PL206445B1 - Element betonowy do zbiornika i zbiornik zawierający elementy betonowe zalane łącznie - Google Patents

Element betonowy do zbiornika i zbiornik zawierający elementy betonowe zalane łącznie

Info

Publication number
PL206445B1
PL206445B1 PL356330A PL35633000A PL206445B1 PL 206445 B1 PL206445 B1 PL 206445B1 PL 356330 A PL356330 A PL 356330A PL 35633000 A PL35633000 A PL 35633000A PL 206445 B1 PL206445 B1 PL 206445B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
concrete
joint
elements
recess
concrete elements
Prior art date
Application number
PL356330A
Other languages
English (en)
Other versions
PL356330A1 (pl
Inventor
Ulf Kumlin
Original Assignee
Abetong Teknik Ab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from SE0000038A external-priority patent/SE522349C2/sv
Application filed by Abetong Teknik Ab filed Critical Abetong Teknik Ab
Publication of PL356330A1 publication Critical patent/PL356330A1/pl
Publication of PL206445B1 publication Critical patent/PL206445B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04HBUILDINGS OR LIKE STRUCTURES FOR PARTICULAR PURPOSES; SWIMMING OR SPLASH BATHS OR POOLS; MASTS; FENCING; TENTS OR CANOPIES, IN GENERAL
    • E04H7/00Construction or assembling of bulk storage containers employing civil engineering techniques in situ or off the site
    • E04H7/02Containers for fluids or gases; Supports therefor
    • E04H7/18Containers for fluids or gases; Supports therefor mainly of concrete, e.g. reinforced concrete, or other stone-like material
    • E04H7/20Prestressed constructions

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • On-Site Construction Work That Accompanies The Preparation And Application Of Concrete (AREA)
  • Making Paper Articles (AREA)
  • Filling Or Discharging Of Gas Storage Vessels (AREA)
  • Processing And Handling Of Plastics And Other Materials For Molding In General (AREA)
  • Blow-Moulding Or Thermoforming Of Plastics Or The Like (AREA)
  • Manufacturing Of Tubular Articles Or Embedded Moulded Articles (AREA)
  • Electrical Discharge Machining, Electrochemical Machining, And Combined Machining (AREA)

Description

Opis wynalazku
Wynalazek dotyczy elementu betonowego do zbiornika i zbiornika zawierającego elementy betonowe zalane łącznie.
Istnieje obecnie zapotrzebowanie na zbiornik, który jest łatwy do montażu. Jest łatwiejsze i mniej pracochł onne prowadzenie wstę pnie naprężonych przewodów wewną trz elementów betonowych niż na zewnątrz przez otwory w żebrach, przy użyciu sprzętu mechanicznego, tak zwanych maszyn przeciągających. Ponadto jest mniejsze ryzyko, że wstępnie naprężone przewody zostaną przerwane lub przecięte wskutek sabotażu, gdy są one usytuowane wewnątrz elementów betonowych zamiast na zewnątrz nich.
Wstępnie naprężone elementy betonowe na zbiorniki są opisane w opisie patentowym EP 0514583 (Parenti) i w BFT Nr 4/89 „Urządzenie do wstępnego wylewania betonu i technologia („Concrete precasting plant and technology), strony 90-93, Josef Imkamp.
Wstępnie naprężone elementy betonowe są zwykle wytwarzane jako całe części. Kiedy są one zalane łącznie w zbiorniku, który ma zawierać, na przykład ciecz bez przecieków, z jednej strony stosuje się wstępnie naprężone liny do utrzymywania ze sobą elementów betonowych, a z drugiej strony złącza pomiędzy elementami betonowymi są zalewane razem. Wstępnie naprężone liny biegnące przez elementy betonowe są prowadzone w zagłębionych rurach, na przykład rurach z tworzywa sztucznego. Wstępnie naprężone liny wymagają ochrony przed korozją, która między innymi wymaga tego, aby nie miały one kontaktu z powietrzem. W celu ochrony wstępnie naprężonych lin przed korozją, są one wyposażone w osłonę z tworzywa sztucznego zawierającą smar.
Połączenie pomiędzy dwoma elementami betonowymi musi być ukształtowane tak, aby rozwiązywać pewne problemy. Ponieważ zbiornik jest ukształtowany z prostych elementów betonowych, wstępnie naprężone liny będą, przy prowadzeniu ich wokół zbiornika, zakleszczać się w złączach, o ile nie będą prowadzone prosto do następnego wejścia rurowego. Złącza pomiędzy elementami betonowymi nie są trwałe przy montażu, chociaż powinny być, ponieważ beton złącza, który jest wylewany do miejsca połączenia jest bardzo płynny. Przy takich problemach z typowym zalewaniem złączy, może być konieczne oddzielne zalewanie każdego poszczególnego złącza. Zalewanie złączy z góry i jednocześ nie uwalnianie powietrza, które moż e osł abiać odlew jest skomplikowane.
Celem wynalazku jest zapewnienie trwałego zbiornika, w którym ochrona przed korozją i mechanicznymi zniszczeniami wstępnie naprężonych lin jest polepszona.
Jeszcze innym celem wynalazku jest zapewnienie elementów betonowych tworzących pionowe segmenty, umożliwiających mechaniczne łączenie poprzez zalewanie od dołu i z góry za pomocą pompy.
Według wynalazku, element betonowy do zbiornika, zawierający poziomo zagłębione rury, dostosowane do umieszczania w nich wstępnie naprężonych lin, mający kształt, który w połączeniu z drugim takim elementem betonowym umieszczonym obok tworzy pomię dzy tymi elementami betonowymi przestrzeń złącza do łączenia tych dwóch elementów betonowych ze sobą poprzez zalewanie betonem, charakteryzuje się tym, że przestrzeń złącza zawiera wnękę usytuowaną z boku zagłębionych rur do podnoszenia betonu łączącego i umieszczanie z góry napełniającego przewodu rurowego, przy czym w tej przestrzeni złącza odległość pomiędzy dwoma elementami betonowymi jest większa we wnęce niż przy zagłębionych rurach.
W zewnę trznych częściach przestrzeni złącza są umieszczone urzą dzenia uszczelniają ce, korzystnie wstępnie naprężone taśmy ściskające.
Korzystnie, po jednej stronie elementu betonowego jest ukształtowane wgłębienie, a po drugiej stronie elementu betonowego jest ukształtowana część wystająca, przy czym ich powierzchnie są ukształtowane tak, że przy umieszczeniu tych dwóch elementów betonowych obok siebie, wystająca część jednego elementu betonowego zazębia się z wgłębieniem drugiego elementu betonowego.
Według wynalazku, zbiornik zawierający elementy betonowe zalane łącznie, zawierający elementy betonowe pionowo wstępnie naprężone i mające poziomo zagłębione rury, w których umieszczone są poziome, wstępnie naprężone liny, przy czym pomiędzy elementami betonowymi są ukształtowane złącza, które są wypełnione betonem wraz z zagłębionymi rurami, charakteryzuje się tym, że elementy betonowe mają kształt tworzący złącza zawierające przestrzeń z uformowaną wnęką, usytuowaną z boku poziomo zagłębionych rur z wstępnie naprężonymi linami, przy czym przestrzeń z wnęką jest wypełniona betonem, a w każdej przestrzeni z wnęką odległość pomiędzy dwoma sąsiednimi elementami betonowymi jest większa w tej wnęce niż przy tych poziomych rurach.
PL 206 445 B1
Wypełnienie betonem łączącym zagłębionych rury prowadzących wstępnie naprężone liny zabezpiecza wstępnie naprężone liny przed korozją.
Rury z tworzywa sztucznego do prowadzenia wstępnie naprężonych lin wokół zbiornika wewnątrz elementów betonowych mają korzystnie kształt stożkowy na jednym końcu w celu łatwiejszego umieszczenia wstępnie naprężonych lin w tym końcu, gdy są one prowadzone wokół zbiornika.
Wnęka usytuowana z boku toru wstępnie naprężonej liny jest przeznaczona częściowo do przenoszenia betonu łączącego przy wylewaniu zbiornika i częściowo jako kanał bezpieczeństwa do ręcznego napełniania betonem łączącym, gdy występuje nieprawidłowość przy zwykłym napełnianiu betonem łączącym.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 ukazuje zbiornik z pompą do wypełnienia betonu łączącego; fig. 2 ukazuje część układu przewodów rurowych do wypełnienia betonem łączącym w zbiorniku według korzystnego przykładu wykonania; fig. 3 ukazuje pływak do oznaczania, że złącze jest wypełnione; fig. 4 ukazuje przekrój poprzeczny przez złącze pomiędzy dwoma elementami betonowymi; i fig. 5 ukazuje układ do wypełniania betonem łączącym w zbiorniku według innego przykładu wykonania wynalazku.
W nastę pującym opisie, dla celów wytłumaczenia, ale bez ograniczeń, podane są pewne szczegóły, takie jak dane techniki i zastosowania w celu zapewnienia zrozumienia niniejszego wynalazku. Jednak, jest oczywiste dla znawców w tej dziedzinie, że niniejszy wynalazek może być zrealizowany w innych przykładach wykonania, które różnią się od tych szczegółowych. W innych przypadkach, szczegółowy opis dobrze znanych metod i urządzeń jest pominięty tak, aby nie przeładowywać opisu obecnego wynalazku niepotrzebnymi szczegółami.
Wynalazek zostanie teraz opisany poprzez przykłady wykonania z odniesieniem do figur.
Zbiornik 100 według wynalazku, zawierający dziewiętnaście elementów betonowych 103, jest pokazany na fig. 1.
Każdy element betonowy 103 zawiera wiele zagłębionych rur 42 z tworzywa sztucznego, które są przeznaczone do prowadzenia wstępnie naprężonych lin 43, na przykład lin stalowych wokół zbiornika 100. Wstępnie naprężone liny 43 są stosowane do utrzymania elementów betonowych 103 ze sobą, gdy przestrzenie złącza 1-19 są zalewane i łączone ze sobą. W celu umożliwienia uzyskania równomiernego wypełnienia, bez kieszeni powietrznych, złącza betonowego we wszystkich złączach 1-19 i wszystkich rur 42 w zbiorniku 100, stosuje się sposób, w którym wypełnianie betonu łączącego jest najpierw dokonywane w pierwszym złączu 1. Po upływie jednego dnia zaczyna się wypełniać złącza 2 i 3 i następnie po jeszcze jednym dniu zwłoki zaczyna się wypełniać złącza 4 i 5, i tak dalej aż do wypełnienia wszystkich złączy 1-19 betonem łączącym. Beton łączący jest wypełniany pod ciśnieniem od dolnej krawędzi złączy.
Ponadto na fig. 1 pokazano pompę 101 i układ przewodów rurowych 102 połączony z każdym złączem 1-19. Pompa 101 i przewody rurowe 102, do rozprowadzania betonu łączącego pod ciśnieniem, są podnoszone w zbiorniku 100. Układ przewodów rurowych, którego fragment jest pokazany na fig. 2, do rozprowadzania betonu łączącego do różnych złączy 1-19 jest zestawiony ze sobą tak, że pierwszy przewód rurowy prowadzi od pompy 101 do trójdrogowego rozwidlenia 20 w pobliżu elementów betonowych 103. Dwa kolejne przewody rurowe w trójdrogowym rozwidleniu 20 prowadzą dalej wokół wewnętrznej strony elementów betonowych 103. W każdym złączu jest umieszczone trójdrogowe rozwidlenie 20, które prowadzi dalej wokół wewnętrznej strony elementów betonowych i do dyszy w złączu. W każdym złączu jest umieszczony zawór 21, na przykład zawór kulowy lub zawór zastawkowy, który jest stosowany jako zawór odcinający 21 dla każdego danego złącza. Ponadto, pokazano zawory 22 takie jak na przykład zawory kulowe, usytuowane w układzie rurowym 102 pomiędzy odpowiednimi złączami 1-19 i stosowane do opóźniania w czasie początku dostarczania betonu łączącego do różnych złączy 1-19.
Kiedy pompa 101 pokazana na fig. 1 jest uruchamiana i zaczyna się mieszanie betonu łączącego, pompa 101 jest odłączana od układu przewodów rurowych 102, wszystkie zawory 22 pomiędzy odpowiednimi złączami 1-19 są zamknięte i wszystkie jednokierunkowe zawory 21 są otwarte. Gdy beton łączący w pompie 101 ma akceptowalną jakość, pompa 101 jest zamontowana razem z układem przewodów rurowych 102 i beton łączący jest wypychany do układu przewodów rurowych 102. Najpierw, beton łączący dociera do trójdrogowego rozwidlenia 20 i, ponieważ zawory 21, 22 są ustawione w ten sposób, jest doprowadzany do pierwszego złącza 1. Beton łączący jest prowadzony do każdego złącza przez zagłębioną zakrzywioną rurę. Zagięta rura jest zagłębiona w dolnej krawędzi elementów betonowych 103. Beton łączący wypełnia przestrzeń złącza i rury 42, którą stosuje się do
PL 206 445 B1 prowadzenia naprężonych lin 43 do sąsiednich elementów betonowych, a kiedy beton łączący osiąga górną krawędź złącza 1, pływak 34, pokazany na fig. 3, podnosi się wskazując, że pierwsze złącze 1 jest wypełnione. Pływak 34 jest usytuowany w górnym uszczelnieniu i jest także stosowany do zapobiegania wyciekaniu betonu łączącego.
Dolne uszczelnienie złączy jest uzyskiwane, gdy zalewanie realizuje się wokół spodu elementów betonowych, w przeciwnym razie, uzyskuje się okresowe uszczelnienie, które realizuje się poprzez umieszczanie urządzenia uszczelniającego utrzymywanego na spodzie złącza za pomocą klinów.
W celu zapewnienia uchodzenia powietrza z układu, stosuje się otwory wokół pływaków w każdym złączu. Ponieważ pływak 34 podnosi się z powodu dotarcia betonu łączącego do złącza 1, na pływaku 34 jest pierścień uszczelniający 33, który uszczelnia górną część złącza 1 i zapobiega wyciekaniu betonu łączącego. Gdy pływak 34 podnosi się i uszczelnia górną część złącza 1, oznacza to, że złącze 1 jest wypełnione. Najwyższa część 35 pływaka 34 może na przykład być pomalowana w celu wyraźnego wskazania, kiedy podnosi się on do góry.
Powietrze w układzie powinno móc wychodzić z każdej zagłębionej rury. W celu umożliwienia tego każda zagłębiona rura jest wyposażona w przewód wentylacyjny 105 w otworach, gdzie wstępnie naprężone liny są wprowadzane do elementów betonowych. Przewody wentylacyjne 105 są wyprowadzone po wewnętrznej stronie zbiornika 100. Każdy przewód wentylacyjny 105 posiada odcinający zawór, na przykład zawór kulowy. Gdy beton łączący wychodzi przez przewód wentylacyjny 105, wskazuje to, że przewód jest wypełniony i jego zawór odcinający jest zamknięty.
Alternatywny sposób wymuszający odprowadzenie powietrza z każdej zagłębionej rury wykorzystuje małe otwory zamiast przewodów wentylacyjnych. Przy małych otworach, mających średnicę około 3 mm, powietrze i woda wychodzi z zagłębionych rur, a beton pozostaje.
Po kilkuminutowej zwłoce po rozpoczęciu wypełniania pierwszego złącza 1, dwa zawory 22 są otwierane umożliwiając dotarcie betonu łączącego dalej do złączy 2 i 3. Po następnej zwłoce kilkuminutowej, zawory zapewniające dotarcie betonu łączącego do złączy 4 i 5 są otwierane, i tak dalej. To jest kontynuowane aż do rozpoczęcia wypełniania wszystkich złączy 1-19. Ponieważ pływaki 34 w górnej części złączy podnoszą się i wskazują, że każde złącze jest wypełnione, każdy odpowiedni jednokierunkowy zawór 21 jest zamknięty. Zamykanie zaworów jednokierunkowych 21 następuje z pewnym opóźnieniem. Gdy zostanie wskazane, że złącza 2 i 3, a także złącze 1, są wypełnione, zawór jednokierunkowy 1 jest zamykany. To zapobiega wyciekaniu betonu łączącego z powrotem. Następnie, gdy następny pływak wskazuje, że złącze jest pełne, jest zamknięty zawór jednokierunkowy 21 sąsiedniego złącza, którego pływak wcześniej wskazywał wypełnienie złącza. Gdy w końcu wszystkie pływaki wskazują, że odpowiednie złącza są wypełnione, wszystkie zawory 21, 22 są zamykane.
Gdy wynika problem uniemożliwiający całkowite odlanie zbiornika 100, złącza mogą być wypełnione potem. Poprzez obniżenie przewodu rurowego we wnęce 41 i napełnianie betonem łączącym od góry, kontynuując tam, gdzie zakończono niedokładne wylewanie, oraz podnosząc napełniający przewód rurowy w miarę podnoszenia się betonu łączącego, unika się kieszeni powietrznych.
Układ przewodów rurowych jest teraz odłączany i czyszczony, dzięki czemu może być używany ponownie.
Fig. 4 ukazuje przekrój poprzeczny przez złącze pomiędzy dwoma elementami betonowymi 103. Złącze jest dostosowane do umożliwienia prowadzenia wstępnie naprężonej liny 43 bezpiecznie przechodzącej przez złącze, gdy lina 43 jest prowadzona wokół zbiornika 100. Rura 42 prowadząca wstępnie naprężoną linę 43, w kierunku wprowadzania naprężonej liny 43 poza złączem do kolejnego elementu betonowego, ma stożek, który przechwytuje wstępnie naprężoną linę 43. Rura 42 prowadząca wstępnie naprężoną linę do złącza jest ustawiona w jednej linii z rurą 42, która prowadzi wstępnie naprężoną linę na zewnątrz złącza. Jeżeli przy wytwarzaniu elementu betonowego końce rury podnoszą się do góry nieco krzywo, powyżej opisany stożek jest szczególnie ważny, ponieważ przy montażu, wstępnie naprężona lina nie jest w nim prowadzona prosto do wlotu następnej rury 42.
W celu zapobiegania wypływaniu betonu łączącego przy napełnianiu, stosuje się urządzenia uszczelniające 40, na przykład wstępnie ściśnięte taśmy lub uszczelniające elementy zamocowane w górnych częściach złącza i uszczelniające płyty zamocowane w górnych i dolnych krawędziach złącza. Te dodatkowe uszczelniające urządzenia 40 są korzystne, ponieważ beton łączący jest dostarczany pod ciśnieniem. Ponadto, na boku toru zagłębionych rur 42 z wstępnie naprężonymi linami 43 jest ukształtowana wnęka (górny otwór) 41 w celu umożliwienia podnoszenia się betonu łączącego
PL 206 445 B1 w przestrzeni złącza i wypełniania także rur 42 betonem (każdy element betonowy ma wiele rur 42 rozmieszczonych na różnych poziomach zależnie od wysokości elementu betonowego). Usytuowanie wnęki 41 na boku toru wstępnie naprężonej liny 43 jest ważne, gdy powstają problemy przy zalewaniu. W celu łatwiejszego kontynuowania zalewania elementów betonowych 103 zbiornika 100, nawet, gdy część betonu łączącego została już odlana do zbiornika 100, do wnęki 41 może być włożony dodatkowy przewód rurowy i beton łączący może być doprowadzany od górnej części złącza przy jednoczesnym napełnianiu betonem łączącym od dołu (kontynuując, gdzie zostało przerwane wylewanie). Gdyby wnęka 41 była usytuowana w obszarze wstępnie naprężonej liny 43, przewód rurowy nie mógłby być włożony do wnęki 41.
Odległość pomiędzy elementami betonowymi we wnęce 41 jest większa niż odległość pomiędzy elementami betonowymi przy wstępnie naprężonej linie 43, co zmniejsza ilość betonu łączącego, która jest potrzebna do wylewania zbiornika.
Wnęka 41 korzystnie ma średnicę około 40 mm, do przyjmowania betonu łączącego od dołu lub przez dodatkowy przewód rurowy od góry. Odległość pomiędzy elementami betonowymi 103 przy wstępnie naprężonych linach jest korzystnie 10-15 mm, co oprócz zmniejszenia ilość betonu łączącego ułatwia prowadzenie wstępnie naprężonych lin przez złącze. Ponadto, złącze ma gniazda do łatwego umieszczania urządzeń uszczelniających 40 i wystające oraz odpowiednio wgłębione części, które zazębiają się ze sobą utrzymując elementy betonowe zestawione podczas montażu. Części wystające i wgłębione są odpowiednio wypukłe i wklęsłe, co zmniejsza naprężenie przy wstępnym dociskaniu elementów betonowych.
Pływak 34 zastosowany do zapobiegania wypływaniu betonu łączącego poza górną krawędź złącza i stosowany do wskazywania wypełnienia złącza jest dokładniej przedstawiony na fig. 4. Pływak zawiera rurę z tworzywa sztucznego z uszczelnieniem 31 na dole, które zapobiega wyciekaniu betonu łączącego przez rurę i zamiast tego powoduje, że rura podnosi się do góry w złączu. Wokół rury jest wypychane powietrze poprzez wlewany beton łączący. Rura ma pierścień uszczelniający 33, który uszczelnia przestrzeń zapewniając uchodzenie powietrza tak, że beton łączący nie wycieka, gdy osiąga górę złącza. Pierścień uszczelniający 33 jest utrzymywany w miejscu za pomocą pojemnika 32. Gdy pływak 34 podnosi się, flaga 35 podnosi się, to jest koniec rury, który na przykład jest pomalowany, i wskazuje, że złącze jest wypełnione.
Inny przykład wykonania jest teraz opisany bardziej szczegółowo z odniesieniem do fig. 5.
W tym przykładzie wykonania, beton łączący jest wprowadzany do elementów betonowych przez tylko jeden wlotowy przewód rurowy 23. Ten przewód rurowy korzystnie wprowadza beton łączący przez złącze 1, przeciwległe do elementu betonowego z przewodami wentylacyjnymi 105. W tym przykładzie wykonania, dodatkowa gruba zagłębiona rura jest stosowana w najniższej części elementów betonowych dla umożliwienia rozprowadzenia betonu łączącego do wszystkich elementów betonowych. Po wypełnieniu najniższej rury, beton łączący podnosi się w złączach 1-19 w ten sam sposób, jak opisano powyżej bez potrzeby otwierania jakichś zaworów. Ten przykład wykonania nie wykorzystuje zaworów doprowadzających z wyjątkiem zaworu wlotowego przewodu rurowego. W ten sam sposób, jak opisano powyżej, zawory wentylacyjne są zamknięte, gdy złącza są napełnione.
Przy stosowaniu tego sposobu, jedynym układem przewodów rurowych koniecznych do rozprowadzenia betonu łączącego pomiędzy złączami jest układ zagłębionych rur wewnątrz elementów betonowych, a pompa może być umieszczona całkiem blisko złącza 1. Przy potrzebie tylko jednego wlotowego przewodu rurowego, może on być umieszczony na zewnątrz zbiornika, i nie jest wymagane, aby pompa była podnoszona we wnętrzu zbiornika, ale może być dołączona od zewnątrz zbiornika. Jako środek zapobiegawczy, dodatkowy wlotowy przewód rurowy 24 może być umieszczony na przykład w złączach 12 i 13. Jeżeli pompa jest umieszczona na zewnątrz zbiornika, przewody wentylacyjne są także skierowane na zewnątrz zbiornika. Ponieważ cały układ powinien być wypełniany z jednego miejsca, wymagane jest wyższe ciśnienie, które nakłada większe wymagania na urządzenia uszczelniające. W celu zmniejszenia spadków ciśnienia w układzie, mogą być zastosowane jednokierunkowe zawory w złączach 1-19 pomiędzy różnymi poziomami, na przykład, gdzie są rozmieszczone rury prowadzące wstępnie naprężone liny.
Jednokierunkowy zawór może, na przykład być prostą poziomą zastawką, która jest przegubowo zamocowana na jednym końcu i ruchoma do góry od płaszczyzny pionowej na jej drugim końcu, a także z urządzeniem blokującym, które zapobiega ruchowi ruchomych części do dołu od płaszczyzny pionowej. Ciśnienie pompy podnosi zastawkę do góry i, jeżeli ciśnienie powinno być większe od góry, zastawka opada z powrotem i zapobiega cofaniu się betonu łączącego w układzie.
PL 206 445 B1
W nastę pnym przykładzie wykonania, nie pokazany, układ przewodów rurowych jest zbudowany tak, że jedna osoba znajdująca się w zbiorniku może go obsługiwać. Za pompą umieszcza się trójdrogowe rozwidlenie. Każde następne rozwidlenie ma zawory, na przykład zawory kulowe, używane do sterowania przepływem betonu łączącego do każdego złącza. Napełnianie betonem łączącym prowadzi się jak w przykładzie opisanym wcześniej, ale z tą różnicą, że zatrzymanie przepływu może być zrealizowane za pomocą tych samych zaworów, które otwierają przepływ betonu łączącego. Zawory jednokierunkowe są zamykane po zakończeniu całego procesu wylewania i napełnieniu wszystkich złączy betonem łączącym.
Układy powyższego typu mogą być łatwo zautomatyzowane. Zamiast podnoszenia flagi mechanicznie, gdy złącze jest wypełnione, czujnik może dawać sygnał, na przykład impuls elektryczny, do jednostki sterującej, która steruje zaworami, zatrzymując dalsze napełnianie betonem łączącym po odpowiedniej zwłoce czasowej. I ta sama jednostka sterująca może sterować pompą i zaworami do otwierania, jak również zamykania.
W korzystnym przykładzie wykonania, elementy betonowe zbiornika są wstępnie naprężone zarówno pionowo, jak i poziomo. Pionowe naprężenie elementów betonowych uzyskuje się poprzez zamknięcie wstępnie naprężonych lin w elementach betonowych podczas wytwarzania. Poziomo naprężone elementy betonowe uzyskuje się jak opisano powyżej. Poprzez wstępne naprężenie elementów betonowych w obu kierunkach poziomym i pionowym, osiąga się duże poprawienie wytrzymałości konstrukcyjnej. Elementy wysokich zbiorników, to jest dłuższe elementy, przy wylewaniu są mocniejsze do obsługi. Takie pionowo naprężone elementy są mniej wrażliwe na gradient sił wywołanych różnicą temperatur lub naprężeniami poziomymi. Ponadto, pionowe wstępnie naprężone liny są zagłębione w elementach betonowych, a poziome wstępnie naprężone liny są zakotwione na jednym z elementów betonowych.
Jest oczywiste, że obecny wynalazek może być zmieniany w różne sposoby. Takie warianty nie powinny być traktowane jako wychodzące poza zakres wynalazku. Wszystkie takie warianty, które są oczywiste dla osób biegłych w tej dziedzinie, mają być traktowane jako włączone w zakres niniejszego wynalazku.

Claims (4)

1. Element betonowy do zbiornika, zawierający poziomo zagłębione rury, dostosowane do umieszczania w nich wstępnie naprężonych lin, mający kształt, który w połączeniu z drugim takim elementem betonowym umieszczonym obok tworzy pomiędzy tymi elementami betonowymi przestrzeń złącza do łączenia tych dwóch elementów betonowych ze sobą poprzez zalewanie betonem, znamienny tym, że przestrzeń złącza zawiera wnękę (41) usytuowaną z boku zagłębionych rur (42) do podnoszenia betonu łączącego i umieszczanie z góry napełniającego przewodu rurowego, przy czym w tej przestrzeni złącza odległość pomiędzy dwoma elementami betonowym (103) jest większa we wnęce (41) niż przy zagłębionych rurach (42).
2. Element betonowy, według zastrz. 1, znamienny tym, że w zewnętrznych częściach przestrzeni złącza są umieszczone urządzenia uszczelniające (40), korzystnie wstępnie naprężone taśmy ściskające.
3. Element betonowy według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że po jednej stronie elementu betonowego (103) jest ukształtowane wgłębienie, a po drugiej stronie elementu betonowego jest ukształtowana część wystająca, przy czym ich powierzchnie są ukształtowane tak, że przy umieszczeniu tych dwóch elementów betonowych (103) obok siebie, wystająca część jednego elementu betonowego (103) zazębia się z wgłębieniem drugiego elementu betonowego.
4. Zbiornik zawierający elementy betonowe zalane łącznie, zawierający elementy betonowe pionowo wstępnie naprężone i mające poziomo zagłębione rury, w których umieszczone są poziome, wstępnie naprężone liny, przy czym pomiędzy elementami betonowymi są ukształtowane złącza, które są wypełnione betonem wraz z zagłębionymi rurami, znamienny tym, że elementy betonowe (103) mają kształt tworzący złącza (1-19) zawierające przestrzeń z uformowaną wnęką (41), usytuowaną z boku poziomo zagłębionych rur (42) z wstępnie naprężonymi linami (43), przy czym przestrzeń z wnęką (41) jest wypełniona betonem, a w każdej przestrzeni z wnęką (41) odległość pomiędzy dwoma sąsiednimi elementami betonowymi (103) jest większa w tej wnęce (41) niż przy tych poziomych rurach (42).
PL356330A 2000-01-10 2000-11-10 Element betonowy do zbiornika i zbiornik zawierający elementy betonowe zalane łącznie PL206445B1 (pl)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE0000038A SE522349C2 (sv) 2000-01-10 2000-01-10 Sätt och anordning för gjutning av behållare samt en sådan behållare
SE0000686A SE0000686D0 (sv) 2000-01-10 2000-03-02 Sätt och anordning för gjutning av behållare samt en sådan behållare
PCT/SE2000/002207 WO2001051740A1 (en) 2000-01-10 2000-11-10 Casting of tank

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL356330A1 PL356330A1 (pl) 2004-06-28
PL206445B1 true PL206445B1 (pl) 2010-08-31

Family

ID=26654938

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL356330A PL206445B1 (pl) 2000-01-10 2000-11-10 Element betonowy do zbiornika i zbiornik zawierający elementy betonowe zalane łącznie

Country Status (10)

Country Link
EP (1) EP1246985B1 (pl)
AT (1) ATE315701T1 (pl)
AU (1) AU778554B2 (pl)
DE (1) DE60025521T2 (pl)
EE (1) EE04504B1 (pl)
ES (1) ES2256061T3 (pl)
PL (1) PL206445B1 (pl)
PT (1) PT1246985E (pl)
SE (1) SE0000686D0 (pl)
WO (1) WO2001051740A1 (pl)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL2007231C2 (en) * 2011-08-05 2013-02-06 Mecal B V A method of assembling a wall from prefabricated wall parts and a wall assembly.
JP6977927B2 (ja) * 2016-11-28 2021-12-08 株式会社昇和産業 管内掘削具及び管内掘削方法
CN113494180A (zh) * 2020-03-18 2021-10-12 耐当科环境工程河北有限公司 一种装卸方便的滤板模具及其滤板制作方法

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH658492A5 (de) * 1982-12-13 1986-11-14 Brun Ag Elementwerk Behaelter aus vorgefertigten betonelementen und seine herstellung.
IT1247587B (it) * 1990-04-18 1994-12-28 Giuseppe Parenti Manufatti e metodo per la realizzazione di vasche circolari.
ATE134245T1 (de) * 1991-05-23 1996-02-15 Giuseppe Parenti Oberirdische rundbecken

Also Published As

Publication number Publication date
PL356330A1 (pl) 2004-06-28
DE60025521T2 (de) 2006-08-24
EE04504B1 (et) 2005-06-15
AU778554B2 (en) 2004-12-09
DE60025521D1 (de) 2006-04-06
AU1428401A (en) 2001-07-24
ATE315701T1 (de) 2006-02-15
WO2001051740A1 (en) 2001-07-19
SE0000686D0 (sv) 2000-03-02
EE200200388A (et) 2003-10-15
EP1246985B1 (en) 2006-01-11
EP1246985A1 (en) 2002-10-09
ES2256061T3 (es) 2006-07-16
PT1246985E (pt) 2006-05-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101118734B1 (ko) 조립식 가물막이
KR101463232B1 (ko) 차집관로 물돌리기용 물 차오름식 중개장치 및 이를 구비한 물돌리기 시스템
PL206445B1 (pl) Element betonowy do zbiornika i zbiornik zawierający elementy betonowe zalane łącznie
JP5603828B2 (ja) せん断補強部材の定着方法
KR101120477B1 (ko) 복수층의 빗물저류조
US20100139807A1 (en) Sump for fuel dispenser
JP4982666B2 (ja) Pc構造物におけるpc緊張材挿通用シース内へのグラウトの注入方法
JP2012246941A (ja) ヘッダー管および下水ポンプ施設
CN207268010U (zh) 排水管防渗漏装置
WO2016050979A1 (en) Tendons grouting with recirculation
CN108824559A (zh) 双检查口消防管道预制安全检查井
CN212804319U (zh) 用于大截面矩形钢柱内混凝土一次逆向灌注施工的电动阀
KR200452669Y1 (ko) 조립식 프리캐스트 콘크리트 pc 암거의 조립구조
CN111058486B (zh) 一种基于止水钢板的地下室连通口结构
KR102101437B1 (ko) 지하수 급수 유닛 및 이를 포함하는 지하수 양수 장치
KR20140003020U (ko) 수압 테스트를 위한 파이프 라인 구조
CN113737803B (zh) 用于灌注桩后压浆的注浆施工方法
JP6215734B2 (ja) サイホン排水システムの検査方法
CA2083187C (en) Air-oil full hydraulic reservoir tank
SE522349C2 (sv) Sätt och anordning för gjutning av behållare samt en sådan behållare
CN117306598B (zh) 一种干坞内沉管起浮的方法
KR102440956B1 (ko) 품질검사 및 차수용부재를 포함한 가시설 겸용 지하연속벽체시스템에 사용되는 케이싱설치가이드와 이를 이용한 시공방법
CN214535100U (zh) 一种坝下埋管封堵结构
CN210032391U (zh) 装配式女儿墙的防水结构
KR100746715B1 (ko) 파이프 부속을 이용한 맨홀시스템

Legal Events

Date Code Title Description
RECP Rectifications of patent specification