PL205841B1 - Narzędzie do wytwarzania gwoździa z przesuniętą główką i zastosowanie tego narzędzia - Google Patents

Narzędzie do wytwarzania gwoździa z przesuniętą główką i zastosowanie tego narzędzia

Info

Publication number
PL205841B1
PL205841B1 PL377690A PL37769003A PL205841B1 PL 205841 B1 PL205841 B1 PL 205841B1 PL 377690 A PL377690 A PL 377690A PL 37769003 A PL37769003 A PL 37769003A PL 205841 B1 PL205841 B1 PL 205841B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
nail
head
flat
tool
shank
Prior art date
Application number
PL377690A
Other languages
English (en)
Other versions
PL377690A1 (pl
Inventor
Jens Carlsen
Original Assignee
Enkotec A/S
Enkotec As
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Enkotec A/S, Enkotec As filed Critical Enkotec A/S
Publication of PL377690A1 publication Critical patent/PL377690A1/pl
Publication of PL205841B1 publication Critical patent/PL205841B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B21MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21GMAKING NEEDLES, PINS OR NAILS OF METAL
    • B21G3/00Making pins, nails, or the like
    • B21G3/12Upsetting; Forming heads
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B21MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21GMAKING NEEDLES, PINS OR NAILS OF METAL
    • B21G3/00Making pins, nails, or the like
    • B21G3/14Reducing diameter of parts otherwise than by rolling
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16BDEVICES FOR FASTENING OR SECURING CONSTRUCTIONAL ELEMENTS OR MACHINE PARTS TOGETHER, e.g. NAILS, BOLTS, CIRCLIPS, CLAMPS, CLIPS OR WEDGES; JOINTS OR JOINTING
    • F16B15/00Nails; Staples
    • F16B15/02Nails; Staples with specially-shaped heads, e.g. with enlarged surfaces
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16BDEVICES FOR FASTENING OR SECURING CONSTRUCTIONAL ELEMENTS OR MACHINE PARTS TOGETHER, e.g. NAILS, BOLTS, CIRCLIPS, CLAMPS, CLIPS OR WEDGES; JOINTS OR JOINTING
    • F16B15/00Nails; Staples
    • F16B15/08Nails; Staples formed in integral series but easily separable

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Portable Nailing Machines And Staplers (AREA)
  • Supporting Of Heads In Record-Carrier Devices (AREA)
  • Stringed Musical Instruments (AREA)
  • Vehicle Interior And Exterior Ornaments, Soundproofing, And Insulation (AREA)
  • Cutting Tools, Boring Holders, And Turrets (AREA)

Abstract

Niniejszy wynalazek dotyczy narzędzia do wytwarzania gwoździa z przesuniętą główką który to gwóźdź ma trzon i główkę, której środek jest przesunięty względem środka trzonu, a narzędzie jest jednym z zestawu co najmniej dwóch narzędzi działających jednocześnie na półwyrób gwoździa i to narzędzie ma przednią stronę z otworem gniazdowym i górna stronę do używania, gdy kształtuje się główkę, przy czym ten otwór gniazdowy jest uformowany do tworzenia wgniecenia w półwyrobie i do ustalania tego półwyrobu podczas kształtowania główki półwyrobu. Wynalazek dalej dotyczy zastosowania powyżej wskazanego narzędzia. Gwoździe z przesuniętymi główkami są stosowane pistoletów do gwoździ, w których stosuje się wstęgę gwoździ do wielokrotnego wstrzeliwania przed załadowaniem nowej wstęgi gwoździ. Nowość i krok wynalazczy narzędzia według wynalazku obejmuje to, że otwór gniazdowy zawiera segment przedłużający przy stronie górnej do kształtowania wgniecenia w trzonie gwoździa, przy czym to wgniecenie jest usytuowane w pobliżu główki i głównie po stronie, która jest przeciwna do kierunku, w którym jest przesunięta główka, a segment przedłużający zawiera co najmniej zasadniczo płaską lub wypukłą powierzchnię do kształtowania co najmniej jednej zasadniczo płaskiej lub wklęsłej części na gwoździu i ta płaska lub wypukła część jest usytuowana zasadniczo równolegle do wzdłużnej osi otworu gniazdowego. W ten sposób zapewnia się dużą wytrzymałość przejściowej części gwoździa pomiędzy trzonem i główką.

Description

Opis wynalazku
Niniejszy wynalazek dotyczy narzędzia do wytwarzania gwoździa z przesuniętą główką i zastosowania tego narzędzia. Narzędzie jest odpowiednie do wytwarzania gwoździa, który ma trzon i główkę i w którym środek główki jest przesunięty względem środka trzonu.
Gwoździe z przesuniętymi główkami są stosowane do pistoletów do gwoździ, w których stosuje się wstęgę gwoździ do wielokrotnego wstrzeliwania przed załadowaniem nowej wstęgi gwoździ. Wstęga gwoździ ma gwoździe zestawione ciasno obok siebie, przy czym te gwoździe mają główki przesunięte na jedna stronę. Przesunięcie jest konieczne w celu wytworzenia główki o większej powierzchni swobodnie poddawanej wystrzeliwaniu gwoździa, chociaż gwoździe, jak wspomniano, są ciasno połączone. Gwoździe tego typu są znane jako mające przesunięte główki typu D.
Gwoździe z przesuniętymi główkami, itp. są wytwarzane tymi samymi metodami jak gwoździe bez przesuniętych główek, to jest z drutu uchwyconego pomiędzy dwoma przeciwlegle umieszczonymi narzędziami z wystawionym końcem drutu znajdującym się na zewnątrz narzędzia. Wystawiony koniec jest następnie spłaszczony poprzez siłę kształtującą główkę. Przy kształtowaniu gwoździa z przesuniętą główką, wystawiony koniec jest zaginany przed procesem kształtowania główki. W ten sposób, materiał jest już przesunięty na jedną stronę, gdy kształtuje się główkę.
Ten sposób jednak ma wady takie, że małe części główki nie zawsze całkowicie są przesunięte i wystaj ą nieco w kierunku przeciwległ ym do ogólnego przesunię cia. To stwarza problemy, gdy gwoź dzie są zestawione we wstęgę. Także, mniej gwoździ na długości może być zestawionych. To oznacza, że przy nowej wstędze użytkownik pistoletu do gwoździ musi ładować go częściej.
Gdy gwoździe są ciaśniej zestawione, główki gwoździ zachodzą na siebie pozostawiając tylko małą powierzchnię wystawioną na wystrzeliwanie gwoździa, która to powierzchnia jest przesunięta od trzonu tego gwoździa. Stąd, gdy powierzchnia jest uderzana poprzez wystrzał pistoletu, wywierana siła jest odpowiednio przesunięta względem trzonu. Przy wstrzeliwaniu gwoździa, reakcja obiektu, w który jest gwóź dź wstrzeliwany jest koncentrowana na osi środkowej trzonu. Odległość pomiędzy osią środkową trzonu i kierunkiem siły przesuniętej na główkę gwoździa powoduje znaczny moment siły wywierany na gwóźdź. Gwóźdź musi mieć konieczną wytrzymałość do przeniesienia tego momentu siły. Krytyczną częścią gwoździa, z tego względu jest przejście pomiędzy główką gwoździa i trzonem.
Podejmowano próby do przezwyciężenia problemu dotyczącego małych nieprzesuniętych części. Osiągano to, ale jednak tworzył się nowy problem. Problem powstawania małej nieprzesuniętej części został usunięty poprzez skonstruowanie narzędzi z otworem tuż poniżej główki, który to otwór ma po stronie przeciwległej do kierunku przesunięcia pole przekroju poprzecznego mniejsze niż odpowiadające pole przekroju drutu, wskutek czego materiał tworzący małe nieprzesunięte części jest przemieszczany i usuwany. Także, jedno z narzędzi ma górny bok, który jest nieco podniesiony względem drugiego narzędzia w celu usunięcia większej ilości materiału w kierunku przesunięcia. Taki gwóźdź jest znacznie osłabiony w krytycznym przejściu pomiędzy główką i trzonem.
Na rysunku, pos. 1 i pos. 2, przedstawiono gwóźdź według stanu techniki. Gwóźdź ma całkowicie przesuniętą główkę z odstępem V. Szerokość trzonu jest zaznaczona jako T, a zmniejszona szerokość przejścia pomiędzy główką i trzonem jest zaznaczona jako T· Mała część, zwykle wystająca poza trzon w kierunku przeciwnym do kierunku przesunięcia (część nieprzesunięta) została usunięta poprzez skonstruowanie narzędzia do wytwarzania gwoździa z otworem tuż poniżej główki, przy czym ten otwór ma przekrój, po stronie przeciwległej do kierunku przesunięcia, którego przekrój poprzeczny jest mniejszy niż odnośny przekrój poprzeczny drutu, wskutek czego materiał powodujący małą część nieprzesuniętą jest przemieszczony i usunięty. Także, jest zrozumiałe, że jedno z narzędzi ma górny bok, który jest podniesiony nieco względem drugiego narzędzia w celu przemieszczenia większej ilości materiału w kierunku przesunięcia. Taki gwóźdź jest kilkakrotnie słabszy w krytycznym przejściu pomiędzy główką i trzonem.
Kiedy gwóźdź jest osłabiony, ma on tendencję do nieprawidłowego zachowywania się w pistolecie do gwoździ. W celu rozwiązania tego, siła wystrzału musi być zmniejszona. Przy zmniejszeniu siły wystrzału zastosowanie pistoletu do gwoździ jest ograniczone.
Podobne problemy wytrzymałościowe są znane dla gwoździ z główkami, które nie są całkowicie przesunięte, ale mają mniejszą część przesuniętą.
Celem wynalazku jest zapewnienie narzędzia do wytwarzania ulepszonych gwoździ z główkami przesuniętymi, w których unika się powyżej wskazanych wad.
PL 205 841 B1
Według wynalazku, narzędzie do wytwarzania gwoździa z przesuniętą główką, który to gwóźdź ma trzon i główkę, której środek jest przesunięty względem środka trzonu, charakteryzuje się tym, że narzędzie jest jednym z zestawu co najmniej dwóch narzędzi działających jednocześnie na półwyrób gwoździa i posiada przedni bok z otworem gniazdowym i górny bok do kształtowania główki, przy czym otwór gniazdowy jest uformowany do tworzenia wgłębienia w półwyrobie i do ustalania tego półwyrobu podczas kształtowania główki półwyrobu, a ponadto otwór gniazdowy ma część wystającą przy boku górnym do kształtowania wgłębienia w trzonie gwoździa, przy czym to wgłębienie jest usytuowane w pobliżu główki i głównie po stronie, która jest przeciwna do kierunku, w którym jest przesunięta główka, a część wystająca zawiera co najmniej zasadniczo płaską lub wypukłą powierzchnię do kształtowania co najmniej jednej zasadniczo płaskiej lub wklęsłej części na gwoździu i ta płaska lub wypukła powierzchnia jest usytuowana zasadniczo równolegle do wzdłużnej osi otworu gniazdowego.
Wymiary płaskiej lub wypukłej powierzchni i boków otworu gniazdowego przy płaskiej lub wypukłej powierzchni korzystnie są takie, że powierzchnia przekroju poprzecznego trzonu gwoździa przy płaskiej lub wypukłej części zasadniczo odpowiada sąsiedniej części trzonu.
Płaska lub wypukła powierzchnia i boki otworu gniazdowego przy płaskiej lub wypukłej powierzchni korzystnie posiadają dwa rowki, które są usytuowane w pobliżu końców co najmniej jednej płaskiej lub wypukłej powierzchni, przy czym rowki mają przedłużenie o promieniu większym niż promień części otworu gniazdowego, która to część nie uczestniczy w kształtowaniu wgłębienia gwoździa.
Boki otworu gniazdowego przy płaskiej lub wypukłej powierzchni mogą mieć obszary posiadające przedłużenia o promieniu mniejszym niż promień części otworu gniazdowego, która to część nie uczestniczy w kształtowaniu wgłębienia (6) gwoździa.
Część wystająca może mieć co najmniej jedną część łączącą stanowiącą przejście pomiędzy co najmniej częścią co najmniej jednej płaskiej lub wypukłej powierzchni i dna otworu gniazdowego, przy czym ta część łącząca ma wklęsłą powierzchnię.
Płaska lub wypukła powierzchnia ma najmniejszą wysokość od 0,2 do 2 mm. Płaska lub wypukła powierzchnia może mieć największą wysokość od 1 do 10 mm. Część wystająca może mieć zasięg od 0,2 do 1 mm.
Część wystająca może mieć szerokość, która jest równa lub mniejsza niż szerokość półwyrobu.
Korzystnie otwór gniazdowy ma głębokość, która jest mniejsza niż szerokość półwyrobu.
Zastosowaniem narzędzia określonego powyżej do jest wytwarzanie gwoździa z przesuniętą główką w maszynie do ciągłego procesu wytwarzania.
Ukształtowanie narzędzia według wynalazku zapewnia dużą wytrzymałość przejściowej części gwoździa pomiędzy trzonem i główką. Wysoką wytrzymałość uzyskuje się dzięki części wystającej z co najmniej jedną płaską lub wypukłą powierzchnią, przy czym ta płaska lub wypukła powierzchnia powoduje mniejsze zmniejszenie pola powierzchni przekroju przy wgłębieniu gwoździa niż w stanie techniki, a ponadto poprzez kształt płaskiej lub wypukłej powierzchni, który umożliwia pozostawienie na bokach trzonu, przeciwległych do kierunku przesunięcia, większych ilości materiału, który jest przemieszczany przy kształtowaniu wgłębienia. Pozostawienie większej ilości materiału w tych miejscach, w zasadzie utrzymuje moment bezwładności w przejściu pomiędzy trzonem i główką, co jest bardzo istotne dla utrzymania wytrzymałości na moment siły. Uzyskuje się polepszoną wytrzymałość zarówno dla gwoździ z całkowicie odsadzoną główką, jak również dla gwoździ z częściowo odsadzoną główką.
Część wystająca zagina półwyrób w kierunku przesunięcia, wskutek czego można uzyskać całkowicie przesuniętą główkę, to jest z małą częścią główki nieprzesuniętą i wystającą nieco w kierunku przeciwnym do przesunię cia. Także dzię ki części wystają cej, uzyskuje się bardzo pewny chwyt wokół półwyrobu.
Gdy narzędzie jest używane w maszynie do ciągłego wytwarzania, część wystająca także ma pozytywny wpływ na to, że otrzymuje się dobry chwyt przed kształtowaniem główki. Jest to istotne, ponieważ swobodny koniec półwyrobu, który ma stać się główką, musi być zagięty przed ukształtowaniem główki w celu uzyskania przesuniętej główki. Efektywny chwyt zapewnia to, że koniec półwyrobu może być zagięty bez ryzyka niepożądanego przesunięcia półwyrobu.
Dzięki korzystnym wymiarom płaskiej lub wypukłej powierzchni i boków otworu gniazdowego uzyskuje się to, że materiał półwyrobu jest wypychany na boki, gdy tworzy się wgłębienie. To zapewnia pozostawienie głównej części materiału w wymaganym miejscu dla nadania wysokiej wytrzymałości gwoździa, zamiast wypychania go w kierunku wzdłużnej osi gwoździa.
Rowki otworu gniazdowego i ich usytuowanie powoduje przemieszczenie materiału półwyrobu do preferowanych miejsc, co nadaje wysoki moment bezwładności gwoździa na przejściu pomiędzy
PL 205 841 B1 główką i trzonem. Dla uzyskania wysokiego momentu bezwładności w wymaganym kierunku, duża ilość materiału musi pozostać na boku przeciwległym do kierunku przesunięcia główki gwoździa.
Dzięki przedłużeniom boków otworu gniazdowego przy płaskiej lub wypukłej powierzchni pewna ilość materiału na bokach trzonu gwoździa jest przesunięta w kierunku przeciwległym do przesunięcia. To dodatkowo powoduje większy moment bezwładności.
Wklęsła powierzchnia części łączącej w jednym z wariantów zapewnia gwóźdź z wypukłą powierzchnią łączącą, co zwiększa wytrzymałości gwoździa.
W kolejnym przykładzie wykonania ma Głębokość otworu gniazdowego mniejsza niż szerokość półwyrobu zapewnia konstrukcja prosta, i dlatego mniej kosztowną, obróbkę.
Narzędzie może korzystnie być zastosowane w maszynie do ciągłego procesu wytwarzania, ale także może być zastosowane w innych typach maszyn wytwarzających gwoździe. Za maszynę do ciągłego wytwarzania należy w tym kontekście rozumieć urządzenie pracujące zgodnie z zasadami opisanymi na przykład w WO 8903735 „Sposób obróbki obłych części i maszyna do realizacji sposobu.
Przedmiot wynalazku zostanie objaśniony i opisany z odniesieniem do przykładów wykonania pokazanych na rysunku, na którym fig. 1a, 1b ukazują przykład wykonania gwoździa wytworzonego przy pomocy narzędzia według wynalazku, widziany z jednego boku i od tyłu, fig. 2a, 2b ukazują przykład wykonania główki i części wgłębionej gwoździa wytworzonego przy pomocy narzędzia według wynalazku, widziany z jednego boku i od tyłu, fig. 3a, 3b ukazują alternatywny przykład wykonania główki i części wgłębionej gwoździa wytworzonego przy pomocy narzędzia według wynalazku, widziany z jednego boku i od tyłu, fig. 4a, 4b ukazują następny alternatywny przykład wykonania główki i części wgłębionej gwo ź dzia wytworzonego przy pomocy narz ę dzia wedł ug wynalazku, widziany z jednego boku i od tyłu, fig. 5a przedstawia alternatywny przykład wykonania główki i części wgłębionej gwoździa wytworzonego przy pomocy narzędzia według wynalazku, widziany od tyłu, fig. 5b przedstawia przekrój F-F z fig. 5a włącznie z zaznaczeniem główki zakreślonej linią przerywaną, fig. 6a przedstawia następny alternatywny przykład wykonania główki i części wgłębionej gwoździa wytworzonego przy pomocy narzędzia według wynalazku, widziany od tyłu, fig. 6b przedstawia przekrój H-H z fig. 6a, fig. 6.1a przedstawia następny alternatywny przykład wykonania główki i części wgłębionej gwoździa wytworzonego przy pomocy narzędzia według wynalazku, widziany od tyłu, fig. 6.1b przedstawia przekrój M-M z fig. 6.1a, fig. 7 przedstawia szczegóły przykładu wykonania główki i części wgłębionej gwoździa wytworzonego przy pomocy narzędzia według wynalazku, fig. 8 ukazuje wstęgę gwoździ wytworzonych przy pomocy narzędzia według wynalazku, w widoku z boku, fig. 9 przedstawia narzędzie według wynalazku, w widoku perspektywicznym, fig. 10 przedstawia narzędzie według wynalazku, w widoku z przodu, fig. 11-13 ukazują przekroje A-A, B-B, C-C z fig. 10, fig. 14 ukazuje szczegół E z fig. 11, fig. 15 ukazuje szczegół J z fig. 10, fig. 16 ukazuje szczegół K z fig. 12, fig. 17 przedstawia szczegóły przykładu wykonania główki i części wgłębionej gwoździa wytworzonego przy pomocy narzędzia według wynalazku, fig. 18 przedstawia widok przekroju szczegółu K narzędzia według wynalazku z fig. 12, fig. 19 przedstawia przykład wykonania narzędzia według wynalazku, w widoku perspektywicznym, fig. 20 ukazuje przykład wykonania narzę dzia według wynalazku w widoku z przodu, fig. 21 przedstawia przekrój L-L z fig. 20, fig. 22 ukazuje narzędzie w widoku perspektywicznym, w widoku z góry i w widoku z przodu, fig. 23 ukazuje narzędzie do współpracy z narzędziem według wynalazku, w widoku perspektywicznym, w widoku z góry i w widoku z przodu.
Fig. 1a-1b i 2a-2b przedstawiają gwóźdź 1 z trzonem 2, na którym jest ukształtowana główka 4. Główka jest główką całkowicie przesuniętą. W przejściu pomiędzy główką 4 i trzonem 2 jest ukształtowane wgłębienie 6. Wgłębienie 6 posiada płaską lub wklęsłą część 8 i część łączącą 10 stanowiącą przejście pomiędzy płaską lub wklęsłą częścią i trzonem 2, przy czym ta część łącząca ma powierzchnię wklęsłą.
Fig. 3a-3b przedstawiają inny przykład wykonania gwoździa 1 z trzonem 2, na którym jest ukształtowana główka 4. W przejściu pomiędzy główką 4 i trzonem 2 jest ukształtowane wgłębienie 6. Wgłębienie 6 posiada płaską część 8 i część łączącą 10 stanowiącą przejście pomiędzy płaską częścią i trzonem 2, przy czym ta część łącząca ma powierzchnię wklęsłą.
Fig. 4a-4b przedstawiają następny przykład wykonania gwoździa 1 z trzonem 2, na którym jest ukształtowana główka 4. W przejściu pomiędzy główką 4 i trzonem 2 jest ukształtowane wgłębienie 6. Wgłębienie 6 posiada płaską część 8 i część łączącą 10 stanowiącą przejście pomiędzy płaską częścią i trzonem 2.
Fig. 5a-5b przedstawiają kolejny przykład wykonania gwoździa 1 z trzonem 2, na którym jest ukształtowana główka 4. W przejściu pomiędzy główką 4 i trzonem 2 jest ukształtowane wgłębienie 6.
PL 205 841 B1
Wgłębienie 6 posiada dwie płaskie części 8', 8, które są usytuowane nachylone względem siebie i tworzą część wklęsłą. Na fig. 5b jest ukazane, jak trzon 2 jest zniekształcony poprzez wgłębienie 6, a obszary 2' wskazują położenia materiałów trzonu, które został przemieszczony poprzez kształtowanie wgłębienia. Jak pokazano, pole powierzchni przekroju nie jest zasadniczo zmniejszone poprzez wgłębienie i duża ilość materiału, która została przemieszczony przy kształtowaniu wgłębienia, pozostaje na tym boku trzonu, który jest przeciwległy do kierunku przesunięcia główki. Wskutek tego, moment bezwładności jest w większości pozostawiony w przejściu pomiędzy trzonem i główką.
Fig. 6a-6b przedstawiają kolejny przykład wykonania gwoździa 1 z trzonem 2, na którym jest ukształtowana główka 4. W przejściu pomiędzy główką 4 i trzonem 2 jest ukształtowane wgłębienie 6. Wgłębienie 6 posiada wklęsłą część 8. Na fig. 6b jest ukazane, jak trzon 2 jest zniekształcony poprzez wgłębienie 6, a obszary 2, wskazują położenia materiałów trzonu, które zostały przemieszczone poprzez kształtowanie wgłębienia. Jak pokazano, pole powierzchni przekroju nie jest zasadniczo zmniejszone poprzez wgłębienie i duża ilość materiału, która została przemieszczona przy kształtowaniu wgłębienia, pozostaje na tym boku trzonu, który jest przeciwległy do kierunku przesunięcia główki. Wskutek tego, moment bezwładności jest w większości pozostawiony w przejściu pomiędzy trzonem i główką. Głębokość wklęsłej części jest zaznaczona jako 16.
Fig. 6.1a-6.1b przedstawiają kolejny przykład wykonania gwoździa 1 z trzonem 2, na którym jest ukształtowana główka 4. W przejściu pomiędzy główką 4 i trzonem 2 jest ukształtowane wgłębienie 6. Wgłębienie 6 posiada wklęsłe części 8, Pomiędzy częściami 8 powierzchnia jest lekko wypukła. Ogólny efekt jest jednak taki, że ogólnie wgłębienie jest wklęsłe, a materiał jest przemieszczony na boki.
Definicje:
Termin „powierzchnia wypukła lub „część wypukła w tym dokumencie należy rozumieć jako wystające na zewnątrz powierzchnie lub części, które mogą mieć fragmenty, które rozciągają się do wewnątrz, ale dla których ogólna powierzchnia widziana jako całość rozciąga się na zewnątrz.
Termin „powierzchnia wklęsła lub „część wklęsła w tym dokumencie należy rozumieć jako rozciągające się do wewnątrz powierzchnie lub części, które mogą mieć fragmenty, które rozciągają się na zewnątrz, ale dla których ogólna powierzchnia widziana jako całość rozciąga się do wewnątrz.
Na fig. 6.1b jest ukazane, jak trzon 2 jest zniekształcony poprzez wgłębienie 6, a obszary 2', wskazują położenia materiałów trzonu, które zostały przemieszczone poprzez kształtowanie wgłębienia. Jak pokazano, pole powierzchni przekroju nie jest zasadniczo zmniejszone poprzez wgłębienie i duża ilość materiału, która została przemieszczona przy kształtowaniu wgłębienia, pozostaje na tym boku trzonu, który jest przeciwległy do kierunku przesunięcia główki. Wskutek tego, moment bezwładności jest w większości pozostawiony w przejściu pomiędzy trzonem i główką.
Fig. 7 przedstawia przykład wykonania gwoździa z trzonem 2, na którym jest ukształtowana główka 4. W przejściu pomiędzy główką 4 i trzonem 2 jest ukształtowane wgłębienie 6.
Na fig. 17 przedstawiono, że główka 4 jest główką całkowicie przesuniętą, to jest odległość D jest około zera, aby gwoździe 1 mogły być ciasno zestawione do utworzenia wstęgi stosowane w pistoletach do gwoździ, jak przedstawiono na fig. 8.
Na fig. 1b, 2b, 3b, 4b, 5b, 6a i 7 przemieszczony materiał 2', pokazany na fig. 5b i 6b nie jest pokazany dla uproszczenia.
Fig. 9-16 przedstawia narzędzie 18 zawierające przedni bok 20 z otworem gniazdowym 22 i górny bok 24. Otwór gniazdowy ma wystającą część 26 usytuowaną w pobliżu górnego boku, która to wystająca część posiada zasadniczo płaską powierzchnię 28. Otwór gniazdowy 22 ma boki 30. Powierzchnia 28 może, w innych przykładach wykonania, składać się z wielu powierzchni, które tworzą ogólnie wypukły lub zasadniczo płaski. Powierzchnia 28 może, w innych przykładach wykonania, być ukształtowana jako wyłącznie wypukła lub z jedną lub więcej wklęsłymi częściami, jednak o ogólnym kształcie wypukłym.
Ogólnie, kształt zasadniczo płaski lub wypukły powierzchni sprzyja przemieszczeniu materiału jak wskazano obszarami 2', na fig. 5b, 6b i 6.1b.
Wystająca część 26 zapewnia bardzo pewny chwyt wokół półwyrobu. Główka gwoździa jest ukształtowana poprzez dociśnięcie swobodnego końca półwyrobu do górnego boku 24. Półwyrób jest w tej sytuacji uchwycony za pomocą narzędzia 18 i drugiego narzędzia (niepokazane) działającego po przeciwnej stronie.
Na fig. 14 zaznaczono zasięg 16 wystającej części.
Na fig. 15 pokazano najmniejszą wysokość 12 i największą wysokość 14 płaskiej lub wypukłej powierzchni 28.
PL 205 841 B1
Fig. 18 przedstawia przekrój narzędzia 18 prostopadły do otworu gniazdowego 22 przez część wystającą 26. Jest przedstawiona wypukła powierzchnia 28 części wystającej. Średnica części otworu gniazdowego 22, która to część nie uczestniczy w kształtowaniu wgłębienia w gwoździu, jest wskazana linia przerywana R. Na końcach lewym i prawym wypukłej powierzchni są ukształtowane rowki 34. Rowki 34 są pokazane jako obszary zakreskowane. Rowki 34 zapewniają przestrzeń, w którą może wpływać materiał półwyrobu podczas kształtowania wgłębienia. Rowki mają promień, który jest większy niż promień R tak, że materiał półwyrobu może być przemieszczony do miejsca, gdzie ten materiał powoduje wzrost momentu bezwładności trzonu.
Przy bokach 32 otworu gniazdowego 22, promień jest mniejszy niż R. Materiał półwyrobu jest dzięki temu przemieszczony w kierunku rowków 34, które dalej zwiększają moment bezwładności gwoździa.
Fig. 19-21 przedstawiają narzędzie 18 zawierające przedni bok 20 z otworem gniazdowym 22 i górny bok 24. Otwór gniazdowy ma część wystającą 26 usytuowaną w pobliżu górnego boku, która to wystająca część posiada zasadniczo płaską powierzchnię 28. Takie może być zastosowane do wytwarzania gwoździ z przesuniętą główką mających trzon o kwadratowym lub podobnym do kwadratowego, przekroju poprzecznym.
Fig. 22 przedstawia narzędzie 18 ze stosunkowo płytkim otworem gniazdowym 22 i zasadniczo płaską powierzchnią 28. Głębokość otworu gniazdowego jest mniejsza niż połowa szerokości danego gwoździa, który ma być ukształtowany w narzędziu.
Fig. 23 przedstawia narzędzie 40, które jest zaprojektowane do współdziałania z narzędziem 18 przedstawionym na fig. 23. Narzędzie 40 ma otwór gniazdowy 42 o głębokości większej niż połowa szerokości danego gwoździa, który ma być ukształtowany w narzędziu 18 i 40. Narzędzie 40 ma część 44, która jest przeznaczona do kształtowania główki gwoździa.
W korzystnym przykładzie wykonania, narzędzie może być stosowane do wytwarzania gwoździa wyposażonego w główkę D lub w główkę całkowicie przesuniętą.
Wynalazek może oczywiście być stosowany do gwoździ z dowolnym przekrojem poprzecznym, takim jak okrągły, kwadratowy, ze wzdłużnymi wgłębieniami kwadratowymi, owalnymi, i tym podobnymi.
Należy rozumieć, że wynalazek ujawniony w opisie i na figurach może być modyfikowany i zmieniany i nadal mieści się w zakresie wynalazku zastrzeżonym dalej.

Claims (11)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Narzędzie do wytwarzania gwoździa z przesuniętą główką, który to gwóźdź ma trzon i główkę, której środek jest przesunięty względem środka trzonu, znamienne tym, że narzędzie (18) jest jednym z zestawu co najmniej dwóch narzędzi (18) działających jednocześnie na półwyrób gwoździa (1) i posiada przedni bok (20) z otworem gniazdowym (22) i górny bok (24) do kształtowania główki (4), przy czym otwór gniazdowy (22) jest uformowany do tworzenia wgłębienia (6) w półwyrobie i do ustalania tego półwyrobu podczas kształtowania główki (4) półwyrobu, a ponadto otwór gniazdowy (22) ma część wystającą (26) przy boku górnym (24) do kształtowania wgłębienia (6) w trzonie (2) gwoździa (1), przy czym to wgłębienie (6) jest usytuowane w pobliżu główki (4) i głównie po stronie, która jest przeciwna do kierunku, w którym jest przesunięta główka (4), a część wystająca (26) zawiera co najmniej zasadniczo płaską lub wypukłą powierzchnię (28) do kształtowania co najmniej jednej zasadniczo płaskiej lub wklęsłej części (8) na gwoździu (1) i ta płaska lub wypukła powierzchnia (28) jest usytuowana zasadniczo równolegle do wzdłużnej osi otworu gniazdowego (22).
  2. 2. Narzędzie według zastrz. 1, znamienne tym, że wymiary płaskiej lub wypukłej powierzchni (28) i boków otworu gniazdowego (22) przy płaskiej lub wypukłej powierzchni (28) są takie, że powierzchnia przekroju poprzecznego trzonu (2) gwoździa (1) przy płaskiej lub wypukłej części (8) zasadniczo odpowiada sąsiedniej części trzonu (2).
  3. 3. Narzędzie według zastrz. 1, znamienne tym, że płaska lub wypukła powierzchnia (28) i boki otworu gniazdowego (22) przy płaskiej lub wypukłej powierzchni (28) posiadają dwa rowki (34), które są usytuowane w pobliżu końców co najmniej jednej płaskiej lub wypukłej powierzchni (28), przy czym rowki (34) mają przedłużenie o promieniu większym niż promień części otworu gniazdowego (22), która to część nie uczestniczy w kształtowaniu wgłębienia (6) gwoździa (1).
  4. 4. Narzędzie według zastrz. 1, znamienne tym, że boki otworu gniazdowego (22) przy płaskiej lub wypukłej powierzchni (28) mają obszary posiadające przedłużenia o promieniu mniejszym niż
    PL 205 841 B1 promień części otworu gniazdowego (22), która to część nie uczestniczy w kształtowaniu wgłębienia (6) gwoździa (1).
  5. 5. Narzędzie według zastrz. 1, znamienne tym, że część wystająca (26) ma co najmniej jedną część łączącą (10) stanowiącą przejście pomiędzy co najmniej częścią co najmniej jednej płaskiej lub wypukłej powierzchni (28) i dna otworu gniazdowego (22), przy czym ta część łącząca (10) ma wklęsłą powierzchnię (8).
  6. 6. Narzędzie według zastrz. 1, znamienne tym, że płaska lub wypukła powierzchnia (28) ma najmniejszą wysokość od 0,2 do 2 mm.
  7. 7. Narzędzie według zastrz. 1, znamienne tym, że płaska lub wypukła powierzchnia (28) ma największą wysokość od 1 do 10 mm.
  8. 8. Narzędzie według zastrz. 1, znamienne tym, że część wystająca (26) ma zasięg od 0,2 do 1 mm.
  9. 9. Narzędzie według zastrz. 1, znamienne tym, że część wystająca (26) ma szerokość, która jest równa lub mniejsza niż szerokość półwyrobu.
  10. 10. Narzędzie według zastrz. 1, znamienne tym, że otwór gniazdowy (22) ma głębokość, która jest mniejsza niż szerokość półwyrobu.
  11. 11. Zastosowanie narzędzia określonego w zastrzeżeniach 1-10 do wytwarzania gwoździa z przesuniętą główką w maszynie do ciągłego procesu wytwarzania.
PL377690A 2002-10-04 2003-10-02 Narzędzie do wytwarzania gwoździa z przesuniętą główką i zastosowanie tego narzędzia PL205841B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US10/264,929 US6676528B1 (en) 2002-10-04 2002-10-04 Tool for the manufacture of an offset head nail and a use of said tool

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL377690A1 PL377690A1 (pl) 2006-02-06
PL205841B1 true PL205841B1 (pl) 2010-06-30

Family

ID=29780363

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL377690A PL205841B1 (pl) 2002-10-04 2003-10-02 Narzędzie do wytwarzania gwoździa z przesuniętą główką i zastosowanie tego narzędzia

Country Status (16)

Country Link
US (1) US6676528B1 (pl)
EP (1) EP1554069B1 (pl)
CN (1) CN1325189C (pl)
AT (1) ATE355143T1 (pl)
AU (1) AU2003266943A1 (pl)
BR (1) BR0314991B1 (pl)
CA (1) CA2497673C (pl)
DE (1) DE60312196D1 (pl)
DK (1) DK1554069T3 (pl)
ES (1) ES2282653T3 (pl)
MX (1) MXPA05003617A (pl)
PL (1) PL205841B1 (pl)
RU (1) RU2322324C2 (pl)
TW (1) TWI236392B (pl)
UA (1) UA82204C2 (pl)
WO (1) WO2004030846A2 (pl)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7014407B2 (en) * 2002-05-23 2006-03-21 Stanley Fastening Systems, L.P. Full-round, offset-head nail
CN100418664C (zh) * 2007-03-16 2008-09-17 周志灿 一种用于制造压痕铆钉的自动化生产设备
US8920094B2 (en) * 2008-07-18 2014-12-30 Illinois Tool Works Inc. Apparatus and method of making an offset nail
US8100618B2 (en) * 2008-07-18 2012-01-24 Illinois Tool Works Inc. Apparatus and method of making a heel-less nail
US11413679B2 (en) * 2019-09-05 2022-08-16 Enkotec A/S Long-life die for the manufacturing of elongate bodies
CN113305244B (zh) * 2021-06-10 2022-05-13 深圳市宏讯实业有限公司 偏心钉制造工艺及偏心钉

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DK560287A (da) 1987-10-26 1989-04-27 Enkotec As Fremgangsmaade til bearbejdning af et aflangt emne samt maskine til udoevelse af fremgangsmaaden
US5154670A (en) * 1990-10-15 1992-10-13 Illinois Tool Works, Inc. Apparatus for forming a wire nail
US5195931A (en) * 1992-02-07 1993-03-23 Illinois Tool Works Inc. Method and apparatus for making wire nails having radially offset, fully circular heads
US5482419A (en) * 1994-07-27 1996-01-09 Leistner; Herbert E. Nail with offset reinforced head
US5651739A (en) * 1995-03-10 1997-07-29 Encotech A/S Machine for forming a head on a shank, such as a nail

Also Published As

Publication number Publication date
PL377690A1 (pl) 2006-02-06
US6676528B1 (en) 2004-01-13
DE60312196D1 (de) 2007-04-12
RU2005113696A (ru) 2006-01-20
AU2003266943A1 (en) 2004-04-23
WO2004030846A2 (en) 2004-04-15
EP1554069A2 (en) 2005-07-20
CA2497673C (en) 2010-11-30
TWI236392B (en) 2005-07-21
BR0314991B1 (pt) 2011-04-05
BR0314991A (pt) 2005-08-09
CN1325189C (zh) 2007-07-11
DK1554069T3 (da) 2007-06-04
CN1703291A (zh) 2005-11-30
MXPA05003617A (es) 2005-06-03
ES2282653T3 (es) 2007-10-16
TW200405832A (en) 2004-04-16
UA82204C2 (uk) 2008-03-25
WO2004030846A3 (en) 2005-02-03
CA2497673A1 (en) 2004-04-15
RU2322324C2 (ru) 2008-04-20
AU2003266943A8 (en) 2004-04-23
EP1554069B1 (en) 2007-02-28
ATE355143T1 (de) 2006-03-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6066048A (en) Punch and die for producing connector plates
EP0076787B1 (en) Mountaineering implement
EP2906373B1 (en) Hollow rack bar and method of manufacturing hollow rack bar
EP0301730A2 (en) Circuit board pin
PL205841B1 (pl) Narzędzie do wytwarzania gwoździa z przesuniętą główką i zastosowanie tego narzędzia
CN101821516A (zh) 螺钉头部凹口推进部及相应的推进工具和凹口冲头
EP0595830A1 (en) SCREW HEAD, WITH SLOPED RIBS AND STAMPS FOR THE PRODUCTION OF SUCH SCREWS.
JP3977813B2 (ja) 編成工具及びその製造方法
US20060172622A1 (en) Terminal fitting and a blank therefor
EP0802003B1 (en) Method for manufacturing a horseshoe provided with at least one clip
JPWO2019105703A5 (pl)
CN1214195C (zh) 一种链接组件及其制造方法
JP2785127B2 (ja) バール及びテコ棒
US4119360A (en) A.C. Interlock plug, contact and method
US1139019A (en) Process of making chain-links.
JP3206013U (ja) タイヤ加硫金型のブレード植え込み構造及びブレード
AU720561B2 (en) Mounting clamp for holding together metal sheets and a tool for removing the clamp
KR102462187B1 (ko) 랙 바아 제조 방법 및 랙 바아
JPH0530864Y2 (pl)
CN113853334B (zh) 驱动链条系统
JPS6228380Y2 (pl)
JP4015833B2 (ja) エンドミル
JP2910663B2 (ja) 先端丸形圧着端子
JP2017189864A (ja) バール
US2032282A (en) Orthodontic anchorage