PL206584B1 - Sposób wytwarzania zbrylonego mocznika w kolumnie zbrylającej oraz kolumna zbrylająca do otrzymywania zbrylonego mocznika - Google Patents

Sposób wytwarzania zbrylonego mocznika w kolumnie zbrylającej oraz kolumna zbrylająca do otrzymywania zbrylonego mocznika

Info

Publication number
PL206584B1
PL206584B1 PL350668A PL35066801A PL206584B1 PL 206584 B1 PL206584 B1 PL 206584B1 PL 350668 A PL350668 A PL 350668A PL 35066801 A PL35066801 A PL 35066801A PL 206584 B1 PL206584 B1 PL 206584B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
urea
cooling
column
collecting
prilling
Prior art date
Application number
PL350668A
Other languages
English (en)
Other versions
PL350668A1 (en
Inventor
Federico Zardi
Domenico Romiti
Original Assignee
Urea Casale Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Urea Casale Sa filed Critical Urea Casale Sa
Publication of PL350668A1 publication Critical patent/PL350668A1/xx
Publication of PL206584B1 publication Critical patent/PL206584B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01JCHEMICAL OR PHYSICAL PROCESSES, e.g. CATALYSIS OR COLLOID CHEMISTRY; THEIR RELEVANT APPARATUS
    • B01J2/00Processes or devices for granulating materials, e.g. fertilisers in general; Rendering particulate materials free flowing in general, e.g. making them hydrophobic
    • B01J2/02Processes or devices for granulating materials, e.g. fertilisers in general; Rendering particulate materials free flowing in general, e.g. making them hydrophobic by dividing the liquid material into drops, e.g. by spraying, and solidifying the drops
    • B01J2/04Processes or devices for granulating materials, e.g. fertilisers in general; Rendering particulate materials free flowing in general, e.g. making them hydrophobic by dividing the liquid material into drops, e.g. by spraying, and solidifying the drops in a gaseous medium
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C05FERTILISERS; MANUFACTURE THEREOF
    • C05CNITROGENOUS FERTILISERS
    • C05C9/00Fertilisers containing urea or urea compounds
    • C05C9/005Post-treatment
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F28HEAT EXCHANGE IN GENERAL
    • F28FDETAILS OF HEAT-EXCHANGE AND HEAT-TRANSFER APPARATUS, OF GENERAL APPLICATION
    • F28F19/00Preventing the formation of deposits or corrosion, e.g. by using filters or scrapers
    • F28F19/008Preventing the formation of deposits or corrosion, e.g. by using filters or scrapers by using scrapers
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F28HEAT EXCHANGE IN GENERAL
    • F28FDETAILS OF HEAT-EXCHANGE AND HEAT-TRANSFER APPARATUS, OF GENERAL APPLICATION
    • F28F3/00Plate-like or laminated elements; Assemblies of plate-like or laminated elements
    • F28F3/12Elements constructed in the shape of a hollow panel, e.g. with channels

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Thermal Sciences (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Fertilizers (AREA)
  • Glanulating (AREA)
  • Physical Or Chemical Processes And Apparatus (AREA)

Description

(12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11) 206584 (13) B1 (21) Numer zgłoszenia: 350668 (51) Int.Cl.
C05C 9/00 (2006.01) B01J 2/04 (2006.01) (22) Data zgłoszenia: 13.11.2001
Sposób wytwarzania zbrylonego mocznika w kolumnie zbrylającej oraz kolumna zbrylająca do otrzymywania zbrylonego mocznika
(30) Pierwszeństwo: 14.11.2000, EP, 00124819.4 (73) Uprawniony z patentu: UREA CASALE S.A., Lugano, CH
(43) Zgłoszenie ogłoszono: 20.05.2002 BUP 11/02 (72) Twórca(y) wynalazku: FEDERICO ZARDI, Breganzona, CH DOMENICO ROMITI, Lugano, CH
(45) O udzieleniu patentu ogłoszono: 31.08.2010 WUP 08/10 (74) Pełnomocnik: rzecz. pat. Piotrowicz Alicja KULIKOWSKA & KULIKOWSKI
PL 206 584 B1
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania zbrylonego mocznika w kolumnie zbrylającej oraz kolumna zbrylająca do otrzymywania zbrylonego mocznika.
Bardziej szczegółowo, przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania zbrylonego mocznika przez chłodzenie kropelek stopionego mocznika w kolumnie zbrylającej instalacji mocznika. Zgodnie z kolejnym aspektem, przedmiotem wynalazku jest kolumna zbrylają ca do otrzymywania zbrylonego mocznika według powyższego sposobu.
Kolumna zbrylająca do produkcji zbrylonego mocznika na ogół składa się z rury o pionowych ściankach, będącej wewnętrzną komorą do chłodzenia kropelek stopionego mocznika. W górnej części komory stopionego mocznika znajduje się urządzenie rozdzielające. Urządzenie kieruje stopiony mocznik w dół kolumny, rozdzielając go na całą powierzchnię przekroju poprzecznego kolumny, w wysokiej temperaturze w postaci kropelek, które opadają wzdł uż trasy opadania mocznika wewną trz komory.
Opadające kropelki stopionego mocznika zestalają się następnie i chłodzą przez kontakt z powietrzem płynącym ku górze w komorze, przeciwprądowo w stosunku do kropelek mocznika. Chłodzenie przekształca kropelki stopionego mocznika w stałe bryłki mocznika.
Tak otrzymane bryłki mocznika zbiera się w dennicy zbierającej znajdującej się w dolnej części wymienionej wcześniej komory i oddzielonej od kolumny zbrylającej przez typowe urządzenia takie jak taśmy przenośnika. W szczególności na takiej dennicy znajduje się na ogół obrotowy zdzierak, przenoszący bryłki poprzez otwór w dennicy na taśmę przenośnika umieszczoną poniżej dennicy.
Jak dobrze wiadomo, bardzo ważnym parametrem przy wytwarzaniu dobrej jakości zbrylonego mocznika, tj. właściwie ochłodzonych i zestalonych bryłek, w nowoczesnych instalacjach mocznika, jest ustawienie właściwego czasu przebywania wewnątrz kolumny zbrylającej.
Termin „czas przebywania oznacza czas wymagany dla kropelki stopionego mocznika do przebycia odległości od urządzenia rozdzielającego do dennicy zbierającej, gdzie kropelki mocznika zbiera się w postaci stałych bryłek mocznika.
Im większa jest wymieniona odległość, tym dłuższy będzie czas przebywania, podczas którego następuje chłodzenie i w konsekwencji zimniejszy, a zatem twardszy i bardziej odporny mechanicznie będzie zbrylony mocznik opadający na dennicę zbierającą, przy danym wstępnie określonym natężeniu przepływu i temperaturze powietrza.
Ścianka kolumny, wykonana z betonu lub innego materiału budowlanego, ma wysokość stosowną do otrzymania wymienionej wcześniej pożądanej odległości.
Z tego względu należy zwrócić uwagę, że z wyposażenia i urządzeń instalacji do wytwarzania mocznika takich jak urządzenie reakcyjne, urządzenie do rozkładu i kondensacji, kolumna zbrylająca jest urządzeniem największym.
Wynika to z wcześniej wymienionej stosownej wysokości, wymaganej do uzyskania koniecznego czasu przebywania kropelek stopionego mocznika o wysokiej temperaturze, w celu ich schłodzenia.
Jednakże w dziedzinie kolumn zbrylających mocznik odczuwana jest wzrastająca potrzeba jak największego zmniejszenia wysokości, w celu zmniejszenia złożoności konstrukcji, kosztów inwestycyjnych i utrzymania ruchu jak również w celu zwiększenia niezawodności kolumny. Oznacza to, że czas przebywania powinien być jak najkrótszy, bez ujemnego wpływu na stopień chłodzenia, w celu zagwarantowania zadowalającej stałości zbrylonego mocznika.
Do osiągnięcia tego celu dostępnych jest kilka wariantów według stanu techniki, co stanie się oczywiste na podstawie poniższego opisu.
Takie warianty stosuje się też na ogół w przypadku konieczności zwiększenia wydajności produkcji w istniejących instalacjach mocznika, a zatem trzeba usuwać większą ilość ciepła mocznika z kolumny zbrylającej, w celu utrzymania ruchu odpowiedniego chłodzenia kropelek stopionego mocznika.
Pierwszym wariantem jest zwiększenie natężenia przepływu powietrza wewnątrz kolumny, w celu wzmożenia oziębiania kropelek. Istnieje jednakże ograniczenie takiego zwiększania, ponieważ zbyt duże natężenie przepływu mogłoby podnosić kropelki mocznika w górę, powodując przenoszenie tych kropelek w komorze. Ponadto, ten wariant jest często technicznie niemożliwy lub bardzo trudny do przeprowadzenia.
Drugim wariantem jest chłodzenie powietrza przed jego wejściem do kolumny.
PL 206 584 B1
Urządzenie chłodzące, konieczne do oziębiania strumienia powietrza, stanowi jednakże układ chłodniczy pracujący z dużymi objętościami powietrza, mający duże zużycie energii, co wymaga dużych kosztów inwestycyjnych i utrzymania ruchu, oprócz kosztów kolumny.
Trzecim wariantem jest chłodzenie zbrylonego mocznika w dennicy kolumny lub na zewnątrz kolumny za pomocą chłodnicy ze złożem fluidalnym.
Taki sposób oziębiania wymaga fluidyzacyjnego przepływu powietrza, na przykład w dennicy kolumny, mającego ciśnienie wystarczająco duże do fluidyzacji bryłek zawieszonych w złożu fluidalnym i o temperaturze wystarczająco niskiej do oziębiania bryłek.
Wymaga to zastosowania sprężarki czołowej powietrza i odpowiedniego systemu chłodzenia dla wymienionego strumienia powietrza fluidyzującego, co powoduje duże koszty inwestycyjne i zużycie energii.
W celu przezwyciężenia powyższych wad, czwarty wariant proponuje zastosowanie urządzenia chłodzącego na zewnątrz kolumny w płynnym połączeniu z dennicą zbierającą i jej strumieniem.
Przez wymienione urządzenie chłodzące, wykonane z równolegle umieszczonych płyt chłodzących, zasilanych wewnętrznie przez płyn chłodzący, przechodzi zbrylony mocznik, który następnie ochładza się przez kontakt z zewnętrzną zimną powierzchnią.
To urządzenie zużywa mniej energii i wymaga mniejszych kosztów inwestycyjnych niż sprzęt chłodzący opisany uprzednio.
Jednakże, konieczny jest pewien dodatkowy sprzęt do przenoszenia bryłek z dennicy zbierającej kolumny do chłodnicy, podnoszący bryłki do wejścia chłodnicy i klasyfikujący bryłki, co komplikuje wytworzenie technicznego urządzenia oziębiającego i jest kosztowne.
Ze stanu techniki znany jest sposób granulowania stopionego materiału, np. mocznika, w kolumnie granulacyjnej opisany w opisie patentowym GB 1 459 781. Polega on na wytwarzaniu kropelek stopionego materiału opadających w przeciwprądzie do strumienia powietrza i zbieraniu wytworzonych stałych granulek.
Z innego opisu patentowego US 4 231 227 znane jest urządzenie i sposób chłodzenia oraz zbierania granulek mocznika na dnie kolumny zbrylającej zawierającej złoże fluidalne i obrotowy rozgarniacz.
W dziedzinie wytwarzania zbrylonego mocznika w kolumnie zbrylającej nie istnieje skuteczne rozwiązanie dotyczące wzmożenia skuteczności chłodzenia zbrylonego mocznika w bardzo prosty, niezawodny i efektywny ekonomicznie sposób, nawet pomimo wzrastającej odczuwanej potrzeby minimalizacji wysokości nowych kolumn zbrylających lub w celu zwiększenia skuteczności chłodzenia w istnieją cych kolumnach po zwiększeniu produkcji, przy zmniejszeniu lub utrzymaniu nie zmienionej wysokości kolumny.
Zasadniczym technicznym problemem, którego dotyczy niniejszy wynalazek, jest opracowanie sposobu wytwarzania zbrylonego mocznika w kolumnie zbrylającej o ulepszonej skuteczności oziębiania kropelek stopionego mocznika, prostego do przeprowadzenia, niezawodnego i nie wymagającego dużych inwestycji i kosztów eksploatacji.
Rozwiązaniem problemu według wynalazku jest sposób wytwarzania zbrylonego mocznika w kolumnie zbrylają cej, obejmują cy wytwarzanie wielu kropelek stopionego mocznika opadających z urzą dzenia rozdzielają cego stopiony mocznik w kierunku dennicy zbierają cej zbrylony mocznik wymienionej kolumny zbrylającej, polegający na tym, że chłodzi się dennicę zbierającą tak, że chłodzenie uzyskanego zbrylonego mocznika odbywa się bezpośrednio na zbierającej dennicy za pomocą samej dennicy.
Korzystnie, wiele kropek mocznika opada w przeciwprądzie do płynącego do góry strumienia powietrza.
Kolejnym aspektem niniejszego wynalazku jest kolumna zbrylająca do otrzymywania zbrylonego mocznika zawierająca urządzenie rozdzielające stopiony mocznik i dennicę zbierającą zbrylonego mocznika charakteryzująca się tym, że zawiera urządzenie chłodzące, zawierające co najmniej jeden wyżłobiony element, wężownicę lub rurę umieszczone powyżej dennicy zbierającej do przepływu płynu chłodzącego wewnątrz wyżłobionego elementu, wężownicy lub rury, związanego z wymianą ciepła z dennicą zbierającą lub urządzenie chłodzące znajdujące się bezpośrednio poniżej lub wewnątrz dennicy zbierającej, do chłodzenia dennicy zbierającej.
Korzystnie, kolumna zawiera rurową pionową ściankę, która określa wewnętrzną komorę do chłodzenia kropelek stopionego mocznika, urządzenie rozdzielające stopiony mocznik zamontowane na górnym końcu wymienionej komory, oraz dennicę zbierającą zbrylony mocznik zamontowaną na
PL 206 584 B1 niższym końcu wymienionej komory, a także obrotowy zdzierak na wymienionej dennicy zbierającej do zbierania zbrylonego mocznika z kolumny zbrylającej.
Korzystnie, kolumna zawiera ponadto urządzenie do chłodzenia obrotowego zdzieraka.
Dzięki niniejszemu wynalazkowi, chłodzenie zbrylonego mocznika jest korzystnie znacznie zwiększone w łatwy i niezawodny sposób.
Właściwie, chłodzenie zbrylonego mocznika opadającego na dennicę zbierającą można skutecznie i zadowalająco prowadzić bezpośrednio na tej dennicy. To umożliwia korzystnie stosowanie zbrylających kolumn o zmniejszonej wysokości, które zapewniają czas przebywania opadających kropelek stopionego mocznika znacznie odbiegający od optymalnego, a także zwiększenie wydajności produkcji istniejącej kolumny bez potrzeby zwiększania jej wysokości.
Ponadto, niniejszy wynalazek można łatwo zastosować zarówno do nowych jak i istniejących kolumn zbrylających bez konieczności konkretnych zmian budowy samej kolumny, jak również dużych kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych.
Cechy i zalety wynalazku zostaną wyjaśnione w poniższym objaśniającym i nieograniczającym opisie rozwiązania według wynalazku, przedstawionym w odniesieniu do załączonych rysunków.
Przedmiot wynalazku został przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym;
Fig. 1 przedstawia przekrój podłużny kolumny zbrylającej według niniejszego wynalazku;
Fig. 2 przedstawia przekrój podłużny konkretnej kolumny zbrylającej według fig. 1 wzdłuż linii x - x;
Fig. 3 przedstawia widok z góry przekroju poprzecznego kolumny zbrylającej według fig. 1 wzdłuż linii y - y.
Na Fig. 1-3 pokazano kolumnę zbrylająca 1 zawierającą pionową ściankę 2 w kształcie rury, korzystnie o kształcie cylindrycznym, która określa komorę wewnętrzną 3 do chłodzenia kropelek stopionego mocznika oznaczonych ogólnie „d w fg. 1.
Urządzenie rozdzielające stopiony mocznik 4 umieszcza się na górnym końcu 3a komory 3. Urządzenie rozdzielające 4 mocuje się do ścianki 2 i przyłącza do rury wlotowej stopionego mocznika w typowy sposób (nie pokazany).
Urządzenie rozdzielające 4 składa się na ogół z kosza 5 z otworami, który obraca się ze stałą szybkością wokół jego pionowej osi centralnej, jednego lub więcej statycznych rozpylaczy płynnie połączonych z wymienioną rurą wlotową stopionego mocznika, nie pokazane.
W przykładzie przedstawionym na fig. 1, ścianka 2, a zatem i komora 3, są otwarte na górnym końcu. Jednakże można stosować typowe pokrywy i/lub zadaszenia górnego końca kolumny w celu umożliwienia wylotu chłodzącego powietrza i jednocześnie ochrony wnętrza komory 3 od środowiska.
Dennica zbierająca zbrylony mocznik 6 znajduje się przy dolnym końcu 3b wymienionej komory 3. Dennica zbierająca 6 jest w zasadzie prostopadła do ścianki 2 i ma średnicę zbliżoną do wewnętrznej średnicy kolumny zbrylającej 1.
Jak wyraźnie pokazano na fig. 2 i 3, dennica zbierająca 6 dzieli się na dwie w zasadzie równe półkoliste części, obie oznaczone numerem 7. Części 7 są oddzielone od siebie podłużnym rowkiem 8, biegnącym wzdłuż średnicy dennicy 6.
Poniżej dennicy zbierającej 6 i równolegle do rowka 8 umieszczono taśmę przenośnika 9, nieznacznie szerszą niż rowek 8, w celu odbierania otrzymanego zbrylonego mocznika, oznaczonego ogólnie „p na fig. 2 i 3, z kolumny zbrylającej 1.
Jak można zobaczyć na fig. 1, taśma przenośnika 9 jest dłuższa niż średnica rurowej ścianki 2, która zatem posiada otwory 2a w celu ułożenia taśmy 9 poprzez kolumnę zbrylającą 1.
Na dennicy zbierającej 6 jest umieszczony zdzierak obrotowy 10 w celu zbierania zbrylonego mocznika z tej dennicy i kierowania go ku rowkowi 8 na taśmę przenośnika 9.
Zdzierak 10 składa się z ostrza 11 obracającego się wokół centralnej osi kolumny w pobliżu dennicy zbierającej 6 i napędzanego przez silnik 13 umieszczony poniżej dennicy 6 i połączonego ze zdzierakiem 10 za pomocą wałka 12. Dla uproszczenia pominięto na fig. 2 silnik 13 i wałek 12.
Ścianka 2 typowo jest umocowana przy swojej podstawie do ziemi, co schematycznie oznaczono 14.
Według niniejszego wynalazku, kolumna zbrylająca 1 korzystnie zawiera ponadto urządzenie 15 chłodzące dennicę zbierającą 6.
Korzystnie, takie urządzenie chłodzące 15 montuje się powyżej dennicy zbierającej 6, pomiędzy jej górną powierzchnią 6a i ostrzem 11 zdzieraka.
W przedstawionym przykładzie, takie urządzenie chłodzące 15 składa się z dwóch wyżłobionych półkolistych elementów, korzystnie są płaskie i umożliwiają przepływ w ich wnętrzu obu oznaczonych numerem 16, odpowiednio całkowicie pokrywających obie części 7_dennicy. Wyżłobione elePL 206 584 B1 menty korzystnie są płaskie i umożliwiają przepływ w ich wnętrzu płynu chłodzącego (nie pokazanego) co jest związane z wymianą ciepła z dennicą zbierającą 6.
Według następnego rozwiązania, elementy 16 wymuszają w swoim wnętrzu przepływ płynu chłodzącego w układzie typu zygzaka lub wężownicy. W tym celu wyżłobione elementy 16 posiadają pionowe ścianki lub przegrody (nie pokazane), które rozdzielają wewnętrzne wyżłobione przestrzenie elementów 16 stosownie do zamierzonego rodzaju przepływu.
Alternatywnie do elementów wyżłobionych 16, urządzenie chłodzące 15 może obejmować jedną lub więcej wężownic lub rur w kształcie zygzaka (nie pokazanych) dla przepływu płynu chłodzącego.
Urządzenie chłodzące 15 takie jak elementy 16 są właściwie połączone z zastosowaniem typowych elementów (takich jak przewody) do wlotu i do wylotu z takiego samego urządzenia oziębiającego płyn chłodzący. Dla uproszczenia takie połączenia nie są pokazane na rysunkach.
Ponadto, według następnego rozwiązania według niniejszego wynalazku, nie pokazanego, urządzenie chłodzące 15, można także zamontować bezpośrednio poniżej dennicy zbierającej 6 lub wewnątrz samej dennicy.
Ponadto kolumna zbrylająca 1 może także obejmować urządzenia (nie pokazane) takie jak wężownice do chłodzenia zdzieraka obrotowego 10, korzystnie wspomagając chłodzenie i twardnienie zbrylonego mocznika opadającego na dennicę zbierającą 6.
Poniższy opis bardziej szczegółowo przedstawia sposób wytwarzania zbrylonego mocznika.
Strumień stopionego mocznika otrzymany w końcowej sekcji (nie pokazanej) instalacji mocznika typowo wchodzi do urządzenia rozdzielającego 4 kolumny zbrylającej 1 zamontowanego na górnym końcu 3a komory chłodzenia 3.
Obrotowy kosz 5 urządzenia rozdzielającego 4 wytwarza wiele kropelek stopionego mocznika d, które opadają (grawitacyjnie) w dół wewnątrz komory 3 w kierunku dennicy 6 zbierającej bryłki kolumny zbrylającej 1.
Czas wymagany do opadnięcia kropelek stopionego mocznika z urządzenia rozdzielającego 4 wzdłuż ich odpowiednich torów opadania na dennicę zbierającą 6, a dokładniej na górną powierzchnię wyżłobionych elementów 16 urządzenia chłodzącego 15, to czas w którym kropelki stopionego mocznika przekształcają się w stały zbrylony mocznik p. Jak określono powyżej ten czas jest także nazwany czasem przebywania.
Podczas opadania w kierunku dennicy zbierającej 6 kropelki stopionego mocznika d znajdują się w kontakcie ze strumieniem powietrza o temperaturze pokojowej (nie pokazanego), płynącym ku górze w komorze 3 w przeciwprądzie do mocznika, a zatem ochładzają się i zestalają do postaci zbrylonego mocznika.
Korzystnie, według niniejszego wynalazku, sposób wytwarzania zbrylonego mocznika obejmuje ponadto etap chłodzenia dennicy zbierającej 6.
Postępując w ten sposób można zdecydowanie ulepszyć chłodzenie i twardnienie zbrylonego mocznika, niezależnie od wysokości kolumny lub wydajności produkcyjnej kolumny. Zatem, możliwe jest projektowanie nowej kolumny zbrylającej o mniejszej wysokości lub zwiększonej wydajności w stosunku do istniejącej kolumny zbrylającej bez wpływu na jakość pożądanych bryłek.
Właściwie bryłki otrzymane podczas opadania kropelek stopionego mocznika wewnątrz komory 3 zbiera się na stale chłodzonych wyżłobionych elementach 16 umieszczonych powyżej dennicy zbierającej 6. Tu następnie ochładzają się one przez bezpośredni kontakt z chłodzoną powierzchnią elementów 16 (tj. przez pośrednią wymianę ciepła z płynem chłodzącym płynącym wewnątrz elementów 16).
Gdy zebrany na dennicy 6, zbrylony mocznik jest odbierany z kolumny zbrylającej 1 za pomocą obrotowego zdzieraka 10, który spycha bryłki w kierunku centralnego rowka 8i taśmy przenośnika 9.
Niniejszy wynalazek zapewnia korzystną eksploatację dużej powierzchni dennicy zbierającej 6 do odpowiedniego zwiększenia chłodzenia zbrylonego mocznika.
Ponadto, etap chłodzenia według wynalazku jest także bardzo skuteczny, ponieważ prowadzi się go w części kolumny zbrylającej, dennicy zbierającej 6, gdzie zbrylony mocznik przebywa przez pewien nie pomijalny okres czasu przed jej opuszczeniem przez rowek 8. Zatem niniejszy wynalazek korzystnie wykorzystuje taki okres przebywania do dodatkowego chłodzenia zbrylonego mocznika.
Korzystnie, działanie obrotowego zdzieraka 10 podczas przebywania zbrylonego mocznika na dennicy 6 umożliwia mieszanie bryłek wspomagające ich jednorodne chłodzenie, a zatem uzyskanie homogenicznego produktu. Zdzierak 10 daje także możliwość zastosowania całej powierzchni dennicy zbierającej do chłodzenia zbrylonego mocznika.
PL 206 584 B1
W porównaniu z metodami wedł ug dotychczasowego stanu techniki, etap chł odzenia dennicy zbierającej zbrylonego mocznika jest prosty i niezawodny w działaniu oraz nie wymaga dużych kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych, jak również dużego zużycia energii.
Ponadto niniejszy wynalazek jest szczególnie odpowiedni do zastosowania w już istniejących kolumnach zbrylających, ponieważ umożliwia poprawę skuteczności chłodzenia nie wymagając konkretnych zmian w budowie samej kolumny, tak więc zapewnia zwiększenie wydajności produkcji i jednocześ nie utrzymanie nie zmienionego albo nawet zmniejszenie czasu przebywania mocznika wewnątrz kolumny.

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania zbrylonego mocznika w kolumnie zbrylającej, obejmujący wytwarzanie wielu kropelek stopionego mocznika opadających z urządzenia rozdzielającego stopiony mocznik w kierunku dennicy zbierającej zbrylony mocznik wymienionej kolumny zbrylającej, znamienny tym, że chłodzi się dennicę zbierającą (6) tak, że chłodzenie uzyskanego zbrylonego mocznika odbywa się bezpośrednio na zbierającej dennicy za pomocą samej dennicy.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wiele kropek mocznika opada w przeciwprądzie do płynącego do góry strumienia powietrza.
  3. 3. Kolumna zbrylająca do otrzymywania zbrylonego mocznika zawierająca urządzenie rozdzielające stopiony mocznik i dennicę zbierającą zbrylonego mocznika, znamienna tym, że zawiera urządzenie chłodzące (15), zawierające co najmniej jeden wyżłobiony element (16), wężownicę lub rurę umieszczone powyżej dennicy zbierającej (6) do przepływu płynu chłodzącego wewnątrz wyżłobionego elementu (16), wężownicy lub rury, związanego z wymianą ciepła z dennicą zbierającą (6) lub urządzenie chłodzące (15) znajdujące się bezpośrednio poniżej lub wewnątrz dennicy zbierającej (6), do chłodzenia dennicy zbierającej (6).
  4. 4. Kolumna według zastrz 3, znamienna tym, że zawiera rurową pionową ściankę (2), która określa wewnętrzną komorę (3) do chłodzenia kropelek stopionego mocznika, urządzenie rozdzielające stopiony mocznik (4) zamontowane na górnym końcu (3a) wymienionej komory (3), oraz dennicę zbierającą zbrylony mocznik zamontowaną na niższym końcu (3b) wymienionej komory (3), a także obrotowy zdzierak (10) na wymienionej dennicy zbierającej (6) do zbierania zbrylonego mocznika z kolumny zbrylającej.
  5. 5. Kolumna według zastrz. 4, znamienna tym, że ponadto zawiera urządzenie do chłodzenia obrotowego zdzieraka (10).
PL350668A 2000-11-14 2001-11-13 Sposób wytwarzania zbrylonego mocznika w kolumnie zbrylającej oraz kolumna zbrylająca do otrzymywania zbrylonego mocznika PL206584B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP00124819A EP1205455B1 (en) 2000-11-14 2000-11-14 Method and apparatus for obtaining urea prills

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL350668A1 PL350668A1 (en) 2002-05-20
PL206584B1 true PL206584B1 (pl) 2010-08-31

Family

ID=8170370

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL350668A PL206584B1 (pl) 2000-11-14 2001-11-13 Sposób wytwarzania zbrylonego mocznika w kolumnie zbrylającej oraz kolumna zbrylająca do otrzymywania zbrylonego mocznika

Country Status (11)

Country Link
US (1) US6827887B2 (pl)
EP (1) EP1205455B1 (pl)
CN (1) CN1261391C (pl)
AU (1) AU7822101A (pl)
BR (1) BR0105117B1 (pl)
CA (1) CA2357845A1 (pl)
EG (1) EG23000A (pl)
MX (1) MXPA01011543A (pl)
PL (1) PL206584B1 (pl)
RU (1) RU2001130409A (pl)
SA (1) SA01220562B1 (pl)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10042476A1 (de) * 2000-08-29 2002-03-28 Tessag Ind Anlagen Gmbh Verfahren und Vorrichtung zum Herstellen kugelförmiger Partikel aus einer Polymerschmelze
UA86207C2 (uk) * 2003-11-10 2009-04-10 Дсм Ип Ассетс Б.В. Спосіб виготовлення гранул сечовини
US7862642B2 (en) * 2006-12-14 2011-01-04 Georgia-Pacific Chemicals Llc Extended-release urea-based granular fertilizer
US7638076B2 (en) * 2007-10-26 2009-12-29 Martin Resource Management Corporation Method and system for pelletizing sulfur
CN101323550B (zh) * 2008-06-27 2011-05-11 成都市新都化工股份有限公司 复合肥造粒塔
US8329072B2 (en) 2010-11-24 2012-12-11 Brimrock International Inc. Method and system for generating sulfur seeds and granules
US9482461B2 (en) * 2013-08-22 2016-11-01 King Fahd University Of Petroleum And Minerals Coolant heat exchanger having a scraper for each heat exchange interface surface
CN105461360B (zh) * 2015-12-22 2022-01-21 江苏瑞安特重型机械有限公司 一种高塔造粒装置塔底刮料机
CN106278489A (zh) * 2016-10-17 2017-01-04 天津亚泰昊德科技有限公司 一种生产复合肥的高塔造粒机
CN107674002B (zh) * 2017-09-22 2023-10-27 河南心连心蓝色环保科技有限公司 一种低缩二脲含量车用尿素粉末的生产装置及其生产方法
CN107824122B (zh) * 2017-12-07 2020-07-31 中国工程物理研究院核物理与化学研究所 一种增殖剂陶瓷小球熔融喷雾造粒装置及方法

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR760836A (fr) * 1933-09-06 1934-03-03 Procédé et appareil pour le refroidissement de matières pulvérulentes
US3607993A (en) * 1969-05-20 1971-09-21 Malcolm H Tuttle Method of prilling
GB1459781A (en) * 1973-02-09 1976-12-31 Fisons Ltd Prilling
DE2802876A1 (de) * 1978-01-24 1979-07-26 Loedige Maschbau Gmbh Geb Mischwerk fuer mischmaschinen
US4190622A (en) * 1978-05-04 1980-02-26 Standard Oil Company (Ohio) Process for prilling urea
US4231227A (en) * 1979-03-26 1980-11-04 W. R. Grace & Co. Prill tower rake
US4313745A (en) * 1980-12-24 1982-02-02 Lovelace Alan M Method of forming frozen spheres in a force-free drop tower
US4998464A (en) * 1990-07-02 1991-03-12 Process Systems Inc. Heat exchange device for food

Also Published As

Publication number Publication date
AU7822101A (en) 2002-05-16
PL350668A1 (en) 2002-05-20
SA01220562B1 (ar) 2006-11-27
CN1355152A (zh) 2002-06-26
EP1205455B1 (en) 2012-05-30
EP1205455A1 (en) 2002-05-15
US20020056931A1 (en) 2002-05-16
EG23000A (en) 2003-12-31
BR0105117A (pt) 2002-06-25
US6827887B2 (en) 2004-12-07
CN1261391C (zh) 2006-06-28
MXPA01011543A (es) 2002-08-06
BR0105117B1 (pt) 2011-07-12
CA2357845A1 (en) 2002-05-14
RU2001130409A (ru) 2003-07-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL206584B1 (pl) Sposób wytwarzania zbrylonego mocznika w kolumnie zbrylającej oraz kolumna zbrylająca do otrzymywania zbrylonego mocznika
US9527104B2 (en) Method and device for processing of granules
US4190622A (en) Process for prilling urea
EP0407876B1 (de) Verfahren und Vorrichtung zum Trocknen und Tempern von Polyamidgranulat
EP2237867B2 (en) Fluid bed granulation process and apparatus under vortex conditions
JPS5921650B2 (ja) 造粒方法
US2528407A (en) Method of granulating ammonium nitrate and other salts and apparatus therefor
US2931067A (en) Method and apparatus for producing granulated ammonium nitrate
MXPA03008576A (es) Proceso de granulacion de lecho fluido.
US4749349A (en) Granulating device and plant
US3819310A (en) Apparatus for prilling urea
WO2002068498A1 (de) Verfahren und vorrichtung zur kontinuierlichen polykondensation von polyestermaterial in fester phase
DE69218784T2 (de) Granulieren von schlacke
JP2001519522A (ja) 乾燥機または熱交換器
RU2001114208A (ru) Способ и установка для получения гранулированного полиэтилентерефталата
WO2014095151A1 (en) Method for transforming a prilling section including a prilling tower, in particular in a plant for the synthesis of urea
US4231227A (en) Prill tower rake
JPH08192039A (ja) 向流式造粒設備の液滴生成用ノズル
US4813982A (en) Process for obtaining a bisphenol melt
PL148182B1 (en) Method of and apparatus for obtaining granulated sulfur
AU2002257688B2 (en) Fluid bed granulation process
SU889081A1 (ru) Способ гранулировани удобрений
JPS6242650B2 (pl)
TH43758A3 (th) กระบวนการและอุปกรณ์สำหรับเตรียมพริลล์บิสฟินิล-a และพริลล์บิสฟินิล-a ที่เตรียมโดยใช้กระบวนการและอุปกรณ์นี้
JPS5933414B2 (ja) 造粒器