PL204876B1 - Łańcuch drabinkowy - Google Patents

Łańcuch drabinkowy

Info

Publication number
PL204876B1
PL204876B1 PL359805A PL35980503A PL204876B1 PL 204876 B1 PL204876 B1 PL 204876B1 PL 359805 A PL359805 A PL 359805A PL 35980503 A PL35980503 A PL 35980503A PL 204876 B1 PL204876 B1 PL 204876B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
chain
caps
openings
holes
ladder
Prior art date
Application number
PL359805A
Other languages
English (en)
Other versions
PL359805A1 (pl
Inventor
Burkhard Poppeck
Original Assignee
Aumund Fordererbau Gmbh & Co K
Aumund Fordererbau Gmbh & Cokg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Aumund Fordererbau Gmbh & Co K, Aumund Fordererbau Gmbh & Cokg filed Critical Aumund Fordererbau Gmbh & Co K
Publication of PL359805A1 publication Critical patent/PL359805A1/pl
Publication of PL204876B1 publication Critical patent/PL204876B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65GTRANSPORT OR STORAGE DEVICES, e.g. CONVEYORS FOR LOADING OR TIPPING, SHOP CONVEYOR SYSTEMS OR PNEUMATIC TUBE CONVEYORS
    • B65G17/00Conveyors having an endless traction element, e.g. a chain, transmitting movement to a continuous or substantially-continuous load-carrying surface or to a series of individual load-carriers; Endless-chain conveyors in which the chains form the load-carrying surface
    • B65G17/06Conveyors having an endless traction element, e.g. a chain, transmitting movement to a continuous or substantially-continuous load-carrying surface or to a series of individual load-carriers; Endless-chain conveyors in which the chains form the load-carrying surface having a load-carrying surface formed by a series of interconnected, e.g. longitudinal, links, plates, or platforms
    • B65G17/067Conveyors having an endless traction element, e.g. a chain, transmitting movement to a continuous or substantially-continuous load-carrying surface or to a series of individual load-carriers; Endless-chain conveyors in which the chains form the load-carrying surface having a load-carrying surface formed by a series of interconnected, e.g. longitudinal, links, plates, or platforms the load carrying surface being formed by plates or platforms attached to more than one traction element
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16GBELTS, CABLES, OR ROPES, PREDOMINANTLY USED FOR DRIVING PURPOSES; CHAINS; FITTINGS PREDOMINANTLY USED THEREFOR
    • F16G13/00Chains
    • F16G13/02Driving-chains
    • F16G13/06Driving-chains with links connected by parallel driving-pins with or without rollers so called open links

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Chain Conveyers (AREA)
  • Devices For Conveying Motion By Means Of Endless Flexible Members (AREA)
  • Gears, Cams (AREA)
  • Polishing Bodies And Polishing Tools (AREA)
  • Dry Shavers And Clippers (AREA)
  • Credit Cards Or The Like (AREA)

Abstract

Łańcuch doprowadzany do stanu wytrzymałości na zmęczenie, charakteryzuje się tym, że przejścia na otworach (16) nakładek wewnętrznych (10), znajdujące się pomiędzy prostoliniowymi odcinkami brzegowymi (17), a odcinkami o kształcie łuku koła (18), są zaopatrzone w poszerzenia (19) o kształcie wcięcia skierowanego promieniowo do tyłu na zewnątrz i wykonanego z promieniem.

Description

Wynalazek dotyczy łańcucha drabinkowego stosowanego jako łańcuch transportowy, szczególnie do przenośników płytowych, przenośników kubełkowych lub tym podobnych urządzeń transportowych.
Znany jest łańcuch drabinkowy posiadający przynajmniej dwa umieszczone równolegle do siebie cięgna łańcucha, składające się z następujących kolejno po sobie wewnętrznych nakładek i zewnętrznych nakładek, przy czym nakładki wewnętrzne zaopatrzone są w otwory przeznaczone do przyjęcia tulei o okrągłym przekroju, łączących wewnętrzne nakładki położonych naprzeciwko siebie cięgien łańcucha, a otwory mają kształt niekołowy z dwoma przebiegającymi w kierunku wzdłużnym nakładek wewnętrznych prostoliniowymi odcinkami brzegowymi oraz z dwoma odcinkami o kształcie łuku koła, które łączą ich końce poprzecznie do kierunku wzdłużnego, wysklepionymi każdorazowo ku końcom nakładek wewnętrznych, przy czym nakładki zewnętrzne mają otwory o osiach pokrywających się z osiami otworów nakładek wewnętrznych, przeznaczone do osadzenia w nich sworznia łańcuchowego, przechodzącego przez tuleje i zamocowanego na nakładkach zewnętrznych.
Łańcuch drabinkowy o wymienionych powyżej cechach opisany jest w normie DIN 8167 jak również w normie DIN 8175. W przypadku tych znanych łańcuchów drabinkowych otwory, umieszczone każdorazowo w nakładkach wewnętrznych i w nakładkach zewnętrznych, uformowane są jako otwory o takim samym kształcie i mają dwa odcinki prostoliniowe i dwa odcinki o kształcie łuku koła łączące odcinki prostoliniowe.
Do otworów nakładki wewnętrznej wciśnięte są tuleje mające okrągły przekrój wewnętrzny, przez które przechodzą sworznie łańcuchowe, wsadzone do przyporządkowanych otworów nakładek zewnętrznych, wykazujące również okrągły przekrój, które zamocowane są na nakładkach zewnętrznych w taki sposób, że zabezpieczone są przed skręceniem.
Z tym znanym sposobem ukształtowania łańcucha związana jest wada polegająca na tym, że przejścia na przyjmujących tuleje otworach nakładek wewnętrznych, znajdujące się pomiędzy odcinkami prostoliniowymi a odcinkami o kształcie łuku koła każdego otworu, tworzą każdorazowo ostry karb. Spiętrzenia naprężeń, powstające przy obciążeniu w dnach tych karbów przy wieloosiowym stanie naprężeń mogą zostać jedynie w bardzo niewielkim zakresie zredukowane wskutek plastycznego płynięcia, zwłaszcza w przypadku materiałów o wysokiej wytrzymałości, stosowanych do produkcji łańcuchów drabinkowych, tak że w tych obszarach występują przy obciążeniach zmęczeniowych poniżej granicy plastyczności mikroplastyczne zniekształcenia, które są najbardziej wyraźne w miejscach koncentracji naprężeń i prowadzą przede wszystkim w tych miejscach do powstawania rys. Dlatego też znanych łańcuchów drabinkowych nie należy klasyfikować jako wytrzymałych zmęczeniowo.
Celem wynalazku jest doprowadzenie łańcucha drabinkowego o wymienionych na wstępie cechach do stanu wytrzymałości zmęczeniowej.
Istota rozwiązania polega na tym, że przejścia na otworach nakładek wewnętrznych, znajdujące się pomiędzy prostoliniowymi odcinkami brzegowymi a odcinkami o kształcie łuku koła, są zaopatrzone w poszerzenia o kształcie wcięcia skierowanego promieniowo do tyłu na zewnątrz i wykonanego z promieniem.
Dzięki wykonanym w formie wcięć, umieszczonym w obszarze przejść pomiędzy prostoliniowymi odcinkami brzegowymi a odcinkami o kształcie łuku koła poszerzeniom w otworach znajdujących się w nakładkach wewnętrznych, w sposób decydujący zmniejsza się działanie karbu; w związku z promieniem przewidzianym dla poszerzenia koncentracja napręże ń zostaje cał kowicie usunię ta w miejscach przejść, tak że nie ma ryzyka wystąpienia pęknięcia zmęczeniowego.
Zgodnie z wariantami wykonania wynalazku można przewidzieć, że zawsze jedynie obydwa przejścia w obszarze otworu nakładek wewnętrznych, zewnętrzne w stosunku do kierunku obciążenia rozciągającego, są zaopatrzone w poszerzenie, o którym mowa, albo też że wszystkie cztery przejścia, uformowane na otworze, zostaną wykonane z tym poszerzeniem.
Wytrzymałość łańcucha drabinkowego zostaje zgodnie z kolejnym przykładem wykonania wynalazku, dodatkowo poprawiona przez to, że otwory uformowane w nakładkach zewnętrznych mają kołowy zarys z odcinkiem prostoliniowym położonym od wewnątrz w stosunku do kierunku obciążenia rozciągającego, skierowanym prostopadle do kierunku rozciągania wzdłużnego nakładek zewnętrznych a sworznie łańcuchowe mają przekrój odpowiadający zarysowi otworów ze spłaszczeniem odpowiadającym ich odcinkowi prostoliniowemu.
Z tym związana jest taka korzyść, że przejścia pomiędzy odcinkami o kształcie łuku koła a prostoliniowymi odcinkami otworów znajdujących się w nakładkach zewnętrznych przeznaczone do zaPL 204 876 B1 mocowania sworzni łańcuchowych znajdują się teraz jedynie w odciążonych strefach nakładek zewnętrznych, tak że nie występują już spiętrzenia naprężeń. Ponieważ dla nacisku powierzchniowego powstającego pomiędzy sworzniami łańcuchowymi a tulejami w kierunku obciążenia rozciągającego jest zawsze do dyspozycji cała grubość sworznia, nacisk powierzchniowy pomiędzy sworzniem łańcuchowym a tuleją zostaje zmniejszony, tak że na otworach nakładek zewnętrznych nie występuje już uwarunkowane zużyciem powstawanie otworów o kształcie owalnym i w związku z tym podjętym środkiem poprawiona zostaje również wytrzymałość łańcucha drabinkowego w kierunku wystarczającej wytrzymałości zmęczeniowej.
Na rysunku został pokazany przykład wykonania wynalazku, opisany poniżej. Kolejne figury pokazują:
fig. 1 odcinek łańcucha drabinkowego, widok z góry fig. 2 nakładkę wewnętrzną, widok z boku, fig. 3 otwór wykonany w nakładce wewnętrznej w celu przyjęcia tulei, przedstawiony osobno w powiększeniu fig. 4 nakładkę zewnętrzną, widok z boku fig. 5 otwór wykonany w nakładce zewnętrznej w celu przyjęcia sworznia łańcucha, przedstawiony osobno w powiększeniu.
Przedstawiony na fig. 1 łańcuch drabinkowy składa się z dwóch umieszczonych równolegle do siebie cięgien łańcucha 30, przy czym każde cięgno łańcucha 30 składa się z następujących kolejno po sobie wewnętrznych nakładek 10 i zewnętrznych nakładek 11. Położone naprzeciwko siebie nakładki wewnętrzne 10 i nakładki zewnętrzne 11 obydwóch cięgien łańcucha 30 połączone są każdorazowo ze sobą poprzez łączące nakładki wewnętrzne 10 tuleje 14 oraz poprzez wsadzone do tulei 14 przez przyporządkowane otwory nakładek zewnętrznych 11 sworznie łańcuchowe 15.
Sworznie łańcuchowe 15 służą jednocześnie do zamocowania uchwytów kątowych 12, umieszczonych każdorazowo na nakładkach wewnętrznych 10 i nakładkach zewnętrznych 11 jednego cięgna łańcucha 30; uchwyty te mają w obszarze swojego kąta otwory do zamocowania 13, służące do umocowania przykładowo kubełków dla stosowania łańcucha drabinkowego przy przenośnikach kubełkowych; alternatywnie na uchwytach 12 można także umocować płyty lub części innych urządzeń transportowych.
Jak wynika z fig. 2 i 3, nakładki wewnętrzne 10 mają na zewnętrznych końcach swojego rozciągnięcia wzdłużnego po jednym otworze 16; brzegi otworu tworzą położone naprzeciwko siebie, rozciągające się w kierunku wzdłużnym nakładki wewnętrznej 10 prostoliniowe odcinki 17 oraz łączące je, wysklepione ku końcom nakładki wewnętrznej 10 odcinki o kształcie łuku koła 18. W przypadku przedstawionego przykładu wykonania wynalazku wszystkie cztery przejścia znajdujące się pomiędzy odcinkami prostoliniowymi 17 a odcinkami o kształcie łuku koła 19 zaopatrzone są w poszerzenia 19 o kształ cie wcięcia skierowanego promieniowo do tył u na zewną trz, które wykonane jest z promieniem skierowanym na zewnątrz.
W wariancie nie przedstawionym na rysunku jedynie dwa przejścia w obszarze otworu nakł adek wewnętrznych, zewnętrzne w stosunku do kierunku obciążenia rozciągającego, są zaopatrzone w poszerzenie 19.
Ponadto na nakładkach wewnętrznych 10 przewidziane są jeszcze elementy kształtowe 31, służące do kontrolowania niedopuszczalnego wydłużenia łańcucha, które z tego powodu nie mają żadnego związku z opisywanym tutaj wynalazkiem.
Odpowiednio na fig. 4 i 5 przedstawione jest ukształtowanie nakładki zewnętrznej 11 z dwoma otworami 20 o osiach pokrywających się z osiami otworów 16 nakładek wewnętrznych 10 jak również ukształtowanie tego rodzaju otworu 20.
Zarówno w przypadku nakładek wewnętrznych 10 jak i nakładek zewnętrznych 11 odcinek leżący pomiędzy otworami 16 bądź 20 oraz każdorazowo zewnętrznym końcem nakładek 10, 11 należy uważać za obszar zewnętrzny 23 podlegający naprężeniu rozciągającemu, podczas gdy obszar położony pomiędzy wykonanymi na każdej nakładce 10, 11 otworami 16 bądź 20 należy uważać za odciążony obszar wewnętrzny 24 odnośnych nakładek 10, 11.
Otwory 20 umieszczone w nakładkach zewnętrznych 11 ukształtowane są w obszarze zwróconym w kierunku podlegającego naprężeniu rozciągającemu obszaru zewnętrznego 23 nakładki zewnętrznej 11 jako wykazujące zarys okrągły, sięgający aż do odciążonego obszaru wewnętrznego 24, przy czym po stronie odciążonego obszaru wewnętrznego 24 otwory 20 wykonane są w kształcie odcinka prostoliniowego 22, skierowanego prostopadle do rozciągania wzdłużnego nakładki zewnętrznej 11. Jak
PL 204 876 B1 nie przedstawiono tego dalej, sworznie łańcucha 15, przekładane przez otwory 20 nakładek zewnętrznych 11 wykonane są z przekrojem, odpowiadającym opisanemu wcześniej ukształtowaniu dla otworów 20 w nakładkach zewnętrznych 11.
Na końcach nakładek zewnętrznych 11 wykonano podcięcia końcowe 32, współdziałające ze wspomnianymi elementami kształtowymi 31 nakładek wewnętrznych 10 w celu określenia niedopuszczalnego wydłużenia łańcucha.

Claims (4)

1. Łańcuch drabinkowy stosowany jako łańcuch transportowy, szczególnie do przenośników płytowych, przenośników kubełkowych lub tym podobnych urządzeń transportowych, składający się z przynajmniej dwóch umieszczonych równolegle do siebie cię gien łańcucha, składających się z następujących kolejno po sobie wewnętrznych nakładek i zewnętrznych nakładek, przy czym nakładki wewnętrzne zaopatrzone są w otwory przeznaczone do przyjęcia tulei o okrągłym przekroju, łączących wewnętrzne nakładki położonych naprzeciwko siebie cięgien łańcucha, a otwory mają kształt niekołowy z dwoma przebiegającymi w kierunku wzdłużnym nakładek wewnętrznych prostoliniowymi odcinkami brzegowymi oraz z dwoma odcinkami o kształcie łuku koła, które łączą ich końce poprzecznie do kierunku wzdłużnego, wysklepionymi każdorazowo ku końcom nakładek wewnętrznych, przy czym nakładki zewnętrzne mają otwory o osiach pokrywających się z osiami otworów nakładek wewnętrznych, przeznaczone do osadzenia w nich sworznia łańcuchowego, przechodzącego przez tuleje i zamocowanego na nakładkach zewnętrznych, znamienny tym, że przejścia na otworach (16) nakładek wewnętrznych (10), znajdujące się pomiędzy prostoliniowymi odcinkami brzegowymi (17) a odcinkami o kształcie łuku koła (18) są zaopatrzone w poszerzenia (19) o kształcie wcięcia skierowanego promieniowo do tyłu na zewnątrz i wykonanego z promieniem.
2. Łańcuch drabinkowy według zastrz. 1, znamienny tym, że każdorazowo w poszerzenie (19) zaopatrzone są obydwa przejścia zewnętrzne w stosunku do kierunku obciążenia rozciągającego.
3. Łańcuch drabinkowy według zastrz. 1, znamienny tym, że wszystkie cztery przejścia ukształtowane na jednym otworze (16) zaopatrzone są w poszerzenie (19).
4. Łańcuch drabinkowy według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że otwory (20) ukształtowane na nakładkach zewnętrznych (11) mają kołowy zarys z odcinkiem prostoliniowym (22) położonym od wewnątrz w stosunku do kierunku obciążenia rozciągającego, skierowanym prostopadle do kierunku rozciągania wzdłużnego nakładek zewnętrznych (11) a sworznie łańcuchowe (15) mają przekrój odpowiadający zarysowi otworów (20) ze spłaszczeniem odpowiadającym ich odcinkowi prostoliniowemu (22).
PL359805A 2002-10-25 2003-04-22 Łańcuch drabinkowy PL204876B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE20216549U DE20216549U1 (de) 2002-10-25 2002-10-25 Laschenkette

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL359805A1 PL359805A1 (pl) 2004-05-04
PL204876B1 true PL204876B1 (pl) 2010-02-26

Family

ID=7976373

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL359805A PL204876B1 (pl) 2002-10-25 2003-04-22 Łańcuch drabinkowy

Country Status (5)

Country Link
CN (1) CN100537378C (pl)
DE (1) DE20216549U1 (pl)
ES (1) ES2241434B1 (pl)
IT (2) ITMI20020520U1 (pl)
PL (1) PL204876B1 (pl)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN101069031B (zh) * 2004-12-02 2010-04-14 卢克摩擦片和离合器两合公司 用于尤其是汽车驱动装置的平环链
KR20080015396A (ko) * 2005-06-14 2008-02-19 루크 라멜렌 운트 쿠플룽스바우베타일리궁스 카게 체인
CN103896011B (zh) * 2014-03-04 2016-10-12 郑州协力建工设备有限公司 一种新型输送机链条
CN104229427B (zh) * 2014-09-26 2016-03-02 中国矿业大学 一种刮板输送机断链检测方法
CN104495227A (zh) * 2014-12-18 2015-04-08 芜湖市爱德运输机械有限公司 一种刮板运输机输送机构
CN111503222B (zh) * 2020-03-10 2021-12-28 江山市恒生实业有限公司 一种新型链条连接组件结构

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR403311A (fr) * 1908-06-27 1909-10-30 Frank Lincoln Morse Perfectionnements dans les chaines de transmission
US2517497A (en) * 1947-03-31 1950-08-01 Link Belt Co Method of increasing the fatigue strength of chain links
US3099346A (en) * 1961-05-11 1963-07-30 Screw Conveyor Corp Power transmission and conveying chain

Also Published As

Publication number Publication date
ES2241434B1 (es) 2006-07-16
ITMI20032094A1 (it) 2004-04-26
CN100537378C (zh) 2009-09-09
ES2241434A1 (es) 2005-10-16
PL359805A1 (pl) 2004-05-04
CN1491872A (zh) 2004-04-28
DE20216549U1 (de) 2003-02-13
ITMI20020520U1 (it) 2004-04-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE69903752T3 (de) Fasergefülltes kettenglied für eine modulare förderkette
US7690183B2 (en) Chain lock for round steel chains
AU2010235898B2 (en) Link Chain
RU2510471C1 (ru) Соединительное звено цепи
PL204876B1 (pl) Łańcuch drabinkowy
US7293643B2 (en) Plate link chain having inner and outer plate members
AU725212B2 (en) Link chain for chain conveyors, in particular scraper-chain conveyors for use in mining
KR20070052757A (ko) 힌지 컨베이어 체인
PL116035B1 (en) Chain in particular for mooring ships
US20160264103A1 (en) Wheel roller with a forged carrier link and a log chain wheel roller
CA1147562A (en) Chain link construction
US745975A (en) Link for sprocket-chains.
KR101872073B1 (ko) 체인
US20100179008A1 (en) Link plate for a silent chain
FI77610C (fi) Snoekedja.
KR20210070996A (ko) 컨베이어용 컨베이어 라인
US528622A (en) William benjamin teale
US697165A (en) Link for chains.
US1113309A (en) Chain and flight connection.
US674480A (en) Conveyer.
US526405A (en) miller
DE20205316U1 (de) Anschlagvorrichtung
US3021718A (en) Chains for use in conveyor systems
USRE10444E (en) William dana ewart
EP2100828B1 (de) Gabellasche mit Verschleißmarke