 B1 PL 207637B1 PL 355272 A PL355272 A PL 355272A PL 35527202 A PL35527202 A PL 35527202A PL 207637 B1 PL207637 B1 PL 207637B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
air
unit
outlet
fan
heater
Prior art date
Application number
PL355272A
Other languages
English (en)
Other versions
PL355272A1 (en
Inventor
Vincenzo Pugliese
Original Assignee
Denso Thermal Systems Spa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Denso Thermal Systems Spa filed Critical Denso Thermal Systems Spa
Publication of PL355272A1 publication Critical patent/PL355272A1/xx
Publication of PL207637B1 publication Critical patent/PL207637B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60HARRANGEMENTS OF HEATING, COOLING, VENTILATING OR OTHER AIR-TREATING DEVICES SPECIALLY ADAPTED FOR PASSENGER OR GOODS SPACES OF VEHICLES
    • B60H1/00Heating, cooling or ventilating [HVAC] devices
    • B60H1/22Heating, cooling or ventilating [HVAC] devices the heat being derived otherwise than from the propulsion plant
    • B60H1/2203Heating, cooling or ventilating [HVAC] devices the heat being derived otherwise than from the propulsion plant the heat being derived from burners
    • B60H1/2212Heating, cooling or ventilating [HVAC] devices the heat being derived otherwise than from the propulsion plant the heat being derived from burners arrangements of burners for heating air
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60HARRANGEMENTS OF HEATING, COOLING, VENTILATING OR OTHER AIR-TREATING DEVICES SPECIALLY ADAPTED FOR PASSENGER OR GOODS SPACES OF VEHICLES
    • B60H1/00Heating, cooling or ventilating [HVAC] devices
    • B60H1/02Heating, cooling or ventilating [HVAC] devices the heat being derived from the propulsion plant
    • B60H1/03Heating, cooling or ventilating [HVAC] devices the heat being derived from the propulsion plant and from a source other than the propulsion plant
    • B60H1/032Heating, cooling or ventilating [HVAC] devices the heat being derived from the propulsion plant and from a source other than the propulsion plant from the cooling liquid of the propulsion plant and from a burner

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest zespół grzewczo-wentylacyjno-klimatyzacyjny dla przedziału pasażerskiego pojazdu silnikowego.
Znany jest z opisu Stanów Zjednoczonych Ameryki nr USA 5279459 zespół grzewczo-wentylacyjno-klimatyzacyjny, który zawiera konstrukcję nośną z ukształtowanym w niej przynajmniej pierwszym i drugim wlotem dla powietrza, prowadzącym odpowiednio z wnętrza i z zewnątrz przedziału, oraz przynajmniej jednym wylotem dla powietrza przetworzonego w zespole, w celu jego wprowadzenia do przedziału. Wentylator jest umieszczony za wspomnianymi wlotami i służy do wzbudzania przepływu powietrza pomiędzy przynajmniej jednym z wlotów i wspomnianym przynajmniej jednym wylotem. Pierwszy i drugi wymiennik ciepła są umieszczone we wspomnianej konstrukcji nośnej za wentylatorem i służą, odpowiednio do chłodzenia i ogrzewania strumienia powietrza wzbudzanego przez wentylator. Elektroniczna jednostka przetwarzająca i regulacyjna jest połączona z czujnikami i urzą dzeniami wykonawczymi zespołu, oraz ze ś rodkami regulacyjnymi obsł ugiwanymi przez uż ytkownika, i jest przeznaczona do sterowania pracą zespołu zgodnie z określonymi wcześniej instrukcjami. Dokument ten ujawnia wielozakresowe układy sterujące temperaturą zawierające wiele dodatkowych źródeł ciepła umieszczonych za zespołem grzewczo-uzdatniającym powietrze, które może być sterowane aby dostarczyć ekstra nagrzane powietrze albo do miejsca, gdzie siedzi kierowca albo do miejsca, gdzie siedzi pasażer.
Oprócz zespołu grzewczo-wentylacyjno-klimatyzacyjnego typu opisanego powyżej w niektórych pojazdach silnikowych, a zwłaszcza w pojazdach ciężarowych i w samochodach wysokiej klasy, stosuje się także dodatkowe nagrzewnice, takie jak tak zwane nagrzewnice parkingowe, które umożliwiają podgrzanie przedziału pasażerskiego przed rozruchem pojazdu.
Takie dodatkowe nagrzewnice mogą być takie, że palnik paliwowy bezpośrednio podgrzewa powietrze, które krąży w przedziale, albo który podgrzewa strumień płynu chłodniczego silnika, który następnie podgrzewa powietrze w przedziale pasażerskim poprzez wymiennik ciepła.
W obu przypadkach obecnie stosowane dodatkowe nagrzewnice zawierają wł asny elektryczny wentylator i elektroniczną jednostkę regulacyjną, które steruje ich pracą za pomocą jednego albo większej ilości czujników.
Konstrukcje wcześniej stosowane mają taką wadę, że są dość kosztowne, co stanowi barierę dla ich stosowania w pojazdach silnikowych innych niż luksusowe.
Niniejszy wynalazek ma za zadanie opracowanie takiej konstrukcji zespołu grzewczo-wentylacyjno-klimatyzacyjnego, która umożliwia umieszczenie dodatkowej nagrzewnicy w sposób zarówno prosty jak i korzystny ekonomicznie w dowolnym pojeździe silnikowym wyposażonym w taki zespół grzewczo-wentylacyjno-klimatyzacyjny.
Zespół grzewczo-wentylacyjno-klimatyzacyjny dla przedziału pasażerskiego pojazdu silnikowego zawierający konstrukcję nośną, w której znajduje się co najmniej pierwszy i drugi wlot dla powietrza, odpowiednio z wnętrza i z zewnątrz przedziału pasażerskiego, oraz przynajmniej jeden wylot do dostarczania powietrza przetworzonego w zespole do przedziału pasażerskiego, natomiast za wlotami jest umieszczony w konstrukcji sterowany wentylator do wzbudzania przepływu powietrza przez konstrukcję pomiędzy przynajmniej jednym z wlotów i przynajmniej jednym wylotem, zaś za wentylatorem w konstrukcji są umieszczone pierwsze i drugie środki do wymiany ciepła, odpowiednio do chłodzenia i ogrzewania strumienia powietrza wzbudzanego przez wentylator, a ponadto w skł ad zespoł u wchodzi elektroniczna jednostka przetwarzająca i regulacyjna połączona z czujnikami i urządzeniami wykonawczymi związanymi z zespołem, oraz ze środkami regulacyjnymi obsługiwanymi przez użytkownika i do sterowania pracą zespołu zgodnie z okreś lonym wcześniej trybem; według wynalazku charakteryzuje się tym, że zawiera także nagrzewnicę powietrza zintegrowaną z konstrukcją nośną, zawierającą palnik paliwowy i posiadającą wlot dla powietrza do spalania, połączony z drugim wlotem zespołu, oraz wylot do odprowadzania gazów spalinowych, przy czym za pomocą nagrzewnicy powietrza jest podgrzewany strumień powietrza wzbudzany przez wentylator pomiędzy pierwszym wlotem i przynajmniej jednym wylotem, zaś elektroniczna jednostka przetwarzająca i regulacyjna jest połączona także z palnikiem i sterując jego pracą w określonych wcześniej trybach.
Nagrzewnica powietrza zawiera środki do dostarczania paliwa do palnika, i za pomocą jednostki przetwarzającej i regulacyjnej są sterowane środki zgodnie z wcześniejszymi instrukcjami.
PL 207 637 B1
Z nagrzewnicą powietrza są połączone elementy urzą dzenia do pomiaru temperatury podgrzanego powietrza, przy czym elementy urządzenia do pomiaru temperatury są połączone z jednostką przetwarzającą i regulacyjną.
Za pomocą nagrzewnicy jest podgrzewany płyn chłodniczy silnika spalinowego wewnętrznego spalania dla pojazdu.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony na rysunku, na którym schematycznie przedstawiono zespół grzewczo-wentylacyjno-klimatyzacyjny, według wynalazku.
Jednostka ta, generalnie oznaczona na rysunku numerem 1, zawiera konstrukcję nośną 2 z pierwszym wlotem 3 i drugim wlotem 4, przez które wpływa powietrze pochodzące odpowiednio, z wewnątrz i z zewnątrz przedziału pasażerskiego pojazdu silnikowego.
Konstrukcja nośna 2 jednostki 1 posiada także kilka wylotów 5, 6 i 7 dla powietrza przetworzonego przez jednostkę, w celu wprowadzenia go do przedziału pasażerskiego. W przykładzie wykonania przedstawionym schematycznie w sposób przykładowy wylot 5 jest przeznaczony do kierowania strumienia powietrza w kierunku wnętrza przedniej szyby, wylot 6 jest przeznaczony do połączenia z wieloma dyszami wentylacyjnymi umieszczonymi w górnej-środkowej części przedziału, podczas gdy wylot 7 jest przeznaczony do kierowania strumienia przetworzonego powietrza do dolnej części przedziału.
Odpowiednie przepustnice, 5a, 6a, i 7a, są powiązane z wylotami 5, 6 i 7 w celu regulacji przepływu powietrza przez każdy z wylotów 5, 6, 7.
Dodatkowa przepustnica 8a umożliwia selektywne łączenie zarówno wlotu powietrza wewnętrznego 3 jak i wlotu powietrza zewnętrznego 4 z obszarem 9 konstrukcji 2, w którym znajduje się elektryczny wentylator 10, utworzony przez obrotowe łopatki 11 i elektryczny silnik napędowy 12.
Podczas pracy elektryczny wentylator 10 wzbudza przepływ powietrza przez konstrukcję 2 jednostki 1 pomiędzy wlotem 3 albo 4 oraz jednym albo większą ilością wylotów 5, 6, 7.
Pierwszy wymiennik ciepła 13 i drugi wymiennik ciepła 14 znajdują się w konstrukcji 2 zespołu za elektrycznym wentylatorem 10.
Dogodne jest, jeśli pierwszy wymiennik ciepła 13 składa się z parownika jednostki chłodniczej, który zawiera sprężarkę 15 napędzaną silnikiem.
Dogodne jest także, jeśli drugi wymiennik ciepła 14 jest typu ciecz/powietrze i może być umieszczony w obiegu chłodniczym silnika spalinowego pojazdu w taki sposób, że można go regulować za pomocą zaworu elektromagnetycznego 16.
Zastosowana jest także dodatkowa, sterowana silnikiem przepustnica 17, umieszczona w miejscu umożliwiającym jej regulowanie połączenia wylotów 5, 6, 7 z parownikiem 13 i nagrzewnicą 14.
Elektroniczna jednostka przetwarzająca i regulacyjna, oznaczona jako ECU, jest utworzona, na przykład, przez mikroprocesor.
Jednostka ECU służy w sposób znany sam przez się, do sterowania pracą zespołu 1 zgodnie z wcześniejszymi instrukcjami. Jednostka ECU steruje pracą zwłaszcza elektrycznego wentylatora 10, położeniem przepustnic 8a i 17, pracą sprężarki 15 oraz zaworu elektromagnetycznego 16, to wszystko w zależności od sygnałów otrzymywanych z czujników związanych z jednostką grzewczą, takich jak czujniki temperatury 18 i 19, jak również z urządzenia regulacyjnego 20 obsługiwanego przez użytkownika, w celu osiągnięcia pożądanego klimatu w przedziale pasażerskim.
Zespół grzewczo-wentylacyjno-klimatyzacyjny 1 zawiera także nagrzewnicę powietrza 30 połączoną z konstrukcją nośną 2. Nagrzewnica powietrza 30 zawiera palnik na paliwo 31 i posiada wlot 32 dla powietrza do spalania, który jest połączony z wlotem 4 zespołu 1, oraz wylot 33 do odprowadzania gazów spalinowych. Paliwo jest dostarczane do palnika 31 za pomocą elektrycznej pompy 34.
Nagrzewnica powietrza 30 jest tak umieszczona, że może ona podgrzewać strumień powietrza wzbudzony przez wentylator elektryczny 10, który wpływa do nagrzewnicy powietrza 30 przez wlot 35, opuszczając ją przewodem wylotowym 36, którego wylot znajduje się przed wylotami 5, 6, 7.
Czujnik temperatury 37, mierzy temperaturę powietrza podgrzanego przez nagrzewnicę powietrza 30.
Palnik 31 i pompa elektryczna 34 dostarczająca paliwo są sterowane przez jednostkę przetwarzającą i regulacyjną ECU, z którą połączone jest także wyjście czujnika 37.
Elektroniczna jednostka ECU działa także w celu sterowania nagrzewnicą powietrza 30 zintegrowaną z zespołem 1, zgodnie z wcześniejszymi instrukcjami i strategią.
PL 207 637 B1
W zespole grzewczo-wentylacyjno-klimatyzacyjnym opisanym powyż ej funkcjonuje odpowiednie działanie synergiczne, gdyż elektryczny wentylator 10 oraz jednostka przetwarzająca i regulacyjna
ECU zespołu 1 są także wykorzystywane do sterowania nagrzewnicą powietrza 30.
Rysunek pokazuje przykładowo nagrzewnicę powietrza 30 umieszczoną obok parownika 13. Jednak taki układ nie jest obligatoryjny, ponieważ nagrzewnica może być także umieszczona obok nagrzewnicy 14, albo w dowolnym miejscu wewnątrz konstrukcji nośnej 2.
W wariancie wynalazku nagrzewnica powietrza 30 mogłaby być tak ukształtowana, aby mogła ona także podgrzewać płyn chłodniczy silnika spalinowego wewnętrznego spalania pojazdu, w ten sposób także wstępnie podgrzewając silnik, jak i podgrzewając przedział pasażerski, co byłoby użyteczne przy zimnej pogodzie.
Naturalnie, przy niezmienionej głównej zasadzie wynalazku, przykłady wykonania i szczegóły produkcyjne mogą być zmieniane w szerokim zakresie w stosunku do tych opisanych i przedstawionych tutaj jedynie jako nie-ograniczający przykład, bez odchodzenia w ten sposób od zakresu wynalazku określonego w dołączonych zastrzeżeniach patentowych.

Claims (4)

1. Zespół grzewczo-wentylacyjno-klimatyzacyjny dla przedziału pasażerskiego pojazdu silnikowego zawierający konstrukcję nośną, w której znajduje się co najmniej pierwszy i drugi wlot dla powietrza, odpowiednio z wnętrza i z zewnątrz przedziału pasażerskiego, oraz przynajmniej jeden wylot do dostarczania powietrza przetworzonego w zespole do przedziału pasażerskiego, natomiast za wlotami jest umieszczony w konstrukcji sterowany wentylator do wzbudzania przepływu powietrza przez konstrukcję pomiędzy przynajmniej jednym z wlotów i przynajmniej jednym wylotem, zaś za wentylatorem w konstrukcji są umieszczone pierwsze i drugie środki do wymiany ciepła, odpowiednio do chłodzenia i ogrzewania strumienia powietrza wzbudzanego przez wentylator, a ponadto w skład zespołu wchodzi elektroniczna jednostka przetwarzająca i regulacyjna połączona z czujnikami i urządzeniami wykonawczymi związanymi z zespołem, oraz ze środkami regulacyjnymi obsługiwanymi przez użytkownika i do sterowania pracą zespołu zgodnie z określonym wcześniej trybem; znamienny tym, że zawiera także nagrzewnicę powietrza (30) zintegrowaną z konstrukcją nośną (2), zawierającą palnik paliwowy (31) i posiadającą wlot (32) dla powietrza do spalania, połączony z drugim wlotem (3) zespołu (1), oraz wylot (33) do odprowadzania gazów spalinowych, przy czym za pomocą nagrzewnicy powietrza (30) jest podgrzewany strumień powietrza wzbudzany przez wentylator (10) pomiędzy pierwszym wlotem (3) i przynajmniej jednym wylotem (5, 6, 7), zaś elektroniczna jednostka przetwarzająca i regulacyjna (ECU) jest połączona także z palnikiem (31) i sterując jego pracą w określonych wcześniej trybach.
2. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że nagrzewnica powietrza (30) zawiera środki (34) do dostarczania paliwa do palnika (31), i za pomocą jednostki przetwarzającej i regulacyjnej (ECU) są sterowane środki (34) zgodnie z wcześniejszymi instrukcjami.
3. Zespół według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że z nagrzewnicą powietrza (30) są połączone elementy (37) urządzenia do pomiaru temperatury podgrzanego powietrza, przy czym elementy (37) urządzenia do pomiaru temperatury są połączone z jednostką przetwarzającą i regulacyjną (ECU).
4. Zespół według zastrz. 3, znamienny tym, że za pomocą nagrzewnicy (30) jest podgrzewany płyn chłodniczy silnika spalinowego wewnętrznego spalania dla pojazdu.
PL355272A 2001-08-03 2002-07-31 Zespół grzewczo-wentylacyjno-klimatyzacyjny dla przedziału pasażerskiego pojazdu silnikowego PL207637B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT2001TO000781A ITTO20010781A1 (it) 2001-08-03 2001-08-03 Gruppo di riscaldamento, ventilazione e condizionamento d'aria per l'abitacolo di un autoveicolo.
US10/196,665 US20040009747A1 (en) 2001-08-03 2002-07-15 Heating, ventilation and air-conditioning unit for the passenger compartment of a motor vehicle

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL355272A1 PL355272A1 (en) 2003-02-10
PL207637B1 true PL207637B1 (pl) 2011-01-31

Family

ID=32314013

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL355272A PL207637B1 (pl) 2001-08-03 2002-07-31 Zespół grzewczo-wentylacyjno-klimatyzacyjny dla przedziału pasażerskiego pojazdu silnikowego

Country Status (10)

Country Link
US (1) US20040009747A1 (pl)
EP (1) EP1281544B1 (pl)
JP (1) JP2003063235A (pl)
AT (1) ATE257096T1 (pl)
BR (1) BR0203038B1 (pl)
DE (1) DE60200155T2 (pl)
ES (1) ES2210209T3 (pl)
IT (1) ITTO20010781A1 (pl)
PL (1) PL207637B1 (pl)
PT (1) PT1281544E (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
KR100931131B1 (ko) * 2008-05-14 2009-12-10 현대자동차주식회사 게이트형 변속레버의 키 인터록장치
WO2014109970A1 (en) 2013-01-11 2014-07-17 Carrier Corporation Fan coil unit with shrouded fan
RU176378U1 (ru) * 2017-02-09 2018-01-17 Волкаст Лимитед Приточно-очистительная вентиляционная установка
CN112172461A (zh) * 2020-09-07 2021-01-05 北汽福田汽车股份有限公司 车辆天然气热源装置

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4459466A (en) * 1980-11-26 1984-07-10 Nippon Soken, Inc. Dual air passage heating apparatus with ceramic heater element
DE4115138A1 (de) * 1991-05-08 1992-11-12 Eberspaecher J Heizanlage fuer fahrzeuge
US5279459A (en) * 1993-03-24 1994-01-18 Ford Motor Company Multiple temperature control system for an automotive vehicle
DE19650942A1 (de) * 1996-12-07 1998-06-10 Bayerische Motoren Werke Ag Fahrzeugunabhängige Heiz- und Lüftungseinrichtung für Kraftfahrzeuge, insbesondere Personenkraftwagen

Also Published As

Publication number Publication date
ITTO20010781A1 (it) 2003-02-03
DE60200155D1 (de) 2004-02-05
EP1281544A1 (en) 2003-02-05
US20040009747A1 (en) 2004-01-15
PL355272A1 (en) 2003-02-10
ITTO20010781A0 (it) 2001-08-03
BR0203038A (pt) 2003-05-27
JP2003063235A (ja) 2003-03-05
BR0203038B1 (pt) 2012-09-18
DE60200155T2 (de) 2004-11-11
EP1281544B1 (en) 2004-01-02
PT1281544E (pt) 2004-04-30
ES2210209T3 (es) 2004-07-01
ATE257096T1 (de) 2004-01-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN103502029B (zh) 用于车辆的空调器
US6397942B1 (en) Air conditioning apparatus for vehicle
JP4522458B2 (ja) 車両用暖房装置
US8424776B2 (en) Integrated vehicle HVAC system
US20080110185A1 (en) Vehicle HVAC system
WO2000061395A1 (fr) Climatiseur destine a un vehicule
JP2003159929A (ja) 車両用空調装置
JP2007308133A (ja) 車両用空調装置
JPH07112769B2 (ja) 自動車の暖冷房装置
US11104201B2 (en) Multi-zone air conditioning system for vehicles
JP4794421B2 (ja) 車両の制御装置
US6578771B2 (en) Vehicle air conditioner with front air passage and rear air passage
PL207637B1 (pl) Zespół grzewczo-wentylacyjno-klimatyzacyjny dla przedziału pasażerskiego pojazdu silnikowego
JP4161457B2 (ja) 車両用空調装置
US20060000593A1 (en) Device and method for climate control of an interior space, especially the interior of a vehicle
JP2002234334A (ja) 自動車暖房装置または空調装置内で混合空気を制御するための方法および配置
US20050279489A1 (en) HVAC center plate scoop for improved temperature distribution
US20030145610A1 (en) Method for operating an airconditioning installation
JP3799777B2 (ja) 車両用空気調和装置
JP2589587Y2 (ja) 車両用空調装置
JPH0620113U (ja) 自動車用空気調和装置
JP3494021B2 (ja) 車両用空調装置
JP4059136B2 (ja) 車両用空調装置
JP2000043538A (ja) 空気調和装置
EP1728656A1 (en) Heating and/or air-conditioning installation

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20140731